Gewoon bloot, niks an PZC Het doet er niet toe hoe je eruit ziet Huiswerk reportage 43 WK-beleving ZATERDAG 2 JULI 1994 sbw Naaktrecreatie is niet langer elitair. De loodgieter doet het, de werkster en de verpleegster. Veel leraren doen het en meneer de directeur doet het nog steeds. Bijna twee miljoen Nederlanders recreëren regelmatig in hun blootje. In de sauna, op het strand of op een camping. Tienduizenden mensen zoeken geregeld de beslotenheid van een naturistenterrein in de bossen. Bloot is weer gewoon. Een onthullende overtuiging. Met een druk op de deurbel midden in het bos gaat een loeiende claxon af. Enkele minuten later komt een man in korte broek en sandalen aan fietsen. Hij doet het hek van het slot en samen lopen we het pad af. Aan het eind van het zand pad openbaren zich een groene zonne weide met spórtveldjes, een kinderbad, barbecue, schommels, tenten, caravans, douches en een clubhuis met terras. „Als u het niet erg vindt, doe ik nu m'n broek uit." Henk Appelo kleurt van top tot teen egaal bruin. Opgedaan in Frankrijk en nu zorg vuldig bijgehouden op de Reeshof, het bosrijke terrein van naturistenvereniging Hart van Brabant vlakbij een luxe nieuw bouwwijk. „Sinds ik naturist ben, kam peer ik alleen nog op naturistencampings. Op doorreis beland ik af en toe nog op een textielcamping en dat doet dan heel raar aan. Douches op slot, aparte dames- en herenwasgelegenheden. Kleinzielig vind ik dat." Naturist ben je voor je hele leven. Je komt er niet meer vanaf. Kleding is er om je te gen de kou te beschermen, bij warm weer is alles te veel. Textiel zweet, knelt, schuurt en laat in de zon witte plekken op je huid achter. Alleen tijdens het sporten willen de mannen nog wel eens een broek je aantrekken en de vrouwen een shirt. „Niet iedereen vindt het prettig als het ge slachtsdeel of de borsten hotsen en klot sen." Een naakte man duwt de grasmaaima- chine. De zelfwerkzaamheid van de 220 le den tellende naturistenvereniging 'De Reeshof is groot. Het clubhuis, de jeu-de- boulesbaan, douches, bijna alles is het werk van de leden zelf. In vijf jaar tijd is het ledental verdrievoudigd. Na elke open dag melden zich twintig, dertig nieuwe le den aan. Mannen, vrouwen en gezinnen uit Tilburg en directe omgeving. „Wij heb ben hier momenteel een mannenover- schot. Het bestuur wil daar paal en perk aan stellen. Mannen die een vrouw heb ben maar zich alleen aanmelden, zullen we voortaan weigeren. We zien liever echt paren komen", aldus Appelo. Kijkers De 58 naturistenverenigingen in Neder land groeien en groeien graag, maar zij zijn nog altijd op hun hoede voor onge wenste gasten. Veel verenigingen kennen een ballotagecommissie, die erop toeziet dat de beweegredenen van nieuwe leden oprecht zijn. Lijken de nieuwkomers heuse naturisten, dan worden zij adspi- rant-lid. Pas na een jaar wordt dit lid maatschap verlengd of bij wangedrag op- Het komt trouwens weinig voor dat leden worden geweigerd. Pottenkijkers geven zichzelf niet graag bloot. Bovendien is bloot tamelijk gewoon geworden. Naturis ten worden nauwelijks nog geplaagd. Vandalen en gluurders op terreinen zijn een zeldzaamheid en de Nederlandse Fe deratie van Naturistenverenigingen krijgt haast geen 'rare telefoontjes' meer. Alleen de naaktstranden kennen nog altijd kij kers. Aan de vloedlijn lopen zwem- en sportbroeken op en neer. Altijd onderweg naar een textielstrand en voortdurend rondkijkend of ze er al zijn. Tegen de dui nen aan is het rustig zonnen, maar natu risten die een duik in zee willen nemen, moeten 'de straat' oversteken. Appelo: „Als je hier naar het naaktstrand gaat van een plaatselijk openluchtbad heb je heel veel kijkers. Daarom recreëer ik liever in besloten kring. Ik ben een keer gezien door kinderen aan wie ik les gaf. De volgende dag had ik meteen een moeder aan de telefoon. Als leraar ben je toch Jong geleerd, oud gedaan. kwetsbaar". Collega-docenten