Bloedig gevecht bij Gaza Brazilië wereldkampioen Politieke crisis in Italië verscherpt 4 WEKEN ïrouw (52) uit Krabbendijke lij aanvaring jet-ski gedood Israëlische politie schiet twee Palestijnen dood bij grensovergang Inbrekers op de loop met patiëntendossiers Atoombomachtige explosie op Jupiter Britse baby na twee weken teruggevonden Plutonium VOOR 13,- JA, ik wil: 237e jaargang no. 166 Haandag 18 juli 1994 Losse nummers 1,50 in onze verslaggever (IDDORP - De 52-jarige J. van Berge uit Krabbendijke is jindagniiddag om het leven ge- nadat zij bij de Brou- ersdam was aangevaren door jet-ski. Dit vaartuig, ook waterscooter genoemd, ,?rd bestuurd door een 12-ja- ije jongen uit Spijkenisse. De litie vermoedt dat de jongen macht over het apparaat ver- of de vrouw niet zag. Een •ski mag officieel niet wor- bestuurd door mensen die teer zijn dan achttien jaar. lit ongeluk gebeurde aan de jvenbuitenzijde bij de Brou- i?rsdam, aan de kant van Zuid- lolland. Dit is een werkhaven het verboden is met een gelijk apparaat te varen, al- is een politiewoordvoerder, vrouw was bij laag water aan etbaden toen het vaartuig met in botsing kwam. Zij werd et ernstig schedelletsel over bracht naar een ziekenhuis in rksland, waar zij later over- sd. De politie stelt een onder- jkin. zie ook pagina 9 IRA executeert informante' ELFAST (RTR/AFP) - De IRA, verboden Ierse Republi- inse leger, heeft zondag ver aard een vrouw te hebben iéxecuteerd die als informan- hebben gewerkt voor de «litie in Noord-Ierland. Et lijk van Caroline Moorhead erd aangetroffen bij een land- eginCounty Fermenagh in het nden van de Britse provincie, een verklaring stelde het IRA it de vrouw al sinds september 12 geheel vrijwillig als infor- lante werkte eger Duitsland leunt luchtbrug oor Ruandezen IONN (AP) - De Duitse lucht- neht zal deelnemen aan de VN- ichtbrug voor ondersteuning in de Ruandese vluchtelingen Zaïre, zo heeft het ministerie lan defensie in Bonn zondag be- tad gemaakt. let is de eerste humanitaire in- van het Duitse leger sinds hooggerechtshof vorige wk oordeelde dat de Bundes- iehr buiten de grenzen van het iVO-territorium ingezet mag rorden. tater Volker Ruhe besloot inzet van de Luftwaffe na trleg met het ministerie van utenlandse zaken. Doel van de thtbrug is het voeden van de aandezen, die massaal hun 'lucht hebben gezocht in de ngeving van de Zaïrese stad Boma. Het ministerie zal vanaf daag gedurende vier weken Boeing 707 ter beschikking en aan het Hoge Commissa- 'atvoor de Vluchtelingen van Verenigde Naties (UNHCR). ferigens schortten de VN de thtbrug het afgelopen week ade tijdelijk op na een gra- aataanslag op de luchthaven Goma. zie pagina 3 lonn zet korting ww door ONN (DPA) - Ongeveer 300.000 "litscrs zijn vanaf april vol- Mjaar aangewezen op de bij- «d omdat de regering in talie duur van de werkloos- tauitkering tot twee jaar wil "Perken. Het kabinet ging ak- wrdmet dit voorstel, dat aan d nieuwe parlement - in okto- worden Bondsdagverkie- ^en gehouden - wordt voor zegd. voorstel is hoogst omstre- De sociaal-democratische PPositie, die fel tegen is, heeft sl tot een verkiezingsthema van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël en de Pale stijnen hebben elkaar verant woordelijk gesteld voor de ern stige ongereldheden die zich zondag voordeden bij de noor delijke grensovergang tussen Israël en de Gazastrook. Israëli sche soldaten openden het vuur op een menigte Palestijnse ar beiders die het wachten bij de grens beu waren. Palestijnse politiemannen namen vervol gens op hun beurt de Israëliërs onder vuur. Twee Palestijnse arbeiders kwamen om het leven en een Israëlische soldaat raak te zwaar gewond. Tientallen Palestijnen en Israëliërs liepen lichtere verwondingen op. De Gazastrook is tot nader order afgesloten. De onrust begon zondagochtend tegen vier uur, toen duizenden Palestijnen die in Israël werken besloten niet langer de langdu rige procedures