feugdhulp per regio op eén adres ABP-vermogen groeit te traag PZC Vervolgingsbeleid euthanasie herzien Dringen voor exclusieve uitverkoop lachtoffers ramp ijlmer ontvangen hadevergoeding Eerste foto Lincoln Politie Gelderland rolt drugsbende op binnen- en buitenland jstellingen worden verplicht om jonge mensen op te nemen likseminslag in Brandaris VRIJDAG 15 JULI 1994 pEN HAAG (GPD) - De vervol ging van twaalf Nederlandse iflsen wegens euthanasie op of hulp bij zelfdoding van pa renten die niet in de stervens fase verkeerden, wordt moge lijk gestaakt. 'jje vergadering van procu- leors-generaal beraadt zich kierop, nu de Hoge Raad vorige maand heeft uitgesproken dat levensbeëindiging van patiën ten die niet stervende zijn soms gerechtvaardigd kan zijn. Jusitieminister Kosto heeft dit de Tweede Kamer geschreven. In de zaken tegen de twaalf art sen zal van geval tot geval wor den bekeken of de vervolging moet worden gestaakt. Tegen de twaalf is vorig jaar vervolging ingesteld omdat de toenmalige minister Hirsch Ballin en het openbaar minis terie van mening waren dat eu thanasie en hulp bij zelfdoding alleen tot ontslag van rechts vervolging kan leiden indien de patiënt in een stervensfase ver keert. De Hoge Raad heeft die stel- lingname onderuit gehaald in een uitspraak over de Haar- in een uitspraak over de Haar lemse psychiater Chabot, die een vrouw met psychische pro blemen geholpen had zelf moord te plegen. De Hoge Raad achtte Chabot slechts schuldig omdat hij geen twee de arts had geraadpleegd, maar achtte de handelingen van Chabot op zich geoorloofd. HAAG (GPD) - Per regio iet er één instelling voor alle en van jeugdzorg komen jongeren 24 uur per dag loe kunnen bellen. De fi- ciering vindt dan niet lan- per instelling plaats, maar irdt afhankelijk van de hulp lij bij jongeren. Uitbreiding het budget voor de jeugd- pverlening is echter een ;van het volgende kabinet. schrijven de ministers D'An- avanWVC en Kosto van Jus- een nota die zij gisteren de Tweede Kamer hebben ituurd. rillen een regionale samen- öng van JAC's, Riaggs, jon- enadviescentra en instellin- noor gezinsvoogdij. Deze in ningen worden nu nog elk af- rlijk gefinancierd. De be- lieden denken dat de fi- ciering straks afhankelijk (t worden van de vraag door Kren. van de regionale sa- werking moet in de toe tst vallen onder verantwoor- pcheid van provinciale be laders of de bestuurders van note steden. Die moeten be ta welk aanbod van hulpver lening noodzakelijk is. Het rijk zorgt wel voor de financiering. Met de nieuwe opzet voor de jeugdhulpverlening komen de ministers tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer, neerge legd in een motie van PvdA, CDA en D66. De diagnose- en indicatiestel ling alsmede de plaatsing en be geleiding van jongeren moeten fuseren in één instelling op één adres. Daar zal dag en nacht hulpverlening geboden worden. Prioriteit Volgens de bewindslieden beho ren daar de zwaarste gevallen de hoogste prioriteit te krijgen. De behandeling moet zich richten op de zwaarste doelgroepen. In dien tot opname besloten wordt dient de jongere ook een plaats te krijgen. Daarvoor komt een wettelijke 'acceptatieplicht' voor hulpinstellingen. Die be staat ook al bij de kinder- en jeugdpsychiatrie. De bewinds lieden willen garanties dat er al tijd capaciteit beschikbaar is voor jongeren die op last van de rechter naar een hulpinstelling moeten. JSCHELLING (GPD) - Een blikseminslag in Nederlands be- idste vuurtoren, de Brandaris op Terschelling, heeft in de nacht woensdag op donderdag het contact tussen het scheepvaart eeren de vuurtoren tijdelijk onmogelijk gemaakt. communicatie- en radarapparatuur van de Brandaris, die als Kale meldpost voor de Waddenzee fungeert, werd uitgeschakeld, uitvallen van de Brandaris heeft overigens niet tot problemen iid in het scheepvaartverkeer. Via