PZC'krullebatè Pleidooi voor dienstrecht Nederlanders gearresteerd bij walvisactie Greenpeace Tropische hitte houdt stand BROCCOLI EN RUNDERTARTAAR. 1.35 4 WEKEN Indurain slaat toe Kohl wil extra beraad over opvolgen Delors Leerling mishandelt docenten Jongens en meisjes moeten vrijwillig kunnen kiezen voor leger 'vdA moet ereid ;ijn tot oncessies Koning zingt op feest in Brugge Vlaamse Leeuw mee: Walen boos VOOR/13,- 7e jaargang no. 161 isdag 12 juli 1994 jse nummers 1,50 AMSTERDAM (ANP/ GPD) - Een 16-jarige leerling van het Mon- driaanlyceum in Am sterdam heeft vorige neck met zes vrienden, drie medewerkers van de school mishandeld. De jongen is aangehou den. De jongeren spoten met traangas, dat terecht kwam in het oog van een vrijwilliger van het boe kenfonds. Een amanuen- werd op de grond ge- M en getrapt. Hij liep beuzingen op en is nog thuis. Een docent kreeg een gat in het hootd. Al len moesten voor behan deling naar het zieken- De 16-jarige leerling van een derde klas mavo kreeg ruzie bij het inleve- van boeken. Na een scheldpartij verdween j, om terug te keren met zes vrienden. Toen e de mishandeling. De "schrik zit er goed in op het Mondriaanly- ceum, een 'zwarte school' waar 87 procent van de leerlingen van al lochtone afkomst is. Bio logieleraar Leschot, voorzitter van de perso- raad, wijt de pro blemen met de jongen niet aan diens alloch tone afkomst, ook al heb- veel allochtone jon geren leerproblemen. .Allochtonen zijn niet agressiever. Het had ;oed een blanke jongen kunnen zijn. zie ook pagina 2 '£er warm moei onbewolkt en zeer warm weer. 'i0kke tot matige wind uit zuidooste- m richtingen. In de middag wind tanzee. Temperatuur 24 tot 30 graden. DEN HAAG (ANP) - De Maat schappelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK) vindt dat minister Ter Beek van defensie per 1 januari 1995 een systeem van dienstrecht kan invoeren. Jongeren, zowel jongens a!s meisjes, moet vanaf die datum de kans worden geboden op vrijwillige basis gedurende ne gen maanden een dienstplicht functie te vervullen. De MRK overhandigde zijn ad vies, dat is neergelegd in het rap port Oproepingsbeleid in de overgangsfase naar een krijgs macht, maandag aan minister Ter Beek en de Tweede Kamer. Het rapport is het gevolg van een motie van voormalig PvdA- kamerlid Valk, waarin deze de minister vroeg een regeling te bedenken waarbij dienstplichti gen alleen nog maar op vrijwil lige basis hun dienst vervullen. Het ministerie van defensie gaat zich naar aanleiding van het rap port beraden op een standpunt dat komend najaar aan de Twee de Kamer wordt voorgelegd. De MRK wijst in zijn advies op de sociale onrechtvaardigheid dat steeds minder jongeren zul len worden opgeroepen voor de militaire dienst, terwijl formeel iedereen nog dienstplichtig is. Op dit moment vervult slechts één op de drie jongens de dienst plicht en de komende jaren zal deze verhouding nog schever ko men te liggen. Defensie roept tot 1998, het jaar waarin de overgang naar een be roepsleger moet zijn voltooid, nog ongeveer 70.000 dienstplich tigen op. Bij aanvaarding van de Prioriteitennota in 1993 stelde de Tweede Kamer dat tijdens de overgangsperiode naar een be roepsleger de strijdkrachten vol ledig bemand dienden te zijn. De :N HAAG (GPD) - De PvdA Igrotere ingrepen in de socia- zekerheid moeten toestaan, leen dan zijn de tegenstellin- n met CDA, VVD en D66 te trbruggen. Lukt dat niet, en lil informateur Kok dus, dan IdePvdA moeten kiezen voor oppositie. «1-informateur Vis (D66) heeft Ivoor de radio gezegd. Infor- itcur Kok schreef gisteren ider aan zijn concept-regeer- koord, vooral gericht op het fi- ncieel en sociaal-economisch leid. i ontving niemand. Wel had telefonisch contact met pre- Lubbers en minister An- üssen (Koks vervanger) over •rijksbegroting voor 1995. iciale zekerheid de besprekingen over de "se coalitie waren de onder- edelaars het eens over ingre- 'ïnde sociale zekerheid van 8 Pd gulden. i het laatst eiste de VVD dat ar5,7 miljard gulden bovenop 'J komen. Op die manier zou rijksbegroting kunnen wor- Rontzien. PvdA en D66 wezen Haf. benadrukte dat de PvdA, als lom ingrepen in de sociale ze lfheid gaat, verschillen ver ent met de drie andere grote dijen. fen informateur Kok dus wil zal hij zijn eigen PvdA *ten bewegen concessies te f op dit terrein. 