Meerderheidskabinet lukt niet DE verhoogt koffieprijs fors PZC IJSBERGSLA EN UNDERSCHNITZEL. Oranje in kwartfinale tegen Brazilië Dreigende confrontatie rebellen en Fransen Ritzege Van Poppel Bliksem doodt toerist bij Retranchement 4 WEKEN 66 blokkeert centrum-rechts, CDA centrum-links 17 VOOR 13,- Opklaringen De dag begint met wolkenvelden die geleidelijk oplossen. De maximum 'emperatuur 22 graden. De westelijke eind is overwegend matig. |7e jaargang no. 155 nsdag 5 juli 1994 sse nummers 1,50 Vandaag in de sport 14 t/m 17 HAAG (GPD) Er valt op moment geen meerderheids- inet te vormen. Na de mis- king van de paarse coalitie kkeert D66 een combinatie CDA en VVD. De christen- doeraten wijzen op hun een onderzoek naar een van PvdA, CDA en D66 de hand. Dit is de uitkomst een dag lang koortsachtig in politiek-Den Haag. Irmateur Tjeenk Willink ft gisteravond nog een ge- ik gehad met koningin Bea- over de ontstane situatie. nformateur wil vandaag nog de fractieleiders van de vier partijen praten. In die irekken wil hij de overblij- mogelijkheden nagaan de vorming van een meer ei leidskabinet. Mocht het g A bij de weigering om over centrum-links kabinet te Heften blijven, dan komen an- kabinetten om de hoek kij- WD-leider Bolkestein en D66- voorman Van Mierlo de informa teur op schrift hadden laten we ten wat zij vonden. De liberale voorman sprak zich zondermeer uit voor een onderzoek naar een centrum-rechts kabinet. Van Mierlo liet weten niet bereid te zijn daaraan mee te werken. Volgens hem wil de WD de ex tra ingrepen in de sociale zeker heid (het breekpunt voor de paarse coalitie) in een dergelijke combinatie nu niet opgeven. La ter eventueel wel maar de ge sprekken over centrum-rechts zijn daarmee op dit moment •'weinig zinvol', aldus Van Mier lo. Bolkestein reageerde boos. Vol gens hem heeft de VVD de paar se coalitie inhoudelijk ook een kans gegeven. Dat zou D66 met centrum-rechts nu ook moeten. „Kennelijk durft hij dat niet", al dus Bolkesteins zegsman. De WD'er wees verder op zijn be reidheid ingrepen in de sociale zekerheid dan opnieuw te be zien. Het feit dat het CDA centrum links afwijst had Van Mierlo 'ver- ili ienken valt dan aan een ka- vi :tvan CDA en WD gesteund an rde kleine christelijke partij- gesn de ouderenpartijen AOV ;aWe 55+. Ook de mogelijk- van een nationaal kabinet v|aande uit PvdA, CDA en kan worden bezien. Be- najd is dat de PvdA daar niets voelt. D66 zou bovendien engesloten worden. >n brief aan de informateur CDA-fractieleider Brinkman iravond weten bereid te zijn te werken aan de vorming- een kabinet bestaande uit A, WD en D66. Zonder daar- gevraagd te zijn meldde de L-voorman echter ook dat het CDA een onderzoek een kabinet met PvdA en 'geen zin' heeft. Brinkman: tis overbodig", ïkmans brief kwam nadat jlpverleners i' rdacht van ^shandelen handicapten UWARDEN (ANP) - Op ver ft king van mishandeling van m itelijk gehandicapte bewo- kis moeten vijf groepsleiders de zorginstelling Maartens- den in Drachten voor de verschijnen. Dit heeft rechtbank in Leeuwarden bekendgemaakt. .ft titie wil geen details geven 7 de exacte feiten die ten las- orden gelegd. Ook doet jus- doet geen mededelingen geruchten onder perso- dat op de betrokken iling een ernstig geestelijke mdicapte jongen is overle- als gevolg van nalatigheid, verdachten, drie mannen en e vrouwen, werden samen een zesde collega in april op ■actief gesteld. Daarop heeft itie na een melding van de onaal inspecteur voor de itelijke volksgezondheid en i^rtenswouden-directeur J. neker een onderzoek inge- irkse diplomaat Athene rmoord ENE (RTR/AFP) - Leden de extreem-linkse 17e No- )er hebben maandag in ne een Turkse diplomaat geschoten. Zij hadden de opgewacht voor zijn wo- in de buitenwijk Palaio Fa- Dit heeft de Griekse minis- an binnenlandse zaken Pa- emelis gezegd. Volgens de