NCIALE Sneller vrij bij goed gedrag Couzy Kamer stoort zich aan uitlatingen Cholera slaat hard toe in kamp Goma 4 WEKEN L Gemengde gevoelens bij Duitse parade kunst cultuur VOOR 13,- Europees Parlement krap voor Santer Verzet in Kamer tegen Kosto's oplossing cellentekort Toch twee in een cel lonnig en warm Zonnig met een maximum tempera tuur van 28 graden. De noordoostelij ke wind, is zivak tot matig, 2 tot 3 Bft. Vanavond wolkenvelden. 37e jaargang no. 170 rijdag 22 juli 1994 osse nummers 1,50 hJ m m MJH VAKKUNDIG ADVIES mMHOUTi/iun OP MAA T ZAGEN THUISBEZORGEN VAKKUNDIG ADVIES VERHUUR AFDELING UW BESTE MAAT IN DOE HET ZELF Heinkenszand 01106-1593 Serooskerke 01189-1473 Hoek 01154-1447 Oost-Souburg 01184-61241 Kamperland 01107-1298 Westdorpe 01158-1242 Koudekerke 01185-1950 Westkapelle 01187-2612 Krabbendijke 01134-2188 Zierikzee 01110-15977 Het Brugse kunstcentrum Sint- Jan toont Amedeo Modigliani: de wereld van de amandelogen zwanehalzen en verfijnde deca dentie. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: intellectueel vertier op Breda Fotografica Alain-Fournier kende ook de donkere kant het ongeluk van Arno Bohl- meijer Büch vervolgt zijn cur sus eilandkunde vergeten woorden Zuid-Afrika zoekt eigen cultuur knipoog van Ama Aidoo Prodigy en het rauwe dansgevoel karakter van Henk Westbroek Harold Prince, koning van de musical Indië gefotografeerd Luluk Purwanto juicht The Flintstones op het witte doek uit-agenda, exposities, film- ivijzer. 15^21 Prijs huizen De prijzen van koopwoningen in Zeeland zijn de laatste maanden stabiel gebleven: ze liggen op het zelfde niveau als in de eerste helft van vorig jaar. Daarmee wijkt Zeeland af van de landelijke trend die nog wel een opgaande lijn voor de Q woningprijzen toont. w Oegroemov Pjotr Oegroemov heeft de achttiende etappe van de Tour de France op zijn naam gebracht. De 33-jarige Let kwam na een rit van Moutiers naar Cluses over 174,5 kiolometer, met drie QC alpencols, alleen aan de finish. v/ Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst en cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. door Cees van der Laan GOMA - In het vluchtelingen kamp Munigi, bij de Zaïrese grensplaats Goma, sterven de mensen sneller dan hun dode li chamen kunnen worden wegge dragen. Wat werd gevreesd, is werkelijkheid geworden onder de Hutu-vluchtelingen. Cholera zaait dood en verderf. Donder dag werden zeker 800 slachtof fers geteld, maar hulpverle ningsorganisaties schatten dat het werkelijke aantal veel ho ger zal liggen. Munigi is een sterfhuis gewor den voor mensen die toch al alles kwijt ren. Als ze al de plek heb ben kunnen bereiken. Richting het vluchtelingenkamp ligt een onafzienbaar aantal doden en stervenden langs de weg. Dood soorzaak is cholera, zo heeft Art sen zonder Grenzen donderdag bekend gemaakt. Overal ruikt het naar de dood. In Munigi is het verschil tussen een ernstig zieke patiënt en een dode Hutu bijna niet te zien. Duizenden verzwakte vluchte lingen liggen zij aan zij op vulka nisch gesteente terwijl ze lijden aan een ziekte die ze niet kunnen overwinnen. Geluidloos sterven ze. Lijkendragers sappen tussen de vluchtelingen en kijken of ie mand al heen is gegaan of nog ademt. Ergens in de massa ligt een moe der met twee kinderen. Zij is al dood, maar de kinderen liggen nog tegen haar aan. Haar baby ligt ook op sterven, de andere houdt niet begrijpend de hand van zijn moeder nog vast. Even verderop rolt