Vlaanderen wil water van Deltan Verhalen uit het huiskamercafé D5A Alpenwatersalamander is terug in poel Grootscheepse enquête dialecten Minister D'Ancona naar slachtoffers racisme Terneuzen Treinkaping esprekken over levering miljoenen kubieke meters per jaar pleisterplaatsen Voor 7 mille buit in juwelierszaak I* PZC zeeland ZATERDAG 9 JULI 1994 onze verslaggever NEUZEN - De NV Delta sbedrijven onderhandelt i aantal Vlaamse drink- jerbedrijven over de leve- van grote hoeveelheden kwater uit de Biesbosch. In inderen wordt de water- rziening steeds kostbaarder dat was reden voor de Tus- emeentelijke Maatschap- der Vlaanderen voor Water- rziening (TMVW) bij Deltan le kloppen. Vrijdag kwa- i de gesprekspartners over- dat Deltan binnen een jnd een notitie opstelt over grensoverschrijdende leve rvan drinkwater en indus- water. jfdGas en Water ir H. J. L. de van Deltan: „We hebben verschillende kanten aan- gen ontvangen om te komen nauwe samenwerking, meeste aanvragen lopen via [MVW en dat versimpelt het leg uiteraard aanzienlijk, blijkt dat de Vlaamse drink- :rbedrijven steeds meer pro- men ondervinden bij het op [houden van hun voorzienin- Onze situatie is heel wat skleuriger en daarvan zou anderen kunnen profiteren. obleemloos i zou op korte termijn al ileemloos twee tot drie mil- kubieke meter water per i de Vlamingen kunnen Krijgt de samenwer ken meer structureel karak- dan zouden in het grensge- locaties worden Sas Gent, het gebied ten zuiden Oostburg en Nieuw-Namen wemd) verschillende koppel ingen moeten worden aange- Daarmee zijn miljoenen dens gemoeid. Kraa: „Voor financiering ;n we bekijken of we een be- kunnen doen op Europese dsen. Persoonlijk denk ik dat goede kans maken op steun uit Brussel omdat het hier om grensoverschrijdende belangen gaat. Immers, via de koppellei dingen zou Vaanderen ons in noodgevallen ook van drinkwa ter kunnen voorzien." Welke tarieven de Vlamingen zouden moeten gaan betalen, is nog onduidelijk, maar de prijs zal vermoedelijk iets boven een gulden per kubieke meter uitko men. De Kraa: „Al die zaken gaan we nu in snel tempo uitwer ken. Het is de bedoeling dat we verschillende scenario's opstel len." Half augustus treffen de ge sprekspartners elkaar opnieuw. Dan ligt het pakket voorstellen van Deltan op tafel. van onze verslaggever IJZENDIJKE - Hij is een tijdje weggeweest, maar de alpen watersalamander voelt zich weer thuis in Zeeuwsch- Vlaanderen. Boswachter Hans van Hage heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar alpenwatersalamanders aangetroffen in een poel tus sen Axel en Koewacht. Vorig jaar vond hij alleen enkele volwassen exemplaren, maar dit jaar heeft hij ook een aan tal 'jonkies' gezien. De alpenwatersalamander is in Nederland vooral in het zuiden (Limburg en de Peel) en het oosten te vinden. Ook in zoet voedselarm water op dek- zandgebieden in Vlaanderen werden de amfibieën regelma tig gesignaleerd. Van Hage ging er dan ook vanuit dat, vooral in het grensgebied tus sen Clinge en Koewacht, er kansen voor het beestje moes ten zijn. „Staatsbosbeheer heeft drie, vier jaar geleden een aantal poelen en putten laten graven. Het geeft natuurlijk enorm veel voldoening als daar binnen enkele jaren behalve groene en bruine kikkers ook salamanders te vinden zijn die hier al jaren en jaren niet meer te zien waren." Van Hage beschouwt het voor komen van de alpenwatersala mander als 'een voorzichtig succes' dat bewijst dat het met de waterkwaliteit van de vee drinkputten en andere poelen de goede kant op gaat. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nu drie van de vijf in Nederland voorkomende salamanders te vinden: de kleine watersala mander, de kamsalamander en de alpenwatersalamander. Voor de vuursalamander heeft Zeeland geen geschikte leef- Een exemplaar van de alpenwatersalander. foto Staatsbosbeheer, Hans v omgeving in de aanbieding, maar de vinpootsalamander zou zich, zeker in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen goed moeten kunnen redden, ver wacht de boswachter. Van Hage is al sinds zijn tiener jaren geïnteresseerd in de ge dragingen van amfibieën en hij geeft bijzondere waarnemin gen door aan de stichting Rep tielen Amfibieën Vissen On derzoek Nederland (Ravon). „Net als de alpenwatersala mander houdt de vinpoot van zoet water op zurige, voedse- larme grond. Hij zou zich dus ook onder de lijn Axel-Hulst op zijn gemak moeten voelen en ik verwacht de komende jaren er nog wel eens één te vinden." De preciese vindplaats van de 'nieuwe' salamandertjes ver raadt Van Hage niet, 'omdat er altijd mensen zijn, die de beest jes willen vangen voor een min der leuk bestaan in een terra rium'. Hij weet overigens zeker dat de alpenwatersalaman ders niet alleen in de poel van Staatsbosbeheer zitten. „Een Axelaar die waterplantjes uit een poel mee naar huis nam, heeft ze al in zijn vijver gezien en ik ga er van uit dat ze niet alleen in door ons onderhou den watertjes zitten. Salaman dervrouwtjes zetten hun eitjes één voor één af, vaak niet alle maal tegelijk. Ik heb vier we ken geleden al jongen gezien en vorige week nog eens. De kans dat er meer overleven, lijkt me nu dan ook vrij groot." Nieuwelandse Molen in Driewegen, voor 'alst tied is van durst' van onze verslaggever Wout Bareman DRIEWEGEN - Een week gele den hadden ze nog een gezellig feestje met de deelnemers aan een fietstocht door de streek. Het waren mensen van een aannemingsbedrijf uit de buurt. En wat was nu het leuke'? Dat de timmermannen bij het 'spijkers slaan' ver in de achterhoede eindigden en een gewoon kantoormannetje met de eerste prijs ging strij ken. Wat te denken trouwens van het 'worst kappen', twee weken geleden. Dat spel gaat zo: vanaf een stelling loopt een zes meter lange pijp naar bene den. De worst die er door schiet, moet door de deelne mers met een kapmes op een heus hakblok in twee stukken worden gekapt. Het was een primeur voor Nederland. Johan en Annie Lippens, al meer dan dertig jaar uitbaters van het uit z'n voegen ge- Evenement vandaag L/ef komisch duo Rijn 11 Trijn brengt vandaag, za terdag, een unieke vertolking "an het sprookje Sneeuunvitje zn de Zeven Dwerg en in Zierik- zee. In de eigen studio Lokaal Veertien aan de Huijbertstraat 15 wordt het sprookje op geheel eigen wijze gebracht voor jong en oud. Rijn Trijn spelen zelf alle rol- ten met als extra dimensie de r°l van Marie, de dienstmeid, <üe als nieuwe verschijning in kt sprookje optreedt. Het sprookje wordt gespeeld met sterke beelden en hedendaag se humor. Wie de rol van de Pfins zal vervullen blijft tot aan kt slot een geheim. Ret duo Rijn Trijn wordt ge speeld door Cécilia Meinders til Reint Laan. De voorstelling ne9int zaterdag om 15.00 uur. groeide huiskamercafé Nieu welandse Molen, geven het grif toe: dat gedoe met die worsten was afgekeken van collega's in het Vlaamse Wachtebeke. In augustus gaan ze er met de fa milie trouwens wéér kijken, om er nieuwe ideeën op te doen. Te denken valt aan 'zwijnbuik- hangen', 'farizeeën' en 'wentel teven'. In het café, annex pompsta tion, annex oliehandel, annex 'organisatiecentrum Lippens', onder aan de dijk tussen Bier vliet en Driewegen, wordt am- menooitnie op een stunt meer of minder gekeken. Nieuwe haring Neem nu die dinsdagmiddag in het voorseizoen, twee jaar gele den. Johan - 'toen we trouwden werd het nogal laat, maar mooi dat om acht uur de eerste klant voor verse koemelk voor de deur stond '- verhief zich triomfantelijk van zijn zetel aan de stamtafel. „Morgen wordt op Biervliet de eerste nieuwe haring gepresenteerd, maar vandaag heb ik de pri meur!" En inderdaad, een uur later reed Saai' Scheele met haar viskraam voor. Terwijl Annie de benzinetank van de rijdende viskraam voltankte, serveerde Saar een schaal bo terzachte exemplaren van Neerlands trots. Een dag later prikten de plaatselijke notabe len op een steenworp afstand, onder het monument van ka- ker Willem Beukelszn op de Markt in Biervliet, hun vorkje wat besmuikt in die andere 'nieuwe haring', wie