Vakantiestress drijft reizigers tot wanhoop T enten-makelaar doet goede zaken Pinnen in Portugal met De Europas vrije tijd ZATERDAG 9 JULI1994 32 De ongewone omstandigheden op de vakantiestemming zijn soms genoeg om iemand volslagen te laten doordraaien. Lekker twee weekjes er tussenuit, omdat je op je werk wat dreigt door te draaien? Of net gescheiden, en toe aan een heel andere omgeving? Ga dan vooral niet te ver, of al te onvoorbereid op reis, want de 'vakantiestress' ligt op de loer. Wiljo Meester en Marcel Monden weten er alles van. Met hun Beverwijkse bureau Health Care Special Services Int. (HCSS), brengen zij op kosten van de reisverzekeraar jaarlijks vele tientallen mensen naar huis. Mensen die waar ook ter wereld volledig door het lint zijn gegaan. „Dat kan heel ver gaan: vakantiegangers die vrezen vergiftigd te worden. Of denken dat zij de koning van Spanje zijn." Het idee voor het repatriërings bedrijfje ontstond eind jaren tachtig, toen Wiljo Meester (41), verpleegkundige en gezondheids wetenschapper, werkte bij de am bulancedienst. „We hadden her haaldelijk te maken met patiënten die met vakantiegekte moesten worden teruggehaald naar Neder land. Met het vliegtuig of per am bulance, maar in alle gevallen was specifieke hulp vereist. Die hulp kunnen wij sinds mei 1990 bieden." Het gros van de hulpvragen van vakantiegangers komt binnen via de zes alarmcentrales in ons land. „Ongeveer 500 van die meldingen hebben betrekking op psychische ontsporing van vakantiegangers. In 150 tot 180 gevallen moeten die mensen worden opgehaald en van die repatriëring nemen wij 40 tot 45 procent voor onze rekening. Overi gens lijkt het aantal zich te laatste jaren te stabiliseren, nadat vanaf 1985 jaarlijks een stijging te zien was", aldus Meester. Psychiater Om die professionele begeleiding te kunnen bieden, werkt HCSS met 24 oproepkrachten. „Meest artsen en specialisten die in zie kenhuizen werken of bij het Riagg. Die weten dus wat zij doen. Boven dien kennen zij hun talen en be langrijker spreken zij de taal van de patiënt. Dat is heel belangrijk om te zorgen dat hij of zij weer sta biliseert." Uit de melding van de alarmcen trale blijkt al snel hoe ernstig de zaak is. Is het voldoende om telefo nisch hulp te bieden? Kunnen de medewerkers van HCSS er op hun gemak heen? Of moeten zij het eerstvolgende vliegtuig nemen? „Die laatste categorie de zoge heten hit and run-dossiers maakt 35 procent uit van het to taal. Dat houdt in dat een mede werker direct naar het land van be stemming vliegt en daar contact zoekt met de cliënt. Daarna wordt telefonisch met een psychiater in Nederland overleg gevoerd. Over het soort medicijnen dat kan wor den toegediend, over de vraag of er misschien een tweede hulpverle ner moet komen, of dat de reis moet worden uitgesteld. Dat laat ste kan nodig zijn om de cliënt tot rust te laten komen." Eenmaal terug in Nederland, wordt gezorgd voor goede opvang. Dat kan op vrijwillige basis opname in een psychiatrisch zie kenhuis betekenen, maar ook wel inschakeling van het Riagg of pro- fessionale hulp thuis. Lijkt ge dwongen opname in een inrichting noodzakelijk, dan wordt op Schip hol de hulp ingeroepen van een psychiater. „Dat komt gelukkig heel zelden voor. Hoe dan ook, het is niet zo dat we op Schiphol zeg gen: 'U bent er weer, bel maar als er wat is'. De mensen worden tot het laatst toe begeleid." Hyperheimwee Opmerkelijk is voorts dat ruim eenderde van de gerepatrieerden geen 'psychiatrisch verleden' heeft. „Die zijn nog nooit eerder be handeld voor psychische stoornis