Staat en Dasa redden Fokker Formatie ligt weer helemaal open Krachttoer voor Oranje OPSPRINT PHÓTÖ VS en Japan tegen interventie dollar 4 WEKEN 3^^ Alle kleurenfilms 3 halen-2 betalen1 grat is* I Financiële injectie van ruim een miljard gulden Irak verbiedt drank, bars en discotheken Iden heeft tekort aan rater en medicijnen North Sea Jazz nr. 19 reportage 31 t/m 37 38 en 39 VOOR 13,- Warmer Wolkenvelden afgewisseld door perio den met zon. Zwakke tot matige wind vit west tot zuidwest. Middagtempera- tuur omstreeks 23 graden. 7e jaargang no. 159 terdag 9 juli 1994 sse nummers 2,00 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal N HAAG (GPD) - De Neder- overheid en de Duitse - otaandeelhouder Dasa ge- I Fokker een financiële injec- van ruim 1 miljard gulden, sa steekt 600 miljoen in het odlijdende bedrijf en de aat fourneert via een boek- jdkundige constructie ruim i miljoen. ze versterking van het eigen mogen van Fokker is onder- ■1 van een groter plan ter ver dring van de concurrentiepo- e van het bedrijf. Minister driessen van economische za- jimaakte dit gisteren bekend, maandenlang onderhande- werden partijen het eens er de aanpak om de financiële sitie van Fokker veilig te stel- De hoofdmoot van het voor- I bestaat uit de vermogensin- je. Dasa verstrekt een lening 600 miljoengulden die kan worden omgezet in een aandele nemissie op het moment dat het Fokker-aandeel een aantrekke lijk niveau heeft bereikt. De Nederlandse staat draagt in direct bij aan de transactie. Ten einde geld op tafel te krijgen bracht de stichting Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwik keling en Ruimtevaart (NIVR) de technologische kennis bij Fokker onder in een lease-con structie. Die kennis, gewaar deerd op zo'n anderhalf miljard gulden, wordt in eigendom over gedragen aan een speciale maat schappij van de Rabo-bank, die de kennis terugleast aan het NIVR. Op die manier kan de Ra bo-bank een afschrijvingscon structie toepassen, die de Staat over de periode van afschrijving ruim 400 miljoen gulden kost. De belastinginspecteur en de Twee de Kamer hebben volgens An- driessen al met deze constructie ingestemd. Leasen Deel van het overlevingsplan is ook de oprichting door Dasa van een nieuwe maatschappij voor het leasen van Fokker-vliegtui gen. Deze onderneming zal uit eindelijk werken met een vermo gen van vijf miljard gulden. De Staat neemt niet deel in deze commerciële onderneming. Afspraken met toeleveranciers over een prijsreductie (van on der meer de rompen) en de al be gonnen reorganisatiemaatrege len bij Fokker behoren ook tot het pakket voorstellen. Dat moet leiden tot een forse verbe tering van de kostenstructuur. Andriessen: „We wilden hoe dan ook lapwerk voorkomen. Daar om heeft het lang geduurd, voor dat er overeenstemming was. Maar de gesprekken waren open en eerlijk. Op basis van deze voorstellen is de toekomst van Fokker zeker twee a tweeënhalf jaar gegarandeerd". Nu de Staat door de belabberde positie van de Fokker-aandelen NICOSIA (AP) - In Irak is een verbod ingesteld op het gebruik van alcohol in nachtclubs, hotels, restau rants en toeristenaccomo- daties. Disco's en bars moe ten gesloten worden, heeft de Iraakse staatsradio vrij dag gemeld. Op overtreding van het door de Iraakse Revolutionaire Commandoraad uitgevaar digde en donderdag door president Saddam Hussein ondertekende decreet staat een jaar gevangenisstraf; voor recidivisten is dat drie jaar. Plaatsen waar alcohol ver kocht wordt zullen volgens het bericht worden overge nomen door de staat. Kennelijk wil Saddam de ex travagante leefstijl van de Iraakse elite aan banden leg gen om de bevolking, die het zwaar te verduren heeft van de door de internationale sancties mede-veroorzaakte economische malaise, niet voor het hoofd te stoten en tot onrust te provoceren. ANA/DUBAI (RTR/ANP/AFP)- mens noordelijke leider pre ient Ali Abdallah Saleh, heeft seperatisten uit het zuiden irslagen. In Aden werd hij ijdag echter geconfronteerd et de directe gevolgen van de «rgeroorlog: een ernstig ge- rek aan voedsel, water en me