De Kameleon krijgt een thuishaven Alleen voor lange mannen PZC vrije tijd ZATERDAG 9 JULI 1994 34 Terherne geeft bootje hoofdrol Horizontaal Vertikaal Oplossing postzegels worden vervangen door zegels met nieuwe motieven. Er bestaan nu Crouwel-zegels van 5, 10, 25, 70 en 80 cent. Als elk halfjaar een motief op een zegel wordt gewijzigd is een looptijd van drie jaar gecreëerd. puzzel - 10 11 12 13 14 15 1. Reptiel, rationeel; 2. trein- trekker, meer in Finland; 3. Amerikaanse staat, historie; 4. duw, naar. roem, web; 5. jong, bekoorlijk, hetzelfde, toets al leen; 6. vervelend, tijdperk, meelspijs; 7. knolgewas, onzin, bijb. figuur; 8. haremslavin, zeel. soort; 9. krijgsgewoel, deel v.e. molecule, militaier, groet; 10. voorspeid, artiest, 11. zwijn, zee schilpad, marge; 12. kerk, mu zieknoot, cijfer; 13. scheikun dige term, boomvrucht, pape gaai; 14. boom. intern, staat; 15. lidwoord, Europeaan, sterren- Wichelarij. 1. Kokospalm, voorzetsel, streek,; 2. cilinder, bergnimf, ontwijking; 3. muziekinstru ment, niets uitgezonderd, in or de; 4. metaal, borstvliesontste king; 5. familielid, jaarboek, kluit; 6. staatseigendom, plaats in Japan, Amerikaanse staat; 7. bijbelvertaling, schrijfgerei, oude stad, heldendicht; 8. ont dekkingsreiziger, graafschap in Engeland; 9. hiaat, liefdegod, plaats in Duitsland; 10. voeg woord, motief, contour, wind richting; 11. ingedikt sap, wis selgebruik, devies, inhouds maat; 12. traag, voegwoord, zwartsel; 13. Franse vennoot schap, menigte, vrucht, ondui delijk; 14. ontwerp, gravin van Holland, plaats in Italië, 15. handgreep, muzikale hulde. Oplossing vrijdag notulist e c o n o m i e gangtrap Enge 1 and nestelen ontbyten overtoom gymbroek De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: negenoog en tongstem. Het sleutelwoord luidt: 'palmsuiker'. De prijswinnaars van de woord zoeker van afgelopen zaterdag zijn: Pascale Tiessens, Strand- loperstraat 18, Heinkenszand (VVv-bon 50,-). De VV-bonnen van 25,- gaan naar: J. Douw, Kerkstraat 18, Koudekerke; Maria v.d. Slikke, Driewegen- weg 5, Biervliet en W. A. de Groen, Magnoliastraat 1, Nieu- wekerk. De prijzen worden bin nenkort toegezonden. Doorloper 15x15 nr. 39 Stuur uw oplossing uitsluitend op een briefkaart naar onze puzzel redactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 Al Vlissingen Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VW- bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VW-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnars vindt u in de PZC-bij- lage 'Vrije Tijd' van volgende week. VERSLAGGEVER Deksels! Drommels! Verroest! De praam van Gerben Zonderland! En molen de Woudaap! Trefwoorden met een gouden nagalm voor iedereen die ooit de avonturen van de Kameleon verslond. Knusse boeken, met de gedienstige tweeling Hielke en Sietse Klinkhamer in de hoofdrol, en een oude, kakelbonte boot. In een wereld, die nog overzichtelijk was, waarin iedereen voor elkaar klaarstond, veldwachter Zwart elke inbraak oploste en moeder Klinkhamer altijd een schone overall had klaarliggen als de avonturen van de tweeling weer eens in de plomp eindigden. De nestwarmte komt je van verre al tegemoet in de zestig deeltjes die auteur Hotze de Roos schreef en waarvan er dertien miljoen zijn verhandeld. Hoog tijd om de Kameleon een thuishaven te geven, vinden de 525 inwoners van Terherne, een charmant Fries dorp aan het Snee- kermee*. Ze herkennen niet alleen uiterlijk hun dorpje terug in Hielke en Sietse's woonstee uit de boe ken, maar ook de knusheid die in de bescheiden schaal van zo'n dorp besloten ligt, de burgerzin, zeg maar, met duidelijk vastgeleg de normen en waarden. Terherne wil voor 2,3 miljoen- gul den de bestaande situatie in het dorp zelfs ondergeschikt maken aan de