Druk industrielanden op Bosnië f Nederlandse werknemer houdt 'schoon' eigenlijk niet veel over Branco velt vonnis over Oranje Noordkoreaanse leider Kim sterft aan hartaanval 4 WEKEN North Sea Jazz is bestand tegen voetbal I Jeltsin voelt zich in Napels door G-7 geaccepteerd losbranden 14 en 15 VOOR 13,- lonnig en warm lonnig. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind, vanmiddag aan de kustzee- wind. Maximum temperatuur onge veer 28 graden. 37e jaargang no. 160 aandag 11 juli 1994 ,sse nummers 1,50 7S°jaar jyfoiHeum akfto© Bij een aankoop van minimaal f 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! I Aktie loopt tot 31 aug. 1994 i; Terneuzen Vlissïngen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO I IVERSCHOORE IPELS - De vergadering: van zeven meest geïndustriali- trde landen van de wereld, Dgevuld met Rusland, is zon- j in Napels afgesloten met i politieke verklaring, waar de partijen in Bosnië met acht worden opgeroepen het n hen in Genève gepresen- >rde vredesplan te accepteren ir 19 juli. acht menen dat anders 'er i ernstig risico bestaat dat de irlog zich, op grotere schaal, voortzetten'. In het docu- >nt wordt gesteld dat 'de par en zich moeten onthouden militaire actie', maar er erdt niet duidelijk gesproken ersancties. De Britse minister buitenlandse zaken nonze correspondent Ioessein wil ntmoeting net Rabin in onze correspondent Douglas Hurd en zijn Franse col lega Alain Juppé gaan deze week naar Bosnië. In het slotdocument wordt ook aandacht besteed aan Noord- Korea, Ruanda, Angola en Haïti. De acht dringen erop aan dat de verschillende VN-resolu- ties door de genoemde landen worden gerespecteerd. Gepleit wordt verder voor een hervor ming van de Verenigde Naties, opdat deze efficiënter en sneller kan opereren. Het Italiaanse voorstel voor de vorming van een 'snelle inter ventie-macht', kreeg steun van alle partners. Men verplichtte zich om 'via de VN en andere ge schikte mechanismen, efficiënte middelen te vinden waarmee wereldwijd menselijke nood kan worden verlicht'. Jeltsin De slotdag van de G-7 stond in het teken van Boris Jeltsin, die voor het eerst als volwaardig lid was toegelaten bij de besprekin gen over politieke onderwerpen. Om deze reden sprak Silvio Ber lusconi, gastheer en voorzitter, van een 'historische gebeurte nis'. In het politieke slotdocu ment wordt gesteld dat het nieuwe 'partnership' een vrucht is van de hervormingen in Rus land. Men verwacht dat de pro blemen in de wereld 'gezamelijk en op een constructieve manier kunnen worden aangepakt'. Jeltsin had over zijn bedoelin gen geen twijfel laten bestaan. gent met riek in ezicht gestoken [DDERKERK (ANP) - Een 24- lige agent van de regiopolitie otterdam-Rijnmond is zater- ig bij een vechtpartij in Rid- rkerk met een riek in het ge- clit gestoken. De man is opge- imen in het Oogziekenhuis in itterdam. Hij moet misschien n oog missen. i agent probeerde met colle- ,'sop een landweggetje in Rid- rkerk de bestuurder van een ossauto aan te houden. De an had eerder een stopteken negeerd. Twee broers en later vader wilden de aanhouding irhinderen. De 62-jarige vader akmet een riek op de agent in. in van de agenten schoot hier- ideman in het bovenbeen. Pas adat assistentie was ingeroe- n konden de bestuurder, zijn len24-jarige broers en de vader orden aangehouden. EL AVIV - In Israël is met te- edenheid gereageerd op de of- ciële aankondiging door ko- ing Hoessein van Jordanië dat ij binnenkort een openlijke ntmoeting zal hebben met pre- :r Jitschak Rabin. Hoessein zaterdag in het Jordaanse irlement