Portret van twee levens Het podium als studio PZC Afscheid van Chet en Dizzy kunst cultuur Wieckse Witte. Het Witbier uit Maastricht. Edwin Glaser fotografeert jazz-musici VRIJDAG 15 JULI 1994 20 Vrijdag Middagpauze Gerard Legierse uit Rotterdam verzorgt vandaag, vrijdag, een orgelconcert in de St. Jacobskerk in Vlissingen. Gespeeld worden Cromhorne sur la Taille van F. Couperin, Preludium en fuga in G BWV 541 van J. S. Bach, Cantilena van J. Rheinberger, Toccata van E. Gigout en de composities Choral Dorien en Litanies van J. Alain. Het middagpauzeconcert be gint om 12.00 uur. Kapel De Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van dirigent Jan Stulen concerteert vandaag, vrijdag, in de Grote Kerk in Veere. Op het programma staan de overture Cy rano de Bergerac van J. Wagenaar, Piéce heroique van C. Franck, de finale uit de 8e symfonie van A. DvoTak. overture School for Scandal van S. Barber, Divertimento van L. Bernstein en Pagant dances van J. Barnes. De aanvang is om 20.00 uur. Noam Buchman, solist op fluit van het Jerusalem Symphony Orchestra, dat te zien en te horen is in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. foto Hezi het parkeerterrein bij Albert Heijn (ex- Miro) aan de Gildeweg. Het programma begint om 19.00 uur. Zondag Oostkerk Jürg Brunner geeft vandaag, vrijdag, een orgelconcert in de Oostkerk in Middel burg. Het programma begint om 20.00 uur. Circus Circus Renz, dat zijn tenten heeft opge slagen op een deel van het parkeerterrein bij Albert Heijn (ex-Miro) aan de Gilde weg in Vlissingen, geeft vandaag, vrij dag, zijn tweede voorstelling in de Schel- destad. De aanvang is om 19.00 uur. Zaterdag Orgelconcert Henk. G. van Putten verzorgt morgen, za terdag, een orgelconcert in de Nederland se hervormde kerk in Kapelle. Het programma begint om 20.00 uur. Carillonconcert Kees van Eersel geeft morgen, zaterdag, een concert op het carillon in het stad huis van Veere. Aanvang: 19.00 uur. Poppentheater Het poppentheater Kris Kras speelt mor gen, zaterdag, Hans en Grietje en de zil verfee en de voorstelling Rinkelbel in een Engelse dubbeldekker in het vakantie park Hof Domburg. De aanvang is om 19.00 uur. Clowns Circus Circus Renz geeft morgen, zaterdag, zijn derde voorstelling in Vlissingen vanaf De clowns Maj en de Maestro verzorgen maandag 18 juli een familieprogramma in theater De parel in Hof Domburg. Het optreden begint om 19.00 uur. Km Dressuur met olifanten is te zien bij circus Renz in Vlissingen en Nieuwvliet-bad. (Advertentie) Het frisse, fruitige witbier met een zachte smaak. Gebrouwen door de Stadsbrouwerij van Maastricht. Dinsdag Folkdansgroep Folkdansgroep Tzabarim uit Jeruzalem verzorgt zondag 17 juli een optreden op de Markt in St Anna ter Muiden. De show begint om 16.00 uur. Circus Circus ftenz geeft zondagmiddag 17 juli zijn laatste voorstelling in Vlissingen vanaf het parkeerterrein bij Albert Heijn (ex-Miro) aan de Gildeweg. Aanvang 15.00 uur. Maandag Vier-handig Kees en Henny van Eersel geven maan dag 18 juli een concert met werken voor orgel-vier-handig in de gereformeerde kerk in Vrouwenpolder. Uitgevoerd worden A Fancy van T. Tom- kins en A Verse van N. Carlston, Sonatine II in Es dur en Es toben Sturm und Unge- witter van D. G. Türk, Fantasie van A. F. Hesse, Variations in C major van W. A. Mozart, Praludium und Fuge in Bes grote terts van J. G. Albrechtsberger, Adagio für die Flötenuhr van L. van Beethoven en Duet for organ van S. Wesley. Het concert begint om 20.00 uur. Orgelconcert Jan van den Driest geeft maandag 18 juli een orgelconcert in de gereformeerde kerk in Haamstede, met medewerking van Fred Mann op panfluit en Harry Ha mer op orgel. De samenzang met orgelmuziek begint om 20.00 uur. Concert Jaap Kroonenburg, organist van de Gro te Kerk in Maassluis, verzorgt dinsdag 19 juli een concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Uitgevoerd