fictie uit de boeken: er komt een molen, de betonnen brug wordt vervangen door een hefbrug mèt brugwachter en het hotel is opgedoopt tot 'Gouden Leeuw' met een inderhaast verguld leeuw tje voor de deur. Na de zomer begint de bouw van een bezoekerscentrum annex mu seum en een wandelpier. Op een sokkel krijgt de Kameleon een ere plaats. Straks zie je de Kameleon ook op T-shirts, dekbedden, vin gerhoedjes, stickers en vlaggetjes. Er zijn plannen voor een eigen blad, het recreatiepark overweegt Kameleons als trapautootjes en radiografische modellen in een vij ver. Padvinders uit Tholen varen L)e praam Kameleon doet oude tijden herleven. in augustus alvast wat rond met een nagebouwde Kameleon. Voor bodes van een gekte? Hertaald Vlijtig bouwden ze in Terherne zelf ook al een Kameleon, met een mo tor van 100 pk. Uitkijken met gas- geven, anders gaat-ie zo over de kop. Volgend jaar gaat de boot drie pramen trekken, om bezoekers rond te varen. Omgekeerd gaat de fictie zich op de feiten richten. Het dorp uit de boeken zal meer op Ter herne lijken, belooft Uitgeverij Kluitman Alkmaar (bekend van de magische afkorting 'UKA' op de boekenkaftjes) die inmiddels in Heerhugowaard op een industrie terrein zetelt - want vooruitgang moet er zijn. De oude drukken worden namelijk herschreven en zo kan Kluitman, financieel betrokken bij het pro ject, moeiteloos een scheut Terher ne toevoegen. Inmiddels is de helft van de reeks 'hertaald,' zegt Kluit- man-directeur Piero Stanco. Modernisering was wel nodig. In de eerste deeltjes had alleen de dokter een auto, niemand bezat te lefoon, er reden paard-en-wagens door het dorp en dat stoorde de nieuwe lichting lezers. Typische Kameleon-krachttermen ('ver roest!') zijn vervangen door heden daagse equivalenten als 'verrek' en 'shit!' en ook de xenofobie bij de bewoners is getemperd (de teneur in de reeks was altijd dezelfde: is er geld weg bij de notaris? Natuurlijk gestolen door die vreemde kunst schilder. Uit de stad!) Moeder Klinkhamer staat niet meer de hele dag achter het aan recht (van feministische zijde was daar bezwaar tegen), maar heeft dankzij een parttime baan en een boodschappenauto grotere vrij heid. 'Kinderen hebben liever een boek dat aansluit op hun eigen leefwereld', zegt Piero Stanco. De praktijk geeft hem gelijk: de ver nieuwde boeken doen het 30 pro cent beter dan de oude. En de ou dere lezers die willen zwelgen in nostalgie? Die hebben de boeken vast nog wel in een doos op zolder. Fantasie In werkelijkheid is er geen Kame leon-dorp. Het ontsproot aan het brein van Hotze de Roos. Hij werd geboren in Langezwaag (1909), wil de als jongen graag een boot, maar z'n vader had geen geld. Zo zat hij aan de wal te fantaseren hoe het zou zijn om over de wateren te zwalken. Na de oorlog, als timmerman in Krommenie, schreef hij het op. Mooie verhalen, over een boot, twee jongens en een Fries dorpje, waarvoor hij de elementen overal vandaan harkte. De boterfabriek stond tegenover z'n ouderlijk huis in Langezwaag, de smederij lag er links naast. Het meer is weer bij Grouw te vinden. De doorgaande vaart ligt in Oldeboorn waar hij fa milie had, molen 'De Woudaap' stond gewoon aan het kanaal in z'n woonplaats Krommenie In zijn verhalen gaf De Roos zijn dorpje de naam Lenten mee. In Terherne namen ze nieuwsgierig de atlas ter hand om te zien of ze met gehussel van letters het dorpje konden vin den (Simon Vestdijk voerde Har- lingen in z'n boeken immers ook op als Lahringen). Niets! Met welk recht kan Terherne dan de gelijkenis met het Kameleon dorp claimen? Jan Stedehouder, bovenmeester van de basisschool en woordvoerder van de initiatief nemers legt dat graag uit: „We vin den dit net wat voor ons. Ons dorp past perfect in de sfeer die in de boeken wordt