)ogst valt dit jaar iets kleiner uit Ik kan geen grasje zien staan... Fuchsia-weelde in Manhuistuin Komend weekeinde grote drukte op de wegen naar Zeeland Dow in beroep tegen boetes voor lozingen Groep mmmmmmsÊmmÊmÊmÊÊmmÊÊsmmmm oer ziet bedrijfsresultaat niettemin met redelijk vertrouwen tegemoet vakantie thuis Groep jongeren opgepakt voor mishandelen Vlissinger (19) Bon ms&B&wcgB PZC zeeland VRIJDAG jl 5 JULI 1994 onze verslaggever ;S - De opbrengst van de gte akkerbouwgewassen in and zal minder zijn dan vo- jaar. Toch is agrarisch Zee- niet pessimistisch over de verwachten bedrijfsresulta- Inheel Europa is een daling de opbrengsten waar te ne en dat kan leiden tot een Ibetere prijsvorming. Op ba an de stand van zaken op moment is de landbouw jrzichtig positief over de re- lalenvan dit jaar. „Droge ja- izijn niet altijd de slechtste de akkerbouw", zo con- eren deskundigen. landbouw ijlen de effecten het natte voorjaar na. De ictuur van de grond is ongun- beïnvloed en er is laat ge il, Gemiddeld heeft dat in voorjaar een week of drie ver ging van de werkzaamheden eleverd. Die achterstand is door een droge, warme node waardoor een snelle af- ingvan de granen is opgetre- de wintergranen betekent dat dit jaar qua opbrengst stopper wordt. De graankor- minder zwaar. Ook de zo- itarwe geeft een mindere op- ngstdan vorig jaar te zien. Er sier gezaaid en het groeisei- nis verkort. De oogst van het is intussen al begon- lende eerste indruk is dat het ultaat matig tot redelijk zal De kiemkracht moet nog (den geanalyseerd. Gunstig de oogst van het graszaad is droogte. Er hoeven nauwe- sofgeen kosten te worden ge- akt voor het drogen van de ft ruine bonen typisch Zeeuwse gewas line bonen geeft een slechte i matige opbrengst te zien als ralg van het natte voorjaar. I gewas is gevoelig voor de aetuur van de grond. Overi gens is het areaal bruine bonen verkleind. Vorig jaar brachten de bruine bonen weinig op en dat heeft boeren afgeschrikt. Het omgekeerde is het geval met blauw maanzaad, waarvoor in 1993 goede prijzen werden ge maakt. De boeren zaaien, zoals dat heet, achter de markt aan. De stand van het gewas is matig tot redelijk, de prijs is aan het dalen. Akkerbouwers die op Noord-Be veland en Walcheren plan tuien hebben staan, ondervinden hin der van schimmelziektes. Ze ver oorzaken een reductie van de te verwachten opbrengst van zo'n 20 procent. Daar komt bij dat het voor de bolvorming van het gewas op het moment te droog Aardappels De aardappeloogst geeft een beeld te zien van een groot aan tal kleine knollen per plant. Veel kleine aardappelen dus, terwijl de fritesindustrie gróte wil. De vroege aardappelen op Tholen laten een lage kilogramop brengst zien maar hoge prijzen, waardoor een goed financieel re sultaat wordt geboekt. De suikerbieten blijven achter in groei, maar wat er van te rechtkomt is moeilijk voorspel baar. Er kan nog wat groei optre den. De opbrengst van luzerne is lager dan vorig jaar en die van vlas hoger, doordat dat gewas fors in de lengte gegroeid is. De opbrengst van mais blijft door het natte voorjaar sterk achter. In de fruitteeltsector wordt een redelijke appeloogst verwacht. De laatste weken is nogal wat extra groei geconstateerd. De perenoogst zal matig zijn. Nachtvorst dit voorjaar in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft tot gevolg dat daar complete boom gaarden niets opbrengen. Er wordt een matige opbrengst van pruimen verwacht. De pluk be gint over een dag of tien. Vorig jaar was daarmee op dit moment al begonnen. GOES - Is de Goese Manhuistuin normaal gesproken al een bezoekje waard, dezer dagen is het helemaal een feest voor liefhebbers van planten en bloemen. De historische tuin staat tot en met woensdag 20 juli in het teken van de fuchsia. Duizenden fuchsia's in talloze variëteiten zorgen voor een ware kleurenpracht. Het gaat om de jubileumshow van de Zeeuwse Fuchsia Vereniging, die tien jaar bestaat. De expositie werd donderdag geopend door commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder, die in zijn