worden werken van onder anderen J. Niewenhuyse, J. S. Bach, G. F. Handel, F. Mendelssohn en Feike Asma, de leermeester van kroonen burg. De aanvang is om 20.00 uur. Bassie Bassie en Adriaan treden dinsdag 19 juli op in sportzaal De Halve Maan in Oostka- pelle. De show met liedjes en grappen begint om 14.00 uur. Bongo Circus Bongo uit Lichtenvoorde geeft dinsdag 19 juli een familievoorstelling op het sportveld van Hof Domburg in Domburg. Het programma, waarin ook kamelen voorkomen, begint om 19.00 uur. Koorschool De Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok, geeft dinsdag 19 juli een toeristenconcert in de rk kerk in Goes. Het optreden begint om 11.00 uur. Circus Circus Renz heeft vanaf dinsdag 19 juli zijn tenten opgeslagen in Pare St. Pierre in Nieuwvliet-bad. De eerste voorstelling in deze badplaats is dinsdag om 19.00 uur. Woensdag Symphony Het Jerusalem Symphony Orchestra geeft woensdag 20 juli een concert in de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal. Vanaf 20.00 uur zijn werken te horen van Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann en Wolfgang Amadeus Mozart. Van Mozart wordt 'Concert in G voor fluit en orkest' ten gehore gebracht, met als so list Noam Buchman (fluit). Hij is eerste fluitist bij het orkest en bracht recentelijk een cd uit. Dirigent is David Shallon. Gitaar Het Segovia Guitar Quartet treedt woensdag 20 juli op in de Nederlandse hervormde kerk in Groede. Het programma met de titel Fuego begint om 20.00 uur. Na de pauze wordt muziek van Astor Piazzolla gespeeld. Circus Circus Renz geeft woensdag 20 juli zijn tweede voorstelling in Pare St. Pierre in Nieuwvliet-bad. Aanvang: 19.00 uur. Donderdag Circus Circus Renz sluit donderdag 21 juli zijn verblijf in Pare St. Pierre in Nieuwvliet- bad af met de laatste voorstelling in deze badplaats. Aanvang: 19.00 uur. Carillon Kees van Eersel geeft donderdag 21 juli een concert op het carillon in het stad huis van Veere. Het programma begint om 15.00 uur. Beiaard Koen van Asche geeft donderdag 21 juli een concert op de beiaard van de Grote Kerk in Goes. De aanvang is om 19.30 uur. Verwacht VRIJDAG 22 JULI: Circus Rem bij de ha ven in Breskens 19.00 uur) Flamenco-gitarist Azul Flamenco in de Nederlandse hervormde kerlc in St Anna ter Muiden. Wim Wilschut geeft een orgelconcert in de Lutherse kerk in Middelburg (20.30 uur) ZATERDAG 23 JULI: Jazzkwartet van Re ne van Helsdingen met vocaliste Luluk Purwanto in de Kloveniersdoelen in Mid delburg (21.00 uur) Show Walclierse klederdrachten in Grote Kerk te Veere 20.00 uur) Orgelconcert Gerard Boot en Peter van den Heuvel in Koorkerk te Middelburg (20.00 uur) MAANDAG 25 JULI: Samenzang met or gelspel Jan van den Driest in de gerefor meerde kerk in Haamstede, met Yvonne Dorr-Jonker op hobo en Harry Hamer op orgel (20.00 uur) DINSDAG 26 JULI: De British Columbia Boys Choir uit Vancouver, onder leiding van Gerald van Wijk in de Nieuwe Kerk in Middelburg (20.00 uur) WOENSDAG 27 JULI: Trio Passaggio brengt kamermuziek in de Nederlandse hervormde kerk te Nieuivvliet (20.00 uur) DONDERDAG 28 JULI: Muzikaal amuse ment met Wakzines in restaurant Hof ter Mude in St Anna ter Minden (20.00 uur) Dizzy Gillespie. Nieswand Verlag uit het Noordduitse Kiel heeft twee opmerkelijke jazzfotoboeken uitgegeven. Het gaat om de laatste periodes uit de carrières van Dizzy Gillespie en Chet Baker. Dizzy overleed op 6 januari 1993 in een ziekenhuis in Englewood, New Jersey. Chet Baker viel op 13 mei 1988 met fatale afloop in Amsterdam uit een hotelraam. Veel muziekliefhebbers missen deze Verantwoordelijk voor de meer dan honderd foto's in Dizzy's fotoboek is de Zwitserse fotografe Dany Gignoux. Vanaf de zomer van 1990 behoorde ze tot het gevolg van Dizzy, die dan lei der is van The United Na tions Orchestra. Het boek draait om de immer goed ge luimde Dizzy met zijn band