de tuinen Sesam open u! is niet langer een sprookje 1 PZC reportage ZATERDAG 9 JULI 1994 22 Technisch gezien zijn we zo vergevorderd, dat we alles kunnen maken wat de klant wil". Dr. John Mayo, president van de befaamde Bell Laboratories van AT& T, is geen bescheiden man. Voorlopig zullen zijn wizards nog geen tijdmachine, laservoertuig, of gedachtenlezer hebben ontwikkeld. Daarvoor is het menselijke lichaam nog te weerbarstig. Maar wie een paar dagen rondreist langs de bolwerken van Amerika's grootste telecombedrijf leert dat er vrijwel geen technische belemmeringen meer bestaan in het op afstand communiceren tussen mensen. Wat te denken van een polstelefoon, een videofoon zonder draad, het ope nen van de voordeur met je stem, een tele foongesprek met een Chinees zonder ken nis van zijn taal? Het is een kleine greep uit de produkten die we binnen enkele ja ren voorschoteld krijgen. De techniek en de kennis zijn voorhanden, de kinderziek tes nog niet overwonnen. Datzelfde geldt voor de ontwikkeling van het medium te levisie. De informatietechnologie in de Verenigde Staten wordt opgejaagd door de snoeihar de concurrentie op de telefoonmarkt. De drie grote telefoonbedrijven AT&T, MCI en Sprint maken elkaar uit voor rotte vis in advertenties en commercials. De Omo Power-zaak is er niets bij. In New York za gen we elektronische uitslagenborden waarop MCI van seconde tot seconde aan geeft hoeveel de tarieven van AT&T de klant extra kost. Wie stilzit, is het haasje. Prijzen van telefoons, computers, tv-toe- stellen en videorecorders dalen in hoog tempo. Deskundigen weten dat een pro- dukt als de drie weken geleden gepresen teerde multimedia-machine van AT&T die nu nog tienduizend gulden kost en vooral in bedrijven terechtkomt, over twee jaar binnen het bereik van de indivi duele consument zal liggen. Met dit appa raat leg je beeld-, geluid- en datacontact met een ander. Koppel de telefoon aan je pc en plaats een cameraatje van zeshon derd gulden op het beeldscherm en je bent klaar. Informatiesnelweg Maar voordat we de voordeur met onze stem openen, een fax vanaf het strand stu ren en op afstand ons eigen huis in de ga ten houden, moet er nog flink gebouwd worden aan de informatie-snelweg. Deze snelweg beperkt zich niet tot de glasvezel kabel die huizen en bedrijven verbindt, de 'electronic highway' is een verzamelnaam geworden voor alle netwerken en commu- nicatie-apparatuur. Waar vice-president Al Gore aanvankelijk dacht aan een Ame rikaanse infrastructuur, spreekt men nu over de 'global village'. Het wereldom spannende dorp maakt van iedereen een buurman. Amerikaanse telecombedrij- ven gaan in zee met Europese en Aziati sche. Want, wie groot is kan sterk zijn. De oorspronkelijke telefoniebedrijven hebben vanwege hun uitgebreide netwer ken een voorsprong op de televisiekabel maatschappijen. Of de elektronische snel weg nu wordt gebruikt voor telefonades of interactieve televisie maakt de PTT'ers niet uit. Onze rondgang begint in het AT&T Worldwide Network Operations Center in Bedminster, New Jersey (vijftig kilometer van New York). Het is alsof je mission con trol in Houston binnenstapt. We zien een ruimte met 75 grote videoschermen, die het communicatieverkeer in kaart bren gen van de Verenigde Staten en het inter nationale telefoonverkeer. Om de vijf mi nuten komen hier actuele gegevens bin nen over het verkeer uit de 130 telefoon centrales. Waar files ontstaan, wordt het verkeer automatisch omgeleid. Met ge voel voor dramatiek wordt het netwerk al dus beschreven: „De informatiestroom, het hartebloed van de wereldeconomie, haast zich door het circuit." PTT Telecom profiteert van de Amerikaanse know-how. Medewerkers van AT&T zijn ingehuurd voor het technische begeleiden van het nieuwe telecommunicatie management- centrum in Hilversum. Een aardige illustratie van het nut van het controlesysteem is het verhaal over de aardbeving van 1989 in San Francisco. In