Stan Valckx daagt Romario uit V# Blufpoker van de laatste acht in Amerika Oranje-fans lucht voor de spelers Kort Amerikaans Danny Blind toch kanshebber voor een basisplaats je mandekker van Oranje tegen de pingelaar van Brazilië 8 onze verslaggever ilbert Geesing DALLAS - Binnen de krijtlij- is hij een beest, een killer sang. Instinctief loerend op ijn prooi, twee keer drie kwar- jcr lang. Heel geconcentreerd. Ian Valckx is de man voor de peciale opdrachten. Voor Ro- iario de Souza Faria dus. „Bij SV hebben we op de training Itijd tegenover elkaar gestaan, ier jaar lang. Als hij er was enniinste." En als de Brazi- iaan geen snipperdag nam of fn baaidag had, dan was alckx 'de blinde' als hij een tik ildeelde en Romario de 'grote ameel'. .,Dat was mijn koos- aam voor hem." hinderen. „Ik weet niet wat Ad vocaat van plan is, maar Roma rio mag in elk geval geen ruimte krijgen als hij op onze helft is. Als je hem lekker de bal laat aan nemen, ben je gezien. Dan kun je beter op de tribune gaan zitten. Ik moet hem heel kort dekken." Mits de bondscoach zijn bede verhoort en Valckx koppelt aan het Braziliaanse fenomeen. Daar gaat de Limburger wel vanuit. „Advocaat vroeg me deze week of ik er klaar voor was en of ik het aankon." Hij denkt van wel. „Op de training bij PSV waren het al tijd heel mooie en interessante duels. Ik kwam daar heel vaak als winnaar uit tevoorschijn." Geinig ventje „Maai- of Romario angst voor mij heeft? Goh. dat weet ik niet. Hij sprong wel regelmatig op, dat herinner ik me nog goed. Ik wilde me tegen hem absoluut niet gewonnen geven. Van die strijd ben ik zeker niet slechter geworden. Maar het is niet zo dat ik hem bij PSV over het hele veld heb geschopt. Ik gaf hem af en toe wel een tikje. Eerlijk gezegd vond ik hem wel een geinig ven tje. Maai' soms ergerde ik me ook kapot aan zijn gebrek aan soli dariteit. Dat liep af en toe de spuigaten uit. Ik heb wel eens onder vier ogen gezegd hoe ik over hem dacht. Maar ja, Roma rio kan slecht luisteren hè." Behalve als ze samen op stap waren. Dan genoten ze intens van het Eindhovense uitgaan sleven en waren het de dikste vrienden. „In het begin heb ik heel veel met hem opgetrokken, daarna werd het wat minder. Ik kon makkelijker iets van hem accepteren dan de rest. Toen ik pas in Portugal zat, begreep ik pas goed hoe Romario zich dat luiten het veld waren Valcxk en in de eerste twee jaar Sfe vrienden. Stapmaatjes, ie met volle teugen genoten au de geneugten des levens, log steeds, nu alleen geschei- i. De flamboyante pingelaar ItRio de Janeiro tegen de ruige landekker uit Arcen. Van- tond.inde Dallas Cotton Bowl, ijn ze tot elkaar veroordeeld, in minste, daar gaan beiden anuit. Valckx op zeker. „Winter Frank de Boer -hebben bij x Romario ook al eens be- ireden. Maar nu wil ik tegen spelen. Het is mijn positie, at ik dan tegenover Romario la, is niet meer dan bijzaak. Het |ook niet belangrijk of ik van win of Romario van Het gaat erom of het Neder- elftal wint." Creek, het wat minder onderkomen van me dan Lake Nona in Orlan- n, legt Valckx het Braziliaanse fcetelkind op de snijtafel. „Ro- speelt op dit WK heel an- h dan bij PSV, hij is veel na- aanwezig. Hij is er alleen op uit om z'n doel mee te pikken, hij fun- ;rt nu veel meer als het mid- lunt van het team. Op dit wil Romario de absolute zijn, dat straalt hij van alle iten uit." Valckx de taak dat te ver- Stan Valckx na de wedstrijd tegen Ierland: gelukgewenst door prins