Geen garantie werk ouderenzorg ÜCOLIJN Reünie in oude schuilplaats PZC Terrein vindplaats lijk uitgekamd Regels communicatie Westerschelde aangepast V ervoer sverbod varkens met zes weken verlengd provincie 13 0B wil niet tornen aan aanstellingsbeleid tehuizen (oningin lezoekt ichouwen ler hofbus ZATERDAG 9 JULI 1994 nonze verslaggever ODDELBURG - De Vereniging ledelandse Bejaardenoorden ftjB) volhardt in haar stand- iunt dat geen volledige werkge- tgenheidsgarantie kan worden [geven voor het personeel van e Zeeuwse verzorgshuizen die Doeten sluiten of inkrimpen. Ie VNB (de werkgeversorgani- a(je in de ouderenzorg) is be eld er naar te streven dat per- oneelsleden die hun baan ftijt raken, in andere verzor- ingshuizen terecht kunnen, pijkerharde afspraken daar- rer zegt de VNB echter niet te unnen maken. Ie vakbonden (AbvaKabo en pO) vinden dat het wel die ant uit moet. Zij voelen zich in ie opvatting gesteund door ge- eputeerde A. J. Dijkwel. De ancien en de gedeputeerde be lhouwen de houding van de [NB als te vrijblijvend, loals bekend onderhandelen de londen en de VNB al lang over e totstandkoming van een zo- iheten sociaal convenant. Op en groot aantal punten zijn de artijen het met elkaar eens ge- iorden. Er is echter een geschil erezen over de bevoegdheden an een bezwarencommissie die noet beoordelen of de verzor- Ingshuizen zich voldoende in- jannen overtollig geworden ersoneel voorrang te verlenen Ij vacatures. n maart 1993 stelden provin- iale staten van Zeeland de nota hiderenzorg '93 - '96 vast. Dit betekende sluiting van zes ver zorgingshuizen en een forse ver mindering van de capaciteit van tien andere bejaardenhuizen. Met deze ingreep gaat tien pro cent van het aantal beschikbare bewonersplaatsen in de Zeeuw se verzorgingshuizen verloren. Ook vervallen in totaal ruim 200 (voor het merendeel part-time) banen. Volgens de VNB kan dit verlies aan werkgelegenheid weliswaar voor een groot deel, maar niet voor de volle honderd procent door de overige Zeeuw se verzorgingshuizen worden op gevangen. Niet reëel In een vrijdag verschenen pers bericht meldt de VNB dat zij de roep van de bonden om een to tale werkgelegenheidsgarantie niet reëel vindt. De afdeling Zee land van de VNB vindt het te ver gaan verzorgingshuizen te ver ordonneren personeel op te ne men dat haanloos is geworden als gevolg van sluiting of inkrim ping. De organisatie wil niet ver der gaan dan een 'zware inspan ningsverplichting'. De bonden en gedeputeerde Dijkwel vinden dat niet ver genoeg gaan. Zij wil len steviger afspraken. De VNB meent dat dit onmoge lijk is, omdat de verzorgingshui zen daardoor te weinig vrijheid wordt gelaten voor een eigen aanstellingsbeleid. „Het eigen aanstellingsbeleid van een indi vidueel verzorgingshuis kan nooit uit handen worden gege ven", aldus de VNB. Advertentie STOP: OVERVAL - BRAND - INBRAAK beveiliging 14-uurs meldkamer-service ook kluisjes en kluizen volgens euro/vos verzekeringsnorm OOK INBOUW kom kijken in onze showroom Inbraak •Toegangscontrole Brand T.V.