GSM-telefoon niet af luisteren Stichting Valk boekt succes met cursus tegen vliegangst PZC Poolse staalarbeiders betogen elegant Onbekende VVD'ster volgt Patijn op Verdachte overval van AH-filiaal krijgt negen jaar Kerkelijk protest tegen moord op twei Iraanse predikanten Willem-Alexander bij herdenkingen Gevangen Timorese verzetsleider wil strijd voortzetten binnen- en buitenland Misdaad kan gebruik maken van nieuwe PTT-technologie Openings stunt! Budget Gewoon heel bijzonder. Eddy Habbema regisseert 'Willeke, de Musical' ZATERDAG 9 JULI 1994 AMSTERDAM (GPD) - De Ne derlandse justitie kan de nieuwe mobiele 'GSM-telefoon' van de PTT niet afluisteren. Technische investeringen van vele miljoenen guldens en een parlementaire beslissing zijn nodig om de GSM-centrale voor de recherche toegankelijk te maken. Terwijl de politie pas sinds kort het oude, analoge mo biele telefoonnet gericht kan af luisteren, ziet men zich nu ge plaatst voor digitale technolo gie waarvan zeker één beroeps groep dankbaar gebruik maakt: de misdaad. Het apparaat, is nogal populair. Gevolg: levertijden van tien da- Man pleegt voor 139.000 gulden uitkeringsfraude EINDHOVEN (ANP) - Een 43-ja- rige Eindhovenaar heeft de af gelopen jaren ten onrechte van de Gemeentelijke Sociale Dienst een uitkering ontvangen van 139.000 gulden. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Inmiddels is een proce dure gestart om het geld terug te vorderen, aldus een woord voerder van de gemeente. De man handelde in auto's. Daarmee verdiende hij sedert 1990 net zoveel als de uitkering die hij genoot. Hij verzweeg dat bij de Sociale Dienst. De fraude kwam aan het licht tijdens een onderzoek door de belasting dienst. Volgens de verdachte is de auto handel begonnen als hobby en gaandeweg uitgegroeid tot een echt bedrijf. De inkomsten daar uit zijn besteed aan het huishou den. De politie heeft een 36-jarige in woner van het Groningse Ma- rum aangehouden omdat hij er van wordt verdacht voor 125.000 gulden uitkeringsfraude te heb ben gepleegd. De man had naast zijn bijstand inkomsten uit de handel in auto's en uit werk zaamheden in het buitenland. De verdachte ontving in 1990 en 1991 een werkloosheidsuitke ring van de gemeente Gronin gen. In de drie daaropvolgende jaren ontving hij zijn geld van de gemeente Marum. Beide ge meenten vorderen het geld te rug, zo heeft een woordvoerder van de regiopolitie laten weten. gen en lange lijsten aspirant-ko pers. GSM kan in Nederland en het buitenland worden gebruikt en is door de digitale techniek en een geheime gebruikerscode (nog) niet afluisterbaar. Waar vroeger het gesprek begon met 'kijk uit watje zegt, ik bel via de ether', hoeft de GSM-gebruiker zijn gespreksgenoot niet langer te waarschuwen voor luistervin ken. Gesprekken via het oude, analoge net voor mobiele com municatie zijn in tegenstelling tot GSM met een eenvoudige scanner te volgen. Dat is ook precies wat de politie doet. Met de 'sleepnetmethode' wordt de scanner op een zendto- ren voor autotelefoons gericht en is alles wat er in- en uitgaat, te tappen. Want, weet de speurder, de mobiele telefoon is standaard onder criminelen. Dat daarbij ook autotelefoons van onschul dige burgers worden afgeluis terd, is voor de politie („de ether is vrij toegankelijk") slechts ex tra werk, volgens menig ethicus daarentegen betreft het een fla grante schending van de pri vacy. Ondertussen bellen crimi nelen met een zaktelefoon om dat ze weten dat het de politie in ieder geval meer moeite kost hen te