m razilië: bij gratie van Romario Aan cijfertjes komt nooit een einde Robert Baggio: van zondebok tot superster Wereldkampioen van 1970 had heel wat meer sterren VOETBAL JCOORTS P7.P soort Roberto Baggio, de held van Italië, hoopt op tijd fit te zijn voor de eindstrijd. „Eerlijk gezegd kan ik me niet voorstel len dal ik de finale laat lopen." foto Reuter LOS ANGELES (ANP) - Aan vedettes heeft Hollywood geen gebrek. Gistermiddag kwam er toch een nieuwe aan. Een 'soccer-star' met paardestaartje: Roberto Baggio. Uitgedroogd na de minutenlange huilpartij van de dag ervoor, na de ge wonnen halve-finalepartij tegen Bulgarije. In de schijnwereld waar tra nen te koop zijn, is Baggio zondag onbetaalbaar voor de Italianen. Als hij mee speelt, want een opstelling zonder de ster kan bonds coach Sacchi wel eens duur komen te staan. De blessure van Roberto Baggio maakt zijn meespelen in de finale tegen Brazilië twijfelachtig. Andreas Serretti. de ploeg- arts van het Italiaanse elftal, schat zijn inzetbaarheid zon dag in de Rose Bowl in Los Angeles op 50 procent. „Baggio heeft een spier ver rekt in de rechter dij", luidde de diagnose van de arts. „Een zware verrekking, geen scheuring. Hij moet 48 uur rust houden. Wij zullen tot de laatste minuut wachten alvorens we een beslissing zullen nemen." Baggio: „Ik voelde tijdens de wedstrijd een verschrikkelijke pijn scheut. Voorlopig hebben we nog geen idee hoe erg het is. Maar eerlijk gezegd kan ik me niet voorstellen dat ik de finale laat lopen." Twee prachtige acties, twee beslissende doelpunten. De 27-jarige Roberto Baggio sleepte zijn ploeg langs Bul garije, zoals hij zijn ploeg eerder op het laatste mo ment langs Nigeria en Span je loodste. „Een week konijntje" was hij tijdens de eerste ronde in de Verenigde Staten nog ge noemd. De journalisten die dat schreven zijn nu zo bang als een haas daaraan herin nerd te worden. „Met hem win je geen oorlog", was er te lezen. De schrijvers durfden zich woensdag niet in het strijdgewoel rond de ster te mengen. „Met hen praat ik niet", zei Baggio, die tijdens dit WK voor het eerst de mond roerde. „Ik haat men sen die te vroeg oordelen, die alles al gezien hebben, als er nog niets te zien was." Verlegen Hij stond daar, met de han den in de zij. Baggio had in zijn eentje de elf. die zich de Balkunstenaars van de Bal kan durfden te noemen, ver slagen. Hij lachte verlegen, in de rij glanzende tanden ontbrak er één. „Is vandaag gebeurd. In een duel met een Bulgaar", klonk het. En al die verslaggevers die hem al tijd als te slap betitelden, stonden met de mond vol tanden. In 1990 werd hij door Juven- tus voor ruim 35 miljoen gul den gekocht van Fiorentina. Blessures achtervolgden hem. Pas vorig jaar, toen hij wereldvoetballer van het jaar werd, loste hij de belofte in. In de eerste ronde van het WK had Baggio iets van een dolende ridder, zonder paard, zonder zwaard, met staart. In het vervolg toonde hij zich de ongekroonde ko ning. „Ik ben het gewend te vechten. Ik heb onderweg geleerd moeilijke situaties te overwinnen." In zijn laatste jaar bij Fioren tina had hij de ploeg naar de UEFA-Cupfinale geleid. Ju- ventus was de tegenstander geweest. De Oude Dame was op dat moment al geïnteres seerd in de jonge heer. De tweede confrontatie liep op rellen uit. De fans van Fio rentina konden het niet ver kroppen dat hun ster naar Turijn zou verhuizen. „Ik ben verkocht zonder dat ik het wist", riep het gevoels mens. Het volgende seizoen maak te hij zich onbemind bij Ju- ventus. In de wedstrijd tegen Fiorentina weigerde hij een strafschop te nemen. Hij werd gewisseld en verliet het veld met een