Toch altijd weer de liefde pzc Alsof de hersenen er frisser van worden Dorien Pessers tegendraads feministe reportage Elektroshock zonder taboe Dorien Pessers fotoCeesZorn De ogen van Picasso, die óóógen. Het schijnt een beest van een man te zijn geweest voor zijn vrouwen, maar zó groots, zó bijzonder. Ik kan me voorstellen dat je dan zegt: hier wijk ik voor." Meestal zijn mannen voor Dorien Pessers, tegendraadse feministe, grote roze baby's die thuis de wc onderkotsen, maar buiten de deur zo vreselijk belangrijk doen. En toch zeggen vrouwen tegen ze: ga jij maar lekker zitten, dan maak ik een kop soep voor je. „De liefde hè, toch altijd weer de liefde." Je ziet ze in bed, je ziet ze ziek, je ziet ze kotsend over de wc hangen, je ziet hoe ongelukkig ze zijn. En dan gaan ze vevol- gens belangrijk zitten doen op hun werk. In hun driedelig grijs. Blablabla, bóh-bóh- böh. Mannen. Het zijn eigenlijk grote, ro ze, dwingende baby's. Maar vrouwen heb ben mannen in alle omstandigheden ge zien, hebben ze in hun meest ellendige mo menten meegemaakt. Vrouwen hebben mannen altijd verzorgd, hun wc geboend. Maar mannen willen het beeld uitdragen dat ze daadkrachtig zijn, belangrijk, den ken dat^ ze ons kunnen imponeren. Dat slaat toch nergens op. Vrouwen zijn de eersten om daar dwars doorheen te kij ken." Dorien Pessers loopt driftig door haar huis. Druk pratend, struikelend over haar woorden, soms onverstaanbaar. Ze do ceert rechten aan de universiteit van Am sterdam, als lid van de vakgroep vrouwen studies. Is actief feministe en ventileert haar opvattingen in boeken en columns, per definitie tegen de gangbare mening in. „Zo gaat het al tien jaar. Ik heb een inner lijke drang om bijna altijd een extreem standpunt in te nemen. Wat denk je, zou een psychiater helpen?" Bescheiden lachje. Gefrommel met een si garet. Nu heeft ze de vrouwenbeweging weer in de gordijnen gejaagd door te stel len dat het niet goed is om de zorg van kin deren uit te besteden aan buitenstaan ders, in de praktijk hoofdzakelijk jonge al lochtone meisjes. Tegenstanders roepen om het hardst: Pessers wil de vrouwen weer thuis laten zitten, net nu ze zich een beetje beginnen vrij te maken en op weg zijn naai- economische zelfstandigheid. „Ik erger me zo verschrikkelijk aan de vrouwenbeweging als ze het heeft over het ouderschap. Het wordt zo gebagatelli seerd, alsof je een dier bent, een zoogdier, dat jongen werpt en verder niets. Alsof er geen affectieve relatie bestaat tussen ou ders en kinderen. Als je zo denkt, zetje iets heel fundamenteels op het spel. Ik heb net nog op de radio een documentaire ge hoord over aids-patiënten die door het Le ger des Heils worden opgevangen. Daar lag een Duits meisje op een bed. Het enige dat ze zei was dat ze haar moeder en haar oma wilde zien, met wie ze al tijden geen contact meer had. In het zicht van de dood komen de dingen naar boven die wezen lijk zijn, in extreme situaties zie je wat echt telt. Dat meisje is gestorven nadat ze haar moeder en oma had gesproken." „Ik kan er heel slecht tegen als ik uitgere kend vrouwen, feministes, hoor zeggen dat het alleen maar een idee is, zo'n relatie tussen ouders en kinderen, dat de maat schappij dat alleen maar zo heeft gecon strueerd omdat het goed uitkwam. Het is wel de tijdgeest om er zo over te denken, nu we kinderen in elkaar kunnen knutse len in laboratoria. Ik hoor feministische vrouwen ook zo vaak zeggen dat het slechts een kwestie van opvoeding, ge wenning en geschiedenis is dat kinderen zo'n moeite hebben met bijvoorbeeld scheidingen, dat ze daar over een paar ge neraties geen enkel probleem mee zullen hebben, omdat ze niet beter weten. Onzin. Kinderen willen maar één ding: met pap pa en mamma de hele avond scrabbelen. Al die kinderen van wie de vaders in de oorlog zijn afgevoerd, en die na de oorlog hebben zitten wachten: straks komt