RQVINCIA Arrestatie managers Berlusconi Wachttijden op Schiphol blijven binnen de perken Miguel Indurain regeert in de Tour Vluchtelingen keren naar huis terug Sinn Fein verwerpt vredesvoorstellen 4 WEKEN ilanese magistraten openen nieuw offensief owning treet was oelwit van etogers Nationale titel voor Vermeule en Heeren VOOR 13,- finder warm tjioden met zon en een enkele regen- onweersbui. Zwakke tot matige nd uit westelijke richtingen. Tempe ruur ongeveer 25 graden. 7e jaargang no. 172 tandag 25 juli 1994 ise nummers 1,50 75-jaar jwibiSewm akftie Bij een aankoop van minimaal f 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! I AVtie loopt tot 31 aug. 1994 j Terneuzen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO I IVERSCHOORE Goes, Grote Markt 7 Middelburg, Lange Geere 28 onze correspondent IE - De magistraten van het inese anti-corruptie-team ne Handen' hebben er gras over laten groeien. >rdag, 24 uur nadat het par- ;nt het regeringsdecreet vernietigd dat het voorar- afschaft voor mensen die huldigd zijn van corruptie, :digden ze 23 arrestatiebe- uit. Slachtoffers zijn on- anderen twee top-managers Fininvest, de holding van mier Berlusconi. Een we 'oorlog' tussen de Ita- nse regering en de magistra- r staat op het punt van uit- ken. ïieuwe arrestatiegolf is ver- jen met het onderzoek naar uptie binnen de Guardia di anza, het militaire corps dat bezighoudt met financiële iten, zoals het oplichten van iscus. Reeds tientallen on- itte velt uzikanten irmerade dernemers, accountants en offi cieren van de Guardia di Finan- za zijn tegen de lamp gelopen na dat was aangetoond dat bedrij ven leden van het corps geld hadden toegeschoven, opdat zij geconstateerde belastingfraude of vervalsing van balansen zou den verzwijgen. Het onderzoek is van kolossale omvang en zal volgens veel waarnemers een vernietigend ef fect hebben op het hele Italiaan se bedrijfsleven. De afgelopen dagen hebben tientallen men sen memoranda ingediend met daarin expliciete schuldbeken tenissen. Er is sprake van een domino-effect en de verwach ting is dat in de komende dagen nog eens tachtig arrestatiebeve len zullen worden uitgevaar digd. Dramatisch Er is ook een zeer dramatisch element, want reeds vier officie ren van de Guardia di Finanza pleegden de afgelopen twee we ken zelfmoord. Op de arrestatielijst van onder zoeksrechter Di Pietro prijken onder anderen Piero Bongian- nino, ex-directeur van de bank Banca Popolare di Novara, Fe lice Vitali, directeur van de aan Fiat gelieerde financierings maatschappij Gemina en Salva- tore Sciascia, 'centraal-direc- teur fiscale zaken' van Berlusco ni's Fininvest. De Italiaanse po litie doorzocht zaterdag het cen trale kantoor van Fininvest in Milaan in de hoop nieuwe be wijslast te vinden. Sciascia heeft eindverantwoor delijkheid over alle fiscale aan gelegenheden van de holding en is al door verschillende agenten van de Guardia di Finanza er van beschuldigd geld te hebben betaald om problemen met de fiscus te voorkomen. De broer van Berlusconi, Paolo, in het verleden al betrokken bij diver se corruptiezaken, is genoemd als degene die Sciascia opdracht gaf tot uitbetaling. De Italiaanse kranten schreven gisteren dat Paolo Berlusconi vrijwel zeker [MEREND (ANP) - Een in- lationaal jeugdmuziekcon- rs op een sportveld in Pur- rend moest zondag vroegtij- worden beëindigd omdat 26 nemers door de hitte waren wgevallen. rtien jongeren, voor het me- deel leden van de deelnemen- lussische en Ierse bands zijn ziekenhuizen afgevoeren tal extra Rode Kruismede- cers