Kindertelefoon zoekt ex-bellers Jachthaven Doel wordt grote concurrent Z-Vlaamse havens PZC kcuses van D'Ancona na afzegging bezoek Terneuzen Stichting wil leven mn bewoners Huize )en Berg opfleuren nwoner Kruiningen rijgt boete voor eroorzaken ongeluk In '95 begint bouw woonzorgcomplex Sint Maartensdijk Batig saldo OLAZ over '93 aanzienlijk hoger dan verwacht Minister akkoord, kerncentrale Borssele blijft langer open 'Afwikkeling van de herindeling door gs is correct verlopen' provincie 11 ubilerende instelling wil weten hoe 't 'cliënten' van vroeger verder verging VRIJDAG 15 JULI 1994 snonze verslaggever HDDELBURG - Wat zou er van it meisje zijn geworden dat ja- iigeleden het nummer van de indertelefoon draaide omdat iar vader zulke rare dingen iet haar deed Of: hoe is het nu iet het jongetje dat wanhopig narde telefoon greep omdat-ie school altijd zo werd epest ie Kindertelefoon Zeeland is op eek naar 'oude' bellers om te ememen hoe het ze sedertdien ivergaan. En vooral: om die er- ihngen in een boekje op te ne- :en. Dat boekje wordt uitgege- a in het kader van het tienja- iz bestaan van de Kindertele- »n Zeeland. (eer dan 15.000 keer belden kin- >ren en jongeren de afgelopen njaar met de Zeeuwse kinder- 1(06-04 3 2) over grote en kleine iblemen. Over verliefdheid, pest worden of voor zomaar a babbeltje. Maar ook over lishandeling en incest, proble- sn op school en over de echt- iheiding van hun ouders. Veel van die kinderen zijn inmid dels (jong) volwassen. Ter gele genheid van het jubileum van de Kindertelefoon Zeeland wordt een boekje samengesteld. De be doeling is daarin een aantal ex- bellers aan het woord te laten over wat de Kindertelefoon des tijds voor ze heeft betekend. Beter beeld Joke van Nieuwenhuizen van de Kindertelefoon: „Wij kunnen in onze jaarverslagen hele verha len neerschrijven over hoeveel kinderen met ons hebben gebeld en met welke problemen, maar je krijgt een veel beter beeld als ze daar nu zelf eens over vertel len." Het blijkt echter niet eenvoudig de 'oude' bellers te achterhalen. De meeste kinderen die zich tot de Kindertelefoon wenden, blij ven anoniem. Daardoor zijn ze niet of nauwelijks op te sporen. Een oproep via onder meer een dagbladadvertentie had tot dus ver weinig resultaat. Rond het tien jarig bestaan van de Kindertelefoon worden diver se activiteiten georganiseerd. Zo kunnen alle Zeeuwse jongeren tussen de 12 en 16 jaar meedoen aan een felicitatiewedstrijd. De opdracht luidt: bedenk een zo origineel mogelijke felicitatie aan het adres van de jubilerende Kindertelefoon. Daarnaast wordt halverwege september een jongerenmanifestatie ge houden. Toename De Kindertelefoon begon des tijds met een handjevol vrijwilli gers. Het aantal telefoontjes naar de hulplijn is volgens Joke van Nieuwenhuizen vooral de laatste jaren enorm toegeno men. Momenteel telt de Kinder telefoon vijftien vrijwilligers, die 'overbelast dreigen te raken'. Daarom wordt er naar gestreefd het team met zo'n tien vrijwilli gers uit te breiden. De Kinderte lefoon begint binnenkort met een wervingsactie. 'kties tegen racisme dwingen respect af wonze verslaggever ERNEUZEN - Minister H. l'Ancona van WVC heeft don- ftdag in een brief aan 'ieder- die betrokken is bij het sielzoekerscentrum Terneu- di' haar verontschuldigingen aigeboden voor het feit dat ze liet in Terneuzen kon verschij- i, Ze had donderdag een lun- iafspraak met de slachtoffers an racistische aanslagen en iet gemeentebestuurders, poli- en andere hulpverleners, laar moest op het laatste mo- ient afzeggen in verband met behandeling van de begro- ing voor 1995 in de Minister ial!. Het spijt me vooral omdat het bezoek betreft aan een ge- sente waar ik zeer grote be- ondering