De Eendracht brengt de Sail-stemming erin Kanaalzone fors duurder Noorden wil van kokkelvisserij op de Waddenzee af Culturele zomer in Sluis RESTANTEN COLBERTS van Dixhoorn Jtichting kent prijs oe voor integratie an gehandicapten RESTANTEN JACKS 199,- 299,- 399,- van Dixhoorn RESTANTEN KOSTUUMS 299,- 399,- 499,- van Dixhoorn provincie zaterdag 2 juu1994 15 Driemastschoener begroet windjammer Khersones Aankoop en sloop huizen kost 2 miljoen meer Dronken man twee keer van weg gehaald Bruinooge maakte in de verga dering ook duidelijk dat er zicht op is dat ook het bedrijfsleven aan zijn verplichtingen zal vol doen in het Kanaalzone-project. Ondanks het feit dat de verschil lende deelnemers, waaronder het bedrijfsleven, met elkaar een kostenverdeling hadden afge sproken stagneerde het overma ken van het geld van de zijde van het bedrijfsleven. Uit de woor den van de gedeputeerde viel af te leiden dat er nu schot in zit. Hij sprak de verwachting uit dat gedeputeerde ing A. Dek (CDA, milieu) daar eind augustus na dere mededelingen over kan doen. Het Havenschap Terneu- zen heeft in ieder geval al twee miljoen gulden overgemaakt naar het project. In totaal was 17 miljoen gulden voorzien voor aankoop en sloop van de huizen in de gehuchten die moeten verdwijnen. Het ziet ernaar uit dat dit deel van het plan 10 procent duurder wordt. Noordstraat 15 - Terneuzen - De aankoop sloop van huizen in de ge huchten die moeten wijken Hoor het Plan van Aanpak in de eeuws-Vlaamse Kanaalzone, 7ul bijna twee miljoen gulden ;i éér kosten dan gepland. Die n tra kosten moeten verdeeld ij orden over de verschillende tl lelnemers in het Kanaalzone- oject. Voor de provincie Zee- nd komt de schade op zo'n er ton, omdat de provincie ior 25 procent in het project elneemt. aarnaast moeten provinciale staten nog eens drie ton extra uittrekken, omdat de aankoop van panden en percelen sneller gaat dan was voorzien. Daarom moet nu al geld uitgegeven wor den dat eigenlijk voor 1995 in de begroting staat. Dat bleek vrij dagmorgen uit mededelingen van gedeputeerde D. J. P. Brui nooge (PvdA, financiën) in een vergadering van de provinciale commissie Algemeen Bestuur, Volgens de gedeputeerde is de kostenstijging vooral te wijten aan de stijging van de waarde van het onroerend goed in het al gemeen. )ES - De Zeeuwse Stichting Gehandicaptenbeleid iG zal ook dit jaar de Zeeuwse ter bevordering van de in- u jratie van gehandicapten IG) uitreiken. De prijs werd rig jaar voor het eerst uitge- kt, voor inzendingen over Voor de ZIG-prijs komen aanmerking individuele per- ïen en instanties die ertoe 5s dragen dat mensen met een "Noordstraat 15 - Terneuzen handicap beter aan de samenle ving kunnen deelnemen. Tot 1 september kunnen perso nen of instanties genomineerd worden. Op 14 oktober reikt de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. p. M. Asselbergs, de prijs uit in de Zierikzeese Concert zaal. In de jury die de projecten boordeelt, hebben zitting W. Don (voormalig gs-lid voor ge handicaptenbeleid), C. Reijman (bestuurslid ZSG en Nederland se Vereniging Blinden en Slecht zienden), W. van de Voorde (be stuurslid ZSG en WAO-platform Zeeland), P. Mes (Federatie Ou derverenigingen Verstandelijk Gehandicapten) en S. Verheij (Stichting Keuzebegeleiding Onderwijs Arbeid en winnaar ZIG-prijs 1992). De inzendingen moeten voldoen aan een aantal criteria. Het inge diende project moet origineel en vernieuwend zijn en bij voorkeur uitgaan van de 'inclusieve ge dachte'. Hiermee wordt bedoeld dat er zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van algemeen geldende voorzieningen of dat het project daarin opgenomen is. Waar dat niet het geval is, wordt extra gekeken naar origi naliteit, vernieuwend karakter en een brede toepasbaarheid in de praktijk. Er dient een voor beeldfunctie en stimulerende werking vanuit te gaan. Tenslot te moeten de projecten betrek king hebben op of Ontwikkeld zijn in de provincie Zeeland. vari onze verslaggeefster LEEUWARDEN - De provincies Friesland, Groningen en Noord-Holland willen dat de 37 schepen van de mechanische kokkelvisserij op de Waddenzee binnen tien jaar van het Wad zijn verdwenen. De bestaande vergunningen blij,ven intact, maar van nieuwe vergunningen kan geen sprake zijn. De mecha nische kokkelvisserij moet ver dwijnen omdat die te veel scha de aan het