reageer den tien jaar geleden nog lacherig op de „blootloperij" van Appelo. Nu komt hij zelden meer iemand tegen die naturisme afkeurt of in de lach schiet. „Mensen to nen begrip of halen hun schouders op: dat moet jij weten". Op zijn school is het ook nog goed gekomen. „Bij mijn afscheid hebben leraren en leerlingen in de aula een vijver gemaakt met daarbij twee blote etalagepoppen. Erg leuk." Respect Af en toe belt er nog een hijger naar het kantoor van de Nederlandse Federatie van Naturistenverenigingen (NFN) in Utrecht met de vraag of de medewerkers bloot zijn. Voorzitter Nita Walst koeltjes: „Nee, antwoorden we dan. U wel?" Samen met Dicky Jongeneel, hoofd van het fede ratiebureau, heeft Walst ervaren hoe snel 'abnormaal' doodgewoon kan worden. In '86 woonden zij voor het eerst een vergade ring bij van de OZO, een overlegorgaan van recreatieschappen waarin veel natu ristenterreinen liggen. „Wij werden aan gekondigd als de dames van het 'blootge- beuren'. Het heeft een ochtend geduurd voordat er iemand naast ons kwam zit ten." Ze laat een smakelijke lach horen. Nu is Walst bestuurslid van de Stichting Recreatie die de overheid adviseert en re gelmatig in het pand van de NFN verga dert. De NFN wordt serieus genomen. Ne derland telt inmiddels 150 plekken waar naakt mag worden gerecreëerd en elk jaar komen er kilometers naaktstrand bij. Met 58 aangesloten organisaties en 55.000 le den is de NFN de sterkste naturistische federatie van Europa. Groter dan zuster organisaties in Duitsland en Frankrijk, die ooit gidsland waren voor Nederland. „Frankrijk en Duitsland waren vroeger veel vooruitstrevender in naturisme. Duitsland vanuit de filsosofie van Freie Körper Kultur (FKK), en Frankrijk van uit een zekere levensvreugde. Volgens Ni ta Walst kent Nederland grofweg twee na turistenstromingen: enerzijds is er de 'fun damentalistische' aanhang van de vereni ging Zon en Leven, die roken en drinken op haai- terreinen verbiedt, en aan de an dere kant staan de overige verenigingen,- die er geen strenge regels op na houden. „Met die laatste overtuiging voel ik me verwant", zegt Walst, die dertig jaar gele den met haar man naakt ging zwemmen en sindsdien overtuigd naturist is. Want naturisme is meer dan alleen in je blootje lopen. „Het klinkt wat hoogdravend, maar naturisme geeft een meerwaarde aan het leven. Bloot is geen doel, maar een kenmerk van naturisme. Door je bloot te geven heb je meer respect voor jezelf, je medemens en de natuur. De meeste natu risten zullen zeggen dat ze het gewoon prettig vinden om bloot te zijn, ik ook, maar er is méér. Hoe moet ik het uitleg gen? Kleding accentueert, een naakt li chaam is één geheel. Als je bloot bent, valt er niet veel te verbergen. Statussymbolen vallen weg. Het is volkomen oninteres sant hoe je eruit ziet. Mensen die op een strand voor de eerste keer uit de kleren gaan, denken dat iedereen naar hen kijkt, maar daar hebben naturisten helemaal geen oog voor. We zien elkaar wel, maar het doetje niets." Schoon Naturisme begint vaak met een bezoek aan de sauna, naakt zwemmen, bloot zon nen in een duinpannetje of een bezoek aan een buitenlandse blootcamping, waar nie mand je kent. Postbode L. van Beelen uit Noordwijk: „Het is bij mij begonnen op het strand. Ik zag iemand in z'n blote gat zwemmen en dat wilde ik ook wel. Dat zand tussen je billen heb ik nooit prettig gevonden." Volgens Van Beelen maken blote mensen sneller een praatje dan men sen met een broek aan. Walst en Jonge neel weten het zeker. „Het is wat water sporters en motorrijders hebben. Een ge voel van herkenning en saamhorigheid." Naturisten zijn ook schoner dan de ge klede zonaanbidders. Geen afval op naaktstranden, geen smerige toiletten op de campings, geen herrie van transistors. „Het hoort allemaal bij de vijf -r's die wij nastreven: recreatie, relatie, reinheid, rust en ruimte om jezelf te zijn en de ander de ander te laten zijn." Het