Maak je geen zorgen, neem Prozac 100 jaar strijd tegen mannenbolwerken PZC Ervaringen van een gebruiker reportage m De Arabier op de hoek ZATERDAG 2 JULI 1994 41 Het middel is eigenlijk bedoeld voor gebruik door aan depressies lijdende psychiatrische patiënten. Maar inmiddels vinden in de hele wereld mensen die echt niet zwaar kampen met psychische problemen baat bij de Prozac- capsules. De een ziet het als een wondermiddel, de ander blijft sceptisch. Een verslag uit de praktijk van een gebruiker-uit- nieuwsgierigheid. Tel je zegeningen, zeggen ze. Maar er zijn van die dagen, dat ik amper ver der kom dan twee. Met (bijna) 48 kruisjes valt het leven mij soms zwaar. Ik zal u niet vermoeien met de gruwelijke details, maar het is niet geworden wat ik er ruim een kwart eeuw geleden van verwachtte. Midlife-crisis? Misschien. Structurele treurnis over het dagelijks bestaan, de sa menleving en mijn plaats daarin, leidde in elk geval tot een steeds grotere belang stelling voor het 'wondermiddel' Prozac, de depressie-bestrijder die, bejubeld en verguisd, een rondgang maakt langs de media. Het was publiciste Emma Brunt die de pil een tijdje geleden vanuit Ame rika introduceerde in de Nederlandse Woodstock-generatie. Als je de berichten moet geloven is thans alles rond de Am sterdamse grachtengordel aan de Prozac. Pil 1. Op 25 mei 1994 slikte ik om exact elf uur 's morgens de eerste groen-witte cap sule met fluoxetine, de chemische bena ming voor Prozac. Op de bijsluiter legt fa brikant Eli Lilly Nederland BV uit Nieu- wegein uit hoe Prozac werkt. „Een depres sie is het gevolg van lichamelijke, psychi sche of erfelijke factoren. Ook persoonlijk heids- en milieufactoren of jeugdervarin gen kunnen in meer of mindere mate een rol spelen bij het ontstaan van een depres sie. Prozac bevordert het herstel van de stemmingsstoornis. Nadere studie leert dat een depressie het gevolg kan zijn van een tekort aan seroto nine in de hersenen. Dat is een stof die werkzaam is bij de doorgifte van signalen, een zogenoemde neurotransmitter. Pro zac gaat de afbraak van serotonine tegen. Een hogere serotonine-spiegel zou moe ten leiden tot stemmingsverbetering. We zullen zien. Op medisch advies beperk ik me voorlopig tot een capsule per dag. Er gebeurt niets op 25 mei om elf uur. Ik stel alleen enige innerlijke opwinding vast na de inname van de allereerste 'psycho- pil' in mijn leven. Tot dusver had ik, na een doorleefde nacht, slechts behoefte aan Alka-Seltzer. Spaarzame infecties be streed ik op last van de geneesheer met antibiotica. In een steeds grijzer wordend verleden deelde ik ambtshalve evénwel voldoende luminalletjes, tegretolletjes, valium, librium en seresta uit om kennis te hebben van de (bij)verschijnselen. Aan vankelijke huiver voor de psychofarmaca, zoals die grote groep van geestverruimen de of -dodende middelen wordt aange duid, stoelt dan ook op de wetenschap dat elke. ingreep in het geheimzinnige chemi sche proces dat zich afspeelt in de herse nen, mensen kan veranderen in goedmoe dige sullen of zelfs zombies. Maar je hebt een parachute nodig als je, van enige hoogte, omlaag dondert... Afscheidskus Pil 2. Normaal gesproken ben ik voor tien uur niet echt aanspreekbaar-. Pas na twee kranten, drie koffie en vier Gauloises kom ik toe aan de beantwoording van de terug kerende vraag waarmee we vandaag de le zers weer eens zullen amuseren. Het is kwart voor tien als ik, na inname van een tweede Prozacje, aan een eerste telefonische interview begin. Gisteravond heb ik, ongewoon geduldig, in een kouwe caravan het verhaal aangehoord