D66 ligt dwars in formatie 'Elf Dwaze Plannen-tocht' PZC Arafat als een held ingehaald WE WORDEN GEK! Mist spelbreker voor koninklijk paar Verkoeling voor olifanten 25 Brandstichting in winkels Berlusconi commentaar RPF dichtbij Franse militairen in Ruanda binnen- en buitenland Meerderheidskabinet niet in zicht door houding Van Mierlo NU GRATIS HAMBURGER BIJ ELKORANJEPAKKETVAN i mui Duitsland-Nederland Turkse Koerd gedood bij treffen met Duitse politie ZATERDAG 2 JULI 1994 Casino mag niet met Eurospel doorgaan BREDA (ANP) - Casino Las. Vegas uit Roosen daal mag niet doorgaan met het spel EuroObs- Game. Dat heeft de Bre dase rechtbankpresi dent P. Paalvast vrijdag in kort geding beslist. Volgens justitie in het ar rondissement Breda is het spel, ook wel Euro- spel genoemd, een soort roulette en een variant op het eerder verboden kansspel Golden Ten. In een kort geding tegen de staat eiste Las Vegas dat justitie niet mag overgaan tot sluiting en geen speel-apparatuur in beslag mag nemen. Want volgens het Roo- sendaalse casino gaat het niet om een kansspel maar om een behendig heidsspel. De Wet op de Kansspelen verbiedt dat niet. Het casino voerde een TNO-rapport aan waar uit zou blijken dat spe lers na enige oefening wel degelijk grip krijgen op het spelverloop. De exploitant had in af wachting van de gerech telijke uitspraak het speellokaal zelf op slot gedraaid. Hij wilde zo een inval voorkomen. Hoewel volgens rechter Paalvast niet duidelijk is of Eurospel nou wel of geen kansspel is, mag de officier van justitie wel ingrijpen, als het ver moeden bestaat dat het om een verboden gok spel gaat. 'r GREENPOINT TOESTELLEN- NERGENS GOEDKOPER! GREENHOPPER 100 289.00 (handset) g' GREENHOPPER 500 649.00 (mei semafoon) GREENHOPPER 120 499.00 (thuisstation) LADER 99.00 (alles excl. BTW) DEN HAAG (GPD) - D66-leider Van Mierlo blokkeert de vor ming van een meerderheidska binet bestaande uit CDA, VVD en D66 (centrum-rechts). Hij stelt zich zo op ondanks het feit dat de VVD bereid is bezuinigin gen in de sociale zekerheid op nieuw te bezien. Zoals bekend vormden die bezuinigingen het breekpunt bij de onderhande lingen over de paarse coalitie. Al eerder keerde D66 zich tegen centrum links: een kabinet met PvdA en CDA, de verliezers van de verkiezingen. Een dergelijke combinatie zou een slag in het gezicht van de kiezers zijn, aldus de leider van de Democraten. D66 wil volgens Van Mierlo naar een extraparlementair kabinet: een regeringsploeg die geen bin ding heeft met de Tweede Ka mer. Daarin zouden mensen met een PvdA-, VVD- en D66-achter- grond moeten zitten zodat indi rect toch de paarse coalitie tot stand komt. De drie andere gro te partijen wijzen dit plan even wel keihard af. Volgens hen moet er gezocht worden naar de vorming van een 'normaal' meerderheidskabinet. Om de weg naar een centrum rechtse coalitie mogelijk te ma ken is de VVD bereid 5,7 miljard gulden aan extra bezuinigingen óp de sociale zekerheid te her overwegen. Van Mierlo had daar donderdag om gevraagd. De li beralen willen echter dat de D66- voorman daartoe zelf een voor stel doet, iets dat Van Mierlo tot nu toe heeft nagelaten. 