aantal leden van de NFN groeit jaar lijks met zo'n zes procent. Daarnaast gaan er elk jaar meer mensen naar de sauna en raken de naakstranden voller en voller. Wordt naaktrecreatie net zo gewoon als topless zonnen? „Sinds in '86 bij wet is vastgelegd datje overal naakt mag recreë ren mits niemand daar aanstoot aan neemt, is het naturisme in een enorme stroomversnelling geraakt. Maar of half Nederland straks uit de kleren gaat? Onze grootste bedreiging is denk ik de zon. Dat de straling ervan zo schadelijk blijkt te zijn dat we ons nauwelijks nog aan het zonlicht durven blootstellen, laat staan naakt." Monique de Knegt Maandagavond: invullen ivelke fo to's we willen nabestellen van de sportdag. 'Gepast geld in de enveloppe doen, alstublieft'. Michiko's moeder bel len om te zeggen dat morgen oude kran ten en lege blikjes worden ingezameld - Michiko's moeder moet vervolgens de volgende op de lijst bellen. Tandenbor stel, handdoekje en een lege melkdoos in de schooltas stoppen, ivant ze krijgen tandenpoetsles. Dinsdagavond: kopietje van de juf. Het is liet wekelijkse verslag van de klasacti- 'viteiten, maar soms staan er ook instruc ties op. Inderdaad: „Leesweek. Iedere ochtend gaan de kinderen tien minuten voor zichzelf lezen. Geef uw kind een boek mee waar hij of zij plezier aan be leeft. Alleen op ivoensdag, zaterdag en maandag, graag, gedurende twee we ken." Woensdagmiddag: aan de beurt om te patrouilleren. Vorig jaar is een school meisje door een man lastig gevallen. Sinds die tijd hebben alle ouders op toer beurt patrouïlledienst tussen drie en zes uur 's middags, de tijd dat kinderen bui ten spelen. Woensdagavond: zaterdag wordt het zwembad in gebruik genomen. Namen op zwembroek, zwemmuts en handdoek stikken. Ook een handdoek met een stuk elastiek tot rok ombouwen, zodat zoon zich op kuise ivijze kan omkleden. De kinderen kleden zich Jiamelijk in het klaslokaal om voor de gym- of zwemles. Donderdagavond: Geld meegeven voor nieuwe schriften, klei en speciale ivas- krijtjes. Vrijdagavond: Naam schrijven op de nieuwe schriften, waskrijtjes en het klei- doosje. En ook op de hoes die ieder kind over zijn stoelleuning heeft hangen op school. In de hoes zit een soort capuchon van gewatteerd aluminium. Voor het ge- val er brand tiitbreekt of een aardbeving plaatsvindt. Zaterdagochtend: tempe ratuur opnemen en op de zivemregistra- tiekaart invullen, eveneens de staat van zijn oren, ogen en humeur. Zondag, rustdag? Gymspullen wassen, schoolschoenen wassen en schort en kookmutsje wassen, want deze week had hij de beurt om het middageten rond te delen. BZZZZ BZZZZZ daar gaat de te lefoon. „Met mevrouw Murabayashi. Dinsdag is er PT A-vergadering, 's morgens om tien Uur in lokaal IA. Ach, Stalpers-san, kunt u deze keer voor de thee zorgen? Twee thermosflessen is waarschijnlijk ioel genoeg." Tot overmaat van ramp heeft de klas me ook nog eens in het ouderbestuur geko zen, Parent Teacher Association noe men ze dat naar het Amerikaanse voor beeld. De PTA organiseert lezingen, kooklessen en gezellige middagen voor de ouders enlof kinderen. Ik dacht als buitenlander 07ider deze sociale ver plichting uit te kumien komen. Maar Ja panners discrimineren nauivelijks wan neer het hen uitkomt. Op school ben ik meer moeder dan niet- Japanner. Ik was tochjournalist. Bij uit stek geschikt om de pr te verzorgen, het PTA-krantje te schrijven. Ha, nog een uitweg voor me, dacht ik. „Het spijt me vreselijk, maar in het Japans met al die moeilijke karakters, kan ik werkelijk niet schrijven." Daar had ik ze inder daad in hun eigen argumenten geraakt. Een niet-Japanner is niet in staat die unieke Japanse taal machtig te worden. Geeft niet, dan doet mevrouw Tanaka pr en dan kon ik toch mooi cultuur doen GRRRRgaat het door mijn hoofd). Mijn Japans vertoont toch nog enkele la cunes, namelijk om beleefd, maar toch dringend dit soort dingen van de hand te wijzen. Mijn