Weer een Britse coup in de Tour Tour wordt overschaduwd door WK Erik Breukink: niks aan de hand toui de franc© Tour nu definitief over en uit voor Greg 'the Crack' Bartolami de ritzege, Yates het geel in Rennes Heilige Mutter Kirche Van kilometer tot kilometer v..onze verslaggever ipterOuwerkerk IENNES Vier renners heb- ien op de zevende dag van de <our de France 1994 ieder op p moment de gedachte ge- oesterd dat ze met de gele trui iel weekeinde zouden infietsen. laar van die vier - Flavio Van- dia, Johan Museeuw, Thierry larie en Sean Yates - trok uit- iindelijk alleen de laatste de ieinve leiderstrui over de thouders. In Engeland had Ya- eshet bij een voorzichtige om- elzing met zijn ouders en an- ere familieleden moeten laten, n Rennes werd hij dan toch ge buffeld door het missen-kwin- |el op het podium. Qianluca Bortolami de rit, maar yates de trui. Het was kantje boord voor de 33-jarige hardrij der uit de Motorola-ploeg. Hen- lieKuiper: „Iedereen kijkt naar lance Armstrong. Maar die komt gewoon niet weg. Daarom hebben we het maar eens over deze boeg gegooid." Met twee waren de Motorola's aanwezig in de kopgroep van ze ven, die op 22 kilometer van de streep het peloton ontvluchtte. Behalve Yates was dat Andreu, en verder Abdoe (meer dan een sprinter tegenwoordig), Bon- tempi, Bortolami, Heppner en Zberg. Ze gingen hard genoeg om tot meer dan een minuut te vergaren. Die ontsnapping bleek de juiste van de dag. Een dag, die in wan deltempo begon, maar die toch diverse prikkelende momenten kende. Museeuw won een tussensprint en wipte ploegmaat Vanzella voor heel even 'virtueel' uit het geel. Marie zat later in een vlucht met Hervé, Ghirotto, Lietti en Oetsjakov, en werd op zijn beurt de nieuwe tussentijd se leider. Maar ook hij werd tot de orde geroepen, waarna de se- condendans zich afspeelde in het laatste half uur. GB/MG-ploegleider Patrick Le- fèvere: „Het is moeilijk een gele trui te verdedigen in zo'n veld. We kunnen niet de hele dag de koers controleren. Maai' we vin den te weinig meestanders om de boel gesloten te houden. Lo gisch, met Nelissen, Jalabert en Baffï uit koers. Dan is het net aanhoudende regen." De laatste vlucht herbergde de sensatie van het onbekende: zou Vanzella zijn trui moeten inleve ren, en wie zou hem dan overne men? Yates, Andreu, Bortolami of Abdoesjaparov? Het hing van het tijdsverschil en van de boni ficaties af wie zich mocht laten huldigen. Bonificaties Gianluca Bortolami had van zijn Mapei-ploegleider Fernan dez de opdracht gekregen niet tot de laatste honderd meter te wachten, dan zou hij kansloos zijn. Springen moest hij. Op twee kilometer van de meet speerde hij uit het groepje weg, en hij had nog net tijd om zijn trui recht te trekken. De negende profzege voor de 25- jarige buiten-Milanees (Locate Triulzi), die als junior en ama teur heel Italië onveilig maakte met liefst 220 overwinningen. Bij Mapei vervult hij een knechten rol; in de klassiekers voor Balle- rini, in de etappekoersen voor Rominger. Sean Yates finishte net dicht ge noeg op Bortolami (2 seconden) en ver genoeg van het peloton (44 sec.) om zich de nieuwe eige naar te mogen noemen van de gele trui. Het kan niet op voor Engeland. Tweeëndertig jaar wachten op een opvolger van Simpson, en dan komen er in één editie meteen twee: Chris Boardman en Sean Yates. Marteling De Tour was blij met Yates, want hij is een graag geziene hardrijder. Al dertien jaar prof, Franse wortels in de Peugeot- ploeg, daarna 'veramerikaansd' bij 7 Eleven en Motorola. De mentor als het ware van Lance Armstrong. Yates, die al een paar fraaie tijdritten op zijn naam heeft, onder andere in de Tour en de GP Merckx. Ver achter de kopgroep kwamen de laatste Nederlanders over de streep: Frans Maassen, die was opgewacht door Rob Mulders, in gezelschap van Chazal-renner Marco Vermeij. Voor de laatste is de Tour misschien toch wat te hoog gegrepen. Voor Maassen was 'de langste dag' een marte ling. Hij klaagde al voor de start over een steenpuist op het zit vlak. waarop Jan Raas Mulders beval de verplegersrol te vervul len. Maassen c.s. kwamen op 21.09 min binnen. De Limburger: „Het was de hele dag zitten, staan, zit ten, staan. Ik denk dat het een beginnende steenpuist is. Er moetijs op, zegt de dokter. Maar vindt dat maar eens onderweg. Als Mulders niet bij me was ge- bleven, had ik het einde niet ge haald." m ob Mulders leidt de jacht met Frans Maassen en Marco Verwey. foto ANP Gianluca Bortolami won de rit nadat hij uit de kopgroep van zeven was weggesprongen. irik Breukink: met hangen en wurgen moeten we het halen tegen Brazilië an onze verslaggever overt van Veen ENNES - De Tour groet Oran- De 'tunnelvision' van de Ne- rlandse renners gaat nog net iet zo ver dat ze geen oog heb- envoor dat andere grote sport- ebeuren in de States. „Wordt eTour overschaduwd door het K? Da's niet erg", vindt Gert Ban Theunisse, „voetbal is in ederland gewoon sport num- er één." Advocaat en zijn man en in het toernooi zitten, moet :Tour het publicitair doen met n bijrol. Na vandaag, na de edstrijd Nederland-Brazilië, linnen de kansen keren, maar is geen Nederlandse renner Ie dat hoopt. In Dover, in righton, in Portsmouth, daar aarde Ronde eerder deze week root Brittannië aandeed, lie- 'n de Engelse bookmakers er nuwens geen twijfel over be- aan. Brazilië was de grote fa- bnet. et-niet geheel objectieve - Ne- erlandse peloton in de Tour enkt daar iets anders over. Bij- evallen door wereldkampioen ance Armstrong, die sinds zijn afkering met Daniëlle Over- ourflitsen Da Italiaan Marco Pantani wfl wel erg veel bewondering zijn kopman Claudio wppucci. Pantani, de in de '"Me Giro d'Italia twee zware 'fSritfen won, heeft op zijn li- urn. een duivel laten tatoeë- 1 En de bijnaam van Chiap- luuiluidt... de duivel. overwinning van Nicola mali in Portsmouth betekende WOe Italiaanse etappezege in 'Tour-geschiedenis. De meeste WViinningen bij de Italianen Gino Bartali achter zijn •""m staan: 12. Van de nog ac- renners uit Italië voert ™'do Bontempi de ranglijst un met zes. Gianluca Borto- wii zorgde vrijdag dus voor de 'e Italiaanse dagzege. De Braziliaan Wanderley Ma lies verliet in de vijfde rit de Zijn vertrek had een bij- ""tore achtergrond. Magal- aes importeert in Brazilië Jiet- oo.li het merk van Eddy "ukx, in Europa is hij de dea- r i'un een ander merk: Caloi. f botste fabrikant is leveran- ~r on subsponsor bij Lotto, de van Magalhaes. „In de ™r deed ik twee dingen tege- fietsen en mijn zakelijke oclen bijhouden. Ik was dus "100procent met de ronde be- °i het tempo niet meer bij- wiei gaag zegt zich een halve