'Als er beweging bij Van Mierlo komt gaan wij ook bewegen', aldus een prominent VVD'er gisteren. Daarbij gaan de liberalen ervan uit dat zij in een centrum-rechts kabinet met het CDA toch de meerderheid hebben als het op ingrepen in de sociale zekerheid aankomt. Iets dat in de paarse coalitie met PvdA en D66 niet het geval was. Bolkestein WD-1 eider Bolkestein riep Van Mierlo gisteren na zijn gesprek met informateur Tjeenk Willink op zijn blokkade tegen de cen trum-rechtse coalitie te laten va ren. De liberalen zien niets in een minderheidskabinet. Een derge lijke coalitie zal volgens hen vrij wel meteen ten val komen en dat kan ons land zich niet veroorlo ven, aldus Bolkestein. Van Mierlo reageerde bits op de opmerkingen van Bolkestein. Volgens hem heeft de WD een centrum-rechtse coalitie ge blokkeerd door de paarse coali tie te laten mislukken. Voor D66 heeft een extraparlementair ka binet nu de voorkeur boven een meerderheidskabinet. De vor ming van een minderheidskabi net (CDA-WD of PvdA-D66) wees Van Mierlo evenals Bolke stein van de hand. Dat leidt al leen tot verscherping van de te genstellingen tussen links en rechts, aldus van Mierlo. Kringen in D66 wijzen erop dat het kabinet-Den Uyl (1973-1977) in feite ook extraparlementair was. Het kon rekenen op steun van PvdA, D66 en PPR maar werd gedoogd door ARP en KVP. Tjeenk Willink heeft een dergelijke optie eerder deze week afgewezen. Er is overigens ook een tussenvorm mogelijk: een extraparlementair kabinet dat alleen op bepaalde hoofd punten van beleid (financie ringstekort. lastenverlichting) een binding heeft met de kamer fracties. Oproep Kok Brinkman (CDA) stelde dat D66 aan zichzelf twijfelt: willen zij wel regeren? Volgens hem kun nen de Democraten zich echter niet aan die verantwoordelijk heid onttrekken. Hij riep Van Mierlo op daar nog eens goed over na te denken. „Ik hoop dat Koningin en prins bezochten vrijdag op IJsland een geothermische installatie. foto Frans van der Linde/ANP WESTMANEILANDEN (GPD) - Het koninklijk bezoek aan een van de vijftien Westmaneilanden ten zuiden van IJsland is vrij dag niet doorgegaan. Vanwege zeer dikke mist kon de Fokker F-27 van de IJslandse kustwacht niet op het vliegveld landen. Het toestel met koningin Beatrix en prins Claus is halverwege de vlucht teruggekeerd naar de hoofdstad Reykjavik. Het koninklijk paar misten daardoor de bezichtiging van een la vamassa die bij een eruptie in 1963 was ontstaan en ook een tocht door een vissersplaats. Verder ging een bezoek aan een visfabriek niet door. Het officiële gedeelte van het tweedaags staatsbezoek is gisteren afgelopen. Het koninklijk paar verblijft nog twee da gen privé in IJsland. Hot van pagina 1 e LO-leider in een zwarte Merce- _jes geduwd, waarmee hij zich ;_par Gaza-Stad spoedde. joodse organi slaagden er niet in de onder de Palestij- en te verstoren. Een oproep extreem-rechtse joodse or ganisaties om in de Gazastrook demonstreren, vond weinig bhoor. Wél slaagden inwoners An nederzettingen erin wegen ,j blokkeren en Palestijnen te- te houden die op weg waren Gaza-stad. assale protesten worden van verwacht, als antwoord op jn oproep voor een gebedsbij- lustitie België erdenkt Claes ran corruptie RUSSEL (ANP) - De positie kn de Belgische minister van uitenlandse zaken, Willy pes, is vrijdag aan het wanke- |n gebracht door een verzoek kn justitie de minister aan de [nd te voelen in een corruptie- nderzoek. |e Kamer van Volksvertegen- !iordigers besloot vrijdagmid- g een speciale kamercommis- in het leven te roepen om te derzoeken of de socialistische nister voor het Hof van Cassa- moet verschijnen. Claes liet ten niets op zijn geweten te bben. Hij zei dat het voor de taid ligt af te treden als de ka- ercommissie hem naar het Hof uurt. eenkomst bij de klaagmuur en een grote betoging in de avondu ren in de binnenstad van Jeruza lem. De spanning in de zowel door joden als moslims opgeëi ste stad, is sinds de aankondi ging van Arafats bezoek opgelo pen. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Peres sprak van een zeer belangrijke dag. „Het is de uitvoering van het Ga- za-Jericho akkoord." De Israe li's voerden met de inzet van 8.000 agenten en militairen de grootste veiligheidsoperatie uit sinds het bezoek van de voorma lige Egyptische president Sadat in 1977. Het Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina eis te de verantwoordelijkheid op voor de aanslag op een joods echtpaar op de westelijke oever van de Jordaan. Een Palestijn verwondde daarbij een Israëli sche kolonist en zijn vrouw met een mes. Het door Nayef Hawat- meh geleide front verklaarde dat de actie past in de opzet van de organisatie om het vredesak koord te frustreren. Arafat woonde vrijdagavond in het Palestina Hotel aan het strand van Gaza de eerste verga dering bij van het Palestijnse be stuur, de Palestijnse Nationale Autoriteit (PNA). Onduidelijk is of het bestuur inmiddels voltal lig is. Tot voor kort waren nog maar 18 van de 24 leden be noemd. Arafat brengt ook een eendaags bezoek aan Jericho, het Arabi sche stadje op de Westelijke Jor- daanoever onder beperkt Pale stijns zelfbestuur. Dat zei vrij dag Nabil Shaath, een adviseur van Arafat. AMERSFOORT - Voor de olifanten van Dierenpark Amersfoort werd de hitte vrijdag teveel. Oppasser Marcel Breeschoten hield de kleine Sammy (rechts) en zijn grotere soortgenoten nat met behulp van een tuinslang. foto ANP Hup Holland hup naar McDonald's'"! Want daar krijg enu bij elk OranjePakket van 1,25 (petje, fluitje en drie kleuren schmink) een gratis Hamburger! Niet in combi natie met andere aanbiedingen. czoiung de voorraad strekt.) McDonald's restaurant met McDriveTN Bosschaartsweg 1, Middelburg, A58 afslag Middelburg. WIJK AAN ZEE (GPD) - Over heden of bedrijven smeden soms plannen die onlogisch, on nodig geldverslindend of rond uit absurd zijn. In Wijk aan Zee is onlangs een actiecomité 'Het Dwaze Plan' opgericht, dat der gelijke miskleunen aan de kaak wil stellen. In het weekend van 9 tot en met 11 september orga niseert het comité een protest karavaan langs elf dwaze plan nen, verspreid over heel Neder land. Met een knipoog naar de Elfstedentocht is deze trip de 'Elf Dwaze Plannen-tocht' ge doopt. In hotel Sonnevanck te Wijk aan Zee maakte het actiecomité vrij dag de elf gewraakte plannen be kend. Actievoerders uit verschil lende provincies waren naar het hotel getogen om hun genomi neerde 'dwaze plan' hoogstper soonlijk toe te lichten. Een bon te verzameling passeerde de re vue. Op het Zuidhollandse eiland Tiengemeten worden mensen veijaagd om er een natuurge bied van te maken. In Havelte moeten burgers wijken voor een overbodig oefenterrein van De fensie. Sneek heeft al een rond weg en geen files, maar omdat er Europese subsidie te besteden is, moet er een tweede rondweg komen. Het onderwijsinstituut Van Hall in Groningen moet ver huizen naar Leeuwaren, omdat het nieuwe Orkest van het Noor den naar Groningen ging. An dere genomineerde plannen be treffen de afvalhoop van Borger- compagnie, een moerasgebied van onze correspondent ROME - De Italiaanse politie is nog op zoek naar de nog onbekenden, die gistermorgen in alle vroegte met eenvoudige tijdbom men brand veroorzaakten in een vijftal fi lialen van de Standa, een warenhuisketen die deel uitmaakt van de holding Fininvest van premier Silvio Berlusconi. De filialen zijn gevestigd in Florence, Mo dena, Verdi (provincie Brescia), Trento en Rome. Alleen in Modena was, door het in ge breke blijven van een intern blussysteem, sprake van een aanzienlijke schade: 3,5 mil joen gulden. Hoewel de politie nog geen concrete aanwij zingen heeft gevonden en nog niemand de verantwoordelijkheid heeft opgeëist, is het vrijwel zeker dat de brandstichtingen zijn uitgevoerd door een en dezelfde organisatie. Minister van binnenlandse zaken Maroni zei 1111111M hij inziet dat het geen pokerspel