dat hij was gezwicht oor Amerikaanse druk. De merikanen, zei hij, willen de irdaanse financiële schuld ft'ijtschelden en militaire hulp «schaffen, maar alleen als er ooruitgang wordt geboekt in tl Jordaans-Israëlische vre- Soverleg. ie formulering van de toe- iraak, en de sombere toon die tesein daarbij aansloeg, wa- en waarschijnlijk vooral be- oeld om de oppositie te kalme- en. Het fundamentalistische Is- mitisch Front en een aantal fkse parlementsleden verzet en zich tegen ieder overleg met staël. ij een bezoek aan Washington, aar hij op 22 juni sprak met a resident Bill Clinton, liet Hoes- einal blijken dat hij bereid is op ijen tempo verder te gaan op st vredespad. Dat wekte grote "Statie in Syrië. Hoessein liet in Washington ook blijken dat hij ode toekomst openlijk bespre- bgen zou voeren met Israëli- leiders. De koning heeft de jaren '50 vrijwel alle Is- Sêlische premiers in het geheim ntmoet. 7* Israëlische regering vindt iet belangrijk dat Hoessein zijn Washington gedane belofte 'officieel, en duidelijker, heeft in het Jorc*aanse parle- eent.Op 18 jüli beginnen Jorda- "éen Israël besprekingen in een tat in het grensgebied tussen ei(te landen, even ten noorden ïaa de havenstad Akaba. j a Spanje zijn Mder controle 'j hurid (RTR) - De talrijke Ebranden die de afgelopen |jd *e«k in Spanje woedden en aan li H'ftig mensen het leven kost- '05 kn.zijn op één na geblust of on- l!e' "Controle, aldus de autoritei- Itn. gestrekenMurcia. Andalusië, wtalonië en Valencia ging in jjikele dagen honderddertig ^zend hectare naaldbomen en i 'calyptusbos in vlammen op. .w ^slachtoffers van de branden «Inlifters, bejaarden en brand- rjlieden, onder wie vijf inzit- ■y) f^en van een blusvliegtuig ■h ^neerstortte. Peter van Vossen gaat haasje over bij de Braziliaan MauroSilva. DALLAS - Het Nederlands elftal keert vandaag terug op vaderlandse bodem. Oranje nam zaterdagavond na een zinde rende en kwalitatief hoogstaande partij voetbal tegen Brazilië (2-3) afscheid van het WK-voetbal. Oranje, dat een 2-0-ach- terstand wegwerkte, werd knock-out ge schoten door Branco, die met een vrije trap van ongeveer dertig meter doel trof. Oranje had moeite met de uitschakeling. „De wedstrijd stond bol van de drama tiek", sprak bondscoach Dick Advocaat. „Vreemde beslissingen van de scheids rechter, verrassende wendingen, mooie doelpunten. Beide teams verdienen een compliment voor deze kwartfinale." foto Reuter De grootste WK-surprise totnutoe is de uitschakeling van Duitsland. De wereld kampioen van 1990 werd gisteren door Bulgarije uit het toernooi gekegeld: 2-1. Nadat de Duitsers via een omstreden strafschop op voorsprong waren geko men, antwoordden Stoitsjkov en Letch- kov. zie ook pagina 11,12 en 18 door Margreet Vermeulen DEN HAAG - Nederlandse werkgevers klagen ten onrech te steen en been over de hoge loonkosten in Nederland. Het zijn de werknémers die reden hebben tot klagen. In vergelij king met de ons omringende landen en de VS heeft de Neder landse werknemer het laagst besteedbare loon, op de Zweden na. Dat blijkt uit het onderzoek van Hay Management Consul tants dat het ministerie van fi nanciën eind vorige week naar de Tweede Kamer stuurde. Hay Market consultants heeft met één klap de mythe dat Ne derlandse werknemers zo duur zijn voor hun baas doorgeprikt. Er ligt overigens genoeg oud cij fermateriaal om aan te tonen dat de loonkosten hier helemaal niet zo hoog zijn, maai- de bewe ring dat Nederland absurd hoge loonkosten kent, was inmiddels een eigen leven gaan leiden. De werkgeversorganisaties ver dedigen zich