van een in een scheidingsprocedure verwikkelde vriend. Vanochtend realiseerde ik me, op weg naar mijn werk, op tijd de omleidings route, zodat ik ditmaal zonder gevloek naar de 'fabriek' rijd. Daarvóór betrapte ik me thuis op een sprankje passie bij de dagelijkse afscheidskus. Zou het toch? Pil 3. Vanochtend weer verkeerd gereden. Drie omleidingsroutes op zestien kilome ter vergen meer dan een mens met een mo dale frustratie-tolerantie kan opbrengen. Gevarieerde zorgen omklemmen mijn ge moed als een sumo-worstelaar. Irritatie neemt toe, evenals het intense verlangen om iemand op zijn gezicht te timmeren. Tegelijkertijd is er sprake van een ver hoogde knuffelbaarheidsfactor. De bijsluiter van de fabrikant waarschuwt voor bijwerkingen. „Angst, duizeligheid, slaperigheid,- hoofdpijn, slapeloosheid, nervositeit en beven, gebrek aan eetlust, diarree, droge mond, spijsverteringsstoor nissen, misselijkheid, transpireren, gevoel van zwakte, keelontsteking en vage buik klachten." Niets verontrustends. Stuk voor stuk symptomen die in spaarzame gevallen kunnen optreden als het lichaam zich geplaatst ziet voor vreemde stoffen. Het is gebruikelijk dat een fabrikant ze opsomt en zich daarmee vrijwaart tegen mogelijke klachten van consumenten. 'Het stond toch op de bijsluiter!' Eli Lilly merkt bovendien op dat een aantal symp tomen, aan te duiden als bijwerkingen van Prozac, even goed het gevolg kunnen zijn van de voortschrijdende of verminde rende depressie. Pil 4. Gisteravond nam ik een paar be langrijke beslissingen. Een moeilijke si tuatie. Van sufheid is geen sprake. Rond- tobben neemt af, ik lijk iets meer opge wassen tegen problemen. Prozac of auto suggestie? Pillen 13 en 14. Gisteren de pil vergeten. Is het toeval dat ik tijdens een aansluitend bridgeavondje slechts met zeer grote moeite ergernis over mijn partners spel onderdruk? Ben ik assertiever of agressie ver? Wonderwel loopt desondanks inter menselijk verkeer soepeler. Prozac als so ciaal glijmiddel? De volgende ochtend twee capsules ge slikt. Desondanks een ultra-saaie zondag, waarin ik in een weekblad het relaas lees van de Tilburgse docent Frank van Mee- rendonk die zich omschrijft als de eerste Prozac-slikker in Nederland. „Door die week Prozac is er van alles fout met me gegaan. Ik was mezelf volledig kwijt." Van Meerendonk is er zelf 'voor vijfduizend procent' van overtuigd dat Prozac de oor zaak was van zijn 'gruwelijke angsten en volledige desoriëntatie'. Het weekblad voert wetenschappelijke studies aan waarin sprake is van het sero- tonine-syndroom. Patiënten reageren buitenmatig sterk op middelen als fluoxe tine, al dan niet in combinatie met andere psychofarmaca. Op de bijsluiter van Pro zac wordt dan ook gewaarschuwd het middel niet te gebruiken in combinatie met andere anti-depressiva met een sede- rende (rustgevende) werking. In een rapport van de Harvard Medical School wordt beschreven hoe zes Prozac- slikkers sterke zelfmoordneigingen kre gen. Ook uit de Verenigde Staten komen berichten over moord en zelfmoord in Pro- zac-kringen. De popzanger Del Shannon van Runaway pleegde twee weken na zijn eerste capsule zelfmoord. In 1988 ver moordde Joseph Wesbeeker uit Kentucky acht mensen en vervolgens zichzelf. Wes beeker was volgens zijn omgeving onher kenbaar veranderd sinds hij Prozac slikte. De feiten roepen andermaal de vraag op in welke mate Prozac de oorzaak is van de gebeurtenissen. Zou Shannnon, zonder Prozac, niet vroeg of laat toch de hand aan zichzelf hebben geslagen? Zou Wesbeeker zonder Prozac niet veel meer mensen heb ben omgebracht? Zou