een man zijn hoofd achterover en beweegt niet meer. Elk uur sterven tientallen Hutu's in Munigi aan cholera. Clinton komt met plan van actie voor Ruanda WASHINGTON (RTR) - Presi dent Clinton heeft zijn regering donderdag opdracht gegeven een „praktisch actieplan" op te stellen dat zich richt tegen de gevolgen van de uitgebroken cholera-epidemie onder de Ruandese vluchtelingen in Zaï re. Clinton deed de mededeling kort nadat hij was geïnformeerd door de directeur van het Ameri kaanse bureau voor internatio nale ontwikkeling, Atwoord, die net terug is van een bezoek aan de kampen rond Goma. De Ame rikaanse president zei dat hij vrijdag meer details bekend zal maken. De gelukkigen bereiken de vijf tenten van Artsen zonder Gren zen. Daar kunnen ze een infuus krijgen tegen uitdroging en pil len tegen de cholera. Rond de tenten houden vaders, moeders en kinderen de plastic zakken met vocht voor de zieken vast. Er zijn geen stokken om de infu sen omhoog te houden. Uren lang staan ze daar totdat de zak ken leeg zijn. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) cJAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwart aal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Handgemeen in Italiaans parlement ROME Premier Silvio Berlusconi noemde deze week het intrekken van het decreet dat het voor arrest afschaft voor van corruptie verdachte personen een 'vervelend incident' en stelde de Italianen gerust: de ru zie binnen zijn regering was bijgelegd. In de 'Tweede Kamer' van het parlement bleek don derdag dat hij iets te vroeg had geoordeeld. Leden van de Lega Nord en van zijn eigen partij, Forza Italia, gingen let terlijk met elkaar op de vuist. Dat parlementariërs slaags raken, is niet on gewoon in Italië, maar dat het gaat om leden van dezelfde rege- ringscoaltie, is ook hier uniek. Het omstreden decreet, dat donderdag definitief door de Kamer ten grave werd gedra gen, was opnieuw de oor zaak van alle tumult. Boosdoener was Forza Italia-lid Di Muccio die Iets te gepassioneerd de principes van het de creet verdedigde. Hij zei dat hij liever duizend de linquenten op vrije voe ten ziet dan één onschul dige in het gevang. Toen hij dé houding van de Le ga op de korrel nam en de partij eraan herinner de in het verleden tijdens een debat over het cor ruptieprobleem met een galg te hebben gezwaaid, vlogen verscheidene 'Leghisti' op uit hun ban ken en belaagden de spreker. Er vielen klap pen, mede omdat de or dedienst laat ter plekke was. STRAATSBURG (ANP)- Het Europees Parle ment heeft donderdag middag met een krappe meerderheid de Luxem burgse premier, Jacques Santer, aanvaard als de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie. Voor stemden 260 af gevaardigden, tegen 238 en 23 leden onthielden zich van stemming. De opvolger van Jacques Delors dankt deze uit komst vooral aan de steun van de centrum rechtse fracties van christen-democraten, erg gevaarlijk en zeer ongepast. Laat Couzy eerst de kabinetsfor matie eens afwachten." Hoe- kema vindt ook Couzy's opmer kingen over uitzending van VN- militairen „buitengewoon ten dentieus en niet ongevaarlijk". „Wij springen daar in de politiek ontzettend zorgvuldig mee om: we sturen niemand naar Soma lië of naar Ruanda. Als de hoog ste militair in de landmacht dit soort dingen roept, kan dat een versterkend effect krijgen. Hij is over het randje gegaan." CDA en WD lopen over van be grip voor de zorgen van Couzy, hoewel zij voor