NCIALE Bolkestein ziet kans voor paars Radio oorzaak massale uittocht uit Ruanda Zwolsche Algemeene kan met Duitse leningen hypotheekrente verlagen Israël acht Iran verantwoordelijk voor bomaanslag 4 WEKEN kleintjes nformateur Kok zou hinderpalen kunnen wegnemen Apenverzorger moet mysterie doodsbange bavianen oplossen HIER GROEIT UW ZëëUWSë VLëGëL Vlegel VOOR 13,- loiners lonnig en warm. 's Nachts onbewolkt inzacht De wind, is zivak tot. matig. De temperatuur 25 graden aan zee tot 27 graden elders in de provincie. 37e jaargang no. 168 Woensdag 20 juli 1994 [osse nummers 1,50 I Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen J SN HAAG (GPD) - VVD-Iei- irBolkestein acht het zeer wel djelijk dat een paars kabinet in PvdA, WD en D66 alsnog dstand komt. Volgens de libe- ül ziet informateur (en PvdA- Ider) Kok mogelijkheden de oblemen op te lossen waarop eerste paarse poging strand- ,Dat is een belangrijke ip", aldus Bolkestein. ■fractievoorzitters van PvdA, DA, WD en D66 overlegden sieren voor het eerst met infor- iteur Kok over diens poging meerderheidskabinet tot aid te brengen. Kok heeft alle sr een notitie meegegeven met daarin een overzicht van de be langrijkste financiële, economi sche en sociale ontwikkelingen tot 1998. Bolkestein toonde zich na afloop van zijn onderhoud met Kok op timistisch over een herkansing voor paars. „Dat de draad voor een paars kabinet wordt opge pakt, zou goed kunnen. Zeker nu Kok als informateur een beetje boven de partijen gaat staan." De eerste poging voor een PvdA /VVD/D66-kabinet liep eind juni spaak. De WD wilde minder op de ministeries bezuinigen (met name Defensie, Verkeer en Wa terstaat en Onderwijs) en meer op de sociale zekerheid. Volgens Bolkestein „ziet Kok nu moge lijkheden die bezuiniging anders aan te pakken." Daarbij zouden eerdergenoemde ministeries worden ontzien. Volgens Bolke stein is informateur Kok „een andere persoon" dan de PvdA- fractievoorzitter Kok waarmee hij vorige maand tevergeefs over paars onderhandelde. De VVD'er leek de eis voor ver dergaande bezuinigingen op de hoogte van de uitkeringen los te laten. „Kok is gezien zijn partij politieke achtergrond voorzich tig met ingrepen in de sociale ze kerheid. Daar heb ik begrip voor. Ik wil de verschillen niet op de spits drijven." Realistisch Zowel Bolkestein als PvdA-on- derhandelaar Wallage en CDA- leider Brinkman toonden zich tevreden over de werkzaamhe den van Kok. De notitie van de informateur is realistisch aldus Wallage: „Dit is geen slappe thee." Hij sprak geen voorkeur uit voor een centrum-links kabinet (PvdA/CDA/D66) of paars. De PvdA is bereid meer te bezuini gen dan de 18 miljard gulden waartoe 'paars' in eerste instan tie besloten had. Volgens Wal lage staat voor de PvdA het scheppen van werk voorop. Wallage wees erop als demissio nair staatssecretaris van sociale zaken, dat de tegenvaller op de sociale zekerheid 1 miljard lager uitvalt. Tegenover 2 miljard ex tra WW-uitgaven, staat een mee valler van in totaal 1 miljard bij de WAO, de bijstand en de ziek tewet. De noodzaak tot ombui gen neemt daardoor af, aldus Wallage. Brinkman noemde het pakket Gaarste vrouw :r wereld yerleden LINT (UPI/DPA) - Een Ameri- anse vrouw, van wie wordt ingenomen dat zij de zwaarste wereld was, is dinsdag" in ziekenhuis in Flint (Michi- id) overleden. De 34-jarige Ca- Yeager woog ongeveer taalfhonderd pond. Zij leed ineen eetstoornis, vorig jaar dankzij een inten- dieet vijfhonderd pond te afgevallen, raakte zij in kor- lijd weer terug op haar oude wicht. Kort voor haar dood ïklaarde Yeager in een inter- dat ze aan depressies leed. in als je gedeprimeerd bent, ?kje troost in eten." Ze zei dat eetmanie begon nadat ze kind seksueel was misbruikt or familieleden. iger werd een week geleden [genomen in het ziekenhuis, cordien werd ze thuis ver- Ze was niet in staat voor :hzelf te zorgen. afstelling reigt in onflict om losnië in onze correspondent INEVE - Het halfslachtige ilwoord op het internationale tfdesultimatum dal de Bos- Lth-Servische leider