speech blijk gafoverveel'fuchsia-kennis'te beschikken. fotoPieterHonhoff van onze verslaggever Jacques Cats YERSEKE - Denk niet dat Kees en Dik Poldervaart uit Yerseke mokkend van achter de vitrage vriend en buur in volgepakte voitures naar vakantie-oorden in buitenlan den zien vertrekken. Kees en Dik mogen dan als door een on zichtbaar touw aan huis zijn gebonden, hun tijd komt wel: de winter, als de lap grond rond de woning er toch maar kaaltjes bij ligt. Dan melden ze dch graag voor het zoveelste jaar present in het Oostenrijk se Maurach am Achensee. Voorlopig moet het echtpaar 'net doen met de aanblik van de Ingelijste oorkonde, waarop in sierlijke letters staat aangege ven, dat de Poldervaarten zijn uitgeroepen tot 'Urlaubs'-jubi- larissen. De tuin lonkt en roept iegelijk. Of men wil of niet, het oog van de passant moet wel op die uitbundige bloemenpracht vallen. Niet vreemd dus, dat Evenement vandaag e Koninklijke Militaire U Kapel zal vanavond in vol tmaat een concert geven in de Grote Kerk te Veere. Het reper- 'oire van het orkest is overwe- M ernstig, toch is er ook faate voor het lichtere genre. ggöüond spelen de militaire Muzikanten in de Grote Kerk ■''uier meer de Ouverture Cy- kno de Bergerac van J. Wage- w, Pièce Héroique van C. 'tank en Divertimento van L. Jrnstein. De kapel staat tij- Jus het optreden in Veere on- Jr leiding van gastdirigent Ju Stulen, Naast plechtige op- Jiens tijdens militaire para- j™> officiële staatsbezoeken en Prinsjesdag geeft de kapel H OOodwillconcerten om de "ede verslandhouding tussen J9er en militair te vergroten. W concert begint vanavond "W 20.00 uur. automobilisten vaak schielijk remmen om op de hoek van de Margrietstraat, naast het krui send verkeer, de beeldig bloeiende borders van het echtpaar Poldervaart in ogen schouw te nemen. En ook wan delaars mogen bij de hoekwo ning graag de tred vertragen om in stille bewondering vast te stellen hoezeer mensen van bloemen kunnen houden. Honderdtachtig vierkante me ters grond zorgen ervoor, dat Kees en Dik geen dag van huis kunnen. Is meneer niet in z'n tuin aan het wroeten, dan tref je hem wel in de kas, of ordent hij de omgeving van de vijver. En zijn vrouw heeft al net zulke 'groene vingers'. „Die is altijd al een beetje bloem-achtig ge weest", weet Kees van Dik. Champignons Hijzelf heeft in zijn werkzame leven geen moment oog gehad voor wat er groeit en bloeit en altijd weer boeit. Daar kwam hij als druk baasje in de cham- pigonkwekerij gewoon niet aan toe. Maar toen Kees zes jaar ge leden op z'n 62-ste met werken stopte, viel hij in een gat van nietsdoen. Zoekend naar een hobby kocht Kees toen in een vlaag van vertwijfeling tien fuchsia's om ze vervolgens op een zolderkamertje te gaan koesteren. Z'n vrouw was er niet echt ver rukt van: „Wat denk je van dat vocht van dat nevelen iedere dag", zucht ze nog na. „Het be hang ging er op de duur hele maal aan". De belangstelling voor het fenomeen 'belleboom' was inmiddels wel gewekt en viel niet meer te stuiten. Een maal van het zolderkamertje verbannen, woekerde Polder- vaarts hobby buiten de woning in een inderhaast opgetrokken kasje welig voort. „En nu is het een ziekte geworden", zegt Pol dervaart, op de vrolijk ogende hof wijzend. Wat jaren terug al leen maar gras en nog eens gras was, fleurde met het jaar meer op. Nu wordt het bijna stape len, met de honderd variëteiten donkerrode, paarse of witte naar botanicus L. Fuchs ge noemde klokbloemen. Er zijn genoeg mensen die nog veel Kees en Dik Poldervaart in hun tuin in Yerseke. „Iets watje graag doet, daar maak je tied voor." meer van dit siergewas hebben staan, maar voor de Polder vaarten is de maat en ook de tuin vol. „De mensen denken toch al dat het hier een tuin centrum is". Geraniums Naast de fuchsia's moet er ook ruimte overblijven voor de voorkeur van echtgenote Dik, die haar zinnen op de geranium heeft gezet. Al even verlangend kijkt ze uit naai- het moment dat de, in de winter in het smeerkeldertje van de garage onder een deken van turfmolm bewaarde, plantjes in