SVRZ bouwt bij Goese Meer Fietspad naar Den Osse in trek Raadhuis wordt schelpdiermuseum FIETSPAD Klachten over veer tussen Ter neuzen en Hoedekenskerke streek 12 Plan vakantiehuis gehandicapten van stichting doorkruist idee particulier Ombudsman stelt ZRTI in het ongelijk na geschil met WVC Zeeuwse schoolband mist finale Utrecht met één punt verschil Rijvaardigheidstest senioren slaat aan bij inwoners Schouwen WAAR WACHT U IMOG OP? G0ES DINSDAG 12 JULI 1994 van onze verslaggever GOES - De Stichting Regionale Zorgverlening (SVRZ) wil voor het zomerseizoen in 1995 een nieuw vakantiehuis voor ver standelijk gehandicapten ope nen aan het Goese Meer. De stichting heeft een optie op een perceel in het noordelijke deel van de nieuwe waterrijke woonwijk. Volgens wethouder C. R. M. M. Linssen van ruimte lijke ordening zal de gemeente binnenkort de provincie plano logische goedkeuring vragen voor de bouw van het vakantie huis. De SVRZ zet vaart achter haar plan. De grondaankoop is bijna rond. laat voorzitter A. F. Aerts- sen van de Raad van Bestuur weten. „Het is nog slechts een kwestie van de contracten teke nen." Verkoper is de projectont wikkelingsmaatschappij Goese Autolampen gestolen SAS VAN GENT - Onbekenden verwijderden in de nacht van zondag op maandag autolam pen van een personenauto. De auto stond geparkeerd op de Oostdam in Sas van Gent. De 24-jarige eigenaar deed maan dag aangifte. Stremming SAS VAN GENT - De Sint Al- bertdijk en de Valckeweg bij Sas van Gent zijn op 14 juli tussen 8.00 en 14.00 uur in verband met hijswerkzaamheden gesloten voor het doorgaande verkeer. Dieven stelen kampeerspullen van toeriste BIGGEKERKE - Een 22-jarige toeriste uit Tilburg is zondag avond in Biggekerke beroofd van haar kampeeruitrusting. De vrouw die net een vakantie had doorgebracht op de camping Groot Valkenisse stond op het punt om te vertrekken. Ze had de kampeerspullen en kleding al opgeborgen in de auto. Toen ze terugkwam trof ze een lege auto aan. De vrouw mist ook haar bankbescheiden en OV-jaar- kaart. De schade wordt geschat op 2500 gulden. Meer BV. De kavel is driedui zend vierkante meter groot en ligt aan het kunstmatig gescha pen meer. Voor de stichting was een perceel aan het water een harde voorwaarde voor vesti ging in Goes. De eerste keus van de SVRZ. een stuk grond in het aan te leggen dagrecreatiege bied aan de zuidkant van het Goese Meer, bleek voor de ge meente niet acceptabel. Wet houder Linssen zegt geen moeite te hebben met de huidige loca tie. Hij verwacht dat de onthef fing op het bestemmingsplan in september 'afkomt'. De stich ting zal op korte termijn een bouwplan indienen. Aertssen deelt mee dat schetsen in de maak zijn. Het gaat vrijwel zeker om één bouwlaag, waarin plaats is voor maximaal twaalf gehan dicapten en een aantal begelei ders. Particulier Ook particulier S. Westdorp be reidt de bouw voor van een vakantiehuis voor gehandicap ten in Goes, dat moet verrijzen op een deel van het terrein van de gemeentelijke groenvoorzie ning die op termijn verhuist. Hij heeft inmiddels een optie gekre gen op een tweeduizend vierkan te meter groot perceel aan de Cornelisweg, vlakbij de televi sietoren. De benodigde wijziging van het bestemmingsplan is eind mei door de gemeenteraad in gang gezet. Westdorp onder handelt nog met de gemeente over een aanvullende optie op drieduizend vierkante meter grond, bedoeld voor de tweede fase van zijn project: de bouw van enkele separate vakantie huisjes naast het hoofdgebouw. Ook Westdorps idee ligt momen teel op de tekentafel. Hij ver wacht dat het ongeveer twee jaar duurt voordat de deuren worden geopend, tenminste 'als de gemeente vlot meewerkt'. Hij is inmiddels al anderhalf jaar met de gemeente bezig, waarbij twee locaties (Hollandsche Hoe- vegebied