-bewaking 9 Winkeldiefstal Technisch alarm Overval Terreinbeveiliging 01100-13720 Een groep ME'ers kamt in linie het terrein rond de vindplaats van de lichaamsdelen uit. foto Peter Nicolai van onze verslaggever RETRANCHEMENT - Het Recherche Bijstands Team Zeeland riep vrijdagoch tend de hulp van de ME in voor een minu tieus onderzoek op het terrein rond het bezoekerscentrum van Het Zwin bij Re- tranchement, waar de afgelopen dagen delen van een menselijk lichaam werden gevonden. Twaalf ME'ers kamden de om geving helemaal uit. Ze kregen daarbij hulp van de vrijwillige brandweer en de dienst Gemeentewerken van Sluis, die - om het onderzoek te vergemakkelijken - de begroeiing rond het centrum verwij derde. Er werden twee politiespeurhon- den ingezet. De zoekactie bleef echter zonder resultaat. Om vijf uur, toen het onderzoek rond de sloot - waar woensdagavond door een toe rist een hoofd werd gevonden en waar de recherche donderdag ook andere delen van een menselijk lichaam aantrof - was afgerond, werd het terrein weer vrijgege ven. Om een duidelijk beeld te krijgen van de vindplaats en de directe omgeving wer den vrijdag ook luchtfoto's gemaakt. Buurtonderzoek In de loop van de middag begon het twin tig man tellende bijstandsteam een buurt onderzoek. Bewoners van Zwindorp en el ders in de omgeving kregen bezoek van re chercheurs. Dat onderzoek is nog niet af gerond. Over voorlopige resultaten was in de avonduren dan ook nog niets bekend. Onderzoek in het Gerechtelijk Laborato rium in Rijswijk heeft uitgewezen dat de aangetroffen menselijke lichaamsdelen toebehoorden aan één persoon. Aanvan kelijk hield de politie er rekening mee dat het ook om delen van verschillende slachtoffers kon gaan. De aangetroffen li chaamsdelen verkeerden in een verre gaande staat van ontbinding. Dat maakte het onmogelijk het geslacht van de ver moorde - want de politie gaat er vanuit te maken te hebben met het slachtoffer van een ernstig misdrijf - vast te stellen. Het rechercheteam zet het onderzoek ook in het weekeinde op volle sterkte voort. Informatie Wie informatie van welke aard ook kan verstrekken over de vindplaats, eventueel gesignaleerde verdachte personen èn voertuigen, kan contact opnemen met het rechercheteam dat opereert vanuit het politiebureau Aardenburg (telefoon: 01177 - 1971). De onderzoekers onderhou den intensieve contacten met de Belgi sche Rijkswacht. Daarbij ging het in de eerste plaats om informatie over verdwe nen personen. Vrijdag had ook dat nog geen enkel resultaat opgeleverd. inonze verslaggever IERIKZEE - Het programma an het werkbezoek van Konin- in Beatrix aan Schouwen-Dui- eland is in grote lijnen bekend, koningin arriveert dinsdag augustus per helicopter in miuisse en maakt in de ko- inklijke bus een rondrit over tl eiland. Ze neemt weer af- fbeid in Brouwershaven. Het erkbezoek duurt van 9.30 tot .30 uur. laankomst in Bruinisse stapt are Majesteit met haar gevolg een mosselkotter voor een ndvaart over Het Zijpe. Tij- ®s de tocht krijgt zij uitleg tr de bedreigingen van de essel- en palingvisserij. Ver- 'lgens staat Sirjansland op het ogramma. Daar brengt het ge lschap een bezoek aan kom- nimerkwekerij Kik. Vertegen- oordigers van land- en tuin- ouworganisaties informeren de iningin over nieuwe ontwikke len in deze sector. It hofbus koerst daarna naar «nkzee. Op het schema staat d 11.30 uur een bezoek aan het stributiecentrum Koninklijke telandia vermeld. Na een rond ging door dit bedrijf vertrekt 't gezelschap naar het Haven fin. Hiervandaan gaat de ko- ngin te voet naar het stadhuis nZierikzee, waar om 12.20 uur ^aperitief wordt gebruikt. Tij- de maaltijd geeft burge- Rfster j. j. p. m. Asselbergs korte uiteenzetting over re- Male economische ontwikke- ®g en de centrumfunctie van «rikzee. jfvolgende halte is Schelphoek '105 uur) waar de caissons wor- aanschouwd. Onderweg