af te wachten. Volgens de afspraken tussen Is raël en de PLO mag de Palestijn se politie bij de eigen wegver sperring, een paar honderd me ter ten zuiden van de Israëlische grenspost, alleen Palestijnen doorlaten die een vergunning hebben om in Israël te werken. Maar de controle van de papie ren verloopt zeer traag. De Palestijnse arbeiders hebben nu te maken met twee barrières: een Palestijnse en een Israëli sche. Volgens het Israëlische le ger vormen zich de laatste tijd al om half drie 's nachts voor de Pa lestijnse doorlaatpost rijen van arbeiders die om zeven uur op hun werk in Tel Aviv moeten zijn. De rit van de grens naai- Tel Aviv duurt ongeveer een uur. Zondagochtend besloten dui zenden mensen niet langer bij de Palestijnse doorlaatpost te wachten. Ze stormden af op de Israëlische post, waar ze werden tegengehouden door leger en De Braziliaanse spelers vieren het behalen van de wereldtitel. LOS ANGELES (ANP) - Brazilië is gisteren wereldkampioen voetbal geworden. Strafschoppen moesten de beslissing bren gen. Zowel in de reguliere speeltijd als in de verlenging werd niet gescoord. Dit was in de geschiedenis in geen enkele finale van het WK voorgekomen. foto Reuter In de strafschoppenserie scoorden alleen Evani en Massaro voor Italië. Baresi, Massaro en Roberto Baggio misten. Na een misser van Marcia Santos schoten Romario. Branco en Dunga vanaf de stip voor Brazilië raak. De vijfde strafschop hoefde niet meer ge nomen te worden. zie ook pagina 11 grenspolitie. Velen bleken niet in het bezit van een werkvergun ning, waarop de grens werd ge sloten. De Palestijnen gooiden met ste nen en staken een benzinesta tion en ongeveer honderd gepar keerde autobussen in brand. Het Israëlische leger slaagde erin de groep terug te drijven naar de Palestijnse doorlaatpost. Daar bij is met scherp geschoten. Vol gens ooggetuigen schoten en kele Palestijnse politiemannen van korte afstand op de Israë liërs, waarbij een soldaat van de grenspolitie zwaar gewond raak te. Tegen de middag kwamen groe pen Palestijnen uit het noorden van de Gazastrook naar de grenspost, waar ze Israëlische soldaten met stenen bekogel den. Het kwam opnieuw tot bot singen, waarbij gewonden vie len. Tegen het eind van de dag kreeg de Palestijnse politie ver sterking uit andere delen van de Gazastrook en kon ze de rust herstellen. PLO-voorzitter Jasser Arafat heeft zondag de internationale gemeenschap gevraagd zo snel mogelijk waarnemers te sturen naar de autonome gebieden. Volgens hem betekent het Israë lische optreden een schending van de gesloten verdragen. Aan de Israëlische kant ver klaarde stafchef generaal Ehud Barak dat de Palestijnse politie verantwoordelijk is voor de slachtoffers aan beide kanten. 'Het is duidelijk dat de Palestijn se politie niet heeft gedaan wat beide kanten van de overeen komst verwachtten. Ze had er op moeten toezien dat alleen arbei ders met een werkvergunning de Israëlische doorlaatpost kon den bereiken'. 'Indonesiërs hebben Timor veranderd in hel' DILI (RTR) - De katholieke voorman in Oost-Timor, bis schop Belo, heeft zondag gezegd dat de Indonesische autoritei ten de voormalige Portugese kolonie hebben omgevormd tot een hel. Hij deed zijn uitspraken in een vraaggesprek ter gele genheid van de 18e verjaardag van de formele annexatie van Oost-Timor door Jakarta. „Christenen worden voortdu rend gearresteerd, geslagen en geïntimideerd door de politie", aldus Belo. Hij pleitte voor een oplossing door middel van over leg waarbij ook de Verenigde Na ties worden betrokken. van onze correspondent ROME - Het voortbestaan van het kabinet-Berlusconi is dit weekeinde zeer onzeker gewor den nadat coalitiepartner Lega Nord zich openlijk heeft ge distantieerd van het decreet dat het voorarrest afschaft voor personen die zijn gearresteerd op verdenking van corruptie. De Italiaanse premier liet zon dag weten niet bereid te zijn tot compromissen en het