en naast De Horst) werden afgewezen en papieren tijdelijk zoek waren op het stadskantoor. Behoefte Zoals gemeld wisten beide ini tiatiefnemers tot voor kort niets van eikaars plannen af. Zowel Westdorp als Aertssen vinden twee Goese vakantiehuizen voor globaal dezelfde doelgroep ei genlijk niet wenselijk. Beiden van onze verslaggeefster UTRECHT - De Zeeuwse schoolbands The Underdogs (SSGM Middelburg) en Wetlegs (SSGM Scheldemond in Vlissin- gen) hebben in de halve finale om de titel 'Beste schoolband van het jaar' respectievelijk een tweede en derde plaats behaald. De halve finales werden zon dag- en maandagavond gehou den op de Megamanifestatie in de Utrechtse Jaarbeurs. Het scheelde maar één punt of The Underdogs waren in de finale gekomen. In de eindstrijd kwamen uitein delijk The Missing Link van het Erasmuscollege in Zoetermeer (winnaar van de halve finale zon- van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Zeeuws Ra diotherapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen heeft ten onrechte kritiek geleverd op de handelwijze van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) tijdens de bouw van het instituut bij het Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. De Nationale Ombuds man vindt dat het ministerie zich aan alle regels heeft gehou den, toen het besloot dat voor de bouw van het ZRTI strengere normen moesten gelden. Het radiotherapeutisch insti tuut, waarin met radioactieve straling gewerkt wordt, vond dat WVC belastinggeld over de balk smeet door de verschrikke lijk strenge normen voor radio activiteit, temeer omdat op het moment van de beslissing dat het ZRTI de bouwplannen moest aanpassen de Tweede Ka mer ook nog forse kritiek had. In de nota 'Omgaan met risico's van straling' staan maximum- stralingsnormen die volgens het ZRTI vijftig tot vijfduizend keer lager zijn dan de normale radio activiteit in de atmosfeer, en die dus volstrekt onhaalbaar zijn, De nota kwam aan de orde in de Tweede Kamer op de dag voor dat de definitieve bouwaan- vraag van het ZRTI behandeld werd. Omdat het instituut niet langer kon wachten op de uitein- zeggen echter ook dat de plan nen elkaar niet hoeven te bijten. De SRVZ heeft potentiéle klan ten in haar eigen verpleeghui zen. waarbij Aertssen niet uit sluit dat ook andere instellingen gebruik kunnen maken van het vakantiehuis. Westdorp zegt, op grond van ge houden marktonderzoeken, dat er in Zeeland behoefte is aan vakantie-accommodatie voor gehandicapten. Hij mikt op mensen met een verstandelijke of meervoudige handicap, onder andere jongeren. Zijn vakantie huis biedt plaats aan twintig- personen, inclusief familie en be geleiders Wethouder Linssen meent dat de vakantiemarkt voor gehandi capten niet te krap is voor twee soortgelijke accommodaties. „Beide locaties zijn geschikt. Wandelgebieden, water, een ge zellige binnenstad zijn bijvoor beeld dichtbij. Beide initiatief nemers zeggen dat hun project alle kans van slagen heeft, bei den hebben marktonderzoeken gedaan. Voor Goes een uitste kende aanvulling." 81TR1D1N OP EIGEN RISICO Van het nieuwe fietspad dat Den Osse met Brouwershaven verbindt, wordt al volop gebruik gemaakt. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Hoewel het nieuwe fietspad van Brou wershaven naar Den Osse in eerste instantie werd aangelegd voor recreanten, is het ook bij inwoners van Brouwershaven en omstreken in trek. Het pad werd halverwege juni opgeleverd en wordt sindsdien druk befietst. De route over de oude zeedijk biedt een fraai uitzicht over het Grevelingenmeer en de bijbe horende recreatie. Halverwege de dijk is een trap naar beneden gebouwd waar enkele banken zijn geplaatst. Dit blijkt al een vertrouwd plekje te zijn voor ouderen én verliefde stelletjes. „Het geeft weer