tpen, Bovendien blijkt dat iologen vinden dode plek' n Waddenzee ÏXEL (ANP) - Biologen heb- neen „dode plek" ontdekt ten oorden van Texel in de Wad- tnzee. In een stuk van onge- ter 1500 bij 300 meter is vrij- el alle leven verdwenen, zo eldt een woordvoerder van «I centrum voor Wadden en oordzee Ecomare. Volgens de ijsman gaat het zeer waar- ^nlijk om zeevonk. ïvonk is een eencellig orga sme dat het midden houdt tus- neen plant en een diertje, al- is Ecomare. Een snelle groei sn zeevonk is in deze tijd niet igewoon, maar een omvang zo- Texel is nog niet eerder aargenomen in de Waddenzee. Jhet getroffen gebied ligt een it-roze slijmlaag. „Zeevonk aft niet lang. Als het afsterft ltstaat een rottingsproces dat Ie zuurstof wegneemt. Daar- aor sterven kokkels, wormen iandere diertjes." Ecomare kunnen de jlste weeromstandigheden 8 oorzaak zijn van het ver- l>(jnsel. Zeevonk kan op war- zomer- of herfstavonden de ïdoen oplichten. Het gaat dan Heen groenachtig lichtschijn- i dat vooral vanaf de kust ~ar is. Zeevonk is geen tonische verontreiniging. Hulpverlener lestoken met ajectienaald OTTERDAM (ANP) - Een 25- dge medewerker van Perron ui, de opvangplaats voor ver fden bij het centraal station 1 Rotterdam, is donderdag- tolt met een injectienaald ge- töen. De man kreeg onenig- Jsd met een 29-jarige verslaaf- De hulpverlener is naar het henhuis Dijkzigt gebracht, ^5 hij een aidstest heeft on- i. Zijn belager is door de totie aangehouden. Hij wordt Wacht van poging tot dood- hij op weinig steun hoeft te re kenen van zijn belangrijkste buurland Saudi-Arabië. Riyad deed donderdag een scherpe aanval op de regering van Saleh. Het verweet Jemen geen gehoor te hebben gegeven aan internationale resoluties. „Het kabinet vraagt de regering in Sana om onmiddellijk alsnog een staakt-het-vuren in acht te nemen en terug te keren naar een dialoog om de geschillen op te lossen. President Salehs overwinning op zijn rivaal Ali Salem al- Baidh, met wie hij in 1990 van Noord- en Zuid-Jemen een een heidsstaat maakte, biedt de mo gelijkheid een minder centralis tische koers te varen. In een overwinningsrede zei Saleh dat „het land nu meer dan ooit be hoefte heeft aan tolerantie, na tionale eenheid en het opslaan van een nieuwe pagina". In een brief aan secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties kondigde de regering van president Saleh een algemene amnestie aan en beloofde een schadeloosstelling voor de oor logsslachtoffers. Verder ver klaarde ze zich te zullen inzetten voor democratie, politiek plura lisme, persvrijheid en bescher ming van de mensenrechten. Frank Rijkaard, Dennis Bergkamp en Rob Witschge tijdens de training in de Cotton Bowl van Dallas. foto Reuter DALLAS - Het Nederlands elftal is klaar voor de krachttoer van vanavond op het WK voet bal tegen Brazilië. Bondscoach Dick Advo caat onderwierp zijn selectie gisteren op de dag voor de wedstrijd in Dallas aan een pit tige training. Zijn spelers bleken allemaal fit te zien. Peter van Vossen (lies) en Overmars (kuit) konden ook voluit meetrainen. Dick Advocaat wilde nog geen mededelingen doen over de opstelling voor de wedstrijd in de kwartfinale. Toch wekte de bondscoach tij dens de training de indruk dat hij Jan Wouters weer in zijn elftal opneemt en dat Danny Blind rechtsachter speelt. De wedstrijd be gint om 21.30 uur. zie ook pag. 36 en 37 een schade dreigt te lijden van 122 miljoen gulden, zijnde het bedrag dat de overheid van Da sa tegoed had voor de over dracht van de aandelen, is een nieuwe afspraak gemaakt met de Duitsers. Die komt er op neer dat het Rijk 15 jaar lang een recht krijgt op 25 procent van de winst van de Fokker-holding. Die afspraak blijft gelden ook als het rijk eind volgend jaar geen deel meer uitmaakt van de hol ding, waarin het nu nog een be lang heeft van 22 procent. 