voor heb. Net als in aantal andere gemeenten in 'ederland, heeft ook in deze ge- ieente een gedegen discussie aats moeten vinden voordat I0ES - Een vliegende start 'oorde Stichting Vrienden van >nBerg. Bij de oprichtingsbij- fflkomst donderdagmiddag in oes kreeg de organisatie di et al de eerste gift: 2500 gul len van de in Goes gevestigde tcountantsmaatschappij Van te. Hoofddoel van de stich- ing is het verbeteren van de loon- en leefomstandigheden in de verstandelijk gehandi- ipte bewoners van Huize den «s Goes. rienden van Den Berg hoopt 'tmensen, bedrijven en instel- besloten is met de vestiging van een opvangcentrum akkoord te gaan. Ik herinner me nog goed dat ik op oudejaarsdag 1993 per soonlijk hierover heb overlegd met b en w. Maar toen het cen trum er eenmaal was heeft Ter neuzen het ook met alle conse quenties aanvaard. Uw ge schoktheid over de volstrekt verwerpelijke racistische acties van personen die hun onvrede alleen maar kunnen uiten door anderen te kwetsen, heeft u op een manier geuit die in heel Ne derland respect heeft afgedwon gen". schrijft de minister in de brief. Signaal Minister D'Ancona stelt vast dat alle organisaties die in Terneu zen actief zijn op het gebied van vluchtelingenhulp niet bij de pakken zijn gaan neer zitten op het moment dat 'kwaadaardige acties' tegen de vestiging van het asielzoekerscentrum zijn uitgevoerd. „U heeft één ding duidelijk wil len maken: wij pikken het niet dat de gemeente, waarin wij wo nen door enkelen verziekt wordt met racistische leuzen en brand stichting, wij willen niet dat on ze mede-bewoners gediscrimi neerd worden enkel en alleen omdat ze uit een ander land ko men of een andere huidskleur hebben. En dat is een signaal dat tot ver buiten Terneuzen ge hoord is." Minister D'Ancona - het is een van haar laatste daden, want vandaag, vrijdag, dient ze haar ontslag in in verband met haar benoeming tot Europarlementa riër - stelt vast: „Zonder uw werk zou de overheid machteloos staan. U bent het die uw woede over intolerantie en rassenhaat heeft omgezet in daden waar wij allen trots op mogen zijn. Ik vind dat dat vandaag ook wel eens ge zegd mag worden." lingen hun steentje willen bij dragen. Het in te zamelen geld wordt gebruikt voor voorzienin gen die niet te betalen zijn uit de normale exploitatie. „Daarbij kun je bijvoorbeeld denken aan relatief dure zaken zoals muziek instrumenten of hulpmiddelen bij sport", aldus Y. Raats-Visser namens de stichting. „Het zijn vaak net die dingen die een ex tra dimensie geven aan het leven van een verstandelijke gehandi capte." Vrienden van den Berg wil voorkomen dat de bewoners blijven zitten met slechts een ba sisvoorziening. Monze verslaggever ERIKZEE - Kantonrechter '3.M. de Jonge veroordeelde •nderdag tijdens de zitting in 'erikzee een 69-jarige vracht- ,JSenchauffeur uit Kruiningen "een boete van 750 gulden "het veroorzaken van een Jsing- Het ongeval vond 13 ju- '993plaats op de kruising van Kooijmansweg met de Lage- bij Renesse. De bestuur- •fyan de vrachtwagen reed op :K°oijmansweg en verleende voorrang aan een van "Jts komende auto. De auto- !™list raakte daarbij ernstig jwond, vrachtwagenchauffeur be- schuld, maar zei dat hij de «o tliet had zien aankomen. ^Uitzicht zou zijn belemmerd J® een hoge bossage aan de wterkant van de weg. Daarbij Q de van rechts komende au- %nshem te hard om nog te afremmen. „Met een la- snelheid komt zo'n klap aan. Ikzelf reed vijf- «lometer per uur." van justitie mr C. van ■axel. pleitte voor een boete 150 gulden omdat de auto- -oitet schadelijke gevolgen opgelopen. „Het slachtoffer -achttien dagen in het zieken- y'a?rvan acht dagen in co- mllifeft maanden niet kun- Werken en lijdt nu nog aan '..