ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH Huishoudens in de knel Maastricht verklaart oorlog aan groeiend drugstoerisme Sjezen en klederdrachten op folkloredag Duisenberg: geen middelen voor lastenverlichting 4 WEKEN 1 '"Srzï.^' 01100 - 39555 ease en B.V. Gemeenten moeten sanering groeiend aantal schulden op zich nemen Vluchtelingen 'gedropt' kunst cultuur VOOR 13,- jen toe zon ijikenveldenlater op de dag af en j 20n. Zwakke tot matige wind uit 0ijke richtingen. Maximum tem- Muur ongeveer 21 graden. ie jaargang no. 164 j 15 juli 1994 jjse nummers 1,50 Bel voor informatie: ij RDM 50 banen p de tocht jTERDAM (GPD) - Het Be- ann-concern wil bij Rotter- «selie Droogdok Maatschap- IRDM) 250 van de 750 ar- isplaatsen schrappen. De slaggolf betreft de marine- Ivan de RDM, die aan 450 «werk biedt. De ingreep is ens eigenaar Begemann no- om de werf de komende ja- Ie laten voortbestaan. De rinewerf is door het uitblij- ivan orders in de problemen Bakt. Vorige week werd de Isle onderzeeboot uit een se ll vier aan de Koninklijke line opgeleverd. [schrappen van banen past liet overlevingsplan voor de M.De verkoop van de grond het Havenbedrijf van Rot- jam is daar een ander onder- ilvan. Verder zou Begemann itid zijn nieuw kapitaal in de IMte steken. bonden zijn uitgenodigd om jchtend formeel overleg te De problemen waarvoor RDM nu staat, komen niet uit lucht vallen. De werf wist al re tijd dat zij na de bouw van onderzeeërs voor de Konink- eMarine zonder werk zou ko- nte zitten. Alle hoop was ge- stigd op een miljardenorder Taiwan. De onderhandelin- s liepen echter uiterst moei al en werden onderbroken jat de marinetop in Taiwan bokken raakte bij een corrup- expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte S 01184-19610 Uw droomvloer ligt bij ons Als u bij ons niet slaagt, slaagt u - nergens! Keuze uit meer dan 130 gjJ soorten kant- en klaar afgewerkte houten-, kurk- en laminaatvloeren. Eenvoudig zeil te leggen Ideaal ook .voor huurwoningen. j Alle benodigd- (uitkiezen, meenemen. or uw 1 leggen! Kom eens kij- teichuren en/of 1 ken bij uw PARDIO reren I Parket Studio, vloeren. 1 fePARDIO DEN HAAG (GPD) - De gemeen ten moeten het voortouw ne men bij de hulp aan het groeiend aantal huishoudens dat hopeloos in de schulden zit. Daartoe zijn speciale bevoegd heden nodig, zoals verhoging van een bijstandsuitkering wanneer hoge (woon)lasten schuldsanering in de weg staan. Schuldeisers en hulpverleners moeten samenwerken bij het treffen van aflossingsregelin gen. Daarvoor is een algemene gedragscode nodig. Dat zijn enkele van de meest in het oog springende aanbevelin gen van de. Commissie Schul denproblematiek. Deze commis sie onder voorzitterschap van CDA-senator prof dr. P. B. Boorsma had de opdracht knel punten en mogelijkheden van schuldsanering in kaart te bren gen. Thans kampen naar schat ting 200.000 huishoudens met probleemschulden. Boorsma noemt de effectiviteit van de huidige hulpverlening gering. Het rapport van de commissie, dat gisteren is gepresenteerd, dicht de gemeenten een sturen de rol toe. Als ze daarin tekort schieten, moeten ze bij wet wor den verplicht een eenvoudig be reikbaar 'schuldhulpverlenings circuit' in het leven te roepen. Diakenen Machtige schuldeisers, zoals overheidsdiensten, mogen niet langer een hoger aflossingsper centage claimen dan andere schuldeisers. Nu is het vaak nog zo dat overheden, de belasting dienst, sociale diensten, woning bouwcorporaties en nutsbedrij ven schuldsanering in de weg staan doordat ze tot het uiterste van de 'kale kip' blijven pluk