Charles' list om koning te worden Lammergier na 50 jaar terug in de Alpen PZC 25 jaar in de startblokken reportage ZATERDAG 2 JULI 1994 39 De Britse kroonprins Charles is nu 45 jaar oud. Vrijdag is het 25 jaar geleden dat zijn moeder hem de titel 'Prince of Wales' verleende, waarmee hij officieel tot troonopvolger werd gebombardeerd. Maar het is dezelfde, nu 68-jarige koningin Elizabeth II die als vorstin voor het leven van geen wijken wil weten. Haar blakende gezondheid (en die van haar moeder, de 93-jarige Queen-mum) doet vermoeden dat Charles nog een poosje op de koninklijke reservebank zal blijven plakken. Zeker sinds het sprookjeshuwelijk met Lady Di op de klippen ligt. Wordt-ie het of wordt-ie het niet? Zal Charles ooit de Britse koningskroon op zijn karakteristieke oren laten zakken? De kansen leken even verkeken toen de Prins van Wales en Lady Di in 1992, elf jaar na hun droomhuwelijk, scheidden van ta fel en bed. Een Britse vorst kan zich zoiets als hoofd van de Anglicaanse kerk niet veroorloven, zo meenden sommige prela ten. Het is maar hoe je het bekijkt. De dubbel functie van koning en kerkvorst dateert al van 1531, toen Hendrik VIII brak met Ro me, juist omdat de paus hem geen echt scheiding wilde toestaan. Sinds het Victo riaanse tijdperk is een dergelijke gang van zaken uitgesloten. Liet Hendrik een echt genote gewoon het hoofd afhakken als zij hem niet zinde, in 1936 kon de toenmalige koning Edward VIII, Charles' oudoom, wel inpakken toen hij de gescheiden Ame rikaanse Wallis Simpson had uitverkoren als zijn bruid. Bovendien bestaat er nu zoiets als de pu blieke opinie. En die ziet liever geen ge scheiden monarch en zeker niet geschei den van de populaire Diana op de troon. Charles' zoon William, die vorige week 12 werd, moest zijn oma maar opvolgen, zo luidde het consigne in de pers toen de breuk duidelijk werd. List Ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum als kroonprins bedacht Charles daarom een list. In een interview dat woensdagavond door de Britse commer ciële zender ITV werd uitgezonden (helaas niet in Nederlandse te zien), kondigde hij aan dat het leiderschap van de Anglicaan se kerk moet worden losgemaakt van de functie van het staatshoofd. De Britse sa menleving is namelijk multi-raciaal, zo vindt de prins, en daarin is ruimte voor ve le religies. De Anglicaanse kerk vertegen woordigt inmiddels een minderheid en le den van deze gezindte, aldus Charles, 'zijn als onderdanen even belangrijk als pro testanten, moslims, hindoes en aanhan gers van Zarathoestra'. Diana met een vermeende minnaar (de 'squidgy-tape') veroorzaakte lang niet zo veel ophef als Camillagate. En wat Charles ook zegt over Di, het zal niet goed vallen bij het Britse publiek. Zo ook zijn bevestigende antwoord op de vraag in het interview of hij zijn vrouw al tijd trouw is gebleven- „Ja... totdat duide lijk werd dat het huwelijk onherstelbaar was beschadigd." Daarmee geeft hij indi rect zijn overspel met Camilla toe, die hij in het interview omschreef als 'een zeer goede vriendin'. Of de relatie met haar nu definitief voorbij is, zoals de tabloids be gin dit jaar meldden, blijft daarmee een open vraag. Not done Het vraaggesprek was vooral bedoeld om Charles te verkopen aan de Britse consu ment. Maar zoiets is not done in het Ver enigd Koninkrijk. Zo onthulde de kwali teitskrant The Guardian afgelopen maan dag dat Charles' interviewer en biograaf Jonathan Dimbleby sympathieën zou hebben voor de kroonprins. Schande! Toch rijst de vraag wat er nu eigenlijk mis is met Charles, behalve dat hij een stuk minder mediageniek is dan Lady Di (wat zelfs Dimbleby niet kan verhelpen). Op het eerste gezicht is de Prins van Wales een typische upperclass-Brit. Anders dan zijn moeder en zijn grootvader was hij van meet af aan voorbestemd voor het koning schap. Hij kreeg daartoe een specifieke scholing op het harde Schotse elite-inter naat Gordonstoun en op de universiteit van Cambridge. Zijn dienst vervulde Charles in de Royal Navy, waarbij hij zich onderscheidde. Na jarenlange speculaties over allerlei mogelijke vriendinnetjes - Ca milla leerde hij al in 1970 kennen en twee concurrerende jongedames woonden vier jaar later in het Hogerhuis zijn maiden speech bij - trouwde hij uiteindelijk, 31 lentes jong, de charmante Diana. Plichtsbesef en punctualiteit staan cen traal in Charles' belevingswereld. Di had echter meer op met publiciteit en praal, en haar man verdween al gauw naar de ach tergrond. Bij Charles en zijn persoonlijke adviseurs groeide het besef dat polo en zijn jack russell-hondje Pooh alleen niet voldoende waren om terrein terug te win nen; de prins moest zich gaan profileren, Van de politiek moeten de Windsors net als onze Oranjes afblijven, en dus koos Charles voor een schijnbaar onschuldige hobby: architectuur. Maar daarin rea geerde hij zich ook meteen goed af: „Hit- Iers V-2's hebben Londen minder bescha digd dan de naoorlogse bouwkunst", zo deed hij in 1988 de verzamelde Britse ar chitecten van hun stoel vallen. Goodwill Verder zet hij zich in voor allerlei goede doelen, vooral als deze het milieu betref fen. Dat heeft Charles inmiddels heel wat goodwill opgeleverd. In de liefdadigheids sector klinken kwalificaties als: „Hij is een visionair én grappig; een heerlijke combi natie, want je kunt zowel een diepgaand gesprek met hem hebben als een hoop lol." Charles' diplomatieke kwaliteiten zijn ook de regering van premier-Major opgevallen, want de Prins van Wales is ge vraagd als reizend ambassadeur voor zijn land. Gezien de regelmatige losse-flodder- aanslagen op de Windsors in de Gemene- bestlanden belooft dat voorlopig genoeg publiciteit. Ditmaal is Di naar de achter grond gedrongen. Maar of dat Charles spoedig de troon zal opleveren? Dimbleby stelde Charles de vraag of het mislukken van zijn huwelijk afbreuk doet aan zijn kansen op de troon. De Prins van Wales trok een grimas: „Het is geen aanbeve ling." (GPD) Charles en Diana doen ondanks de scheiding hun officiële werk. Hier zijn ze samen op staatsbezoek in India. foto AP Dat multiculturele besef valt te prijzen in de eeuwige kroonprins, maar het doet een manoeuvre vermoeden om zich bij den volke aanvaardbaar te maken als toekom stige koning. Het is voor de niet bepaald reguliere kerkganger Charles te hopen dat hij zijn tweede scheiding (ditmaal van kerk en staat) vooraf met zijn moeder heeft doorgepraat, want Elizabeth staat te boek als een fervent aanhangster van de dubbelfunctie. Maar het Anglicaanse angeltje is slechts een formaliteit vergeleken bij Charles' meest stekende probleem: zijn image. De Prins van Wales heeft het ongeluk gehad dat hij een vrouw trouwde die hem in po pulariteit verre zou overtreffen. Zodra de relatieproblemen tussen beiden duidelijk werden, was het dan ook automatisch Charles die tot zondebok werd uitgeroe pen. Lady Di vervulde de slachtofferrol, die nog eens werd versterkt door Diana: Her True Story. In deze bestseller ver haalt 'Diograaf Andrew Morton van Dia na's mislukte zelfmoordpogingen uit wan hoop over Charles' onverschilligheid, ja zelfs minachting jegens haar en, niet te vergeten, zijn verhouding met Camilla Parker-Bowles. „Ik zou wel wil in je slipje willen wonen", zo zou Charles Camilla over de telefoon hebben toegehijgd. De weergave in een Australisch weekblad van deze vertrou welijke mededelingen vormde anderhalf jaar geleden het hoogtepunt van de 'War of the Wales'. Een soortgelijk belletje van bouwd. De vogels zijn geringd en ge merkt, maar op afstand heb je daar niets aan. We hebben nu de vleugels gekleurd met witte strepen, net als de geallieerde gevechtsvliegtuigen op D-Day. Dank zij verschillende patronen kunnen we met een verrekijker individuele exemplaren onderkennen. Maar binnen drie jaar zijn ze in de rui en dan heb je daar ook weinig meer aan." De enkele in de Alpen teruggeplaatse ex emplaren en de veel grotere kolonies in de Pyreneeën, waar de Cypaetus Barba- tus zich in het wild wist te handhaven, zijn nu zwaar beschermd. De Zwitserse politie wist de onverlaat te achterhalen die vorig jaar in Wallis een gier neer schoot. Hij kreeg een deels voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand en een forse boete. Bob Kroon De kisten met lnmmereier-kuikens worden de berg op gedragen. maar te zwijgen van al die zogenaamde babies, die door de Cypaetus Barbatus uit kinderwagens zouden zijn geplukt", vult Bijleveld aan. Opruimer „De benaming lammergier klopt dan ook van geen kant. Wij