sen en raken toch helemaal ontre- Risicogroep geld. Denken dat een complot te gen hen is gesmeed, dat ze worden achtervolgd en slaan op de vlucht. Zijn niet tot bedaren te brengen door vakantiegenoten, noch door bijvoorbeeld ziekenhuis- of hotel personeel. Een soort hyperheim wee? Nee, dat lijkt te eenvoudig. Al zijn er wel heimwee-elementen in terug te vinden." Maar wat zij dan wèl oorzaken van de vakantiegekte? „Het is een combinatie van persoonlijkheids kenmerken en omgevingsfactoren. De confrontatie met een andere cultuur en de taalbarrière bijvoor Advertentie •ti 3'. 50 ï&i SA38 Op vakantie naar Portugal? Ongetwijfeld zult u er Escudo's nodig hebben voor een heerlijk visgerecht of voor als u de stad ingaat. Dan is het heel handig te weten dat u ook in Portugal terecht kunt met de ABN AMRO Europas PIN voor geld opnemen bij meer dan 3.000 geldautomaten, herkenbaar aan de volgende vignetten: En sinds kort kunt u óók betalen met de Europas PIN bij meer dan 30.000 betaalautomaten in winkels, herkenbaar aan de volgende vignetten: 1 edc///A. U heeft nog geen Europas. Vraag er dan nu een aan bij uw ABN AMRO kantoor. ABNAMR0 De bank beeld. De doorbreking van je dage lijkse ritme, waardoor je uit balans raakt. Te hoog gespannen ver wachtingen hebben, ook op het erotische vlak. Slecht voorbereid zijn, zodat geen contact gezocht kan worden met het thuisfront. Daardoor raken mensen in een iso lement, bouwen zij een eigen we reldje rondom zichzelf en worden ze onbereikbaar." Meester kan tevens groepen reizi gers aanwijzen die een verhoogd ri sico op vakantiestress lopen. „Overspannen personen die een paar weekjes willen bijtanken. Mensen die juist een dramatische levensgebeurtenis achter de rug hebben, zoals een scheiding of het verlies van een kind. Of vakantie gangers die geen partner hebben en hun hele hoop op die paar bui tenlandse weken hebben geves tigd. En dan zijn er natuurlijk nog degenen die pats-boem een pakke treis nemen bij een reisbureau, zonder dat ze het flauwste benul hebben waar ze heen gaan." Teneinde de oorzaken beter in beeld te krijgen, houden Meester en Monden (psychiater in oplei ding) samen met de Katholieke Universiteit Brabant een vervolg onderzoek. Tot daarover meer be kend is, hebben zij wel enkele tips. „Ga niet direct uit je werk met vakantie, maar neem eerst eens een paar dagen rust. Verzamel wat literatuur over je bestemming en bereid je voor op de reis. En ten slotte: als je misschien toch al niet zo sterk in je schoenen staat, be denk dan eens of je niet beter naar Texel kunt gaan, of naar de Arden nen, dan naar Azië of New York. Kun je ook weer wat gemakkelij ker naar huis." Jurriaan Geldermans Tenten van het familiebedrijf De Waard tref je zelden aan op campings waar de disco loeit en recreanten elkaar treffen in bowling-, bingo- en voetbaltoernooien. De Waard- tenten behoren tot het meubilair van natuurcampings, met fietsen ernaast, of hooguit een bedaagde Saab verscholen in de bosjes. Een tent die status heeft en geeft. Je kunt hem niet in de winkel kopen maar alleen in de showrooms van het bedrijf zelf. Een 'De Waard' gaat gemiddeld ruim vijftien jaar of vijftig kampeerweken mee en naar goede gebruikte exemplaren bestaat dan ook veel vraag. Ron en Margreet Pijl uit Amerongen hebben ont dekt dat aan bemiddeling tussen de aan- en verkopers van gebruik te De Waard-tenten zo'n grote be hoefte bestaat dat zij een soort ten ten-makelaarskantoor zijn begon nen: Arrow Trade. De telefoon staat niet stil. Margreet Pijl legt uit hoe dat komt: „Stel, u wilt een De Waard