ptimistisch begin mosselseizoen Verkoop laatste strohalm lampenbedrijf Vrieland Eis vier jaar voor dealen drugs en ontvoering Plan appartementen Grote Kerk Veere voorlopig geschrapt Inno vatiepr oj eet transportsector in Zeeland van start Gevangenisstraffen en boetes geëist voor amfetaminesmokkel provincie 15 Kwaliteit beter w Prijzen op niveau vorig jaar aar gevangenisstraf voor stelende drugsverslaafde lezers schrijven ZATERDAG 9 JULI 1994 njonze verslaggever iOES - De Zeeuwse mossel is jtcr dan vorig jaar en niet uurder. Optimisme dus in res- urants en viswinkels. Vooral middelmaat, zoals een impe- aal, is koop waardig.De consu lent betaalt vijf en zesenhalve ulden per kilo mosselen, wat imvelijks afwijkt van het af- elopen seizoen. Ook de restau rs handhaven hun prijzen op >t niveau van 1993. Een maal- mosselen doet tussen de ,50 en 32,50 gulden, afhanke- Ijli van portie, bereiding en arnituur. Sommige etablisse- lenten hanteren nog altijd de ooral Belgen aansprekende re- el: onbeperkt mosselen eten! öewel het mosselseizoen don- erdagmiddag officieel is begon- en, boden de meeste afnemers vrijdag het Zeeuwse zeeban- et aan. Een aantal restaurants id eerder deze week al wel mos- Oen in de kookpot, zogeheten ihelpdieren van hangcultuur, kweekvorm die maar mond- smaat in Nederland wordt ge- raktizeerd. Inders dan het gros van de leeuwse mosselen, dat op de bo em wordt gekweekt, bungelen eze mosselen aan touwen, die oor drijvers op hun plaats wor- en gehouden. De meeste res- aurateurs verkiezen echter de aditionele bodemmossel. lede-eigenaar D. Nolet van No- it's Vistro in Yerseke verklaart jjn voorkeur: „De smaak van de langcultuurmossel is gewoon auwer. Om te koken is hij oké, aaar om rauw te eten is hij nudde. 't Is net als met kweek- laiing en wilde paling, dat ver- ihil proefje ook. Vis moet knok en voor zijn voedsel, dan pas rijg je een topsmaak." edrijtleidster L. Evers van res- iurant De Zeelandbrug bij De al in Zierikzee onderschrijft diets opvatting. „Kleiner en linder van smaak dan een mos- }1 van bodemcultuur. ietaaibaar ahet bijzondere dure jaar 1992, oen een kwaliteitsmossel in de inkel soms veertien gulden per Üo moest opbrengen, is con- imptie weer wat aantrekkelij- er voor de minder gefortuneer- econsument. Met een prijs van Ijf tot zeven gulden per kilo is het schelpdiertje sinds vorig sei zoen weer betaalbaar. Dit jaar vormt het extra vleesge wicht een duidelijke plus. „De schelp zit goed vol en de kleur is fraai wit-geel. Gewoon een pri ma mossel", prijst M. Kommer- Hogerheide van viswinkel Ho- gerheide in Zierikzee de kwali teit. De vraag moet nog wat aan trekken, al is P. J. Mesie van 't Harinkje in Zoutelande toch al 'bijna los'. Hij en Kommer-Ho- gerheide onderstrepen dat ook de Duitse toerist de Zeeuwse mossel begint te ontdekken. „Driekwart van mijn klanten is Duits. Die zitten hier in een huis je, hebben ze een keer in een res taurant gegeten en willen zelf graag eens mosselen koken. Dat is simpel: de bereidingswijze staat op de zakken, ik geef er een foldertje bij en stuur ze door naar de groenteboer verderop, want een worteltje en een uitje horen erbij." Toeloop De massale toeloop op de Zeeuwse mosselrestaurants be gint dit weekeinde. In het Zeeuws-Vlaamse Philippine, waar zich talloze mosseletablis sementen bevinden, liep het vrij dag al storm. „En het zijn niet alleen Belgen, maar ook Nederlanders. Wij Hol landers zijn niet echt viseters, maar ik zie wel wat verbetering", aldus eigenaar F. Vermeirssen van het Philippiense restaurant De Oude Haven. Ook in cafetaria 't Centrum in Zierikzee werden gisteren mosselen van de nieuwe oogst opgediend. fotoPieterHonhoff van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr M. W. He- melaar heeft vrijdag voor de Middelburgse recht bank vier jaar gevangenisstraf geëist tegen een 29-ja- rige Hagenaar voor een gewelddadige ontvoering en voor handel in heroïne en cocaïne. Hij ontvoerde sa men met drie anderen op 20 juli vorig jaar een con currerende drugshandelaar in zijn auto. Zij gaven hem bij een