Van Mierlo moet kiezen Brinkman blijft voorlopig aan als politiek leider van het CDA Tour voorbij voor Nelissen en Jalabert 4 WEKEN Mislukte landing van DC-9 in de VS eist 37 slachtoffers )ode bij festival orhout Informateur: D66 in centrum-rechts of centrum-links kabinet Colombia ouwt om ermoorde VK-speler Gigantische keukenverkoop in Kaatsheuvel. Tekorten Sail Vlissingen VOOR 13,- 37e jaargang no. 154 flaandag 4 juli 1994 osse nummers 1,50 in onze verslaggever Kans op onweer Bewolkt, kans op onweersbuien met windstoten. Aan zee eerst nog kans op mist. Zwakke veranderlijke wind. Ma ximum temperatuur rond 23 graden. 75-jaar juMeiirai aktie Bij een aankoop van minimaal f 25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! Temeuzen Vlissingen Zierikzee Goes Hulst Middelburg FOTO IVERSCHOORE )RHOUT - Eén dode, ruim ze dig gewonden en zo'n 2600 3ior de hitte bevangen mensen, it is de trieste balans van het ckfestival dat zaterdag in irhout en zondag in Werchter n tien uur 's ochtends tot mid- macht werd gehouden. >t Vlaamse dubbelfestijn ond dit jaar vooral in het teken n de harde muziek. Death- eed-metalbands als de Brazi- anse formatie Sepultura, het s mildere Rage Against the ichine uit de Verenigde Sta- en hun landgenoten van Ae- imith wisten de fans zaterdag zondag tot het uiterste te drij- n. De hevig 'dansende' menig- stoorde zich niet aan de ex- me hitte op het open terrein, n 28-jarige man uit de Noord- llandse plaats Aalsmeer am zaterdagavond in Tor nt om het leven tijdens het ncert van Aerosmith. Aanvan- lijk werd aangenomen dat de an bij het 'headbangen' (wild ludden met het hoofd op de aat van de opzwepende mu it) in botsing was gekomen 't het lage hekwerk voor het idium of met iemand anders, ter bleek dat het slachtoffer gevolg van uitputting een ute hartstilstand had gekre- 'n 2600 festivalgangers moes door het Vlaamse Kruis wor- n behandeld. Het merendeel s bevangen door de hitte, 'n zeventig mensen werden >t een hersenschudding, ge- aken ledematen, nekfractuur ernstige snijwonden afge- erd naar een ziekenhuis. Het irhout-rockfestijn trok ruim ftigduizend bezoekers. Het ntal belangstellenden in ïrchter was zondag ongeveer en groot. zie ook pagina 9 DEN HAAG (GPD) - Informa teur Tjeenk Willink wil D66-lei- der Van Mierlo dwingen tot een keuze voor een centrum-rechts kabinet (met CDA en VVD) of een centrum-linkse combinatie (met PvdA en CDA). Hij zal daartoe vandaag zijn concept advies aan koningin Beatrix over een te vormen meerder heidskabinet aan Van Mierlo voorleggen. In zijn tekst zal Tjeenk Willink keihard duidelijk maken dat al leen door de houding van Van Mierlo er geen meerderheidska binet te vormen valt. In de tekst levert de informateur bovendien commentaar op de door de D66- voorman aangedragen argu menten om de vorming van een meerderheidskabinet te blokke ren. Schrik Tjeenk Willink hoopt dat Van Mierlo van de tekst zal schrik ken, zich zijn verantwoordelijk heid zal realiseren en alsnog zal kiezen. Dit in de wetenschap dat hij het land anders onbestuur baar maakt. Bovendien is de re latie met de andere drie grote partijen verpest en moet Tjeenk Willink zijn opdracht als 'mis lukt' teruggeven aan de vorstin. Van Mierlo wijst de vorming van een centrum-rechts kabinet af omdat de WD daar in zit. Hij houdt de liberalen voor degenen die ten onrechte de paarse coali tie deden mislukken door extra bezuinigingen in de sociale ze kerheid te eisen. Bovendien voorziet Van Mierlo dat het be leid in een combinatie met CDA en WD 'slapper' zal zijn dan het paarse akkoord. Centrum-links wijst Van Mierlo van de hand omdat PvdA en CDA beiden fors hebben verlo ren bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Hij wil zijn steun niet