Willem Alexander. eerste jaar bij PSV moet hebben gevoeld." Stan Valckx bracht vier jaar ge leden de kerstdagen en de jaar wisseling door in Rio de Janeiro, bij Romario. „Maar langzaam kreeg hij in Eindhoven z'n eigen' kennissenkring en gingen we steeds minder vaak op stap. De laatste keer dat ik hem heb ge sproken. was bij Porto-PSV. zo'n anderhalf jaar geleden. Het was maar heel even. Ik heb z'n tele foonnummer in Barcelona, maar probeer Romario maar eens aan de lijn te krijgen. Hij is er nooit." Toch was het ook Romario die PSV adviseerde twee nieuwe verdedigers te kopen. Stan Valckx stond toen in de ploeg en voelde zich aangesproken door de kritiek. Een jaar later verkas te hij naar Sporting Lissabon, in het spoor van Bobby Robson. De bon vivant uit Arcen liet in Portugal zien wel uit het goede hout gesneden te zijn en werd dit seizoen zelfs uitgeroepen tot de beste speler in de Portugese competitie. Het kan raar lopen. „Ik ben snel en kan koppen, ik maak geen on nodige overtredingen, ik ben hard en kan voetballen in de kleine ruimte. In Nederland is mandekker een vies woord. Ik wil niet zeggen dat je niet voor vol wordt aangezien, maar het liefst willen ze allemaal laten zien dat ze kunnen voetballen. In Portugal is de benadering iets anders. Daar is meer waarde ring." Daarover zal Valckx vanavond geen klagen hebben als hij Ro mario de Souza Faria aan ban den legt. „Dit wordt de mooiste wedstrijd uit mijn carrière. En die wedstrijd hoeft voor ons ze ker niet het einde van het WK te zijn. Ik vind zelfs dat we wereld kampioen kunnen worden." Dat heeft Oranje tegen Ierland laten zien, meent Valckx. „De eerste helft hebben we op topniveau gespeeld. Het tweede deel was minder. Maar we zijn toen wel tot op de bodem gegaan. Nu wordt het pas echt interessant. De hele wereld let op je." Hij droomt van de WK-finale. „Tegen de Duitsers, dat zou voor mij het absolute einde zijn." Hij heeft ook vannacht waarschijn lijk geen oog dichtgedaan. Peter van Vossen had zich een betere kamergenoot kunnen wensen. „Hij wordt niet gek van mij, maar ik van hem. Hij snurkt na melijk." Net als Romario soms. Stan Valckx is klaarwakker. Iondscoach van Brazilië heeft koffiedik gekeken: Duitsland-Brazilië in de finale jENHAAG (ANP) - De Bulgaar spelers hebben president jthelew al uitgenodigd voor de eindstrijd. Sterspeler Ha- droomt van de wereldtitel por Roemenië. Roberto Bag- jo gelooft heilig in de kansen pn Italië. En Duitsland? „Die schaft" heeft de terug- ïtpas geboekt op 18 juli, de [na de finale in de Rose Bowl Angeles. Zuidamerikaans en zeven landen spelen blufpo- de kwartfinales. Voor P eerst sinds 1958 is Brazilië lenige niet-Europese land bij acht van het WK. De ianen swingen er voorals- Sniet minder om in Rio de Ja- Bondscoach Parreira S in het koffiedik gekeken: jfe finales: Brazilië-Roeme- i Duitsland-Italië; finale: szilië-Duitsland; wereldkam- «n: Brazilië. Voor de vierde snal958, '62 en '70. San Francisco bereiden Zwe ien Roemenië zich in hetzelf- iiotel voor op hun kwartfi- fc Beide delegaties boekten «érs in het chique Lafayette lieven buiten de metropool. Zweedse selectie traint om boek van het hotel, op tien juten loopafstand, de Roe- senzijn anderhalf uur met de 'onderweg naar het Buck Stadium op de Santa Cla- Üiiiversity. Si en zijn kornuiten liggen er twakker van. Zij zijn de reve ls van het toernooi en verdie- 1 navenant. Voor de kwalifi- voor de tweede ronde ®0 gulden de speler, voor