telecommunicatiekringen wordt een der gelijke ramp een mass calling event ge noemd, als ware het een popconcert. Op twee van de 75 schermen wordt de nieuws zender CNN doorgegeven. Zo ook tijdens de aardbeving. Pr-vrouw Lori Glover: „De eerste schokken zagen we live op televisie. Dit betekende dat vrijwel iedereen met een op de hoogte was van de ramp. Het telefoonverkeer kwam meteen in alle he vigheid op gang; we kregen dertig miljoen telefonades extra te verwerken en moes ten maatregelen treffen." „We besloten de capaciteit om naar San Francisco te bellen te verkleinen en meer ruimte te creëren om naar buiten te bel len. Dit om te voorkomen dat de schakel centra overbelast zouden raken. We wil den de de hulpverzoeken in de stad voor rang geven. Er was ook een logistieke re den: iemand die vanuit het rampgebied naar buiten belt, speelt informatie effi ciënter door dan iemand die van buiten naar binnen belt. Een telefoontje naar bui ten genereert zeven tot tien vervolgge sprekken met andere bekenden, terwijl in het andere geval mensen slechts individu eel op de hoogte raken." In zulke gevallen blokkeert AT&T dus telefoonlijnen. Glover: „Dit noemen we het controleren van de lijnen. We hebben het recht ons netwerk te beschermen, met redenen, vin den we." Ma Bell Tien jaar terug werd de American Tele phone Telegraph Company, de Ameri kaanse PTT. geprivatiseerd. Het telefoon- werk onder de stoere naam The Bell Sys tem (ook wel 'Ma Bell' genoemd) werd ver- Hiertoe moet de capaciteit van de glasve zelkabels ieder jaar verdubbeld wordea Dat is nodig om voor het eind van de eeuw perfecte hoge definitie-televisie (HDTV1 mogelijk te maken, waardoor je op je scherm mensenharen en houtnerven kun! onderscheiden. Ander doel is een tiendui- zendvoudige verhoging van de intelligen tie van microchips, die in onderlinge sa menhang net zo complex en rijk moeten worden als de menselijke hersenen. Der gelijke chips kunnen worden ingezet voor apparaten die in staat zijn informatie te selecteren en te presenteren die de gebrui ker wenst, zoals bij voorbeeld nieuwsbe richten, films, beursnoteringen of berich ten. Maar ook voor stemherkenning en elektronische vertaling. Vertalen De in Nederland geboren Jan van Santen weet alles van stemherkenning. Machines kunnen nu 2000 woorden herkennen en verwerken en in het jaar 2000 10.000 tol 20.000. Momenteel wordt geëxperimen teerd met een apparaat dat vertalingen verricht in het Engels en Spaans. Volgens Van Santen kunnen we in het jaar 2000 re kenen op de komst van 'real time transla tion', vertaling op het moment spreken. Inderdaad: een praatje voeren met ie mand in China. Van Santen toont aan de hand van grafie ken hoe hij in staat is klanken, klinkers, medeklinkers en losse letters digitaal te benoemen. Iedere letter en klank heeft zijn eigen grafische weergave en ontvangt een bijpassend (binair) nummer. Dankzij deze techniek kan men al een gesprekje voeren met een bestelcomputer van eer reisbureau. Het apparaat kent 132 woor den, juist genoeg voor de aanschaf van eer vliegticket. De vertaling van een alledaags gesprekje is complexer. De omzetting is gebaseerd op de aloude taaltheorieën van Noait Chomsky. Chomsky legde de basisregels van de taal vast in een formule. Iedere zin is een herleiding van deze formule. Door een Nederlandse zin te ontleden en de bij passende Chinese begrippen erbij te zoe ken kun je met de hulp van Chomsky ver volgens uitkomen op een Chinese zin die grammaticaal in orde is. Iedereen begrijp' dat dit soort trucs alleen kan met een chip die supersonische aantallen componen ten bevat. Je hebt er circa 1 miljard voor nodig. Dezelfde techniek wordt gebruikt voor het AT&T-plan om machines te besture» met de stem. Het simpele voorbeeld is het openen van je voordeur. Sesam openuüs niet langer een sprookje. Volgens Va» Santen is een digitale weergave van# stem een betere identificatiemethode da» een