traceren. Signatuur Maar sinds kort beschikt de poli tie over bijna 200 vaste mogelijk heden om autotelefoons gericht te volgen. In die gevallen is de omzichtige scannermethode niet meer nodig. Daarom klinkt de GSM-advertentie van de PTT als muziek in de oren op de afde lingen 'communicatie' van de georganiseerde misdaad: Vrij wel niet afluisterbaar! En daar om begroet de verkoopster van het bedrijf Phone Master in Am sterdam plots lieden van „min der plaatsbare" signatuur die de nieuwe telefoon komen kopen. „Was te verwachten, maar ei genlijk valt het me nog mee. Het merendeel van de kopers be staat uit keurige zakenlieden die veel uit het buitenland moeten bellen." Bij de Nederlandse politie be staat minder enthousiasme over de nieuwe telefoon die al voor 1000 gulden verkrijgbaar is. „Ie der communicatiemiddel dat we bij gerichte onderzoeken niet kunnen tappen, is een nadeel voor ons." zegt woordvoerder K. Wilting van de Amsterdamse po litie. Hij weet als geen ander dat de crimineel zich bedient van snufjes die het werk vergemak kelijken. Werkruimten en auto's worden elektronisch 'afgetast' op de aanwezigheid van afluiste- rappartuur of zenders. En on langs bleek zelfs een PTT-kast in Amsterdam gekraakt: de hoofd stedelijke recherchetop werd af geluisterd. „Natuurlijk hebben ze die dingen, daar kun je van uitgaan." Maar Wilting ziet bij nadere beschouwing ook een klein voordeeltje in GSM. „Als DEN HAAG (GPD) - Joan Leemhuis-Stout, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland in Rotterdam, wordt commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland. Dat heeft de ministerraad giste ren besloten. Leemhuis-Stout is van WD-huize en niet poli tiek actief. Ze volgt Schelto Patijn op die sinds 1 juni bur gemeester van Amsterdam is. De fractievoorzitters van PvdA en D66 van provinciale staten hebben teleurgesteld gereageerd op de benoeming. Wanneer Leemhuis-Stout aantreedt, is nog niet bekend. Leemhuis-Stout is niet ge vraagd, maar heeft gesollici teerd. Ze typeert zichzelf als een echt 'openbaar-bestuur der'. „Ik ben een mens van overleg, maar ga conflicten ze ker niet uit de weg". Zuid-Holland staat op het punt opgesplitst te worden. Noord- en Zuid-Holland willen zelfs samengaan tot één pro vincie en dan zou de nieuwe commissaris wel eens 'over kunnen schieten'. 'Dat wist ik tevoren. Een aanvaardbaar ri sico'. De huidige dijkgraaf, tien jaar geleden was zij de eerste vrouw die op die post werd be noemd, heeft cultuurtechniek gestudeerd. Behalve dijkgraaf is zij voorzitter van de Unie van Waterschappen en lid van de Raad voor het Binnenlands Bestuur. Begin jaren zeventig werkte ze op het ministerie van land bouw. Leemhuis-Stoyt wilde zich gisteren niet uitlaten over moeilijke kwesties in Zuid- Holland. Mevrouw Leemhuis-Stout gaf gisteren een persconferentie naar aanleiding van haar be noeming. foto ANP c fe wij GSM hebben, kunnen ze ons ook niet meer afluisteren." Om in de toekomst wel te kun nen tappen heeft de politie uit gebreide hulp van de PTT nodig. „Bovendien is er veel tijd, know how en grote computercapaci teit voor nodig," zegt een woord voerster van de PTT. Dergelijke apparatuur, die moet worden aangesloten op de GSM-cen- trale van de PTT, bestaat nog niet. En bij het voormalige staatsbedrijf hebben ze ook geen haast. „Wij hebben te maken met de overheid, maar vooral ook met onze klanten. Daarom zeggen we dat GSM vrijwel niet afluisterbaar is. Want we zeggen hier nooit nooit. De regels voor het afluisteren moeten, vinden