de Mfinale 30.000 gulden. Voor wereldtitel ligt 250.000 gulden ®an klaar. En dat terwijl het bndsalaris in hun geboorte- jb voor Jan Modaal rond de Zuiden schommelt. landen speelden vanaf j zeven keer tegen elkaar, eden won er drie, Roemenië I Het laatste duel, een bbd geleden in San Diego, %de in 1-1. Vandaar dat de föieense trainer Iordanescu Spelers tijdens de training seen uur liet oefenen op het ;euvan strafschoppen. Bles- Borgen kent hij niet. De spits lucioiu keert na zijn schor- 'krug in de basis. ^rpunten 'bikt hij over de speerpun- Hagi, Dumitrescu, Radu- J zijn collega Svensson uhet supertrio Brolin, Dah- 5 Kenneth Andersson. De aie twee maakten zeven van j^gen Zweedse doelpunten, jêvoor de Roemenen zijn de niet. „Technisch zijn ze •"i geeft Andersson toe, ^wlj vormen wél een hech- 1 -ollectief.De Zweed ver overde nooit een basisplaats bij KV Mechelen en verhuisde daar op naar Lille. Blessures zijn er wel in de Zweedse selectie. Aanvoerder Thern wordt dag en nacht aan de knie behandeld. Hij is de vrij wel onmisbare regisseur op het middenveld. PSV'er Ingesson heeft last van een hardnekkige indigestie en libero Björklund van pijnlijke beenspieren, die hem dwingen na een uur het veld te ruimen. In hotel Sanction in Princeton, New Jersey bereiden de Bulga ren zich heel ontspannen voor op de wedstrijd tegen Duitsland in het Giants Stadium in New York. Een partijtje waterpolo in het. zwembad, een lange siësta in volle zon op het terras, lange dis cussies met biertje en sigaret aan de bar. inkopen doen in Manhattan, afgewisseld met lichte looptrainingen „Wij heb ben niets te verliezen", lacht sterspeler Stoitsjkov. „Duits land alles." Winnen van Duitsland deden de Bulgaren ooit een keer, op 23 no vember 1960 in Sofia (2-1). Daar tegenover staan vijftien nederla gen sinds 1935 en een gelijkspel. Penev weigert erbij stil te staan. Hij brengt drie spelers na hun schorsingen terug in de basis: stopper Ivanov, linksback Tzve- tanov en middenvelder Iankov, en zet Kiriakov op de plaats van de uitgesloten Kremenliev. De Duitsers doen traditioneel bijzonder gewichtig. De zere teen van Rudi Voller is voor bondscoach Vogts aanleiding alarmfase 1 in werking te stellen. Voller speelt natuurlijk. Sam- mer niet. De motor op het mid denveld wordt wegens een echte blesssure vervangen door Andy Móller. Aanvoerder Matthaus speelt zijn 21e WK-wedstrijd, een evenaring van het record van Uwe Seeler, Maradona en de Pool Zmuda. In het Foxboro Stadium, even buiten Boston, wordt Italië- Spanje een Zuideuropese klas sieker. Spanje zoekt revanche voor de nederlaag (4-0) van FC Barcelona anderhalve maand geleden in de Europese bekerfi nale tegen AC Milan. „Wij zullen bewijzen", aldus stopper Nadal van BarQca, „dat het Spaanse voetbal beter is." In het Spaanse elftal maakt Caminero van Atle- tico Madrid na zijn twee gele kaarten zijn rentree. Coach Clemente heeft nog meer wijzigingen in petto. In de spits keert Salinas terug en op het middenveld wordt mogelijk een plaats ingeruimd voor Beguiris- tan. Het Spaanse elftal staat te gen Italië in het rood. Van de 22 ontmoetingen sinds 1920 verlo ren de Spanjaarden er acht te genover zes overwinningen. In het Italiaanse kamp groeit het optimisme. Volgens Roberto Baggio, die voor zijn twee doel punten tegen Nigeria duizend flessen wijn cadeau kreeg, kan het Italiaanse elftal niet slechter spelen dan in de voorgaande vier wedstrijden. „Dat geeft ons moed", aldus