'open vrijdag net PvdA-on- roandelaar Wallage na een on- dioud met Kok al weten dat er vorstellen komen die in de dA-fractie tot tandengeknars leiden. 'at wordt geen gratis ritje met als informateur", meende aüage. We kansen dien Kok slaagt als informa- 111 heeft hij een prestatie van anaat geleverd, aldus Vis. Dan Wit de PvdA-voorman haast totnatisch formateur en pre- -r-Faalt hij, dan zal de PvdA jbnel voor de oppositie kie- heeft dan immers drie kan- h gehad: als partijleider, on- ■raandelaar en informateur. %ns Vis kan Kok in feite kanten op: een centrum- kabinet of een herstel van ;Paarse coalitie. DISHOEK - De zomer houdt stand in Ne derland. Zo was het maandag opnieuw erg zonnig. De temperatuur liep in het binnenland op tot de tropische grens van 30 graden. Langs de Zeeuwse kust steeg het kwik tot 28 graden. Samen met de zeer matige wind een reden voor de bad gasten op het strand bij Dishoek om ver koeling te zoeken in het water. Zij die het zelfs te warm vonden om pootje te baden, plaatsten strandstoel en parasol in het water. Of dat de nodige verkoeling bracht, is maar de vraag want ook de wa tertemperatuur liep op tot 20 graden. Een matig briesje dat aan het einde van de middag uit oostelijke richting kwam opzetten, zorgde nauwelijks voor enige verfrissing. Zeeland had maandag het hoogste smoggehalte van alle provincies. Door de warme luchtlagen boven het wa ter was de smog matig tot ernstig. Naar verwachting zal vandaag de heiigheid en daarmee ook de smog iets zwaarder zijn dan gisteren. foto Ruben Oreel aanwezigheid van voldoende werk en de landsverdediging vormden hiervoor de belangrijk ste overwegingen. De raad vindt dat jongeren die gebruik maken van het dienst recht, de volgende arbeidsvoor waarden moeten krijgen: de garantie dat ze niet voor VN-ta- ken worden uitgezonden, een wedde In overeenstemming met de aangegane verplichtingen, opleidingsfaciliteiten, arbeids bemiddeling en, zo mogelijk, plaatsing op de gewenste func tie. De MRK heeft uitgerekend dat een overgang naar een dienstrechtsysteem tussen de 150 en 200 miljoen gulden kost. Het grote aantal te vervullen dienstplichtfuncties maakt het volgens de MRK onvermijdelijk dat ook na 1 januari nog dienst plichtigen worden opgeroepen. Deze moeten wel dezelfde rech ten en arbeidsvoorwaarden krij gen als de dienstgerechtigden. De raad verwacht dat Defensie zich vanaf 1 januari 1996 zo veel mogelijk zal inzetten om alle functies met dienstgerechtigden te bemannen De PvdA en D66 staan niet afwij zend tegenover het dienstrecht systeem. Net als deze partijen kijkt het CDA uit naar het standpunt van Defensie. De christen-democraten kunnen zich voorstellen dat de opkomst plicht eerder dan 1998 wordt af geschaft. De VVD heeft vooral veel moeite met de enorme kos ten die met de invoering van het dienstrecht gepaard gaan. De militaire bonden AVNM en VVDM reageerden verheugd op het MRK-advies. Beide bonden wijzen echter een aanvullend op roepen van dienstplichtigen na 1 januari 1995 van de hand. Zowel AVNM als VVDM pleit voor een onmiddellijke afschaffing van de opkomstplicht. Ombudsman tikt Ter Beek op de vingers DEN HAAG (GPD) - De Natio nale Ombudsman mr. M. Oos- ting heeft minister Ter Beek van defensie op de vingers ge tikt. Diens departement heeft de afgelopen twee jaar meer dere keren ten onrechte verzoe ken om uitstel van dienstplicht afgewezen, concludeert Oosting in een gisteren verschenen rap port. Het ging in vrijwel alle gevallen om uitstelverzoeken die te ma ken hadden met een studie-tus senjaar in het buitenland. Oos ting wijst er op dat