'ROVINCIALE ZEEUWSE COURA! Cholera breekt uit in Goma Ook Drentse boer Rikus Klok heeft mysterieuze cirkel in het graan 4 WEKEN Pronk: Goma is een humanitaire bom Straffen tot vijf jaar ïeëist in zedenzaak Personeelsreductie Hoechst denkbaar ondanks winstgroei VOOR 13,- lonnig en warm 'ërz ey^~ luchtelingendrama Ruanda neemt afgrijselijke vormen aan VLISSINGEN miÊmmmiÊÊÊÊÊmmmiiam^m Veelzon en stapelwolken, maar droog. Maximum temperatuur 28 graden. De oostelijke wind is zwak, eind van de middag aan zee noordoost, matig. 37e jaargang no. 169 londerdag 21 juli 1994 osse nummers 1,50 Bel voor informatie: '■^stand 01100 - 39555 OMA/GENEVE (RTR/ANP/ P) - Cholera is uitgebroken ider de bijna twee miljoen landese vluchtelingen in Go- Het hoofd van Artsen zon- Grenzen, De Milliano, zei oensdag dat zijn teams al tien den gevallen van deze ge- eesde, zeer besmettelijke ikte hebben geconstateerd. „Alle symptonen zijn er: men sen braken en lijden aan ern stige diarree. Ze verliezen in korte tijd veel vocht." Volgens De Milliano vormen de slechte hygiënische omstandig heden waarin de honderddui zenden vluchtelingen zijn sa mengebracht een ideale voe dingsbodem. De formele beves tiging van de aanwezigheid van cholera wordt binnen drie dagen verwacht. Op grond van statis tieken wordt er van uitgegaan dat de ziekte ten minste 5.000 a 10.000 levens zal eisen. De situatie in de kampen ver slechterde woensdag met de mi nuut. Het dodental als gevolg van ziekte, uitdroging en uitput ting steeg dramatisch. In Goma zelf. In de wegen er naartoe. Op de weg naar de luchthaven. Overal lagen lijken, vooral van kinderen. Honderden, zo niet duizenden vluchtelingen zijn de afgelopen dagen gestorven. Hulpverleners reageerden moe deloos. De Milliano: „Dit gaat al het voorstellingsvermogen te boven. We kunnen slechts de van onze verslaggever Cees van Laan GOMA Zelfs bij minister Pronk (Ontwikkelingssa menwerking), die toch al veel ellende in de wereld heeft gezien en nooit om een woord verlegen is, schieten woorden tekort om de wan hopige taferelen in het vol gepropte Goma te beschrij ven. De situatie rond de 800.000 tot 1,2 miljoen gevluchte Hu tu's in dit stadje aan de grens en Ruanda en Zaïre heeft bij hem een verplette rende indruk achtergelaten. „Zelfs het woord tragedie is hier niet van toepassing. Wat hier gebeurt, valt niet meer onder woorden te bren gen", aldus Pronk woensdag bij zijn vertrek uit Goma. Pronk heeft enkele dagen rondgereisd in het Zaïrese grensgebied bij Ruanda. Hij heeft met allerlei organisa ties, zoals Rode Kruis, Art sen zonder Grenzen en de VN-vluchtelingenorganisa- tie UNHCR gesproken. Daarbij is hem duidelijk ge worden dat de stroom van honderdduizenden Hutu's richting Zaïre onmogelijk kan worden opgevangen. De tekorten aan voedsel, water, medicijnen en sanitaire voorzieningen zijn gigan tisch, zegt de bewindsman. Ruanda is in tweeën gesple ten. Wat hier ook wordt ge daan aan noodhulp, het zal nooit voldoende zijn. Alleen een politieke oplossing kan uitkomst brengen". Hulp aan de vluchtelingen kan volgens Pronk alleen ge boden worden middels een groots opgezette 'militaire noodoperatie', waarbij hij verwijst naar de inzet van de VN en Amerika in Somalië. „Daarover moeten we met de NAVO-landen dringend gaan praten". Hij noemt de situatie in de grensstreek ten westen van Ruanda „zeer bedreigend en een hu manitaire bom. ÜTPHEN (ANP) - Officier van stitie mr. K. Wetzels heeft oeosdag voor de rechtbank in itphen gevangenisstraffen tot if jaar geëist tegen acht ver- ichfen, die ervan worden be- huldigd jarenlang drie kinde- stelselmatig seksueel te bben misbruikt. [hoogste eis was voor de 46-ja- Hitte eist tol onder lopers Vierdaagse NIJMEGEN (ANP) - Op de tweede dag van de Vierdaagse begon de warmte haar tol te ei sen. Er vielen maar liefst 1283 