sjaal van zijn oude club over de schouders. Voor Juve was hij een Judas. Het duurde lang voordat hij er echt kan aarden. Maar hij won het gevecht. Van zondebok tot superster. „Ik ben me pas na het duel tegen Nigeria lekker gaan voelen", biechtte Baggio woensdag. De man met vijf WK-doelpunten achter zijn naam had kritiek op de ma- 8 nier waarop hij van bonds coach Sacchi moest voetbal len. Hij moest te veel lopen. Sacchi legde de kritiek naast zich neer, Baggio legde zich er bij neer. „Ik heb het opge geven, een vrije rol kreeg ik niet. Het belangrijkste was toen de rust in mijn hart te rug te brengen." Rust, de man die geboren werd in Caldogno, een niets zeggend dorpje in het noord oosten van Italië, is er altijd naar op zoek. Maar rustig is het alleen in Caldogno, waar hij onlangs een vakantiehuis kocht. En aan het meer bij Pavia. waar hij vroeger met vader en broers ging jagen. „Naar die plekken keer ik vaak terug. In de omgeving van mijn familie en in de vrije natuur voel ik me het fijnst." De man met het staartje Verd geholpen door de man met het buikje: Boeddha. In de zomer van 1993 raakte hij in Japan in aaraking met de oosterse mystiek. Hij vertelt er niet graag over. „Het Boeddhisme geeft me de kans tot meditatie. Ik kom ermee tot mezelf. Voor mij is Boeddha niet iemand om me tot te richten om te vragen om goede resultaten. Hij helpt mij de balans te vin den. Mensen die in hem gelo ven, geloven in reïncarnatie, die weten dat het leven een eindeloze cyclus is. En dat is voor mij een rustgevend idee," „Roby: twee doelpunten voor de videotheek", kopte Gazzetta dello Sport. „Ro by, de grote koning", was in koeieletters boven het ver haal in de Tuttosport te le zen. Baggio las de Italiaanse kranten gisterochtend met genoegen. „Roberto Rab bit", had er onlangs nog ge staan. Gelukkig was hij rus tig gebleven en had hij niet aan zijn zelfvertrouwen la ten knagen. Adrie de Graaf: Er wordt veel minder gescoord bij het WK in vergelijking met voorgaande toernooien. fotoPieterHonhoff jan onze verslaggever inri van der Steen JS ANGELES - Anderhalf, jisschien twee uur heeft Brazi- léora het grote jaar 1970 te la- herleven. Toen waren Pele, Joslao, Gerson, Jair, Rivelino [in Carlos Alberto de vedetten de ploeg die wereldkam- werd. Het Brazilië van nu jft nog maar een enkele ster. jmario. Ook wel Jorginho. Op [litduo steunde Brazilië woens- tegen Zweden en alleen die ree spelers kunnen de WK-fi- ale tegen Italië zondag glans imager als de score, was het iel van de Brazilianen in de hal- finale. Helaas voor de 84.569 «schouwers maakten de Zwe- >n er helemaal niks van. Het volg was een vervelende partij ietbal. De ploeg van Carlos Al- irto Parreira kan die van 1970 resultaat evenaren, niet als ens te meer werd duidelijk dat razilië Vooral voetbalt bij de atie van Romario. Hij maakt wat kilometervreter Jorginho rechts voorbereidt. Zonder omario zou Brazilië dikke mid- ïlmaat zijn, zonder Jorginho jk.De speler van Bayern Mün- len is de hardst werkende ver- Ediger van de ploeg, maar ook hardst werkende aanvaller. ijspeelt rechtsback, rechtshalf irechtsbuiten tegelijk. Na een rijd van Brazilië zie je de krijtlijnen aan de zij- anten altijd nog een uitgesle- npad lopen; daar waar Jorgin- jop en neer is gejakkerd. pvallend genoeg heeft Brazilië ïjd Jorginho's gehad. Rechts links. Waar nu de devote iristen Jorginho en Branco (en irder Leonardo) de plaggen uit itveld raggen, daar waren het oeger Carlos Alberto en Eve- !do (1970), Nelinho en Francis- Marinho (1974), Leandro en mior (1982), Josimar en Branco (1990) die Brazilië het aanvallen de cachet gaven. Op de WK's