^stoornissen," aldus L -el- De chauffeur uit Ungen achtte de geldstraf hr ide '10ge kant- "Ilc oefen Hendertig jaar dit beroep uit ooit een ongeluk te heb- gehad." De kantonrechter nam de eis van de officier van justitie over. Een 56-jarige inwoner van Steenbergen ontkende stellig dat het zijn auto was, die op 16 oktober 1993 op de parallelweg bij Bruinisse wegens een te hoge snelheid werd gefotografeerd door de politie. Hij beweerde de hele dag in. Antwerpen te zijn ge weest. De Brabander had foto's van zijn auto gemaakt om te be wijzen dat de politie toch echt een andere wagen had gefoto grafeerd. Van Ginkel kon echter geen verschillen ontdekken. „De foto's zijn tot op de millimeter gelijk. De NL-sticker zit op de zelfde plaats en beide wagens hebben een trekhaak. Zelfs het adres van de garage onder het nummerbord is hetzelfde." De automobilist vertelde later dat zijn zoon mogelijk de autosleu tels had gestolen. De kanton rechter had geen boodschap aan deze 'wisselende verklaringen'. „Ik geloof geen moer van wat u zegt. U hebt daar gereden, punt uit." Hij stelde de boete vast op 325 guldën. De chauffeur teken de hoger beroep aan. De jachthaven van Doel (op de foto bij afgaand tij) wordt nieuw leven ingeblazen. foto Charles Strijd van onze verslaggever DOEL - De jachthaven van Doel wordt een geduchte concurrent van de Zeeuws-Vlaamse havens aan de Westerschelde. Tenmin ste, dat is de bedoeling van de bestuurders van de grensgemeen te, die na de bouw van het kerncentralepark al jaren naarstig op zoek zijn naar alternatieve inkomstenbronnen. Na een bouw- stop en daaropvolgende onteigeningen leek Doel ten dode opge schreven. Maar met een injectie van ettelijke miljoenen gul dens wil schepen Frans van Overmeiren de gemeente een nieuwe impuls geven. In het kader van het Vlaamse Sigmaplan - waarin onder meer dijkverhogingen langs de Schelde zijn opgenomen - wordt de dijk bij Doel verhoogd van 8.5 naar 11 meter. Daarachter moet een nieuwe spuikom worden aangelegd met een sluis. De haven wordt twee meter dieper, waardoor de bereikbaarheid voor jachten wordt vergroot. De plannen houden in dat er een nieuwe aanlegsteiger, een nieuwe dam en een nieuwe spuikom worden aangelegd. Daarmee kan Doel de jachthaven nieuw leven inbla zen en ook concurrenten aan de Westerschelde de loef afsteken. Tientallen, zoniet honderden, Belgische watersportliefhebbers zoeken hun heil sinds jaar en dag net over de grens, in havens als Paal, Terneuzen en Breskens. Met de nieuwe haven wordt nu ge poogd die watersporters naar België terug te halen, al wordt daar in Zeeuws-Vlaamse watersportkringen uiterst genuanceerd op gereageerd. Een woordvoerder van de watersportverenigingen heeft absoluut niet de indruk dat de Belgische 'klanten' naar Doel terugkeren als daar meer plaats wordt gecreëerd. „Het zijn mensen, die bewust hebben gekozen voor een ligplaats aan een haven langs de Westerschelde. Die verkassen niet zo snel." Wanneer precies kan worden geïnvesteerd in de jachthavenplan nen, is nog onduidelijk. Waarschijnlijk is dat volgend jaar. van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie en de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) hebben donderdag in grote lijnen over eenstemming bereikt over een alternatieve zorgvoorziening voor ouderen in Sint-Maartens dijk. Begin volgend jaar wordt in Sint Maartensdijk begonnen met de bouw van een woonzorg centrum. Dat komt in de plaats van het huidige bejaardenhuis St. Maartenshof. Dat bejaarden huis is één van de zes Zeeuwse verzorgingshuizen die dicht moeten. Het toekomstige woonzorgcen trum zal bestaan uit 42 eenhe den. Met de sloop van (een deel van) St. Maartenshof wordt eind dit jaar begonnen. Om