leden. Slapend in de bus, zit tend in de kleedkamer, wate rend met andere bandleden tegen een hek. Breedlachend poserend en grappen ma kend zien we Dizzy in allerlei exotische gewaden. Dizzy is altijd letterlijk maar ook fi guurlijk goedgemutst. We zien hem met- honkbalpet, fez, ijsmuts, alpino en tijger muts. De oudste Opname dateert van 1975, genomen op het festival van Montreux. We zien de trompettist in een vertrouwde pose: de bril af gezakt, rustend op de bolle wangen met aan zijn lippen de trompet waarvan de be ker omhoog staat. Dizzy als orkestleider, als zanger, als clown, after stage met Clark Terry. Dizzy ge masseerd in de vertrekhal, in de taxi, slapend in de bus, te lefonerend met echtgenote Lorraine, die hij elke dag waar ter wereld even belde maar bijna nooit zag. Dizzy op de fiets, vóór de Eif fel toren: „Ontelbare malen ging ik met de lift omhoog." Diezelfde blijheid van een kind straalt Dizzy uit als hij kaarsjes opsteekt in de Notre Dame. Tal van musici leve ren een tekst-bijdrage aan het boek. George Benson, Lester Bowie, Clark Terry, Toots, John Lewis, Milt Jackson, James Moody (de saxofonist/fluitist, die 47 jaar aan de zijde van Dizzy te vin den was), Jimmy Heath, Lio nel Hampton, Quincy Jones, Jackie Mc Lean, Steve Turre blikken terug op de man, die tijdens zijn leven al een le gende was en die voor deze musici veel betekende. Ben ny Golson: „Mijn leven is twee keer begonnen. Toen ik geboren werd en op het mo ment dat ik Dizzy voor de eerste maal hoorde spelen. Hij veranderde mijn leven voor altijd door zijn muziek." Humor De foto's geven een goede kijk op het leven van Dizzy en de bandleden tijdens zijn Europese tournee. Dizzy, die door zijn humor, altijd de spil van het gezelschap is. Alleen de foto bij de oorarts toont ons een angstige Gillespie, die ineens vele jaren ouder lijkt. Schnabbel Chet Baker in Europe is de titel van het opmerkelijke fo toboek over de Amerikaan, die zijn laatste periode in Eu ropa doorbracht. De foto's beslaan de periode 1975 tot 1988. Werk van meer dan 50 foto grafen is bijeengebracht foto Dany Gignoux persoonlijkheden. Maar gelukkig zijn heel wat uren muziek op plaat en cd van Chet en Dizzy vastgelegd. Bij de grote festivals worden ze gemist omdat beide musici publiekstrekkers bij uitstek waren. De herinnering is weer levendig geworden door twee prestigieuze fotoboeken waarvoor auteur en jazzliefhebber Ingo Wulff veel research heeft gedaan. waarvan het merendeel af komstig is uit Duitsland en Italië. Op de cover van het 178 pagina's tellende boek staat Chet op een Zweeds station. Al zijn aardse bezit tingen zitten in een plastic tas, de trompet in een koffer. Alleen op weg naar de zoveel ste schnabbel waar een gele genheidscombinatie zich als begeleiders aandient. In het boek treffen we een veel in gepeins verzonken Chet aan met de trompet op de knie. Jazzliefhebbers we ten dat het op zo'n avond al les of niets was. Hij speelde de sterren van de hemel of de meester zat overmand door drugs bewegingloos voor zich uit te staren. Verder fo to's van Chet fluisterend, zin gend, in trance, tegen de mi crofoon aan, op een wijze waarop een moeder haar kind koestert. Het huis van collega-musicus/apotheker Jacques Pelzer in Luik lijkt de enige plek waar Chet zich op zijn gemak voelde. Het was ook de plek waar hij voor kortere of langere tijd ver bleef. Voor de rest spoedde hij Europa door van IJsland tot Turkije om te kunnen spelen. Soms tonen de foto's pianisten die langere tijd bij hem bleven, zoals zijn land genoten Phil Markowitz en Harold Danko. In het foto boek van Chet staat ook de gehele discografie te lezen over de laatste dertien jaar. Tevens is een cd in het foto boek ingesloten waar Dizzy onder meer als gast optreedt bij het Amstel Octet. Ook staan op deze cd vier korte interviews die Chet door de Deense radio werden afgeno men. De discografie