benzinestation in Arnemuiden een fors pak slaag. De Hagenaar handelde in drugs in een pand in de Scheldestraat in Vlissingen, waar hij anderen het spul het verkopen. Hij bracht de drugs er 's morgens en haalde 's avonds het geld op. Volgens getuigen heeft hij maar zes dagen zelf drugs aan gebruikers verkocht. De officier noemde hem een 'brooddealer' omdat de man zelf niet verslaafd is. De ontvoering gebeurde op 20 juli vorig jaar. De Hage naar zou nog geld van het slachtoffer tegoed hebben gehad. De verdachte reed met drie anderen in zijn auto over de Sloeweg toen zij het slachtoffer op zijn scooter zagen rijden. Zij stopten, stapten allen tegelijk uit, trokken de man van zijn scooter en sleurden hem de auto in. Buiten de stad mishandelden zij hem geza menlijk. Vuurwapens De Hagenaar liet hem over de grond kruipen en trapte hem tegen het hoofd. Tijdens de ontvoering werd het slachtoffer met vuurwapens bedreigd. Hij hield aan de mishandeling een blauw oog en kneuzingen over het hele lichaam over. De officier eiste naast de gevange nisstraf een schadevergoeding van 1500 gulden voor het slachtoffer. De Hagenaar heeft al een fors strafblad waarop naast drugshandel ook drie overvallen staan. Tegen een 23-jarige Vlissinger, die bij de ontvoering betrokken was en die ook harddrugs heeft verkocht, werd bij verstek drie jaar waarvan een halfjaar voor waardelijk geëist. Hij nam deel aan de mishandeling en bedreigde het slachtoffer met een vuurwapen. Hij verkocht vanaf begin 1991 tot 7 februari van dit jaar drugs in zijn woonplaats. De rechtbank doet op 22 juli uitspraak. an een medewerkster IIDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft een 33-ja- ige drugsverslaafde uit Oost- ouburg conform de eis veroor- eeld tot een jaar gevangenis- traf voor een woninginbraak neen poging tot oplichting. De nbraak pleegde hij in Middel- urg. Hij nam beeld- en geluids- pparatuur weg. Aardenburg stal hij spullen it een winkel, die hij weer bij de inleverde 'omdat ze niet levielen'. Hij hoopte daar 330 ulden voor te ontvangen, maar ndat de streepjescode er niet van was afgehaald bleek dat het spul gestolen was. De man is al tien jaar verslaafd aan heroïne. Een 28-jarige Vlissingse heroïne- verslaafde kreeg conform de eis tien maanden opgelegd voor drie woninginbraken en een au tokraak. De inbraken pleegde hij in Koudekerke. Hij nam daar onder meer een videorecorder weg. Uit de gekraakte auto stal hij een tas en een portefeuille. Zijn vriendin assisteerde hem bij een deel van de misdrijven. Beide mannen hebben al meer dere malen afkickpogingen ge daan, maar vallen steeds weer terug in hun verslaving. gn onze verslaggeefster ÏERE-Het plan van de Rijks- ebouwendienst om in de Grote >erk in Veere appartementen te ouwen is voorlopig weer van 'f baan. Op initiatief van mi eter H. d'Ancona van WVC omt er een onderzoek naar de '(•gelijkheden van een nieuwe, Jilturele bestemming voor de 'Me Lieve Vrouwekerk. Verte enwoord igers van de Rijksge bouwendienst, het ministerie anWVC, de provincie en de ge rente Veere hebben begin de- e week een gesprek gehad over "tensiever gebruik en rendabe- or beheer van de kerk. 'et onderhoud van de kerk kost let Rijk minimaal 50.000 gulden ^fjaar en dat is net voldoende 01 het gebouw voor instorten te •ehouden. De Grote Kerk moet 'en meer zelf gaan bedruipen, is 'et standpunt van de Rijksge- «uwendienst. Momenteel tordt het omvangrijke en beeld- balende gebouw verhuurd de Stichting Delta Cultu- J-: 'ne jaar geleden kwam de ^enst met een plan om het inte- eur van de kerk te verbouwen 'tZr—i- tot 45 appartementen en een multifunctionele ruimte. Monu mentenzorg adviseerde negatief over het project. Ook de ge meente Veere verklaarde zich mordicus tegen de plannen. Na twee jaar rust werd de invulling van de kerk eerder dit jaar weer aangekaart door de Rijksgebou wendienst. Monument „Wij zijn blij dat er schot in de zaak komt. In Veere gonst het van de geruchten over de Grote Kerk. Wij hebben altijd gezegd: eerst moeten de appartementen van de baan, dan praten we ver der", zegt