icus is de terreurdaad uitge- a door mensen van de 17e imber omdat dezelfde vuur- 'hs, semi-automatische n pistoolmitrailleurs, zijn hikt als bij eerdere aansla- Oranje viert de openingstreffer. Van links naar rechts: Wim Jonk, Marc Overmars, Dennis Bergkamp en Peter van Vossen, foto ANP van onze verslaggever ORLANDO - Het Nederlands elftal heeft zich gisteren via een 2-0- zege op Ierland geplaatst voor de kwartfinale van het WK. Oranje stuit daarin op Brazilië, de gedoodverfde favoriet voor de eindzege. De Brazilianen wonnen gisteren van gastheer de Verenigde Staten: 1-0. Oranje slaakte gisteren een zucht van verlichting. Na het zwakke optreden in de groepswedstrijden, was het spel gisteravond één helft goed. Dennis Bergkamp, de maker van het openingsdoel punt (Jonk scoorde later 2-0), constateerde dat Oranje op de goede weg is. „We hebben een geweldige inzet getoond. Door ie dereen is keihard gewerkt. Dat was het verschil met de voorgaan de drie wedstrijden." Bij Oranje was Mare Overmars uitblinker. Ook Stan Valckx, Dennis Bergkamp en de altijd knokkende Peter van Vossen maakten indruk. Brazilië verzuimde het veldoverwicht uit te drukken in voldoen de doelpunten. Zelfs toen Brazilië met tien man kwam te staan (Leonardo kreeg rood) bleven de Zuidamerikanen pressie uitoe fenen. De bevrijdende treffer kwam van de voet van Bebeto, op aangeven van ex-PSV'er Romario. zie ook pagina 14 en 15 rast' en 'overvallen'. Hij wees er op dat Brinkman zelf centrum links geloofwaardig kan maken door een ander beleid te gaan voeren dan met de PvdA in de huidige coalitie. Bij de PvdA werd een commen taar geweigerd. Kok zal de zaak vandaag met het fractiebestuur bespreken. Volgens de sociaal democraten heeft Brinkman nu heel wat uit te leggen. Belediging Albert Heijn volgt marktleider Geen hamsterwoede verwacht UTRECHT (ANP) - Douwe Eg berts verhoogt voor de derde keer dit jaar de koffieprijs. Van af morgen, woensdag, moet de consument ongeveer 35 cent meer voor een pak koffie van 250 gram betalen, zo heeft Douwe Egberts (DE) maandag bekendgemaakt. Het winkelconcern Albert Heijn volgt de stap van concurrent DE. Op 11 juli wordt de koffie daar ook 35 cent duurder. De koffiebrander Douwe Eg berts, die ruim 70 procent van de Nederlandse markt controleert, schroeft zijn prijzen op in ver band met de aanhoudende stij ging van de koffieprijzen op de wereldmarkt. Die grondstofprij- zen gaan flink omhoog omdat vorst grote schade heeft toege bracht aan de oogst in Brazilië, de grootste koffieproducent ter wereld. Volgens woordvoerder M. Ro mer van Douwe Egberts is de consument nog niet terughou dend bij de aankoop van koffie. „Historisch gezien is koffie niet duur", zegt hij. In 1977 moest de koffiedrinker maar liefst f 6,50 voor een pak koffie op tafel leg gen. Vanaf woensdag betaalt de consument voor een pak Aroma Rood ongeveer f 3,40. DE voert de merken Douwe Egberts, Van Nelle en Kanis Gunnink. Zenuwachtig Wel worden de winkelprijzen steeds sterker verhoogd. Begin januari werd het pakje koffie f 0,15 duurder. Begin juni trok DE de prijs aan met ongeveer twee dubbeltjes. Toen al verklaarde de maatschappij dat de wereld markt voor het donkerbruine ge notsmiddel „zenuwachtig was". Een woordvoerster van Albert Heijn denkt niet dat er massaal zal worden gehamsterd. „Tij dens de vorige prijsverhogingen werd er wel wat extra ingesla gen, maai1 veel was het niet." Ook bij de aankondiging van de derde ronde verwacht de groot grutter geen problemen. Eind vorige week werd bekend dat de Duitse koffiegigant Ja cobs zijn koffieprijs met ruim een mark zal verhogen. In tegen stelling tot bij DE zal de Duitse klant de prijsverhoging pas in augustus opmerken. Eerst wor den de oude, goedkopere, voor raden opgemaakt, zo verklaarde Jacobs. DE liet eind vorige week in een reactie nog weten het voorbeeld van Jacobs niet te wil len volgen. lergsla, krop nderschnitzel, Q QQ 'gram 2AA edingen gelden t/m zaterdag 9 juli a.s. ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. /an onze correspondent NAIROBI - De Ruandese hoofdstad Ki gali mag na drie maanden zware strijd dan in handen gevallen zijn van het Pa triottisch Front (RPF), een eind aan de ge vechten en gruweldaden in het land is daarmee geen stap dichterbij gekomen. Integendeel, de rebellen lijken uit op een militaire confrontatie met de Fransen troepen in het land. Die hebben laten we ten niet te zullen wijken en terug te schie ten. Gesterkt door de successen in Kigali heeft het RPF zijn offensief opgevoerd in zuid westelijke en westelijke richting. Die de len van het land zijn nog grotendeels in handen van regeringstroepen die zich uit andere regio's hebben teruggetrokken. Butare is hun doelwit en vanwege de op mars der rebellen hebben de nationale strijdkrachten ook deze qua grootte twee de stad inmiddels verlaten en zijn verder naar het westen richting Gikongoro ge trokken. Ook de bevolking van Butare, voor het merendeel Hutu's (de meeste Tutsi's zijn al eerder vermoord of gevlucht) is van wege de oprukkende rebellen op de vlucht geslagen richting West-Ruanda en Burun di. Zowel gevluchte burgers als regerings soldaten bevinden zich nu onder de be schermende vleugels van het Franse leger dat zijn meest vooruitgeschoven basis in Gikongoro heeft opgeslagen. De Fransen hebben inmiddels een streep in het zand getrokken en zeggen tegen het RPF: tot hier en niet verder. Onder het mom dat zij nu de gevluchte burgers die nen te beschermen, hebben de Fransen nog voordat de VN-Veiligheidsraad dit plan heeft goedgekeurd - in het zuidwes ten een zóne ingesteld waar de rebellen buiten dienen te blijven. Doen ze dat niet. dan zullen de Franse parachutisten en le gionnaires het vuur openen op RPF-rebel- len. Daarmee bevestigen de Fransen de kritiek op hun militaire interventie in Ruanda: Operatie Turquoise is vooral be doeld om de jarenlang door Parijs ge steunde en nu bedreigde Hutu-regering en haar leger te beschermen tegen de rebel len en een totale overwinning van het RPF te voorkomen. Tjeenk Willink had de fractielei ders gevraagd hun standpunten op papier vast te leggen. Hij deed dat na een twee uur du rend, gezamenlijk, procedureel beraad over de kansen een cen trum-rechtse coalitie te vormen. Tot dat beraad werd gisteren rond het middaguur besloten nadat Van Mierlo 's ochtends had aangegeven dat gesprek te willen aangaan. Dat deden ook Bolkestein en Brinkman. PvdA- leider Kok verscheen niet bij de informateur. Het feit dat Brinkman wel op schrift aangaf een centrum-links kabinet te blokkeren maar niet mondeling tegenover de infor mateur, wordt in politiek-Den Haag als een belediging voor Tjeenk Willink opgevat. De in formateur wil het vandaag ook uit de mond van Brinkman zelf horen. Gisteravond nog liet de CDA-voorman weten dat de in formateur prima op de hoogte was van zijn standpunt. Bekend is dat de D66-fractie niets voor een centrum-rechts kabinet voelt. Binnen de CDA- fractie bestaat bij een meerder heid eenzelfde houding ten op zichte van een kabinet met PvdA en D66. Men acht daar de verkiezingsuitslag (met de win naars VVD en D66) 'heilig'. Die twee partijen moeten in een te vormen kabinet. zie ook pagina 2 Oranjerellen in Den Haag DEN HAAG (GPD) - Tweedui zend 'feestvierende' voetbal supporters hebben gisteravond na de winst van Oranje op het Ierse elftal in het centrum van Den Haag vernielingen aange richt. Etalageruiten sneuvel den, nietsvermoedende auto mobilisten kregen een dansen de meute op hun auto, fietsen werden gebruikt als werpmate- riaal en een oranje geschilderde auto ging in vlammen op. De Haagse politie hield zich aan vankelijk op de achtergrond. Toen de chaos echter te