Corporatie wil schade verhalen Verkeersregels Turkije voor de Bosporus wekken woede buren [edicijnen hoge tloeddruk geven liabetici hoop School verklaart il te uitdagende Itrandkledij taboe Ander jasje voor loc NS-vrachtvervoer Strengere keuringen blijven instroom in de wao remmen binnen- en buitenland dministrateur aansprakelijk voor verliezen door speculaties Herzog legt de eed af 01184-17500 Snelkraker zet zichzelf klem het weer in zeeland ha9®' ZATERDAG 2 JULI 1994 UWEGEIN (ANP) - Woning- luwvereniging Onze Woning ,100 huizen) in Nieuwegein wil deel van de miljoenen- ade die zij geleden heeft ir speculaties op de optie- irkt verhalen op de inmiddels dienst getreden administra- ir en het Financieel Interme- lir Bureau (FIB) in Den Haag. ;e Woning heeft een advo- ;t in de hand genomen, zo lakte directeur Zandbergen lijdagmiddag bekend, woordvoerster van FIB wei- Ie vrijdag inhoudelijk op de tstie in te gaan. Ze wilde :hts kwijt dat het bureau 'o- leid van zaken heeft aange- len' aan het ministerie van lOM. latssecretaris Heerma van :shuisvesting maakte giste- bekend dat inspecteurs van volkshuisvesting het onder- ;k bij Onze Woning nog niet iben afgerond. Hoewel daar lies is geleden door beleggin- zijn er thans geen 'open inde risico's' meer. ialve in Nieuwegein zijn er jrtgelijke onderzoeken aan de ig bij andere woningcorpora- Zo is dat bij K77 in Utrecht 'er gevorderd. Het staat vast bij deze corporatie 'poten tiële risico's worden gelopen door beleggingen in opties', al dus Heerma. Onderzoeken bij corporaties in Den Haag en Amersfoort hebben niet aange toond dat er risicovol is belegd. Onze Woning in Nieuwegein ver loor door de speculaties onge veer zeven miljoen gulden. On derzoek door accountants van Coopers Lybrand leerde dat de betrokken administrateur zijn boekje ver te buiten is ge gaan. Hij was volgens de direc teur van Onze Woning op de hoogte van de beleidslijn van de corporatie. Die houdt in dat 'mo derne instrumenten voor ren- temanagement' wel gebruikt mogen worden, maai' uitslui tend als er sprake is van 'een be perkt risicoprofiel'. Uitglijder De administrateur ging toch ri sicovolle verplichtingen aan, zonder daarover 'adequaat te rapporteren' aan zijn superieu ren. Het in Den Haag gevestigde adviesbureau FIB is volgens On ze Woning 'moreel medeverant woordelijk voor deze uitglijder'. Dit gespecialiseerde bureau voerde opdrachten uit van de administrateur, terwijl het even zeer de beleidslijn kende. Onze Woning zegde de admini strateur medio maart al ontslag aan, maar hoefde hem niet op straat te zetten omdat het be wuste adviesbureau de man ver volgens in dienst nam. Uit het onderzoek is niet gebleken dat de oud-werknemer zijn eigen portemonnee heeft gespekt. OverigensconcludeertCoopers& Lybrand dat de continuïteit van Onze Woning niet in gevaar is gekomen. De huurders worden niet de dupe, verzekert directeur Zandbergen. Tegen het verlies van 7 miljoen staat een winst uit andere activiteiten van 7,5 mil joen gulden. De corporatie heeft bovendien een relatief groot ei gen vermogen. De positie van de Utrechtse cor poratie K77 lijkt nog gezond. Wethouder Zwart (huisvesting) heeft dat meegedeeld aan de ge meenteraad. K77 verloor door optiespeculaties maximaal 7,5 miljoen gulden, maar boekte ook aanmerkelijke winsten uit andere transacties. De corpora tie is inmiddels gestopt met de riskante beleggingen. De problemen in Enschede zijn het grootst. Staatssecretaris $TTEM (GPD) - Strakke T- |rts, ultra-korte broeken en dagende jurkjes. Ook in Hat- is met dit warme zomer- jer luchtige zomermode in. i de christelijke scholenge- jenschap Buijs Ballot spreekt jecteur H. Venekamp zelfs i een 'visueel feest'. „Maar fyr school is het wel héél ge- 'Jlig kort en strak". 