WG: kansloze niet afschrijven PZC sssss PZC Werkloosheid iaalt met 27000 f/ Vooral applaus voor Duitsers tijdens parade 14 juli in Parijs Major gebruikt geen veto tegen Santer als opvolger Delors Kok moet voor 1995 begroting opstellen binnen- en buitenland 'Genenmuis' voor bestudering zwakzinnigheid meidsbureau wil sollicitatieplicht schrappen voor onbemiddelbaren ^deiaQer Digital schrapt 20.000 banen Kroaten 'zuiveren' Mostar VRIJDAG 15 JULI 1994 BOTTERDAM (ANP) - De af ding klinische genetica van je Erasmus Universiteit en bel Academisch Ziekenhuis Rotterdam heeft langs geneti sche weg een muis ontwikkeld die kan worden gebruikt voor bet bestuderen van zwakzin nigheid en gedragsafwijkin- een. De onderzoekers hebben hun ontdekking vrijdag gepubli ceerd in het Amerikaanse we- tenschappelijke tijdschrift Cell. Eén van de belangrijkste oor zaken van zwakzinnigheid is het fragiele X syndroom. Het .komt voor bij 1 op de 1.200 pas geboren jongens. De Rotter damse onderzoekers hebben, in samenwerking met Ameri kaanse collega's, in 1991 het fragiele X gen geïdentificeerd. Ze ontdekten dat het ging om een nieuw overervingsmecha nisme, waarbij veranderingen in het gen optreden. Het wordt steeds groter en kan op den duur niet meer functioneren. Door de ontdekking is nu erfe lijkheidsvoorlichting en prena tale diagnostiek mogelijk. Maar de functie van het gen is nog steeds onbekend. Omdat het voornamelijk actief is in de hersenen is onderzoek bij pa tiënten onmogelijk.. Dieren met het fragiele X syndroom komen in de natuur niet voor. Onder leiding van dr. B. Oostra is nu in Rotterdam, in samen werking met de Universiteit van Antwerpen, een diermodel ontwikkeld. Daartoe is in cel len van een embryo van de muis het normale fragiele X gen vervangen door een inac tief gen. De nakomelingen van deze muis hebben, net als fra giele X patiënten, geen actief fragiele X gen meer. De man netjes onder hen vertonen af wijkingen die vergelijkbaar zijn met die van menselijke pa tiënten. Volgens de onderzoekers maakt dit diermodel een beter begrip mogelijk van het ont staan van zwakzinnigheid en wellicht later ook voor de be handeling van patiënten. EN HAAG (GPD) Het cen- alc bestuur van de arbeidsbu- 3us (CBA) wil dat een groep u minimaal 170.000 werklo- niet ingang van 1996 wordt njgcsteld van de sollicitatie- t. Het gaat om mensen die enkele kans meer hebben ide arbeidsmarkt. De Vereni- van Nederlandse Gemeen- i(VNG) - die ook zitting heeft hel bestuur van de arbeids- ireaus - is ontstemd over het De VNG is bang dat kans- op deze manier te snel orden afgeschreven. li VNG wil alleen aan het plan «werken als in regeltjes ordt vastgelegd welke werklo- n het stempel 'kansloos' krij- En op voorwaarde dat de meenten extra geld van de ar- idsbureaus krijgen om deze oep kanslozen weer geschikt maken voor de arbeidsmarkt, andere partijen in het be stuur van de arbeidsbureaus (werkgevers, werknemers en overheid) zijn daartegen. „Je krijgt Kafka-achtige regel geving als je van te voren gaat vastleggen wie 'kansloos' is", al dus voorzitter de Boer van het CBA. „Het is niet statistisch vast te stellen dat iemand kans loos is omdat hij langer dan 5 jaar werkloos is en ouder dan 45. Als hij er zélf nog in gelooft, is hij niet kansloos". De Boer vindt dat het arbeidsbureau in samen spraak met de sociale dienst en de betrokkene moet bekijken of het etiket 'onbemiddelbaar' van toepassing is. De werkloze kan in beroep gaan als de uitslag hem of haar niet bevalt. Het zal veelal gaan om zeer lang durig werklozen die niet gemoti veerd zijn om weer te werken, om zwervers, mensen met psy chische problemen, verslaafden en noem maar op. De gemeenten moeten deze groep met behulp van bijvoorbeeld welzijnswerk, scholing en motivatietrainingen weer 'bemiddelbaar' maken. De grootte van deze groep is onbe kend. De schattingen lopen uit een van tenminste 170.000 tot maximaal 