Van Meerendonk, zonder Prozac, overmand door zijn neuro ses, toch niet door het lint zijn gegaan? Zou ik het redden zonder? In het onlangs in het Nederlands vertaal de Listening to Prozac van de Amerikaan se psychiater Peter Kramer verklaart de ze dat Prozac een geschenk is uit de hemel voor mensen met wie ogenschijnlijk wei nig fout is, maai- die soms een tikje depres sief of dwangneurotisch zijn. Ze knappen, naar eigen zeggen, enorm op. In feite ver andert, onder invloed van Prozac, het zelf beeld van mensen en het identiteitsbesel zoals dat ligt verankerd in de concentratie Illustratie Sylvia Buczynski aan serotonine in de hersenen. Zoals vaak alcohol van een verlegen ventje een ma cho maakt. Algemeen wordt aangenomen dat Prozac na een week of twee begint te werken. Dat is de reden dat artsen hun patiënten aan raden door te gaan met slikken, ook al reageren deze sterk op het middel. Over gevoeligheid voor medicijnen komt vaker voor. Allergische reacties op allerlei al dan niet chemische stoffen evenzeer. Bekend zijn de effecten van sommige penicilline- soorten of kunstmatige smaakstoffen. Ze varieren van huiduitslag tot agressiviteit. Het lijkt dan ook logisch om scherp toe te zien op de effecten van fluoxetine in het lichaam en om andere paden in te slaan op het moment dat sprake is van een kenne lijke overreactie. Lucht Pil 25. Ik voel me na ruim drie weken Pro zac redelijk goed, assertiever, minder wanhopig, stabieler dus. Het cynisme is er nog, maar minder grensloos. En onmis kenbaar is het voordeel dat Prozac niet die grauwe kater oplevert als dat ortho doxe middel waarmee ik eerdere 'dips' te lijf ging. Het voornemen om nog even door te gaan met slikken is niet ontstaan op grond van de idee dat Prozac problemen oplost. De blauwdruk van mijn leven staat dat niet toe. Ik krijg alleen wat lucht. Wie weet, misschien red ik het zelfs wel. Henk Grotens Honderd jaar geleden waren het de dienstbodes die al dan niet verkracht door de heer des huizes zwanger op straat werden gezet. Nu zijn het de medewerksters van een winkelketen die worden ontslagen als ze te snel zwanger raken. Het behartigen van de belangen van vrouwen vergt een hele lange adem, weet de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwenarbeid en Gelijk Staatsburgerschap (kortweg 'Vrouwenbelangen') die vorige week in Den Haag haar eeuwfeest vierde. Koningin Beatrix woonde de festivitei ten van Vrouwenbelangen bij. Een boek, een tentoonstelling, een internatio nale 'meeting', een seminar en een studie dag zetten het jubileum dit jaar nog extra in het zonnetje. Hoe schril steekt het be gin hierbij af. De belangenbehartigsters van het eerste uur, Aletta Jacobs en An nette Versluys, durfden alleen theevisites te 'organiseren'. Vrouwen hadden rond 1900 namelijk niets te vertellen over hun kinderen, hun geld, hun huis, hun lijf en leden. Laat staan dat ze in een zaaltje mochten vergaderen over exclusief man nelijke zaken als het kiesrecht. Als 'me neer' niet wilde dat 'mevrouw' de deur uit ging, dan ging mevrouw niet. Ging ze toch, dan werd ze alsnog teruggehaald door de politie. Ondenkbaar in 1994, heel gewoon in 1894. De opruiende theekransjes leidden tot de oprichting van wat toentertijd nog de de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heet te, tot meer dan honderdduizend verza melde handtekeningen, tot grootscheep se demonstraties en na 25 jaar tot het schrappen van het woordje 'mannelijk' in de kieswet. „Maar toen dat doel eenmaal bereikt was, moest de eigenlijke strijd nog beginnen", vertelt de huidige voorzitter van