groot werd en overal rellen uitbraken stelde de mobiele eenheid met een aantal charges en het arres teren van een aantal supporters weer orde op zaken in de Grote Marktstraat. In Amsterdam was het een stuk rustiger. Afgezien van wat toete rende auto's met daarin uitzin nige fans, was het niet uitzonder lijk druk in de hoofdstad. ..Tot gisteren had ik er een zwaar hoofd in. Tien Touretappes, het leek onbereikbaar. Maar nu geloof ik er weer helemaal in." Jean- Paul van Poppel is na zijn etappewinst van gisteren nog één ritzege verwijderd van Joop Zoetemelk, Jan Raas en Gerrie Knetemann, die alle drie tien Touretappes op hun naam hebben staan. Antwerpen De Vlaamse regering moet Ne derland op internationaal niveau aanklagen als de ver dere verdieping van de Wes- terschelde niet 'binnen redelijke termijn' is geregeld. De A?it- iverpse Scheepvaartvereniging vindt dat er te lang ob structie is gepleegd te- genover 'onze haven Iw WÊÊÊÊÊÊBM WÊÊÊM Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14, 15, 16 en 17. VLISSINGEN (ANP) - Het on weer dat maandagochtend over de oevers van de Westerschelde trok heeft het leven gekost aan de 19-jarige J. Ruben uit Kam pen. Het slachtoffer, op vakan tie in Zeeland, fietste met zijn zus langs het kanaal in Retran chement toen hij dodelijk werd getroffen door de bliksem. Zijn zuster kwam eveneens ten val en liep schaafwonden en suizen de oren op. In Dwingelo trof de bliksem drie mensen die bezig waren de bevestiging van hun tent te ver sterken. Ze zijn met lichte ver wondingen in een ziekenhuis opgenomen. Acht op het IJsselmeer vermiste scholieren zijn allemaal in goede gezondheid teruggevonden. De groep, behorend tot een schoolklas uit Ommen, werd overvallen door het noodweer. Ook elders kwamen waterspor ters in problemen. Diverse zeil en motorjachten liepen aan de grond. Volgens het Kustwacht centrum in IJmuiden zijn alle betrokkenen in veiligheid ge bracht. In Midden-Limburg, met name in Roermond, Swalmen en Reu ver, richtten aan het begin van de avond storm- en regenvlagen grote materiële schade aan. Langs de drukke verkeersweg tussen Roermond en Weert vie len verscheidene bomen om. Ze kwamen op de rijbaan en op au to's terecht, wat tot verkeersop stoppingen leidde. Verder wer den daken en gevels beschadigd. Volgens de politie raakte nie mand gewond. Brandweer en politie waren urenlang bezig met opruimen. Het noodweer dat rond 14 uur boven Friesland hing ontregelde voor een deel het telefoonver keer in de provincie. Veel bedrij ven bleken onbereikbaar en drie centrales - in Mantgum, Sloten en Nes - vielen uit. Een wolkbreuk zorgde 's mid dags voor veel overlast op de A28 bij Zwolle. Wegverkeer was door de enorme regenval nauwe lijks mogelijk. Het treinverkeer rond Zwolle liep twee uur lang vertraging op door bliksemin slag. Wissels moesten met de hand worden bediend. Slagbo men gingen automatisch dicht, zodat de auto's er niet door kon den. Het noodweer leidde ook in Drenthe en Groningen tot over last. In het Drentse Westervelde brandde een boerderij met rie ten dak af na blikseminslag. In de provincie zijn volgens een po litiewoordvoerder twee- tot drie honderd bomen omgevallen. Rond Winschoten in Groningen waaiden daken van de huizen. In Veendam kwamen straten on der water te staan omdat de rio lering het water niet kon verwer ken. In Appingedam vloog een papierloods in brand en in Star tenhuizen een woning. De tele fooncentrale van de gemeente Groningen raakte defect, zodat bellen met het hoofdbureau van politie enkele uren niet mogelijk was. pagina 9: Walcherse kabelnet i het ongerede Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- Q per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 ff aam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open •enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1