wandelaars uit. Vierdaagse-wande- laars worden evenwel steeds inventiever in de strijd tegen de hitte. Velen lopen nu met een waterpistool, zodat ze zichzelf regelmatig kun nen natspuiten. Het ver zoek van veel wande- om vroeger te mo gen starten - om zo de hitte vóór te blijven - is door de marsleiding van de Vierdaagse van de hand gewezen. Pas bij 30 graden of ho- worden er maatrege len genomen, zo heeft marsleider Bos laten we ten. De wandelaars heb ben maar één doel voor ogen: het begeerde kruisje halen. Maar we tenschap en commercie hebben inmiddels de laagse ontdekt, want wandelen is vol gens hen de sport van de toekomst. De nieuwste Wandelschoen is zelfs vernoemd naar de Vier daagse: The Nijmegen. Maar het allernieuwste fenomeen op het gebied van wandelen - overge waaid uit Amerika - is bodywalking. Dat is een raeer intensieve vorm van wandelen, waarbij vooral de armen meer worden gebruikt. Miljoe- aon sportbeoefenenaars Amerika hebben in middels het joggen vaar wel gezegd en hebben zich geworpen op deze nieuwe tak van sport. Bodywalking vermin dert volgens beoefenaars de kans op stress en op nart- en vaatziekten. rige moeder van de drie slachtof fers. „Een moeder die ernstig heeft gefaald", aldus Wetzels. Haar 52-jarige echtgenoot hoor de vier jaar tegen zich eisen. De ze man werd vorige maand ook al veroordeeld, door het ge rechtshof in Arnhem, wegens zijn aandeel in de beruchte Eper zaak. In de huidige zaak staan vier verdachten terecht die ook al in de Eper zaak voor de rech ter moesten verschijnen. „Zeer ernstige, onthutsende, af schuwelijke feiten", zo om schreef de officier1 de zaak in haar uren durende requisitoir. De kinderen zouden talloze ma len zijn aangerand en verkracht, op diverse locaties op de Veluwe. Een vrouw geeft een uitgedroogde jongen wat water. Uitdroging, voedselschaarste en c de grootste bedreigingen voor de Ruandese vluchtelingen. BOVENSMILDE (GPD) - Na Zierikzee en Almere heeft nu ook Bovensmilde een myste rieuze 'graancirkel' binnen de grenzen. Boer Rikus Klok uit het Drentse dorp heeft een cir kel met een middellijn van 23 meter in zijn haverveld ont dekt. Klok blijft er aardig nuch ter onder. „Mijn eerste gedachte was: die schade kan er ook nog wel bij. De graanprijs is toch al slecht." Reactie Servië op vredesplan als 'nee' beschouwd GENEVE - De Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic heeft woensdag aan de diploma tieke contactgroep van de VS, Rusland, Engeland, Frankrijk en Duitsland voorgesteld „op basis van de voorgelegde land kaart aanvullend overleg te openen". De contactgroep weigerde hier op in te gaan en besloot het ant woord als afwijzing te beschou wen. De moslim-Kroatische rege ringsdelegatie zei wel onvoor waardelijk 'ja' tegen het plan. De Bosnisch-Servische leider Ka radzic betoogde tijdens een tweede zitting met de diploma ten dat zijn parlement de land kaart niet als zodanig zou ver werpen als hij bepaalde toezeg gingen mee naar huis zou kun nen nemen over de toekomstige status van Sarajevo en een ha ven aan de Adriatische kust, De boer ontdekte zijn cirkel al een dag of tien geleden en schonk er verder geen aandacht aan. De interesse werd pas ge wekt toen het Agrarisch Dag blad berichtte over eenzelfde fe nomeen in Zierikzee. „Toen ben ik nog eens gaan kijken en ik kwam tot dezelfde conclusie als de mensen in Zeeland. Ik heb er geen verklaring voor. Als het mensenwerk is, dan moet het ge beurd zijn door een bijzonder be kwame meettechnicus met wel een hele grote passer". Klok boert al dertig jaar en heeft iets dergelijks niet eerder mee gemaakt. „Er is totaal geen spra ke van vernieling, of dat iemand de boel heeft platgetrapt. De ha ver ligt keurig tegen de grond. De cirkel is in het midden begon nen en verder naar buiten toe uitgebreid". Ondanks alle wilde verklaringen houdt