600.000 mensen. Ook nu kennen arbeidsbureaus bakken met onbemiddelbaren. „Maar die staan onder de toon bank. We hebben dat laten ver loederen tot een amorfe massa. Dat willen we zichtbaar maken. Het is niet goed dat iemand zes jaar lang werkloos is en nooit iets van het arbeidsbureau hoort", aldus Rients de Boer van het CBA. Banenpools leer jongeren aan de slag EN HAAG (GPD) - De werk- «slieid in Nederland is de af- ilopen drie maanden gedaald 061.000. Eind februari waren nog 520.000 geregistreerde itklozen. Gecorrigeerd voor (izoensinvloeden daalde de erkloosheid in dezelfde pe- odemet 27.000 tot 479.000. kt is voor het eerst in twee jaar si de lijn van onafgebroken ijging is doorbroken, aldus het -fntraal Bureau voor de Statis- ck(CBS), dat de cijfers donder- kg vrijgaf. Het aantal werklo- flisnog steeds belangrijk ho- tr(67.000) dan vorig jaar juni. s het eerste kwartaal van dit w steeg de geregistreerde ifkloosheid met een ongekend fflpovan 18.000 per maand, ge vigeerd voor seizoensinvloe- ki Vanaf juni 1992 was dat snel pgelopen van ongeveer 8000 «maand. april is volgens het CBS een wupte omslag' bereikt. Het BS „vermoedt" dat de oorzaak ^an ligt in de aangetrokken conomie. ALLE ZOMER 30 KORTING Mannenmode SS Oosl-Sou&urg 01184-62158 jat In (CBA): „Wij kunnen geen ijzer met handen breken". Het CBA wil zich voorts terug trekken uit de banenpools. „Dat behoort niet tot onze kerntaken, zo simpel is dat", aldus de Boer. Het wegvallen van de financiële bijdrage van het CBA (75 mil joen) betekent niet de doodsteek voor de banenpools, verwacht de Boer. Het komend kabinet zal een be sluit moeten nemen over het schrappen van de sollicitatie plicht. Dat is een vérgaand be sluit, omdat een uitkering zon der de plicht tot werken in feite een basisinkomen is. Nu zijn al leen 57,5-plussers en bijstands moeders met kinderen onder de 12 vrijgesteld van de sollicitatie plicht. Als het plan doorgaat zullen werkzoekenden voortaan in 4 categorieën worden ingedeeld. In de eerste categorie zitten de mensen die kort werkloos zijn en makkelijk aan een baan te hel pen zijn. In de laatste, de vierde, categorie zitten de onbemiddel baren. „Het hart van ons bedrijf zullen de groepen 2 en 3 vormen. Die zullen we met cursussen en sollicitatietrainingen en derge lijke weer aan een baan helpen", meent de Boer. De VNG is bang dat de arbeids bureaus zich steeds meer gaan richten op de 'makkelijke' geval len en wil dat de arbeidsbureaus evenredig veel langdurig werk lozen aan de bak helpt. De Boer Vooral onder jongeren tot 25 jaar zijn de ontwikkelingen de goede kant opgegaan. De werkloos heid onder jongeren is met 9 pro cent nog altijd hoger dan het ge middelde over de hele beroeps bevolking (7 procent), maar daalde niettemin met 5000 tot 90.000. Een jaar geleden was de verhouding nog 9,6 procent - 6 procent. Grote steden Friesland, Groningen en Drente hebben nog altijd de grootste werkloosheid: 9,6 procent van de beroepsbevolking tegenover 6,5 tot 7 procent in de rest van Ne derland. De grote steden - Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht spannen de kroon met een werkloosheid van 13 procent, bijna het dubbele van het cijfer voor heel Nederland (7 procent). Werklozen tellen mee in de sta tistiek als ze ingeschreven staan bij het Arbeidsbureau en direct beschikbaar zijn voor een baan van tenminste 12 uur per week. Het aantal werkloosheidsuitke ringen beliep eind mei 739.000, zo'n 8000 minder dan een maand eerder en 40.000 minder dan eind maart. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden is het aantal uit keringen volgens het CBS 'ge stabiliseerd'. Het verschil tussen geregistreerde werklozen en aantal uitkeringen meer dan 250.000 - wordt veroorzaakt door het niet laten meetellen van categorieën zoals langdurig werklozen en oudere ww-ers die geen sollicitatieplicht hebben. In totaal staan bij de arbeidsbu reaus ongeveer een miljoen werkzoekenden ingeschreven. De CBS-cijfers zijn gebaseerd op een enquête en zijn daarom niet volledig nauwkeurig. jjWNARD (KRF/AFP/DPA) - Het Amerikaanse computerconcern Wal heeft donderdag drastische bezuinigingsmaatregelen aan- «ondigd, waaronder het schrappen van 20.000 van de 85.000 ar- "■splaatsen in de komende twaalf maanden, aldus topman R. Palmer. -n van de reorganisatie worden geschat op 1,4 miljard dollar, ^fdeverwachting is dat Digital, de op twee na grootste compu- |jjabrikant in de VS, daardoor jaarlijks 1,8 miljard dollar zal bespa- Mannen hingen al een tijdje in de lucht. Digital heeft de laatste W vier miljard dollar verlies geleden. Palmer zinspeelde daarom mei al op een verdere vermindering van het aantal arbeidsplaat- werkten er nog 126.000 mensen bij Digital. Eind vorig klaren dat er nog 93.000. Bij Digital Nederland in Utrecht was ®and voor commentaar bereikbaar. Generaal Helmut Willmann, commandant van het Eurokorps, leidt de parade van zijn troepen. foto Bertrand Guay/AFP door onze correspondente Aly Knol PARIJS - Tijdens de Tweede Wereldoor log was hij arts voor de 'Maquis', het Franse verzet. Hij werd door de Duitsers gevangen genomen en ontsnapte ternau wernood aan het vuurpeloton. Maar deze 'voormalige terrorist', zoals hij zichzelf betitelt, stond gisteren wel enthousiast te applaudisseren toen het Duitse 294ste pantserbataljon over de Champs-Elysées voorbij ronkte. 'Dit is noodzakelijk', ver klaarde hij. 'We moeten Europa één ma ken en dat kan alleen met z'n allen'. Langs de hele route die de Duitsers, als on derdeel van het Eurokorps, aflegden ston den de Franse toeschouwers te klappen. Ze maakten deze Duitse 'intocht' in Parijs tot een historische triomf voor Europa. Het was roerend hoeveel 'goede Europese wil' de Parijzenaars aan de dag legden tij dens dit défilé, dat totnutoe een exclusief Franse aangelegenheid was ter ere van de bestorming van de Bastille, nu 205 jaar ge leden. Naast de Franse president Mitterrand stonden op het erepodium bij het Place de la Concorde voor het eerst ook alle rege ringsleiders, ministers van defensie en stafchefs uit de landen die samen het Eu rokorps vormen. Premier Santer uit Lu xemburg was er, premier Dehaene uit Bel gië, premier Gonzalez uit Spanje, maar als meest imposante van allen bondskanse lier Helmut Kohl. De Duitse regeringleider had zich goed la ten adviseren voor deze beladen onderne ming. Enkele jaren geleden werd Kohl nog openlijk gegispt toen hij een krans legde op een begraafplaats vol SS'ers in Bit burg. Nu liet hij zich omringen door uit sluitend 'goede' Duitsers en dat wisten de Fransen te waarderen. Meegekomen waren Ewald-Heinrich von Kleist en Klaus von Dohnanyi, de zoons van twee van de officieren die op 20 juli 1944 een mislukte aanslag op Hitier pleeg den. en Manfred Rommel, burgemeester van Stuttgart en zoon van maarschalk Er- win Rommel, de 'Woestijnvos'. Rommel gaf in '44 zijn fiat aan het plan om Hitier uit de weg te ruimen, een daad die hij later moest bekopen met een 'bevel tot zelf moord'. Zware tanks Voordat al deze gasten het eerste officiële optreden van het Eurokorps konden mee maken, kregen ze eerst de hele bonte stoet van het Franse leger voorgeschoteld. Het Eurokorps kwam pas als één na laatste, nog net voor de brandweerlieden van Pa rijs, maar het leek of alle toeschouwers slechts op dit moment hadden gewacht. Tot dan hadden ze onaangedaan het ene regiment na het andere zien langskomen, zich slechts verbazend over het plaveisel dat trilde onder het geweld van de zware tanks. Het défilé van de Duitsers onder leiding van generaal Helmut Willmann. comman dant van het Eurokorps, was van een veel soberder kaliber dan de Parijzenaars 'ge wend' waren. Tijdens de Tweede Wereld oorlog placht de Wehrmacht. de fanfare voorop, iedere dag klokke twaalf provoce rend over de Champs-Elysées te marche- ■ren. Dat begon op 8 juni 