Vrouwenbelangen Joke Huisman. Het duurde tot 1956 voordat Nederland z'n eerste vrouwelijke minister kreeg: Marga Klompé. Vrouwen werden pas in 1957 volledig handelingsbekwaam ver klaard. Gelijk loon werd in 1951 in een in ternationale overeenkomst geregeld, Aletta Jacobs (met bloemen) en het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht voor het begin van een demonstratie in 1916. fotoGPD maar Nederland weigerde deze botweg twintig jaar te ondertekenen. „En nóg blijkt dat het in de praktijk niet wordt uit gevoerd." Job-hoppen Na honderd jaar strijd worden er nog al tijd vrouwen ontslagen omdat ze zwanger worden: wordt er niet in vrouwelijke inge nieurs geïnvesteerd omdat ze toch zwan ger worden; mogen verkoopsters volgens de wet wèl, maar van de baas niet zitten in de winkel; moeten vrouwen met kinderen nog steeds 'kiezen' voor een deeltijdbaan; mogen vrouwen alleen uitgebreid ouder schapsverlof opnemen ten koste van hun carrière. „Het is die strijd die het nog steeds de moeite waard maakt om te blij ven bestaan. Wettelijk zijn er heel veel dingen geregeld, maar in de praktijk klopt er nog altijd niets van." Vrouwenbelangen heeft heel lang geleden al gestreden voor het 'wettelijk' kunnen zitten in de winkel. „Maar het mag nog steeds niet en er is nog steeds niemand die er tegenin durft te gaan. Dat is toch van de gekke", moppert Huisman. Ze heeft zelf nog onderzocht hoe dat nou zit met vrou welijke ingenieurs die de moeite van het investeren niet waard zouden zijn. Wat blijkt? Het zijn de mannen die na het vol gen van dure cursussen en seminars al lang weg zijn op het moment dat die inves teringen rendement moeten opleveren. Kwestie van 'job-hoppen'. „Vrouwen zijn veel trouwer, ook omdat ze gebruik moe ten maken van allerlei faciliteiten in de buurt, zoals bijvoorbeeld kinderopvang. Een werkgever heeft veel meer rendement van een terugkerende moeder dan van een overstappende vader." De kracht van Vrouwenbelangen is en blijft haar volstrekte neutraliteit. Poli tieke partijen en vakbonden kiezen snel ler voor het nut van het algemeen, legt de voorzitter uit, en dat pakt vaak ongunstig uit voor vrouwen. Die ongebondenheid is tevens de reden waarom de vereniging het zo lang vol heeft weten te houden. Natuur lijk zijn er in het verleden afsplitsingen ge weest, bijvoorbeeld van plattelandsvrou wen en de veel fellere Dolle Mina's, maar dat was niets om beledigd over te zijn. Vrouwenbelangen stond juist volledig achter deze groepen. Bolwerken Na honderd jaar bestormt Vrouwenbelan gen nog steeds het mannelijk bolwerk in Den Haag. De laatste actie 'MTV 50/50', stem op een vrouw, is maar matig gelukt. Het aantal vrouwen in de Tweede Kamer is maar mondjesmaat gestegen. Niet om dat er onvoldoende kandidates zijn, maar omdat ze worden tegengehouden. Vrou wenbelangen moest bij de laatste verkie zingen nog dreigen met negatieve publici teit om vrouwen op een verkiesbare plaats gezet te krijgen. Inmiddels is overigens ruim een derde van het aantal kamerle den vrouw. De Haagse politiek is niet het enige man- nenbolwerk waar Vrouwenbelangen zachtjes maar beslist tegenaan schopt. De heren in het bankwezen, de autobranche en de dagbladjournalistiek - om maar eens wat te noemen - moeten ook maar eens overstag. Ze hoeven echter niet bang te zijn dat ze verplicht met vrouwen te ma ken krijgen. Vrouwenbelangen gokt op in tegratie en op samenwerking. „We zeggen niet dat we het beter doen, maar we moe ten wel meedoen. Er worden nog veel te veel beslissingen genomen waarin de con sequenties voor vrouwen niet zijn over dacht. Hoe we