een andere kijk op het meer. We hebben er een mooi plekje bij," vindt een bejaard echtpaar uit Brouwershaven dat tevreden van de zon geniet. Ze zijn niet de enigen die middag. Talloze fietsers en voetgangers passeren het koppel op het bank je. Het pad voorziet duidelijk in een behoefte, vindt P. J. Wisse van de Centrale Dienst Gemeentewerken. „Het wordt veel ge bruikt, vooral nu het zomer is." De 1800 meter lange route be staat uit een fundering van kleischelpen. „Door deze samenstel ling blijven de schelpen liggen en waaien ze niet weg," aldus Wis se. Het fietspad heeft 250.000 gulden gekost. -L':-. ::v.\ dagavond) en Once upon a time van het Altenacollege in Sleew ijk op het podium tegen elkaar uit. Once upon a time kwam als beste uit bus. The Underdogs kregen in de hal ve finale 296 punten, slechts één punt minder dan Once upon a ti me. De Middelburgers kregen wel een eervolle vermelding van de jury. DJ Erik de Zwart (Radio 538) sprak van een 'uitstekende band' en 'een geheel dat niveau ademde'. Wetlegs: zondagavond als derde geëindigd, haalde 276 punten binnen en kreeg van De Zwart ook veel lof toegezwaaid. „Ze zaten echt boven de middel maat", zei De Zwart. Hij noemde nog speciaal de dertienjarige drummer Brian Bouwens die hij omschreef als een natuurtalent. delijke beslissing in de Tweede Kamer, heeft het zich neerge legd bij de verscherpte normen. Daardoor is het ZRTI duurder geworden dan in de oorspronke lijke opzet was berekend. Die ex tra kosten (224.000 gulden) kwa men voor rekening van het mi nisterie, dat vond dat de meer kosten op jaarbasis bekeken weinig uitmaakten en op de to tale bouw van het ziekenhuis in het niet verdwenen. Principieel De voorzitter van het ZRTI vond echter dat op principiële gron den een besluit genomen moest worden, vooral ook omdat niet het ZRTI. maar de Nederlandse belastingbetaler opdraait voor de kosten. Als staatssecretaris Simons de kosten van de ge zondheidszorg omlaag wil bren gen. druist deze beslissing ge heel tegen zijn eigen doelstellin gen in, betoogde de directeur van het ZRTI. De ombudsman vindt echter dat het ministerie van WVC niets te verwijten valt. De Tweede Ka mer had weliswaar kritiek op de nota over het omgaan met stra ling, maar niet op de daarin ge noemde limieten. Er was dus geen enkele reden om te wach ten met een verscherpte norme ring voor stralingsrisico's voor het ZRTI, ook al is die volgens het instituut zelf buiten alle pro porties. Voorbereidingen verbouwing zijn in volle gang van onze verslaggever YERSEKE - De verbouwing van het voormalig gemeente huis van Yerseke tot schelp- en schaaldierenmuseum begint na de bouwvak. Het streven is nog voor de jaarwisseling klaar te zijn. De museumwerkgroep treft op dit moment de noodza kelijke voorbereidingen. Daar- Boerenmarkt in Burghse roterij BURGH-HAAMSTEDE - De land— en tuinbouwers van Schouwen—Duiveland presen teren zich woensdag 27 juli op een boerenmarkt in roterij Burgh-Haamstede (op het in dustrieterrein). Vijfentwintig be drijven laten op de markt zien hoe zij onder meer zuivelproduk- ten, brood en advocaat produce ren. Levende have. allerlei werk tuigen en een boerenkapel ma ken het beeld compleet. De markt duurt van 13.00 tot 21.00 uur, toe behoort onder meer het wer ven van voldoende vrijwilli gers. De initiatiefnemers ver wachten dat dit weinig proble men zal opleveren. Onduidelijk is nog wanneer de officiële opening plaatsvindt. De werkgroep hoedt zich ervoor een datum te noemen om te voorko men dat valse verwachtingen worden gewekt, Een eerdere aankondiging dat het museum 6 mei dit jaar zou openen, bleek namelijk niet waar te maken. De voorbereidingen betreffen al leen nog praktische zaken zoals de verbouwing en inrichting van het voormalig gemeentehuis, het werven van