Rolemmers en duohakken in aantocht Zeeland laat met gescheiden inzameling van huisvuil .PZC reportage ZATERDAG 9 JULI 1994 Ze komen eraan, de duobakken en rolemmers in grijs en groen. Van september tot januari wordt in Zeeland de gescheiden inzameling van groente- fruit- en tuinafval (GFT) ingevoerd. Dat is even wennen, want niet alles mag meer in de gewone grijze vuilniszak en de rolcontainers worden nog maar om de week opgehaald: de ene week de groene en de andere week de grijze. Het is de bedoeling het buisvuilvolume, dat deel dat op de stort belandt, met de helft terug te brengen. Het composteerbare deel, de organische fractie, zoals het met een mooi woordt heet, wordt in een fabriek in Borssele omgezet in compost. De afvalstroom groeit nog steeds. Hier een van de eindstations, de vuilstort Midden-Zeeland. Nu mag de gescheiden inzameling van GFT in Zeeland wat later zijn inge voerd dan elders, helemaal groen op het gebied van gescheiden inzameling zijn we in Zeeland niet. Al jaren zetten we het oud papier aan de weg voor de voetbalvereni ging, voor de school of de kerk. Als we een ommetje maken, doen we het langs de glasbak en degenen onder ons die hard kunnen lopen, halen ook regelmatig de chemokar in voor het afleveren van batte rijen, verfresten, frietvet en ander klein chemisch afval. Al dringt zich de noodzaak van geschei den inzameling pas de afgelopen tien jaar pijnlijk aan ons op, in de cultuur van de jaren vijftig was het heel gewoon om be paalde soorten afval apart te houden. Niet om het milieu te ontzien maar gewoon om dat je toen nu eenmaal niets weggooide wat nog bruikbaar was. In die tijd van uit getrokken wol en gekeerde mantels za melden schoolkinderen melkdoppen in voor de missie en zilverpapier voor de zen ding. De schillen waren voor de schillen boer, de voddenman kwam regelmatig op zijn bakfiets langs en als je meubels kocht dan was dat voor de eeuwigheid. Een ge zin moest in die jaren wel heel veel kinde ren tellen, wilde het de gemeentereiniging om een tweede vuilnisbak verzoeken want dat kostte geld. Van die eenvoudige en overzichtelijke af valstromen zijn we inmiddels langzaam maar heel zeker weggegroeid. Het snel wisselende modebeeld verdraagt geen vermaakte spullen of kleuren van vorig jaar. De beesten van de schillenboer eten uitgekiende voedermengsels die veel ki lo's (en veel mest) opleveren. De vodden man heet Max of Leger des Heils en stopt hooguit eens per jaar een zak in de brie venbus. Een slimme jongen die tussen het brede zuivelassortiment in pakken nog een fles met een melkdop kan vinden en ook de repen chocola, vroeger de meest prominente leveranciers van zilverpapier, zitten doorgaans in een fludderig plastic je. Geen wonder dat de missie en de zen ding hun toevlucht zoeken tot televisie marathons om fondsen te werven. Prikkel „De afvalstroom is gigantisch gegroeid en groeit nog steeds", zegt Albert Aartsen, af- valspecialist bij de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF). „Vandaar dat wij blij zijn met de gescheiden inzameling van GFT. Per slot van rekening is 46 procent van alle af val composteerbaar. Maar het is niet ge noeg. In de verste verte niet. We hadden graag gezien dat met de invoering van het gescheiden inzamelingssysteem ook een aanzet was gegeven voor afvalpreventie. Dat is, behoudens wat voorlichting, niet gebeurd. De beste manier om afvalpre ventie te veroorzaken is een financiële prikkel. Als mensen iri hun portemonnee merken dat minder afval minder geld kost, zullen ze erop gaan letten." Natuurlijk werkt het allang zo. Omdat we met z'n allen