)uitse VN-deelname toegestaan PZC Nederlanders laven zich aan limonade, bier en water(ijs) Cok op zoek naar mdere uitvoering sociale zekerheid Henk Terlingen (52) overleden 4 WEKEN Reisorganisatoren bezien gevolgen aanslagen Rhodos Clinton spreekt goed Duits VOOR 13,- itspraak Hof: Bundeswehr mag ook buiten NAVO-grondgebied Beschermd tegen zon 13 en 14 '-ft lotting en warm Jpfj warm en heiig weer. Zwakke lui matige zuidoostelijke ivind, in de middag wind van zee. Temperatuur 30 paden, langs de kust 25 graden. 7e jaargang no. 162 loensdag 13 juli 1994 osse nummers 1,50 Vandaag in de sport 13 en 15 RLSRUHE (DPA/AFP/RTR) De Duitse Bundeswehr mag buiten NAVO-grondgebied lief zijn. m'ts dergelijke ac- Bde goedkeuring hebben van tlparlement in Bonn. Een wij- ring van de grondwet is niet dig. it deze historische uitspraak van het Constitutioneel If in Karlsruhe kan Duitsland ertaan een internationale rol eien die beter overeenkomt met zijn status als derde econo mische macht van de wereld. Het hof verwierp klachten van de oppositionele sociaal-demo craten en van de liberalen, die met de christen-democraten van bondskanselier Kohl regeren. De SPD en FDP verwezen naar de grondwet uit 1949 die zich zou verzetten tegen het zenden van Duitse soldaten naar landen buiten het NAVO-gebied. DEN HAAG (GPD) - Het mi nisterie van buitenlandse zaken, de ANWB, ANVR en de reisverzekeraars zijn be zig informatie in te winnen over de situatie op het Griekse eiland Rhodos, waar gisteren bij een nieuwe aanslag zes toeris- len gewond raakten. Op grond van die informatie wordt besloten of er een ne gatief advies komt voor Ne derlandse toeristen die met vakantie naar dit populaire eiland willen. Dezes toeristen (een Zweed, een Duitser, twee Denen en twee Grieken) liepen lichte verwondingen op toen twee bommen ontploften in de be langrijkste stad van het ei land die ook Rhodos heet. De aanslagen hebben tot pa niek geleid onder toeristen op eiland. Maandag was al een Griekse toerist ernstig gewond geraakt bij een bom aanslag in Lindos, een an dere stad op Rhodos. Tot nu toe heeft niemand zich ver antwoordelijk gesteld voor de aanslagen. Mocht het Overlegplatform Vakantiereisadviezen, waar in het ministerie van buiten landse zaken, ANWB, ANVR en de reisverzekeraars sa menwerken, een negatief ad vies voor Rhodos geven, dan zullen de reizen naar dat ge bied worden geannuleerd. Reeds betaalde boekingen worden teruggestort. Vol gens de ANWB willen dit jaar zo'n 55.000 Nederlan ders met vakantie naar Rho dos. H HAAG (GPD) - Er moet uitvoeringsinstantie ko nen voor ziektewet en wao, on- :r de hoede van het bedrijfsle- en of de particuliere verzeke raars. Die instantie moet dan de laats innemen van de huidige ilvoerende instellingen, zoals 'AK, GMD en bedrijfsvereni- pngen. De overheid zou wèl irantwoordelijk moeten blij- tn voor de werkloosheidswet rw). plan besprak informateur lok gistermiddag met hoogle er Wolfson en drs. Hooykaas, eiden lid van de Wetenschap- olijke raad voor het regringsbe- ld (WRR). De informateur acht zo een akkoord te berei- ?n dat ook door het CDA kan orden omarmd. Het idee voor nieuwe opzet is afkomstig an de WRR. tlgens het plan valt aan een ei- n riscio voor de verzekerde te ontkomen. Per bedrijfs- akofbedrijf moeten de premies onnen verschillen. Een onaf- APELDOORN - Goed beschermd tegen de zon rusten twee deelnemers aan de 41ste Internationale Vierdaagse wandel- oehten in Apeldoorn uit bij de Loenense Waterval. Tot en roet vrijdag wordt gewandeld over land- en boswegen op de 'UWe- foto ANP Zowel de sociaal-democraten als de liberalen beschouwden de in zet van Duitse manschappen in AWACS-radarvliegtuigen van de NAVO boven Bosnië als ille gaal. De grootste oppositiepartij had verder moeite met de Duitse deelname aan de controle van het VN-embargo tegen Servië en Montenegro. Verder achtte