Vakantiehuis: 2.610 per week :PZC 'n Drumstel dat behoorlijk wordt onderhouden gaat leven lang mee Iet Festival moet ich onderscheiden Een stel ridders van de goede smaak provincie 7 Een zeer breed aanbod, van strandhuisje tot zomerdorp MAANDAG 25 JULI 1994 door Jacques Cats Huren daar waar u de zee kunt horen'. In Cadzand Bad weten ze de vakantievier- ilers die op zoek zijn naar een zomerbungalow wel lekker te maken. Niet alleen in Cadzand Bad, overal in Zeeland sloven „de vvv-gidsen zich uit om vakantiehuizen aan te prijzen, if Het is niet gemakkelijk om te kiezen, want het aanbod is rijk ls gevarieerd. Bovendien is de informatie niet handzaam in •geéri folder samengebracht, jjmaar over een aantal gidsen U versnipperd, waardoor er ook nog doublures voorkomen. Veel onderkomens zijn gesi in recreatieparken, noem het zomerdorpen. An- Jere staan in een kom van een tern tussen permanent be- voonde huizen en als je het en beetje treft kun je de akantie doorbrengen in een rgens achteraf en door dicht bijna aan het oog van Ie passant onttrokken idyl lisch gelegen optrekje. !r zijn hele bijzondere vakan tiewoningen bij. Zo is dit jaar zoor het eerst molen 'Landzigt' lan de Boomdijk in Wissenker- :e in de verhuur gekomen. Wie n het hoogseizoen in die wei- 5 lig alledaagse entourage de rije dagen wil doorbrengen noet voor deze accommodatie oor zes personen per week f 325 neertellen. Eveneens part is een verblijf met de zee al voor en tijdens een flinke orm en springtij zelfs onder e deur, in een huisje voor dag ii nacht op het strand. Loge 'ie ooit onderaan de duinvoet de gemeente Valkenisse een andplaats heeft weten te be- lachtigen zit daar ooguitste- erig loge. Of de eigenaren wil- n het voor de fiscus niet we- in of het gebeurt werkelijk zo reinig, maar de meeste hokjes ip palen worden niet doorver- luurd. in dan doen die huisjes, waar geen plaats is voor enige lu- e, soms f900 per week. Het niet an het strand bij Westduin zeg te branden paviljoenbe- rijf Roelse heeft zes van die nderkomens in de verhuur. Ze loeten in deze periode van het lar 750 gulden opbrengen. „De mensen staan er voor in de rij", verkondigt Kees Roelse. „Als we er dertig hadden waren ze alle dertig vol". Wie een recreatie-bungalow wil huren moet in veel gevallen re kening houden met een hele rits bijkomende kosten. Naast toeristenbelasting, een vaste energietoeslag, verplichte schoonmaak variërend van f40 tot f75 per beurt, komen er ook nog bemiddelingskosten bij. Een aantal vvv's fungeert niet alleen maar als doorgeefluik van informatie over verblijfsac- commodaties, maar doet ook aan bemiddeling. De kosten komen per contract gemiddeld op veertig gulden uit. Daar naast is de huurder in de mees te gevallen ook nog verplicht tot het betalen van een garan tiesom van 50 tot 150 gulden. Men krijgt dat bedrag terug als de woning aan het eind van de huurperiode schadevrij en netjes wordt achtergelaten. Zorgen Voorzitter Ovaa van de WV zuid-west Walcheren heeft zo zijn zorgen over de hoge prijzen die er soms voor vakantiewo ningen worden gevraagd. Mat- they de Muynck van de VVV- Zeeland zwakt dat wat af door over 'niet echt goedkoop' te spreken. Particulieren willen zich bij hun prijsstelling nog wel eens laten leiden door wat er in parken aan woninghuren gangbaar is. Gemakkelijk wordt gerede neerd: als ze daar zoveel vragen kan ik ook wel eens wat aan mijn prijs gaan doen. De Muynck noemt dat 'een ge vaarlijke ontwikkeling'. „Het is ook niet reëel om zo te werk te gaan. Vakantieparken hebben namelijk ook een deel van de kosten van de centrumvoorzie ningen in die huurprijs ver