het voor jaar beginnen uit te pakken. Tegen de tijd dat de blommen in volle bloei raken, neemt ook het heen en weer geschuifel op het aangrenzende trottoir toe. Kees en Dik mogen zich over een internationale belangstel ling verheugen. Naast Belgen staan ook veel aan de Ooster- scheldeboorden bij Yerseke neerstrijkende, in het Duitse Ruhrgebied werkende, Vietna- mezen zich op de stoep te ver lustigen in de aanblik van zo veel fraais. Zomertijd-vakantietijd: voor Kees en Dik is het aanpakken geblazen. Bij warm weer moe ten alle planten twee keer per dag een slok water hebben. Tussendoor dient er regelma tig met een gemeen goedje te worden gesproeid om schim mels en luizen weg te houden. En als de bloemen uitgebloeid raken, moeten alle ongerech tigheden worden verwijderd. „Mijn vrouw loopt dan hele da gen te nijpen", meldt Kees. Dat is voor Dik geen opgave. „Iets watje graag doet, daar maak je tied voor. Ik loop ook altijd vuiltjes te trekken. Ik kan geen grasje zien staan. Dat heb ik van mijn moeder. Die maakte zelfs de stoep voor d'r uusje nog schoon, zodat de mensen gin gen roepen: hé, werk je bij de gemeente?" Tussendoor ver toeft Kees ook nog in zijn moes tuin van pakweg tweehonderd vierkante meter en nu z'n hoog bejaarde vader flink aan de sukkel is, pakt hij er diens moestuin van eenzelfde om vang meteen maar bij. Fanaten Het is de echtelieden bekend dat er op Yerseke mensen zijn, die veelbetekenend naar hun voorhoofd wijzen als ze het over die tuinfanaten van Pol dervaart hebben. Er heeft ook wel eens iemand z'n hoofd om de deur van het glazen huisje foto Pieter Honhoff gestoken om Kees toe te voe gen: „Zit je nu wéér in die rot- kas?' Dat viel toen een beetje verkeerd bij de vrijetijdskwe- ker, die terugbitste: 'Kom je nou wéér uit die rotkroeg?' „Want hij had zo'n kegel bij zich", legt Kees uit en hij geeft een royale maat aan. Stel dat Kees en Dik het plotse ling in de bol zouden krijgen om alsnog midden in de zomer naar de Achensee af te reizen. Ze moeten er niet aan denken. „Met dat warme weer zou in tijd van een week alles weg zijn. Verdord en verschrompeld. Nee, de tuin gaat vóór alles." Dik laat haar ogen nog eens spiedend over de bloemenzee gaan. Als ze een plantje ziet kwijnen in de meedogenloos stekende zon neemt ze een kloek besluit: „Daar ga ik even een parasol boven zetten" van onze verslaggever VLISSINGEN - Voor het derde achtereenvolgende weekeinde verwachten de verkeerspolitie in Driebergen en de ANWB 'meer dan normale verkeers drukte' op de wegen naar Zee land. Veel toeristen hebben de afloop van het wk-voetbal voor Nederland afgewacht en gaan alsnog op pad, denkt de ANWB. Duitsers krijgen ook en masse vakantie. De grote autofabrie- ken sluiten eind deze week tij delijk de poorten. Of er grote opstoppingen zullen ontstaan, hangt sterk van het weer af. De weersvoorspellingen zijn in elk geval goed, verklaart een ANWB-medewerker. Veel dagjesmensen zullen zich dan tussen de verblijfsrecreanten mengen. Het is vrij voorspelbaar waar files kunnen ontstaan. De weg van Rotterdam naar Zierik- zee zit snel vol, zeker het gedeel te vanaf het Hellegatsplein waar het verkeer genoegen moet ne men met twee rijstroken. Een ander, inmiddels berucht knel punt, is de Heinenoordtunnel. Die ondergaat een grootscheep se opknapbeurt in opdracht van Rijkswaterstaat. De toeristensector in Zeeland kan een extra duwtje in de rug heel goed gebruiken. De bunga lowparken zijn prima bezet. Slechts enkele tientallen zomer huizen zijn nog vrij. De meeste bungalows zijn al eind vorig jaar gereserveerd. Hotels en pen sions doen het minder goed. Er is nog voldoende ruimte. De cam pings meldden deze week nog vijfhonderd lege plekken. De verwachting is dat komend weekeinde de meeste worden opgevuld. van onze verslaggever GOES - De politie in het district Oosterscheldebekken heeft vijf jongeren aangehouden die be trokken waren bij een zware mishandeling op de Goese Gro te Markt in de nacht van 23 op 24 juni. Daarbij liep een 19-jarige Vlissinger ernstig hoofdletsel op. Eén van