heengaan te verlangen van Lega-minister Maroni als deze niet zijn kriti sche houding opgeeft. De situatie escaleerde zondag nadat de krant La Stampa een interview met Maroni minis ter van binnenlandse zaken - had gepubliceerd. De minister zei hierin door zijn collega-mi nisters en Berlusconi „om de tuin te zijn geleid". Volgens Ma roni, die zichzelf niet onte recht „naïeviteit" verwijt, heeft hij een decreet onderte kend dat niet correspondeert met een versie die eerder was overeengekomen. „Ze hadden me gezegd dat 2000, van lichte vergrijpen beschuldigde perso- ROTTERDAM (ANP) - Bij een inbraak zaterdagavond in de praktijkvvoning van een huisarts aan de Vijverlaan in Rot- 'wdam zijn behalve een hoeveelheid medicijnen ook dertig Patiëntendossiers gestolen. e dossiers bevatten vertrouwelijke informatie. Dat heeft j*n woordvoerder van de Rotterdamse politie zondagavond j^endgemaakt. 0edossiers verwijzen onder meer naar noodzakelijke behan- jfjlngen door specialisten. De woordvoerder zegt dat de pa renten van de huisarts door de vermissing ernstig gedupeerd winnen worden in hun gezondheid. nen, de gevangenis zouden ver laten en niet de corrupten, die dankzij onze politieke strijd te gen de lamp zijn gelopen", aldus de minister. Tot nu toe hebben 1165 personen, onder wie 124 verdachten van corruptie, de ge vangenis verlaten. 'Verdacht' Maroni, duidelijk gesterkt door de uiterst negatieve reacties op het decreet van magistraten en gewone burgers, zei dat hij het vertrouwen heeft verloren in zijn coalitiepartners. Hij noemde de haast waarmee het decreet is uitgevaardigd „zeer verdacht" en liet duidelijk doorschemeren dat Berlusconi tot actie is over gegaan omdat zijn holding Fi- ninvest ieder moment doorge licht kan worden door de Mila nese onderzoeksrechters. Volgens Maroni is het decreet toegesneden op de verdachten van corruptie en zelfs ook van „personen die actief zijn in sec toren van de georganiseerde misdaad". Hij zei de reactie van de magi straat, Di Pietro, die samen met zijn- collega's van het anti-cor ruptieteam uit protest over plaatsing heeft aangevraagd, „nu veel beter te begrijpen". Ma roni zei bereid te zijn vandaag af te treden. Berlusconi regeerde furieus en eiste van Maroni dat deze hem een brief zou sturen met, daarin of zijn ontslag of een ontkenning van zijn uitspraken. De Lega schaarde zich zondagavond ach ter Maroni, verwierp het ontslag en eiste dat het decreet wordt herzien of omgezet in een ge woon wetsontwerp zodat alsnog een discussie mogelijk is in het parlement. Berlusconi is nu in een uiterst moeilijke situatie terechtgeko men. ook omdat zijn trouwe partner Fini, secretaris van de 'post-fascistische' Nationale Alliantie, wil dat het decreet wordt veranderd. Die oplossing lijkt echter ver weg. De woordvoerder van het kabinet. Ferrara, die de houding van de Lega „infantiel en een be leding voor de hele regering" noemde, zei dat een kabinetscri sis op het punt van uitbreken Deze serie foto's laat, van links naar rechts, zien wat de inslag van het eerste brokstuk veroor zaakte. Het stuk komeet slaat aan de rechterbovenzijde van de planeet in (foto linksboven) en vervolgens ontstaat een vuurbal. foto AFP WASHINGTON (DPA) - In het weekeinde zijn niet de verwachte drie, maar al vijf delen van de komeet Shoemaker-Levy 9 op Jupiter inge slagen. Experts namen fantastische schouw spelen waar: een atoombomachtige explosie, een 'vuurwerk' en een enorme krater op de reuzenplaneet van ons zonnestelsel. Onder de indruk waren de astronomen vooral van de kracht van de eerste inslag, zaterdag. Het brokstuk met een doorsnede van een kilo meter veroorzaakte een enorme vuurbal. 