1 directeur verzocht daarom 4e week de leerlingen hun fandkleding' thuis te laten, ileiding vormden een paar ljle lieve en aardige' meisjes 'nogal strandachtig' waren kleed. „Ze liepen daarmee te juetteren en te genieten van 1 weer. De jongens kwamen -en te kort". Maai- de laatsten reageerden iets te sterk. „Er ont stond een soort actieve opwin ding in hun gedrag. De leerlin gen gingen anders op elkaar reageren'". Daarom vroeg Venekamp de meisjes om geen broekjes meer aan te trekken „waarvan de pij pen in hun liezen zitten, maar die vijftien centimeter langer zijn. En daarbij ging het niet om de maat, maar om het effect. Als je iets losvallends, wijds aan trekt, is er niets aan de hand. Maar als je iets aantrekt dat als een tweede vel om je fysieke con touren spant, wel". Volgens Ve nekamp is het de taak van school om een grens te trekken. „We willen daar een beetje stu ring aan geven". De eerste rode loc van NS-cargo op weg van Kiel naar het rangeerterrein Kijfhoek, gefotografeerd in Bad Bentheim. opname Tubantia ENSCHEDE (GPD) - De Nederlandse Spoorwegen zijn sinds kort in het bezit van een nieuwe rode diesellocomotief. Eigenaar is de goederenpoot van het ver zelfstandigde vervoersbedrijf, NS Cargo. Om het verschil te accentueren met de grijs/gele locs van de reizigersdienst is besloten de nog af te leveren locs van de serie 6400 een rood jasje te geven. Opvallend is de witte diagonaal op het front van de bij MaK in Kiel gebouwde machine en de opschriften NS Cargo. Ook de nog resterende negen locs van deze se rie krijgen een rode kleur. De NS zullen de rode loc vrijdag 1 juli officieel presenteren. De 110 reeds in Nederland aanwezige 6400-en krijgen te zijner tijd eveneens het nieuwe uiterlijk. m NEN (ANP) - Medicijnen te- hoge bloeddruk, de zoge- j imde ace-remmers zoals ena- ril, blijken patiënten met ,eikerziekte bescherming te ,]den tegen de achteruitgang bP hun nieren. De Wereldge- dheidsorganisatie beveelt le behandeling met deze medi- aan ter voorkoming vertraging van het proces nierfalen. Deze ernstige 0(hplicatie, diabetische nefro- hie genoemd, treedt bij dia- ci veelvuldig op. ens een internationaal sym- um van medici in Wenen kte de Wereldgezondheids- misatie vrijdag de nieuwe tlijn voor de behandeling suikerziekte met bloeddruk- agende middelen bekend, biedt diabetici nieuwe ilitair bekent im vijftig nrandingen ERDEN (GPD) - Een 21-ja- militair uit Woerden heeft tend dat hij minstens vijftig r vrouwen en meisjes in zijn pnplaats heeft aangerand of edelijk betast. Ook toonde nJvele malen zijn geslachts- :e»l aan meisjes en vrouwen. i militair werd door een van k slachtoffers herkend. Zij ^afd 2 juni in Woerden aange- politie sluit niet uit dat de nog meer aanrandingen zal gdennen. De verdachte, die hjdag is voorgeleid aan de offi- j van justitie, was vooral ac- sdlangs fietsroutes van en naar jvplen in Woerden. hoop", zei prof. C. Mogensen van het Academisch Ziekenhuis in Aarhus in Denemarken. Behandeling met ace-remmers verhoogt volgens de hoogleraar de overlevingskansen van sui kerpatiënten aanzienlijk en be