het kustwachtcentrum in IJ lden werden schepen op de hoogte gesteld van het feit dat de ndaris was uitgevallen. lat de Brandaris de scheepvaart woensdagavond had gewaar- uwd voor blikseminslagen, werd de vuurtoren even na een urn- 's its zelf getroffen. De bliksem sloeg in de toren en werd via de semafleider de grond ingevoerd. Het magnetische veld dat die wm veroorzaakte, zorgde echter dat de communicatie-, meteoro- ische-en radarapparatuur 'op tilt' sloeg. Een nachtje wachten hadden deze vrouwen er wel voor over om in aanmerking te komen voor de aanbiedingen. foto Cees Zorn/GPD DEN HAAG (GPD) - Het is een sport om als eerste in de rij te staan voor de uitverkoop bij het Haagse Maison Petit. De lange rij voor de ingang werd donderdag afgewerkt. Eén voor één kregen de dames een kwartier de tijd om een keuze te maken uit de exclusieve collectie. Passen is er niet bij, de keus moet meteen worden gemaakt. Pas nadat de verkoopster klaar was met een klant, mocht de volgende binnen. ISTERDAM (GPD) - De e slachtoffers van de met de Boeing in de Bijl- fineer hebben na bijna twee eindelijk de aangeboden ikking van de vliegtuigfa- mt ontvangen. Boeing- iman mr. B. Crans beves- donderdag dat aan 537 ge- peerden nu een vergoeding is Iftkeerd. Een enkeling heeft Rnojniet geaccepteerd van- t|eonenigheid over de hoogte het toegekende bedrag. iiedenen van privacy worden de hoogte van de schikking ^mededelingen gedaan, al- Crans. De geheimhouding is Men contractueel vastge- een gebruikelijke gang van n bij de afhandeling van immpen. rms zijn collega mr. P. Bak- Schut gaat het bij zijn cliën- -le'k geval om een bedrag meer dan 17.500 gulden. Schut heeft de belangen '50 slachtoffers behartigd. L Hamer, zaakwaarnemer enkele tientallen slachtof- deelde donderdag mee dat 'de schikking al afgelopen overeenstemming is be- Jot ieders grote ergernis administratieve afhande- vanuit het Boeing-hoofd- !oor in de Verenigde Staten ma zeer traag verlopen. Die is nu echter grotendeels afge rond." De fabrikant van het El Al-vlieg tuig dat op 4 oktober 1992 neer stortte op de flats Groeneveen en Kruitberg in de Amsterdam se Bijlmermeer kreeg ongeveer 1300 schadeclaims binnen. Daar zijn veel niet toegekende claims bij van mensen buiten de door Boeing en El Al vastgestelde ge varenzone. Crans kon donder dag nog niet zeggen hoeveel van de resterende slachtoffers na ju ridisch advies nu zullen afzien van het doorzetten van hun pro cedure. De vergoedingen betreffen de immateriële schade. Daaronder vallen uitkeringen aan 43 nabe staanden, vergoeding van medi sche kosten voor fysiek letsel en een bedrag voor de geleden psy chische schade. Een aantal ad vocatenbureaus heeft besloten namens vijf gedupeerden een proefproces bij de Nederlandse rechter aan te spannen voor slachtoffers die buiten de geva renzone woonden. Dat proefpro ces is bedoeld om vast te stellen in hoeverre ook deze mensen voor vergoeding van de'immate riële schade in aanmerking ko men. De afhandeling van de materiële schade zoals verlies van huis raad is nog niet afgerond, aldus Hamer. „Er ligt een aantal taaie zaken dat nog moeten worden afgerond." NEW YORK - Een onderzoeker heeft vastgesteld dat deze opname uit 1840 de eerste foto is, die van Abraham Lincoln is gemaakt. Het betreft een 'daguerréotypie'. Daarbij gaat het om een door L.