de SPD de inzet van Duitse militai ren tijdens een actie in VN-ver- band in Somalië ongrondwettig. Het hof liet blijken geen moeite te hebben met Duitse blauwhel men of militaire bemoeienissen buiten NAVO-territorium. Het hoogste Duitse rechtscollege gaf de klagers wel gelijk waar het de verzuimde raadpleging van het parlement betrof. De regering had de volksvertegenwoordi ging om toestemming moeten vragen. De uitspraak van het hof, dat de naleving van de grondwet con troleert, ligt in de lijn van bonds kanselier Kohl. Deze christen democraat wil een grotere rol voor Duitsland op politiek en militair gebied in internationaal verband. Hij reageerde dinsdag dan ook „uiterst tevreden". Als lid van de Verenigde Naties is het onacceptabel dat Duitsland aan de zijlijn blijft staan, meen- hankelijke instantie zou moeten gaan beoordelen of iemand recht heeft op een uitkering. De raad maakte geen keuze tussen bedrijfsleven of verzekeraars. Als derde optie werd de overheid nog genoemd, maar daar wil de politiek niet aan. Nieuw programma Kok sprak gisteren ook met voorzitter Quené van de Sociaal Economische Raad (SER) en oud-informateur Van Aardenne (VVD). Beiden weigerden inhou delijk in te gaan op hun gesprek ken met de informateur. Kok wil midden volgende week zijn ontwerp-regeerakkoord op hoofdlijnen rond hebben. Het zal dan vooral gaan over het finan cieel en sociaal-economisch be leid. Volgens kringen rond de in formateur zal het stuk niet een optelsom worden van het paarse akkoord met wat CDA-onderde- len, maar een geheel nieuw be- leidsprogram. Het echtpaar Clinton bij de Brandenburger Tor. BERLIJN (RTR) - De Amerikaanse president Bill Clinton mag dan met zijn toespraak in Berlijn minder indruk hebben gemaakt dan zijn voorbeeld John F. Kennedy, hij krijgt ho gere cijfers voor zijn uitspraak van de Duitse taal. Clintons toespraak bij de Brandenbur ger Tor zal minder worden aangehaald dan Kennedy's rede in 1963, toen de Berlijnse Muur twee jaar bestond. Maar de president sprak meer en beter Duits dan zijn voorgan ger, wiens enige woorden in de moedertaal van de Berlijners waren 'Ich bin ein Berliner'. Clinton, die in zijn studentenjaren aan het Duits heeft geroken, ging tweemaal op het Duits over. Hij sprak de taal uit met een onmis kenbaar Amerikaans accent. Kennedy's ac cent was echter zo sterk dat hij gebruik moest maken van spiekbriefjes bijvhet uitspreken van de vier woorden, die langzaam uit zijn mond kwamen. De briefjes zijn nu in een museum in Berlijn te zien. De woorden van Clinton zullen niet als Kenne dy's toespraak in de geschiedenis voortleven, maar zijn sympathie voor Berlijn was duide lijk. In een als historisch aangekondigde rede bij de Brandenburgse Poort zegde de president de Europeanen toe dat Amerika hen nooit in de steek zal laten. 'Amerika staat aan jullie kant, nu en. voor altijd. Niets zal ons tegenhouden. Alles is mogelijk. Berlijn is vrij', riep de presi dent in het Duits. Clinton was de eerste Amerikaanse president die Berlijn bezocht na de val van de Muur in 1989. Zijn toespraak werd vertaald op grote schermen. Wandelend door de poort, die vroe ger net achter de muur op Oostduits grondge bied lag, zei hij tot tienduizenden juichende Berlijners dat zij hun jarenlange strijd voor vrijheid hebben gewonnen. De Berlijners heb ben hebben bewezen dat 'geen muur voor altijd de machtige kracht van de vrijheid kan weer staan'. Clinton herinnerde ook aan het racisti sche geweld tegen buitenlanders sinds de her eniging. de de bondskanselier. Hoewel de rechtbank er niet over sprak, zei Kohl aanwijzigingen te hebben gekregen van het hof dat een eenvoudige meerderheid in het parlement acties buiten NAVO- gebied kan goedkeuren. De Amerikaanse president Clin ton, op bezoek in Duitsland, toonde zich eveneens tevreden. Hij pleitte maandag nog voor een grotere Duitse