Pt de koningin het plan Tu- Mur uitgelegd. Via Burgh gaat «rit naar het gemeentehuis jjn Westerschouwen waar de "ühgin rond 14.30 uur zal ar- "eren- Enkele deskundigen jfcken in de raadszaal over het pi 'economie en ecologie, handen op een buit', «bus vertrekt 15.05 uur via Re- en Scharendijke naar Pwershaven waar Beatrix in «zomer van 1973, toen nog als ^ses, de jachthaven opende, de Sint Nicolaaskerk woont iingin Beatrix een deel van pconcert bij dat wordt gehou- ®ntergelegenheid van de ope- J van Zeeland Cultuur land. De gemeente wil voor ^concert zoveel mogelijk vrij ers uitnodigen die meehel- jjMan de restauratie van de |Pn informeel einde zet de he- °Pter om 16.30 uur weer koers ^'Paleis Huis ten Bosch. Oorlogsvluchtelingen terug op hoeve van weduwe Buijsse van onze verslaggever DRAAIBRUG - Begin septem ber 1944. De oorlog in Zeeuwsch-Vlaanderen loopt op z'n eind. De strijd is even wel heviger dan ooit. De sa mengetrokken Duitse troe penmacht probeert uit alle macht de geallieerde opmars tot stand te brengen. Polders worden onder water gezet, huizen stukgeschoten. Tussen de beschietingen door pro beert een stroom vluchtelin gen een goed heenkomen te zoeken. Het Belgische dorp Middel burg wordt zwaar getroffen. De meeste inwoners pakken hun biezen en trekken noordwaarts de grens met Nederland over. Via Aardenburg belandt een aantal van hen uiteindelijk bij de boerderij van weduwe Buijsse en haar kinderen aan de Maagdenweg bij Draaibrug. Negentien mensen worden on dergebracht in de voorraadkel- der van het woonhuis. Nog eens zo'n honderd ande ren, onder wie mensen uit Eede en de kern Draaibrug, vinden een plekje in de gedeeltelijk door betonnen plafonds bevei ligde landbouwschuur op het erf. De nabijgelegen boerderij van Bonte is door Engelse ja gers in brand geschoten. De opgeslagen munitie wordt ge heel vernietigd. Het vinden van een goede schuilplaats was een kwestie van geluk heb ben. Reünie Tweeëndertig vluchtelingen die de nadagen van de Tweede Wereldoorlog in bescherming van de familie Buijsse mee maakten, keerden deze week na vijftig jaar voor een emotio neel weerzien terug naar de Kleinzoon Etienne Buijsse voor de boerenschuur waarin veel vluchtelingen tijdens de Tweede Wereldoorlog onderdak vonden. foto Charles Strijd boerderij. Een initiatief van kleinzoon Etienne Buijsse en zijn vrouw Greet Haaksman de Koster. „Gewoon één keer om dat een halve eeuw bevrijding zo'n belangrijke mijlpaal is. Maar dan is het ook gelijk over. Dit soort dingen moetje niet te pas en te onpas doen", zegt Etienne. Eigenlijk was het nooit bij hem opgekomen de tijdelijke gas ten van weleer op te sporen en te herenigen in de ruimte waar ze weken achtereen zoveel meemaakten. Twee Belgische dames zetten Buijsse en zijn echtgenote aan het denken. De vrouwen verschenen een paar maanden geleden aan de poort. Op gepaste afstand speurden ze het boerenerf af. Pas toen Etienne de Vlaamsen benaderden, durfden ze te vra gen of ze nog êén maal de plaats mochten zien waai' ze in september en oktober 1944 als kind beschutting hadden ge vonden. Rode kruis Laura en Paula Temmerman weten nog goed dat ze geflan keerd door granaatinslagen en menselijke en dierlijke kada vers het hof Buijsse bereikten. Ze zouden er zeven weken blij ven, tot aan de bevrijding. Een groot voordeel was dat een deel van de boerderij door het Duitse Rode Kruis was gevor derd als noodhospitaal. Het kruisteken op het dak