de bewo ners van St. Maartenshof daar bij zo min mogelijk hinder te be zorgen, wordt de 'operatie' in twee fasen uitgevoerd. Daarmee wordt bereikt dat sloop en nieuwbouw op elkaar aanslui ten. Op dit moment verblijven in St. van onze verslaggever GOES - Het Openbaar Lichaam Afvalstol'fenverwijdering Mid den- en Noord-Zeeland (OLAZ) boekte over 1993 een batig saldo van ruim 5,5 miljoen gulden. Dat is ruim 4,4 miljoen meer dan aanvankelijk geraamd. Dat blijkt uit het jaarverslag 1993 van het OLAZ. Het bestuur van de organisatie praat in septem ber over een bestemming van de gelden. Het OLAZ is een samenwer kingsverband van 22 Zeeuwse gemeenten voor het verwerken van afval. Aanvankelijk rekende de organisatie voor 1993 op een batig saldo van een kleine 1,3 miljoen gulden. Dat geld was reeds gereserveerd voor de fi nanciering van onder meer een andere afschrijvingsmethode. Daarnaast is 150.000 gulden vastgezet voor asbestverwijde ring. Wat overblijft is een bedrag van 4,2 miljoen gulden waarvoor het OLAZ in september de be stemming bepaalt. De gemeenten die daarover ge zamenlijk een besluit moeten nemen, kunnen kiezen uit diver se opties. Niet uitgesloten is dat een aantal deelnemers wil dat een deel van het het geld wordt teruggestort in de gemeentekas sen. Een andere mogelijkheid is dat het batig saldo gewoon bin nen het OLAZ-bedrijf blijft. Oorzaken Beide opties bieden ruimte om de portemonnee van de burgers te ontzien. Inwoners werden de laatste jaren geconfronteerd met forse tariefstijgingen voor de afvalstoffenverwijdering. Dat het batig saldo hoger is dan ver wacht heeft diverse oorzaken. Zo bleken de zuiveringskosten mee te vallen en het OLAZ kreeg te maken met lagere kapitaal- lasten. De bijdragen van ge meenten en particulieren gingen omhoog. Het batig saldo over vorig jaar is ruim 2 miljoen hoger dan in 1992. Opliéhtster valt bedrijven lastig GOES-De politie in het district Oosterscheldebekken waar schuwt voor een vrouw die ad vertenties probeert te verkopen voor de almanak Info Toerisme Benelux. Zij is niet in dienst van de organisatie die de gids uitgeeft. Verschillende bedrij ven die door de vrouw zijn be naderd, hebben bij de politie aangifte van oplichting gedaan. De bedrijven werd gevraagd een advertentie te plaatsen in de almanak voor 1995. Dit boek werkje bevat vele adressen op het gebied van gastronomie, lo gies, sport, ontspanning en cul tuur. Bij directe betaling zou de klant vijftig procent korting krij gen. De politie adviseert er niet op in te gaan en vraagt bena deelden die nog geen aangifte hebben gedaan, dat alsnog te doen. van onze verslaggever BORSSELE - Minister dr J. An- driessen van Economische Za ken gaat akkoord met het drie jaar langer openhouden van de kerncentrale in Borssele. Hij had al eerder laten blijken daar groot voorstander van te zijn. De Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven (SEP) hadden hier om gevraagd. Een nieuw kabinet heeft wel de mo gelijkheid om het besluit alsnog terug te draaien, liet Andries- sen de Tweede Kamer gisteren weten. De kerncentrale moet een face lift ondergaan om de veiligheid te verhogen. Om de grote inves tering van 470 miljoen gulden voor de opknapbeurt rendabel te maken, wil de SEP de centrale driejaar langer open houden, tot 2007. Andriessen heeft daar geen bezwaar tegen, maar laat het de finitieve besluit over aan een nieuw kabinet dit najaar. Dat is voor de SEP geen probleem om dat de elektriciteitsprocducen- ten ook pas eind '94 beslissen over de investering. De minister maant de SEP ver der de doelstelling voor het op wekken van windenergie niet te halveren. Andriessen gaat ak koord met het besluit van de Sep een hoogspanningskabel aan te