geven aan voortzet ting van het beleid zoals die beide partijen dat voerden. Minderheidskabinetten wijst D66 als te polariserend af. Het zal immers altijd een kabinet zijn van rechts (CDA-WD) of links (PvdA-D66). Van Mierlo heeft nu gekozen voor een extra-parlementaire re gering: een kabinet zonder di recte binding met de Kamer. De andere drie grote partijen heb ben zich echter tegen die optie gekeerd. Extra-parlementair Om Van Mierlo tegemoet te ko men heeft de VVD zich al bereid getoond te tornen aan de 5,7 mil jard gulden extra bezuinigingen in de sociale zekerheid. De libe ralen willen daarin echter alleen wijzigingen aanbrengen als D66 tot een centrum-rechtse coalitie toetreedt. PvdA en CDA hebben beide aan gegeven het beleid zoals dat door het kabinet Lubbers-III werd gevoerd grondig bij te wil len stellen. Dit om D66 tegemoet te komen. Al deze feiten wil Tjeenk Willink in zijn eindrapport aan de konin gin melden om overduidelijk te maken dat Van Mierlo degene is die de blokkaden opwerpt. De commissaris der koningin in Groningen, Vonhoff (VVD), heeft een nieuwe overeenkomst WD- D66 bepleit. Beide partijen zou den samen een regeringspartner moeten zoeken: CDA of PvdA. zie ook pagina 4 3r IDELLIN (RTR) - Duizenden lombianen, onder wie presi- 3r-it Cesar Gaviria, hebben gis- en de laatste eer bewezen de voetballer Andres Esco- r. De speler van het Colom- lanse team kwam zaterdag- rgen in Medellin om het le- toen vier verdachten twaalf (els op hem afvuurden. De 27- ige overleed later in het zie- ihuis. De politie arresteerde erdag twee verdachten. Bei legden gisteren een beken- is af. begrafenis had plaats in het otste stadion van Medellin, Ivan de Bedoute Stadion, hge rijen rouwenden schuifel- langs het graf van de verde- er. Sommigen legden de vlag Colombia op zijn kist, ande- drapeerden er een dundoek zijn club Atletico Nacional. Colombiaanse nationale m had bedreigingen met de )d ontvangen nadat Escobar, probeerde een schot te blok en, de bal in het eigen doel d belanden in de wedstrijd en de Verenigde Staten op 22 iin Pasadena, voetbalwereld reageerde ge lokt op de moord. Tijdens de istrijden in de achtste finales d zaterdag een korte stilte in it genomen. zie ook pagina 11 otorrijder a ongeval oor voordeur LDE (ANP) - De bewoners een huis in Eelderwolde enthe) hebben het afgelopen ikeinde de schrik van hun le- gekregen toen een verönge- te motorrijder plotseling daverend geweld door de irdeur vloog. Het slachtoffer am terecht in de gang. Hij overleden. de politie is de bestuur- een 32-jarige Engelsman die Jroningen woonde, een eind r de betreffende woning met hoge snelheid in een bocht htdoor gereden. De motor ste op een veldkei in de berm, u-door. voertuig en berijder den gelanceerd, motor, die eerst een boom kte, kwam 25 meter verder in kken gebroken in een sloot Echt. De berijder heeft even- s een boom geraakt, is daar- over de sloot gevlogen en am vervolgens door de voor- 3 Wilfried Nelissen (op de foto links onderin) sleepte in zijn val diverse sprinters mee. Laurent Jalabert, die over de Belg heen duikelt, was het grootste slachtoffer. van onze verslaggever ARMENTIÈRES - Een mas sale valpartij tijdens de mas sasprint in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk liet gisteren zijn sporen na. Wilfried Nelissen botste op een fotograferende politie agent. In zijn val sleurde hij diverse renners mee. Drie coureurs moesten in ra zende vaart naar het CHU-zie- kenhuis in Lille. Nelissen heeft niets gebroken, maar zal van daag niet starten. Evenmin als de Franse topfinisher Laurent Jalabert, die wel diverse breu ken in het gezicht heeft opgelo pen. Ook de Italiaan Fabio Fontanelli zal vandaag waar schijnlijk niet meer starten. Dat