werd zondag ingescha- iom de jongeren bij te staan, muziekconcours was een on deel van de Purmerade, een ■e-jaarlijks cultureel festival formerend. onze correspondent NDEN - Betogers hebben leren gepoogd om door de en hekken voor Downing eet in Londen heen te bre- De inderhaast aangevoer- proerpolitie wist dat echter oorkomen. Ten minste tien aonstranten werden gear- leerd. demonstratie was gericht te- leen wet die sommige burger- hten inperkt. Onder meer iden gemeentes niet langer plicht zijn land beschikbaar stellen aan 'New Age Travel- hippies die in groten getale •caravans rondtrekken, rellen begonnen toen 18.000 ogers door Whitehall naar ifalgar Square marcheerden, en zij Downing Street pas- rden, waar de Britse premier ont, openden enkele honder- ivan hen een aanval op de leken. agveld hekken weerstonden de eer aanvalsgolven, waarna bere- politie de menigte verdreef, van de betogers, die op het kwas geklommen, werd hard- ndig ingerekend door agenten it honden. betogers beantwoordden de arges met het gooien van ikken en flessen, en binnen Iele minuten had Whitehall aanblik van een slagveld, «risten zagen zich gedwongen de tuin voor het ministerie defensie te vluchten, irellen duurden een uur. Daar- werd de betoging met een ntal redevoeringen afgesloten Trafalgar Square. lostar onder oogdij van uropese Unie 1STAR (DPA/RTR/AFP) - De ropese Unie heeft zaterdag icieel voor twee jaar het be- iur overgenomen van Mostar, door oorlogsgeweld zwaar schadigde hoofdstad van de idbosnische regio Herzego- ina. Ondertussen gingen de vechten aan veel fronten in snië onverminderd door. roulerend voorzitter van de was Duitsland verantwoor- üjk voor de installatie van de fowe bestuurschef van Mos- de voormalige burgemeester 'de Hanzestad Bremen, Hans Schnick. Miguel Indurain beklom gisteren in Parijs voor de vierde keer de hoogste trede van het ereschavot. foto ANP PARIJS - Nog één zo'n Tour en Miguel In durain is op gelijke hoogte met Jacques Anquetil, Eddy Merckx en Bernard Hi- nault. Indurain kreeg gisteren de belo ning, die iedereen al anderhalve week lang had zien aankomen: het geel van de eindwinnaar, zijn 48ste gele trui totaal, zijn vierde Tour. Indurain won de ronde met een minimum aan inspanning. Na zijn fenomenale tijdrit in Bergerac en zijn aanval in de eerste Py- reneeënrit naar Hautacam, kon hij het zich veroorloven de rest van de ronde in het verlies te rijden en anderen de eer van de dag te gunnen. De slotrit naar de Champs Elysées werd gisteren gewonnen door de Fransman Ed dy Seigneur, die - evenals de Amerikaan Jeff Pierce in 1987 - het peloton vooruit bleef. Zaterdag boekte Djamolidine Ab- doesjaparov zijn tweede etappezege. Ab- doe won ook de groene trui. Richard Vi- renque werd bergkoning, Festina won het ploegenklassement, Marco Pantani was de beste jongere, Eros Poli werd als strijd- lustigste aangewezen. zie ook pagina's 11 en 12 HAARLEM (GPD) Zuchtend duwt een zwetende vakantie ganger een zwaarbeladen baga- gekar de vertrekhal in. Hij werpt een argwanende blik op de schermen met vertrektijden. „Anderhalf uur", zegt hij gela ten. „Nou, dat valt alles mee", zegt zijn vrouw monter. De meeste vakantiegangers nemen de vertragingen op Schiphol ge moedelijk op. „Het is elk jaar hetzelfde", zegt een doorgewin terde zonzoeker. „Het hoort er bij". De actie van de Franse verkeers leiders gaat niet ongemerkt voorbij aan Schiphol, maar de vrees voor ellenlange wachttij den blijkt toch grotendeels on gegrond. De vertragingen lopen in sommige gevallen op tot drie uur, met