-J. M. Daguerre ontwikkelde manier van afbeelden, waardoor fotograferen in de 19e eeuw op grote schaal mogelijk werd. foto Reuter DOETINCHEM (GPD) - In Oost- Gelderland is een bende opge rold, die handelde in harddrugs als heroïne en cocaïne. Er zijn 41 verdachten aangehouden. Als hoofdverdachten worden gezien een 31-jarige Doetin- chemmer en een 44-jarige man uit Gaanderen. Zij waren vol gens de politie de leveranciers van de harddrugs. Naast de han del in drugs pleegden leden van de bende inbraken. Het onderzoek startte begin dit jaar, toen de basiseenheid Mar kelanden informatie kreeg dat enkele inwoners van Ulft moge lijk in drugs handelden. Uit het onderzoek bleek dat dit inder daad het geval was. Tevens wer den inbraken gepleegd. Voor een deel werd de buit omgezet in drugs. Het onderzoek werd in handen gelegd van de districtspolitie, toen duidelijk was dat het ging om een grote regionale zaak. Het bleek dat er gedeald werd in Doetinchem. Terborg. Silvolde, Gendringen, 's-Heerenberg en in Duitsland. De aangehouden mannen variëren in leeftijd van 20 tot 63 jaar en zijn afkomstig uit diverse gemeenten in Oost- Gelderland, maar ook uit Arn hem, Enschede, Eerbeek, Zwol le, Druten en uit Bulgarije. De Doetinchemse hoofdver dachte is enkele weken geleden door een arrestatieteam uit huis gehaald. Dat gebeurde met ge trokken pistool. De Doetin- chemmer en de man uit Gaande- Premieverhoging doorgevoerd om trend om te buigen HEERLEN (GPD) - Het vermogen van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) is het afgelopen jaar niet hard genoeg ge groeid. Een premieverhoging moet er dit jaar voor zorgen dat het tekort niet groeit. Mogelijk wordt het zelfs wat kleiner. Dat zei bestuursvoorzitter J. Kleiterp gisteren bij een toelichting op het jaarverslag over 1993. Hoewel het vermogen met 7,5 miljard gul den tot ruim h64 miljard gulden is gestegen, was volgens de rekenmeester van 's werelds op een na grootste pensioenfonds, een toe name van 13,6 miljard gulden nodig geweest om de positie niet verder te laten verslechte ren. Al met al heeft het ABP dus een actua rieel tekort van 6,1 miljard gulden. Het rendement op de beleggingen bedroeg vorig jaar 7.6 procent en was daarmee even hoog als het jaar daarvoor. Van het totaalbe drag aan beleggingen (177 miljard gulden) bestond 151 miljard uit onderhandse lenin gen en obligaties (vastrentende waarden), veertien miljard uit aandelen en twaalf mil jard uit onroerend goed (zakelijke waarden). Na het wegvallen van beleggingsrestricties in 1996 wil het ABP na het jaar 2000 een por tefeuille-samenstelling bereiken die voor zestig procent bestaat uit vastrentende waarden en voor veertig procent uit zakelij ke waarden. Nu is die verhouding 82 procent tegen 18 procent. Een belangrijk voordeel van de verschuiving in de vermogenssamen stelling is volgens Kleiterp dat de gemid deld te betalen premie op termijn lager kan worden. De bestuursvoorzitter wees er op dat binnen het Beleggingsbedrijf hard gewerkt wordt aan het herstructureringsproces. Dat is ge richt op de verzelfstandiging van het fonds. Het project Nieuwe Ontwikkeling Beleg gingsbedrijf (Nobel) voorziet in een schei ding van het beleggingsbeleid en de uitvoe ring alsmede, voor wat betreft de onroerend goed-sector, in een ingrijpende aanpassing van de organisatie. Het ABP, waarmee momenteel één op de vier Nederlanders iets te maken heeft, moet op 1 januari 1996 verzelfstandigd zijn. Het Vandaag Hoog water Een langgerekt lagedrukgebied boven het Europese continent zorgde gisteren bij ons voor een noordelijke stroming. Daarmee werd vochtige lucht aangevoerd waarin veel laaghangende be wolking voorkwam. De tempe ratuur bleef bij 19 a 21 graden steken. Vandaag komt het weer onder invloed van een rug van hogedruk die van de Britse Ei landen naar het oosten trekt. Aanvankelijk is er nog veel be- wolking en op zee komt hier en daar mist voor. Later kunnen we naast enkele wolkenvelden zon nige perioden verwachten. De temperatuur loopt daarbij op naar ongeveer 21 graden, de normale waarde voor deze tijd van het jaar. Er is iveinig wind aanvankelijk uit zuidelijke, la ter uit ivestelijke richtingen. De luchtdruk stijgt in onze omge ving langzaam verder zodat het zomerweer zich weet te herstel len. Nautisch bericht Wind: tussen zuidwest en noord west, 2 