nu door te verwij zen naar de loonkosten in de ver werkende industrie. In die sec tor zouden de loonkosten wel re latief hoog zijn. Maar ook in de verwerkende industrie liggen de loonkosten in Nederland lager dan in België, Zwitserland, Noorwegen en (voormalig) West- Duitsland. Een verschil van pak weg 5 dollar per uur in het voor deel van Nederland (bron: Mor gan Stanley). De nieuwe cijfers van Hay Mana gement Consultants stemmen daarmee aardig overeen. In beide cijferreeksen staat Neder land ongeveer in het midden. Kortom, wat betreft de loonkos ten is Nederland een keurige middenmoter is. Niets meer en niets minder. Hoe anders is het beeld als we kijken naar het netto besteed bare inkomen van de Nederland se werknemer in vergelijking met zijn collega's in het buiten land. We bungelen nét niet hele maal onderaan de ranglijst, want Zweden is de hekkesluiter. Maar op dat land na is het be steedbare inkomen van de Ne derlander het laagst. Een telefonist in België bijvoor beeld heeft ruim 20 procent meer te besteden dan zijn Nederland se evenknie. Een Duitse telefo nist heeft zelfs 30 procent meer te spenderen. Ook managers houden elders in Europa beduidend meer 'schoon' over. In Frankrijk en Italië heeft een manager 45 pro cent meer te verteren dan hier. In de VS, Spanje en Duitsland is dat achtereenvolgens 50, 65 en zelfs 80 procent. Misschien behoeven de cijfers enige nuancering omdat in de meeste andere landen werkne mers zélf voor hun pensioenop bouw moeten zorgen. Dat gaat dus van hun vrij te besteden in komen af en bij Nederlandse werknemers is dat al betaald. Maar dan nog doen de cijfers vermoeden dat Nederland een beetje (te) ver is doorgeschoten in het consequente beleid van loonmatiging, loonmatiging en nog eens loonmatiging. In geen enkel ander Europees land - ook Japan en de VS niet - zijn de lonen zo weinig gestegen als in Nederland. Tussen 1980 en 1993 zijn de lonen in Nederland gemiddeld met een magere 2 procent gestegen. In Duitsland was dat het dubbele. De Fransen gingen er 7 procent op vooruit, de Engelsen 8 procent. En ga zo maar door. Ook als je naar de reële loonstijging kijkt (wat we er schoon van overhouden) bun gelt Nederland (bijna) onderaan de lijst met een gemiddelde loonstijging van nog geen half procent in dertien jaar tijd. Wie die cijfers tot zich laat doordrin gen, moet onwillekeurig denken aan de woorden van econoom Eduard Bomhoff die stelt dat Nederland in rap tempo aan het verarmen is. En dat onze lonen laag genoeg zijn. Als we de afgelopen jaren iets ge presteerd hebben in Nederland dan is het dat we de loonkosten voor de werkgever naar beneden hebben gejaagd. De reële loon kosten per eenheid produkt in Nederland zijn de afgelopen ja ren gedaald met 12 procent. Kom daar eens om in landen als België. Duitsland en zelfs de VS. In die landen zijn de loonkosten slechts gedaald met 8 procent, 8 procent en 4 procent. Ironisch genoeg is het juist mi nister Kok van financiën die de opdracht tot dit onderzoek heeft gegeven. Kok overweegt immers de meevaller van 2 miljard tóch maar niet te gebruiken voor een lastenverlichting voor burgers en bedrijven. „Ik kom naar Napels om als ge lijkwaardig gesprekspartner te discussiëren en niet om aalmoe zen te vragen", zei hij kort voor zijn aankomst. Jeltsin hecht zeer aan acceptatie door de exlu- sieve G7-club en dat werd geïllu streerd met de aanwezigheid in Napels van twee vice-premiers en drie ministers. Jeltsin had gistermiddag, na af loop van de vergadering, nog een persoonlijk onderhoud met Bill Clinton. De Amerikaanse