van de afgelopen 20, 30 jaar had Brazilië steevast meer spelers die vooral aanval lend dachten: voorin zeker, maar ook op het middenveld. Met die traditie heeft Carlos Al berto Parreira nu gebroken. Het Brazilië van nu is een ploeg die voorin twee superbegaafde spitsjes heeft (Romario, Bebeto) wier enige taak is de bal in het andere doel te frommelen. Het vuile werk wordt door de ande ren opgeknapt. Het middenveld bestaat nu uit de all-rounder Zinho, de breker Mazinho, dc vooral op eigen helft spelende Dunga en Mauro Silvia, die al helemaal niks an ders doet dan controleren, gaatjes vullen en op veilig spe len. Goed beschouwd speelt Brazilië dus met twee en een hal ve aanvaller, exclusief dan de aanvallende backs. Dat keeper Taffarel niettemin de meeste wedstrijden blij moet zijn dat hij geen kaartje hoeft te kopen, komt door het natuurlijke tech nische overwicht dat elke Brazi- Romario inhaleert het succes, nadat hij ook Zweden op de knieën heeft gekregen. liaanse nationale ploeg heeft. Zeker tegen beperkte ploegen als Zweden, de Verenigde Staten en Zwitserland. In het Neder landse elftal heeft Brazilië op dit WK in feite de enige tegenstan der gehad van vergelijkbare klasse. Intussen blijft bondscoach Car los Alberto Parreira zich verzet ten tegen de op zich toch on schuldige constatering dat zijn ploeg minder swingend en avon tuurlijk speelt dan vroeger. Ook na de zege op Zweden: „We nooit op de verdediging gespeeld. We wilden ook geen verlengingen, we wilden het in 90 minuten be slissen. Brazilië is op dit toer nooi de ploeg die het meeste scoort en ook defensief het beste speelt. Daarom hoefden we na de rode kaart voor Thern ook niks te veranderen; we bleven gewoon offensief spelen en het geduld bewaren." Balbezit Iets te simplistisch was dat wel van Parreira. Brazilië had voort durend balbezit tegen de Zwe den, maar reeg de aanvallen wel erg langdradig aan elkaar. Te gen Italië zal er zondag zeker sneller gespeeld moeten worden. Het is de vraag óf dit Brazilië dat kan. Zoals het ook de vraag is wat Brazilië kan als de ploeg op achterstand komt. Dat gebeur de in de eerste ronde tegen Zwe den, maar toen mocht Brazilië zelfs verliezen. Zondag niet. Het volk wil de vierde wereldtitel, spelers en trainer hebben beloofd te win nen. De internationale voetbal lerij gunt het Brazilië. Iedereen weet ook dat het onzuiver is een vergelijking te trekken met het grote elftal van 1970. Bebeto is geen Pele. Zinho is geen Gerson. Gai is geen Jair. Mauro Silva is geen Rivelino. Alleen Romario is beter dan Tostao en Jorginho kan zich meten met aanvoerder rechtsback Carlos Alberto. tKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊM1 Nachtkaars door Richard Thannhauser Ook opgebleven voor Bra- zilië-Zweclen? De vroege slapers hadden gelijk. Niks geen samba-voetbal! Slechts een enkel hoogstandje van die dekselse balgoochelaar Romario, die nog niet zo lang geleden in Eindhoven als Voortbrenger van een besmet- lelijke ziekte werd bestem peld. De goocheme leiding van deze ex-topclub dacht er slim aan te doen door dit voet ballende virus voor nog geen Hen miljoen gulden over te brengen aan Barcelona, het domein van de almachtige voetbaldokter Johan Cruijff. In Catalonië slaan ze zich, te rugdenkend aan de deal met de gloeilampenclub, nog steeds op de knieën van het lachen. Romario maakte het verschil 'net de kleurloze Zweden, die niet voetbalden om te winnen, Haar om niet te verliezen. Het is een zegen voor de sport dat Zweden verloor. Het voetbal van Zweden heeft veel xoeg van een potje veilig vrijen. Ret is minder natuurlijk, naar de kans dat het fout gaat, is