'Zo de len we', aldus Andriessen, 'niet alleen in het verdriet, maar ook een beetje in de vreugde'. Deense kandidaat voor opvolging van Delors KOPENHAGEN (RTR/AFP) - De Deense regering heeft vrijdag gezegd dat ze een geschikte kan didaat heeft voor het voorzit terschap van de Europese Com missie. Kopenhagen weigert echter een naam te noemen. „De regering heeft een kandidaat voor de EU-post en bekijkt of het voordragen van een Deen het proces van de opvolging van Delors versnelt", aldus de Deen se minister van buitenlandse zaken Petersen. Hij zei dat zijn regering zal wach ten tot het Duitse voorzitter schap het initiatief neemt. Duitsland probeert een oplos sing te vinden voor de impasse. De leiders van de EU konden op hun laatste bijeenkomst eind ju ni op Corfu geen overeenstem ming bereiken over een nieuwe voorzitter van de Europese Commissie omdat Groot-Brit- tannie de kandidatuur van de Belgische premier Dehaene blokkeerde. V eertienduizend 'grijsrijders' bouwen auto om DEN HAAG (ANP) - Bij de douane hebben zich 13.948 „grijsrijders" gemeld voor de overgangsregeling Belasting Personenauto's en Motorrijtui gen (BPM). Dit zijn mensen die om belastingtechnische reden in een bestelwagen reden. Zij hebben in de afgelopen periode hun auto laten ombouwen tot een gewone personenwagen. Een woordvoerder van de douane heeft dit vrijdag be kendgemaakt. Tot en met 1 juli kregen de auto mobilisten met een grijs kente ken die hun wagen voor eind 1992 hadden aangeschaft, de mogelijkheid hun auto van een achterbank en zijruiten te voor zien. Zij hoefden dan geen BPM af te dragen. Tot 1 januari 1995 is het fiscaal voordeliger om in een auto met een grijs kenteken te rijden. Na die datum moeten alle auto's met een grijs kenteken die niet aan de nieuwe eisen voldoen, voor de motorrijtuigenbelasting het gewone tarief betalen. Het belastingverschil kan op jaarba sis, zeker bij eigenaren van die selwagens, oplopen tot duizend gulden of meer. Dit jaar nog zul len er 60.000 controles plaatsvin den. Bij misbruik wordt een na heffingsaanslag opgelegd. Brinkman sluit centrum-links niet meer uit DEN HAAG (GPD) - De forma tie van een nieuw kabinet ligt weer geheel open nu CDA-leider Brinkman gisteren deelname aan een centrum-links kabinet niet langer heeft uitgesloten. Hij liet dat blijken na afloop van een gesprek met informa teur Kok. Tot nu toe wilde het CDA alleen meedoen aan een centrum-rechts kabinet. VVD- leider Bolkestein hield de deur open naar zowel een paars kabi net zonder het CDA, als een cen trum-rechtse coalitie. PvdA-on- derhandelaar Wallage sloot niet uit dat Brinkman gaat kie zen voor een kabinet met PvdA en D66. Kok voerde gisteren gesprekken met de fractieleiders van CDA, D66, VVD en met Wallage van zijn eigen PvdA. Tussendoor had hij nog een onderhoud met koningin Beatrix. Die vertrok gistermiddag voor een langere vakantie naar Italië. Indien noodzakelijk komt zij tussen tijds terug naar Nederland. De verkennende gesprekken hadden tot doel Kok punten on der de aandacht te brengen, waarvan partijen vinden dat die in een regeerakkoord moeten worden opgenomen. Kok wil binnen twee weken een regeer akkoord op hoofdlijnen schrij ven dat vervolgens aan de frac tieleiders wordt voorgelegd. DEN HAAG (ANP) - Met klas siekers als Gerry Mulligan (foto), Jean 'Toots' Thiele- mans en Johnny Griffin be gon vrijdag het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Het kwartet van bariton-sa xofonist Gerry Mulligan vormde een illustratie van de vrij traditionele programme ring van de negentiende edi tie van het festival. Voor het vooral in ballads zeer gevoe lige spel van een van de va ders van de West Coast Jazz is nog altijd een ruim publiek voorhanden, getuige de volle zaal die hij trok. Hetzelfde gold voor Toots Thielemans. Hij is inmiddels 72 jaar, maar heeft het zoeken naar nieuwe muzikale wegen nog zeker niet opgegeven.De drummer Pierre Courbois. was met zijn openingsconcert de eerste Bird-winnaar van dit jaar op het podium. De andere win naars, de Amerikaanse saxo fonist Ornette Coleman en de Dutch Swing College Band, treden vandaag en morgen op. Zondag worden de Birds, de jaarlijkse onderscheiding van het festival, uitgereikt. foto ANP Groen en grijs veroveren uiteindelijk ook Zeeland. De emmers voor het huisvuil rollen dit najaar massaal de