opgeroepen." En in derdaad is Terherne exemplarisch voor een Fries dorpje aan het wa ter: met een brug, enkele onverval ste kop-hals-romp boerderijen, een school, wat lage huisjes en een po litiebureautje (inmiddels gesloten, sinds de reorganisatie zitten de agenten in Grouw). Alles is er, zo zaten de dorpen nou eenmaal in elkaar. Bovendien foto Freddy Schinkel/GPD heeft Terherne iets met de Kame leon. „In 1980 kozen de kinderen van onze school de Kameleon tot hun favoriet. Ze kenden Hotze de Roos een zilveren pen met inscrip tie toe en hij kwam prompt. Een bescheiden man, bruin manches ter hoedje op, we hebben nog een rondvaart gemaakt en toen zei-ie dat de Kameleon speelde 'in net zo'n dorp als het onze'. Hij was ver guld met de waardering van de kinderen. Prijzen had hij nooit ge had", zegt Stedehouder. Geen gou den griffel, geen jurylof. geen eer volle vermelding. Die zijn door gaans weggelegd voor boeken met een diep Leitmotiv - strijd tegen discriminatie, Japanse metaforen of zevenkoppige draken. Zoiets. „In die dagen werd er op de Kame leon neergekeken. De inspecteur van onderwijs zei verwijtend: 'Moet je die man hier nou heenha len? Dat is toch geen literatuur' Maai' de kinderen waren er vol van en ook bij De Roos, die publiciteit liever ontliep, was een snaai' ge raakt. Tot z'n dood was er een fre quente briefwisseling." Stedehouder: „We roepen we straks niet dat we het dorp van de Kameleon zijn, die pretentie heb ben we niet. We proberen wel een thuishaven te zijn. Een dorp. waar in je die specifieke sfeer uit de boe ken kunt terugvinden, met ele menten die de mensen herkennen, zonder dat het meteen een doods decor wordt: het meer, de kerk in het midden, mensen, die nog vrien delijk met elkaar omgaan". Bezoekers zijn enthousiast: „Ze fleuren op als je het over de Kame leon hebt. Toch een terugkeer naar een kommerloze wereld zonder problemen hè. Een van onze eigen initiatiefnemers heeft die hang heel sterk. Die mag graag een Ka meleon in bed lezen. Lekkere reep chocola erbij, striemende regen op het raam. Precies: dat gevoel!" Jelle Boonstra Als we er al etalages-kijkend voor komen te staan, valt ons niets op. Een leuke herenmodezaak; mooi colbertje, leuk leren jasje, aantrekkelijke accessoires. Gaan we hier even naar binnen? Pas als hij dat leren jasje wil passen merken we dat hij in deze winkel als maat 52 niets te zoeken heeft. We zijn binnengestapt bij High Mighty, mode voor mannen van meer dan een gemiddeld formaat. En daarmee is meteen het misverstand dat grote, forse mannen niet modieus gekleed kunnen gaan uit de weg geruimd, want menige 'standaard' is nog lang niet toe aan een safari-achtig kostuum of een geborduurd vestje. Bij High Mighty kun je te recht als je ten minste 1,94 me ter lang bent lengtemaat 102of in de breedte iets voorstelt (28-36 of 69 - 79). En als je over lange man nen praat heb je het toch over 3,65 procent (zo'n 220.000) van de Ne derlandse mannen ouder dan 18 jaar. „Nederland heeft relatief gezien het grootste aantal lange mannen in Europa," zegt Judith Levy, die in 1990 de leiding van de Britse High Mighty-keten overnam van haar vader. Ze is even in Ne derland, onder meer om wat zaken rond het 25-jarig bestaan van High Mighty in Nederland te regelen. „Mijn vader is een echte entrepre neur," zegt ze. „Hij reist veel, praat met veel mensen. Toen klanten in onze zaak in Huil naar kleding in grote maten begonnen te vragen, zag hij meteen het gat in de markt. Na het zien van een Amerikaanse brochure met kleding voor grote maten besloot hij een postorderbe drijf op te zetten. Vijf jaar later (1959) openden we onze eerste win kel in Londen. De sprong naar het continent waagde Levy in 1969. Rotterdam kende hij nog uit de oorlogsjaren, hij had