Djamodiline Abdoesjapa- rov uiteindelijk dagwinnaar werd, interesseerde weinigen meer. Hij hield er een groene foto ANP trui aan over, en zal die nu - zonder'brokken - wellicht tot in Parijs gaan dragen. Chris Boardman, die zaterdag de proloog won, rijdt in de gele trui. zie ook pagina 11 Voedselhulp voor zuiden Portugal LISSABON (RTR) - Hongerige families in het straatarme ge bied Alentejo in het zuiden van Portugal ontvingen zaterdag voedselpakketten. In totaal werd 6 ton voedsel verdeeld, zo deelde een functionaris van het Rode Kruis mee. Ongeveer 600 families in één van de armste regio's van Portugal en de hele Europese Unie ontvin gen elk een pakket met tien kilo voedsel die door het Rode Kruis worden uitgereikt. DEN HAAG (GPD) - CDA-frac- tievoorzitter Brinkman blijft partijleider totdat een nieuw kabinet is gevormd. Als het CDA deel uitmaakt van die nieuwe regering en Brinkman minister is, komt er een andere fractievoorzitter. Die wordt dan de nieuwe politiek leider In het pand van Keuken Kampioen Kaatsheuvel wordt dinsdag, woensdag en donderdag een alles-of- niets-verkoop van showroomkeukens georganiseerd. Met kortingen die op kunnen lopen tot 70 (zeventig!) procent en met een aantal modellen die tegen ELK AANNEMELIJK BOD wegmogen. De oorzaak van deze discount-verkoop is, dat een groot aantal keukens plaats moet maken voor de nieuwe modellen, die elk ogenblik uit Duitsland in Nederland worden verwacht. De directie van Keuken Kampioen Kaatsheuvel laat weten dat deze verkoop niet bedoeld is voor de hande laren maar dat uitsluitend PARTIKULIEREN deze keukens kunnen aanschaffen. Het adres van deze showroom verkoop is: Ameri- kastraat 14, Industrieterrein De Kets, Kaatsheuvel. Op zondag en maandag is het bedrijf gesloten. van het CDA. Een nieuwe poli tieke koers blijft uit, al moet het 'christelijk-sociale' gezicht dui delijker worden en dienen niet- christenen een betere plaats binnen de partij te krijgen. De CDA-top ziet geen reden om Brinkman nu te vervangen als politiek leider. Hij mag de onder handelingen voor de formatie van het kabinet voeren. Maar de fractievoorzitter die Brinkman opvolgt zodra hij in het kabinet zitting neemt, wordt politiek lei der. Aan dit principe hebben Brinkman en de CDA-top zich gebonden op basis van aanbeve lingen in het rapport van de commissie-Gardeniers. De commissie bestudeerde de nederlagen van het CDA bij de raads- en kamerverkiezingen. Het zaterdag gepresenteerde rapport bevat geen oordeel over persoon en positie van Brink man. Daarentegen wordt zijn functioneren scherp gehekeld. Volgens partijvoorzitter Lod- ders-Elfferich kan Brinkman fractievoorzitter blijven, omdat hij de analyses en aanbevelin gen van Gardeniers deelt. Brink man is bereid zich anders op te stellen en wil minder technocra tisch overkomen. Voorgekookt Het rapport stelt dat Brinkman zijn fractie de afgelopen jaren te veel ruimte gaf zonder dat spra ke was van een inhoudelijke ge- dachtenwisseling. Fractiestand punten werden door specialis ten voorgekookt, waarna voor discussie nauwelijks plaats was. Dat werkte 'desintegrerend'. De onderlinge loyaliteit tussen ka merleden verdween. Bovendien deed Brinkman zonder overleg met de fractie verregaande voor stellen. zoals de aankondiging arbeidsongeschikten opnieuw aan te pakken. De fractie leed aan verambtelij- king en gebrek aan initiatief. Kamerleden wisten soms beter weg met het rapport van De Ne- derlandsche Bank, dan met kwesties op het gebied van mi lieu of leven en dood. Brinkman wordt medeverant woordelijk gehouden voor de on juist samengestelde kandida tenlijst voor de Tweede Kamer. Daarbij is te veel op bestuurlijke kwaliteiten gelet en te weinig op de christen-democratische en regionale