de boeddhist van Juventus. „Slecht spelen en toch bij de laatste acht, dat is toch een goed teken?" De vermoedelijke opstellingen: San Francisco, Stanford Stadium (zondag) Roemenie: Prunea; Petrescu, Belo- dedici, Mihali, Prodan en Munteanu; Popescu, Hagi, Lupescu en Dumi trescu; Raducioiu. Zweden: Ravelli; Nilsson, P. Anders son. Björklund of Kaamark en Ljung; Brolin, Schwarz, Thern en Ingesson; Dahlin en K. Andersson. Scheidsrechter: Don (Eng), grens rechters: Pearson (Eng) en Hae-Yon (ZKo). New York, Giants Stadium (zondag) Bulgarije: Milhailov: Kiriakov, Iva nov. Houbtchev en Tzvetanov; Ian kov, Letchkov, Borimirov of Sirakov en Balakov; Kostadinov en Stoitsj kov. Duitsland: Illgner; Kohier, Matthaus en Wagner; Berthold, Hassler, Buch- wald, Helmer en Möller; Voller en Klinsmann, Scheidsrechter: Tones (Col), grens rechters: Zarate Vazgiez (Par) en Marton (Hon). Boston, Foxboro Stadium (zaterdag) Italië: Pagliuca; Tassotti. Costacur- ta, Maldini en Mussi; Donadoni, Dino Baggio, Albertini en Conté; Roberot Baggio en Casiraghi. Spanje: Zubizarreta, Ferrer, Nadal, Alkorta. Abelardo en Sergi; Goikoet- chea, Hierro en Caminero; Salinas of Bakero en Luis Enrique. Scheidsrechter: Pulil (Hon), grens rechters: Dunster (Aus) en Matthys (Bel). Ze hebben zoiets van: toch weer geen Nederlanders hè... Dick Advocaat aait Roy over de bol tijdens de training. Den nis Bergkamp kijkt toe. foto ANP van onze verslaggever Albert Geesing DALLAS - Voetballers we ten meestal precies of ze spelen of niet. Daar hebben ze de teambespreking op de dag van de wedstrijd niet voor nodig. Daarom been den Frank de Boer en Aron Winter met grote stappen in de richting van de bus, de gezichten strak in de plooi. Er kon geen lachje af. Nou weet je het bij Dick Advo caat nooit helemaal zeker. Maar het signaal dat hij gis termiddag afgaf bij de laat ste training op de universi teit van Dallas biedt voor Winter en De Boer weinig hoop dat zij vanavond tegen Brazilië in de basis staan. De bondscoach is er voor zichzelf uit. maar per defini tie weigerde hij een etmaal voor de WK-kraker in de Dallas Cotton Bowl de elf na men prijs te geven. „Het was een partijtje van jong tegen oud, daaruit mag niemand conclusies trekken." Toch wagen we de gok. Dick Ad vocaat kennende kiest hij in verdedigend opzicht voor de 'ouwe hap'. Voor spelers, die gepokt en gemazeld zijn en die zich niet meteen de kop op hol laten brengen. Voor routine en ervaring dus. Het opmerkelijkst in het partijtje van tien tegen tien was de rol voor Danny Blind als rechtsback. Dat zou dan voor de Ajacied z'n eerste op treden worden in zijn vierde toernooi. Eerder liet Blind de bondscoach in een ge sprek onder vier ogen weten dat hij het „tamelijk zinloos" vond om zich nog op die plaats in het elftal te concen treren. „We hebben nu gespeeld te gen een ploeg met één spits, met twee spitsen en met drie spitsen. Maai' telkens kwam ik niet in aanmerking." En als dat nu ineens wel het ge val is? „Ik kan me dat eerlijk gezegd niet voorstellen. Maar als het wel zo is, zal Ad vocaat met hele goede argu menten moeten komen om mij te overtuigen." Flauwekul natuurlijk. Een WK-wedstrijd tegen Brazilië speel je maar eens in je leven. Die wil geen speler missen. Daarom heeft Frank de Boer al op voorhand flink de smoor in. De verdediger van Ajax stond de laatste acht tien interlands zonder on derbreking in de basis, maar lijkt nu plaats te moeten ma ken voor Jan Wouters. De