verantwoor delijkheid, ook militair. De Ver enigde Naties vroegen Duits land herhaaldelijk om troepen voor vredesmachten. Weer ongeval met achtbaan Walibi Flevo BIDDINGHUIZEN (GPD) - Twee jonge bezoekers van Wa libi Flevo in Biddinghuizen zijn licht gewond geraakt bij een on geluk met de kleine achtbaan op het pretpark, de zogenaamde Keverbaan. Zij werden ter con trole naar het ziekenhuis ge bracht, maar bleken niet ern stig gewond. Het ongeval vond plaats toen de koppeling van één van de wa gens van het treintje losraakte. Het karretje botste vervolgens op een ander treintje. Vorige week deed zich in het pretpark een soortgelijk ongeval voor met El Condor, dé publiek strekker van het pretpark. Daar bij raakten vijftien kinderen ge wond. Onderzocht wordt nog hoe het karretje heeft kunnen losraken. De Keverbaan blijft gedurende dat onderzoek voor het publiek gesloten. Actieschip van Greenpeace mag weg van Noren OSLO (ANP) - De Noorse autori teiten hebben dinsdagmiddag het Greenpeace-actieschip Si- rius toestemming gegeven de haven van Egersund te verla ten. Dat heeft een woordvoer der van de milieu-organisatie meegedeeld. Alle 29 beman ningsleden zijn aan boord. De activisten hebben één van de vier rubberboten in de Noorse havenplaats moeten achterla ten. De Noorse arresteerde maandag in internationale wateren negen activisten tijdens een actie te gen de Noorse walvisvangst. On der de arrestanten waren twee Nederlanders. Tegen geen enkel bemannings lid is officieel een aanklacht op gesteld. De Noorse autoriteiten hebben wel drie Greenpeace- medewerkers urenlang ver hoord, onder wie de Nederlandse kapitein. Zij konden evenwel la ter terug naar hun schip. Intussen vaart een ander actie schip van de milieuorganisatie. De Solo, in de buurt van de Noor se walvisvaarder Senet, het zelf de schip waartegen maandag ochtend de opvarenden van de Sirius actie voerden. Doordat de Noorse kustwacht weer paraat is, houden de be manningsleden van de Solo hun acties voorlopig beperkt tot het filmen van de activiteiten van de Senet. De Noorse regering heeft ondanks een internationaal vangstverbod toestemming ge- geven deze zomer 300 walvissen te vangen. ROOSENDAAL/DEN HAAG (GPD) - Het warme weer is een mooie opsteker voor de bier- en frisdrankenindustrie. Fabri kant Vrumona (o.a. Seven-Up en Pepsi) zegt 60 tot 100 procent meer te verkopen dan normaal. Hero schat de verkoopstijging op 30 tot 50 procent. Aan de vraag kan worden voldaan, maar als het mooie weer langer dan een week aanhoudt, gaat een aantal produkten uit de voorraad, aldus een woordvoer der van Hero. Ook wordt beduidend meer ijs verkocht. Vooral de vraag naar waterijs is groot, aldus een woordvoerder van Unilever, de grootste Nederlandse ijsprodu- cent. De verkoop van bier ligt bij Bavaria 40 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar en van maltbier 45 procent hoger. Heineken vertelde alleen blij te zijn met de goede gang van za ken. De tropische hitte heeft, de vraag naar elektrische verfrissers ex plosief doen stijgen. Bij Delong- hi, importeur van draagbare air conditioners in Haarlem, zijn de afgelopen week 300 airco's en en kele duizenden tafelventilators verkocht. De vraag naar elektri sche luchtverfrissers is zo groot, dat veel modellen zijn uitver kocht. In landen als Spanje, Grieken land en Italië zijn ventilator en airconditioner 'seizoensneu- trale' artikelen. De leverancier is daar het gehele jaar door verze kerd van een goede afzet. In het Nederlandse kwakkelklimaat kan de winkelier het echter nooit goed doen. Blokker-inko per H. Ronhof: 'In juni was het nog rotweer en liep de ventila torverkoop totaal niet, nu vliegen ze de schappen uit. Als het zo warm blijft zijn we zó door onze voorraad heen. Je kunt er met je inkoopbeleid geen peil op trekken'. Botulisme Door het warme weer steekt bo tulisme weer de