'Het overtrof onze stoutste verwachtingen', aldus de Amerikaanse wetenschapper Harold Wea ver. Bij inslag op de aarde zou een krater met een straal van zeker twintig kilometer zijn ont staan. Die zou een hele stad hebben kunnen wegvagen. pagina 4: een halve aardbol Begrafenis Vissers buigen in de Noordkore- aanse havenstad Simpo voor beelden van Kim Il-sung en en kele van diens kameraden uit de Koreaanse oorlog. De anderhal ve week geleden overleden dic tator wordt pas woensdag be graven, een uitstel van drie da gen. Dat roept allerlei specula ties op. Mogelijk verloopt de machtsovername door Kims zoon, Kim Jong-il, niet zo soepel als eerder het A geval leek te zijn. Drukte staat. Lega-leider Bossi zei zon dagavond dat „de vorming van een nieuwe regering geen pro bleem is", maar sloot verkiezin gen uit. De vakantiedrukte die dit week einde op gang is gekomen, is in Zeeland tegengevallen. De be kende badplaatsen en campings langs de kust zitten vol, maar in het achterland is nog voldoende plaats. De Provinciale VVV noemt de situatie 'zorgelijk'. Ook op de stranden, zoals op de foto in Cadzand- Bad. is nog genoeg C ruimte. *3 Cees Priem Voor Rob Harmeling is de Tour afgelopen. Hij werd gisteren be trapt op stageren en door de ju ry naar huis gestuurd. Harme ling had aan de wagen van Cees Priem gehangen. De ploegleider uit Wemeldinge mag zich als ge volg daarvan ook niet meer in de koers laten A O zien. I ZL Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - Ruim twee weken na haar ontvoering is een Britse baby zaterdag weer terug ge vonden. Het kind bevond zich in een huis dat de politie al twee keer eerder had bezocht. Abbie werd op de dag van haar geboorte uit een ziekenhuis in Nottingham ontvoerd door een vrouw in verpleegstersuniform. Nadat de politie een fotomon tage van de verdachte vrouw had verspreid, stond de telefoon roodgloeiend. Aangemoedigd door de 150.000 gulden die een tweetal boulevardkranten had uitgeloofd voor de goede tip. waagden ruim 5.000 mensen hun kans. Gedurende enkele weken was ie dere zwartharige vrouw met een pasgeboren baby automatisch verdacht. In Londen beklaagde de vrouw van een bekende mo defotograaf zich erover dat ze voortdurend door de politie werd gearresteerd. „Het lijkt Wel of dit een politiestaat in de Der de Wereld is", zei ze wanhopig. Het huis waar Abbie werd ge vonden. ligt op een steenworp af stand van het ziekenhuis. Bizar detail was dat een van de recher cheurs die op de zaak was gezet, slechts een paar deuren verder woont. Bij eerdere bezoeken aan het huis hadden rechercherus zich om de tuin laten leiden door de vlotpratende 'moeder'. Maar af gelopen zaterdag ging de recher che alsnog tot actie over. De vrouw werd gearresteerd en Ab bie werd aan haar ouders terug gegeven. De climax van een ontvoering, die het land wekenlang in haar greep had gehouden, was dra matisch. Verpleegsters huilden en juichten toen Abbie terug keerde in het ziekenhuis waar ze haar leventje zo onfortuinlijk was begonnen. En toen Abbie vervolgens door haar moeder de perszaal werd binnengetroond, barstten de aanwezige journalis ten in een spontaan applaus uit. HAMBURG (DPA) - Plutonium dat geschikt is voor kernwa pens is in Duitsland op de zwar te markt opgedoken. Voor zover bekend is het voor het eerst dat dit cruciale materiaal voor een atoombom in de 'vrije handel' opduikt. Zowel het weekblad Der Spiegel als het Noordduitse televisiestation NDR maakten zaterdag melding van de vondst begin mei van zes gram pluto nium 239 bij een handelaar in de stad Tengen in de deelstaat Ba- den-Württemberg. Hoewel Abbie onder een ongun stig gesternte werd geboren, kan ze haar leven nu voortzetten in een wieg van goud. Tien uur na dat de baby was teruggekeerd bij haar moeder, had deze laat ste reeds een aanbieding van een krant om tegen betaling van bij na 300.000 gulden haar verhaal te vertellen. De moeder. Karen Humphries, dankte „alle leden van de politie die zo hard hebben gewerkt om Abbie terug te krijgen". (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving 29,- 2) per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam:- Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1