ouderling van Oranje, die op de dag van de finale 34 jaar wordt, lijkt voorbestemd om Bebeto het leven zuur te ma ken. Samen met Rob Witschge. De bewaking van Romario komt meer dan waarschijn lijk in handen van Stan Valckx, die bij de training geen moment van de zijde week van Dennis Bergkamp. Daarvoor speelde Ronald Koeman als vrije verdediger. Advocaat gaf echter geen krimp. „Ik heb nog een dag om erover na te denken. Maar in principe ben ik eruit. We hebben de videobanden nog eens goed bestudeerd, we kennen de kwaliteiten en de posities van de Brazilia nen." Of de ploeg in vorm is, wilde iemand weten? „Dat is moeilijk aan te geven. Op de training in elk geval niet.. Maar dat is logisch. Iedereen is volop met die wedstrijd bezig, de druk is groot. Als ze morgen maar scherp zijn, daar gaat het om. Voor mij is het in elk geval geen eer om tegen Brazilië te spelen. Ik wil winnen." Snel herstel Aan de conditie zal het vol gens bondsarts Frits Kessel niet liggen. „Die is na zeven weken nog steeds goed. Dat blijkt wel uit het snelle her stel van de blessures van Overmars en Van Vossen. De handrem hoeft er nog steeds niet op, dat is een goed te ken." Het is alleen de vraag of Oranje anderhalf uur lang bestand is tegen de hitte van zo'n 45 graden. De lucht vochtigheid in Dallas is een stuk minder dan in Orlando, de temperatuur daarente gen hoger. „De keuze van het land is fantastisch", meent Frits Kessel, „maar de keuze van het tijdstip waarop de wedstrijden worden ge speeld, is belachelijk." Brazilianen zijn wat meer ge wend aan de hoge tempe raturen en zijn ook wat dat betreft in het voordeel. Bondscoach Carlos Alberto Parreira mist vanavond Leo nardo. die na zijn elleboog stoot tegen Amerika voor vier wedstrijden is ge schorst. Zijn vervanger is Branco, de tegenstander van Mare Overmars. De vermoedelijke opstellin gen zijn: Nederland: De Goey; Blind. Koeman. Valckx, Wouters; Rij kaard. Jonk, Witschge, Over mars. Bergkamp. Van Vossen Brazilië: Taffarel; Jorginho. Al- dfir, Marcia Santos, Branco; Ma- zinho of Rai, Mauro Silva, Dun- ga, Zinho; Bebeto, Romario. van onze verslaggever Hans de Bruijn DALLAS Een beetje flauw vinden ze het wel. „Wij zijn hier in Dallas om ze aan te moedigen", zegt een boze Oranje-supporter. „En dan niet op of omkijken." Even tevoren waren hij en zijn vrienden, op een terrasje in Market Street in het uitgaanscentrum van Dallas, op geveerd. „Daar loopt Oranje", riep plotseling iemand. En warempel, daar komen zowaar enkele spelers van het Nederlands elftal aangesjokt. Jan Wouters, Peter van Vossen, Mare Overmars, Danny Blind, Johnny Bosman slenteren zomaar 'in het wild' over straat. Dick Advocaat heeft zijn spelers een avondje vrijaf gegeven. De supporters op het terras van TGI Fri day's zwaaien en roepen... heffen meteen een luid 'Hol land, Holland' aan. De Oranje-spelers doen alsof hun neus bloedt. Geen lachje kan eraf. De supporters, hün fans toch, worden aangekeken met een blik van: „Oh, nee. geen Nederlanders". Ze draaien zich om, en verdwijnen in een café. „Al hadden ze maar heel even gezwaaid", zegt Eric Groen uit Wormer. „Als je niet herkend wilt worden, blijf dan in je hotel en ga niet in de drukste straat van de stad stappen", voegt Mariëlle van Bommel uit Naaldwijk er geërgerd aan toe. „Nee. dan Mario van den Ende. Daar zijn we gisteravond zelfs mee wezen stappen". Even later komt de Neder landse scheidsrechter, die op dit WK is 'uitgefloten' maar als