een uitschieter naar vier, maar blijven voor de mees te vakantiegangers binnen de perken. Dat neemt niet weg dat het druk is op Schiphol. In de restaurants en cafetaria's is geen stoel onbe zet. En voor de incheck-balies staan lange rijen. „Dat vind ik ei genlijk nog het ergst", zegt een Rhodos-ganger uit Overveen. „Ik heb een half uur in de rij ge staan. Mijn vrouw heeft het nu overgenomen. Als dit maar ach ter de rug is, dan komen we de tijd wel door. Een beetje winke len en zo". In de goed geoutilleerde vertrek hal-West is het, vergeleken met de drukkende hitte buiten, aan genaam toeven. En lijkt het met lange wachttijden mee te vallen. Een ongunstige uitzondering Vormen Mallorca en Ibiza. Kees en Gerda uit Zwijndrecht kunnen er nog om lachen. „De trein had ook vertraging. We zei den nog: Als het vliegtuig nou maar wacht Toch, twee uur ex tra wachten. Half-luid rekent Kees uit dat het wel zeven uur wordt voor ze er zijn. „En dan komt er nog een uur tijdverschil bij. Of gaat dat eraf'. „Erbij", denkt Gerda. Niet alleen de vertrekkers, ook afhalers worden op de proef ge steld. De vluchten uit het Zuiden laten lang op zich wach ten. Het oude gedeelte van het stationsgebouw verkeert mid den in een ingrijpende renovatie en is "het minst geschikt voor langdurig verblijf. De tempera tuur loopt daar gestaag op. Een enkeling die buiten verkoeling denkt te vinden, keert geschrok- Dieven dol op Ham Sandwich LONDEN (RTR) - Een gietijze ren wegwijzer met de woorden 'Ham Sandwich' zal niet wor den vervangen, nadat hij voor de twintigste keer door souve nirjagers is gestolen. De raad van het graafschap Kent vindt het te duur het rich tingbord te vervangen, meldt de Britse zondagskrant Sunday Te legraph. De wegwijzer staat bij een weg die zowel naai- het dorp Ham als naar de stad Sandwich leidt. Wellicht wordt hij vervangen door een goedkoper aluminium exemplaar. Om souvenirjagers af te schrikken schuift de raad tussen de woorden Ham en Sandwich de naam van een an dere plaats: Eastry. ken terug. Daar is het nog war mer. Het rechtsgevoel van een jeug dige Arnhemmer wordt zwaar op de proef gesteld. „Kijk", wijst hij naar de monitor. „Hier, Ibiza. tweeëneenhalf uur vertaging. Dat is mijn vlucht. En hier, Ibiza, een uur vertraging. Snap jij dat?" „Wacht maar", sust zijn vrien din. „Dat zetten ze er nu op. Dat wordt vanzelf meer". Ze pro beert er het beste van te maken. „Gisteravond zag ik op een bui tenlandse zender iets over En gelse vliegvelden. Daar zaten mensen acht uur te wachten. Met kinderen. Dan hoor je mij niet klagen." Ze zal ook niet kla gen over het mooie weer dat ze in Nederland achterlaat. „In Span je heb ik het idee dat ik op vakantie ben. in Zandvoort niet". deze week gearresteerd zal wor den. Met hun laatste acties zijn de Mi lanese magistraten Silvio Ber lusconi gevaarlijk dicht gena derd. Hoewel de premier tot nu toe niet heeft gereageerd, zal hij zeker koken van woede. Hij be schouwt de Milanese rechters als degenen die met hun op de televisie aangekondigde ontslag zijn decreet over het voorarrest hebben getorpedeerd. Berlus coni verwijt de magistraten poli tiek te bedrijven en een heksen jacht te hebben ontketend, waarvan uiteindelijk hij en zijn holding Fininvest het slachtof- slot zie pagina 3 kolom 7 Doden door noodweer op Corsica AJACCIO (DPA) - Het zuiden van het Franse eiland Corsica in de Middellandse Zee is zon dag getroffen door zware on weersbuien. Een moeder en haar zoon van vijf, die gezwom men hadden in een riviertje niet ver van de hoofdstad