vrij waarde het hof van geallieerde aanvallen. Dat maakte de drei gende aantrekkingskracht van het zware Duitse geschut op de hoek van de Rijksweg met de Maagdenweg op Engelse vlieg tuigen minder groot. „Er zijn destijds bij ons in de voorkamer heel wat armen en benen van gewonde soldaten afgezet", heeft Etienne zich la ten vertellen. „Dat werd dan begraven ergens op het terrein. Soms speurde een varken het weer op en ging dan aan de haal met een arm of zo." Greetje: „Na een dag opereren werd het bloed hups over het stoepje het pad op geveegd. „Als ik de vloer nu schuur, ge lukkig doe ik dat niet zo vaak, moet ik daar altijd aan denken. Brrr..!" Ruimte De vluchtelingen moesten het doen met een paar vierkante meter. Hele gezinnen, onder wie een drie maanden oude ba by en Batje Laureins die in de schuur haar honderdste ver jaardag vierde, sliepen in een sliet. Tussen de schietpauzes door, konden ze overdag even naar buiten op de voute. Ver der kwamen ze niet. Zo kon het gebeuren dat de evacuees uit de schuur en in de voorraad- kelder van eikaars bestaan niet op de hoogte waren. Een doodgeschoten koe betekende vlees. Een slager onder het ge zelschap wist daar wel raad mee. Een verzoek van een stel Duitse soldaten om hen de vin gers af te kappen, willigde hij echter niet in. De mannen wa ren het vechten moe en wilden als gewonde het strijdtoneel verlaten. Met eten, bidden en slapen ver strijken de laatste oorlogsda gen voor de vluchtelingen. De bevrijding maakt een eind aan de erbarmelijke omstandighe den, maai- de ellende is nog niet voorbij. De Belgen keren wa dend door het water via Eede en Maldegem terug naar huis, of wat daar van over is. Links en rechts puinhopen en dode dieren. „Zo is mijn jeugd be gonnen", uit Laura Temmer man in een dankbrief aan Etienne en Greetje het geluk dat ze is uitgenodigd voor de reünie met haar lotgenoten. „De familie Buijsse was uit het oog, maar niet uit het hart." van onze verslaggever MIDDELBURG - De acties van de binnenvaartorgani- saties voor een veiligere vaart op de Westerschelde tus sen Hansweert en Terneuzen hebben succes gehad. De regels voor de communicatie op dat deel van de Wester schelde worden 1 november dit jaar aangepast. De permanente commissie van toezicht op de Schelde- vaai't - waarin Belgische en Nederlandse autoriteiten zitting hebben - heeft vrijdag tot de wijziging van de re gels besloten. Het hoofdprobleem tussen Hansweert en Terneuzen is dat er momenteel verschillende communi catiekanalen voor de doorgaande scheepvaart en voor bestemmingsverkeer - met name binnenvaartschepen - bestaan. Veel binnenschippers kunnen maar naar één kanaal tegelijk luisteren, waardoor zij informatie mis sen. Dankzij de regeling die 1 november dit jaar ingaat, ver dwijnt dat probleem uit de wereld. Alle scheepvaart tus sen Terneuzen-Hansweert moet gebruik gaan maken van hetzelfde marifoonkanaal. Ten westen van de lijn Hoedekenskerke/Ossenisse kanaal 3 en ten oosten daar van kanaal 65. Dit besluit geldt tot 1 januari 1996. Discipline Een buitenkansje voor de inwoners van Midden- Zeeland. Er zijn ineens volop aardbeien en ker sen. Het is nu niet meer nodig naar de omgeving van Kapelle te reizen om tegen een redelijke prijs van een fruitteler toestemming te krijgen een paar manden van dit zomerfruit te plukken. De overvloed aan aard beien en kersen is een uitvloeisel van de luchtaanval die de RAF op 8 juli heeft uitgevoerd op de bruggen over