veel te veel afval produceren betalen we ook veel te veel aan reinigings rechten. Alleen is het niet zo dat het be drag gekoppeld is aan de individueel aan geboden hoeveelheid. Wie een halve zak aan de straat zet betaalt evenveel als zijn buurman, die aan drie zakken nauwelijks genoeg heeft. De bewuste afvalproducen- ten hebben één schrale troost: de buur man betaalt ook al voor zijn afval voordat het afval is. Voor onzinnige verpakkingen betaal je twee keer: een keer bij de aan schaf en daarna in de zak. Volgens Aartsen was het betrekkelijk een voudig geweest om meteen een centrale administratie in te voeren, die gedifferen tieerde tarieven doorberekent. „Je kunt kiezen voor het wegen van afval en voor dure afvalzakken. Verschillende gemeen ten hebben daar ervaringen mee opge daan en die zijn bemoedigend." Directeur P. Louwman van het Openbaar Lichaam AfValstoffenverwijdering Mid den en Noord-Zeeland (OLAZ), denkt daar duidelijk anders over. „Die experi menten met gedifferentieerde tarieven zijn nog in een heel pril stadium. De resul taten van de proef met het wegen v^'n af val zijn nog niet bekend en op de duré za"k- ken valt ook nog wel wat aan te merken. Afvaltoerisme een illegaal storten zijn niet uitgesloten. Bovendien ligt de keuze voor gedifferentieerde tarieven bij de ge meenten. De OLAZ en de organisatie aan de overkant Avalstoffenverwijdering Zeeuwsch-Vlaanderen (AVZV) voeren het beleid uit dat de gemeenten gezamenlijk bepalen." De voorzitter, mevrouw P. van Wingerden- Boers, sluit niet uit dat ook bij de OLAZ ooit nog gedifferentieerde tarieven zullen worden ingevoerd. „Het is nu nog te vroeg. We willen eerst de resultaten van proeven elders afwachten want het heeft geen zin om hier het wiel te gaan zitten uitvinden." Voor OLAZ en AVZV was het al moeilijk genoeg om alle gemeenten op één lijn te krijgen zodat een gezamenlijke compost- installatie kon worden gebouwd. Dat zo veel hoofden en zoveel zinnen het beleid hebben moeten maken, heeft ertoe geleid dat in Zeeland de gescheiden inzameling pas ruim na de verplichte datum van 1 ja nuari 1994 kon worden ingevoerd. En dan nog wijzen niet alle neuzen helemaal de zelfde kant op. Terwijl heel Zeeland koos voor het systeem met rolcontainers, ook wel kliko's genoemd, hielden het platte land van Walcheren, de twee gemeenten op Noord-Beveland en Reimerswaal vast aan de duobakken. Alleen al daarom zou het niet eenvoudig zijn om voor heel Zee land een weegsysteem in te voeren. Thuis composteren Het preventiebeleid van OLAZ en AVZV beperkt zich vooralsnog tot wat voorlich ting en de stimulans om thuis te compos teren. Binnenkort zal in enkele gemeen ten een compostvaatje gratis worden aan geboden. Daarin kan een deel van het GFT thuis tot bruikbare compost worden verwerkt. Thuisgecomposteerd afval is het milieuvriendelijkst van allemaal. Ten eerste weet je wat je erin stopt en er hoeft geen brandstof voor te worden verstookt om het van de ene naar de andere plek te krijgen. Gemeenten die al eerder com- postvaten verkochten en ze nu gratis uit delen, geven in de regel het aankoopbe drag aan de vroege thuiscomposteerders terug. Toch blijft het volgens Aartsen onvol doende. Juist omdat de Zeeuwse gemeen ten in zulke grote verbanden samenwer ken, was er een kans om afvalpreventie door middel van gedifferentieerde tarie ven op wat grotere schaal te beproeven. Want de experimenten die momenteel gaande zijn, zijn gering in omvang. Niette min zijn ze in de Limburgse gemeente Beesel uiterst tevreden over hun proef met dure afvalzakken. 