werkt". Topprijzen Prijzen van vakantie-onderko mens lopen in Zeeland in de topperiode op tot f 2610 per week. Voor dat vorstelijke be drag zitje met zes personen op het Grand Dorado park 'Port Zélande' even vorstelijk temid den van extra's als een magne tron, een tweede kleuren tv, een CD-speler, vaatwasser, 2e telefoon, föhn in de badkamer. Een veel gebruikte accommodatie: een zomerhuis in een park, zoals hier in Nieuwvliet. foto's Ruben Oreel ning. Omdat de hoogte van de huurprijzen niet alleen be paald wordt door de kwaliteit van het object, maar tevens door de ligging en de aanwe zige recreatieve mogelijkheden is de klasse-indeling beslist geen maatstaf voor de huurta- rieven. Wie tijdens de vakantie niet met narigheid wil worden ge confronteerd doet er verder goed aan het contact met de bemiddelende instantie niet al leen te beperken tot het laten opmaken van een huurcon- tractje. Aanvullende informa tie kan zeer gewenst zijn om bij aankomst met het kinderrijke gezin op de bestemming niet te hoeven vaststellen dat het on derkomen langs een drukke kustroute is gelegen in plaats van ergens in de landelijke luw te. 1 extra ligstoel en een terras aan het strand. Niet alleen de VW-Zeeland heeft een eigen bemiddelings centrale waar vraag en aanbod van vakantiwoningen bij el kaar komen. Ook sommige lo kale vvv's doen druk aan be middeling bij de verhuur of denken er sterk over om dat te gaan doen, zoals in zuid-west Walcheren. Van de WV Oost- kapelle is afgekeken dat je er warmpjes bij kunt komen zit ten door op dit gebied een ex tra service te verlenen. Hoe kun je als potentiële huur der te weten komen datje waar voor je goeie geld krijgt? Onder het kopje 'vakantie zonder ri sico' laat de VVV zuidwest Wal cheren weten dat het, om te leurstellingen te voorkomen, aanbeveling verdient het te hu ren vakantieverblijf tevoren te gaan bekijken. In Zoutelande en omgeving houdt dit merk waardige verschijnsel echter al ongeveer sinds de uitvinding van de vakantie stand en zijn vvv-kantoren in het vroege voorjaar ook op zondag ge opend om al die voorproevers te kunnen gerieven. Beter is het natuurlijk om als vvv de ANWB-classificatie op het aanbod los te laten. Dan heb je als consument tenmin ste enig houvast bij het onge zien uitzoeken van een vakan tieobject. De indeling loopt van klasse 1 tot 5, waarbij de laagste klasse staat voor een eenvoudig comfort en de hoog ste klasse optimaal comfort in het vooruitzicht stelt. Met de invoering van de classificatie is het jaren geleden gesignaleer de kwaad van het inrichten van woningen met zolderopruimin gen een stuk teruggedrongen. In klassen De klasse-indeling geeft geen garantie voor een volledig te vreden klantenkring. De Mas sificatie van vakantieverblij ven van particulieren houdt namelijk alleen rekening met voorzieningen binnen in de wo- Gemopper In een periode zoals nu met Middellandse Zee-temperatu ren blijft het gemopper over de kwaliteit van het gebodene be perkt. De meeste klachten richten zich op niet proper aan geboden onderkomens. Een vette kookplaat, een spinne- ragje, stof onder het bed, dat soort dingen. Sommige men sen vervoegen zich al briesend bij de vvv-balie als de vorige bewoners wat kruimels in de broodtrommel hebben achter gelaten. Maar de klachten zijn ook wel eens van ernstiger aard. Zo was de hygiënische toestand die een familie uit Köningswinter onlangs in een Vrouwenpolder- se bungalow aantrof dermate erbarmelijk, dat de officier van justitie in Middelburg werd verzocht een strafrechtelijke procedure aan te spannen te gen de verhuurder. De klacht behandeling had veel weg van een slechte