spaart de maatschappij veel geld. Het functieverlies van de nieren bij diabetes en mellitus is een doorgaand proces, dat uit eindelijk tot de dood leidt. Als de nieren tenslotte niet meer func tioneren, blijven nierdialyse of - transplantatie de enige uitweg om het leven van de patiënt te sparen. Nierfalen is de belangrijkste oor zaak van het vroegtijdig overlij den van suikerpatiënten. Tus sen de 25 en 50 procent van alle diabetici loopt kans de functie van de nieren te verliezen. De jaarlijkse kosten van nierdialyse schat de Wereldgezondheidsor ganisatie bij voorbeeld in de Ver enigde Staten op een bedrag van tussen de drie en vier miljard gulden. Behandeling met ace-remmers heeft, zo blijkt uit onderzoek, een vertragend effect op de ach teruitgang van de nierfunctie bij beide voorkomende typen sui kerziekte. De middelen werken onafhankelijk van de vraag of de patiënt hoge bloeddruk heeft of niet. Het onderzoek toont aan dat ace-remmers ook de bloed stroom naar de nieren verbete ren. Dr. H. Bilo, internist in het zie kenhuis De Weezenlanden in Zwolle, deelde mee dat het aan tal suikerpatiënten in Neder land dat bij het volledig falen van de nieren dialyse nodig heeft, nog steeds toeneemt. Ons land telt momenteel tussen de 250.000 en 300.000 diabetici. Op het ogenblik hebben 350 van hen meer dialyse nodig. BERLIJN (DPA) - Roman Herzog heeft vrijdag in Berlijn de eed als Duitse president afgelegd. De 60-jarige christende mocraat is de zevende na-oorlogse president en het eerste nieuwe staatshoofd na de hereniging. Hij is de opvolger van de 74-jarige Richard von Weizsacker. Herzog riep op alle anti-democratische ontwikkelingen in de kiem te smoren. 'Het is nodig elk begin van totalitarisme vastberaden te bestrijden', aldus de president in de Rijksdag, het vooroorlogse parlementsgebouw van Duitsland." foto DPA AMSTERDAM (GPD) - Bij ruim veertig procent van de 8684 wa- o'ers die inmiddels door het GAK herkeurd zijn, is de uitke ring stopgezet. De helft heeft de bestaande uitkering behouden en minder dan tien procent krijgt een lagere uitkering. De nieuwe cijfers van het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor in Amsterdam bevesti gen de uitwerking van de stren gere wetgeving die in april, op basis van 3400 herkeuringen, al duidelijk was geworden. In de loop van dit jaar moeten ongeveer 70.000 arbeidsonge schikten van jonger dan 35 jaar herkeurd worden. In de komen de drie jaren komen vervolgens alle wao'ers tot de leeftijd van 50 jaar aan de beurt. De criteria waaraan getoetst wordt bij deze herkeuringen, zijn aanzienlijk aangescherpt. Alleen werkne mers die langdurig het bed moe ten houden, opgenomen zijn in ziekenhuizen of anderszins niet in staat zijn de meest simpele werkzaamheden te verrichten komen nog in aanmerking voor een volledige wao-uitkering. De strengere criteria leiden ook al tot een kleinere instroom in de wao. Vorig jaar werd slechts een derde van het aantal gevallen dat zich na een jaar ziektewet SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 JIJSSELSTEIN (GPD) - Bij een poging een losstaande geld automaat van de plaatselijke bank te kraken, is vrijdagoch- ,jj.tend vroeg in IJsselstein een man in z'n vrachtwagen be kneld geraakt. De brandweer heeft er ruim anderhalf uur rj voor nodig gehad om de man uit te zagen alvorens hij ern- gjjstig gewond in een ziekenhuis kon worden afgeleverd. ieDe kluis van de gekraakte