we, bij de Europese Unie worden afgesproken. Want GSM is ook grensoverschrijdend. Maar we zullen natuurlijk uiteindelijk wel meewerken." Over dat laatste denken ze bij het ministerie van justitie heel anders. Een woordvoerster daar: „Wij willen als justitie telefoons die in Nederland worden ge bruikt, kunnen tappen. Zo sim pel is het. En als de technische voorzieningen klaar zijn, en daaraan wordt gewerkt, zal na toestemming van de rechter commissaris ook een GSM-tele foon worden getapt." Maar voor lopig moet de politieke beslis sing over de investering in het GSM-afluisteren nog genomen worden. Waar de richtmicrofoon en het fax-afluisteren wel wer den ingevoerd, blijkt de digitale bestrijding van de georganiseer de misdaad een groter obstakel. Politie bekeurt massaal op A9 UITGEEST (ANP) - De politie heeft vrijdag bij een snelheids controle op de A9 bij Uitgeest 3421 overtredingen geconsta teerd. Ter plaatse wordt ge werkt aan de weg en geldt een maximumsnelheid van 70 kilo meter per uur. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 149 kilo meter. De controle vond plaats tussen 9.00 en 13.30 uur. In totaal wer den 5625 bestuurders gecontro leerd. Van de 3421 hardrijders re den er 171 boven de 130 kilome ter. Zij werden onmiddellijk op de bon geslingerd. De anderen kunnen een bekeuring in de bus tegemoet zien. int ARNHEM (GPD) - De Arnhem se rechtbank heeft een 30-jarige man uit Bussum veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen jaar. De rechtbank acht be wezen dat hij betrokken was bij de geruchtmakende overval op het AH-filiaal in Oosterbeek, waarbij in mei 1990 twee perso neelsleden werden gedood. Ook zijn betrokkenheid bij de overval op een AH-filiaal in Baarn, waarbij in oktober 1989 ruim 270.000 gulden werd buit gemaakt, staat volgens de recht bank vast. Het openbaar minis terie (OM) had een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van veertien jaar geëist. Met de veroordeling van de man is een voorlopig einde gekomen aan een langdurig proces waar voor de rechtbank - uitgesmeerd over een periode van bijna tien maanden - in totaal zeven zit tingsdagen uittrok. Het proces dossier besloeg ruim 20.000 pagi na's: Advocaat mr. P. Bovens vroeg de rechtbank enkele weken gele den het OM niet ontvankelijk te verklaren bij de vervolging van zijn cliënt. Volgens hem zijn er tijdens het gerechtelijke vooron derzoek te veel fouten gemaakt. Tijdens het proces wraakte hij onder meer de Arnhemse rech tercommissaris Lamens, die ei genmachtig toestemming had gegeven voor het afluisteren van telefoongesprekken. De Arn hemse rechtbank haalde La- mens daarna van de zaak. Het niet-ontvankelijkheidsver- weer van de raadsman gaat, zo blijkt uit het vonnis niet op. Met name omdat voor het bewijs „de rechtbank geen gebruik heeft gemaakt van de afgeluisterde te lefoongesprekken De hoofdverdachte in de AH- zaak, die volgens het openbaar ministerie de dodelijke schoten op de twee medewerkers heeft afgevuurd, wacht al ruim een jaar in een Chileense gevangenis op zijn uitlevering aan Neder land. De strafzaak tegen een der de verdachte is vorig jaar no vember voor onbepaalde tijd aangehouden. Officier van justi tie mr. J. Rijkers vroeg de recht bank hem destijds vrij te spre ken omdat hij niet over voldoen de bewijs beschikte. De recht bank 'stelde hem wel op vrije voeten maar wees nog geen von nis. Of hij definitief wordt vrijge sproken, of dat de behandeling van de strafzaak tegen hem wordt heropend, hangt af van de verklaringen die de