noemen hem te genwoordig de baardgier, zoals zijn La tijnse definitie ook aangeeft. Het is een zeer nuttige opruimer, die aast op dode dieren en daarvan dan alleen nog de bot ten opeet. De Cypaetus laat grote botten net zolang van grote hoogte op een rots vallen, tot ze in hapklare stukken bre ken. Hier in de Alpen vinden ze meer dan genoeg voedsel." Na aankomst in een tevoren verkende spelonk werden de twee giertjes op een donkere plaats uit de kisten gelaten. Omdat zij in een Oostenrijks centrum waren geboren en begeleid, toonden zij geen angst voor hun transpirerende wel doeners, maar schuifelden wel met spoed de koele duisternis in. De expedi tie trok zich terug, minus de vrijwilligers, die op enkele honderden meters afstand een kampement opzetten om drie maan den lang hun beschermelingen in de ga ten te houden en voedsel te deponeren totdat ze vliegklaar waren geworden. Daarna begon het grote waarnemings probleem. Radiozendertjes bleken zelfs met ruimtesatellieten niet te werken, omdat de vogels vlak over de grond of langs bergwanden scheren op zoek naar cadavers. ..Ze kunnen per dag een af stand van 500 kilometer afleggen en be reiken een vliegplafond van 5000 meter", zegt Ahmad Javed van Alp Action. „Daarom hebben we een internationaal netwerk van observatieposten opge foto GPD De eens zo gevreesde lammergier, Eu ropa's grootste roofvogel, is weer te rug in de Alpen, waar hij een halve eeuw geleden door de mens radicaal was uit geroeid. Dank zij een collectieve krachtsinspan ning van de de Europese Unie, de Franse regering, het Wereldnatuurfonds, de stichting Alp Action van Prins Sadrud- din Aga Khan en het bedrijfsleven, sche ren nu enkele van deze bonte vogels, met hun imponerende spanwijdte van drie meter, weer langs de woeste bergmassie- ven van Oostenrijk, Zwitserland en de Franse Alpen. In dat laatste gebied, in de Haute-Sa- voie, werden onlangs op 1500 meter hoogte opnieuw twee jonge lammergie ren losgelaten, in aanwezigheid van plaatselijke autoriteiten, vogeldeskun digen en enkele journalisten. In grote kisten werden de nog vleugellamme 'kuikens' van het formaat van forse kal koenen op de rug van vrijwilligers in gloeiende hitte honderden meters het bergmassief opgezeuld - een liefdevolle inspanning, die bewees dat 'Alp Action' geen holle frase is. De experimenten begonnen in 1975 met uit Afghanistan aangevoerde volwassen Een van de vrijwilligers houdt een jonge lammergier in zijn armen. foto GPD exemplaren, en werden een totale mis lukking. „Ze kwamen meer dood dan le vend in Europa aan", zegt de in Zwitser land wonende Nederlandse ornitholoog Martin Bijleveld, een internationaal ver maard lammergier-specialist. „De over levenden waren zo gestresst dat ze prompt gingen dwalen. Een in Oosten rijk losgelaten exemplaar werd na een paar dagen in de Atlantische Oceaan op gevist." Aangezien zelfs vogeldeskundigen geen kans zagen het geslacht vast te stellen van de Gypaetus Barbatus, zoals hij offi cieel heet, vond geen paarvorming- plaats en daarmee ook niet de gehoopte natuurlijke voortplanting. Wijzer Sindsdien is men door schade en schan de wijzer geworden. Tegenwoordig wor den in gevangenschap geboren exem plaren na drie maanden in zorgvuldig ge selecteerde bergspelonken geplaatst en daar maandenlang gevoed en geobser veerd totdat zij kunnen uitvliegen. Dank zij uniek chromosoom-onderzoek van Rob Belderman van de Rotterdam se diergaarde Blijdorp is het nu ook mo gelijk het geslacht van de vogels te bepa len. In Haute-Savoie hebben zich tot vreugde van de initiatiefnemers al de eerste paren gevormd. „Maar zij zijn pas na zeven jaar ge slachtsrijp, en leggen hoogstens twee eieren per jaar-, dus we zullen tot de vol gende eeuw moeten wachten op natuur lijke voortplanting", verzucht Bijleveld. „Als ze tenminste niet voor die tijd wor den neergeschoten door bijgelovige her ders, zoals het laatste jaar twee maal is gebeurd." Dit onwrikbare bijgeloof was trouwens de hoofdoorzaak van het uitroeien van de lammergier in de Alpen. „Hoewel de ze aasvogel, in tegenstelling tot de ade laar, nog nooit een levend lam heeft ver schalkt". zegt Jacky Rimpault van het Franse ministerie van Landbouw. „Om

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39