2,10 per zak De inwoners van Beesel betalen 135 gul den per huishouden per jaar aan vast recht voor de reiniging. Voor een grijze zak, waarin het afval wordt afgevoerd dat verbrand wordt, betalen de inwoners 2,10 gulden. Een groene GFT-zak kost 1,50 gul den. Een woordvoerder van de gemeente Beesel stelt vast dat de inwoners stukken goedkoper uit zijn dan die van omliggen de gemeenten. „Die gemeenten maken ge bruik van dezelfde composteerinstallatie en dezelfde verbrandingsoven. Ze betalen vierhonderd gulden per huishouden op jaarbasis. Bij ons komen de huishoudens bij lange na niet aan zo'n bedrag. Met een beetje verantwoord gedrag, kun je met een grijze zak per veertien dagen wel toe komen en veel mensen hebben maar zel den een GFT-zak. Beesel is een platte landsgemeente en de meeste mensen heb ben een grote tuin. Ze composteren zelf op een hoop of in een compostvat, waarvan we er 91 hebben uitgegeven via een statie geldregeling. Bovendien gaat er eens in de maand een houtversnipperaar langs de deuren. Aanbieders van snoei- en hakhout kunnen de snippers zelf houden of meege ven. We raken ze altijd gemakkelijk kwijt." In Beesel wordt maar zelden huisvuil als zwerfvuil aangetroffen. Als het gebeurt, is de schuldige meestal makkelijk te achter halen. Sociale controle blijkt heel goed te werken tegen afvaltoerisme. „Wie zijn vuilnis meeneemt naar zijn werk om een zak uit te sparen, wordt toch wel een beetje met de nek aangekeken." Precies wegen Uit Oostzaan komen andere geluiden. Daar hanteren ze gedifferentieerde tarie ven tot op de kilo nauwkeurig. Bij het op halen worden de kliko's gewogen en GFT kost per kilo net zoveel als restafval voor de stort of voor de verbrandingsoven. J. Stegeman, ambtenaar bij de reinigings dienst, wil niet op de onderzoeksresulta ten vooruitlopen, maar stelt voor zichzelf vast dat composteerfabrieken weinig nut tige voorzieningen zijn. „Nergens kunnen ze die compost kwijt. De boeren willen het niet en particulieren komen er ook niet om, ook al krijgen ze het gratis. Nu zijn er voorstellen om de compost maar in zakjes te gaan afleveren bij de huishoudens die er de grondstof, het GFT, voor hebben gele verd. Maar dat is waanzin. Dan kun je be ter zorgen dat die mensen thuis zelf com posteren." Dat doen ze overigens al in toe nemende mate, signaleert Stegeman. „Je bent wel gek als je gaat betalen voor iets wat je zonder veel inspanning zelf ook kunt. Mensen met een tuin zorgen zelf wel dat het GFT in hun eigen kringloop ver dwijnt en plotseling blijken ook flatbewo ners geiten, schapen en ander vee te kun nen vinden, die bereid zijn hun schillen op te eten. GFT wordt in Oostzaan nog maar mondjesmaat aangeboden." Ook Stege man vind het niveau van het zwerfvuil en het afvaltoerisme 'aanvaardbaar en be heersbaar.' Als Stegeman gelijk heeft, bouwen de Zeeuwen bij Borssele een overbodige fa briek waar een produkt wordt gemaakt dat aan de straatstenen nog niet te slijten valt. „Onzin, vindt Louwman, we hebben de capaciteit berekend op een aanbod waarbij mensen thuis blijven composte ren. We gaan er bovendien van uit dat het aanbod groeit want in de toekomst zullen bedrijven wellicht ook organisch afval ge scheiden inleveren. Bovendien wijst alles erop dat de compost uit onze fabriek uit fotografie Lex de Meester stekend van kwaliteit zal zijn. We onder handelen op dit moment met de boeren over afzet in de landbouw. Ik zie geen en kel probleem, ook niet als er gedifferen tieerde tarieven zouden worden inge voerd." Voorlopig is daar echter nog geen sprake van zodat het GFT-afval en het overige huisvuil waarschijnlijk niet in omvang zal