verkopen. U plaatst een adverten tie. Mensen bellen op en u maakt een afspraak voor bezichtiging. Dan gaat u ergens op een rustige plek de tent opzetten, tenminste, als het goed redelijk weer is. De mensen komen kijken, maar ze be sluiten om welke reden dan ook toch maar niet te kopen. Dan moet de tent weer worden afgebroken en netjes worden opgevouwen. Een heleboel werk voor niets. Wij voor komen dat." Het echtpaar Pijl zet tenten die voor derden te koop moeten wor den aangeboden niet eerst op om ze op eventuele schade te controle ren. „Nee, daar is geen beginnen aan. En ook voor onze kopers doen we dat niet. Als de tent bij ons aan komt rollen we haar uit en onder zoeken nauwkeurig of alles in orde is. Door onze grote ervaring met De Waard-tenten zie ik direct of de opgegeven ouderdom klopt en of er gebreken zijn. Op jongere tenten geven we schriftelijke garantie en mocht er met de oudere iets mis zijn dan mag die altijd worden te ruggebracht. Dan laten we haar bij De Waard repareren. Maar dat is nog maar één keer voorgekomen." Vouwschema Het bedrijfje haalt tenten op in het hele land. Met dat laatste belast zich Margreets moeder, die ook al les van De Waard-tenten weet. „Je ziet meestal al aan de manier waar op de tent is opgevouwen of hij zorgvuldig is gebruikt. Is dat exact volgens het vouwschema gedaan dan zit het wel goed." Het echtpaar Pijl heeft een lijst van particulieren die een bepaald type De Waard-tent zoeken. De meeste vraag bestaat naar de mo dellen Albatros, Zilvermeeuw. Grote Stern en Tureluur. Voor de royale 1-stoks Albatros bestaat zelfs een wachtlijst. Arrow Trade adverteert regelmatig in de bladen van de ANWB om aan de vraag te kunnen voldoen. De fabriek, die zelf geen tenten in ruilt, is op de hoogte van de activi teiten van Aitow Trade, maar heeft er geen enkele bemoeienis mee. „Ze negeren ons welwillend", glimlacht Margreet. De Waard heeft vestigingen en showrooms in Schagerbrug, Uden en Heerde. De familie heeft wel geprobeerd een dealernet in ons land op te zetten maar is daarmee gestopt omdat de bedrijven niet in staat bleken te zijn de zorg op te brengen die het dure produkt volgens het bedrijf verdient. 1959 De Waard-tenten worden al bijna een halve eeuw gemaakt van hon derd procent katoen-doek, in de kleuren bruin, lichtbruin en zand geel. Modellen gaan vele jaren vrij wel ongewijzigd mee. De Albatros bestaat al sinds 1959. Bij bestelling kunnen op wens van de klant kleine aanpassingen worden aan gebracht, zoals een luikje, een ex tra hordeur, grotere ramen of ex tra. aanritsbare luifels. Elke koper krijgt uitvoerige instructie in het opzetten. Een vierpersoons Alba tros met stahoogte staat binnen een half uur, ervaren kampeerders doen er een kwartier over. Het meeste werk vergt het in de grond slaan van de vele haringen, want een solide verankering is het kenmerk van deze tenten; de lange uitloop van het dakdoek wordt met korte lijntjes aan de haringen bevestigd en dan staat zo'n tent als een huis. Op de Waddeneilanden, waar stormen over de duinen kun nen razen, zie je op de campings dan ook vele Albatrossen en Zil vermeeuwen. De Waard heeft een eigen camping in St. Maartenszee en Zuid-Frankrijk. Daar worden nieuwe modellen - tegenwoordig maakt het bedrijf ook lichtgewicht tenten - grondig getest voordat ze in produktie komen. De traditionele De Waard-tenten zijn voorzien van een vast, kuip- vormig grondzeil met opstaande rand. „Maar het is wel aan te beve len daaronder altijd een stuk plas tic te leggen anders krijg je onder aan de kuip een smerige zwarte aanslag