Neder lander te voelen, Oranje met 10-0 ziet winnen, maar toegeeft geen verstand van soccer te hebben. Eigenlijk vindt hij die bommel ding in het vliegtuig van het Ne derlands elftal veel interessan ter. Het is tenslotte een Ameri kaan. „Hé, wat is dat eigenlijk met die collega van jou? Unbe lievable. In de States claimen ze je dan gelijk helemaal bankroet. Hij gaat voor de bijl. I bet." En weg is Lance. Weg zijn de Ne derlanders. De Tour had giste ren z'n 'langste dag'. Het peloton ging in Cherbourg vroeg op pad. De karavaan jakkert nog een dikke twee weken door Frank rijk. De hoogtepunten worden, letterlijk en figuurlijk, verwacht in de laatste zeven dagen. Slim bekeken van de organisatie. Want dan heeft de Tour het rijk weer alleen. Nu nog niet. Nu eerst Nederland-Brazilië bij voorbeeld. Reken maar dat ze vanavond voor de buis zitten, de renners, in de hotels in en rond Futuro- scope. Laat het voetbalelftal zich gegroet en gesteund weten vanuit de Tour. Aan het Oranje gevoel mankeert ook daar niet veel. Al heeft het vertrouwen in een goede afloop hier en daar toch al een deukje opgelopen. Een snelle, doch representatieve enquête onder het peloton. Rob Harmeling (renner TVM): Nederland-Brazilië 2-1. „Oranje is gegroeid in het toernooi. Nor maal is dat niet zo. Nu wel. Een soort Duitsland-effect. Daarom geef ik ze een goede kans. Maar wie moet Romario dekken. Mis schien moet dat mannetje wel door twee Nederlanders gedekt worden. Ik kijk natuurlijk, maar maak me er verder niet druk om. Ach, eigenlijk zijn wielrennen en voetbal onbelangrijk. Het is er ger datje, doordatje drie weken lang in een vacuüm zit hier, niet eens weet hebt van oorlogen over de hele wereld." Bart Voskamp (renner TVM): Nederland-Brazilië 1-0. „Ik ver wacht een defensief spelend Oranje en een aanvallend Brazi lië. Ze moeten zorgen dat Roma rio wordt afgestopt. Dat kan Winter mooi doen. Dan moet het goedkomen. Ik ga kijken na tuurlijk. Zo vaak gebeurt dit niet." Gert-Jan Theunisse (renner TVM): Nederland-Brazilië 3-1. „Optimistisch zijn hè. En posi tief. Ik ben altijd positief Ik hou ervan om voorspellingen te doen die ingaan tegen het alge mene beeld. Maar Brazilië was tegen de Verenigde Staten toch ook niet goed. Puur geluk heb ben ze gehad. Het liefst had ik gehad dat Romario door John de Wolf zou worden gedekt." Theo de Rooij (ploegleider No- vémail): Nederland-Brazilië 0-2. „Brazilianen zijn heel creatieve spelers. Het Nederlands elftal heeft toch een paar zwakke pun ten, de positie van linksachter bijvoorbeeld met die De Boer. Op Bergkamp en Winter na. vind ik niemand overtuigen. Hoe Romario afgestopt moet worden? Door de minst slechte, iemand met veel personality. Die direct bij de eerste actie even de puntjes op de i zet." Patrick Jonker (renner Nové- mail): Nederland-Brazilië 0-1. „Het zal moeilijk worden. Brazi lië heeft de beste papieren. Ne derland heeft nog een kansje als ze Jan Wouters op Romario zet ten. Als die Wouters dan maar niet het veld wordt uitge stuurd." Wereldkampioen Lance Armstrong voelt zich sinds zijn verkering met wielrenster Daniëlle Overgaag een halve Nederlander. „Nederland wint met 10-0, maar wat was dat met die bommelding..." foto André de Ridder Berichten over vertrek van Once RENNES (GPD) Vijf kranteregels in een organise