leggen tussen Nederland en Noorwegen om energie uit wa terkracht te importeren. van onze verslaggever DEN HAAG - Het dagelijks be stuur van de provincie is bij de voorbereiding van de herinde lingsplannen voor Walcheren en Schouwen-Duiveland orden telijk omgesprongen met de be trokken gemeenten. Gedepu teerde staten hebben hun voor stel voor de herindeling correct van argumenten voorzien. De belangen van de gemeenten zijn in de overwegingen betrokken. Op de wijze waarop de procedu re is gevolgd, valt niets aan te merken. Dat schrijft minister De Graaff-Nauta aan de provin ciale staten van Zeeland en aan de colleges van burgemeester en wethouders van Middelburg, Westkapelle, Bruinisse, Duive- land en Westerschouwen. De minister baseert haar brief op een advies van de commissie Van Splunder, die moest nagaan of de procedure tot nu toe vol gens de regels is afgewikkeld. Een aantal gemeenten meende dat dat niet is gebeurd en stelde dat van open overleg tussen gs en de gemeentebesturen niet ge noeg sprake is geweest. De com missie Van Splunder veegt de bezwaren van die gemeenten van tafel en stelt onder meer: „De commissie meent, dat gede puteerde staten hun voorstel tot instelling van drie gemeenten op Walcheren en tot instelling van één gemeente op Schouwen- Duiveland met argumenten hebben onderbouwd, die steu nen op het rijks- en provinciaal beleid met betrekking tot ge-' meentelijke herindeling." De commissie vindt dat de belan gen van de afzonderlijke ge meenten voldoende in de over wegingen zijn betrokken. Het antwoord van de minister betekent niet dat zij nu ook haar zegen geeft aan de herindelings- universitair geslaagden plannen zoals die nu voorliggen. Het houdt alleen in dat een pro cedurele hobbel is genomen. De minister komt pas in een later stadium met een volledige afwe ging van belangen. Het dagelijks bestuur van de provincie legt het voorstel voor de gemeentelijke herindeling in september voor aan de provin ciale staten. Als die het aanvaar den. gaat het naar het ministerie van binnenlandse zaken. De mi nister komt vervolgens met een wetsontwerp. Het provinciebestuur houdt als streefdatum voor de herindeling 1 januari 1997 aan. Gedeputeer de Dijkwel toonde zich donder dag ingenomen met het feit dat de zaak tot nu toe snel is afge wikkeld. „We hebben voor het advies van de commissie Van Splunder maar een korte tussen stop hoeven maken." zei hij. TTTT Maartenshof nog zo'n veertig ouderen. Het bejaardenhuis bood destijds onderdak aan rond de zeventig bejaarden. Een aantal van hen is inmiddels overleden of is naar een ander verzorgingshuis in de regio ver huisd. TEE Aan de Vrije Universiteit in Brussel is deze week HA. van Anrooy-Kouse- maker uit Goes geslaagd voor het examen van de driejarige opleiding dermato-cosmetische wetenschap pen. Valse actie liefdadigheid KAMPERLAND - Een 52-jarige man uit Die- men heeft donderdag in Kamperland gepro beerd mensen geld uit de zakken te kloppen. Hij gaf zich uit als kaar- tenverkoper van de Stichting Leven en Wel zijn. Bij deze stichting is de man echter helemaal niet bekend. De oplichter bood de kaarten voor het goede doel te koop aan op cam ping De Molenhoek. Hij toonde daarbij zelfs een legitimatiebewijs, dat er volgens de politie 'be denkelijk' uitzag. Na een melding is de man opge pakt en ingesloten op het politiebureau Het bleek een 'bekende' te zijn, die volgens de poli tie 'al vaker met dit bijl tje had gehakt'. De politie verzoekt dege nen die met deze man in contact zijn geweest dit te melden aan het poli tiebureau in Goes. Het aantal bellers dat hulp zoekt bij de Kindertelefoon is vooral de laatste jaren enorm gegroeid. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 29