vrijwilligers en het aanvullen van de museum collectie. „We hebben al veel. maar er kan nog veel meer bij", vertelt H. Waverijn die lid is van de werkgroep. Het museum richt zich niet aleen op oesters en mosselen, maar bijvoorbeeld ook op krab ben, kreeften en kokkels. Het is de bedoeling dat in het voorma lig gemeentehuis onder meer fo to's, boeken en gebruiksvoor werpen komen te liggen. Wave rijn doet een oproep aan ieder een die materiaal wil afstaan. „Het hoeft niet alleen uit Yerse ke te komen. Neem de oester teelt, die was ook te vinden in Krabbendijke, Wolphaartsdijk, Bergen op Zoom en Noord-Beve land." Sponsorgelden Dat het museum er komt is ze ker. De financiering is rond en de DREISCHOR Orgelconcert - De organist Dirk Jansz Zwart geeft op don derdag 14 juli een orgelconcert in de historische hervormde kerk van Dreischor, Het pro gramma bestaat uit eigen werk en composities van Buxtehude, Kellner. Mendelssohn en ande ren. Deze uitvoering is de eerste in een serie concerten die zes donderdagen achter elkaar tel kens om acht uur zullen begin- van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De op friscursus rijvaardigheid voor senioren blijkt een dusdanig succes dat na inwoners uit Dui veland en Bruinisse ook 55- plussers uit de overige gemeen ten op Schouwen-Duiveland de kans krijgen hun rijgedrag te testen. Voor de tweede cursus dag op vrijdag 30 september in Burgh-Haamstede hebben zich al meer dan zestig mensen opge geven. „Dit overtreft onze stout ste verwachtingen," aldus coör dinator R. I. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO) in Zierikzee. Met zestig deelnemers is de cur sus meer dan vol, benadrukt Van der Weide. „We hebben de deelnemers in twee groepen van dertig moeten verdelen. Een ploeg 's ochtends en één in de middag." De opfriscursus is een initiatief van de SWO, Veilig Verkeer Nederland en het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland. In Hulst werd vorig jaar november bij wijze van proef begonnen met het bijscho len van ouderen. Dit bleek vol gens Van der Weide enorm aan te slaan. Het project kreeg een vervolg op Schouwen-Duive land waai- dit voorjaar een"c spijkerdag' werd gehouden Bruinisse. Zowel Bruse ir,i ners als ingezetenen van Duj land konden zich daarvoor on ven. Kwetsbaar „Ouderen blijken een kwetst) groep verkeersdeelnemers j een relatief grote kans op let# zegt de coördinator. „Voorrei is het veertig jaar geleden da het rijbewijs hebben gehaaid, die tijd is het veel drukker jachtiger geworden op Se weg Ook de aggressie is toegenomi Vooral op de snelweg moetje aanpassen aan de snelheid,! ligt vaak hoger dan de toeg« ne." De deelnemers moeten voor cursusdag twintig gulden ne tellen. Van Der Weide: „Wetï den het bewust laag." Het ree rende bedrag, 48 gulden deelnemer, wordt door d gemeenten op tafel gelegd, 'i de vier gemeenten - waarvat raden overigens nog moeten slissen over het toekennen i het bedrag - is Zierikzee r veertig inschrijvers het dut uit. Middenschouwen slechts vier cursisten en m dus 192 gulden bijbetalen. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Fielsliefheb- bers, wandelaars of toeristen die zomaar een middagje in Goes willen winkelen, zijn niet te spreken over het voet- en fietsvcer tussen Terneuzen en Hoedekenskerke. Het pontje vaart slechts één keer per dag, vertrekt op een onmogelijk tijd stip en gaat eén uur later alweer terug, is de kritiek. „Je kan net een frietje pakken, dan is het met de pret weer gedaan", rea geert een teleurgestelde fiets- ter. Bij de VVV in Terneuzen kwa men de afgelopen week tiental len telefoontjes binnen met vra gen over het voet- en fietsveer dat morgen, woensdag, om 17.00 uur voor de eerste keer uitvaart. Toen de informatrices van de WV de belangstellenden moes