de vijf, de hoofdver dachte, is inmiddels in bewa ring gesteld. Het gaat om drie jongeren uit Bergen op Zoom, één uit Vlissin- gen en één uit Middelburg. Allen zijn begin twintig. De politie sluit niet uit dat nog meer aan houdingen zullen volgen. Vol gens een woordvoerder is het on derzoek voor tachtig procent rond. De politie hoopt op grond van nieuwe getuigenverklarin gen nog meer bewijs te verzame len. De mishandeling voltrok zich onder de ogen van vele toe- Schapenfokdag in Zeelandhallen GOES - Het Nederlands Texels Schapenstamboek afdeling Zeeland houdt morgen, zater dag, de Benelux Schapenfokdag voor Texelaars. Dit jaar worden ruim 600 topdieren uit Neder land en België tentoongesteld in de Goese Zeelandhallen. Daarnaast zijn er verschillende demonstraties van lamsvlees- verwerking en vindt er een bar becue plaats. Diverse standhou ders zullen aanwezig zijn met schapenbenodigdheden. De Schapenfokdag begint om 9.30 schouwers. De ruzie ontstond in een Goese discotheek. Het ging om een oude vete, die vervolgens op de markt werd uitgevochten. Daar werden drie jongeren uit Vlissingen en Koudekerke inge sloten door dertien jongeren, on der wie de vijf verdachten. De 19- jarige Vlissinger liep dusdanige verwondingen aan zijn oogkas op dat een spoedoperatie nood zakelijk bleek. Belg wordt vermist na zwempartij WESTKAPELLE - Een 21-jarige man uit Vosse- laar (België) is woens dagmiddag hoogstwaar schijnlijk verdronken in zee. De man is het laatst de duin- r hoogte van de Baai weg en Domburg dorp, terwijl hij achter een bal aanzwom. Vrienden alarmeerden een badman, waarna een grootscheepse zoekactie werd gehouden door red dingsbrigades, de politie en de politie te water. Daarnaast werd ook een vliegtuig van de Kust wacht ingezet. De Belgi sche toerist, die met vrienden op vakantie was in Zeeland, is tot op heden niet gevonden. van onze verslaggever TERNEUZEN - Dow Benelux gaat in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof tegen een beslissing van de economische politierechter in Middelburg. De rechter veroordeelde het chemisch bedrijf woensdag 29 juni tot het betalen van twee boetes van elk 25.000 gulden vanwege het illegaal lozen van kankerverwekkende stoffen in de Westerschelde. De rechter achtte bewezen dat Dow tot tweemaal toe (in sep tember 1992 en in mei 1993) gif tige stoffen in de Westerschelde liet stromen zonder de bevoegde instanties op de hoogte te bren gen. Controles van Rijkswater staat wezen op de vervuiling en de dienst stapte daarop naar de rechter. Raadslieden en werkne mers van de Terneuzense che- miegigant betoogden dat de lo zingen te wijten waren aan sto ringen in het koelwatersysteem. Rijkswaterstaat zou van die mo gelijke storingen op de hoogte zijn en kleine hoeveelheden ver ontreinigd koelwater 'gedogen'. De economische politierechter oordeelde twee weken geleden anders, maar Dow verwacht - na bestudering van het vonnis - het gerechtshof in Den Haag ervan te kunnen overtuigen dat 'een aantal juridische aspecten' tot strafvermindering voor het be drijf kan leiden. zeeuwse almanak O min. 15° max. 21° zw-nw 2-3 Nrd.zee 19° Schelde 20° 111111111 itt- Zorgwekkend was het. De poes Pee vermagerde zeer sterk. Toen de ribben echt zichtbaar werden, besloot de eigenaresse haar naar de dierenarts te brengen. Die deed een reeks testjes en kwam tot de conclusie: Lij felijk mankeert Pee niets. Het zal stress zijn." Dat kon ivel kloppen. In haar Goese huis had Pee ja ren alleen met haar bazin Greetje geivoond. Maar die besloot enige tijd geleden dat de poes dreigde te ver eenzamen en gezelschap MIMI moest hebben. Besloten werd tot de aanschaf van een Cyper. De grijsgestreepte nieuwko- mer, een ongemanierd type, hief de eenzaamheid inder daad volledig op. maar deed en passant ook een greep naar de macht. Pee was daar uiterst ner veus van geworden. Nu de bazin er eens over nadacht, daar zou het wél in zitten. Ze is nu op zoek naar meer overspannen katten. Om ze een mauwgroep te la ten vormen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9