wethouder M. Brou wer-te Roller (cultuur). „Onze uitgangspunten zijn dat de kerk als monument blijft behouden en dat ze een multiculturele in vulling krijgt." Hoe de invulling eruit zal zien moet uit het onderzoek blijken. Een van de onderdelen is een conferentie in november. Des kundigen op het gebied van on der meer kerk-beheer, cultuur historisch toerisme en monu- mentenmanagement zullen dan brainstormen over de invulling van de kerk. Wanneer het onder zoek wordt afgerond is niet dui delijk. In ieder geval niet op kor te termijn. Eind volgende week wordt ook het rapport over de haalbaar heid van een klederdrachtmu seum/documentatiecentrum in de Schotse Huizen gepresen teerd. Er wordt gezocht naar een nieuwe invulling om het mu seum in stand te houden. Het ministerie van WVC wil de ex ploitatie-subsidie van 50.000 gulden intrekken. De Schotse Huizen is het enige rijksmuseum in Zeeland. Topman moederbedrijf Atag ontkent mismanagement van onze verslaggever SHEER ARENDSKERKE/ ULFT - „Atag heeft er geen enkel belang bij om Vrieland kopje onder te laten gaan." Directeur H. Hoogeveen van Atag Holding NV, het moeder bedrijf van het op de rand een faillissement verkerende ver- lichtingsbedrijf Vrieland in 's- Heer Arendskerke, verwerpt aantijgingen van ex-werkne mers. Die beschuldigen Atag van mismanagement, waar door Vrieland in financieel drijfzand is beland. Volgens Hoogeveen is de dochter puur een slachtoffer van economi sche ontwikkelingen: de pro- duktie in de verlichtings branche is naar een mondiale schaal gegroeid en als gevolg daarvan is de concurrentie uit het Verre Oosten heviger dan ooit. De neergang voltrok zich plot seling en snel, erkent Hooge veen. Toen Atag in 1990 het florerende verlichtingsbedrijf in 's-Heer Arendskerke ver wierf, zag het moederbedrijf kansen om ook in deze bran che een woordje mee te spre ken op de internationale markt. Het tij keerde spoedig. Begin 1993 accepteerden de vakbonden een afslankings operatie, die dertig werkne mers hun baan kostte. Om de concurrentiepositie te verste vigen, werd besloten bij de produkten ook een service pakket te leveren. Na die in greep toonde de Atag-directie zich weer optimistisch over de levensvatbaarheid van Vrie land. Het bleek ijdele hoop, want het moederbedrijf kwam niet lang daarna tot de conclusie dat voor service-opzet in de holding te weinig kennis aan wezig was en dat een full-mer- chandising-pakket te hoge in vesteringen zou vergen. Ver volgens deed Atag Vrieland openbaar in de verkoop. Een stap die funest voor bedrijf bleek. Volgens Hoogeveen stelden afnemers zich afwach tend op met als gevolg een dra matische omzetdaling van tientallen procenten. Surséance Eind april dit jaar sijpelden signalen door dat het verlich tingsbedrijf met 55 vaste werk nemers, zo'n tweehonderd De bedrijfshallen van Vrieland in 's-Heer Arendskerke. thuiswerkers en een sociale werkplaats als leverancier een faillissement nabij was. Deze week werden die geruchten bewaarheid. De rechtbank verleende surséance en stelde een bewindvoerder aan. Hoogeveen schrijft die hollen de daling toe aan de 'globalise ring van de markt voor ver- lichtingsprodukten'. „De pro- duktie van spots en halogeen is naar wereldniveau getild. Er wordt per container besteld Die snelle schaalvergroting heeft Vrieland de das omge daan. De belangrijkste produ centen zitten in het Verre Oos ten: Taiwan, Hongkong, Ko rea, dat soort landen. De pro ductiekosten in Nederland, zeker gezien de loonkosten, zijn te hoog om met die landen te concurreren." Die tendens wordt versterkt doordat Vrieland vooral met grote klanten zoals bouw markten en warenhuizen werkt. Een belangrijk deel van zijn markt heeft het bedrijf verloren aan Aziatische onder nemingen. „Daardoor zijn de omzet en marges in hoog tem po geslonken", onderstreept Hoogeveen, die tevens statu tair directeur van Vrieland is. Van mismanagement is vol gens Hoogeveen absoluut geen sprake. Ex-hoofd inkoop en planner D. M. van Straalen en voormalig exportmanager voor Zuid-Oost-Europa H. Slieker beschuldigen Atag