Klok het op een doodnor male oorzaak. „Een afgedwaal de cycloon wellicht. Misschien is het wel vaker gebeurd, bijvoor beeld in het aardappelland. Dat valt na een poosje niet meer op, want die planten herstellen zich veel beter dan haver. Na een on weersbui is er wel vaker schade. Maar dit lijkt daar niet op". Klok sluit uit dat de cirkel is ont staan door een overvliegende helikopter. „Zo'n toestel hoor je en dat is in die tijd niet gebeurd. Wie weet kan een deskundige mij vertellen wat het nou precies geweest is". Woordvoerder Heine van de vliegbasis Leeuwarden sluit uit dat de cirkels zijn veroorzaakt door een helikopter. „We vliegen al jaren met helikopters, maar dit is nog nooit het gevolg ge weest". Deskundigen en semi- deskundigen zullen zich onge twijfeld afvragen hoe het moge lijk is dat de cirkels die de laat ste tijd zijn aangetroffen in een keurig rechte lijn over ons land liggen. Zierikzee, Almere en Bo vensmilde. Leg de liniaal er maar langs. Maanlanding 25 jaar geleden WASHINGTON - Vandaag is het 25 jaar geleden dat de eer ste mens, Neil Armstrong, voet op de maan zette. Op de foto, genomen door Armstrong, is Edwin E. Aldrin te zien, die als tweede zijn voetafdrukken in het maanstof mocht zetten. Rechts een poot van de maanlander Lunar. foto EPA schade beperken. Er zitten te veel mensen op elkaar en als er een epidemie uitbreekt, gaat het heel snel." De vluchtelingenstroom stopte nadat militairen van het Ruan- dees Patriottisch Front (FPR) zich aan de grens posteerden. In kampen ten noorden van Goma zouden nu zo'n 1.5 miljoen Ruandezen zijn. Volgens AzG telt Katalé er 300.000 en zijn in Kibumba 400.000 mensen ge strand. Het merendeel van de de rest is in de opvanggebieden Ma- gunga en Lac Vert. In alle vier de centra zijn inmiddels medische teams actief. In Katalé en Ki bumba werd woensdag voor het eerst voedsel verstrekt. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Ver enigde Naties (UNHCR) noemde de catastrofe in Ruanda de erg ste die het ooit heeft gekend. „In onze 43-jarige geschiedenis heb ben wij nooit eerder een crisis van dergelijke omvang meege maakt", zei woordvoerster Syl- vana Foa. „Het is erger dan So malië, Koerdistan of Joegosla vië. De ramp hier heeft afgrijse lijke proporties aangenomen." Zo'n 200.000 Ruandezen arri veerden in Bukavu, aan de zuid punt van het Kivumeer. Eenzelf de aantal zou ook naar de nog zuidelijker gelegen plaatsen Uvira en Kamanyola zijn getrok ken. Bovendien dolen er in de Franse veilige zone in zuidwest- Ruanda nog eens honderddui zenden mensen rond. Een mede werker van de Verenigde Naties in Goma zei ironisch er niet ze ker van te zijn of er volgende week nog wel iemand in Ruanda is. UNHCR heeft inmiddels de slot zie pagina 3 kolom 1 Advertentie Ballonvaarders namen dinsdag avond bij Grave een groot ha kenkruis in een maïsveld waar. De swastika is er volgens ballon vaarder A. Guyts, die vanuit de lucht de Vierdaagse van Nijme gen volgt, „duidelijk bewust in gelegd". Guyts schat de omtrek van het kruis op zeker twintig meter. Het is onduidelijk wanneer het hakenkruis is aangebracht. VANDAAG GROOTS VUURWERK 22.30 uur. Oranjedljk. (N.B. bij slecht weer: morgenavond zelfde tijd. zelfde plaats). De gezelligste kermis van Zeeland met 30 attracties is nog open op: donderdag 21 juli 10.00-01.00 vrijdag 22 juli 10.00-24.00 zaterdag 23 juli 10.00-24.00 zondag 24 juli 13.00-24.00 In de binnenstad: Bellamypark, Nieuwendijk en De Ruyterplein. Volg de aanwijzingen voor het parkeren! Delvaux De Belgische schilder Paul Del vaux is gisteren op 96-jarige leef tijd overleden. Delvaux was 7iaast de veel bekendere René Magritte 'de andere' surrealistische schil- O der van België. w Ajax Landskampioen Ajax kan in het Europees voetbaltoernooi met een aan de bak. De ploeg van aanvoerder Blind (foto) speelt