hoofdver dachte na zijn eventuele uitwij zing door Chili, gaat afleggen. Lauwersmeer aangewezen als natuurmonument DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Gabor van natuurbe heer heeft vrijdag het Lauwers meer aangewezen als natuur monument. Door dit besluit valt het natuurgebied thans on der de Natuurbeschermings wet. In het algemeen mag volgens de ze wet geen schade worden toe gebracht aan de natuur. Bezoe kers mogen geen planten uitste ken of plukken en de rust van dieren verstoren. Ook zijn in de wet beperkingen vastgelegd voor recreatief gebruik van het Lauwersmeer. WARSCHAU - Arbeiders van de staalfabriek Lucchini demonstreren in het centrum van Warschau voor betere salarissen. Boven dien verlangen ze dat de Italiaanse eigenaren de onderneming moderniseren. foto EPA Verzekeraar bereid kosten behandeling te betalen Advertentie Budget Autoverhuur Goes is open! Dit feit vieren wij in Goes met een speciale aanbieding*: Huur een Astra Cabrio voor de prijs van een gewone Opel Astra. Voor u een bijzonder openingsvoor deel. voor Budget Autoverhuur heel gewoon, Bel ons of kom snel naar Budget Goes, want op op Budget Autoverhuur Goes vindt u bij Opeldealer Auto Hendriks, Klein Frankrijk 31tel.: 01100 - 29 290. Gcktg viraf 13 me. 1994 l/m 30 ju9 1994 iw onze vooiv.4»roei- SCHIPHOL (GPD) - Zorgverze keraar Zorg en Zekerheid uit Leiden vergoedt als eerste de behandeling van ziekenfonds patiënten tegen vliegangst. Een overeenkomst met de stichting Valk die de anti-vliegangstcur sus verzorgt, is inmiddels gete kend. Valk is een samenwer kingsverband tussen de Leidse Universiteit, de KLM en Schip hol. De cursus is een onwaar schijnlijk groot succes. Zo'n 99 procent van de behandelde mensen is van zijn of haar vlieg angst afgeholpen. Er bestaan heel wat misverstan den over vliegangst, zo legde de psycholoog prof. dr. René Diek- stra op Schiphol bij de onderte kening van het contract uit. Pu re vliegangst komt nauwelijks voor. Meestal liggen er andere fobieën aan ten grondslag, zoals hoogtevrees. claustrofobie. pleinvrees of angst voor contro- leverlies. Dat komt er pas tij dens de behandeling uit. Normaal lopen mensen zonder het te beseffen rond met deze fo bieën. En als zij het wel weten, stappen zij niet zomaar bij een RIAGG naar binnen. De vlieg angstcursus van Valk is volgens Diekstra daarentegen een voor velen 'aanvaardbaar entreebil jet' voor het hulpverleningscir cuit. Score Van de 540 mensen die tot nu toe een beroep deden op Valk zijn al len - op zes na - grotendeels van hun vliegangst afgeholpen. „Dat is therapeutisch gesproken een onwaarschijnlijk hoge score", meent hij. Niet alleen worden mensen van hun vliegangst afge holpen. de kwaliteit van hun le ven verbetert en zij gaan be roepsmatig beter functioneren. Een andere fabel over vliegangst is dat het vooral mensen treft die niet of nauwelijks vliegen. Er melden zich bij Valk mensen aan die 250 vluchten achter de rug hebben. Vaak ontwikkelt vlieg angst zich ook pas najaren. Om de angst te onderdrukken, gaan mensen veel drinken of kalme ringsmiddelen voor de vlucht slikken. Een geheel ander geval betrof een vrouwelijke directeur die de ramp in Faro had meegemaakt. Zij had daar zware brandwon den aan overgehouden. Hoewel die behandeld waren, had de vrouw geen psychishe hulp ge zocht. Het gevolg: ze belandde in de wao, verbrak alle sociale con tacten en ontwikkelde een pani sche angst voor alles wat met vuur te maken had. Uiteindelijk kwam zij bij Valk te recht. Maar liefst twaalf