de reorganisatie van de krijgsmacht hebben ge stemd. Zij zijn wel geschrokken van de toon en de woordkeuze van de bevelhebber. CDA-ka- merlid Hillen: „Ik deel de be zorgdheid van Couzy. We moe ten niet te kinderachtig doen over de vrijheid van meningsui ting van topambtenaren, ook niet als ze een uniform dragen. Bovendien: als je een generaal tot de orde roept, kan je een te gengesteld effect krijgen binnen het gehele apparaat. Maar het gaat een stap te ver als Couzy laat doorschemeren dat er een eind kan komen aan de loyaliteit binnen het leger. Daarvoor is geen enkele aanleiding." WD-kamerlid Jorritsma, al is ze het nog zo eens met Couzy, vindt dat de bevelhebber zich te veel waagt aan uitspraken die op het terrein van de minister liggen. „Je zou zeggen dat die twee geen enkele werkafspraak hebben." Zie ook pagina 2 DEN HAAG (GPD) - CDA en VVD in de Tweede Kamer zijn tegen het voorstel van minister Kosto om gevangenen die zich goed gedragen de helft van hun celstraf voorwaardelijk kwijt te schelden. Kosto houdt in zijn voorstel rekening met het te kort aan cellen. Het is beter ver oordeelden bij goed gedrag ver vroegd vrij te laten, dan ver dachten van een misdrijf heen te zenden omdat er geen plaats is, aldus de minister. CDA-woordvoerster Soutendijk vindt dat deze link niet gelegd mag worden: „Bij een tekort aan cellen moet je meer cellen bou wen". Zij vindt dat slechts bij ho ge uitzondering een gevangene meer dan eenderde van zijn staf mag worden kwijtgescholden: de helft kwijtschelden gaat haar in alle gevallen te ver. „Dan is ge vangenisstraf een farce". Ook de WD vindt Kosto te ver gaan. PvdA-woordvoerder Zijlstra staat achter het voorstel. Hij wijst erop dat er in verschillende Europese landen goede ervarin gen mee zijn opgedaan. Zijlstra verwerpt wel de koppeling die Kosto legt met het cellentekort. D66 was voor commentaar niet bereikbaar. Principe Het plan van Kosto is onderdeel van een uitgebreider voorstel om het vervroegd in vrijheid stellen van gevangenen afhan kelijk te stellen van hun gedrag. De gehele Tweede Kamer is het met dat principe wel eens.. Op het ogenblik wordt iedere ge vangene na tweederde van zijn straftijd vrijgelaten. Dat auto matisme vervalt in het voorstel van Kosto. Gevangenen die zich misdragen, dienen de volledige door de rechter opgelegde straf uit te zitten. Gevangenen met „gemiddeld gedrag" kunnen na ongeveer tweederde van de straftijd vrijkomen, en zij die goed gedrag vertonen na de helft van de straftijd. Tot vervroegd vrijlaten kan, net als nu, alleen worden besloten als de gevangene minimaal zes maanden straf heeft uitgezeten. Ook kan de voorwaarde worden gesteld dat de vrijgelatene deel neemt aan een programma dat bijdraagt aan een goede levens wandel. Aan vreemdelingen die vervroegd in vrijheid komen, wordt de eis gesteld dat zij Ne derland verlaten. Doen zij dat niet, dan dienen ze alsnog de vol ledige straf uit te zitten. Dat- zelfdde geldt voor vrijgelatenen die weer een strafbaar feit ple gen. Het kan nog een paar jaar duren voordat het plan werke lijkheid wordt. Eerst moet het het uitgebreide vergader- en ad viescircuit in. aan de fractie Forza Eu ropa van de Italiaanse premier Berlusconi en aan de neo-gaullisten, aangevuld met de Ita liaanse neo-fascisten. Voorts kon Santer reke nen op de steun van een groot aantal Spaanse en Portugese socialisten. Tegen stemden het grootste deel van de so cialistische fractie, de li beralen, de