de eerste ivedstrijd in de Champions League A A tegen AC Milan. Enorme explosie door inslag op Jupiter SUTHERLAND (RTR) - De in slag van de komeet Shoemaker- Levy 9 heeft woensdag voor een nieuw hoogtepunt gezorgd. Het penetreren van het komeetfrag ment Q-l in Jupiter bracht een enorme explosie teweeg waar na een gigantische vuurpluim volgde die de stratosfeer van de planeet inschoot. Een Zuidafrikaanse astronoom die de ontwikkelingen volgde via een infra-rood telescoop zei dat het dit maal „een hele grote" was. Het komeetdeel Q-l had naar schatting de omvang van een berg. Hij drong kort na 22.00 uur (Nederlandse tijd) het donkere deel van de planeet binnen. Zo'n twintig minuten later werd de vuurpluim zichtbaar. Sinds za terdag vallen resten van de ko meet Shoemaker-Levy 9, die in 21 stukken is uiteengevallen, op Jupiter. De botsing heeft tot en thousiaste reacties geleid bij astronomen en sterrekundigen. Rodriguez De Colombiaan Nelson Rodri guez won de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk. Na een zware Alpenrit over 149 kilo meter van Bourg d'Oisans naar Val Thorens versloeg de Zuida merikaan medevluch ter Oegroemov uit Rus- A C land in de sprint. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Het gaat beter met Hoechst Holland, maar nog niet goed genoeg. De halfjaar cijfers van het chemieconcern geven een winststijging te zien van 9 miljoen gulden ten op zichte van vorig jaar. De concerntop is echter niet te vreden met een winst van 40 mil joen gulden omdat verschillen de divisies, de pvc-foliedivisie en de fosfordivisie, nog met verlies draaien. Kostenbeheersing blijft daarom voorlopig nog het devies en een woordvoerder van Hoechst Holland sluit geen en kele maatregel uit. Ook perso neelsreductie behoort nog tot de mogelijkheden. Er is, zo blijkt uit de summiere informatie van Hoechst Hol land, wel een verschil tussen de manier waarop de pvc-foliedivi- sie in Weert verlies draait en de negatieve resultaten van de fos fordivisie in Vlissingen. „De pvc- folie draait structureel met ver lies maar voor de fosfor gloort er licht aan de horizon", aldus een woordvoerder. Hoechst kreeg de afgelopen jaren te maken met concurrenten op de fosformarkt, die uiteindelijk veel minder ble ken te kunnen leveren dan aan vankelijk werd verwacht. De fos fordivisie vertoont tekenen van herstel na de marktpenetratie van buiten Europa, maar met de prijzen loopt het nog steeds niet naar wens. De prijs die Hoechst krijgt voor fosfor en fosforpro- dukten is nog te laag. Omzet In het eerste halfjaar heeft Hoechst Holland een omzet ge haald van 786 miljoen gulden. Dat is twee procent meer dan vo rig jaar. Evenals vorig jaar geldt dat de positieve start voor een deel te danken is aan seizoensef fecten. Hoechst Holland heeft in Halen, Limburg een zaadverede- lingsbedrijf dat nagenoeg de he le jaarproduktie in het voorjaar afzet. De produktie-installaties van Hoechst Holland werden over de hele linie meer gebruikt dan in het eerste halljaar van 1993. De verwachting is dat de omzet over dit jaar op een gelijk niveau zal blijven als vorig jaar maar dat de winst hoger zal uitpak ken. Onderzoek De ontevreden bedrijfstop wil pas in de loop van dit jaar duide lijkheid verschaffen over te ne men kostenbeperkende maatre gelen. Naar het functioneren van de pvc-foliedivisie loopt op dit moment nog een onderzoek. De resultaten daarvan zullen aan geven wat er in Weert, maar ook in de Duitse produktie-eenhe- den, zal moeten gebeuren. Vol gens de Hoechst-woordvoerder zijn eerdere berichten als zou de eenheid in Weert worden geslo ten - met als gevolg een verlies van 400 banen - uit de lucht ge grepen. (eenmalig binnen zes maanden) <JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 ■■■■■■■■■■■■■■Ml

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1