keer is met haar individueel gesproken. AMSTERDAM (GPD) - Eddy Habbema gaat de nieuwe Ne derlandse musical over het leven van Willeke Alberti, kort weg 'Willeke, de Musical' genoemd, regisseren. Habbema te. kende eerder voor de regie van succesvolle produkties als 'Cyrano'. Komend theaterseizoen is hij ook verantwoorde lijk voor de nieuwe versie van de musical 'My fair lady'. Habbema krijgt de steun van het artistieke team dat 'Cy rano' tot een succes maakte: Paul Gallis voor de decors, r4 nier Tweebeeke voor het licht en Yan Tax voor de kostuums Tax stond dit jaar genomineerd voor een Tony Award voo: zijn aandeel in de Amerikaanse versie van 'Cyrano'. Componist Edwin Schimscheimer heeft de muzikale supervi sie in handen. Schimscheimer schreef het liedje 'Waar is d; zon' waarmee Willeke Alberti dit jaar ons land vertegenwoor digde op het Eurovisie Songfestival in Dublin. Eerder werd al bekend dat Joke de Kruijf de hoofdrol voor haar rekening neemt. DEN HAAG (ANP) - Kerkelijke organisaties hebben minister Kooijmans van buitenlandse zaken gevraagd „een krachtig protest" bij de regering van Iran te laten horen tegen de re cente moord op twee predikan ten. „De Iraanse autoriteiten lijken te zijn betrokken bij een syste matische campagne van intimi datie en terreur, waarbij met na me kerkelijke leiders verdwij nen, martelingen ondergaan en ook worden gedood", schrijven de Nederlandse Missieraad en de Nederlandse Zendingsraad. De geestelijken zijn slachtoffer van „grof geweld" terwijl ze, me de op grond van de Koran, be scherming behoren te krijgen. De afgelopen twee weken zijn ds. Mehdi Dibaj en ds. Tedhis Mi- chailian in de buurt van Teheran dood aangetroffen. In januari werd de predikant Haik Hovse- pian, voorzitter van de Iraj raad van protestantse kerj vermoord. In de islamitischi publiek Iran is minder dan procent van de bevolking d ten. De organisatie Open Doors, zich inzet voor christenen i moslimwereld, heeft ervoor kozen „op beschaafde wijze' ting te geven aan haar g zorg. Zij hoopt maandag em doléance-register aan te bis aan de ambassadeur van! met het verzoek dit te doen komen aan de nabestaat van de vermoorde predikani Ook internationale kerke! instanties als de Wereldraad Kerken en de Lutherse Wei federatie hebben geprofest tegen de moord op de pre tantse voorgangers. Amn International liet weten te zen voor het leven van au kerkelijke leiders. DEN HAAG (ANP) - Prins Wil- lem-Alexander zal in september verscheidene oorlogsherden kingen bijwonen. Zo is hij op 14 •september in Maastricht bij de viering van de bevrijding, in de Limburgse hoofdstad dan pre cies vijftig jaar geleden. De kroonprins woont een academi sche zitting in de Sint-Janskerk aan het Vrijthof bij. Een dag later is hij waarschijn lijk in de Arnhemse Eusebius- kerk bij de herdenking van de vijftig jaar geleden zo drama tisch verloren Slag om Arnhem. De bevrijding zou voor Arnhem nog maanden op zich laten wachten. Op 17 september gaat Willem- Alexander naar Eindhc waai- dan weer de bevrijding deze stad wordt herdacht. I dan onder meer aanwezig bi; uitvoering door het Brab Orkest van het War Reqi van Benjamin Britten. Sinds de prins een jaar gels afstudeerde, is hij volop in openbare leven actief. Maar vóór die tijd toonde hij al: resse voor oorlogsslachtoffei veteranen, zoals in juni 19S de tuinparty met oud-strii ter gelegenheid van de tacl ste verjaardag van zijn grot der Bernhard, tijdens hetsti bezoek aan Japan in okt hetzelfde jaar en tijdens de denking van de Slag om