pap pie terug. Dat zijn de dingen die we in ogenschouw moeten nemen. Maar wat doet de vrouwenbeweging? Die maakt van de werkelijkheid iets abstracts." - Uiv pleidooi om. de zorg voor kinderen niet uit te besteden, omdat er niets gaat boven de relatie hissen kinderen en ou ders, impliceert toch dat de moeders thuis moeten blijven? „Iedereen probeert mij nu te dwingen dat te zeggen. Maar dat zeg ik dus niet. Ik wil in dit geval polariseren, de dingen scherp stellen, omdat ik mij grote zorgen maak en over deze ontwikkeling een politiek de bat wil. Voor het wetenschappelijke debat is zo'n opstelling niet goed, maar daar gaat het me ook niet om. De politiek roept namelijk heel hard dat de dienstverlening zo belangrijk is, dus dat het prachtig is als de zorg voor kinderen ook betaald werk wordt. En als dat werk ook nog wordt ge daan door mensen uit de minderheden, de kansarmen, wat wil je dan nog meer? Het lijkt mooi, maar het gaat helemaal niet om de zorg voor kinderen, welnee, het is gewoon een ordinaire manier om het pro bleem van de werkgelegenheid en de min derheden op te lossen. Maar daarmee dringt de politiek, de publieke wereld, wel het leven van mensen binnen, de private wereld. Dat kan niet. Niet alleen omdat je dan de baboes weer terughaalt, die hele afstotelijke dienstbodecultuur, maar vooral omdat je van het privéleven van mensen moet afblijven. De private sfeer is de ruggegraat van de samenleving, als we die gaan binnendringen worden we rijp voor totalitaire regimes." - De praktijk wijst uit dat als je de zorg voor kinderen aan ouders overlaat, het de vrouwen zullen zijn die daarvoor op draaien. Dus zet u de klok terug. „Nee, nee, nee! Dat wil ik helemaal niet! Ik ben er niet tegen dat een deel van de zorg voor kinderen wordt uitbesteed. Het is best gezond als een kind af en toe over blijft, of een tijdje bij een oppas door brengt. Maai- ik maak me grote zorgen om dat steeds méér zorg wordt uitbesteed. Het moet geen regel worden dat kinderen hele dagen, hele weken door een ander daadwerkelijk worden opgevoed. Dat is de primaire taak van de ouders, en van niemand anders. Maar het probleem is dat de zorg thuis altijd weer op de vrouwen neerkomt, want die mannen moeten zo nodig werken aan hun loopbaan, aan hun carrièreperspectief, car-ri-èr-re-pers-pec- tief. Perspectief? Ik noem dat een doodlo pende weg. Ik wil dat mannen nou ook eens voor hun kinderen gaan zorgen. Als het er op aankomt, zie je altijd weer dat het voor moeders vanzelfsprekender is om voor de kinderen te zorgen dan voor va ders. Moederschap is toch anders dan va derschap." --Pardon?! „Ik zeg niet dat vaders minder goed voor hun kinderen kunnen zorgen of minder liefde aan hun kinderen geven dan moe ders. Ik zeg dat je op vaders gewoon min der kunt rekenen. Als een moeder moet kiezen tussen werk en kind, zal ze altijd voor haar kind kiezen. Bij een vader moet je dat altijd maar afwachten. Er zijn onbe twist meer mannen dan vroeger die er voor kiezen minder te werken en meer zorg aan hun kinderen te besteden. Dat blijkt uit enkele onderzoeken, maar daar bij gaat het vooral om hoog opgeleide mannen, ofwel een kleine, elitaire minder heid. Die mannen zeggen echter wel dat het een verrijking van hun leven is, èn dat de relatie met hun vrouw of vriendin er veel beter door is geworden. Maar tegelijk merk ik om mij heen dat mannen tegen hun vrouw of vriendin zeggen: als jij een kind wilt, oké, uitstekend, maar dan zeg ik nu heel duidelijk dat ik er geen enkele ver antwoordelijkheid voor neem, dus dat jij er volledig voor zult moeten opdraaien. Ik weet niet hoe representatief die twee op vattingen zijn, maar ik vrees toch dat die tweede meer aanhangers telt. Dat zou ver schrikkelijk zijn, want die groep heeft de banen, maakt carrière, krijgt de macht en zal dus de norm stellen. En die norm is dan hun eigen levensstijl: de man werkt en de vrouw zit thuis om voor de kinderen te zor gen. Het valt mij op, dat dit soort geluiden de laatste tijd zelfs in kringen van vakbon den te horen schijnt te zijn. Die zeggen: hou op met die flauwekul van deeltijd werk, ouderschapsverlof' en kinderop vang. Ja, dan houd je toch je hart vast. Het is toch al een trend dat mannen zich min- ZATERDAG 9 JULI 1994 23 der dan vroeger verantwoordelijk voelen voor vrouw en kinderen, maar als dat hele maal verdwijnt, zijn vrouwen straks nog slechter af dan toen de hele vrouwenstrijd begon." - Misschien moeten we wel constateren dat het feminisme een mooie bezigheids therapie is geweest voor vrouwen, maar dat uiteindelijk alle strijd voor niets is ge weest. „Zeker niet. Vrouwen waren ongelukkig. Als ze dat niet waren, zou die hele feminis tische beweging nooit op gang zijn geko men. Kijk eens wat een vrijheid van den ken vrouwen nu hebben, dat is toch onge looflijk, En bij vrijheid van denken begint alles." --Maar zijn vrouwen nu dan ivel gelukkig? „Misschien moet je zeggen dat ze nu op een andere manier ongelukkig zijn, omdat ze altijd die dubbele behoefte hebben: kin deren en zelfontplooiing. En een dubbele behoefte in hun relaties: zelfstandigheid en bemind willen worden. Want vrouwen willen ook 'daddy's little girl' zijn, ze zoe ken ook geborgenheid. Aan de ene kant vinden we mannen grote aanstellers, maar tegelijk zeggen we: ga jij maar lek ker zitten, dan zal ik een kop soep voor je maken. Het gaat er om of je die rollen kunt wisselen in een relatie. Als je alleen maar wilt behagen, loopt het mis. Er moet we derkerigheid zijn, vrouwen moeten zich ook bemind voelen. Wat een clichés eigen lijk. maar ja, het is niet anders. Mannen en vrouwen zijn nu eenmaal tot elkaar ver oordeeld. En wat doen mensen die tot el kaar zijn veroordeeld0 Die proberen er het beste van te maken. En hoe ze dat doen, zie je in de liefde." -Vindt u dat dan zo'n succes? „Als ik zo om me heen kijk, dan is er nogal wat kommer en kwel. Er worden wat oor logen afgestreden. Mannen en vrouwen die elkaar uitpersen, dat zijn er zo veel. Vreselijk. Daarom is het zo belangrijk dat vrouwen, juist door het feminisme, zijn ge stimuleerd vrij te zijn in hun denken. Ze kunnen er uitbreken, uit ongelukkige si tuaties. ze kunnen wegkomen. Mannen ook hoor. mannen ook. Als ik die vrouwen zie die zich meteen de dag na hun huwelijk beginnen te verwaarlozen, die lichamelijk en geestelijk verslonzen, dan geef ik die mannen groot gelijk dat ze de benen ne men, groot gelijk. -Is liefde niet het vermogen jezelf volledig weg te cijferen? „Liefde is de ruggegraat van ons bestaan, bemind worden is voor iedereen een on misbare behoefte. Liefde is erkenning, al ben je nog zo slecht, al ben je nog zo lelijk. Natuurlijk moet je er iets voor over heb ben, maar ik geloof in elk geval niet in de alles opofferende liefde. Ik zou mezelf in elk geval nooit volledig inleveren. Als de één gaat liggen, loopt de ander er over heen." - U kunt zich geen situatie voorstellen ivaarin u zegt: voor die man vergeet ik al les? „Ik ben sceptischer geworden in de loop der jaren. Ik geloof wel dat ik me meer zou kunnen inhouden, maar als ik er niets voor zou terugkrijgen... hoewel... ik kan me toch wel voorstellen dat vrouwen in zo'n situatie terechtkomen. De vrouwen van Picasso bijvoorbeeld. Volgens de bio grafieën schijnt het een beest van een man te zijn geweest voor zijn vrouwen. Maar de ogen van die man, die óóógen. Zó'n open zenuwstelsel, zó groots. Ik kan me voor stellen dat vrouwen dan zeggen: hier wijk ik voor. Dat die vrouwen het ook zo lang bij hem hebben uitgehouden, heeft alles te maken met het feit dat het zo'n bijzondere man was. Van zo'n man krijg je, zijns on danks, natuurlijk heel veel terug." -Voor minder doet u het niet? „Natuurlijk wel. Tegenwoordig kan ik me die situatie zelfs nog