presi dent zei na afloop Jeltsin gefeli citeerd te hebben met de grote vooruitgang die Rusland boekt op economisch terrein en te heb ben gepleit voor meer samen werking tussen Rusland en de VS. Jeltsin zei dat Rusland in Napels erkend is als een democratische staat. Hij zei ook uitgenodigd te zijn door de Canadese premier Chretien voor de topontmoeting van volgend jaar in Halifax. De vraag blijft echter of Jeltsins 'vrijage' met de rijke G-7-club ook concensus zal opleveren in eigen land. De eerste dag, die in het teken stond van de economie, was pover. De Zeven (Jeltsin mocht slot zie pagina 3 kolom 8 Dode en gewonde in discotheek ROTTERDAM (ANP) - In een discotheek aan de Katshoek in Rotterdam heeft de politie zon dagmiddag een dode en een zwaar gewonde man gevonden. Het gaat om twee Rotterdam mers. De gewonde man is over gebracht naar het Sint Francis- cusziekenhuis. In de discotheek vond in de nacht van zaterdag op zondag een houseparty plaats. De recherche is een on derzoek begonnen. Terlouw oppert regeerakkoord voor een jaar DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet zich beperken tot het afsluiten van een soepel re geerakkoord voor een jaar. Een program voor de volle periode van vier jaar is omslachtig „om dat dan alles over twee jaar op nieuw moet worden gedaan". Voormalig D66-leider Terlouw stelde dat zondag voor de NOS- radio. De huidige commissaris van de koningin te Gelderland is er voorstander van dat de paarse partijen van PvdA, WD en D66 een nieuwe kans krijgen op basis van zo'n regeerakkoord voor een jaar. Er moet in zijn ogen een los sere extra-parlementaire ver houding komen tussen regering en Tweede Kamer. Het parle ment zou iedere keer opnieuw moeten bekijken of er een meer derheid is voor een nieuw voor stel. „De fracties moeten niet alles voor vier jaar muurvast dicht spijkeren. Ze moeten beloven dat zij de nieuwe regering met een akkoord voor een jaar niet bij het aantreden laten vallen. En ze moeten afspreken om mee te denken over oplossingen. Ver der moeten ze niet gaan," vindt Terlouw. O. J. Simpson beschuldigd van dubbele moord LOS ANGELES (RTR) - Een rechtbank in Los Angeles heeft na hoorzittingen besloten dat de sport- en filmster O.J. Simp son terecht moet staan op be schuldiging van moord op zijn ex-vrouw en haar vriend. Tijdens het voorproces, dat zes dagen duurde en uitgroeide tot een mediaspektakel, werd al vastgesteld dat allerlei tech nisch bewijsmateriaal dat door de politie was gevonden in het huis van de voormalige football- speler, in een eventueel proces kan worden gebruikt. DEN HAAG (ANP) - De negentiende edi tie van het North Sea Jazz Festival heeft met 62.000 bezoekers 8000 minder mensen dan in 1993 getrokken, maar dat was de bedoeling van de organisatie. Om tafere len te voorkomen zoals die zich vorig jaar voordeden, waarbij bezoekers nauwe lijks van de ene naar de andere zaal kon den komen en zich in de gangen van het Haagse Congresgebouw voortdurend op stoppingen voordeden, was voor dit jaar een limiet van 21.000 jazzliefhebbers per avond gesteld, tien procent minder dan het maximum van 1993. Zondagavond heeft de organisatie met deze beleidslijn de hand gelicht en 23.000 bezoekers toegelaten, alvorens het bord je 'uitverkocht' tevoorschijn kwam. De voetbalwedstrijd Nederland-Brazilië had volgens de organisatie nauwelijks invloed op het festival. Zaterdag kwa men 21.000 mensen op het jazzfestijn af. De organisatie had te elfder ure toch maar besloten een aantal monitoren op te stellen waarop de wedstrijd te volgen was. Uiteindelijk bleken