die er nauwelijks af is te krijgen. Ook is het van belang dat de tenten volkomen droog worden opgeborgen na gebruik. Zorgvul dig behandelde tenten brengen tweedehands nog hoge bedragen op", vertelt Margreet Pijl. Nadeel van de klassieke tenten is hun ge wicht. De Albatros weegt com pleet al gauw vijftig kilo. Ze wor den dan ook weinig gebruikt door trekkers. Het echtpaar Pijl raakte tien jaar geleden in de ban van De Waard tijdens een vakantie op Ameland. „Bij een zware storm was onze bungalowtent bijna niet te houden terwijl je de De Waard-tenten opdf camping rotsvast zag staan", vei telt Margreet. „We besloten ooi zo'n tent te kopen, maar dan wt tweedehands. En dat bleek i eenvoudige opgaaf. De Waard vei koopt per jaar zo'n vijfduizend ten ten en er moet dus wel degelijk ee; tweedehands markt bestaan maar kopen en verkopen vergt ge duld. Je moet adverteren, je k legio telefoontjes en voordatje da: uiteindelijk de koop hebt ten... We besloten enkele jaren geleden onze bemiddeling aan te biedenet ontdekten een heel circuit, sen willen van hun De Waard afwt gens ziekte, echtscheiding, gezinj verandering of gewoon omdat s zich toch op het gewicht en hetgv bruik ervan hebben verkeken Maar het aantal gegadigden voet een De Waard is nog altijd veel gre- ter dan het aantal verkopers Wordt de tent niet meer gebruikt dan laat men haar veelal op zolde liggen wachten op betere tijden Wij sporen ze op. Sinds anderha! jaar doen we dat officieel als be middelingskantoor. Origineel Tentenfabriek Randstad Karc- peersport uit Waddinxveen begot een aantal jaren geleden tentenK produceren die nauwelijks van éi klassieke De Waard-modellen zi te onderscheiden. De Waard be schuldigde Randstad van plagiae maar verloor uiteindelijk een pro ces. Volgens Margreet Pijl zijn di onderlinge verschillen nauwelijks te zien. „De tenten van Randstac zijn nieuw wat goedkoper maai brengen tweedehands veel minde: op", zegt Margreet Pijl. „Wij het ben een poosje tweedehands Randstads verkocht, maar daai zijn we mee gestopt, omdat di mensen met wie wij te maken kro gen toch de voorkeur gaven a een originele De Waard, die opee: aantal details net iets beter is al werkt. De achterkant van een D( Waard loopt ook iets gestroomli]& der door." Arrow Trade bemiddelt ook wel bi aan- en verkoop van de op bare Karsten-tenten, net als Waard een kwaliteitsproduct dal in trek is bij de categorie 'rust zo kende kenners'. „Over het alg meen hebben we te maken met mi lieubewuste mensen, intellect® len", zegt Margreet Pijl, die vij kinderen heeft. „Het is een drukt ven geworden", zegt ze, „ik z niet meer buiten mijn draagbait telefoon kunnen. Zaterdags doe we de meeste zaken, maar zondag: gaat het antwoordapparaat erop En van 9 tot en met 30 juli zijn wf met onze Albatros op vakantie c Frankrijk. Vrienden van ons wille: daar ingerichte De Waard-tente: gaan verhuren." Dirk de Mooi Margreet Pij 1 laat zien hoe je een De Waard-tent opzet. foto GPC' Zijspan-file Tijdens de Rijnweek Rhenen, van 16 tot en met 23 juli, zal een groep motorrijders proberen de langste stoet motoren met zijspan aller tij den te formeren. De mogelijkheid bestaat om de rit van 60 kilometer mee te maken in een zijspan. Dat kost 10. Vanaf 12 uur kunnen de passagiers instappen en om 12.30 uur wordt aan de tocht begonnen. Deelnameformulieren zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke VW en de middenstand, 's Avonds om tien uur begint een lasershow ge volgd door vuurwerk. Maanlanding De Utrechtse Volkssterrenwacht Sonnenborgh houdt van 16 tot en met 21 juli een