tot 3. later 3 tot 4 Beau fort; zicht: matig tot slecht, later goed; temperatuur kustivater: 20 graden; afwijking ivaterstan- den: een geringe verlaging; max. golfhoogte monding Schei- des: minder dan een halve me ter. ZON EN MAAN 16 juli EK 03.13 Zon op 05.37 onder 21.50 Maan op 15.03 onder 00.22 Vooruitzichten Voor morgen: Gedurende het weekeinde komt het weer steeds meer onder hogedruk invloed. Zaterdag zijn er naast zonnige perioden nog enkele wolkenvel den, afkomstig van zwakke sto ringen maar zondag is het over wegend zonnig. De temperatuur loopt zaterdag op naar onge veer 22 graden, zondag wordt landinwaarts de 25 graden weer bereikt, Voor maandag tot en met dins- da g:Overwegend zonnig en droog weer met een noordooste lijke Lot oostelijke wind en tem peraturen circa 26 graden. Vrijdag 15 juli Vlissingen 07.08 216 19.35 201 Temeuzen 07.27 241 19.52 225 Bath 08.29 286 20.53 266 Roompot-buiten 07.10 169 19.35 149 Zierikzee 08.55 160 21.00 145 Yerseke 09.05 167 21.05 151 Philipsdam-West 09.29 170 21.00 151 Zaterdag 16 juli EK 3.12 Vlissingen 08.09 202 20.35 190 Terneuzen 08.25 224 20.56 212 Bath 09.27 268 21.52 253 Roompot-buiten 08.15 156 20.40 141 Zierikzee 09.40 154 21.55 142 Yerseke 09.50 162 22.00 149 Philipsdam-West 09 55 165 22.05 152 Laag water uur cm uur cm Vrijdag 15 juli Vlissingen 01.28 210 13.36 166 Terneuzen 01.52 221 14.00 178 Bath 02.56 239 15.00 200 Roompot-buiten 01.15 164 13.30 121 Zierikzee 02.35 168 14 50 125 Yerseke 02 35 173 14.50 131 Philipsdam-West 02.35 176 14,55 134 Zaterdag 16 juli EK 3.12 Vlissingen 02.16 202 14.25 161 Terneuzen 02.38 213 14.50 173 Bath 03.38 231 15.48 194 Roompot-buiten 02.10 162 14.30 121 Zierikzee 03.15 166 15.40 126 Yerseke 03.20 172 15.40 132 Philipsdam-West 03.15 175 15.40 136 Verwachting vanmiddag 15-07-1994 JïiR 120 I I--.jtyr130 r "7 deojlersgwen j maximale ozon- W concentraties aan VERWACHTING VOOR MORGEN en in europa I 1111111 f 1 ren zijn eerder al veroordeeld wegens handel in harddrugs. De politie heeft, om het onder zoek niet te schaden, de kwestie zo lang mogelijk stil gehouden. Inmiddels zijn enkele van de ver dachten al voorgeleid aan de of ficier van justitie. Er zijn bij een aantal verdachten al veroorde lingen uitgesproken van respec tievelijk 20 en 24 maanden. Van 29 van de 41 aangehoudenen denkt de politie dat ze te maken hadden met de handel in drugs. De anderen hielden het bij in braken. De inbraken, ongeveer 40, hadden vooral plaats in Ter- borg, Arnhem en Velp. Bij het onderzoek heeft de politie naast heroïne, enkele tienduizenden guldens, diverse goederen en een auto in beslag genomen. Lokaalverbod voor krakers telefooncel NIJMEGEN (GPD) - Twee Nij- megenaren mogen van de PTT geen gebruik meer maken van telefooncellen. Het lokaalver bod is opgelegd in goed overleg met Justitie. De twee (24 en 29) werden door de politie gepakt nadat ze in het centrum van Nijmegen een tele fooncel hadden 'gekraakt'. Ze maakten gebruik van een me thode om wisselgeld op te van gen. pensioenfonds heeft tot 2001 de tijd intern achthonderd overtollige arbeidsplaatsen weg te werken. Indien iedereen meewerkt, is volgens het ABP collectief ontslag niet no dig. Het ABP valt straks uiteen in een sterk gereduceerd pensioenfonds en een sociaal zekerheidsbedrijf. Onderdeel van de privatisering is ook een veel klantvriendelijker en -gerichtere hou ding, zo benadrukte Kleiterp gisteren nog eens. April dit jaar is het pensioenfonds bij voorbeeld begonnen met het verstrekken van overzichten van de opgebouwde pen sioenaanspraken aan 1.2 miljoen deelne mers. Verder zijn er verspreid over Neder land elf districtskantoren. Dat aantal groeit dit jaar tot negentien en de komende jaren komen er nog eens ongeveer zes kantoren bij. De kantoren spelen een belangrijke rol in het bereiken van de reeds in 1992 ingezet te daling van het aantal arbeidsongeschikte ambtenaren. Vanuit de districtskantoren doet het ABP op dat gebied veel aan begelei ding, reïntegratie en preventie. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en af en toe wat regen. Zaterdag geleide lijk meer zon en vrijwel overal droog. Maxima uiteenlopend van 16 graden aan de westelijke kusten tot 25 graden in de omge ving van Londen. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Vrijdag in de Ardennen eerst nog kans op een bui. Maximumtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 26 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar in de oostelijke departe menten in de middag en avond kans op lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 26 en 29 graden maar aan de Normandische en Bretonse kust rond 21 graden. Portugal: Perioden met zon maar ook kans op een lokale re gen- of onweersbui, vooral zater dag. Middagtemperatuur aan zee van 25 graden aan de Costa Verde tot 29 aan de Algarve; lan dinwaarts boven 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur on geveer 23 graden. Spanje: Perioden met zon maar ook kans op een regen- of on weersbui, vooral in het midden en noorden. Maxima in het bin nenland ruim boven de 35 gra den, aan de Costa's rond 30 gra den. Aan de kust in het noord westen wordt het ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: In het zuiden overwegend zonnig, aan de noordzijde van de eilanden geleidelijk wolkenvelden maar vrijwel vrijwel overal droog. Op de zuidstranden maxima van ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: Vrijdag af en toe zon maar ook bewolking en landinwaarts kans op een on weersbui. Zaterdag waarschijn lijk droog. Maxima vlak aan zee ongeveer 30 graden. Tunesië: Zonnig. Vlak aan zee maxima ruim boven de 30 gra den. Zuid-Frankrijk: Zonnige perio den maar met name in het zuid oosten stapelwolken en kans op een lokale onweersbui. Middag temperatuur uiteenlopend van 25 graden bij Biarritz tot 35 in het oosten. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Geleidelijk nog wat warmer met maxima rond 33 graden. Italië: Flinke perioden met zon en droog. Maar in het noorden, in het merengebied meer bewol king en kans op een lokale bui, mogelijk met onweer. Middag temperatuur bijna overal 30 gra den of meer. Corsica en Sardinië: Zonnig en warm met maxima ruim boven 30 graden. °C Amsterdam zwaar bew. 18 Aberdeen regen 15 Athene licht bew 28 Barcelona onbewolkt 28 Berlijn onbewolkt 31 Boedapest onweer 24 Bordeaux licht bew 26 Brussel zwaar bew 21 Cyprus onbewolkt 24 Dublin regen 16 Frankfurt onweer 22 Genève onweer 21 Helsinki onbewolkt 27 Innsbruck regenbui 21 Istanbul licht bew. 23 Klagenfurt onbewolkt 25 Kopenhagen onbewolkt 27 Las Palmas onbewolkt 24 Lissabon zwaar bew. 25 Locarno licht bew,' 24 Londen half bew. 24 Luxemburg half bew. 23 Madrid half bew. 35 Malaga zwaar bew. 28 Mallorca onbewolkt 29 Malta onbewolkt 26 Moskou zwaar bew. 23 München half bew. 21 Nice half bew. 27 Oslo licht bew. 29 Parijs licht bew. 26 Praag half bew. 29 Rome onbewolkt 25 Split licht bew. 26 Stockholm licht bew. 29 Warschau half bew. 28 Wenen licht bew. 26 Zürich zwaar bew. 22 Bangkok half bew. 29 Tunis onbewolkt 29 Vancouver onbewolkt 19 '1MMIDE "AMELAND" l pers., 100% katoen, mentent met kuipgrondzeil. BUNGALOW "HIGH PEAK I' Compact, moderne grijs-tinten, met luifei en binnentent. f %amidetent gaat u natuurlijk naar nou de "Ameland", maar ook J®jNallen pyramidetenten J Ifj.Dorema en Brand ^Svsakuip. Uit voorraad J 6(1 voor een prijs,— ^tegenkomt.JT Enorm assortiment bungalowtenten van Dorema, High Peak en Brand. Ook met verplaatsbare voorwand. Let op de lage Vervat prijzen en altijd uit voorraad leverbaar. ^■3077 AP Rotterdam, lel. 010 - 432 14 55. Vrijdag koopavond tot 21.00 ui

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5