is", aldus de CDA-fractieleider. PvdA-voorman Kok waar schuwde D66 ervoor het land niet onbestuurbaar te maken. In politiek-Den Haag wordt ver wacht dat Tjeenk Willink uiter lijk volgende week dinsdag kno pen zal doorhakken. Als hij geen kans ziet voor een parlementair meerderheidskabinet zal hij zijn opdracht teruggeven. Een week na de mislukte Euro-top op Corfu is de bezorgdheid over verslechtering van de weder zijdse betrekkingen tussen Duitsland en Nederland al weggeëbd. Het gezonde verstand in de relatie met ons belangrijkste buurland is terug. Het was even absent toen de indruk werd gewekt alsof de Duitse bonds kanselier Helmut Kohl bezig was een Nederlands kwaliteits- waarmerk te schofferen door aan de Belg Jean-Luc Dehaene de voorkeur te geven als kandidaat voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. Er ging ook even iets verkeerd toen de kandidatuur van Lubbers voor deze belangrijke post in Brussel door de premier zelf en door vice-premier Kok - beiden luchtpendelend naar Corfu vv - werd opgeklopt tot een nationaal Nederlands belang. Gelukkig staat iedereen inmiddels weer met beide benen op de grond en zijn Lubbers en Dehaene beiden terug op aarde. Bovendien kan nu weer worden vastgesteld dat de relatie tussen ons land en Duits land door andere dingen wordt bepaald dan de persoonlijke ambities van een vertrekkend minister-president of door een soort honger naar Nederlandse (h(erkenning op internatio nale topposities. Komende weken trekken weer honderdduizenden Duitse toeristen Nederland binnen. Voor de Nederlandse ex port is het land van onze oosterburen veruit het belangrijkste afzetgebied. Voor de Nederlandse transportfunctie is de Bondsrepubliek met zijn aansluitende vaar- en wegverbin dingen ons achterland van grote betekenis. Op financieel en monetair terrein sluiten wij ons naadloos aan bij Duitse be slissingen. En in Europees verband moeten wij ons realiseren dat slaande ruzie met Duitsland voor Nederland alleen maar verlies oplevert. In de verhouding tussen Nederlanders en Duitsers spelen eigen identiteit, vooroordelen, irritaties en historisch gestempelde gevoeligheden altijd al een rol. Dat geldt bij oud en jong. Het instituut Clingendael heeft dat niet zo lang geleden nog eens bevestigd met een rapport over hoe de Nederlandse jeugd in doorsnee Duitsers beoordeelt. Toch zijn en blijven Nederland en Duitsland sterk op elkaar aange wezen. Dat vergt betrekkingen over en weer op een gezond niveau. Op politiek en diplomatiek terrein valt daaraan de laatste tijd wel wat te repareren. Het is dan ook maar beter de aftocht van premier Lubbers als kandidaat voor het voorzit terschap van de Europese Commissie te beschouwen als een voorbijgaand incident in de verhouding tot de Bondsrepu bliek. Politiek Den Haag moet het lef hebben om eens gron dig na te gaan wat er in eigen huis bij deze kwestie is misge gaan. Wat meer bescheidenheid op het internationale toneel en verbetering van de samenwerking met Duitsland op aller lei terrein zijn produktiever voor ons land dan wat zich op rondom de Europese top van Corfu heeft afgespeeld. vdM. Marechaussees naar Bosnië DEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt vijftien marechaussees naar Mostar, in het zuidwesten van Bosnië-Herzegowina. Dat heeft de ministerraad vrijdag- besloten. Ze zullen deel uitma ken van een politiemacht van de Westeuropese Unie (WEU) die de administrateur van de Europese Unie, de oud-burge meester van Bremen, Hans Koshnick, assisteert bij het be stuur over Mostar. De instelling van een politie macht, waaraan tussen de 130 en 200 functionarissen uit de WEU- landen zullen deelnemen, vloeit voort uit eerdere