weet uit Denemarken... De Lippensjes doen het de laat ste tijd wat kalmer aan. zoge naamd. Annie, die twee jaar ge leden voor haar organisatieta lent werd begiftigd met 'de zil veren haring van Biervliet', en Johan deden vorig jaar de zaak over aan zoon Peter en schoon dochter Marleen. Maar, wisten ze uit ervaring, het café, de ben zinepomp en de oliehandel kun je niet met z'n tweeën behap pen. Dus steken Annie en Jo han nog iedere dag een handje In het café, annex pompstation, annex oliehandel, annex 'organisatiecentrum Lippens' worden de laatste nieuwtjes uitgewisseld met de koektrommel op tafel en de koffiekan bij de hand. foto Charles Strijd toe. Met andere woorden: voor de klanten is er niets veran derd. Want Annie kan het niet laten en Johan nog minder. Bieten Volgens de overlevering sleep te Johans opa in 1917 de eerste vergunning in de wacht. Voor het uitbaten van een huiska mercafé. Dat was in de tijd van de bieten, die door de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg Maatschappij werden af gevoerd. Toen telde Driewegen nog zeven café's. Na Johannes Bernardus kwam Petrus Fran- ciscus en daarna Johannes Au- gustinus, die vooral in de jaren zestig met Annie gekke dingen meemaakte in het café. „Er za ten toen veel Duitsers in de wo ninkjes op Driewegen. Tegen de tijd dat de zondagochtend dienst begon, om half acht toen nog, klotste hier het bier bij wij ze van spreken over de drem pel." En die keer dat die Duitser pochte dat hij zo goed met een geweer kon omgaan en dat Jo han hem uitdaagde de volgen de ochtend op een kip of enig ander loslopend gevogelte in de achtertuin te komen schie ten. „Die Duitser legt aan en schiet. De witte haan die daar rondliep sprong een meter in de lucht, maar meer ook niet. Had ik stiekem het lood in de patroon vervangen door bloem. Was het enkel: poemü! En veel witte poeier natuur lijk." Pleisterplaats? Voor veel men sen uit de omgeving, die er hun rokertje halen, maar die vooral ook roddels willen horen. Jo han: „Voor nieuws ga je öf naar de kapper öf naar het café." Sociaal werkster En Annie is sinds jaar en dag sociaal werkster. Met de koek trommel op tafel en de koffie kan bij de hand. Vrijdags avonds zijn het mensen, die willen afreageren van hun werk en even een ommetje maken van Biervliet, via Driewegen naar Hoofdplaat, 's Zaterdags morgens komen er weer ande ren praten over, in volgorde: sterfgevallen, operaties, echt scheidingen en andere vormen van menselijk leed. En tussen de bedrijven door wippen er toeristen aan, vaak oudere mensen uit de streek, die even een luchtje willen scheppen en de camping verlaten 'alst tied is van durst'Om zeven uur 's morgens gaat op Driewegen de deur van het slot en 's avonds tegen tienen gaat de boel weer dicht. Wijsheid van Johan Lip pens: „Een buitencafé is geen nachtcafé." Met oud-burgemeester Carel Ockeloen van Temeuzen kon de uitbater het goed vinden. Als die stopte bij de benzine pomp op de dijk om er te tan ken, zei hij vaak: 'En de baas heb ook wel dorst'. Dan renden ze samen de dijk af. Richting toog. 'Alst tied is van durst' Bern scscsOmcnKo] O min. 14° max. 23° w-zw 2-3 van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Nog net geen eeuw, 99 jaar, heeft het geduurd voordat met een grootscheeps onderzoek de dialecten in het Nederland se taalgebied opnieuw on der de loep worden geno men. In 1895 onderzocht het Aardrijkskundig Genoot schap de dialecten in Neder land en Vlaanderen aan de hand van driehonderd inge vulde enquêteformulieren. De Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij de PZC en de meeste regionale kranten in Nederland zijn aangesloten, heeft vandaag meer dan één miljoen en quêteformulieren ver spreid. De Stichting Nederlandse Dialecten wil, door de uit komsten van het onderzoek naast die van een eeuw gele den te leggen, de beweging in het dialectgebruik in kaart brengen. De verwach ting is dat de standaardtaal het dialect in meer of min dere mate heeft beïnvloed. Op pagina 14 is een