1940 en duurde tot eind augustus 1944, toen de bevrijding van Parijs nabij was. Als tienjarig meisje, vertelde een vrouw, was ze wel eens stiekem naai- die parades wezen kijken, hoewel haar vader het had verboden. Nu stond ze er weer en ze klapte voor de Bundeswehr. We hoeven niets te vergeten, maar we moeten wel eens een punt zetten achter de oorlog. Dit applaus van mij? Dat is Europa'. Tegen zoveel vergeving stak de politieke polemiek schril af die in Frankrijk ont stond naar aanleiding van de deelname van het Eurokorps aan de parade van de Quatorze Juillet. Nog gisteren verklaarde minister Charles Pasqua van binnenland se zaken dat het tijdstip van de uitnodi ging aan het Eurokorps (hij bedoelde aan de Duitsers) verkeerd was gekozen 'net nu we bezig zijn de 50ste verjaardag van de bevrijding te vieren'. Ook enkele Franse soldaten die aan de pa rade deelnamen, waren het er niet mee eens. De 14de juli, betoogden ze, 'is van ons.' Anderen wezen er echter op dat de Duitsers toch ook hadden gejuicht toen de Franse troepen op 18 juni dit jaar door Berlijn marcheerden, waar ze als geal lieerde 'bezetters' afscheid namen. President Mitterrand hoorde al dit kra keel minzaam aan. Hij zei veel begrip te kunnen opbrengen voor mensen die zich gekwetst voelden door de Duitse aanwe zigheid op de Champs-Elysées. Maar, zei hij ook, het waren wel mensen die 'over mand door hun herinneringen vergeten dat we een toekomst hebben op te bou wen'. Voor Mitterrand was dit de veertiende en tevens laatste parade die hij afnam. Vol gendjaar treedt hij af als president. Hij zal het spektakel zeker op zijn persoonlijke conto bijschrijven. Hij heeft Europese de fensie-geschiedenis geschreven. Het em bryonale Eurokorps, dat pas in oktober volgend jaar operationeel wordt, para deert op 21 juli in Brussel op de nationale Belgische feestdag en is inmiddels ook voor 3 oktober, de Duitse nationale feest dag. uitgenodigd. LONDEN (RTR/AFP/DPA) - De Britse premier John Major heeft donderdag laten blijken dat hij zijn veto niet zal gebrui ken tegen de Luxemburgse pre mier Jacques Santer en andere overgebleven kandidaten voor het voorzitterschap van de Eu ropese Commissie. „Er is een belangrijk verschil tussen de politiek waartegen ik mijn veto heb aangewend en de politiek gevolgd door diegenen die als kandidaat zijn overgebleven", aldus Major in het Britse Lager huis. De Europese top vandaag in Brussel wordt geacht de slepen de kwestie van de opvolging van de Fransman Jacques Delors te regelen met een voor iedereen aanvaardbare kandidaat. Hier voor wordt de Luxemburgse pre mier als de meest acceptable fi guur gezien. De meeste lidstaten hebben geen bezwaar tegen San ter. De Franse president Mitterrand zei donderdag in een interview ter gelegenheid van de veertien de juli dat de opvolger van De lors „Franstalig moet zijn" of „hij moet in ieder geval iemand zijn die Frans spreekt". Santer is Franstalig en studeerde in Straatsburg en Parijs. Santer verklaarde donderdag voor het eerst bereid te zijn Jac ques Delors op te volgen. In het dagblad Luxemburger Wort zei Santer geen kandidaat te zijn, maar dat hij „zeer vereerd zou zijn" indien de twaalf in Brussel hem als voorzitter van de Euro pese Commissie voorstellen. Hij zei de functie dan te zullen aan vaarden. Denemarken De Luxemburgse premier is nog niet zeker van zijn zaak. Dene marken schoof aan de voor avond van de Euro-top de voor malige premier Paul Schlütter naar voren als kandidaat voor het voorzitterschap. De Deense premier Paul Rasmussen maak te donderdag de kandidatuur van Schlütter bekend na een vergadering met fractieleiders uit het Deense parlement. „We hebben gehoord dat de aan dacht vooral gericht is op de Lu xemburgse premier Jacques Santer, maar het is nog te vroeg om de uitkomst van de top van vrijdag te voorspellen", aldus Rasmussen. Groot-Brittannië sprak eind vo rige maand op de EU-top van