er op het dakter ras vijf in plaats van de beloofde tien schermen te staan, waarvoor zich naar schatting zo'n 2000 mensen verdrongen. Nogal wat voetballiefhebbers lieten het festival ook tijdelijk voor wat het was en gingen elders de wedstrijd volgen. Van een leegloop van de zalen tegen half tien was echter geen sprake. Pluimvee Nederlanders eten meer kip. Uit cijfers van het produktschap voor Pluimvee en Eieren blijkt dat vorig jaar per hoofd van de bevolking bruto 18,9 kilo pluim veevlees is verorberd. Gemid deld in de Europese Unie was dat 18,8 kilo. Vijf jaar geleden lag het verbruik in ons land nog ongeveer 1,5 kg onder het Europese gemid- A delde. Bomaanslag Een aanslag met een zelfge maakte bom heeft zondagoch tend om ongeveer vier uur grote schade aangericht aan een kof fieshop in de Vrouwestraat in Vlissïngen en aan zes omliggen de huizen. De deuren, gevels en ruiten van de shop en huizen in de omgeving C liepen forse schade op. w MBS WÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊ Tour Voor de echte Tour-favorieten wordt het vandaag menens. Ze krijgen een tijdrit over 64 kilo meter voor de wielen, waarin het klassement op zijn kop wordt ge zet. Zaterdag won Jan Svorada in de sprint, zondag klopte Bo Hamburger van de formatie van Cees Priem drie medevluchters. ■■■■■■■■■■Mi Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. MMMM van onze correspondente TOKYO - Geheel onverwacht en op een uiterst gevoelig tijd stip is de Noordkoreaanse presi dent Kim II-sung in de nacht van donderdag op vrijdag aan een hartaanval overleden. De regering maakte zijn dood pas zaterdagochtend bekend. De ge sprekken met de Verenigde Sta ten over het nucleaire program ma van Noord-Korea zijn opge schort tot na de begrafenis. Het nieuws van Kims dood sloeg in als een bom. De Zuidkoreaan- se president Kim Young Sam riep een spoedzitting van de Na tionale Veiligheidsraad bijeen en bracht het leger in staat van paraatheid. Het was zaterdag en zondag rus tig in de Noordkoreaanse hoofd stad Pjongjang. Tienduizenden mensen verzamelden zich voor het 19,5 meter hoge standbeeld van hun 'leider der leiders' in het hartje van de stad. Ze huilden en knielden neer voor de man die Noord-Korea vanaf zijn onstaan in 1948 leidde. Officieel is een rouwtijd van ne gen dagen afgekondigd. Kim U- sung wordt opgebaard in de hoofdstad. Komende zondag. 17 juli, vindt de begrafenis plaats. Daarvoor worden geen mensen uit het buitenland uitgenodigd. Volgens een regeringswoord voerder van Zuid-Korea bete kent dit dat de Noordkoreanen vrezen dat de machtsovername met onrust gepaard kan gaan. Naar file waarschijnlijkheid wordt Kims oudste zoon. Kim Jong-il de nieuwe leider. De 52- jarige Kim junior is aangesteld als leider van het officiële begra feniscomité. Dit is het eerste te ken dat erop wijst dat Kim ju- Dode man aan boord jacht gevonden ROTTERDAM (ANP) - Aan boord van een motorjacht in het Brielse Meer heeft de politie zondagavond een dode man ge vonden. Het plezierjacht ligt af gemeerd in de Schoolmeester haven. De man is volgens de re giopolitie onder verdachte om standigheden om het leven ge komen. Zij houdt rekening met een misdrijf. Nadere bijzonder heden waren zondagavond nog niet bekend. nior in het voetspoor van zijn va der zal treden. Doorgaans wor den dit soort comité's geleid door de opvolger. Kim Il-sung wees zijn zoon al in 1973 officieel aan als zijn opvolger, pagina 4: nieuwe Kim: Mozart of Hitier? (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13.- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1