er contacten en dus was de Maasstad een logische keuze. Niet lang daarna volgden vestigingen in Amsterdam, Arnhem en Maas tricht, terwijl Antwerpen in 1992 een High Mighty-vestiging kreeg. In totaal heeft het bedrijf nu 34 vestigingen: Groot-Brittannië 23. Duitsland 6, Nederland 4 en België 1. „Toch moeten we nog meer be- Judith Levy met een van haar prominente klanten: olympisch kam pioen op de 100 meter Linford Christie. foto GPD kendheid krijgen," zegt Judith Le vy. „We moeten grote mannen op voeden. Ze zijn er zo aan gewend iets niet te kunnen kopen. En de jeugd, ook die proberen we te be reiken. Door een goede vrijetijds- collectie te brengen maar ook de roadshows. We hebben dat gedaan in Schotland, in plaatsen waar we geen vestiging hebben, het was een enorm succes." In Nederland bestaan volgens Ju dith dan ook goede contacten met de Klub van Lange Mensen (KLM). „Zo komen we er achter wat de consument wil. In Engeland heb ben we de oprichting van een der gelijke organisatie dan ook van harte gesteund." Hoewel het grootste deel van de klanten - onder wie atleet Linford Christie en rugbyer Bill Beaumont- 'Brits' is, wil Judith Levy beslist niet het etiket 'typisch Engels' op geplakt krijgen. „Wij zijn een Euro pees bedrijf, we brengen een Euro pese collectie," zegt ze ferm, „Na tuurlijk, we hebben een 'Engelse lijn' maar zelfs die heeft een conti nentaal trekje, die wordt namelijk in Italië gemaakt." Naast keurige kostuums zie je in de High Mighty-winkels dan ook kleurige colberts, pakken in safa ristijl. spijkerbroeken en vrije- tijdskleding, pyjama's, ondergoed en accessoires als extra lange stropdassen en schoenen. Eigen lijk vind je alles wat er voor een standaardmaat te koop is, bij High Mighty voor de grote jongens. H. Coenen, schakel tussen het hoofdkantoor in Hungerford en de Benelux: „Grote maten hebben ook de behoefte hun persoonlijk heid te onderstrepen door kle ding," zegt Coenen. „Ze proberen niet meer hun forse postuur te ver hullen; ze willen hun aantrekkelij ke kanten zo goed mogelijk accen tueren. Het is onze taak te kijken wat modieus haalbaar is. Er zijn leuke dingen genoeg maar het pro bleem is vaak een fabrikant te vin den die grote maten kan maken." Natuurlijk heeft de grote maat z'n beperkingen. Coenen: „Je kunt bij voorbeeld geen goedkope stoffen gebruiken. Vooral de 'breedte klanten' zijn heel sleets. Kostuums zijn dan ook van zuiver wol en ver der wordt een combinatie van 60 procent wol en 35 procent kunstve zel gebruikt." Spijkerbroek „Stofkwaliteit en pasvorm zijn voor de grote maten nog belangrij ker dan bij standaardmaten," be vestigt Judith. „Dat geldt niet al leen voor kostuums en blazers maar ook voor spijkerbroeken. Dat houden we dan ook scherp in de gaten. Een van mijn klanten zei eens: Judith, je hebt een prachtige collectie maar wat ik mis is een spijkerbroek om de auto te was sen." En dan zijn we natuurlijk bij een teer punt beland: de prijs. Kwali teit en pasvorm, ontwerpen van Pierre Cardin, Louis Féraud en Odermark, daar hangt natuurlijk een fors prijskaartje aan. Dat blijkt in de praktijk toch wel mee te val len. Een pantalon koop je vanaf 159 gulden, een colbert vanaf 398 gulden en dan maakt het geen ver schil of je de kleinste lengte- of breedtemaat hebt of de grootste. Hoewel High en Mighty een puur mannelijke uitstraling heeft, stap pen toch veel vrouwen er binnen. Als scout, want hun partner ver tikt het om weer een winkel binnen te stappen en te horen te krijgen dat er niets voor hem is, of voor zichzelf om een t-shirt of overhemd te kopen. Henriëtte van der Hoeven KLEINER, handiger, prakti scher, onder dat motto geeft de Deutsche Bundespost met in gang van 13 oktober alle bijzonde re en permanente zegels uit in vel letjes