toezeggingen van de Europese Unie. De unie verklaarde vorig jaar bereid te zijn om twee jaar lang Mostar onder haar bescherming te ne men. Koschnik is dit voorjaar aangewezen om namens de teU het burgemeesterschap over de stad uit te oefenen. Twee jaar Duitsland heeft al zo'n zeventig man voor de WEU-eenheid be schikbaar gesteld. Spanje zal tien functionarissen leveren en Italië denkt aan het zenden van. twintig agenten. De uitzending van de Neder landse marechaussees geldt in beginsel voor een periode van twee jaar-. Met de Nederlandse bijdrage is, naast salariskosten, een extra geldbedrag gemoeid van 625.000 gulden. BERG KAROUNGI (AP) - Fran se troepen die Hutu-vluchtelin- gen pogen te beschermen zijn vrijdag voor het eerst in de buurt gekomen van Tutsi-rebel- len. Het Ruandees Patriottisch Front is opgerukt tot op enkele kilometers van Kibuye, waar 200 Franse mariniers een hulp post hebben opgezet voor tien duizenden Hutu's die voor de strijd op de vlucht zijn gesla gen, zei militair woordvoerder Jean-Claude Perruchat. Perruchat maakte niet duidelijk of de Fransen zich ingeval van een directe confrontatie met de rebellen zouden terugtrekken of de strijd aanbinden. Het RPF heeft beloofd de Fransen met rust te laten als dezen binnen de grenzen van hun strik't humani taire opdracht blijven. Het front dreigt aan te zullen vallen als de Fransen de opmars hinderen. Honderdduizenden Hutu's zijn voor de rebellen gevlucht. Vol gens hulpverleners worden de Hutu's op grote schaal door de rebellen uit hun woonplaatsen verdreven. Sinds april heeft het RPF twee derde van Ruanda veroverd. HANNOVER (AFP/RTR/DPA) - Bij een schermutseling met de poli tie in de Noordduitse stad Hannover is donderdagnacht een 16-ja- rige Turkse Koerd doodgeschoten. De jongeman plakte affiches van een verboden Koerdische organisatie. De Turk, een asielaanvrager, hing samen met kameraden affiches op van het Nationale Bevrijdingsfront van Koerdistan (ERNK). Twee agenten in burger grepen in. De betrokken Koerd weigerde zich te identificeren. Tijdens de daaropvolgende schermutseling viel het dienstpistool van een 28-jarige agent op de grond. Bij het oprapen struikelde de agent en ging het wapen af, aldus de politie. De kogel raakte de Koerd in de rug. De agent is voorgeleid aan justitie. De ERNK komt voort uit de Arbeiderspartij voor Koerdistan PKK), een onder meer in Duitsland en Turkije verboden organisatie die streeft naar een onafhankelijk gebied voor de Koerden in zuidoost- Turkije en vier aangrenzende landen. in noord-west Overijssel, het ontzandingsplan bij Maasbom mel, de dijkverhogingen in het rivierengebied, de mergelwin- ning op het Plateau van Margra ten en de afbraak van Ruigoord. De karavaan die al deze plannen gaat verbinden, start waar schijnlijk in Havelte en eindigt in Wijk aan Zee. In dit dorp, waar het idee voor de Dwaze Plannen Tocht geboren werd, vecht de actiegroep Laat de Kust met Rust al vijfjaar tegen de berging van slib op het strand. gisteren dat het gaat om politieke aanslagen en dat de staat adequaat zal reageren. Er is in Italië een golf van kritiek losgekomen na dat donderdag het kabinet-Berlusconi het bestuur van de staatsomroep RAI dwong af te treden. De oppositie spreekt van een 'coupe' en vreest dat de RAI nu in handen zal komen van Berlusconi, die al eigenaar is van drie commerciële zenders. De brand stichting houdt vermoedelijk verband met deze kwestie. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Huist: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8 30-12.30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00; jaarabonnement 326,50. auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3