provincie binnen. De schei ding van GFT en ander afval kan beginnen. Verder in de bijlage reportage: Een rondje tuin met Riemens In de verkeerscentrale van de elektronica-snelweg Dorien Pessers over de rol van man en vrouiv Elektroshock zonder taboe Zuid-Afrika ontdekt zichzelf Berichten uit Willemstad en Brussel Heathrow deelt gratis dak pannen uit Sticky Fingers van Bill Wyman. Sean Yates Het is dringen in de top van het Tourklassement. Sean Yates werd gisteren de nieuwe drager van de gele trui. De tweede En gelsman al in deze Tour na Boardman. Yates deed alles bij elkaar precies 1 seconde korter over de eerste week dan dagwin naar Gianluca Bortolami. Drie voudig winnaar Lemond hield de Tour voor gezien. Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13,14,15 en 17; Reportage: 21, 22,23,25 en 27; Vrije Tijd: 31,32,33,34 en 35; Sport: 36, 37, 38 en 39. Brinkman noemde het 'goed' dat er niet langer meer gespro ken wordt over wie met wie moet gaan regeren: dat de egelstelling is verlaten. Het CDA is verder bereid regeringsverantwoorde lijkheid te dragen. Op de vraag of hij centrum-links nog steeds uitsloot reageerde Brinkman met: „Wij wachten af waarmee de informateur op tafel komt". Brinkman sprak zijn ver trouwen uit in de objectiviteit van Kok. „Hij neemt zijn op dracht serieus en staat open voor suggesties van alle vier gro te partijen. Ik heb er alle ver trouwen in dat hij met een dege lijk programma zal komen. We bezien dat constructief'. Vol gens Brinkman staat Kok ook open voor speciale CDA-wen- sen, zoals op het gebied van het bijzonder onderwijs, de gezond heidszorg en de sociale zeker heid. Bolkestein verklaarde de paarse coalitie een nieuwe kans te wil- slot zie pagina 3 kolom 6 van onze correspondent NAPELS Japan en de Ver enigde Staten zullen niet direct ingrijpen om de spanningen weg te nemen die in de wereld economie worden veroorzaakt door de lage stand van de dol lar. Dit bleek vrijdag na afloop van het gesprek dat de Amerikaanse president Clinton had met de Ja panse premier Murajama in Na pels, waar vrijdagavond de jaar lijkse bijeenkomst van de zeven sterkst geïndustrialiseerde lan den (G-7) is begonnen. Deelnemers aan de top zijn: de VS, Canada, Frankrijk, Italië, Japan, Duitsland en het Ver enigd Koninkrijk. De EU is als waarnemer aanwe zig, terwijl Rusland alleen aan de politieke besprekingen aan het eind van de vergadering deelneemt. Het doel van het anderhalf uur durende gesprek tussen Clinton en Murajama was vooral het wegnemen van speculaties. Murajama, die de Japanse ex portpositie moet verdedigen, zei dat Japan geen druk zal uitoefe nen op de Verenigde Staten om de dollar op te waarderen door het verhogen van de rente. Hij zei niet te verwachten dat er snel meer evenwicht zal komen tus sen de dollar en de yen, maar overtuigd te zijn dat er verbete ringen op middellange termijn mogelijk zijn door „een gecoör dineerde economische politiek". De yen is ten opzichte van de dollar stukken duurder gewor den. Dat remt de Japanse exporten en maakt Amnerikaanse pro- dukten aantrekkelijker. Dollar Clinton zei dat de Verenigde Staten „zeker geen zwakke en ondergewaardeerde dollar wil len", maar te geloven dat de markt uiteindelijk een even wicht teweeg zal brengen. „Er is geen behoefte aan ongecontro leerde reacties", aldus Clinton. Wegens omstandigheden rijdt de Stoomtrein Goes-Borsele op maandag 11 juli niet. STOOMTRAM GOES - BOI?SELE 01100-28307/20577 De dollar zakte vrijdagavond van f.1,7635 's middags tot f.1,751. Over de geslotenheid van de Japanse markt en het daaruit voortvloeiende Japanse han delsoverschot van 150 miljard dollar, zei Clinton: „Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik blij ben met de huidige situatie, maar ik heb vertrouwen in de door Mu- rayama gedane beloften om de Japanse markt te hervormen en meer open te stellen voor buiten landse producten". AdvertentieJ (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor ƒ.13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 1'23 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1