Vluchtelingen te talrijk voor VN Amerikanen delen visie Russen op de Bosnische Serviërs niet SPRINT PHOTO Stroperig hete intocht Vierdaagse Vloot waterpolitie wordt gehalveerd 4 WEKEN }rote vertragingen ii vliegverkeer ïaar het zuiden VS raden reizen naar Algerije af Alle kleurenfilms 3 halen—2 betalen1 gral pogingen Hutu's naar huis en haard te laten terugkeren Militairen met keukens n tankwagens naar Goma n Oudste vrouw China (123) overleden reportage wtsmmmmammmmmm VOOR 13,- Aanhoudend zomers Enkele wolkenvelden, overigens vrij lonnig. Matige, in de middag aan zee "Vrij krachtige noordoosten wind. Ma ximum tem-peratuur tot 29 graden. ij 37e jaargang no. 171 ^aterdag 23 juli 1994 Jjsse nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal dma/geneve (RTR/afp/ PA) - Het Hoge Commissariaat jor de Vluchtelingen van de irenigde Naties (UNHCR) kan massa Ruandese vluchtelin- in Zaïre niet aan. Het heeft klemmend beroep op de Echtelingen gedaan naar huis ifUg te keren. Zo'n 1,2 miljoen leasen worden bedreigd door cholera-epidemie. Het NHCR spreekt van de ernstig- humanitaire ramp die de ereld ooit heeft gekend, anos Moumtzis, de UNHCR- oordvoerder in Goma, deelde dat VN-vertegenwoordigers Verhandelingen zijn begon ia over terugkeer naar het door nieuwe Ruandese regering 'heerste gebied en naar de jor de Fransen ingestelde vei- ligheidszone. Hij kondigde aan dat hulpverleners en VN-militai- ren volgens dat plan op verschil lende plaatsen in Ruanda aan wezig willen zijn om terugkeren de Hutu's een gevoel van veilig heid te geven. „Dat is de enige oplossing voor het probleem." Donderdag keerden al enkele honderden Ruandezen terug. Ramp In Genève deed UNHCR-woord- voerster Sylvana Foa een emo tioneel beroep op de wereld een substantiële bijdrage te leveren. „De ramp is al begonnen. Ten minste duizend vluchtelingen zijn donderdag overleden." Vol gende week houden donorlan den een conferentie in Genève om een hulpprogramma van EN HAAG (GPD) - Het minis- ie van defensie stelt „enige ientallen" manschappen, een ratal tankwagens en keukens beschikking, voor humani- lire hulp in het vluchtelingen- imp bij Goma in Zaïre aan de rens met Ruanda, ronk keerde donderdag uit het srlogsgebied terug. Volgens in woordvoerder van defensie uurt het minimaal twee weken de manschappen en het aterieel ter plekke kunnen De tankwagens zijn be- oeld voor de watervoorziening, [gelopen donderdag besloot :t kabinet geen manschappen leveren voor een VN-vredesle- in Ruanda, maar alleen ma- irieel zoals vrachtwagens en indrovers. Dat besluit is niet ijzigd. ien de acute nood in Goma, AARLEM (GPD) - Vliegvakan- egangers naar alle bestem- lingen rond de Middellandse fee moeten dit weekeinde reke- ing houden met grote vertra- ingen. In Zuid-Frankrijk erken de Franse veikeerlei- ers uit protest tegen hun ar- eidsomstandigheden drie da- ra lang op halve kracht. Fransen handelen het lucht- ferkeer af naar de Balearen, Spanje en Italië. Vandaag lukte tnog om het luchtverkeer om leiden. Zondag is voor de Ne- erlandse chartermaatschappij- ai echter een topdag op Spanje, wordt gerekend op langdu- e vertragingen, die ook zullen ioorwerken op andere vakantie- stemmingen zoals Turkije en Stiekenland. ffleen Martinair al voert dit reekeinde 35 retourvluchten uit it zo'n 23.000 vakantiegan- srs. Volgens woordvoerder Udo "ïiys kunnen door de drukte ote problemen ontstaan. Om- êiden van het verkeer via an- sre verkeersleidingscentra zet an weinig zoden aan de dijk, «ant iedereen wil via die routes rorden omgeleid. N het luchtverkeer uit Noord- 'uropa moet via Zuid-Frankrijk ®ar Spanje en de Balearen. Vol- honderden miljoenen guldens op te stellen. Volgens Foa is het voornaamste probleem niet zo zeer het geld, maar het vervoer van de hulp goederen naar Zaïre. Donderdag landden tien vliegtuigen in Go ma in plaats van de geplande 16. Vrijdag worden er 22 verwacht. Het vliegveld is daarop niet be rekend. Nachtvluchten kunnen niet worden uitgevoerd. Over- PEKING (RTR/AFP/DPA) - De oudste vrouw van China is vorige week op 123-jarige leeftijd overle den. De vrouw, Kong Ying, werd nog geboren on der het Manchu-keizerrijk. Zij overleefde zowel het vooroorlogse nationalisme als de latere zuiverin gen van de communisten. De oudste inwoner van China is de 132-jarige vrijgezel Gong Laifa. China telt meer dan 6000 mensen van boven de 100 jaar. dag moeten Franse militairen voortdurend Ruandezen van de landingsbaan verwijderen. Pilo ten klagen dat ze soms een uur moeten rondcirkelen voordat ze kunnen landen. De landingen zijn gevaarlijk door de rook van de vuurtjes die de Ruandezen ontsteken om wat eten te koken. Volgens Foa vervoeren te veel vluchten bekende persoonlijk heden in plaats van hulpgoede- slot zie pagina 3 i kolom 1 waar meer dan een miljoen vluchtelingen is samenge stroomd, is nu besloten tot de in zet van de tientallen manschap pen en tankwagens in het kamp. Dit mede, omdat het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen van de Verenigde Naties heeft laten weten dat effectieve hulp in het kamp zonder inzet van militair materieel en bijbe horend personeel niet mogelijk is. Ter Beek heeft gistermiddag nog telefonisch contact gehad met zijn ambtsgenoten Perry (Verenigde Staten) en Rühe (Duitsland) over de erbarmelijke situatie bij Goma. De VS zetten een luchtbrug op, en leveren wa- terzuiveringsapparatuur en me dische voorzieningen. De Duit sers denken aan de inzet van mi litaire artsen. gens Buys werken de vertragin gen zeker door op andere be stemmingen. „Als een vliegtuig naar Malaga is vertraagd, kan het later ook niet op tijd op een andere bestemming worden in gezet." Directeur Peter Legro van Transavia bevestigt dit beeld. Voor Transavia zal vooral zon dag een flessehals zijn. Dan staan de Balearen (Mallorca) op het programma. Transavia zal extra drinken en eten mee aan boord nemen. Van annuleringen voor het charterverkeer was gis teren nog geen sprake. De KLM heeft vrijdagmorgen wel een drietal lijndiensten geannuleerd. Het gaat om Lyon, Nice en Marseille. Vluchten naar Spanje en Afrika worden via Ita lië en Duitsland omgeleid. De KLM durft nog geen voorspellin gen te doen over het verkeers beeld in het weekeinde. Er bestaat overigens weinig hoop dat de Franse verkeerslei ders hun actie voortijdig beëin digen. Volgens Buys van Marti nair leert de ervaring dat de Fransen juist het weekeinde uit kiezen voor hun acties om zo niet meteen naar de onderhan delingstafel te hoeven. Met een hartelijke begroeting verwelkomt mr Pieter van Vollenhoven, samen met prinses Margriet (1), zoon Pieter-Christiaan tijdens de intocht van de Nijmeegse Vierdaagse. Pieter-Christiaan draagt het uniform van de Utrechtse Studenten Weerbaarheid. foto Hans Steinmeier/ANP MIJMEGEN (GPD) - Het broeierige weer heeft flink de vaart uit de intocht van de Nijmeegse Vierdaagse gehaald. Stukken later dan in voorgaande jaren trok het wandellegioen in triomftocht het cen trum van Nijmegen in. Het was duidelijk; de lopers deden het gisteren kalmpjes aan. Dat gold net zo voor de honderddui zenden toeschouwers. Hun geestdrift leed zichtbaar onder de tropische weers gesteldheid, die zich als een klamme de ken over de binnenstad uitspreidde. Op de eretribune namen gistermiddag ook prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven plaats ter verwelkoming van hun zoon prins Pieter-Christiaan. Hij liep de 78ste aflevering van de Vierdaagse uit als commandant van de Utrechtse Stu denten Weerbaarheid. De prins was aan het wandelfestijn begonnen zonder er echt voor te hebben getraind en dat was hem tijdens de intocht aan te zien. Mr. Van Vollenhoven huldigde daarnaast ook de vijf lopers die het internationale evenement dit jaar voor de vijftigste maal liepen. Nooit eerder in de geschiedenis van de Vierdaagse is het voorgekomen, dat zoveel lopers tegelijk de vijftig vol maakten. De Koninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding riep tijdens de intocht trouwens