uitermate klein. Het was tegen Brazilië misschien icel goed gegaan als Romario bet Zweedse ballonnetje niet bad lek geprikt. Mië-Brazilië is een mooie af fiche, zoals de Belgen dat zeg- gen. Nu ben ik niet onder de indruk van de azzuri, die op doelsaldo de tweede ronde baalden, waarin niet fortuin van smaakmaker Nigeria werd gewonnen. Toen in de wmrtfinale Vrouwe Fortuna en Roberto Baggio zich ver volgens tegen de Spaanse fu- nekeerden, wist Italië dat het loernooi al was geslaagd. Wie wet zoveel fortuin door een rolt, overleeft zelfs een crash met een Bulgaarse in- wcitytrein. En dat kunnen de Duitsers niet zeggen! Re venvachtingen voor de fi- naie zijn hooggespannen, voor het voetbal is het te ho gen, dat de eindstrijd een waardig slotstuk wordt. Ik, Vees het ergste! Brazilië tyeelt sambavoetbal van het voorzichtigste soort en de Ita- banen gedragen zich het hele toernooi al alsof ze in een spaghetti-western verzeild geraakt. Veel ge schreeuw, loeinig wol. Met uit sondering van 'Magie Roby' 8%io, de meesterlijke aan valler die als enige de Euro- Pese laars laat marcheren. Relaas, Roby raakte gebles seerd tegen Brazilië. Laten we "tot zijn allen duimen dat hij sondag speëlt. Anders kun- "en we de nachtkaars beter pp al doven. Goesenaar Adrie de Graaf verzamelt allerhande voetbalgegevens door Mark Caldenhoven De Amerikanen kunnen niet zonder getallen, tabellen en grafieken. De rebounds van Patrick Ewing, de drie-honk- slagen van Lenny Dykstra of de loepzuivere passes van quarterback Troy Aikman, al les wordt omgerekend in kwantiteit en kwaliteit. Is de Verenigde Staten gastheer van het wereldkampioen schap, worden alle voetbal feitjes hoe onbenullig ook voor de nuchtere Europeaan omgezet in cijfers. Rob Witsch- ge was in vier optredens op het WK 43 keer in het strafschop gebied van de tegenpartij te vinden, zoiets. Voor Adrie de Graaf gaat dat iets te ver, hoe gek het ook klinkt. Want op het zolderka mertje van de Goesenaar (46) ligt een archief met miljoenen cijfertjes en gegevens. Je kunt het zo gek niet bedenken of De Graaf tovert met speels gemak een uitslag, een doelpunten maker, een opstelling of de naam van de betreffende scheidsrechter van die en die wedstrijd boven water. Sneller dan een computer. „Frankrijk- Mexico werd op 13 juli 1934 ge floten door de Uruguayaan Lombardi." Aai. Het is maar dat u het weet. In maar liefst 150 keurig ge rangschikte boeken, naslag werken en mappen heeft Adrie de Graaf vrijwel alle voetbalcij- fertjes die je maai' kunt beden ken. „Wist je dat de wedstrijd St. Vincent-Cuba in de voor ronde van het huidige WK niet is gespeeld." De map toont het gelijk van De Graaf aan. Waar de uitslag van het duel uit de Midden-Amerikaanse zone zou moeten staan, bevinden zich twee streepjes. De reden waar om de ontmoeting niet werd af gewerkt, kent hij niet. „Waar schijnlijk vanwege de politieke situatie." Poedel Bonny ligt, zoals ge bruikelijk als De Graaf zijn cij ferlijsten een paar keer per week bijwerkt, op tafel. Een klein aantal mappen ligt als lichtend bewijs voor zijn neus. De Graaf slaat de map van het WK in 1974 open. Teamfoto's van Zaïre, Joegoslavië en Schotland passeren de revue. De selecties mankeren niet. Portretjes van Roberto Rive lino en Johan Neeskens en tien tallen anderen trekken voorbij. „Zo ben ik begonnen. Ik voet balde bij Kloetinge en hield plakboekjes bij van journalist Jan Cottaar. Ik knipte de foto's bij zijn stukjes uit. Waarom Cottaar? Hij paste in mijn visie over sport. Van lieverlee bouw de ik het uit." Het werd een werkstuk, een levenswerk. „Je vindt het mooi." Zijn huisdier blaft. „Bonny! Even