afnemen. „En juist in de restfractie (het huisvuil dat overblijft als het GFT-afval is afgezonderd, red.) valt zoveel te halen", stelt Aartsen. „De consument heeft het in strument in handen dat de afval berg kan terugbrengen tot het niveau van de jaren vijftig. Wie zich bij het boodschappen doen realiseert wat ervoor nodig is om ver pakkingen te maken, te scheiden, op nieuw te gebruiken, te verbranden of te storten, koopt met een beetje goede wil al veel bewuster in. De vuilnisbak is daar mee al aanzienlijk minder gevuld." Niet alleen de consument, ook de overheid zou veel meer kunnen doen om de afval berg in toom te houden. Aan de ene kant predikt de milieuminister afvalpreventie, maar in een ander departement verordon neert de minister van Volksgezondheid dat een groot deel van de vrij verkrijgbare medicijnen in een doordrukstrip moeten zitten. Juist de zogenaamde laminaten, verschillende stoffen in lagen over elkaar waartoe ook doordrukstrips behoren, zijn niet in opnieuw bruikbare stoffen te schei den en verhinderen de gescheiden inza meling en het hergebruik van verschillen de kunststoffen. Aluminium Een probleem waaraan de overheid best een steentje zou kunnen bijdragen is het aluminium. Voor de produktie van alumi nium worden enorme hoeveelheden ener gie verstookt. Om te beginnen laat de win ning van bauxiet enorme stukken ver woest landschap achter waarna een gi gantische hoeveelheid energie gaat zitten in de winning van aluinaarde. Die alui naarde vergt daarna weer een heleboel megawatten om er aluminium uit te berei den. Wat overblijft is een hele grote hoop hoogovenslakken en een hoeveelheid bruikbaar materiaal waarvan de prijs in geen enkele verhouding staat tot de mi lieubelasting. Volgens Aartsen zou de overheid alumi nium blikjes en stalen blikjes met een alu minum deksel het beste kunnen verbie den. Daarmee zouden stalen blikken kun nen worden ingezameld voor hergebruik. „Niet dat aluminium niet kan worden her gebruikt. maar het gebeurt gewoon niet of nauwelijks. Ook daar zou de overheid de hand in kunnen hebben. Van gebruikt alu minium kun je net zulke sterke en gave produkten maken als van nieuw alumi nium uit aluinaarde. Het scheelt alleen een heleboel energie en bijna net zoveel afval." Vergisting De Rijksoverheid gaat in de ogen van mi lieu- en natuurbeschermers lang niet ver genoeg, al juicht de ZMF sommige maat regelen wel toe. Hetzelfde geldt voor de provincie en gemeenten. Aartsen: „Wij hadden graag gezien dat de Zeeuwse ge meenten een vergistingsinstallatie zou den hebben gebouwd in plaats van een compostfabriek. Daar kan veel meer in en wat er overblijft is een fractie van wat er nu nog gestort en in de toekomst verbrand moet worden." Ook hier stelt Louwman zich conservatie ver op. „De technologie van de vergisting is nog niet zo ver gevorderd. Vergisting is veel duurder en er is nog niet zoveel erva ring mee opgedaan." Toch sluit ook hij niet uit dat Zeeland samen met andere provincies wellicht in de toekomst een vergistingsinstallatie zal bouwen. „Dat kunnen we nooit alleen. Net als de ver brandingsoven die op korte termijn in Moerdijk gereed komt, zullen we zoiets sa men met anderen moeten exploiteren. Het is niet de bedoeling de dat de afvalver wijdering duurder wordt. Wij hebben na melijk, in tegenstelling tot de milieubewe ging, de opdracht om de tarieven zo laag mogelijk te houden." De Zeeuwen kunnen hem, en zichzelf, daarbij vooralsnog alleen maar helpen door de kliko's en de duobakken zoveel mogelijk leeg te houden. Mieke van der Jagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 21