ken. Ook allerlei, vaak tegenstrijdige wet- en regelgeving zorgt voor een opeenstapeling van proble men. Commerciële schuldeisers daarentegen stellen zich veelal wel schappelijk op. Veel mensen zoeken pas hulp als heeft een weifelende Neder- :ase overheid - die onder druk at van China, dat formeel in at van oorlog met Taiwan ikeert - de RDM parten ge- sld. De overheid weigerde de iftwee jaar terug een export- rgunning, maai' werkte daar- wél mee aan plannen om de Érzeeërs als een soort Mecca- doos in Tawain in elkaar te iten. De onderdelen zouden in jtterdam worden gebouwd. zie ook pagina 6 amp Italiaans aardenhuis ist 27 levens DTTA VISCONTI (GPD) - Het eenstorten van een bejaar- tnhuis in het nabij Milaan ge- tjen plaatsje Motta Visconti, urbij 26 ouderen en de kok- avan het instituut om het le- kvvamen, is veroorzaakt «reen gasexplosie. Dat stelde [politie gisteravond definitief lil, ongeluk gebeurde gister- lorgen kort na acht uur. Omwo- Enden vertelden dat na een [knal een grote vlam te zien Hierna stortte het tehuis aeel in. Het gebouw was tien ar oud en bevond zich volgens autoriteiten in goede staat, [politie is er vrijwel zeker van it werkzaamheden aan de rio ting de oorzaak zijn van de ex- ilosie. )was al dagen sprake van een ffitige verstopping en er zou «heen grote hoeveelheid biolo- gas hebben opgehoopt, fetgas ontplofte toen arbeiders met onder druk inge- fachte lucht de verstoppings- toblemen te verhelpen, feexplosie vond plaats toen de «woners aan tafel zaten voor ontbijt. Reddingsploegen ?n de hele dag in touw om de 'itoffers vanonder het puin te halen. Acht bewoners m gewond, terwijl er negen leerd bleven. van onze verslaggever MIDDELBURG - De eerste dag van de Folkloristi sche Dagen in Middelburg trok donderdag veel be kijks. In de omgeving van het Molenwater probeer den de 32 deelnemers aan de ringrijderij voor versier de sjezen - allen in Walcherse klederdracht - elkaar de loef af te steken door zoveel mogelijk ringen aan de lans te rijgen. Naast prijzen voor het aantal ringen werden beloningen uitgereikt voor het best geklede paar en de mooist versierde sjees. Op het parcours konden de bijrijdsters op de sjezen per ronde vier ringen steken. Via de Branderij molen gang en het Noordbolwerk reden de deelnemers hun rondjes. Sommige mannelijke deelnemers namen bij elke raak gestoken ring hun pet even af. Het illustreer de de gezellige sfeer waarin de wedstrijd verliep. Tus sen 9.30 en 17 uur vond de competitie plaats, om 21 uur was de prijsuitreiking in de Stadsschouwburg. Don- derdag 11 augustus is de tweede Folkloristische Dag. Dan staat onder meer de ringrijderij te paard op het programma. MAASTRICHT (GPD) - Burge meester Houben van Maas tricht heeft in de strijd tegen drugstoerisme een noodbevel, geldend voor de hele stad, uit gevaardigd. Op grond van het bevel dat vandaag ingaat, kan de politie mensen die niet in Maastricht wonen, de stad uit zetten. Verloven van politie mensen in Maastricht voor de komende dagen zijn ingetrok ken, de Mobiele Eenheid wordt paraat gehouden. Het ingaan van deze maatrege len valt samen met de sluiting van het 'junkenparkje' langs de Maas in Maastricht. Er zijn hek ken om het park geplaatst en de politie overgegaan is tot 'strikte' bewaking. Houben, verantwoor delijk voor de openbare orde in zijn stad, heeft vah deze buiten gewone bevoegdheid gebruik gemaakt om het drugstoerisme naar de provinciehoofdstad een halt toe te roepen. Hij spreekt in dat verband van een 'onhoud bare toestand', die zich vooral de laatste weken manifesteert in en rond