zowel wandelaars als toeschouwers op de actie 'Ruanda bloedt' ook daadwerkelijk financieel te steunen. Vierdaagse-marsleider Chris Bos: „In Nij megen hebben we de afgelopen vier dagen een fantastisch wandelfeest gezien. Een verbroedering tussen 35.000 lopers uit 42 verschillende landen. Burgers èn militai ren, die allen één en hetzelfde doel nastre ven, namelijk het volbrengen van de Vier daagse. Bij het zien van de beelden van Ruanda op televisie is het duidelijk; an derhalf miljoen mensen wandelen daar richting de dood." ^trande passagiers maken het zich op het vliegveld van de Zuid- kfflse stad Marseille zo comfortabel mogelijk. Het is niet uitgeslo- «fldat ze drie dagen in de vertrekhal moeten bivakkeren. 1 foto Reuter ZAGREB (RTR) - De Ameri kaanse minister van defensie Perry heeft vrijdag te kennen gegeven de optiek van Rusland niet te delen over de houding van de Bosnische Serviërs te genover het jongste vredes voorstel van de zogeheten Bos- nië-contactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duitsland). Rusland beweerde dat het nog te vroeg is om vast te stellen of de Bosnische Serviërs het plan hebben afgewezen. Maar vol gens Perry leidt de houding van Zuivelchauffeur lest dorst baby met karnemelk EPE (GPD) - Een vrachtwagen chauffeur van het zuivelbedrijf Coberco heeft donderdag de dorst gelest van een baby door diens flesje te vullen met verse karnemelk. Dat gebeurde in Nunspeet, waar drie toeristen (opa, schoondochter en baby) met autopech langs de weg stonden. Het onfortuinlijke trio, dat op een camping in Epe verblijft, had een wandelaar gevraagd de ANWB te waarschuwen. Dat heeft de man echter niet gedaan. Hij alarmeerde de politie, die - geconfronteerd met een huilen de en vooral hongerige baby - niet beter wist te doen dan een passerende vrachtwagen van Coberco aan te houden. De chauffeur- had direct in de gaten dat het hier een 'noodsituatie' betrof en aarzelde niet een pak karnemelk open te trekken. de Bosnische Serviërs tot maar één conclusie: „Ze hebben het voorstel niet geaccepteerd. En dat is wat de contactgroep had gevraagd", zei hij tegen journa listen in Zagreb. In reactie op de constatering van Moskou dat de Servische eis voor meer gesprek ken „redelijk positief' is, merkte Perry op: „We beschouwden dit niet als een positief antwoord maar als een zeer teleurstellend antwoord dat de toekomst zeer bemoeilijkt." Perry hoopt dat voor 30 juli, als de contactgroep weer bijeen komt, de Bosnische Serviërs hun houding zullen hebben her zien en „ons iets geven dat posi tiever is om mee te werken". Het voorstel van de contact groep had een einde moeten ma ken aan de inmiddels 27 maan den durende burgeroorlog tus sen de Serviërs, Kroaten en mos lims in Bosnië. De moslims en Kroaten krijgen samen 51 pro cent van het land. De Serviërs zouden zich moeten terugtrek ken op 49 procent van hun grondgebied. De Amerikaanse minister had afgezien van een bezoek aan Sa rajevo, omdat het op het vlieg- WASHINGTON (AFP/ANP) - De Verenigde Staten hebben hun burgers donderdag gevraagd niet meer naar Algerije te gaan. Amerikanen die daar al zitten en niet over „doelmati ge bescherming" beschikken wordt aangeraden te vertrek ken. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington raadt in een verklaring Amerikanen die in Algerije verblijven aan. zeer voorzichtig te zijn en alle voorzorgsmaatregelen ter be scherming van hun persoonlijke veiligheid opnieuw te bekij ken. De situatie in Algerije is al jaren zeer gespannen. De regering voert een verbeten en bloedige strijd uit met fundamentalis tische moslim-organisaties, zoals het Islamitische Reddings front (FIS) en de nog extremistischer GIA, Gewapende Isla mitische Groep. Hierbij zijn de afgelopen twee jaar ruim 4.000 mensen om het leven gekomen. De islamitische terreurorganisaties hebben het ook gemunt op buitenlanders. Sinds november vorig jaar zijn 51 buiten landers vermoord. Skaters flitsen geruisloos door de stad. Op vier wieltjes van de Vlis- singse Leeuwentrap, te gek! Verder in de bijlage Reportage: fotorubriek Wim Riemens criminelen dragen een stropdas in Goma is de dood een alledaags verschijnsel het geloof redt de Bijlmer kruistocht tegen dwaze plannenmakers Heer Olivier blijft in goede doen standplaats Londen. WÊammÊÊBÊÊmÊmmmm Oegroemov Pjotr Oegroemov heeft zijn twee de achtereenvolgende overwin ning in de Ronde van Frankrijk behaald. Na zijn winst in de laat ste Alpenetappe schreef hij vrij dag de individuele klimtijdrit op zijn naam. Oegromov steeg m het algemeen klasse ment naar de tweede O plaats. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6 en 7; Provincie: 9,10 en 11Sport: 13,14 en 15; Vrije Tijd: 17,18,19,21 en 23; Reportage: 25,26,27,29 en 31. veld van de Bosnische hoofd stad te gevaarlijk zou zijn. Zowel donderdag als vrijdag raakten mensen gewond tijdens beschie tingen van transportvliegtuigen van de VN. Inmiddels bereiden de Verenig de Naties (VN) en de NAVO straf maatregelen voor tegen de Bos nische Serviërs. De Amerikaan se minister bracht in Zagreb een bezoek aan de NAVO en de com mandanten van de VN-vredes- troepen voor Bosnië. Daarbij zijn militaire stappen ter sprake gekomen die acceptatie van het plan moeten bevorderen. De contactgroep had de Bosnische Serviërs gewaarschuwd dat bij een afwijzing het internationale embargo verscherpt en de inzet van de geallieerde luchtmacht ter bescherming van de veilige gebieden in Bosnië vergroot zou worden. Ook was gedreigd met opheffing van het wapenembargo voor de Bosnische moslims. Maar Lon den het vrijdag weten geen voor stander te zijn van „onmiddellij ke" opheffing van het wapenem bargo. In een vraaggesprek met de BBC zei minister Rifkind van defensie dat de contactgroep al leen als „laatste stap" zal beslui ten tot opheffing van dit embar go. Belgrado schaarde zich vrijdag volledig aan de kant van de „broeders" in Bosnië. De rege ring van klein-Joegoslavië noemde de verklaring van de Bosnische Serviërs, die overi gens nog altijd niet publiek is ge maakt, „een absolute onder steuning voor een langdurige en rechtvaardige vreedzame oplos sing van het conflict". van onze verslaggever VLISSINGEN - De vloot van de politie te water wordt gehal veerd. Van de 63 patrouillebo ten blijven er nog maar 33 over. Ook van de kleine speedboten moet meer dan de helft weg, waardoor de capaciteit terug loopt tot veertig. De afslanking is een gevolg van bezuinigingen bij het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD). Wat de gevolgen voor Zeeland zijn kon vrijdagavond nog niet worden aangegeven. Volgens een woordvoerster van het KLPD gaat de waterpolitie zich voortaan vooral richten op de beroepsvaart. Op de recrea tiepiassen wordt niet meer structureel gepatrouilleerd. De waterpolitie beperkt zich tot de doorgaande vaarwegen en grote waters: in Zeeland zijn dat met name de Ooster- en Westerschel- de en Schelde-Rijnverbinding. „De recreatietaak wordt afge bouwd. Dat gebeurt op initiatief van de politieministers. De re giopolitie is verantwoordelijk voor het dagelijks toezicht en het handhaven van de openbare orde in de recreatiegebieden. Wij verlenen alleen maar projectma tig ondersteuning bij eventuele structurele knelpunten", aldus de woordvoerster. Volgens het KLPD functioneert de nieuwe taakverdeling op nog lang niet alle recreatiepiassen SHELL TRAKTEERT BIJ McDONALD'S™ naai- wens. „Wij constateren dat niet elke regiopolitie in staat is de problemen op het water op te lossen", zegt de KLPD-woord- voerster. „Nu is het overigens ook moeilijk om alle problemen voor te zijn. Je kunt moeilijk naast elke waterrecreant een po litieman zetten. Het is daarom van het grootste belang dat de watersporter zelf de discipline opbrengt zich op het water goed te gedragen." (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Telefoon: Spaar de gratis Shell/ McDonald's munten bij de Shell-stations in midden-Zeeland Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1