operette. Nadat de vakantievierders hadden ge weigerd zich voor 475 gulden in een veredelde zwijnenstal te la ten stoppen kregen ze een an der onderkomen aangeboden. Daar werden ze met nog meer ellende geconfronteerd: dikke stofnesten, talrijke spinneweb- ben en zand door de hele wo ning en in de bedden met de kens die wel gesteven leken van de vele spermavlekken. Geschillen Toch valt het met de klachten over vakantiewoningen nogal mee, laat mevrouw De Muynck van de VVV-Zeeland weten. „Zeker als je ziet hoeveel huur- conteacten er worden afgeslo ten", Klagers wordt aangera den direct of in elk geval nog tijdens de vakantie met de klachten voor de draad te ko men, zodat nog tijdens het ver blijf kan worden gepoogd daar een oplossing voor te vinden. Wanneer dat niet lukt kan een geschillencommissie zich over de kwestie buigen. Bij zware klachten staat ook nog het middel van de civiele proce dure ter beschikking. Om de kwaliteit van het gebo dene op een hoger peil te bren gen maakt de VVV Oostkapel- le, die bemiddelt bij de verhuur van rond 200 objecten, rappor ten die de ANWB-classificatie moeten aanvullen. Woordvoer ster Anneke Heyboer: „De ANWB-classificatie kijkt of er een tv aanwezig is, maar ze kij ken niet of die ook werkt. En ze kijken wel of er vijf stoelen aan wezig zijn maar niet of die vijf stoelen ook wel bij'elkaar pas sen. Het is allemaal erg opper vlakkig. Wij bezoeken alle wo ningen en kunnen de mensen dus goed informeren". Vakantieoptrekje in een lommerrijke omgeving aan dg Dunoweg bij Oostkapelle xandervan Eenennaam SSINGEN - Het leukst aan jaarlijkse Straatfestival in singen vindt hij de nieuwe wikkelingen die ieder jaar r te zien zijn. Voor de alfde keer is organisator as Overdam van de Cultu- Raad Vlissingen betrokken de voorbereidingen van het ival, dat vrijdag begint. Ook jaar hoopt hij het publiek nieuw, gevarieerd en ver- iend festival aan te bieden, it volgens Overdam is dat dzakelijk om het tot een suc- te laten worden. „Het moet trucendoos zijn die je elk (opentrekt en waaruit de be de poppetjes springen." jaar moet de organisatie al- hten of de nieuwe opzet aan- it. Overdam verwacht van ,Het programma is bijzon- de accommodaties zijn pri on we hebben dit jaar voor eerst het Arsenaaltheater onze beschikking." h moest de organisatie dit roeien met kortere finan- riemen. Het ministerie van gaf geen subsidie en de tsoring liep terug. Grote po ts op even grote podia zijn er ram niet meer. „We hebben oten dat we daar niet meer door konden gaan", zegt rdam. „Dergelijke acts wor- veel te duur voor ons." Hij vindt dit echter geen pro bleem. „Kijk naar onze pro grammering. Bijzondere acts als Humain Plastikos en Gekookt Ei trekken zeker veel bekijks. En ook hebben we aansprekende muziek. Ted Hawkins en Mot her's Finest zijn niet de min sten." Voor de toekomst heeft Over dam ambitieuze plannen. „Bin nen enkele jaren willen we graag een doorlopend zomerprogram- ma tot stand brengen. We willen de activiteiten wat meer gaan spreiden. Dit jaar zit alles in twee weken." week 30 T Vorig jaai' was het festival in een maand gepland. Toen was het geen succes omdat het niet lukte om de gehele maand gevarieer de originele programma's te brengen. „Dat kwam onder meer doordat de oplevering van het Arsenaaltheater onverwachte vertraging opliep. Volgende ja ren moeten we wel in staat zijn om gedurende een langere pe riode een goed programma te bieden. Want een festivalpro grammering moet zich onder scheiden. Dat is belangrijk." foto Lex de Meester Slagwerker Jan Harpe uit Axel: „Door veel te oefenen kun je je als drummer blijven verbeteren." foto