Ajaccio, verdronken toen ze door een vloedgolf werden meegesleurd. De bewoners van diverse beek dalen kregen van de BB de raad hun huizen te verlaten. De kleine beken veranderden in een mum van tijd in rivieren van drie meter diep. Ook verscheidene campings moesten volgens de brandweer ontruimd worden. Ook in het westen van Frankrijk en in Lotharingen leidden slag regens tot overstromingen. Met name de stad Angers in West- Frankrijk kreeg overlast te ver duren. Grote explosie in raffinaderij in Zuid-Wales LONDEN (RTR/AFP) - Een ont ploffing heeft zondag een olie raffinaderij van Texaco in Mil- ford Haven in Zuidwest-Wales op zijn grondvesten doen schud den. „Er was een grote explosie en twee kleinere, en delen van de raffinaderij staan nog steeds in brand", deelde een woord voerder van de plaatselijke po litie mee. Er zijn slechts drie lichtgewonden, maar de mate riële schade is enorm. De knal was tot op een afstand van 16 kilometer te horen. Steekvlammen schoten dertig meter de lucht in. Volgens om wonenden is er geen ruit meer heel in de nabijgelegen stad. De 130 brandweerlieden ter plekke maken zich zorgen over het vrij komen van giftige gassen. Laat zondagmiddag waren er nog steeds kleinere explosies. De hulpdiensten willen het vuur la ten uitbranden. Plezierboten in de nabije haven moesten in vei ligheid worden gebracht. Vernielingen door neo-nazi's in Buchenwald ERFURT (RTR) - Neo nazi's hebben zaterdagavond vernie lingen aangericht in het voor malige concentratiekamp Bu chenwald in het oosten van Duitsland. Zij wierpen stenen naar gebouwen en dreigden een bewaker in brand te steken, zo meldde de politie zondag. De politie hield twee van de 22 skinheads, die Sieg Heil riepen en de Hitlergroet brachten ter wijl zij over het terrein renden, aan. Eén zit nog vast, de ander is vrijgelaten. van onze verslaggever Cees van der Laan GOMA - Met holle ogen, gehuld in ge scheurde en vervuilde kleren, strompe len Hutu's naar de grens met Ruanda. Even daarvoor is de grensovergang tus sen Goma (Zaire) en Kisenyi (Ruanda) door de Zaïrese minister-president Ken- go Wadondo heropend. Een uitgeputte massa van circa 5.000 vluchtelingen, on der wie ook Tutsi's, liep gisteren terug naar het land dat ze in blinde angst ruim een week eerder hadden verlaten. Sommige vluchtelingen zijn zo ziek en hongerig dat ze de grens niet meer halen. Een Hutu zakt op de grens in elkaar. Hij vraagt om water. Honderd meter terug lig gen de lijken van mensen die dagenlang op het verlossende woord - heropening van de grens - van de Zaïrese regering had den gewacht. Geen keus Dizayakunsndi, Hutu, schuifelt met zijn laatste bezittingen op het hoofd richting de Ruandese grens. Zijn kleren zijn ver vuild, schoenen heeft hij niet meer. Zijn twee kinderen zijn in de hel van de vluch telingenkampen rond Goma overleden en zijn vrouw is hij kwijt. „Ik ga terug naar Ruanda, omdat ik geen enkele keus heb. Ik ben ziek en in Goma heb ik geen kans om te overleven". Bang voor de Tutsi's, die de macht in Ruanda hebben overgeno men, is hij niet. „Ik ben naar Zaïre ge vlucht omdat iedereen die kant op ging. Het was door paniek". Hij hoeft gelukkig niet ver te lopen. Even over de grens, in Kisenyi, staat zijn huis. Veel vluchtelin gen komen uit deze plaats. Aan de andere kant van de grens slaat offi cier Kalisa Faustin van het Tutsi-leger RPF het tafereel met genoegen gade. „Het RPF heeft altijd gezegd dat de vluchtelin gen terug kunnen keren. We zullen ze niets in de weg leggen. Ze hoeven niet voor wraak te vrezen. Dat garanderen we