het junkenparkje. Lik-op-stuk Justitie ondersteunt de nieuwe aanpak met lik-op-stuk-beleid in de vorm van het direct dag vaarden van gebruikers en het in voorlopige hechtenis nemen van handelaren. Als blijkt dat de drugsscene zich verplaatst, zal de politie in heel Zuid-Limburg TMC GOES Couwerve5lraal 51 Tol. 01100 - HENGELO (ANP) - De sociale dienst en de politie van Hengelo heb ben zich ontfermd over 29 Roemenen die door een Poolse vrachtwa genchauffeur woensdag in de stad zijn gedropt. Zij verklaarden vier dagen niet te hebben gegeten. Tijdens de tweedaagse reis naar Nederland zaten ze in een warme, afgesloten vrachtauto. De Roemenen maakten de reis naar Neder land tegen betaling. De sociale dienst zorgde ervoor dat de groep in een sportzaal kon overnachten. De huishoudelijke dienst van de politie bracht eten en drinken. Daarna zijn de vluchtelingen overgebracht naar opvang centra voor asielzoekers. een opjaagbeleid uitvoeren. Vol gens politie zijn de problemen niet langer beheersbaar, zonder krachtig ingrijpen. Het junkenparkje trekt volgens burgemeester Houben tot 700 bezoekers per dag. Betrouwbare bronnen spreken echter van de dagelijkse komst meer dan 1000 drugstoeristen. De agressie in en rond het parkje is fors toegeno men. Verloederen De verslaafden verloederen in rap tempo. Volgens landelijk on derzoek zou veertig procent van de buitenlandse gebruikers met het Aidsveroorzakende HIV-vi- rus besmet zijn. In het parkje, waai' dealers uit de Randstad de dienst uitmaken, woedt voorts een oorlog tussen handelaren van Turkse en Ma rokkaanse komaf. De prijs van heroïne en ander harddrugs be draagt in Maastricht slechts de helft van wat in plaatsen als Nij megen moet worden betaald. Ook die lage prijs heeft een aan zuigende werking op de komst van verslaafden. Het openbaar ministerie zal een lik-op-stuk-beleid gaan voeren tegen handelaren in en gebrui kers van verdovende middelen. Gebruikers worden direct ge dagvaard, nog voordat de politie ze weer loslaat. Handelaren ge richt op winstbejag worden zo veel mogelijk meteen voorgeleid aan de officier van justitie en in voorlopige hechtenis genomen, totdat de strafzaak dient. Houben heeft zijn collega-burge meesters in Zuid-Limburg en die in Aken en Luik van de nieuwe aanpak op de hoogte gebracht. Ook de top van de Nederlandse politie is ingelicht. Met buiten landse instanties vindt overleg plaats over het terugdringen van het drugstoerisme. Advertentie het te laat is of weten de weg naar de hulpverlening niet te vinden. Om dat te voorkomen. bepleit de commissie de aanstel ling van gemeentelijke 'diake nen'. Die moeten proberen tijdig te signaleren wie hulp nodig heeft. Een ander knelpunt is het 'doolhof van overheidsloketten waarachter steeds weer andere inkomensbegrippen worden ge hanteerd. De commissie advi seert de gemeenten één loket in het leven te roepen dat de men sen 'uit de warwinkel helpt'. De Gebroeders Flint begraven een visje. Deze zomer zorgt het thea tergezelschap voor een kleurrijk spektakel met. een eigentijds majo rettekorps. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Goethe als re presentant van de Duitse cultuur erotische vakantieverhalen in de ban van Fausto Coppi verzamelde poëzie van Michel van der Plas house in beeld Frits Becht in de architectuur The Stones zij7i niet klem te krijgen Spaanse monniken worstelen met succes Ierse songs van Luka Bloom Bolland en Bolland terug aan het front Geert van Istendael bekent kleiLr jazz-fotografie Woody Allen in moordmysterie uit-agenda, exposities, filmwijzer. 