milieu oplevert. De provincies willen ook dat voor het jaar 2000 een einde komt aan alle militaire aanwe zigheid in het Waddengebied. Watervliegtuigen en ultra-light- vliegtuigen (ULV's) moeten ver boden worden in het gebied. Dat zijn enkele onderdelen uit het vanmorgen in Dokkum gepre senteerde Ontwerp Interprovin ciaal Beleidsplan Waddenzeege bied (IBW). Voorzitter S. Lenger van de kok kelsector van Zevibel maakt zich vooralsnog niet ongerust. Hij denkt dat het nauwelijks mo gelijk is de kokkelvisserij te la ten uitsterven. De vergunningen zijn voor onbepaalde tijd ver leend. ,,En de schadelijke effec ten moeten nog maar eens bewe zen worden." Daarnaast wijst hij op de onlangs vastgestelde structuurnota Waddenzee waar in de kokkelvisserij voor de ko mende jaren al is geregeld. De Boete van 3000 voor ontbreken visbriefjes in kisten op afslag MIDDELBURG - Economisch politierechter mr B. J. R.P. Ver hoeven heeft de gemeente Vlis- singen veroordeeld tot een boe te van 3000 gulden. Tegen de ge meente, verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van de vis mijn, was twee weken geleden zesduizend gulden boete geëist. De AID trof bij controles enkele malen kisten aan waar geen vis briefjes op lagen. Die briefjes vermelden waar de vis vandaan komt. In zijn vonnis hield de po litierechter er rekening mee dat de gemeentelijke vismijn haar best doet om de controle zo goed mogelijk uit te voeren. kokkelvissers hebben de helft van hun vangstcapaciteit al vrij willig aan de kant gelegd. Secretaris P. Feddema van de Waddenadviesraad zegt desge vraagd dat hij het voorgenomen kokkelbeleid vreemd vindt. „Ik denk dat het niet noodzakelijk is. Het is mogelijk beheerst te vissen, Het milieu van de Wad denzee heeft de extreme be scherming niet nodig." Goede afspraken In de Zeeuwse wateren zal de kokkelvisserij vooralsnog niet verboden worden. Gedeputeer de L Nederhoed-Zijlstra vindt dat er met de kokkelvissers goe de afspraken zijn gemaakt. „Ze vissen beheerst in de voordelta en de effecten worden goed in de gaten gehouden. Voorstellen over hoe de kokkelvisserij in de Ossterschelde, Westerschelde en voordelta moet worden inge richt, zijn pas te verwachten als de resultaten van die onderzoe ken bekend zijn." Overigens heeft Zeeland van la- waaisporten als het vliegen met Ultra Lichte Vliegtuigjes (ULV) niet zoveel meer te vrezen. Bij een vergunningaanvraag voor een ULV-veld in Brouwershaven bepaalde de provincie dat Zee land te klein is voor dergelijke activiteiten. (Advertentie) NS FASHION Noordstraat 15 - Terneuzen van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Een stralende zon, een strakke zee, bijna tropische temperaturen - en een windje dat sterk was genoeg om de - zeilen te doen bollen. Kortom het was vrij- dag een perfecte zeezeildag, ook voor de landrotten. Ruim zeventig zeilliefhebbers uit Nederland en België maakten vooraf- g gaand aan de Vlissingse zeilmanifestatie Sail '94 een dagtocht met de Nederlandse driemastschoener Eendracht. Het zeilschip r( zou zijn grotere broer, de Oekraïnse wind jammer Khersones tegemoet varen. De Eendracht, een van de pronkstukken van het grootscheepse zeilevenement, trok over ig al de aandacht. Toen het schip de binnenha- r, ven verliet, stonden al liefhebbers bij het sluizencomplex te wachten. Een Belgische toerist was zo ondersteboven dat hij spon- v( taan een kaartje kocht en aan boord ging toen het schip in de sluizen lag. Eenmaal op 0 de Westerschelde, waar de zeilen zouden worden gehesen, werd de Eendracht begroet 1 met getoeter van voorbijkomende schepen. Wat onwennig stonden de passagiers aan dek, terwijl de bemanning, bestaande uit vrijwilligers, de voorbereidingen trof voor j het hijsen van de zeilen. Tijd voor actie. Man kracht was nodig om de enorme zeildoeken omhoog te krijgen. De eerste drie rukken wa ren een fluitje van een cent. Daarna zakte de energie in. „Hup jongens, hijsen. Een, twee, 7 drie", moedigde de wachtmeester hen aan. li Na twintig minuten was het schip zeilklaar. Begroeting Langzaam zette de boot koers naar zee. Het u panorama van de Scheldestad verdween uit [0 het zicht. Op de stranden aan de Walcherse kust liepen badgasten naar de zee, zwaaiend naar het zeilschip. Links en rechts passeer den kleine zeiljachten en motorboten de d Eendracht. Ter hoogte van Westkapelle 5 kwam de Khersones