ze. Wel willen we de leiders van de Hutu's die verantwoordelijk zijn voor de massale slachting onder onze Tutsi's. De overigen kunnen naar huis". zie ook pagina 3 John Vermeule (foto) en Irma Heeren zorgden zaterdag bij het NK halve marathon in Wolphaartsdijk voor een Zeeuwse dubbelslag. John Vermeule prolongeerde zijn titel en de eveneens uit Middelburg afkomstige Irma Heeren verraste vriend en vijand door favoriete Carla Beurskens met ruim verschil af te troeven. Heeren besloot pas op het allerlaatste moment te starten. Ze zag hetNK als een leuke training voor de triathlon van Almere, maar had al 1 O snel in de gaten dat haar concurrenten te verslaan waren. I O Bisschop Mgr. M. P. M. Muskens (58) zs be noemd tot bisschop van Breda als opvolger van jngr. Ernst. Hij wordt op 26 november tot negende bisschop C van het bisdom gewijd. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5, 7 en 9; Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16. van onze correspondent LONDEN - Sinn Fein, de poli tieke partij van de IRA, heeft gisteren (zondag) het vredes voorstel van de premiers van Groot-Brittannië en Ierland af gewezen. Na een historische bij eenkomst in de Ierse Republiek gaf Sinn-Fein-leider Gerry Adams een verklaring uit waar in met geen woord werd gerept over een staakt-het-vuren. De kern van het vredesvoorstel van John Major en Albert Rey nolds was dat Sinn Fein en IRA welkom waren aan de onderhan delingstafel als zij bereid waren de wapens neer te leggen. Maar Gerry Adams laakte de „nega tieve en tegenstrijdige elemen ten" in het vredesplan. Hoewel de Britse regering voor alsnog weigerde te reageren op het nieuws uit Ierland, toonden Lagerhuisleden zich verbitterd. „Ik vrees dat we tegen een be tonnen muur zijn aangelopen", sprak de Conservatief James Cran. En namens de oppositio nele Labour Party zei Roger Stott: „Sinn Fein moet begrij pen dat er een diepe kloof gaapt tussen wat zij vrede noemt en wat alle anderen onder vrede verstaan". Toen Major en Reynolds in de cember vorig jaar hun gerucht makende plan lanceerden, maakten zij een golf van opti misme los in Noord-Ierland. Voor een deel was dat optimis me gebaseerd op de hoop dat de IRA zou willen deelnemen aan onderhandelingen over Noord- Ierland. Die onderhandelingen zöuden moeten uitmonden in een nieuwe status voor Noord-Ier land, waarbij de 'provincie' bij voorbeeld vanuit zowel Londen als Dublin zou worden bestuurd. Struikelblok voor Sinn Fein was gisteren echter dat de bevolking van Noord-Ierland, die in meer derheid protestant is, een veto zou mogen uitspreken over zo'n status. Nederlandse militairen vrij DEN HAAG (ANP) - Twee Ne derlandse militairen die sinds vrijdag in Mozambique werden gegijzeld, zijn zondagmiddag vrijgelaten. Dat heeft het minis terie van defensie meegedeeld. De twee sergeanten maken deel uit van de groep van elf Neder landse militairen die in het ka der van de vredesmissie van de Verenigde Naties (Unomoz) Mo- zambikanen opleiden in het rui men van mijnen. Het recht van de Noordieren om in een referendum over hun toe komst te beslissen, was expliciet opgenomen in het vredesplan. Sinn Fein zei in haar motie giste ren dat de uitkomst van even tuele onderhandelingen aan het gehele Ierse volk (in zowel de ka tholieke Ierse Republiek als in Noord-Ierland) voorgelegd moet worden. „Het is niet aan de Brit ten om te beslissen hoe wij ons recht op zelfbeschikking uitoefe nen", aldus de Sinn-Fein-motie. (eenmalig binnen zes maanden) JA^ ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1