15 t/m 21 Oogst De verwachting is dat de op brengst van de meeste akker- bouivgewassen in Zeeland min der zal zijji dan vorig jaar. Voor al de wintergranen ën zomer tar we zullen geen toppers zijn. Toch zijn de landbouwers niet pessi mistisch. want een kleinere oogst betekent dikwijls een hogere prijsop- Q brengst. J Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunsten cultuur: 15,16, 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. KHBBHII Officier voor aanpak jeugd criminaliteit DEN HAAG (GPD) - De Alk- inaarse hoofdofficier van justi tie, mr. Josephus Jitta, gaat met ingang van 1 oktober aanpak van de jeugdcriminaliteit coör dineren. Jitta zal daarvoor op het minis terie van Justitie in Den Haag gaan zitten. Behalve de jeugd criminaliteit zal de hoofdofficier ook belast worden met de lei ding van andere grootschalige projecten. Minister Kosto heeft dit bekend gemaakt. Er is be wust voor Jitta gekozen omdat hij ervaring heeft binnen het OM. hetgeen de meeste officie ren van justitie die op het depar tement werken, niet hebben. DEN HAAG (GPD) - De presi dent van De Ncderlandsche Bank, YVim Duisenberg, ziet geen ruimte voor lastenverlich ting. Na afloop van een gesprek met informateur Kok verklaar de de bankpresident dat er de komende vier jaar geen geld is voor lastenverlichting. Duisen berg heeft Kok voorgehouden dat de acht miljard gulden las tenverlichting in de komende vier jaar betaald dreigt te wor den met een 'ongedekte cheque'. De bankpresident heeft Kok in een pittig gesprek eraan herin nerd dat in tijden van meeval lende groei de extra belastingin komsten gebruikt moeten wor den voor verlaging van het fi nancieringstekort. Ook in het PvdA-verkiezingsprogramma wordt dit gepropageerd, maar inmiddels is het beginsel losge laten, aldus de Duisenberg. Lie ver dan de staatshuishouding op orde te brengen, geeft Kok het geld terug aan de burgers, het geen in later jaren weer tot nieuwe tegenvallers kan leiden. Volgens Duisenberg is boven dien het 'gat van Kok' (de finan ciële erfenis van het huidige ka binet, een tekort van 5,7 miljard) nog niet door harde bezuini gingsmaatregelen gedekt. Zo re kenend komt hij tot de slotsom dat er geen geld is voor een las tenverlichting van acht miljard gulden, tenzij Kok als informa teur verder het mes zou zetten in Defensie vertilt zich aan ombouw DC-10 Martinair DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van defensie heeft zich verkeken op de kosten die ge moeid zijn met de ombouw tot tankervliegtuig van twee DC- 10's van Martinair. Vanwege 'technische complicaties' valt de aanpassing van de vliegtui gen 28 miljoen gulden duurder uit dan was geraamd, zo heeft staatssecretaris Frinking, ver antwoordelijke voor het mate rieelbeleid, de Tweede Kamer gisteren laten weten. De totale investeringskosten komen nu op 403 miljoen gulden. Frinking belooft de financiële strop op te zullen vangen binnen het budget van de Koninklijke Luchtmacht zelf. de sociale zekerheid en rijksuit gaven. Ook bij de presentatie van het jaarverslag van De Ne- derlandsche Bank. in april dit jaar, uitte Duisenberg scherpe kritiek. „Als ik de overheids- plannen voor de komende jaren zie, houd ik rnijn hart vast", zei hij toen. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Cf een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 29,- O per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 foto Lex de Meester Groot en klein in Walcherse klederdracht in de sjees, gisteren tijdens de eerste Folkloristische Dag in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1