er van vakkundig personeel bui ten de deur te hebben gezet, waardoor alle kennis uit het bedrijf is verdwenen. „Onjuist", reageert Hooge veen. „Het is niet in het belang van Atag om een bedrijf waar veel in is geïnvesteerd vervol gens te verzwakken." De kri tiek op zijn persoon wuift hij weg. „Ik ben gespecialiseerd in omschakelingen bij dit soort bedrijven. Neem Bata- vus en Pelgrim: de turn arounds die ik daar heb vol bracht, zijn succesvol. Beide ondernemingen draaien nu goed." Vakbond Districtsbestuurder P. Ge- raerds van de Dienstenbond CNV heeft, mede namens de Dienstenbond FNV, Atag om een gesprek verzocht. Hij wil nagaan in hoeverre Atag zijn foto Willem Mieras Vrieland-dochter van de on dergang kan redden. „Vrie land is weliswaar een zelfstan dige bv, maar Atag heeft als moederbedrijf een morele ver plichting." Geraerds wil zo veel mogelijk arbeidsplaatsen behouden, desnoods door werknemers binnen andere Atag- bedrijven een baan te bieden. Verliezen Directeur Hoogeveen, bereid tot overleg met de bonden, heeft ook de intentie arbeids plaatsen overeind te houden. Momenteel wordt onderhan deld met een aantal gegadig den over een overname van Vrieland. Overigens zal dat, zegt Hoogeveen, niet om het totale bedrijf gaan, maar om maximaal de helft. Atag zal in elk geval, om het aanbod gunstiger te maken en arbeidsplaatsen te bewaren, de verliezen van Vrieland voor eigen rekening nemen. Dat kost het moederbedrijf onge veer acht miljoen gulden. Ver koop is de laatste strohalm voor Vrieland. Als de onder handeling op niets uitlopen, rest een faillissement. van onze verslaggever MIDDELBURG - De be drijfsvoering in de Zeeuwse transportsector moet verbe teren. Het Platform Logis tiek Zeeland en het Innova tiecentrum Zeeland begin nen binnenkort een innova tieproject om dat te berei ken. Twaalf middelgrote Zeeuwse transportbedrij ven zullen aan het project deelnemen. De aanleiding voor het pro ject is een rapport dat twee jaar geleden in opdracht van de provincie is gemaakt. De transportsector in Zeeland kwam er niet al te best uit. Adviesbureau Buck Consul tants, de opsteller van het rapport, signaleerde een reeks tekortkomingen: ge ringe professionaliteit; een zijdige marktoriëntatie; veel leegrijden; Buck Consultants zag de toekomst van de Zeeuwse wegtransportsector somber in. Veel goederen in Zeeland worden al vervoerd door niet- Zeeuwse bedrijven en Zeeuwse ondernemingen zijn onvoldoende in staat de toenemende concurrentie het hoofd te bieden. Geschrokken hebben belan genorganisaties in het be- roepsgoederenvervoer de handen ineengeslagen en het Platform Logistiek Zee land opgericht. De tweede stap is het innovatieproject in samenwerking met het In novatiecentrum Zeeland. Twaalf Het is eigenlijk niet één pro ject, het zijn twaalf indivi duele verbeteringsprojecten voor evenveel transporton dernemingen door heel Zee land. De bedrijven worden eerst grondig doorgelicht. Die analyse moet leiden tot concrete aanbevelingen over onder meer automatise ring van de administratie en het afstoten of uitbreiden van bepaalde typen vervoer. Ook zullen voorstellen wor den gedaan om meer inzicht te krijgen in de kostenstruc tuur van de onderneming. Het Innovatiecentrum Zee land en het Platform Logis tiek Zeeland verwachten dat de resultaten van de indivi duele verbeteringsprojecten 'leerzaam' kunnen zijn voor de hele branche. De twaalf deelnemende bedrijven moeten een goede dwars doorsnede van de Zeeuwse transportsector vormen. van een medewerkster MIDDELBURG - Drie Belgen uit Oostende en twee Terneu- zenaren stonden vrijdag voor de Middelburgse rechtbank te recht voor een poging om ander half pond amfetamine in België in te voeren. Een 29-jarige Oos- tendenaar had op 13 april voor 90.000 Belgische frank amfeta mine in Terneuzen gekocht. Sa men met een 40-jarige en een 41- jarige stadgenoot werd hij op 13 april op weg naar België aange houden door de marechaussee, die in de grensstraak patrouil leerde in het kader van de vreemdelingenwet. Bij con trole van de auto werd de speed ontdekt. De