rend dagelijks sportblad en de Tour staat op z'n kop voor Erik Breukink. De Nederlander past niet meer in het 'kader en de plannen' van Once. Hoe zit dat, Erik? „Ach kom. Schei toch uit. Moetje vragen aan degenen die dat schrijven. Of aan Once. Niet aan mij." Dat is geen taal voor een Breukink. Maar Erik is dan ook boos. Boos op de journalist die heeft geschreven dat hij weg moet bij Once. „Als je 1'Equipe acht jaar hebt gelezen, weetje wel dat daar heel veel onzin in staat. De bedoe ling is nog steeds dat ik bijteken, geloof ik. Er is niks aan de hand. Tegen mij is niks verteld. Ik heb niet an ders gemerkt dan dat alles goed zit". Nog één keer dus: Erik Breukink hoeft niet weg bij On ce. Hij heeft bovendien een clausule in z'n contract waarin die eenzijdige optie van de kant van de renner is opgenomen. Breukink mag blijven als hij dat zelf wil, zegt die optie. Maar contracten, opties en clausules zijn er om gebro ken en verbroken te worden in de (top)sport. Dat weet ook Erik. Niet presteren betekent een onhoudbare si- tiuatie. Ondanks alle ingebouwde 'zekerheden'. Maar Manuel Saiz is iemand met een gespleten tong. De ene keer dit roepen, de andere keer dat. Tegen Ne derlanders houdt hij vol: „Die journalist van l'Equipe is niet goed bij zijn hoofd. Ik ga Erik anders toch niet meenemen naar de Tour. Op dit moment blijft hij ook volgend jaar- nog. Als het aan mij ligt blijft onze hele ploeg in tact. Maai' na de Tour maken we de balans op." Dat denkt ook Erik Breukink. Maar dergelijke berich ten zullen z'n rust en z'n voorbereiding op vooral de individuele tijdrit van maandag niet ten goede ko men. Z'n benen zijn goed, zegt hij. „Het is m'n specialiteit, ik ben optimistisch". Maar zijn hoofd is wat in de war geschopt. Door die vijf kranteregeltjes. Drievoudig Tourwinnaar Greg Lemond stapte na 170 kilometer af: uitgeput, maar vooral ontgoocheld. foto ANP RENNES (GPD) 's Morgens had hij toch weer een ander mens geleken. Een nieuwe start, een nieuwe hoop. Een nieuw land, een nieuwe kans. Greg Le- Mond herinnerde een kwartier voor de zesde etappe in de 81ste Tour in niet veel meer aan de ge broken man van de middag er voor in Portsmouth. Maar het bleek slechts schijn. Vrijdagmiddag 8 juli, om vijf voor half vier, stapte Greg 'the Crack' van zijn fiets, en nam hij afscheid van de Tour. Voor het laatst, want ongetwijfeld voor goed. Na 178,5 km, in Saint Hi- laire-du-Harcouet, was het over en sluiten. De dag, dat het peloton met D- Day werd geconfronteerd, be leefde de 33-jarige Amerikaan een ander soort Decision Day. De dag van It's all over now. „Morning", had de Engelse jour nalist hem begroet. „Morning? Yeah, je hebt gelijk. No good morning", was zijn antwoord. Hij praatte de problemen, die hij de vorige dag al in kleine kring had geopenbaard, nog eens in groter gezelschap door. Over zijn 'dode benen', over zijn fysiek best behoorlijke conditie, over onvermogen van inspanningen te herstellen. „Je droomt van toch nog een goeie Tour. Maar niet alle dro men komen uit. Al weet ik dat dat in mijn verleden meestal wél het geval was. Ik moet blij zijn met de loopbaan die ik achter me heb, maar ik wilde nog graag één keer opnieuw. Zo afscheid nemen is vreselijk, dat heb ik ook niet verdiend." Greg LeMond is belangrijker voor de profwielersport