herkenbaarheid. Moord op camping PETTEN (ANP) - De regiopoli tie Noord-Holland-noord heeft zondagavond een 49-jarige Duitser gearresteerd op verden king van moord op een 41-jarige landgenoot. Voorbijgangers troffen het slachtoffer zaterdag ochtend dood voor zijn tent op een camping in Petten aan. Ver dachte en slachtoffer waren naar Petten gereisd om daar een weekeinde te kamperen. De zeilmanifestatie Sail '94 Vlissingen zal uitkomen op een totaal van 30.000 betalende bezoekers. Dat is de helft van waar de organi satoren op hadden gerekend. De gemeente Vlissingen zal daarom enkele tienduizenden guldens moeten bijleggen. Toch is burgemeester Van der Doef niet teleurgesteld: ..Het is ge- looon een fantastisch festijn geworden." an Jericho PLO-leider Jasser Arafat is gis teren zijn stem kwijtgeraakt. Maar het bezoek aan de auto nome Palestijnse gebieden, dat eerst drie dagen zou duren, be valt hem kennelijk zo goed dat hij er twee dagen aan vast knoopt. Morgenoch tend vliegt Arafat naar O Jericho. w Uil III Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,6,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,17,18, 19 en 20. WÊÊ^ÊÊM ■nas Brinkman riep het kabinet her haalde malen op tot daad kracht, maar dat 'kreeg iets on wezenlijks' omdat het zonder ge volgen bleef. Zijn persoonsge richte verkiezingscampagne wordt op alle manieren gehe keld. De comissie-Gardeniers meent dat hierdoor het CDA als beginselpartij onvoldoende is geprofileerd. Lubbers Opmerkelijk genoeg wordt in het rapport slechts twee keer verwijtend richting Lubbers ge keken. Hij zou de fractie te wei nig ruimte hebben geboden. En hij had na de opmerking op de tv dat Kok een even goede premier zou zijn als Brinkman contact moeten opnemen met zijn opvol ger. Aan de overige incidenten (voorkeurstem Hirsch Ballin etc.) wordt geen woord gewijd. Inhoudelijk beveelt de commis sie nauwelijks belangrijke koerswijzigingen aan. Wél zou het christelijk-sociale gezicht herkenbaarder moeten worden. Mevrouw Gardeniers wilde za terdag niet zeggen wat dat con creet moest inhouden. Het CDA- bestuur steunt namelijk ook de inzet van Brinkman een kabinet met WD en D66 te vormen. Waarnemend partijvoorzitter Lodders meent dat het sociale gezicht ook binnen die combina tie valt te handhaven indien het CDA daar eisen aan stelt, pagina 3: risico voor imago CDA CHARLOTTE (RTR/AFP) - Bij een vliegtuigongeluk zaterdag avond op de internationale luchthaven van Charlotte, in de Amerikaanse staat North Caro lina, zijn 37 mensen om het le ven gekomen. Volgens USAir, de luchtvaartmaatschappij van de verongelukte DC-9, hebben twintig mensen de ramp over leefd. Zowel de piloot als de co- piloot raakte gewond. Beiden zijn, evenals 17 andere inzitten den, in een ziekhuis opgenomen. Het vliegtuig stortte zaterdag avond neer tijdens een mislukte landingspoging. Het raakte en kele telefoonpalen, vloog in brand en brak in drie stukken. Een deel trof een huis waarvan op dat moment alle bewoners af wezig waren. De meeste slachtoffers zijn ver moedelijk door de vlammen om gekomen in het achterste deel van het vliegtuig. Een woord voerder van de federale lucht vaartautoriteiten FAA verklaar de dat de bemanning tijdens de landing besloot tot een door start en een nieuwe landingspo ging. Onderzoekers van de Nationale Vervoersveiligheidscommissie hebben de brokstukken door- Advertentie) zocht, maar nog geen aanwijzin gen voor de oorzaak van de ramp kunnen vinden. De voice recor der en de „zwarte doos" met vluchtgegevens zijn inmiddels teruggevonden. De DC-9 kwam van Fort Lauder dale in Florida en had een tus senstop gemaakt in Columbia in South-Carolina voor het naar Charlotte vloog. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1