geldautomaat is met inhoud blij er ven liggen tot deze door het fraude/overval team van de bank kon worden zekergesteld. De snelkraker reed 's ochtends om njïven over vier uur met een gestolen vrachtwagen in volle n vaart zestig meter door een plantsoen op het losstaande jouwseltje met de geldautomaat af. Door de klap echter raakt de cabine geheel vernield met de ieknelling tot gevolg. De man moest 7 liter bloedplasma wor- len toegediend. van onze correspondente ISTANBUL - De door Turkije eenzijdig afgekondigde nieuwe regels voor het scheepvaartver keer op de zeestraten Bosporus en Dardanellen zijn vrijdag middag om 14.00 uur van kracht geworden. Tenminste, op pa pier. Rusland en Griekenland hebben heftig geprotesteerd te gen de maatregelen die Turkije aankondigde nadat dit voorjaar twee schepen op de Bosporus in botsing kwamen en de stad Is tanbul op het nippertje ont kwam aan een ramp. Beide lan den hebben donderdag laten weten zich niets aan te zullen trekken van de regels. Op de bijeenkomst van het Eco nomisch Samenwerkingsver band rond de Zwarte Zee, die af gelopen week in Tbilisi (Geor gië) plaatsvond, brachten de mi nisters van buitenlandse zaken het onderwerp ter sprake. Alle landen aan de Zwarte Zee ma ken intensief gebruik van de Bosporus en de Dardanellen, die de Zwarte Zee verbinden met de Middelandse. Volgens het iuit 1936 daterende verdrag van Montreux mag Turkije op geen enkele manier de doorvaart be lemmeren. De Turken voeren echter aan dat de jurisdictie over wateren waarvan de kusten aan twee kanten van eenzelfde land zijn, volgens de internatio nale wetgeving aan dat land toe valt. Zodoende is het Turkije's recht om op z'n minst regels te stellen voor het scheepvaartver keer op die wateren. Volgens het nieuwe statuut moeten schepen die langer dan 150 meter zijn en/of een gevaar lijke lading hebben, hun komst 24 uur van tevoren aankondi gen. Tijdens hun doorvaart zul len de zeestraten voor tegemoet komend verkeer gesloten wor den en sommige schepen zullen alleen overdag door mogen va ren. Elkaar passeren wordt ver boden. Indien nodig wordt al het verkeer stilgelegd. Turkse sche pen worden verplicht een loods aan boord te nemen: de andere wordt dit sterk aangeraden. Maai' wel zullen ze moeten varen volgens de richtlijnen van een electronische loods, een walra- darsysteem zoals ook de Nieuwe Waterweg dat kent. Door de stad De Bosporus loopt door Istan bul, een stad met tien miljoen in woners en wordt gerekend tot een van de moeilijkste vaarwa teren ter wereld. Op sommige plaatsen is het water maar 600 meter breed en over een afstand van een paar kilometer moet 12 keer van koers veranderd wor den. De Turkse zeestraten beho ren tevens tot de drukste ter we reld. Per dag varen er 150 sche pen door. Dit is dan ook de reden dat de gebruikers protesteren. Want onder de nieuwe regels vrezen zij dat het verkeer ern stige vertraging op zal lopen. De Turkse minister van buiten landse zaken Hikmet Cetin, heeft dan ook noodgedwongen wat water bij de wijn gedaan. In een persoonlijk gesprek met zijn Russische collega Kozyrev heeft hij beloofd dat de regels „soepel toegepast zullen worden", woordvoerder Ferhat Ataman. Officieel heet het dat het naviga tiesysteem dat langs de kusten aangelegd wordt, nog niet vol- tooid is. Daarom zal het onder deel van het statuut wat de koers bepaalt die de schepen te volgen hebben, pas eind novem ber van kracht