Rado- Karadzic vanmiddag in Ge- ive zal overhandigen aan de ratactgroep van Amerikaan- Russische en EU-diplomaten reigt een nieuwe confrontatie ontketenen tussen de weer- linnige Serviërs en de inter- «ionale gemeenschap. kringen rond de Amerikaanse ïbassadeur Charles Redman :rdt gezegd dat de contact- oep geen genoegen zal nemen !t„era voorwaardelijk ja". Jgens berichten uit Pale, het ffliscn-Servische hoofdkwar- «bij Sarajevo, eiste het zelf be- ïmde Bosnisch-Servische ïlement na uren verhit debat pijpende wijzigingen in de »r de contactgroep voorge le landkaart. Die voorziet in opdeling van 51 procent de moslims en Kroaten en est voor de Bosnische Ser- i, die nu 70 procent beheer- Een Russische Antouov landt met hulpgoederen op het vliegveld van Goma. Ruandese vluchtelingen op het vliegveld maken zich uit de voeten voor het vliegtuig. foto Reuter GOMA (RTR/DPA/AFP/ANP) - De grote vluchtelin genstroom vanuit Ruanda naar het buurland Zaïre houdt nog steeds aan. Honderdduizenden vluchtelin gen geven gehoor aan oproepen van de Ruandese ra dio het land te verlaten. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) noemde dinsdag de ca tastrofe in Ruanda de ergste die het ooit gekend heeft. „In onze 43-jarige geschiedenis hebben wij nooit eer der een crisis van dergelijke omvang meegemaakt", zei woordvoerster Sylvana Foa. „Het is erger dan So malië, Koerdistan of Joegoslavië. De ramp hier heeft afgrijselijke proporties aangenomen." De VN-organisatie verklaarde dat de afgelopen dagen tienduizenden vluchtelingen om het leven zijn geko men door uitdroging en uitputting. Artsen zonder Grenzen (AzG) meldde vanuit Brussel dat in de Zaï rese grensplaats Goma meer dan 1000 mensen per dag dreigen te sterven als gevolg van honger, watertekort, slechte hygiënische omstandigheden en het uitbreken van epidemieën. In Goma bevinden zich meer dan een miljoen vluchtelingen, overwegend Hutu's die de wijk hebben genomen voor de rebellen van het Ruandees Patriottisch Front (RPF). De radiozender van de voormalige Hutu-regering ver spreidt verhalen dat vluchtelingen in eigen land hun leven niet zeker zijn vanwege het RPF. De Fransen kunnen volgens de radiozender de veiligheid van de vluchtelingen niet garanderen in de door hen ingerich te veiligheidszone in het zuidwesten van het land. Volgens de UNHCR zijn al 2,2 miljoen mensen Ruanda ontvlucht, bijna een derde van de totale bevolking. AzG riep de internationale gemeenschap op „poli tieke en humanitaire voorwaarden" te scheppen waardoor vluchtelingen het gevoel krijgen dat zij vei lig de eigen woning kunnen opzoeken. De hulporgani satie waarschuwde voor een „humanitaire catastrofe" als de stroom ontheemden te lang op opvangkampen aangewezen blijft. AzG maakte een lagere schatting van het aantal vluchtelingen dan de UNHCR en houdt het erop dat de afgelopen maanden 1,6 miljoen mensen Ruanda zijn ontvlucht, van wie zich ruim een miljoen ophou den in Goma. Een tweede vluchtelinêenstroom heeft zich de afgelo pen twee dagen geconcentreerd bij de 150 kilometer zuidelijker gelegen stad Bukavu, eveneens in Zaïre. Hier zijn vanaf maandag al zo'n 400.000 vluchtelingen gearriveerd. In de Ruandese hoofdstad Kigali vormden de Tutsi- rebellen dinsdag, zo'n drie maanden na het uitbreken van de burgeroorlog, een nieuwe regering. De regering van nationale eenheid telt een groot aantal ministers van het RPF, dat ook de belangrijkste functies in han den heeft. Sterke man is generaal Paul Kagamé, mi nister van defensie en vice-president. Formateur van het kabinet (en premier) is de gematigde Hutu Faustin Twagiramungu. Generaal Kagamé zei dinsdag voor de Britse BBC dat slechts de leden van de Hutu-regering die hebben deelgenomen aan de genocide op Tutsi's worden ver volgd en gestraft. Internationale waarnemers schat ten dat legertroepen en milities, geholpen door de bur gerbevolking, ongeveer 500.000 Tutsi's èn Hutu's die zich tegen de regering hadden gekeerd, hebben ver moord. Noorder Dierenpark in Emmen EMMEN (GPD) -De directie van