het kanaal door Zuid-Beveland bij Vlake. De ver- keersbrug is zwaar beschadigd. Daardoor kan het fruit niet zo vlot als anders worden afgevoerd, met het smakelijke gevolg voor de Midden-Zeeuwse bevol king van dien. De oorlog brengt niet alleen maar leed en ongemak. De Vlakebruggen hebben het in de oorlog zwaar te ver duren. De twee bruggen (voor het weg- en spoorver keer) vormen een belangrijke schakel in de verbinding tussen het westelijke deel van Midden-Zeeland en de rest van Nederland. In de meidagen van 1940 waren de bruggen een onderdeel van de Zandkreekstelling. Toen de Duitsers op 15 mei van dat jaar de brug nader den, lieten de verdedigers van de stelling de brug sprin gen. De snelheid waarmee de Duitse troepen oprukten, werd er nauwelijks door afgeremd. In 1941 waren de bruggen weer hersteld. In de loop van de oorlog hebben geallieerde vliegtuigen vele malen geprobeerd de belangrijke verbinding in Midden-Zee land te verbreken- Op 8 juli 1944 slaagt de RAF daar grondig in. Bommen slaan een groot gat in het beton nen rij dek van de verkeersbrug, de pijlers worden ern stig beschadigd en de basculekelders lopen vol water. Er vallen acht doden. Een van de bruggen kan niet meer open. zodat als extra effect van het bombarde ment de vaart op Antwerpen en Gent stagneert. Een mooi resultaat, maar de geallieerden zijn nog niet tevreden. Op 3 augustus vallen opnieuw vliegtuigen de bruggen aan. Nu wordt ook de spoorbrug beschadigd en de verkeersbrug valt zelfs geheel in het water. De Duitsers is er veel aan gelegen de schade zo snel moge lijk te herstellen. Niet zozeer om de afvoer van Beve- lands fruit verzekeren, maar om legermateriaal via het kanaal te kunnen vervoeren. De beweegbare gedeelten van de bruggen blijken bij het laatste bombardement maar geringe schade opgelopen te hebben. Daarom komt iemand op het idee een as uit de basculebrug voor het wegverkeer te verwijderen, zogenaamd omdat 'ie is gescheurd. De brug kan dan voorlopig echt niet meer open. Samenstelling: Ben Jansen De oude Vlakebrug in geopende toestand. fotoarchief PZC De gemaakte afspraak is tijdelijk, omdat de communi- catie-apparatuur in de binnenvaart op termijn aan strengere eisen moet voldoen. Zo zal waarschijnlijk het bezit van een tweede marifoon verplicht worden. Dan kunnen ook binnenschippers tegelijkertijd verschillen de communicatie-kanalen volgen. Dat alle scheepvaart van hetzelfde kanaal gebruik gaat maken, bergt ook een risico in zich. Het kan overbezet raken. Om dat te voor komen is strenge gespreksdiscipline noodzaak, aldus Rijkswaterstaat. De aanpassing volgt vrij kort nadat een nieuwe mari- foonblokindeling eerder dit jaar van kracht werd. De binnenvaart is daartegen te hoop gelopen, nadat bij Hansweert een spits werd overvaren door een zeeschip De binnenvaartschipper liet het leven. Overigens had het ongeluk ook onder het oude systeem kunnen gebeu ren. De binnenvaart greep het incident wel aan om ver anderingen te eisen. van onze verslaggever AARDENBURG - In België is tegen de verwachtingen in weer een nieuw geval van varken spest geconstateerd. Het gaat om een bedrijf op twee kilome ter afstand van de Nederlandse grens bij Sint Laureins. De jong ste uitbraak heeft tot gevolg dat het vervoersverbod voor var kens in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren niet op 16 juli afloopt, maar met zes weken wordt ver lengd. De Rijksdienst voor Vee en Vlees was donderdag nog hoop vol