vingerafdruk. Intonatie, stemhoogte en bereik zijn voor iedereen uniek. Toch zijn de Bell Labs voorlopig nog dm* met de vervolmaking van deze curieus voordeursleutel. Van Santen wist in geval nog geen antwoord op de vraag,® de computer ook positief reageert op hr- geluid van een stem die is opgenomen of cassette. Jaap Timing Het Worldwide Network Operations Center van AT T in Bedminster, New Yersey. fotoGPD deeld over zeven regionale maatschappij en, die op hun beurt 22 lokale onderne mingen zouden tellen. De telefonie moest op last van de federale regering concurre ren. AT&T werd de nieuwe naam en behield de interlokale en internationale netten en onder meer de Bell Labs, het uitvinders- bolwerk op Murray Hill, New Jersey, ver noemd naar Alexander Graham Bell, de Schots-Amerikaanse uitvinder van de te lefoon in 1876. Op de gewijde grond van Murray Hill kwamen nadien nog meer gro te uitvindingen tot stand waaronder de transistor, de laser, de zonneeel, de com municatiesatelliet, de draadloze telefoon, lange afstandtransmissie voor tv en de ge luidsfilm. Er werken 25.000 mensen. Zeven medewerkers ontvingen Nobelprijzen. Thuiswerken President John Mayo laat zich tijdens de lunch ondervragen door de journalisten. Bedachtzaam etaleert hij zijn visie op de rol van de techniek in het moderne leven. „Business is moving out of the office", stelt hij. Het werken gebeurt steeds min der op kantoor. Er worden beperkingen gesteld aan het autogebruik. Veel zaken lieden verschijnen vier dagen op het werk en doen de rest thuis met behulp van hun pc en fax. Dr James West, aanwezig bij de lunch, zi$t het thuis werken als een goed alternatief. Je kunt je eigen tijd kiezen om te werken, zegt hij, „het leertje efficiënt omgaan met de tijd en bovendien win je tijd. Zodra je gebruik maakt van deze communicatie middelen, word je gedwongen eerst goed na te denken wat je wilt zeggen. Alleen functionele gegevens wissel je uit. Op de andere werkdagen is er wel weer ruimte voor sociale contacten." In de ogen van Mayo en de zijnen dient de technische vooruitgang mede te zijn ge richt op de gebruikersvriendelijke bedie ning van de apparaten. „Over enige tijd hoeven we niet meer te beschikken over ingewikkelde gebruiksvoorschriften, maar zal de machine reageren op onze stemmen en onze opdrachten uitvoeren." Het woord telefoon wordt niet meer gebe zigd. In de ogen van Mayo zal de telefoon als afzonderlijk apparaat het loodje leg gen en worden geintegreerd in de personal computer, of een daarop gelijkende ma chine. Op die manier kunnen spraak, beeld en schrift te zamen worden ge bracht. Ter illustratie: AT&T bereidt de komst voor van een draadloze videofoon, vergelijkbaar met een draagbare telefoon maar dan inclusief beeldcontact. Welkom in de 21e eeuw! Overigens wijst Mayo ook op een nadeel van de voortschrijdende informatietech nologie. „De nieuwe banen in de informa tiesamenleving zullen bestemd zijn voor de hogeropgeleiden. De snelheid waarmee de ontwikkelingen zich aandienen, bete kent dat veel mensen zullen uitvallen uit het arbeidsproces. Dat is een betreurens waardig effect." Dit weerhoudt de Amerikanen er echter niet van te blijven hameren op de nood zaak de datacommunicatiemarkt te libe raliseren. Gevolg is, menen zij, dat nieuwe technologie een kans krijgt en prijzen laag blijven. Daarbij is het welslagen van de in formatiesnelweg gebaat. De snelweg le vert in hun visie belangrijke bijdragen aan de gemeenschap: namelijk een grotere mondigheid en meer maatschappelijke betrokkenheid van burgers. Met de supervisie op het grootste tele foonnetwerk ter wereld voorhanden wil AT&T een zo groot mogelijke klandizie bereiken. Doelstelling is: „,Het ontwikke len van een werkelijk wereldwijd netwerk dat iedereen de gelegenheid geeft overal en op ieder gewenst moment informatie te verzenden of te ontvangen zonder techni sche of economische hindernissen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22