beter voorstellen, omdat ik zelf een man met zo'n sterke uit straling heb ontmoet." Dick Hofland Het Sophia Ziekenhuis in Zwolle mag, als een van de weinige niet- academische ziekenhuizen, psychiatrische patiënten behandelen met elektroshock. Sinds augustus 1993, toen het deze behandeling mocht gaan toepassen, zijn er achttien patiënten voor aangemeld. Daarvan zijn er vier afgewezen, vanwege 'onvoldoende diagnose' of'een te onduidelijk voortraject'. Inmiddels is de behandeling van negen patiënten afgerond, waarbij het per patiënt ging om zes tot zestien shockbehandelingen. Psychiater Hans Hesta: „De resultaten waren heel goed. Sommigen hebben jaren in psychiatrische inrichtingen gezeten en zijn nu zelfs weer thuis." Het is tijd het taboe te doorbreken. „De elektroshock heeft wel degelijk positieve effecten", zegt psychiater Hans Hesta zonder blikken of blozen. Hij gaat nog een stapje verder: „Bij patiënten met ernstige depressie is de elektros hock het meest effectieve middel. Het is niet goed dat deze methode in Nederland nog altijd met huivering wordt bena derd. Ik weet zeker dat er door het voor oordeel over de 'shock' veel ernstig de pressieve patiënten zijn die onnodig een vreselijk lange lijdensweg moeten gaan. Dat vind ik onjuist." Ook het Sophia Ziekenhuis in Zwolle mag sinds kort, als een van de weinige niet-academische ziekenhuizen, psy chiatrische patiënten behandelen met elektroshock. Vooroordelen Als het gaat om de elektroshock moet psychiater Hesta vooral vechten tegen hardnekkige vooroordelen. „Nederland neemt wat elektroshock betreft een uit zondering in", constateert Hesta. „In geen enkel westers land is de antipsy- chiatrie-beweging zo sterk geweest als in ons land. Met name de film 'One flew over the cuckoo's nest' heeft die bewe ging impulsen gegeven, hoewel die film met een prachtige rol van een jonge Jack Nicholson in mijn ogen vooral een ver haal schetste van intolerante psychiatri sche 'hulpverleners'. De antibeweging forceerde mede op basis van dat schrik beeld een aanpak van 'praten' en van 'fa milietherapie'. Die aanpak zou de pro blemen oplossen. En sinds die tijd is de elektroshock in Nederland taboe." Maar het was toch juist dat elektroshock afschuwelijke beelden te zien gaf van zwaar stuiptrekkende patiënten? Hesta: „Dat was juist. Die behandeling werd vroeger ook gegeven zonder nar cose of spierverslappende middelen. Het effect was inderdaad vergelijkbaar met een ernstige toeval, een naar gezicht. Bij elektroshock wordt inderdaad een toe val, zeg maar een moment van epilepsie, kunstmatig opgewekt. Maar tegenwoor dig is behandeling met elektroshock sterk verbeterd. Ook het beeld is daar door minder stuitend." Laatste middel In ons land wordt elektroshock be schouwd als een laatste redmiddel. „Dat klopt", zegt de Zwolse psychiater. „Pas als de ernstig depressieve patiënt geen baat heeft gehad bij alle andere metho den, kan eventueel elektroshock in beeld komen. Die patiënt dient, zoals dat heet, therapie-resistent te zijn." De cijfers illustreren die zeer terughou dende opstelling ten opzichte van elek troshock. Hesta: „In ons land waren er onder druk van de antibeweging uit de jaren '70 zelfs jaren dat er slechts twee of drie patiënten werden 'geshocked'. Maar die situatie verandert. Nu zijn het er naar schatting 100 tot 150 per jaar. Dat is nog altijd heel weinig vergeleken met andere landen. Ook een land als Zweden, dat nogal eens als voorbeeld wordt ge noemd, kent een aanzienlijk ruimer indi- catiegebied voor elektroshock-behande ling." In Amerika, waai' nota bene het 'One flew'-verhaal gesitueerd was, is de elek troshock zelfs vaak het eerste middel in de strijd tegen depressie. Hesta: „Ik ben er in een ziekenhuis ge weest, dat qua grootte vergelijkbaar is met het Sophia Ziekenhuis. Daar wor den per jaar zo'n 200 patiënten 'geshoc ked'. In dat ene