ophou den." Van het één kwam het ander. De Graaf, inmiddels secretaris van Kloetinge, beschikt over alle standen en uitslagen van alle competities in Nederland in het amateurvoetbal, vanaf 1950. Zaterdag en zondag, van West I tot Oost. „Ik kom alleen nog een paar uitslagen tekort van de afdeling Noord." Van de buitenlandse competities mist hij geen uitslag en stand vanaf 1965. Van de Albanese tot de nieuw opgezette competities in Letland en Litouwen. En de na slag-werken van de afdeling Zeeland zijn De Graafs trots. „Axel werd in het seizoen '27/ '28 kampioen van zijn klasse. Leuk om te weten. hè. Ik heb alle alle ranglijsten in het Zeeuwse voetbal vanaf 1921." De Graaf verkrijgt zijn gege vens op de vreemdste manie ren. De uitslagen van het Ne derlandse amateur-voetbal ko men binnen via blaadjes van de KNVB. Cijfertjes van over de grens haalt hij uit buitenlandse om ontbrekende getallen en gegevens op te graven. „Dat doe ik in mijn vrije tijd. Op vakantie Nee, dat doe ik niet meer. Vroeger nam ik mapjes mee op vakantie. Het WK is bij na afgesloten. Dan ga ik alles weer netjes invoeren. Komend weekeinde begint de Franse competitie alweer. Volgende week is de loting van de ver schillende Europa Cup-toer nooien. Je blijft aan de gang. Er is nooit rust. Ik ben ook al bezig met de kwalificatie voor het Europese kampioenschap. Er is al één wedstrijd gespeeld. Noord-Ierland won met 4-1 van Luxemburg." De uitslag staat nog op klad. „Om problemen van terugtrekking van een paar landen te voorkomen, wacht ik niet het invoeren tot de wedstrijden daadwerkelijk zijn gespeeld." Als het even kan analyseert De Graaf de cijfertjes. „Van het huidige WK kan ik nog niet veel zeggen. Het is ook niet ge makkelijk. Er wordt veel min der gescoord in vergelijking met vroeger. De uitslagen van tientallen jaren geleden waren minder voorspelbaar." Hij slaat een het WK-boek van 1954 open. „Kijk. Hongarije- West-Duitsland eindigde in de poule in 8-3 voor de Hongaren. In de finale speelden ze weer te gen elkaar. Winnen de Duisters met 3-2. Ik denk niet dat dat nu weer zou kunnen gebeuren." Van het WK mist hij geen se conde. „Ik kijk naar alles." Zijn vrouw verklaart hem voor gek. „Maar ik vind het een leuk arsenaal aan materiaal." Met enige regelmaat wordt De Graaf gebeld door kennissen en vrienden, die van zijn cijfer- tjesgekte afweten. „Pas belde iemand van Lewedorpse Boys om wat gegevens voor hun ju bileum. Toen kwam ik er ach ter dat ze in hun jubileumjaar het 5000e doelpunt hadden ge maakt. Dat is toch grappig." Alles gaat met de hand. Een computer komt er bij huize De Graaf niet in. „Ik ben er niet aan gewend. Je moet alle ge- vens apart opslaan. Ik doe het op mijn eigen manier. John Frederikstad heeft ook geen computer." Hij zou de voor naamste voetbalcijfertjesgek van Nederland graag een keer ontmoeten. „Waarom ik het doe? Het is een hobby. Zoals anderen postzegels verzame len, zo verzamel ik voetbalge- vevens." De Graaf denkt niet dat hij zijn levenswerk kan af ronden. „Er zit geen einde aan." sportbladen - „het Duitse voetbalblad Kicker staat nog steeds op eenzame hoogte" of hij schrijft bonden aan. „Zo heb ik een keer een sjeik in Koeweit een brief geschreven. Ik kreeg keurig antwoord over de competitie daar. Met boek jes en naslagwerken." Ook is hij in het bezit van een stan daardbrief van de Koningin vanEngeland, die als be schermvrouw nauw betrokken is bij de Engelse bond. „Schrijf, en je krijgt altijd antwoord." Vrije tijd Of hij duikt het' gemeentear chief van Goes in. spit in PZC's van tientallen jaren geleden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23