in zicht. Een kwartier later was het driemast-volschip dicht gena derd en begroetten de tegenliggers elkaar met hun scheepshoorn. De Eendracht zou zijn reis vervolgen. Aan boord keerde de rust weer. In de dag ruimte en op het dek werd gekeuveld over zeeziekte en zeiltochten. Anderen brachten de tijd door met zonnen op het voordek, de 01 theetuin of achtersteven. De koelkist, bij ver trek nog boordevol alcohol en frisdrank, was halverwege de reis bijna leeg. Tijd om terug te keren. Scherp aan de wind zeilde de Een dracht langs de boeien de Westerschelde Weer op. Daar sloot het zich aan bij het vloot- spektakel voor de Vlissingse Boulevard. Omringd door zeilboten en zeiljachten kwam 0 de Sail-stemming er goed in. Nadat de laat ste kanonschoten waren afgevuurd werd het schip weer in beweging gezet en met gestre- ken zeilen ging het op weg naar de haven. Bij het sluizencomplex zag het inmiddels zwart van de toeschouwers die de vloot begroetten - met applaus en videocamera's. Versierd met vlaggetjes werd de Eendracht afgemeerd voor de vismijn. Zondag kunnen de bezoekers van Sail een kijkje nemen aan boord van de driemaster, e Maandag vaart de Eendracht weer uit. Dan als het admiraalsschip van de Sailparade. De Khersones op volle zee onder zeil op weg naar Vlissingen. fotografie Lex de Meester De Roeiploeg Nederlandse Scheldeloodsen gaat in een houten loodssloep langszij de Khersones, waarna verschillende mensen aan boord van de windjammer klimmen. CLINGE - De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag tot twee keer toe een dronken automobilist uit Clinge aangehouden. De 37-jarige man maakte om half drie in de 's Gravenstraat in zijn woonplaats aanstalten achter het stuur te kruipen. Een passerende surveillancewagen bemerkte dat de bestuurder zichtbaar onder in vloed van alcohol verkeerde en greep in. De man werd voor de duur van twaalf uur een rijverbod opgelegd. Tien minuten later in de Julianastraat kruisten de wegen van de politie en de automobilist zich opnieuw. De man had zich niet ge stoord aan het verbod en was toch op pad gegaan. De Clingenaar moest dit keer mee naar het bureau. Een ademtest wees uit dat hij drie keer de wettelijk toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Voor het rijden onder invloed en wegens het negeren van het rijver bod werd zijn rijbewijs ingenomen. Op het Bellam.vpark trok een groep mensen in kleding uit vroeger dagen veel aandacht van het publiek. Een moderne loodssloep nadert de windjammer op de rede van Vlissin gen. Rechts op de achtergrond de Poolse brik Frederyk Chopin. De kunstmarkt op het Marktplein is wekelijks te bezoeken tijdens de culturele zomer in Sluis. foto Peter Nicolai Landbouwmuseum gedeeltelijk heropend van onze verslagever SINT ANNA-TER-MUIDEN - De gemeente Sluis, en de kern Sint Anna-ter-Muiden in het bijzonder, bruist deze zomer van de activitei ten. Niet alleen werd het streeklandbouwmu- seum Agrimuda vrijdag gedeeltelijk hero pend voor publiek, tot en met augustus is er in de gemeente op cultureel gebied van alles te doen. Burgemeester M. L. Everaers luidde 'de mooie zomer' officiel in. Op het Marktplein begon daartoe een professionele kunstmarkt, die ge durende de twee projectmaanden wekelijks te rugkeert. Daarnaast zijn er op verschillende lo caties exposities van kunstenaars, worden er concerten gehouden, is er straattheater door de gebroeders Flint (6 augustus, 16 uur, Markt Sint Anna) en is er van 6 juli tot en met 17 au gustus een openlucht-tentoonstelling van beeldende kunst. In het gedeeltelijk heropende streekmuseum aan de Greveningseweg in Sint Anna expose ren tot 1 september de kunstenaars Wim Ro- mijn, Tony van der Weerden en Theo Jordans. Jordans is gespecialiseerd in weergaves van 'het verborgen leven' in en van oude landbouw- schuren. In het museum wordt verder aan de hand van authentieke materialen en voorwerpen een beeld gegeven van het West-Zeeuws-Vlaamse leven op de boerderij in de periode 1850-1950. Daarnaast zijn er deeltentoonstellingen inge richt over bijeenteelt, het vlassen, de schaaps kudde, molens en het Zeeuwse trekpaard. Agrimuda is van maandag tot en met donder dag en op zaterdag en zondag geopend van 13 tot 17 uur. Op vrijdag opent het museum om 11 uur al zijn deuren voor het publiek. T-iiÉÊk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 47