Defensie der gelijke verzoeken vóór 1992 in de regel inwilligde. Het beleid werd in de jaren daarna echter gewij zigd. De studenten zijn daardoor onnodig gedupeerd, meent de Ombudsman. OSLO (ANP) - De Noorse kust wacht heeft maandagochtend negen activisten van de milieu organisatie Greenpeace gear resteerd tijdens een actie tegen de Noorse walvisvangst. Onder de arrestanten zijn twee Neder landers, onder wie een free-lan ce cameraman. Dat heeft een woordvoerder van Greenpeace meegedeeld. De kustwacht trad op in internationale wateren, aldus de zegsman. Greenpeace Nederland heeft mi nister Kooijmans van buiten landse zaken gevraagd officieel te protesteren tegen het 'onver antwoordelijk gedrag van de Noorse autoriteiten en de ille gale arrestaties'. Een woordvoerder van Buiten landse Zaken kon nog niet zeg gen of Kooijmans aan het ver zoek voldoet. Het ministerie heeft de Nederlandse ambas sade in Oslo gevraagd gegevens te verzamelen over het optreden van de Noren. Het actieschip Sirius volgde al enige tijd de Noorse kotter Senet om de vangst van kleinere wal vissoorten tegen te gaan. Tij dens de derde confrontatie met de walviskotter greep de Noorse kustwacht in en arresteerde de bemanning van twee rubberbo ten. Met onder meer netten en touwen is vervolgens de Sirius tot stoppen gedwongen. Het schip, met een Nederlandse kapitein, is opgebracht naar de Noorse haven Egersund. Alle 29 Dit jaar minder ontsnappingen DEN HAAG (ANP) - Het aantal uitbraken van gevangenen is fors gedaald. Slechts tien gedeti neerden wisten het eerste half jaar van 1994 te ontsnappen. Vo rig jaar waren dat er in dezelfde periode 43. In 1993 braken er in totaal 59 gevangenen uit. Het jaar daarvoor waren het er 44, het laagterecord van de laatste tien jaar. bemanningsleden, inclusief de negen gearresteerden, zijn aan boord van het schip. Ze mogen de Sirius vooralsnog niet verla ten. De politie bewaakt de kade. Vangst verbod Greenpeace is zeer verbolgen over het optreden van de kust wacht. 'De actie was in interna tionale wateren. Wij denken dat de kustwacht daar niet had mo gen optreden.' De kustwacht had al weken geleden aangekon digd geen enkele actie te dulden die de Noorse walvisvangst kan belemmeren. Ook optreden buiten de Noorse wateren is volgens de kustwacht gerechtvaardigd als een Noors schip in de problemen komt. De regering in Oslo heeft ondanks een internationaal vangstver bod toestemming gegeven deze zomer driehonderd walvissen te vangen. De Noorse opstelling leidde vo rige week ook tot een aanvaring met de militante milieugroepe ring Sea Sheperd. De Noorse marine vuurde in een confronta tie op volle zee waarschuwings schoten af op het actieschip van de organisatie. Het schip 'Wha les Forever' ontsnapte uiteinde lijk. Broccoli, 500 gram Rundertartaar, 100 gram ®<m® 185' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 juli a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BRUSSEL (ANP) - Naar goede Belgische tra ditie hebben maandag tijdens het Feest van de Vlaamse Gemeenschap Walen en Vlamin gen elkaar in de haren gezeten. Het Waalse kopstuk José Happart tergde de Vlaamse „leeuwen" met zijn gebruikelijke vlaggenpa- rade in Voeren. Bij het stadhuis van het officieel tot Vlaande ren behorende plaatsje hees de zelfverklaarde loco-burgemeester, die geen woord Nederlands over de lippen krijgt, de haan van Wallonié. Maar de grootste wrijving veroorzaakte het op treden van de enige echte Belg, de koning. Albert II was naar Brugge gekomen om het Vlaamse feest bij te wonen. Dat was nog tot daaraan toe. Tot grote verrassing van velen zong hij echter spontaan de Vlaamse Leeuw mee. Met deze aubade haalde de monarch zich de woede van de Waalse liberaal Jean Gol op de hals. Tijdens een persconferentie kondigde Gol aan de politiek verantwoordelijken voor „de bij zonder symbolische aanwezigheid" van de vorst op het matje te zullen roepen. Nog deze week zal hij de regering erover ondervragen. Miguel