Charles Strijd door Hans Heijt Als kleine jongen droomde hij al van een drumstel, maar omdat zijn ouders geen trammelant met de buren wil den moest Axelaar Jan Harpe jarenlang genoegen nemen met een trompet en het zo nu en dan slaan van roffels op de broodplank en de tafel. Maar de fascinatie voor het drum men bleef en daarom kocht Harpe tien jaar geleden, zon der ooit te hebben gedrumd, een Pearl-drumstel met Zild- jianbekkens. „Voor mij is dat het beste materiaal op de we reld", zegt Harpe. „Ook al is die voorkeur puur persoon lijk en kan ik er geen duidelij ke redenen voor aangeven. Het is denk ik vooral een kwestie van langere tijd op een instrument spelen en daar steeds meer liefde voor krij gen." Harpe geeft aan dat zijn drum stel nog op de ambachtelijke wijze gemaakt is en dat hij het daarom niet snel van de hand zal doen. „Bovendien is daar geen reden voor", zegt de Axe laar. „Want als je je drumstel goed onderhoudt kan het een leven lang mee. De vellen van de drums vervang ik om de twee jaar en die van het sna ren trommeltje twee keer per jaar." Volgens Harpe hebben drum mers vaak een veel persoonlij ker band met hun instrument dan andere muzikanten. „Een gitaar moet nu eenmaal in een bepaalde toonsoort gestemd zijn en voor een drummer ligt dat allemaal wat gemakkelij ker. Zelf sla ik voordat ik begin te spelen altijd even de tune van Brandpunt en als dat goed lukt weet ik dat alles in orde Op andere punten hebben drummers het echter weer moeilijker dan muzikanten die een ander instrument be spelen. Een mondharmonica stop je in je broekzak en met een gitaar kan je desnoods op de fiets naar een optreden. Voor drummers is het een veel zwaardere klus om hun instru ment op de gewenste plaats te krijgen. „Bij het kopen van een auto moet een drummer altijd opletten dat die wagen een vijfde deur heeft" zegt Harpe. „Bovendien kost het in elkaar zetten en uit elkaar ha len van een drumstel een hele boel tijd. Wanneer de andere muzikanten na een optreden klaar zijn om te vertrekken ben ik meestal nog aan mijn drumstel aan het schroeven." Harpe speelt al jaren met het orkest van de Bonte Avond Club op feestavonden van zie kenhuizen, bejaardenoorden, oud-Indiëgangers en talloze andere organisaties, vereni gingen en bedrijven en instel lingen. Daarnaast heeft hij in twee bluesbands gespeeld die in Zeeuwsch-Vlaanderen be hoorlijk aan de weg timmer den: de Ambiance Blues Com pany en Ries the Resets. „Het mooie van de blues en jazz is datje heel veel kunt im proviseren. Je kunt een num mer twintig keren spelen, maar door die improvisatie kan het elke keer weer verras send zijn." Prominent De Axelaar legt uit dat er naast die overeenkomst ook een groot verschil is tussen het spelen in een jazz- of blues band. „In een bluesband heeft een drummer een begeleiden de rol op de achtergrond", zegt Harpe. „Een jazz-drummer is vaak veel prominenter aanwe zig en heeft de mogelijkheid zijn technisch kunnen te to nen. Het is dan ook logisch dat er een heleboel befaamde drummers uit de jazz-wereld komen en er geen bekende bluesdrummers zijn." Ook Harpe's helden komen uit jazz-wereld en een aantal van die gereputeerde drummers heeft hij zelf ontmoet en ge- sprokeninhetjazzcaféPorgy Bess in Terneuzen. In zijn huiskamer hangen foto's van John Engels en Mel Lewis en drumvellen met handtekenin gen van andere drummers die in Porgy Bess op Harpe's drumstel hebben gespeeld. Brecker Brothers „Zelf mis ik voorlopig de kwa liteit om als een heel goede jazz-drummer de show te ste len", geeft Harpe toe. „Maar door veel te oefenen kan je je als drummer blijven verbete