het Noorder Dierenpark in Emmen heeft apenverzorger Harm Dldengarm van ajn Vakantieverblijf ln Duitsland teruggeroepen. Dij moet Pfoberen zo'n 120 ®antelbavianen ffltflë bomen op •Mapeneiland te hijgen. Verzorger ®dsjaar en dag Wast met de de apen en weet volgens een woordvoerster van het dierenpark „als geen ander hoe hij met deze dieren om moet gaan." Vakantie Zijn vakantie zou nog een week duren. Via familie heeft de directie van het dierenpark hem opgespoord. De apen hebben nu al zo'n drie dagen hun toevlucht tot de bomen gezocht, nadat ze door tot dusver onbekende reden in paniek waren geraakt. Het gekrijs van de dieren is tot in de verre omtrek te horen. Pogingen om'ze met water te bespuiten en ze op die manier uit de bomen te krijgen, hebben niets opgeleverd. Wel slaagden verzorgers er ook gisteren in om enkele 'helden' even op de begane grond te lokken met voedsel. Daarna was het roooeeets weer de bomen in. AMSTERDAM (GPD) - Bij ver zekeringsmaatschappij Zwol sche Algemeene wordt het af sluiten van een nieuwe woning hypotheek goedkoper. Door een speciale relatie met een Duitse hypotheekbank kan bij de Zwolsche vanaf vandaag de standaard-hypotheek (rente vijf jaar vast) zelfs fors dalen, met 0,4 procentpunt tot 7,3 pro cent. De meeste verstrekkers van hypotheekleningen hante ren nog rentetarieven van tegen de 8 procent. Maar bij de con currentie, tenminste de klei nere hypotheekbanken, lijkt men ook dicht bij een besluit om de hypotheekrente weer te laten dalen. Volgens adjunct-directeur Ver steeg van de Zwolsche Alge meene zijn er voor zijn maat schappij twee redenen de rente in één klap met 0,4 procent te la ten dalen. In de eerste plaats de geleidelijk aan weer gedaalde rente op de kapitaalmarkt. De in Nederland toonaangevende tienjarige staatsleningen zijn van een rendement van een hoogtepunt van zo'n 7,25 pro cent inmiddels weer gezakt naar rond 6,7 procent. Daar komt volgens Versteeg bij dat de rente op de Duitse kapi taalmarkt nog sterker gedaald is dan die in Nederland. Noteerden de rendementen van de Duitse, vergelijkbare staatsleningen be gin dit jaar ongeveer 0,10 pro centpunt hoger dan in Neder land, nu is dat 0,10 procent lager. De Zwolsche, gevestigd in Nieu- wegein, betrekt voor een deel van haar hypotheken, het beno digde geld van de gelieerde Westfalische Hypothekenbank. Dat verschil van inmiddels zo'n 0,2 procent tussen de Duitse en Nederlandse kapitaalmarktren te verklaart ook de helft van de verlaging die de Zwolsche nu doorvoert. Alleen de rente van dat 'Duitse' type hypotheekle ning van de Zwolsche wordt daarom nu verlaagd. De andere. 'Nederlandse' leningen van de verzekeraar blijven ongewijzigd. Eén zwaluw Toch zit ook de concurrentie niet stil. Vooral bij de kleinere, soms wat agressiever opereren de verstrekkers van hypo theekleningen, wordt de moge lijkheid van een verlaging van de rente dagelijks bekeken. Bij verzekeringsmaatschappij Zü: rich Leven (voorheen Vita) in Den Haag zegt adjunct-direc- Man dreigde Clinton te vermoorden PHILADELPHIA (DPA/AFP) - De Amerikaanse justitie heeft dinsdag een 46-jarige man aan geklaagd wegens zijn dreige ment president Clinton te ver moorden. Hij kan een gevange nisstraf krijgen van 95 jaar. Uit onvrede over de verscher ping van de Amerikaanse wa penwetten wilde Paul Walling uit Philadelphia Clinton en de minister van justitie, Janet Re no, doden, aldus de autoriteiten. De politie trof in het huis van de zaterdag gearresteerde Walling een grote partij vuurwapens aan. teur Boissevain dicht tegen een verlaging van de hypotheekren te aan te zitten. Ook bij Zürich is de rente voor de standaard-hy potheek in de afgelopen maan den geleidelijk aan verhoogd tot 7,8 procent. Ook Versteeg van de Zwolsche gaat ervan uit dat de rentestand eind van dit jaar lager is dan op dit moment. Alle ogen zijn in middels weer gericht op de Duit se centrale bank. de Bundes bank, die voor aanstaande don derdag een persconferentie heeft uitgeschreven. Dat duidt 'soms' op een verlaging van de officiële