groenen, communisten, radicalen en anti-Europeanen. Het verzet was vooral gericht legen de manier waarop de Europese regerings leiders hun „compromis kandidaat" aan het par lement hebben opge legd. Die procedure vormt een belediging voor de democratie, voor Europa en voor het Euro pees parlement, zo be toogde de voorzitter van socialisten, Pauline Green. zie ook pagina 2 Bevelhebber landmacht waarschuwt volgend kabinet DEN HAAG (ANP) - Het begint een vast spelpatroon te worden. Hans Couzy, bevelhebber van de landmacht, trekt verbaal ten strijde tegen de politiek. Minis ter Ter Beek krijgt de vraag voorgelegd of hij die geünifor meerde rebellie pikt. Nog voor het antwoord afkomt, heeft de generaal zijn woorden toege licht en meestal afgezwakt. De minister neemt er vervolgens kennis van en genoegen mee. Zo is het de afgelopen twee jaar al een keer of zes gegaan. In het begin kon Ter Beek zich er nog over opwinden. Eenmaal dwong de minister de generaal zijn kri tiek openlijk terug te nemen. De tweede keer volgde een „open hartig" gesprek. Sindsdien is de bevelhebber zijn politieke baas steeds een slag voor. Ter Beek eist naar het heet geen ophelde ring meer: Couzy komt zelf - „ge heel uit vrije wil", zegt het minis terie - met een verklaring. Loyaliteit MIDDELBURG Markt 45 (naast de ING) De generaal kwam donderdag op voor zijn manschappen en le verde in bedekte termen kritiek op het gebrek aan begrip in de politiek voor de gevolgen van de ingrijpende reorganisatie bij de landmacht. Het personeel is nu nog loyaal, maar aan die loyali teit kan een eind komen. Gelieve daar in een volgende kabinets periode rekening mee te houden. Soortgelijke reorganisaties heb ben in het „gewone" bedrijfsle ven immers geleid tot bedrijfs bezettingen en andere vormen van onrust, zo luidde de waar schuwing van de bevelhebber kort samengevat. Vlak na zijn toespraak in Delft haastte de generaal zich te mel den dat het hier niet om een drei gement ging; hij had alleen zijn zorgen kenbaar willen maken en begrip gevraagd voor het perso neel. De Tweede Kamer neemt Cou zy's uitlatingen hoger op. „Ik hou niet van generaals die drei gen hun loyaliteit aan de poli tiek te verliezen", zegt PvdA- parlementariër Zijlstra. „Als mensen in uniform zoiets zeg gen, krijg ik daar een heel verve lend gevoel bij. Zeker als het gaat om de bevelhebber van de landmacht. Hij heeft een voor beeldfunctie voor zijn mensen en moet oppassen met wat hij zegt. Generaals moeten terug houdend zijn. Zij hebben genoeg mogelijkheden om adviezen te geven aan de politiek. Als ie mand in een bedrijf te pas en te onpas maar wat uitkraamt, dan is het doorgaans heel gauw met hem afgelopen." Zijlstra vindt de parallel van Couzy met reorganisaties in het bedrijfsleven overdreven. Daar vliegen de mensen er gewoon uit, bij de landmacht zijn tot dusver geen gedwongen ontsla gen gevallen. „Onzin", noemt Zijlstra Couzy's verwijt aan de politiek dat die onvoldoende oog heeft voor de vraag of het volk de uitzending van Neder landse militairen in VN-verband naar crisisgebieden wel steunt. „Moet je dan elke keer een opi niepeiling houden? Wij wegen de voors en tegens op een fatsoen lijke manier af in kabinet en par lement." D66-kamerlid Hoekema is het voor een deel inhoudelijk wel eens met Couzy. „Maar hij raakt politiek wel een heel gevoelige snaar als hij de loyaliteit van mi litairen erbij haalt. Ik vind dat Hans Couzy haalt zich de ergernis van