geeft een beeld van de vele opnamen die in de periode 1975-1988 gemaakt zijn. Baker, met zijn diepdoorgroefd gelaat, was ook een dankbaar object van vele fotografen, die films volschoten. Foto's waaruit de geportretteerde komt als een kwetsbare, versleten man, die helemaal opgaat in zijn trompetspel en zang. Chet is de tegenpool van Diz zy, de vrolijke megaster, die dit imago kost wat kost in stand wilde houden. Grap pen maken, malle kleren dra gen. Be hip, be sharp, be bop, was het credo van Dizzy. Chet Baker daarentegen was een man van weinig woor den, die hetgeen hij te zeggen had in zijn spel legde. Beide boeken zijn prachtige herinneringen aan de laatste jaren van deze sterren, die de jazzmuziek verrijkt hebben. Net zoals hun spel hemels breed verschilde, roepen de zwart-wit opnamen ook twee totaal verschillende werel den op. Arnold Parre Dizzy Gillespie, foto's Dany Gig noux, uitgeverij Niesiuand Ver lag, ISBN 3-926048-60-3. 93,60. Chet Baker in Europe 1975-1988, uitgeverij Nieswand Verlag, ISBN 3-926048-57-3, f 153,60. foto Niels Schubert De Middelburgse fotograaf Edwin Glaser behoort tot het legertje fo tografen dat de jazzpodia frequenteert. Hij produceert muziek met zijn camera door het iaten zoemen van de wónder, het klappen van de spiegel en het slaan van de sluiter. Bij grote festivals is het vóór het po dium dringen voor de beste plaats. De tijd is kostbaar omdat vaak alleen tij dens het eerste nummer gefotografeerd mag worden, meestal zonder flits. Ik herinner me een concert waar bariton saxofonist Gerry Mulligan abrupt stop te nadat er geflitst werd. Uit minach ting voor het leger fotografen speelde Miles Davis gedurende een nummer met zijn rug naar het publiek toe. Foto grafen met hun telelens in de aanslag loeren op hun prooi. Op hun tassen prij ken de stickers met de namen van de grote festivals all over the world, Crea- tievelingen die zo weggelopen lijken uit een verhaal van Jack Kerouac; zwer vend van kust tot kust hun geliefde mu sicus achterna. Edwin Glaser lacht als hij deze beschrij ving hoort. De 25-jarige Middelburgse student blijft liever in de buurt van de eigen woonstee om zijn studie af te ma ken. Wel struint hij de festivals in Ne derland en met name die in Zeeland af. De laatste twee jaar bezoekt hij alle concerten in Porgy Bess. De sfeer en spanning probeert hij vast te leggen op de opgewaardeerde film. Geen gekunstelde of geposeerde foto grafie. Hij prefereert de musicus aan het werk, die zich gedreven in een solo uit- A1 Grey. leeft of gespannen luistert wanneer h; kan invallen. Edwin: „Ik probeer de sfeer en spanning te vangen in de ex pressie van de musicus die ik fotogra feer." Met dit gegeven in zijn achterhoofd heeft hij opnamen gemaakt van onder meer Ronnie Cuber, Lionel Hampton, Al Grey, Harry Sweets Edison, Clark Terry, Roy Hargrove en Lew Tabackin op lokatie in Terneuzen, Middelburg, Domburg en Den Haag, Denise Jannah, John Engels, Rein de Graaff, Candy Dulfer zijn namen van ei gen bodem. Meestentijds stuurt Glaser zijn resultaten naar de musici toe, E" een hernieuwde kennismaking is da het ijs snel gebroken en bouwt hij zijn oeuvre verder uit. Het podiumlicht en de uitvoerende ar tiest zijn twee gegevens die bepalend zijn voor het uiteindelijke resultaat. Het resultaat is belangrijk omdat de Middelburger beseft dat een sprekende zwart-wit foto meer indruk achter laat dan bewegende beelden. Het jazzpo- dium is een omgeving waar doorgaans creativiteit hoogtij viert. Creativiteit die bij de musicus opborrelt en die door zijn instrument omgezet wordt in klan ken. Als hommage aan de muziek heeft Edwin Glaser alle instrumenten inge kleurd met goudgele ecoline. Arnold Parrc Expositie Edwin Glaser: Een selectie jaxfr to's, Jazz-Eetcafé Desafinado, Koorkerk- straat te Middelburg van 1juli tot 21 ange lus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20