van tien stuks. De eerste ze gels die in dit nieuwe concept zul len uitkomen zijn de - reeds be sproken - permanente vrouwen zegels van 80 en 100 pf., met gewij zigd motief, en de bijzondere ze gels 'weldadigheid', de 1000ste sterfdag van de heilige Wolfgang, de 500ste geboortedag van Hans Sachs en de zegel 'dag van de post zegel'. Met de introductie van de kleine vellejes komt men tegemoet, aldus de DBP, aan de wens van vele klanten om 'misgrijpen' te voorko men en een kleine voorraad zegels in huis te hebben. Vandaar de slo gan. Opgemerkt zij echter dat men ook net als tot nu toe een of twee losse zegels blijft verkopen. De DPB noemt echter nog een voordeel. Men kan nu zegels en vel- rand door de zegelontwerper tot een eenheid laten smeden. Voor verzamelaars ontstaat daardoor een nieuw gebied. Doordat er steeds 2 zegels naast elkaar zitten en 5 onder elkaar, of 5 naast elkaar en 2 onder elkaar kunnen er fraaie blokjes worden gevormd. Met deze nieuwe ontwikkeling bij de Duitsers als voorbeeld is het nit onmogelijk dat we binnen niet al te lange tijd ook in Nederland velletjes van tien kunnen verwach ten. Sinds de verzelfstandiging in 1989 is bij de KPN immers al heel veel veranderd. In dit kader van voortdurende be weging binnen de KPN passen ook de velletjes met tien zegels. Al te vaak hebben we namelijk de laat ste tijd al in KPN-wandelgangen opgevangen dat het verkopen van één of twee zegels een te tijdroven de en te kostbare aangelegenheid is geworden. Dat zijn duidelijke signalen. En tenslotte hebben we vorig jaar al (bij wijze van proef) het velletje wenszegels en het vel letjes 'tien voor uw brieven' gekre gen. We hoeven dan ook helemaal niet vreemd op te kijken als Neder land op korte termijn Duitsland volgt en geheel overgaat op de uit gifte van velletjes van tien stuks. Dat zou dan een prachtige gele genheid zijn om de Crouwel-zegels af te schaffen. We hebben er al eer der voor gepleit deze zegels, die uit 1976 stammen en geen traditie hebben, te vervangen voor een reeks waarop ons culturele erfgoed tot uiting komt. Een reeks waar van de zegels na enkele jaren dan steeds weer stuk voor stuk kunnen 12,00 kr. De zegel van 3,75 kr. zit ook in boekjes van tien stuks en deze zegel staat ook op een fraaie postkaart (prijs voor Nederland 5,69 kr.), de tiende in deze reeks. DENEMARKEN - Ter gelegen heid van de 60ste verjaardag van prins Hendrik, de Deense prinsge maal, is Denemarken 9 juni met een 3,75 kr.-zegel gekomen met een bijslag van 50 ore ten behoeve van het Rode Kruis. Op de zegel de prins, die beschermheer is van het Deense Rode Kruis, in admiraals uniform. Op 9 juni verschenen ook vier ze gels waarop trams staan die ooit in Kopenhagen, Aarhus en Odense hebben gereden. Op de zegels elek trische trams uit Kopenhagen (3,75 kr.) Aarhus (4,75 kr.) en Oden- se (5,00 kr.) en een paardetram uit Kopenhagen op een zegel van GROOT-BRITT ANNIE - Be roemde holes op Schotse banen staan afgebeeld op vijf Britse ze gels die het 250-jarig bestaan pos taal markeren van 's werelds oudst bekende golfclub, the Honourable Company of Edinburgh Golfers, opgericht in 1744 in Muirfield, East Lothian. Golfkenners zullen onge twijfeld de volgende beelden her kennen: 19p, St. Andrews; The Old Course; 25p, Muirfield: 18de hole, 30p, Carnoustie: 15de hole (Luc- kystep); 35p. Royal Troon, bekend als Postage Stamp en 41p, Turn- berry; 9de hole. IN 'T KORT: Malta: 12 februari,50 jaar tandartsenvereniging, 5 c,. grafiek van een tand en 44 c„ men selijk gebit; 29 maart, Europa-ze gels, 14 c„ de natuurwetenschap per en spraakonderzoeker Themis- tocles Zammit 1864-1935) en 30 c- marmeren kaarsenstander met Fenicisch en Grieks opschrift. HEROW'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 34