Oranjesupporter in Dallas blijft, met zijn grens rechter Jan Dolstra en de zanger René Froger weer voor bij. Zij doen tenminste niet alsof de Oranjesupporters lucht zijn. Langzaam begonnen gisteren die supporters in Dallas - de stad van de cowboys, J.R. Ewing en de moord op J.F.K. - binnen te druppelen. Het was al gauw duidelijk dat Oranje het in de hitte van de Cotton Bowl - waar de temperatuur tot boven de 40 graden is opgelopen - moet doen met heel wat minder steun dan in Orlando. Volgens supporterscoördinator Wil van Rhee van de KNVB zul len hooguit vijfduizend Nederlanders het Nederlands elf tal aanmoedigen. De supportersstrijd zal in elk geval door Brazilië gewon nen worden. In de straten van Dallas was dat al te mer ken. Bij al het geel-groen van de Brazilianen zonk het weinige Oranje totaal in het niet. Voor het eerst waren de oranjefans - die Washington en Orlando in hun zak sta ken - in de minderheid. Verwacht wordt dat vijftiendui zend Brazilianen Romario en Bebeto zullen aanmoedi gen. De KNVB heeft in Amerika zo'n tweeduizend kaartjes verkocht, uit Nederland komen nog eens zoveel mensen overvliegen en er zijn er ook die op de bonnefooi komen en kaartjes zoeken. Om hen terwille te zijn besloot de voetbalbond donderdag en vrijdag in de uitgaanswijk West End op straat kaartjes te verkopen. Maar bondspersoneel was daar nog geen half uur mee bezig toen de politie ingrijpt. Het mocht niet. Bedrem meld dropen de KNVB'ers met nog 800 kaartjes in een tas af. Dan maar bij het stadion proberen. In dat geval zullen de Nederlanders in West End zater dagavond stevig de bloemetjes buitenzetten. Maar ze zullen al gauw merken dat Dallas geen Orlando is. Daar trad de politie heel soepel op tegen de luidruchtige voet balfans. Maar politiewoordvoerders in Dallas hebben al laten weten strenger te zullen zijn. Zo wordt drankge bruik op de openbare weg - wat in Orlando oogluikend werd toegelaten - niet getolereerd. 9 In het Zweedse stadsdeel Hornstull kan niemand meer om international Thomas Brolin heen. Sinds Zweden zich plaat ste voor de kwartfinales hangt er in Hornstull een twaalf meter hoge en acht meter brede poster van de middenvelder van Par ma. Volgens de Zweedse krant Svenska Dagbladet blikt Tho mas Brolin als een majesteit vanaf het protret naar de ver baasde voorbijgangers. Een Nederlandse boer organi seerde gisteren de generale re petitie van de kivartjïnale tus sen Oranje en Brazilië. De man liet op zijn iveiland in Reeuwijk 22 koeien in blauwe en oranje hesje tegen elkaar aantreden. Beide elftallen deden het rustig aan. De uitslag is onbekend. Uit telefonische peilingen van onderzoeksbureau Trendbox onder 3.332 personen van zes tien jaar en ouder blijkt dat de interessse in het WK voetbal groeit. Na Nederland-Ierland is de belangstelling toegenomen tot 73 procent. Tussen eind mei en eind juni was dit nog tussen de 60 en 65 procent. Nederland en Duitsland zijn met respectie velijk 66 en 69 procent nog steeds de grootste favorieten voor een plaats in de halve fina les. De kansen voor Brazilië zijn gedaald van 63 naar 46 procent. Ruim een derde van de onder vraagden denkt dat Nederland op 17 juli in de finale zal staan. De Duitsers en Brazilianen ma ken met respectievelijk 23 en 28 procent de grootste kans tegen stander van Oranje te worden. Roberto Baggio en Giuseppe Signori rusten even uit tijdens de training van Italië. foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 37