geweest dan alleen zijn erelijst hem na wijst. Drie keer de Tour. twee keer de wereldtitel het is een beperkte, maar hoogkwalita- tieve reeks. Maar hij was zeker de eerste renner, die zijn presta ties heeft geëxploiteerd. Toen hij hoorde wat het salaris van Bernard Hinault was bij La Vie Claire, bedong hij bij Tapie een jaarsom van een miljoen. La ter legde hij Roger Zannier bij Z een cheque voor van 5 miljoen in drie jaar. Hele waaiers 'B-ren ners' hebben van die financiële opwaardering meegeprofiteerd. Maar zoals zo veel andere top sporters is ook LeMond niet meester gebleven over die mil joenen. Samen met zijn vader Bob bedacht hij een eigen sport- lijn, met LeMond-fietsen en al. Maar in de winter van '92/'93 moest hij tot zijn droefenis en verbijstering constateren, dat zijn vader meer dan een miljoen had verspeeld. Het leidde tot een definitieve breuk. Sportief was LeMond toen al be zig zijn carrière in neerwaartse zin om te buigen. De nederlaag in de Touretappe naar Val Lou- ron, 1991, met Indurain en Chiappucci in een meedogen loze tweedracht, was het eerste serieuze teken van verval. Zijn opgave, daags na Sestrières, in de Tour van '92, het tweede. Gis teren volgde de definitieve over gave. Erik Breukink (renner Once): Nederland-Brazilië 1-0. „Opti mistisch blijven. Iedereen denkt wel dat die Brazilianen sterker zijn, maar ik vond ze niet over tuigen tegen de Verenigde Sta ten. Hangen en wurgen. Kansen scheppen kunnen ze wel. Ik vind dat Valckx Romario moet uit schakelen. Dat kan hij heel goed." Erik Dekker (renner WordPer fect): Nederland-Brazilië 0-1. „Omdat ik hoop dat ik ongelijk krijg. Brazilianen zijn normaal beter. Nederland krijgt te veel kansen tegen. Tegen Brazilië is dat levensgevaarlijk. Wie Roma rio moet dekken? Iedereen, be- halye Koeman. Maar daar komt Advocaat wel uit." Erwin Nijboer (renner Banes- to): Nederland-Brazilië 1-0. „Voor mij mag Nederland we reldkampioen worden. Oranje is taktisch sterker dan Brazilië. Dat is heel belangrijk in deze wedstrijd. Let maar op." Rous mag toch nog starten RENNES (ANP) - Frans Maas sen was niet de enige die giste ren streed tegen de klok. De Fransman Didier Rous, ploeg genoot van de op weg naar Ren nes afgestapte Greg LeMond, deed eveneens een vertwijfelde poging op tijd binnen te komen. Rous faalde in zijn opzet. Hij kwam 29 minuten en 24 secon den na de Italiaan Bortolami binnen. Hij overschreed de tijds limiet met zes seconden. De jury was vriendelijk. Rous mag zater dag starten. Het is niet duidelijk of de Fransman dat ook nog zal doen. door Peter Ouwerkerk We ontkomen er niet aan: even terug naar D-Day, naar de dag waarop 50 jaar geleden de geallieerden Frankrijk begonnen te be vrijden. Het Tourpeloton werd gistermorgen afgezet op Normandische bodem. De karavaan zette de klok ge lijk op continentale tijd, en The Longest Day van de Tour 1994 kon beginnen. Tweehonderdzeventig en een halve kilometer. Langs Utah Beach, door Sainte- Mère-Eglise, op naar een sprint van 20.000 (zeven mil le) franc voor het D-Day Mo nument in Saint Lo, beschik baar gesteld door het conseïl- général van de Manche. Sainte-Mère-Eglise. Inder daad. Het Normandische dorpje, waar in de nacht van 5 op 6 juni 1944 Amerikaanse parachutisten vari de 182ste en 101ste luchtlandingsdivi sie de