worden. Boven dien verzekerde de minister al zijn collega's dat als er proble men ontstaan, daar altijd over te praten valt. Heerma van volkshuisvesting heeft de woningbouwvereniging Eigen Haard in Enschede onder gemeentelijke curatele laten stellen. Die is door riskante be leggingen tachtig miljoen gul den kwijtgeraakt. Ook Eigen Haard zou zijn geadviseerd door FIB. De woningbouwvereniging- moet nu voor elke financiële handeling eerst toestemming krijgen van de gemeente. ii11 Vandaag De vakantiemaand juli zette in met zomerse temperaturen. Vrij wel overal kwam het kwik giste ren boven 25 graden. Zoals zo vaak bij een oostelijke stroming meldden Wilhelminadorp en Ar- cen in Limburg met 29 graden de hoogste temperatuur. Vandaag kan landinwaarts de tempera tuur plaatselijk tot even boven de 30 graden oplopen. Boven dien xvordt de lucht vochtiger zo dat het broeierig warm aan voelt. De oostenwind neemt ver der in kracht af, ivaardoor in de loop van de dag aan de kust een wind van zee kan gaan waaien, die verkoeling brejigt. Een klein lagedrukgebied veroorzaakte gisteren in West-Frankrijk al en kele fikse onweersbuien. Van middag ligt dit lagedmkgebied- je boven Oost-Engeland. Samen hangend hiermee kan ook in Zeeland plaatselijk een on weersbui tot ontwikkeling ko men. Het hogedrukgebied dat verantwoordelijk is voor het zo merse weer trekt zich naar Noorwegen terug. Nautisch bericht Wind: oost tot zuidoost 3 tot 4. af nemend 2 tot 3, later zvest tot noordwest 2 tot 3 Bft., zicht: ma tig tot goed, temperatuur kust water: 18 graden, afwijking wa terstanden: 0 tot 3 decimeter verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN 3 juli Zon op 05.23 onder 22.00 Maan op 01.44 onder 16.58 ZON EN MAAN 4 juli Zon op 05.24 onder 22.00 Maan op 02.12 onder 17.59 Vooruitzichten Voor morgen: ons land bevindt zich in zeer warme lucht. Na een nachtelijk minimum tussen 17 en 21 graden loopt het kwik bij zonnige perioden tot boven 30 graden op. Aan de kust blijft het koeler bij wind van zee. In de middag komt het plaatselijk tot onweer. Het hoog boven Scandi navië trekt zich verder naar het noorden terug en maakt nog meer ruimte voor thermische la- gedrukgebiedjes uit Frankrijk. Voor maandag tot en met woensdag: maandag blijft het zeer warm met een grote kans op uitgebreid en mogelijk zwaar on weer. Daarna wordt het welis waar iets frisser maar het zomer se weertype weet zich nog te handhaven. aanmeldde voor de wao afgewe zen. Dat percentage afwijzingen is dit jaar opgelopen tot onge veer de helft, zo blijkt uit de cij fers van het GAK. Staatssecretaris Wallage (so ciale zaken) gaf in mei in de Tweede Kamer al toe dat de strengere keuringseisen voor de wao een groter beroep op de werkloosheidsuitkering, de ww, tot gevolg hebben. Vooruitzichten Denemarken: Zonnig. Middag- temperatuur oplopend tot onge veer 25 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Naast veel zon ook wolkenvel den. Plaatselijk een stevige re gen- of onweersbui. Maxima van 27 graden in de Vendee tot rond 34 langs de Duitse en Zwitserse grens en in de omgeving van Clermont-Ferrand. Portugal: Veel zon, langs de westkust ten noorden van Lissa bon ook plaatselijk mist of wol kenvelden. Middagtemperatuur aan zee van 21 graden aan de Costa Verde tot 29 in de Algarve. In het binnenland vooral zater dag maxima tot 35 graden. Madeira: Wolkenvelden, nu en dan ook zon. Droog. Maxima on geveer 22 graden. Spanje: Meest zonnig en zeer warm met maxima aan zee van 30 tot 35, in het binnenland on geveer 40 graden. Aan de Golf van Biskaje en later ook in de westelijke Pyreneeën wolken velden, mogelijk wat regen en middagtemperaturen rond 22 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, aan de noordkant van de eilan den ook enkele wolkenvelden. Middagtemperatuur vlak aan zee ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Flink wat zon, hier en daar ook wolkenvelden. Plaatselijk een forse regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 35 graden, in de westelijke departementen iets minder heet. Hoog water uur cm uur cm Zaterdag, 2 juli Vlissingen 09.34 155 22.06 144 Terneuzen 09.56 179 22.20 167 Bath 10,39 217 23.06 203 Roompot-buiten 09.50 116 '22.15 105 Zierikzee 10.55 126 23.15 114 Yerseke 10.55 132 23.20 120 Philipsdam-West 10.55 134 23.15 121 Zondag, 3 juli Vlissingen 10.56 146 23.20 140 Terneuzen 11.04 167 23.46 161 Bath 11.50 201 Roompot-buiten 11.10 Jll 23.35 103 Zierikzee 11 55 120 Yerseke 12.05 125 Philipsdam-West 12,10 128 Maandag, 4 juli Vlissingen 12.00 152 Terneuzen 12,20 174 Bath 00.26 194 13.06 206 Roompot-buiten 12.15 115 Zierikzee 00.20 112 13.00 123 Yerseke 00.35 117 13.10 130 Philipsdam-West 00.40 120 13.15 134 I Laag water Zaterdag, 2 juli uur cm uur cm Vlissingen 03.30 174 15.56 138 Terneuzen 03.50 184 16.16 146 Bath 04.41 206 17.00 166 Roompot-buiten 03.45 139 16.15 109 Zierikzee 04,35 148 16.55 116 Yerseke 04.40 153 17.05 121 Philipsdam-West 04.40 156 17.05 124 Zondag, 3 juli Vlissingen 04.24 161 16.54 137 Terneuzen 04.51 171 17.14 145 Bath 05.36 191 18.10 162 Roompot-buiten 04.45 131 17.15 109 Zierikzee 05.35 139 18.05 116 Yerseke 05.35 144 18.05 121 Philipsdam-West 05 35 147 18.05 124 Maandag, 4 juli Vlissingen 05.36 156 18.06 143 Terneuzen 05.55 165 18.22 152 Bath 06.39 185 19 16 169 Roompot-buiten 05.50 126 18.20 114 Zierikzee 06.40 134 19 15 121 Yerseke 06.40 138 19.10 126 Phtlipsdam-West 06.35 141 19.10 128 I Verwachting vanmiddag 02-07-1994 Mallorca en Ibiza: Droog, zon nig en erg warm; middagtempe ratuur aan het strand ruim 30 graden. Italië: Overwegend zonnig. Za terdag vooral in het binnenland in de tweede helft van de dag kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur tussen 30 en 35 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. ^Middagtemperatuur van 30 gra den op Corsica tot boven de 35 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Veel zon maar hier en daar ook wolken velden en kans op een lokale on weersbui. Op de Egeïsche Zee waait opnieuw een harde noor delijke wind. Maxima aan de stranden ongeveer 30 graden, in het noorden van Griekenland zaterdag mogelijk 37 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. Langs de Turkse westkust waait een harde noordelijke wind. Middagtemperatuur op veel plaatsen 30 graden of iets hoger. Duitsland: Veel zon en erg warm. Kans op een lokale on weersbui. Middagtemperatuur van iets onder de 30 in Sleeswijk- Holstein tot rond 36 ten zuiden van de Main. Zwitserland: Vrij zonnig. In de loop van beide dagen een kleine kans op een onweersbui. Mid dagtemperatuur tussen 30 en 35 graden. Oostenrijk: Veel zon. erg warm en vrijwel overal droog. Middag temperatuur tussen 30 en 35 gra den. crrrS bewokt regen zonnig <03 sneeuw 5s opklaringen warmtefronl windrichting e koulront lagedruk f-f hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5