ziekenhuis dus bedui dend meer dan in heel Nederland." In Amerika wordt volgens Hesta vooral zo gretig naar elektroshock gegrepen omdat het 'zo veilig' is. Zo worden de pressieve, zwangere vrouwen er bij voor keur 'geshocked", omdat deze behande ling minder schadelijk wordt geacht dan behandeling met medicijnen. Hans Hesta is voorstander van 'ruimere indicatie' bij elektroshock. Al haast hij Elektroshock, het laatste redmiddel voor ernstig depressieve patiënten. zich daaraan toe te voegen dat hij 'de Hollandse zorgvuldigheid' op dit gebied liever ziet dan 'de lage Amerikaanse drempel'. Een ruimere indicatie zou er toe kunnen leiden dat patiënten met ern stige depressie een minder lange lijdens weg hebben te gaan. Hesta noemt het 'niet doenlijk' patiën ten nodeloos langer dan een half jaar in een ernstige depressie te laten. „Een half jaar is al erg lang", benadrukt hij. „Het gevoel van depressiviteit is immers ernstiger dan het gevoel van heel groot, verdriet, bijvoorbeeld bij een sterfgeval in de directe omgeving. Bij ernstige de pressie heeft de patient het idee aan iets te lijden wat nooit meer goed komt èn waaraan hij ook nog schuldig is. Deze pa foto GPD tiënt raakt volledig onthecht. Er is in zijn beleving geen greintje liefde meer. De tijd stolt. Alle glans is verdwenen. Kort om, het is een alles ontluisterend ge voel." „De effecten daarvan kun je als behande laar ook zien. De grootste dreiging in zo'n situatie is suïcidaliteit (neiging tot zelf doding). En vergis je niet: het kan de sterkste mens overkomen. We praten over een ziekte, dus zeg nooit: Dat zal mij niet gebeuren. Het zou even dom zijn om te zeggen: Ik zal nooit longontsteking krijgen." Toch verkeren ernstig depressieve pa tiënten dikwijls langer dan een half jaai in die wrange situatie. Henk Hesta: „Véél langer zelfs. In ons land duurt die weg vaak vijf tot zes jaar. Alles is dan al stuk. De patiënt is letterlijk een eenling geworden, meestal verblijvend in een in richting. Ook de ernst van de depressivi teit is dan dramatisch. Echt, we moeten af van de opvatting dat praten en psy chotherapie alle kwalen van depressivi teit kunnen helen. Ook psychotherapie heeft haar grenzen." Onderzoeken naar de resultaten van elektroshock bevestigen de stelling van psychiater Hesta. „Het succespercen tage van de behandeling is zeer hoog, in ieder geval hoger dan het succespercen tage van de zogeheten anti-depressiva, medicijnen tegen depressiviteit. En zelfs bij mensen, die op geen enkele behande ling positief hebben gereageerd, is het succespercentage bij elektroshock nog minstens 50 procent", stelt Hesta. Getoetst „Het voortraject bij elektroshock is al volstrekt anders", legt Hesta uit. „Even tuele behandeling'wordt getoetst in een commissie, waarin onder andere verte genwoordigers van het RIAGG zitten. Uiteraard wordt vooraf de behandeling doorgesproken met de patiënt en met zijn of haar familie. En ook na afloop moet van elke behandeling officieel mel ding worden gedaan." Een elektroshock-behandeling vergt al met al 10 tot 15 minuten en wordt ver richt op een bij kamer van de operatieka mer. Er is een anaesthesist bij aanwezig, die zorg draagt voor de juiste toediening van een lichte narcose. De behandeling zelf houdt in dat heel kort elektriciteit op de schedel wordt toegediend. Het effect van elektroshock op de herse nen zelf is overigens niet exact bekend. „Als we dat zouden weten, hoefden we waarschijnlijk niet zo'n behandeling toe te passen", aldus Hesta. „Op de dag van de behandeling zal de pa tiënt wat van slag zijn, wat hoofdpijn hebben of wat misselijk zijn. Maar de pa tiënt herstelt snel De elektroshock heeft in ieder geval een uitwerking op de gelei ding van de zenuwcellen. Het is of de her sencellen er frisser en krachtiger door worden." Wout Sleijster

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23