gestemd dat de situatie in het Zeeuws-Vlaamse toezichts- gebied volgende week weer kon worden genormaliseerd. Voor waarde voor het intrekken van het verbod was wel dat er geen nieuwe pestgevallen bijkwa men. Het gebied rond Sint Kruis heeft Gebruik veer Perkpolder nog verder terug van onze verslaggever VLISSINGEN - De Provinciale Stoombootdiensten (PSD) heb ben op het veer Kruiningen- Perkpolder het eerste halfjaar ruim vijftigduizend auto's min der overgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. In de ont- werp-begroting 1994 hield de PSD-directie nog rekening met een stabilisatie van het ver keersaanbod op deze veer dienst. Over de hele linie boeren de veerdiensten over de Wester schelde niet slecht. Het veer Vlissingen-Breskens trekt dank zij de ingebruikname van de tweede dubbeldekker, de Ko ningin Beatrix, behoorlijk aan. Het eerste halfjaar van 1994 zijn al veertigduizend auto's extra vervoerd, 696.387 tegen 656.200 de eerste zes maanden van 1993. De daling van het aantal gebrui kers van Kruiningen-Perkpol- der is voor de PSD-directie een tegenvaller. De Zoomweg-zuid tussen Antwerpen en Bergen op Zoom blijkt als alternatief voor de veerdienst een grotere con current dan verwacht. Sinds 1990 loopt het aanbod op Krui- ningen-Perkpolder al terug. Toen zette het veer het eerste halfjaar nog 744.230 auto's over, de laatste maanden 'slechts' 601.193. een aparte status. Op amper één kilometer afstand van vier Ne derlandse bedrijven werd drie weken geleden een pesthaard geconstateerd. De bedrijven in de direkte gevarenzone gingen hermetisch op slot en moesten zich onderwerpen aan een stren ge wekelijkse controle van de Veterinaire Dienst. De Aardenburgse dierenarts A. van Bruinessen verwacht dat de beschermingsstatus voor de var kenshouderijen in Sint Kruis on danks de jongste ontwikkelin gen vanaf 18 juli kan worden op geheven. Het grensdorp valt dan weer onder het grote toezichts- gebied. Ook wordt in de loop van volgen de week begonnen met het gelei delijk aan invoeren van fokzeu- gen in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Het vervoersverbod wordt daarmee enigzins versoepeld, om te voorkomen dat de var kensvermeerderaars na het nor maliseren van de situatie met een tekort aan fokmateriaal ko men te zitten. Zeeland College VLISSINGEN - Aan het Zeeland College, sector MTO, in Vlissingen zijn de volgende leerlingen ge slaagd: Timmeren Primair diploma: P Boonman, M Bune, D. Dooge, J. Eg- gebeen, L. Goedegebure„S. Gideon- se, J. Hoondert, R. Kasteleijn, C. van Keulen. KJ. Kik, R Klippel, A. Kloet, M Koster. E. Kriekaard, E. Lems, C. de Looff, W Marinissen, J. de Mey, M. de Mey, C. Offermans. J. Oostdijk, S. Rietmeijer, P. Sapia, L. van Sas, D Scholten. J. Slabbe- koom, L. Siesse, A. Sinke, J.W. Stroo, J.A Traas, R Vos. D. de Visser, E van de Vreugde, D. Wanjon, J We- strate, J Wisse, S. Wijkhuis, P. Zan- dee, A. Zoutewelle Metselen primair diploma: W. Bal, M Louws. W. Maljaars, A Minder- houd, B. bij de Vaate, A. van de Woes- tijne. Timmeren voortgezet diploma: R. van Belzen, W. Davidse. J. Hage, J. Janse, J. Louwerse. A Paauwe. J. Vermeulen, D, van der Weele. Metselen voortgezet diploma: J de Hamer. AVO-diploma: R. van Belzen, H. Boonman, J. Davidse. J. Janse, S. van der Maas, G.J. Mieras, J Oost- dijk, J. Vermeulen, J van de Vreede Assistent uitvoerder B en U: N. Kik kert, J. Snoep, D. Witte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13