rentetarieven. Bij de Zwolsche wordt dan ook doelbewust het risico gelopen dat de rentes opnieuw omhoog gaan en de verzekeraar zal moe ten volgen met de hypotheken. De grote banken en verzeke raars zeggen de komende dagen nog even rustig af te willen wachten om te zien of de dalende trend van de kapitaalmarktren te door zal zetten. Rabobank noch ING Bank lijkt aanstalten te maken de kleine concurrent snel te willen volgen. maatregelen waaraan Kok denkt 'stevig'. Volgens de CDA'er is dat ook nodig om de problemen waar het land voor staat op te lossen. Wallage bena drukte dat een nieuw kabinet snel aan de slag moet om te pro fiteren van de aantrekkende economie. Waarschijnlijk zal Kok eind deze week nogmaals met de vier on derhandelaars praten. Maandag presenteert hij dan zijn eindver slag. De partijen zullen daarop dan reageren waarna duidelijk moet worden welke partijen het nieuwe kabinet gaan vormen. zie ook pagina 2 i .„kt-J.. De stichting Zeeuwse Vlegel werkt aan een verbreding in het aanbod van produkten. Behalve brood komt er ook Vlegelbier op de markt en er wordt gezocht naar andere streekeigen pro- Q dukten als vlees en pasta's. Gevangenissen Gevangenisdirecteuren weige ren vooralsnog twee gevange nen in een cel te plaatsen. Ze zijn bang voor agressie. De beslis- si?ig wegens cellentekort twee gevangenen in een cel te plaatsen wordt een O 'overval' genoemd. O Tour de France Al acht jaar verdient hij zijn brood als fietser. Zonder ook maar ooit te winnen. Gisteren schaarde Roberto Conti zich echter tussen de groten van de wielersport. Door de zestiende ritnaar L'Alpe d'Huez, te win nen. Na een vroege ontsnapping met dertien collega's. Miguel Indurain blijft 1 O leider. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 13, 14 en 15. BUENOS AIRES/JERUZALEM /TEHERAN (AFP/DPA/RTR) - Israël is ervan overtuigd dat Iran betrokken is bij de bom aanslag afgelopen maandag op een joods centrum in de Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Bij de aanslag kwamen 28 men sen om en raakten zeker 140 mensen gewond. Israël houdt de pro-Iraanse Hez bollah (Partij van God) verant woordelijk. De islamitische groepering wordt volgens Israël door Iran ondersteund en gefi nancierd. De Israëlische pre mier Rabin uitte zijn beschuldi gingen als volgt: „Het is duide lijk dat de touwtjes van deze aanslag leiden naar fanatieke moslims - ik noem dit khomei- nisme zonder Khomeini - die ideologische en operationele banden hebben met Iran", aldus Rabin over deze daad van „sata nische terreur". Rabin voegde eraan toe dat het terrorisme van islamitische ex tremisten wijd verbreid is. „Het enige doel is Israëliërs en joden overal ter wereld te doden en het vredesproces te bestrijden", al dus de Israëlische premier. Bomexperts uit Israël, Spanje en andere landen zijn in Buenos Aires aangekomen om hulp te bieden bij de jacht op de daders van de bomaanslag op het ge bouw van de joodse gemeen- Vooral jongeren en drinkers onder de trein ASSEN/GRONINGEN (GPD) - Jongeren en chauffeurs die ge dronken hebben, zijn verant woordelijk voor een groot deel van de ongelukken op spoor wegovergangen. Voor het eerst sinds lange tijd steeg het aantal ongelukken vorig jaar weer. NS wijt de aanrijdingen vooral aan onoplettendheid van de weggebruikers. Ook zouden sommige brokkenmakers be wust onaanvaardbaar grote risi co's nemen. Dat staat in het jaar overzicht 1993 van het Bureau Overwegen. Bij de 106 ongelukken, zeven meer dan in 1992, vonden 44 mensen de dood en raakten 78 mensen gewond. Opvallend is het hoge percentage jongeren en alcoholgebruikers dat in 1993 onder de trein belandde. schap in Argentinië. Israël heeft een ploeg geheim-agenten van de Mossad afgevaardigd en een aantal speurhonden. De berging van de slachtoffers is dinsdag gestaakt wegens instor tingsgevaar. (eenmalig binnen zes maanden) «JAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 1.3,- O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 WÊÊÊmmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1