Corfu zijn veto uit over de Belgi sche premier Dehaene, omdat hij te federalistisch zou zijn en om een daad te stellen voor de Britse „Euro-sceptici" binnen zijn regerende Conservatieve Partij. De Britse kritiek op De haene was ook gericht op de Bondsrepubliek, de huidige EU- voorzitter, en Frankrijk, die er van beschuldigd werden Dehae- nes kandidatuur erdoor te willen drukken. Op dezelfde top op Corfu trok premier Lubbers zijn kandidatuur in omdat hij te wei nig steun kreeg. MOSTAR (RTR) - In weerwil van de Bosnisch/Kroatische federatie waarin ze sinds kort politiek samenwerken, gaan de Kroaten in Mostar gewoon door met het wegzuiveren van moslims uit de stad. VN-medewerkers zeggen dat de stad in chaos en geweld ten onder dreigt te gaan. Onder internationale druk vormden de Kroaten en de moslims enige maanden geleden een gezamenlijke staat in Bosnië. Mostar bleef daar echter buiten, omdat de partijen het niet eens konden worden over de status van de 120.000 inwoners tellende stad ten zuiden van Sarajevo. De Kroaten zien Mostar als de hoofdstad van de eerder door hen uitgeroepen Kroatische republiek in Herzegowina. De mos lims, die door de Kroaten zijn ingesloten in het oostelijk deel van de stad, erkennen deze ministaat niet. De Kroaten hebben de met vluchtelingen afgeladen moslimwijken een jaar lang zwaar bestookt. Eeuwenoude Turkse huisjes en de we reldberoemde brug over de rivier de Neretva werden verwoest, meer dan 1.700 moslims kwamen om, tienduizenden raakten gewond. Sinds het staakt-het-vuren tussen moslims en Kroaten staat de stad officieel onder Europees bestuur, maar de beoogde burgemeester, de Duitser Hans Koschnick, heeft zijn komst uitgesteld. De eerste bur ger van Bremen vindt dat alle partijen te traag zijn met het ontwape nen van hun troepen. Vooral de Kroatische mafia baart de EU-men- sen grote zorgen. DEN HAAG (GPD) - Het demis sionaire kabinet Lubbers-Kok heeft geen overeenstemming bereikt over de begroting 1995. Tussen CDA en PvdA bestaan onoverbrugbare meningsver schillen over de noodzakelijke bezuinigingen en de koppeling tussen lonen, minimumloon en uitkeringen. Informateur Kok moet de begroting nu zelf ma ken. De demissionaire ministers moesten ƒ3,8 miljard bezuini gen. Daarvan was 1,7 miljard al bekend, de rest van het bedrag is nieuw. De bewindslieden bleken echter niet van zins om het geld vrij te maken. Besloten is nu het bedrag, op 220 miljoen na, over de departementale begrotingen te verdelen. Met de totaalbedragen moeten de begrotingen voor 1995 wor den gemaakt. Mocht Kok snel klaar zijn en slagen in zijn infor matie-opdracht, dan kunnen de nu gemaakte afspraken nog wor den herzien. Anders moet de in formateur dat aan het demissio naire kabinet overlaten. Ook de koppeling vormde een te groot probleem voor het zitten de kabinet. De CDA-ministers wilden daar in de begroting geen geld voor reserveren, de PvdA- bewindslieden wel. Het gaat om cicra 2,5 miljard. De CDA'ers zien niets in een koppeling. De verhouding tussen het aantal werkenden en niet-werkenden is daarvoor te slecht. De PvdA-bewindslieden, Kok voorop, willen een gedeeltelijke koppeling. Bij een verwachte loonstijging van 1 tot 1,4 zou den minimumloon en uitkerin gen met 0,5 tot 0,7 omhoog moeten. De ambtenaren is die loonstijging eerder al beloofd. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek. adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt; Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen, Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag Vm vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8 30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Qverlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107.50; per maand 29,60. automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2.00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw), Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3