de Kamer op het lijf. foto ANP DEN HAAG (GPD) - De bonden van gevangenispersoneel en -di recteuren stemmen alsnog in met het in één cel plaatsen van twee gevangenen. Tijdens spoedberaad gisteravond op het ministerie van justitie in Den Haag hebben de vertegen woordigers van de ambtelijke top de garantie gegeven dat het slechts incidenteel, hooguit 20 keer per jaar, zal gebeuren. Afgesproken is dat het zal gaan om verdachten van zware mis drijven die anders door het cel lentekort weer op vrije voeten dreigen te komen. De verzamel de bonden moesten gisteravond wel slikken dat in die gevallen wordt getornd aan de oude af spraak dat gevangenissen (ook al tijdelijk) maximaal drie pro cent boven hun capaciteit ge vangenen moeten opnemen. Zeer incidenteel en voor een pe riode van een of twee nachten zal een veldbed in een eenpersoons cel worden bijgeplaatst, zodat de bezettingsgraad zelfs boven de 103 procent komt. Rose Kennedy wordt 104 BOSTON (AP) - De familie Ken nedy zal dit weekeinde voor een blijde gebeurtenis bijeenko men. Rose Fitzgerald Kennedy, de moeder van het gezin dat de Ver enigde Staten een president, twee Senatoren, een Congreslid en een staatsafgevaardigde schonk, viert vrijdag haar 104de verjaardag. Het leven van Rose Kennedy concentreerde zich rondom poli tiek en tragedies. Haar oudste zoon Joe jr. als piloot in dienst van de Amerikaanse marine, kwam om tijdens een geheime missie in 1944; haar zonen John F. en Robert F. werden ver moord en dit jaar stierf haar schoondochter Jacqueline Ken nedy Onassis. De parade van het Eurokorps in Brussel. van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - „Vergeven wel, vergeten nooit". Zo omschreef een Belgische oud strijder zijn gevoelens, toen hij donder dag voor het eerst sinds vijftig jaar weer Duitse soldaten door Brussel zag trek ken. Een andere veteraan had het er moeilijker mee. „Pijn doet dit. Pijn, dat is het woord." Nadat het Eurokorps op 14 juli al deelnam aan de parade in Parijs tijdens de Franse nationale feestdag, trad het donderdag met veertig voertuigen en 150 manschap pen ook aan in Brussel op de Belgische na tionale feestdag. Het in Straatsburg ge stationeerde Eurokorps is samengesteld uit Duitse, Franse, Belgische, Spaanse en Luxemburgse eenheden. Het Eurokorps is de kern van een toekomstige gezamen lijke Europese defensie. Vergeleken met het spontane applaus dat het Eurokorps in Parijs oogstte, bleven de Brusselse reacties koel. „Ze hadden hier nog twintig jaar mee moeten wachten", zei een veteraan, „als er geen overleven den meer zijn van de Tweede Wereldoor log. Dan kunnen ze met een schone lei be ginnen". De commandant van het Eurokorps, de Duitse luitenant-generaal Helmut Will- mann, noemde de deelname aan de pa rade in België echter „een soort familiebij eenkomst". Tenslotte, aldus Willmann, „werken we al dertig jaar met de Belgen samen in de Navo". Hij zei er trots op te zijn juist in Brussel te mogen aantreden, omdat deze stad ten slotte „la capitale Européenne" is, de Eu ropese hoofdstad. Willmann zei overigens veel begrip te hebben voor degenen die er moeite mee hadden opnieuw Duitse sol daten in Brussel te zien. „Ook België heeft onder de Duitse bezetting geleden." Voor koning Albert II was het donderdag de eerste parade die hij als staatshoofd af nam. Vorig jaar stierf zijn broer koning Boudewijn, ruim een week na de nationale feestdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1