herovering van Fran se grond op de Duitsers be gonnen. Het eerste dorp dat ook daadiverkelijk iverd be vrijd. De para's van de US Air For ces kwamen nogal verwaaid in Normandië terecht, maar er streken er toch ook heel wat neer in Sainte-Mère- Eglise. John Steele bijvoor beeld, al bleef die met zijn pa rachute aan de kerktoren hangen. De Duitsers hébben lang ge dacht dat ze hem eraf had den geschoten, Steele hield zich dood, en overleefde itit- eindelijk. Hij raakte alleen doof door het voortdurende klokgelui, vlak boven zijn hoofd. Het verhaal is bekend. Mis schien ook aan de coureurs, die gistermiddag aan het overvolle Sainte-Mère- Eglise in sukkeldraf voorbij reden. De historische waar de van die kilometers ivas ze 's morgens nog eens verteld. Een maand geleden had Bill Clinton er een parade afge nomen. De meeste ploegen namen hun geschiedenisboeken door in Cherbourg, of in dorpshotels in de buurt van de transatlantische haven stad. Behalve één, die moest een paar kilometer verder doorrijden. Naar Sainte-Mè re-Eglise. De naam van die ploeg? Telekom, voor hon derd procent bestaand uit... Duitsers. O ja, en de sprint bij het D- Day Memorial werd gewon nen door een man, die de af gelopen drie massasprints vergeefs naast de dagzege had gegrepen. Olaf Ludivig. Oók een Duitser. Heilige Mutter Kirche. RENNES (ANP) - In de vroege ochtend vertrekken 182 renners uit Cherbourg voor de langste etappe van de Tour, die over 270,5 kilometer naar Rennes voert. Weer: bewolkt, fris. On derweg herdenkt het peloton het begin van de bevrijding van 1944 (D-day) met een Memorial- sprint. 99,5 km: Cöte de Meauffe (4e cat): 1. Peter de Clercq (Bel, 2. Chiappucci (Ita), 3. Frison (Bel). Memorial Sprint: 1. Ludwig (Dui), 2. Museeuw (Bel), 3. De Clercq. 100 km: 23 coureurs rijden weg uit peloton. Onder de vluchters Museeuw, nummer twee in het klassement. Vanzella, drager ge le trui, niet in kopgroep. 116 km: groep wordt in ingelo pen. 117 km: negen renners ontsnap pen, Museeuw is er opnieuw bij. 124 km: hergroepering. 162,5 km, Cóte de L'Embranche- ment (4e cat): 1. De Clercq, 2. Chiappucci. 3. Thibout (Fra). 178 km, eerste bonificatie sprint: 1. Anderson (Aus). 2. Co- lage (Ita), 3. Thibout. LeMond heeft opgegeven. 182 km: Cöte Loges-Margis (3e cat): 1. Zamana (Pol). 2. Ander son, 3. Chiappucci, 4. Rooks (Ned), 5. Bobrike (Rus). 190 km: 2e sprint: 1. Museeuw. 2. Martinelli (Ita), 3. Abdoesjapa rov (Oez). Museeuw virtueel lei der. 194 km: 21 coureurs ontsnappen. Museeuw en klassementsleider Vanzella in kopgroep. 205 km: voorsprong vluchters 0.12. 208 km: Vijf koplopers blijven over: Marie (Fra), Oetsjakov (Oek), Hervé (Fra), Ghirotto (Ita) en Lietti (Ita). 220 km: voorsprong vijf vluch ters 1.40. 222,5 km: 3e bonificatiesprint: 1. Marie, 2. Ghirotto, 3. Hervé. 241 km: hergroepering, alleen Oetsjakov blijft voorop. Twee ki lometer later wordt hij ook inge lopen. 258 km: nieuwe ontsnapping met Andreu (VSt), Yates (GBr), Zberg (Zwi), Bortolami (Ita), Heppner (Dui), Abdoesjaprov en Bontempi (Ita).. 260 km: voorsprong 1.20. 265 km: voorsprong 0.55. 270 km: Bortolami wint na korte solo etappe, Yates pakt gele trui. In het algemeen klassement heeft Yates een seconde voor sprong op Bortolami en vier op Museeuw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39