expositie die is ge wijd aan de eerste maanlanding, op 21 juli 25 jaar geleden. Het avon tuur van de astronauten Arm strong, Aldrin en Colüns wordt in beeld gebracht door middel van fo to's, een maan-maquette, model len van de Saturnus-V raket en de maanlander, en allerlei andere za ken die aan de vlucht herinneren, zoals een echte maansteen. De ten toonstelling is te bezichtigen van 14-17 uur. In de avonduren wordt een film- en lezingenprogramma aan de maanlanding gewijd. Maandag 18 juli en woensdag 20 ju li zijn er speciale middagen (14-16 uur) voor de jeugd. Oude ambachten Honderdtachtig ambachtslieden uit alle delen van het land werken mee aan het 'Festival van oude ambachten', zondag 17 juli in het Drentse Exloo. Boerenkapellen, muziekkorpsen, folkloristische dansgroepen en trekharmonica- spelers komen in actie. Voor de kinderen zijn er allerlei attracties, zoals een luchtkussen en het optre den van clowns. De kom van Exloo zal de hele dag zijn afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Parkeerge legenheid is er aan de rand van het dorp. De entreeprijs bedraagt 6, kinderen de helft en kinderen on der 6 jaar gratis. Rond Spankeren Het Veluwse Spankeren (bij Die ren) vormt het begin- en eindpunt van een wandelroute die is uitge zet door de ANWB, het Nivon en de Stichting Lange Afstand Wandel paden (LAW). Het traject is onge veer twintig kilometer lang, maar kan op twee plaatsen heel gemak kelijk worden ingekort tot acht of vijftien kilometer. Een deel van de wandeling valt samen met het LAW 2-3, beter bekend onder de naam Gelrepad. De routebeschrij ving is in juli en augustus elke dag vanaf tien uur verkrijgbaar in res taurant De Luchte, Zutphense- straatweg 45 in Spankeren. Koggedagen Historie en hedendaagse cultuur gaan op een bijzondere manier sa men tijdens de Koggedagen die op vijf zaterdagen in juli en augustus de binnenstad van Deventer vul len met straattheater, variété en muziek. Elke Koggedag heeft een andere thema. Vandaag, 9 juli, is dat 'Deventer op straat', met op tredens van straattheatergroepen uit Nederland, Engeland, Frank rijk, België en de Verenigde State: (van 9 tot 17 uur). De thema'svas de andere straatfestivals zijn: 'Df venter blaast op koper' (16 julii 'Deventer op stelten' (23 juli), 'Df venter goes latin' (30 juli) en 'De venter, een speelparadijs voor kit deren' (13 augustus). Haydn Muziekliefhebbers kunnen van tot 16 september hun hart ophalf- aan een concert-operareis in df voetsporen van de componist Haydn. De reis valt samen met di jaarlijkse Haydn Festspiele in Ei senstadt in het Oostenrijkse Bur genland waar de componist is be graven. De busreis voert van Wf nen naar uiteraard Eisenstadi maar ook naar slot Esterha? Rohrau (Slowakije) de geboorte plaats van Haydn, Hamburg, Bra tislava. Door Zweden Een leuke manier om kennis te ma ken met Zweden is een reis meter Wildernis Express. Zeker voff treinliefhebbers. De Wildernis Es press is een trein bestaande uB oude gerestaureerde wagons. Tb' en met 21 augustus rijdt-ie tuss Östersund, in het midden van Zvrr den in de provincie Jamtland e Arvidsjaur, in het hoge noords niet ver van de Poolcirkel. Arvidt jaur is een centrum van het Sf menvolk. De trein vertrekt maat dag, donderdag en zaterdag uit Os- tersund, dinsdag, vrijdag en zee dag uit Arvidsjaur. De reis duufi twaalf uur. Op attractieve plekKrt wordt gestopt of langzaam den. De mogelijkheid bestaat oo- te overnachten en de afstand in- kele dagen af te leggen waard excursies gemaakt kunnen den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32