ten meedelen dat de pont alleen op woensdag, op wisselende tijd stippen vaart vanwege de getij- deverschillen en tussen aan komst en vertrek in Hoedekens kerke slechts één uur zit, rea geerden velen boos en teleurge steld. Jorien Brugmans uit Terneuzen is ronduit nijdig. Ze had zich, als fanatiek fietster, maandenlang verheugd om in de zomer 'te kunnen genieten van wat de overkant me te bieden heeft'. En waarvoor? „Voor een snelle hap misschien? Om in de verte Goes te zien liggen? Om één bloem- dijkje te bewonderen? Tsjonge- jonge, wat een festijn!", duidend op de ondernemer V. O. F. Fes tijn. „Eventjes overvaren, meer is het niet"vindt ook een woord voerster van café De Gentse Vaart in Terneuzen waar kaar tjes voor de overtocht kunnen worden gekocht (en waar overi gens nog geen enkele ticket over de toonbank is gegaan). Vaart en de VW verwijzen t# klanten met hun klachten a Festijn. Op dit telefoonnums is echter steeds een antwoord paraat te horen. „Niet e klantvriendelijk", aldus Br mans. Woordvoerder J. van Harm de Stichting Rijn Schelde Toerisme, die de toeristia trekpleister heeft ontwikkelj promoot, reageert enigszins! daan: „In wat voor maatsct pij leven we tegenwoordig? A moet meteen perfect gerea zijn!" Van Harn benadrukt! het dit seizoen om een profj riode gaat. „Dat het niet ids is, is spijtig. Wij hadden heto graag anders gezien." Tij Prijs Ook de prijs van de overtocht gaf aanleiding tot commentaar. Een enkeltje kost tien en een re tourtje vijftien gulden. Een fiet ser betaalt 2,50 per overtocht ex tra. „Als je twintig kilometer verder fietst naar Perkpolder, kun je voor niets over", weet Brugmans. Medewerkers van De Gentse De omstandigheden dwoi? de organisatie echter uit tei ken naar de oude landbousl ven, 200 meter verderop. plek die veel gevoeliger is n de invloed van het tij. De jar haven waar het pontje ei zou aan- en afmeren, was tfi diep. Naar verwachting word! bodem deze winter nog uil baggerd, opdat het veer va volgend jaar regelmatiger va Voorlopig kunnen de recreanl die een langer verblijf dam uur aan de overkant voorcg hebben, voor de heen- of ten reis gebruik maken van de! staande alternatieven-de bei veerdiensten - suggereert Harn. Brandje door vergeten pan TERNEUZEN - In een vvoni aan het Berliozhof in Terneus brak zondagavond omstred 20.30 uur een klein bindt brandje uit, waarbij veelr» en roetschade ontstond. I brandschade was gering. De 70-jarige bewoonster vant pand was bij de b uur vrouw babbelen en daardoor vergat dat ze een pannetje op hetra had gezet. De hond en de kat« de vrouw moesten door bra weerlieden met persluchten kers uit het huis worden t haald. betrokken overheden hebben hun fiat gegeven. Alle Beveland- se gemeenten betalen mee aan de exploitatie van de Yersekse dependence van het in Goes ge vestigde Museum voor Noord en Zuid-Beveland. Zij het dat Reimerswaal in verhouding het diepst in de buidel tast. De mu seumwerkgroep heeft zelf zeven tig mille aan sponsorgelden in de wacht gesleept. De gemeente raad van Reimerswaal stelde vo rige maand 158.000 gulden be schikbaar. Dat geld is onder meer nodig voor het opknappen van het oude Yersekse raadhuis. Fietsvierdaagse op Walcheren KOUDEKERKE - Toerclub Walcheren houdt van maandag 18 juli tot en met 22 juli een fiets vierdaagse. De routes van 25 en 50 kilometer beginnen en eindi gen in het Hof van Walcheren in Koudekerke. De inschrijftijd is van 14.00 tot 19.00 uur. NU DE V0RSTGRENS VOORLOPIG NIET DAALT 10 GULDEN KORTING OP BADPAKKEN BIKINI'S voor al uw AFKOELINGS-kleding MIDDELBURG WW W WW de verbouwing tot museum een dependance van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland foto Pieter Honhoff Het oude gemeentehuis van Yerseke wordt in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22