ren. Ik droom er weieens van net zulke goede jazz te maken als de band van de Brecker Brothers doet. Want wat die muzikanten in de moderne jazz doen is zo verschrikkelijk mooi. Technisch is het vol maakt en toch gaat het gevoel niet verloren." door Pascalle Cappetti Arnold en Franka vormden een typisch oudere jonge ren-stel: begin veertig, PSP- aanhangers, ridders van de goede smaak, stereotypen voor een generatie waarin halfslach tige idealen hoog in het vaandel stonden en dogma's hanterend die niet meer van deze tijd zijn. „Ik heb meer recht om in een na tuurreservaat rond te lopen dan een ander, want ik ben al jaren lid van Natuurmonumenten", was een gevleugelde uitspraak van Franka. Frank Tazelaar kwam het twee tal eind jaren tachtig tegen tij dens een vakantie in Portugal. Hij moest meteen aan het paar denken toen hij een paar jaar la ter op zoek was naar een naam voor zijn band. „De naam klinkt als een legende, is een beetje truttig. Daarmee geeft zij gelijk aan dat Arnold en Franka juist een postmoderne band, zeg maar een OV-studentenkaart- band is. Gewoon een leuke band, die zichzelf niet zo serieus neemt- maar de muziek des te meer - die niet zo nodig maatschappijkri tisch hoeft te zijn, die zich er niet voor schaamt over de liefde te zingen en die muziek ziet als een persoonlijke uitingsvorm en niet als een politiek of sociaal com municatiemiddel.' De bandleden zijn Sylvia (stu dente sociaal werk in Eindho ven. zang). Angelo de Smit (let terenstudent in Tilburg, drums), Hugo Spruijt (onlangs afgestu deerd natuurkundige, ba^) en Frank Tazelaar (ingeschreven aan de sociale en filosofische fa culteit in Nijmegen, gitaar). De laatste drie speelden al met el kaar in schoolband op scholen gemeenschap 't Zwin in Oost burg. In 1987 zaten ze samen in The Passenger. Vier jaar later kwam Sylvia erbij en besloten ze „dat het tijd werd voor een frisse wind in de vaderlandse popmu ziek". Sinds die tijd timmeren ze met manager Barbara aan de weg. Arnold en Franka won in 1991 de Pythische Spelen in Enschede en in 1992 de Roos van Nijme gen. Vanaf toen klom het succes gestaag. Vorige maand lieten ze zich voor het eerst sinds de op richting van de band weer eens zien in Zeeland. Tijdens het Me- ga-Rainbowfestival in Schoon- dijke trad de muziekgroep op. „Het moet het begin van een glo rieuze terugkomst worden", valt Hugo Spruijt Frank Tazelaar bij. In augustus komt hun eerste cd uit, een deal met platenprodu cent Wood Core, met de titel Sil ly in Sealand. Deze verwijst naar Sylvia (de enige niet-Zeeuw) en de Zeeuwse achtergrond van de anderen. De elf nummers op het plastic plaatje, zoals Coca Cola (spotbeeld van macho-gedrag van de hedendaagse jeugd) en Operappe (tekstloze mix van opera en rap), klinken als een klok. De bandleden hebben flink in hun repertoire moeten schrap pen. Een aantal nummers, als American boy and the Flintsto- nes, was niet geschikt om op cd te zetten. Dit nummer moest het van zijn podiumpresentatie heb ben, vroeg om een act erom heen. Sylvia: „Het was een zoek tocht, we hadden er geen reke ning mee gehouden dat muziek in een studio heel anders klinkt. Daarom hadden we enorm veel studiotijd nodig. Maar we kre gen bij Soft Parade alle vrij heid". Jan Douwe Kroeske noemde hun muziek eens psycho-swamp- a-billy-cow-punk-funk, waar mee hij aangaf dat het de band ontbreekt aan een bepaalde stijl. „Het is een potpourri. Ik ken niemand in mijn omgeving die zegt: ik vind de nummers al lemaal goed", zegt Frank er zelf over. Enkele leden van de band Arnold en Franka. foto Peter Nicolaï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 19