Oostendenaren hadden de amfetamine gekocht bij een 27- jarige Terneuzenaar. Een 31-ja rige drugsrunner had hen in con tact gebracht met de dealer. Na de arrestatie van het drietal reed de politie met de mannen in Ter- neuzen rond en liet hen de run ner en de dealer aanwijzen. De 31- jarige Terneuzenaar en de 40-ja- rige Oostendenaar waren niet Wisseltruc kost man 400 gulden VLISSINGEN - Een 64-jarige automobilist uit Oudelande is vrijdagmiddag bij een benzine station in Vlissingen het slacht offer geworden van een wissel truc. Een koppel wist de man die net had getankt 400 gulden te ontfutselen door te vragen naar wisselgeld. Volgens het slachtoffer sprak de vrouw met een Duits accent. Ze was in de leeftijd van 20 tot 25 jaar, gekleed in het wit en droeg haar lang, steil, donkerblond haar in een staart. Haar partner had lang zwart, krullend haar. Ze reden in een kleine witte au to. verschenen. De drie anderen wa ren er wel, maar wensten geen vragen te beantwoorden, zodat hun zaak snel kon worden afge handeld. Officier van justitie mr H. F. Mos eiste tegen de 27-jarige dealer twaalf maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaar delijk plus 5000 gulden boete. De 29-jarige koper hoorde twaalf maanden waarvan de helft voor waardelijk eisen. De officier wil dat de 40-jarige Belg met zes maanden waarvan drie maan den voorwaardelijk wordt be straft en de 41-jarige Belg met drie maanden voorwaardelijk en 10.000 gulden boete. De man heeft een banksaldo van 50.000 gulden in Nederland. Tegen de drugsrunner werd vier maanden geëist. De rechtbank doet op 22 juli uit spraak. Drie jaar voor handel in drugs van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 38-ja- rige man uit Lelystad conform de eis veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf voor het verko pen van ruim drie kilo heroine aan een neef in Vlissingen. Hij heeft van januari tot en met juli 1992 voor 80.000 gulden heroïne aan de Vlissinger geleverd. De Vlissinger, die voor de drugs handel eerder tot twee jaar is veroordeeld, haalde met regel maat een portie heroïne uit Am sterdam, waarbij zijn oom in Le lystad bemiddelde. De oom nam het geld in ontvangst en de Vlis singer haalde het spul bij de dea ler op. In juli 1992 bezorgde de oom een kilo heroïne bij de Vlis singer thuis. De oom werd pas dit jaar gearresteerd omdat hij geruime tijd buiten Nederland gewoond heeft. Deze i'ubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I I 1 I I I I I I I I I I I I I I I I I IT Kabinetsformatie Mensen zoals Kok. Bolk, Mier en Brink komen er niet uit. De Ko ningin zit er maar mee. Kok wil Bolk niet, omdat Bolk alle werk lozen, die zo dom zijn om werk loos te zijn, halveren wil in hun bijstand en de arbeidsonge schikten zijn allemaal ineens ge schikt. Van Mierlo wil paars, dat is dan blauw met een beetje rood. Het is ook een van de zeven hoofdkleuren en misschien ook een van de zeven hoofdzonden volgens de christelijke leer. Want, en dat is duidelijk, met een vertrokken gezicht is paars door Elco Brinkman afgewezen. En Bolk, die niet zo lang geleden een predikatie hield over dezelf de waarden en normen als Hirsch Baffin, was eerst een beetje paars en is nu zwart. Stel nu dat de Koningin de Kamer zou ontbinden en nieuwe verkie zingen wil. Het is dan wel zeker dat Elco helemaal in de vernie ling komt, hij wordt dan niet eens meer in 's-Gravenhage ge parachuteerd als burgemeester. Met Hagenezen valt niet te spot ten en Elco kan niet luisteren. Hij kan dan niet eens het Re quiem van het CDA zingen, want hij is niet rooms. Dat was Ruud Lubbers vergeten toen hij hem aanwees als schildknaap. Omdat Ruud zo dom was, en ook nog eens op de tenen van kanse lier Kohl ging staan, kreeg hij het baantje van Delors niet. Daar zit de Paus mee, want die wil zo graag een Rooms Europa. Daar moest hij Ruud voor heb ben. Conclusie: De Kabinetsformatie is om te huilen en zeer kwetsend voor de mensen die in mei de moeite namen om te gaan stem men. H. Fransen Torricellistraat 7 Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41