kop op. Het In stituut voor Veehouderij en Diergezondheid van de Dienst Landbouwkundig onderzoek (ID-DLO) in Lelystad heeft reeds negen gevallen van de besmette lijke bacterieziekte geconsta teerd. Dat heeft woordvoerder Santer Diplomatieke kringen in Brussel bevestigen dat een kandidatuur van de Luxemburgse premier Jacques Santer (foto) voor het voorzitterschap van de Euro pese Commissie waarschijnlijk niet op tegenstand zal stuiten. Zo kan er een eind komen aan de impasse rond de op- volging van de Frans- O man Delors. w Waterverbruik Het strand van Vlissingen, gis termiddag. Door de tropische hitte stijgt het waterverbruik in Zeeland vooral aan het eind van de middag en 's avonds explo sief. Thuisgekomen badgasten springen massaal onder de dou chemaar problemeji geeft dat niet: Deltan, de leverancier van drinkwater in Zee land. kan de vraag Q naar water aan. w Durand stunt De Franse kampioen Jacky Du- rand stuntte in de tiende Tour etappe. nadat hij met drie mede vluchters 152 kilometer op kop had gereden. Durand sprong weg toen de vluchtpoging dreig de te worden geneutraliseerd en greep de dagprijs. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 13, 14 en 15. ACQUOY (ANP) - De journalist /presentator Henk Terlingen is dinsdagavond in zijn woon plaats Acquoy na een kortston dige ziekte overleden. Vrienden hebben dat namens zijn familie laten weten. Ilij is 52 jaar ge worden. Terlingen. geboren op 31 augus tus 1941 in Amsterdam, begon zijn carrière in Hilversum in 1959 als omroeper bij de KRO. Hij presenteerde hier onder andere het programma Adam '66. Ter lingen raakte daarmee in con flict met de leiding van de om roep. Het programma zou te links zijn. Tijdens zijn periode bij de KRO werd Terlingen - sa men met collega's Henk van Dorp, Gerard Hulshof en Henk Bouwman - onderscheiden met de Zilveren Reiss Microfoon. In 1967 werd hij presentator van Sport in Beeld, het latere Studio Sport, waar hij tot 1983 werk zaam bleef. Voor de NOS presen teerde hij ook de beroemd ge worden Paul Meier shows. Be faamd werd de steevast terugke rende zin: „Het wordt tijd voor een verhaal." Daarop volgde een soms tien minuten lang durende tirade waarin een aantal beken de Nederlanders het moest ont gelden. Terlingen voorzag eind jaren zestig de beelden van de histori sche landing op de maan van commentaar. Daarmee verwierf hij de bijnaam „Apollo-Henkie". Een mysterieus virus zorgde er voor dat de omroep-persoonlijk- heid Terlingen hees werd. Hij ging bij de NOS daarom achter de schermen verder. In 1983 verliet Terlingen de ra dio- en tv-wereld voor een baan in de bedrijfscommunicatie. In 1991 keerde hij in Hilversum te rug als redacteur van het pro gramma Stop de Persen (Vero nica) en als eindredacteur van de AVRO-talkshow Karei. In de ze periode schreef hij ook dage lijks televisiekritieken voor de bij de persdienst GPD aangeslo ten bladen en had hij een weke lijkse column in de Nieuwe Re- vu. Met de laatste werkzaamheden stopte hij, toen hij overstapte naar het commerciële RTL4. Bij deze omroep was hij eindredac teur van het sportnieuws. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: mh G. J. Tetenburg dinsdag meege deeld. De besmettingen zijn verspreid over het hele land. Tetenburg verwacht de komende dagen veel meer gevallen te constate ren. Het instituut onderzoekt dode watervogels op de aanwe zigheid van de bacterie die botu lisme veroorzaakt. Botulisme wordt veroorzaakt door een bacterie die goed gedijt bij een hoge watertemperatuur. De meest voorkomende vorm is niet schadelijk voor de volksge zondheid. De bacterie kan wel dodelijk zijn voor watervogels en vissen. Het is daarom zaak de dode dieren direct op te ruimen om verdere besmetting te voor komen. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Henk Terlingen 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1