zoon zit nu drie maanden op de lagere school. En wie zit er iedere avond aan haar huiswerk? Moederlief. School in Japan is een gedeelde verant woordelijkheid tussen leerkrachten en ouders. C"» nige dagen geleden was Ut ik even in Nederland en werd daar, net als u, pver- spoeld door de Oranje-golf. En hoewel elk chauvinisme me vreemd is, keerde ook ik terug naar Barcelona met een Oranje-leeuw tverkre gen bij waspoeder), een dito pluchen beest dat bij een stuk kaas was verpakt, een reuze oranje ballon met de naam van een worstfabri kant en nog wat andere gra tis verkregen oranje-prulla- ria. Vergeleken bij de vader landse Oranje-psychose valt de voetbalgekte in Spanje geheel in het niet. Natuurlijk staan ook de Spaanse voet balliefhebbers als één man achter hun selectie, zijn ook zij ervan overtuigd dat hun 'trots' minimaal de laatste vier haalt en worden er na elk doelpunt van Salinas oj Caminero vuurpijlen en gil lende keukenmeiden de lucht in gestuurd. Ook heb ik via het tv-scherm kunnen constateren, dat duizenden Spanjaarden de Atlantische Oceaan zijn overgestoken om hun helden met veel la waai aan te moedigen. Maar van een volksfeest zo als de Nederlandse voetbal fans dat tot nu toe in de VS hebben laten zien en horen, is onder de Spaanse suppor ters vooralsnog geen sprake geweest, net zoals de natio nale hitparade het zonder WK-krakers moet stellen. Opvallend is dat wel. Daar waar de Brazilianen, Colom- bianen, Bolivianen, Mexica- nen en Argentijnen in hun V/K-beleving nauwelijks on derdoen voor de Nederlan ders, lijken de Spanjaarden hun zo vaak geroemde La tijnse warmbloedigheid weg gestopt te hebben. Ik ben ten minste in Barcelona of Ma drid nog geen supermarkten tegeiigekomen die in voetbal stadions zijn veranderd en ivaar rode seven-up, WK- spekjes of 'onze jongens'- chips ieders aandacht trek ken. Misschien komt dit doordat de Spanjaarden toch nuch terder zijn dan wij altijd heb ben gedacht. ieder geval is het zeker dat zij minder last hebben van de ongege neerde zelfverzekerdheid die de Nederlanders bij voet balevenementen steeds weer aan de dag leggen. Met uit-, zondering van FC Barce lona. Maar die club wordt getraind door Johan Cruijff en het is algemeen bekend dat deze Catalaanse Neder lander ook nooit en te nim mer aan zichzelf twijfelt. Haaks op deze nuchterheid staat, vreemd genoeg, het fa natisme dat de Spanjaarden aan de dag leggen als het gaat om hun echte tradities. Bij de 'corrida' bijvoorbeeld, de stierengevechten, of bij hun talrijke andere natio nale feesten. Dat bleek bij voorbeeld met 'Sant Joan', in de 'kortste nacht' van 24 op 25 juni. Alleen in mijn dorp Castell- defels telde ik al enige tien tallen speciale vuurwerk winkeltjes, waarvoor zich in de dagen voor dit feest lange rijen van kopers opstelden om hun vakantiegeld in oor verdovende rotjes, bom metjes, raketten en ander knaltuig om te zetten. Als u denkt dat u op een Neder landse oudejaarsavond het horen e?L zien is vergaan, moet u volgend jaar maar eens op Sant Joan naar Bar celona komen. Wel vraag ik me af hoeveel vuurwerk mijn buren achter de hand hebben gehouden voor het geval dat het Spaanse elftal onverwacht toch de finale haalt en we reldkampioen wordt. Ik vrees in dat geval het ergste. Zeker zal ik dan mijn brie venbus weer van de muur schroeven, zoals ik dat in de nacht van Sant Joan heb ge daan, en de katten binnen houden. Want hoe gereser veerd de Spanjaarden 7iu nog de verrichtingen van hun WK-voetballers volgen, ik ben erva7i overtuigd dat ook zij helemaal uit hun bol gaa7i als het zover komt. Want diep in ons hart zijn we toch allemaal chauvinisten, of ive nu ora7ije Hollanders zijn, of rood-gele Spanjolen. E7i als Nederland kampioen wordt? Tja, dan hoop ik 7iog ivat vuurwerk va7i de buren te kunnen overneme7i. Naturistenterrein De Reeshof in Tilburg. foto's Kees Bennema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 43