onze voet tussen de deur krijgen, verzinnen we wel na de feestelijk heden. We praten in ieder geval niet met de directies." Karin Swiers Zonder de Fransen van racisme te toillen be schuldigen, is het me na driejaar in Parijs volstrekt duidelijk dat de gemiddel de Fransman niet bepaald dol is op buitenlanders. Als Europeaan heb ik persoon lijk geen last van discrimi natie, maar de wijze waar op menige stadgenoot over buitenlanders praat, is overduidelijk. Zeker als het gaat over buitenlanders met een andere huidskleur, cultuur en religie. Het is ook bepaald geen toe val dat een neofascistische partij als het Front Natio nal het in Frankrijk al ja renlang goed doet met een programma vol vreemde lingenhaat. Heel xoat Fran sen geloven in de simplisti sche stelling van Jean-Ma- rie Le Pen dat een uit de hand gelopen immigratie de oorzaak is van zo onge veer alle problemen waar het land mee kampt. Als de regering de helft van de zes miljoen immigranten het land uit zou gooien, zou het in één klap een stuk beter gaan met 'la patrie', zo ver kondigt Le Pen. Ik ivaag dat te betwijfelen. De Franse economie zou een enorme opdonder krij gen zonder de vele hon derdduizenden buitenlan ders die nu wrijivel al het vieze, zware en ongezonde werk doen. Ze werken hard tegen lonen waar de gemid delde Fransman zijn neus voor ophaalt en worden desondanks nauwelijks ge- waardeerd. Er zijn echter ook buiten landers die ivel met respect behandeld worden. Met na me twee soorten Arabieren zijn in Frankrijk heel popu lair. De eersten zijn de van dollars bulkende oliesjeiks die regelmatig met hele ge volgen in vijf-sterrenhotels aan de Cöte d'Azur en in Parijs neerstrijken. Enige tijd geleden zag ik een hoe een Rolls Royce-met-chauf- feur pontificaal parkeerde aan de Champs Elysées op een plaats waar dat voor gewone stervelingen ten enenmale verboden is. Terwijl een sjeik in vol or naat zich met vrouw en kin deren naar een stinkend dure ivinkel begaf, snelde Standplaats, Parijs Hans Gertsenl een rood aanlopende agent toe. Niet, zoals ik in mijn naïviteit even dacht, om de chauffeur van de droom auto een reprimande te ge ven, maar om te voorkomen dat omstanders de witte Rolls ook maar met een vin ger aan zouden raken. De andere Arabieren die een niet geringe populari teit genieten, zijn van veel bescheidener komaf. Het zijn de vele duizenden die hun spaarcenten in een ei gen kruidenierszaakje heb ben gestopt. In Parijs, maar ook in tal van andere Fran se steden is vrijwel het hele kleine kruidenierswezen te genwoordig in hun handen. Het fenomeen is zo wijdver breid dat Fransen niet meer over 'de kruidenier op de hoek' spreken, maar over 'l'Arabe du coin'; 'de Ara bier op de hoek'. Hij drijft meestal een piejfklein winkeltje met een ivonderbaarlijke hoeveel heid produkten. Het zijn mi ni-markten met maxi-prij- zen. Desondanks zijn ze po pulair, al was het maar om dat de gemiddelde Arabi sche kruidenier zich niet aan de normale winkelslui tingstijden hoeft te houden. Ze zijn veelal zes dagen per Week tot middernacht open. Wie onverwacht be zoek krijgt, tijdens het ko ken zonder tomaten blijkt te zitten of tijdens het drin ken zonder drank, rent snel naar de hoek van de straat. Zelfs Jacques Chirac, de burgemeester van Parijs die in het verleden wel eens uitviel tegen immigranten, stak onlangs de loftrompet over 'l'Arabe du coin'. „Hoe vaak zouden we geen hon ger of dorst hebben geleden zonder dat kleine Arabi sche winkeltje dat nog zo laat open is", aldus Chirac. Vaak, vrees ik met hein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 41