Indurain trok gisteren de 35e gele trui in zijn carrière over de schouders. Hij had in de Périgord zijn achtste Tour-tijdrit op zak gestoken. En werd de verwachte opvolger van Johan Mu seeuw. Het is de vraag of Indurain het zo ver laat komendat nog een ander de leiding in het klassement overneemt. Alleen Tony Rominger hield met een verlies van twee mimiten de scha- O de beperkt. I O Olau-veiling Tijdens de Olau-veiling zijn maandag in Vlissingen zo'n 900 kavels in andere handen over gegaan. De opbrengst was hoger dan het veilinghuis had geta xeerd. Souvenirjagers hadden het vooral gemunt op het ser viesgoed met Olau-opdruk. Een scheepsmodel van de Olau Bri tannia bleek onver koopbaar; het was te duur. I w WÊÊÊÊÊÊÊÊÊmmKtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, en 5; Financiën en economie: 4; Varia 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 13, 14 en 15. Italië weer open voor varkens DEN HAAG (ANP) - Italië heeft maandag de grenzen weer open gesteld voor Nederlandse vlees varkens en mestbiggen. Er gold sinds half mei een importver bod, nadat op Sardinië onder Nederlandse varkens de besmet telijke blaasjeziekte was gecon stateerd. Nederland voert weke lijks ongeveer tien- tot vijftien duizend vleesvarkens en vijftien tot twintigduizend mestbiggen uit naar Italië. BRUSSEL (ANP) - De Duitse bondkanselier Kohl heeft zijn collega's van de Europese Unie maandag formeel uitgenodigd voor een extra top. Belangrijk ste agendapunt voor deze op vrijdag in Brussel geplande bij eenkomst van staats- en rege ringsleiders is de impasse rond de opvolging van Commissie voorzitter Jacques Delors. Kohl vraagt zijn ambtgenoten om 's middags half vijf bijeen te ko men. Na een sober diner wil hij rond half negen de bijeenkomst afblazen. Dat Duitsland, als voorzitter van de Europese ministerraad, nu toch de extra top laat door gaan, is een aanwijzing dat de lidstaten het in het informele cir cuit nog niet eens zijn over een kandidaat. Na de Europese top op het Griekse eiland Corfu, waar de meest kansrijke kandi daten, premier Lubbers en zijn Belgische evenknie Dehaene, bakzeil moesten halen, kondig de de bondkanselier een nieuwe top aan voor 15 juli. Hij hoopte dat deze niet nodig zou zijn als eerder overeenstemming over de opvolging kon worden be reikt. Die consensus is er blijkbaar nog niet. Het Britse veto tegen De haene staat nog recht overeind, en wat meer is, de Britse premier Major heeft al herhaaldelijk la ten doorschemeren ook een vol gend keer van dit recht gebruik te zullen maken als de naar vo ren geschoven kandidaat hem niet bevalt. Ingewijden houden dan ook ernstig rekening met een nieuwe mislukking. De kandidaten die volgens Com missiekringen nu op tafel liggen zijn de Deense oud-premier Poul Toeristen gewond bij explosie op eiland Rhodos ATHENE (AP) - Bij een bomex plosie op het Griekse eiland Rhodos zijn maandag twee toe risten gewond geraakt, zo meld de de politie. Zes auto's raakten beschadigd. De bom was verborgen in een vuilnisbak die in de buurt van een restaurant in de badplaats Lindos aan de oostkust van het eiland stond. Een Griekse toe rist raakte zwaar gewond en moest naar Athene worden over gebracht: een Italiaanse toerist liep slechts lichte verwondingen op. Het is onbekend wie de bom geplaatst heeft, aldus de politie. Schluter, de Luxemburgse pre mier Jacques San ter. de Belgi sche voorzitter van de financiële holding de Generale, Etienne Davingon en, opnieuw. Ruud Lubbers. Kohl heeft al aangege ven iets tegen Schluter en Lub bers te hebben. Major zal niet staan te juichen bij de kandida tuur van een nieuwe (Franco fone) Belg en Santer wordt als 'wethouder' van de kleinste staat van de Unie niet als een briljant alternatief gezien. (eenmalig binnen zes maanden) JA9 ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Nïem: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Oe PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1