uitge breide enquêtelijst afge drukt waarin dialectspre kers wordt gevraagd woor den en zinnen te 'vertalen'. Door ook Vlaanderen in de verspreiding te betrekken kan de enquête een tamelijk helder beeld geven van de dialecten in het Nederlands taalgebied. Dergelijk onder zoek op zo grote schaal is in Nederland nog nimmer uit gevoerd. van onze verslaggever TERNEUZEN - Minister H. d'Ancona van WVC brengt vol gende week donderdag een kort werkbezoek aan Terneuzen. Tij dens een informele lunch wil ze haar solidariteit betuigen aan de slachtoffers van de recente racistische aanslagen en ook de hulpverleners van de asielzoe kers een hart onder de riem ste ken. Ze praat met onder anderen Joost Snelders, Henk van der Haar en Erik Kerckhaert en ver tegenwoordigers van de Turks- Islamitische gemeenschap, die slachtoffer werden van brand stichtingen en andere uitingen van racisme. Aansluitend be zoekt de demissionaire minister het asielzoekerscentrum in het Roosevelthotel. Werkgevers De Kring van Werkgevers in de Kanaalzone vindt dat 'de goede naam' van de streek is aangetast door de recente racistische ac ties in een aantal Zeeuwse ste den en met name in Terneuzen. In een verklaring neemt de Kring nadrukkelijk afstand van de brandstichtingen en bedrei gingen van de afgelopen weken en sschaart zich achter de pro testacties van het Anti-racisme- comité en Scholen zonder Racis me in Terneuzen. Secretaris drs A. A. D. Saman van de Kring: „We hopen hier mee een bijdrage te leveren aan het bevorderen van een tolerant klimaat ten opzichte van min derheden." Volgens de werkgevers kunnen de discriminerende uitlatingen en gedragingen een belangrijke oorzaak vormen van bestaande achterstanden van minderhe- MIDDELBURG - Een dief heeft donderdagmiddag voor 7000 gulden aan sieraden meegeno men uit een juwelierszaak aan de Nieuwe Burg in Middelburg. Op een onbewaakt moment heeft hij een greep in de etalage gedaan. Hij ging er vandoor met een gouden halsketting en en kele armbanden. den. Ze stellen vast 'dat in een democratische samenleving res pect voor ieder mens fundamen teel is en dat ieder die in Zeeland woont op gelijke voet aan de Zeeuwse samenleving moet kunnen delnemen." De Kring beschouwt de uitingen van dis criminatie als een sociaal on recht en een aantasting van de fundamentele waarden en nor men in een democratische sa menleving en ziet het als haar taak om alle vormen van voor oordeel en discriminatie te voor komen en te besrtijden. De verklaring is vrijdag verzon den aan gedeputeerde staten en aan de b en w's van Sas van Gent en Terneuzen. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTRAAT 11 GOES 01100-23549 ISO Kwaliteits Certificaathouder (Advertentie) Historama 'n portret van de ABDIJ VAN MIDDELBURG V 11 i Geopend: ]fl alle dagen van 10.00-18.00 uur IJL ('s zondags van 12 00-18.00 uur) (Advertentie) Gevestigd: drs. M. H. Drijgers KLASSIEK HOMEOPAAT Walstraat 103d, Vlissingen, tel. 01184-12325. Voor inlichtingen en afspraken kunt u bellen tussen 9.00 en 10.00 uur of tussen 19.00 en 20.00 uur. Nrd.zee 19° Schelde 20° In de kantoortorens van de Nederlandse Spoorwegen smeden beambten allerlei snode plannen om 'hun' be drijf winstgevend te maken. Creativiteit is hun ivapen, de klant hun doelwit. Wellicht kunnen deze heren een voorbeeld nemen aan hun collega's aan gene zijde van de wereldbol, in Japan. Zij denken ook in die ter men. En zij brengen dat heel letterlijk in de praktijk. Voor 750 gulden konden Ja panse reizigers onlangs een heuse treinkaping meema ken. Zeshonderd slachtof fers schreven zich in en lie ten zich gijzelen door een groep van vijfendertig 'mis dadigers'. Een tweede ka ping staat op de rol en die is uitverkocht. Misschien iets voor de rou temanager van de Zeeuwse lijn? Hij heeft het tenslotte al aan gedurfd koffie- en frisdrankautomaten in de stoptremen te plaatsen. Een mooie eerste stap. De trein kapingen in Japan zijn ook 'geheel verzorgd'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11