deJ zee in februari 1992. Na die sessies is zij langzaam maar zeker weer vertrouwd ge raakt met het vliegen. Zij bracht met Valk zelfs een bezoek aan het ziekenhuis in Faro. Het ef fect was volgens Diekstra bij zonder. Zij raakte haar trauma kwijt, trad opnieuw bij haar be drijf in dienst en zocht weer men sen op. Van de 540 behandelden vliegen- op de zes uitzonderingen na - al len weer. Zij maakten sinds hun behandeling gemiddeld elf vluchten. Het succes van de cur sus was voor Zorg en Zekerheid mede aanleiding de cursus voor fondspatiënten met een aanvul lende verzekering te vergoeden. Zorg en Zekerheid wil zich in de toekomst commerciëler opstel len, meer bieden dan de concur rent. „De vliegangstcursus is een mooie manier ons te onder scheiden", aldus directeur Hen driks. JAKARTA (RTR) - De gevangen Oosttimorese verzetsleider Xa nana Gusmao is vastbesloten de gewapende strijd voort te zet ten. Een mogelijke balling schap zal hij weigeren. Dat heeft zijn zoon Nito vrijdag ver klaard na een bezoek aan zijn vader die tot twintig jaar cel is veroordeeld. „Het is niet dat we de oorlog wil len rekken, we zijn gedwongen te kiezen voor oorlog. We zullen doorgaan, tot de laatste man, om onze wapens te gebruiken en de wereld eraan te herinneren dat Indonesië Oost-Timor mili tair bezet houdt", zei Gusmao tegen zijn zoon. De leider van de kleine groep resterende guerril lastrijders werd in 1992 gearres teerd. Het bezoek van Nito, sa men met zijn moeder en zus, aan zijn vader in een gevangenis in Jakarta was het eerste in zijn soort. Nito vertelde aan journalisten dat zijn 48-jarige vader opmer kelijk fit en monter leek en over het algemeen goed was behan deld. Volgens hem heeft Gus mao tot twee keer toe een aan bod om in ballingschap te gaan van de hand gewezen. De ver zetsleider zou daarover zijn ge polst door afgezanten van VN- secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali. UITVERKOOP TOT 50% KORTING lingerie, bad- en damesmode Segeersstraat 64 4331 JP Middelburg Telefoon 01180-13560 Pogingen van Indonesië om staat van dienst in Oost-li te verbeteren, deed Gusnw het gesprek met zijn famili als „leugens". Volgens hemi het om „niets dan een halfsli tige poging nieuw leven te zen in de achterhaalde ben: ring van het Oosttimorese bleem". Veel chauffeurs krijgen geen vakantiegeld WOERDEN (ANP) - Twi procent van de leden vat Vervoersbond CNV in hel roepsgoederenvervoer 1 vangt geen vakantiegeld. Di de vakbond duidelijk gewon na een enquête onder de n vijfduizend leden. De bond de werkgevers die in gebr blijven ter verantwoordingi pen. Om meer inzicht te krijgenc naleving van de cao stelde Vervoersbond speciaal vra gericht op de uitbetaling eni cificatie van vakantiegeld,df zage in verloftegoeden en de larisspecificatie. Van hen die wel vakantie! krijgen ontvangt een deel geld niet in mei, maar in jun juli, of tweemaal per jaar I van de leden maakte de ops king dat hij het vakantie! pas ontvangt als hij te keK geeft dat hij op vakantie gj Het overgrote deel van de an ders dat zegt geen vakantie! te ontvangen, krijgt van werkgever wel een specific' Maar volgens de chauffeurs!" in de praktijk betaling acö wege. De werkgeversorganis Transport en Logistiek Nee land betitelt de enquête alsJ raar verhaal". Volgens direc* H. J. Schakelaar hebbend nooit klachten bereikt oven niet betalen van vakantféj Hij acht het onwaarscMfl dat werkgevers de chau® wel een specificatie verstred maar niet uitbetalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4