Argentinië mist dirigent meteen In twee uur zeven attracties Nigeria met moeite langs Griekenland Een galerij van gevallen idolen Kort Amerikaans Bulgarije profiteert van uitsluiting Diego Maradona WK voetbal in cijfers DALLAS (ANP) - Zonder het brein' van de ploeg maakte Ar gentinië in het duel met Bulga rije een onthoofde indruk. Zon der Maradona acteerde de ploeg van bondscoach Basile als een kip zonder kop. Bulgarije profi teerde. Het won met 2-0 en ver zekerde zich daardoor van een plaats in de achtste finales. Me xico is daarin dinsdag in New York de tegenstander. Lang mocht Argentinië hopen op de eerste plaats in groep D. Zelfs na het fluitsignaal van scheidsrechter Jouini was de ploeg, ondanks de nederlaag, ze ker van de koppositie. Maar door een doelpunt van de Nige- riaan Amokachi in de laatste mi nuut veranderde de stand in de groep compleet. Niet Boston, waar Argentinië zo graag had willen blijven, maar Los Angeles is de volgende speelplaats. Daar moeten de Zuidamerikanen af rekenen met de winnaar van groep A. Roemenië. Argentinië had in de twee voor gaande duels met het zwakke Griekenland en Nigeria indruk gemaakt. Bovendien deed de te rugkeer van Maradona de lief hebbers goed. 'Pluisje' was wel iswaar niet zo dwingend aanwe zig als op het WK van 1986. maar VS oefent al strafschoppen MISSION VIEJO (AP) - De Ame rikanen gaan er vanuit dat zij maandag tegen Brazilië moge lijk een gelijkspel in de wacht zullen slepen en dat het duel met strafschoppen beslist zal moeten worden. In hun trainingskamp in het Ca- lifornische Mission Viejo oefe nen de aangewezen spelers elke dag van elf meter: verdediger Marcelo Balboa. de middenvel ders Thomas Dooley en Tab Ra mos en de spitsen Ernie Stewart (Willem II) en Eric Wynalda, Mo gelijk komt ook keeper Tony Meola tegenover zijn Braziliaan se collega Claudio Taffarel te staan, want daar wordt de doel man die op zo'n moment tussen de palen staat altijd goed zenuw achtig van, zei de Amerikaanse assistent-bondscoach Steve Sampson. „Als het op penalty's aankomt, hebben we een schitterende wedstrijd gespeeld", conclu deerde bondscoach Bora Miluti- novic alvast. eiste toch de meeste aandacht op. Tot een dopingcontrole uit wees dat de ster stimulerende middelen had gebruikt. De Argentijnen konden niets an ders doen dan hem uit de ploeg zetten. Ontzetting bij iedereen die het voetbal een warm hart toedraagt. Argentijnse suppor ters vermoedden zelfs een com plot van de FIFA. die het nieuws een halve dag voor de belangrij ke wedstrijd tegen Bulgarije naar buiten bracht. Zou het team ook zonder zijn inspirator goed blijven voetballen, vroeg iedereen zich af. Ondankbaar Rodriguez kreeg de ondankbare taak Maradona te doen verge ten. De speler van het Italiaanse Atalanta Bergamo slaagde niet. Hij werkte hard, maar miste de genialiteit van de meester. Zijn passes waren onnauwkeurig, zijn acties mislukten meestal. Hij viel slechts op door zijn per fecte imitatie van de 'stervende zwaan'. Argentinië speelde als een or kest zonder dirigent. Pas gaan deweg de wedstrijd wierp Re- dondo zich op als de man die het dirigeerstokje voortaan gaat hanteren. „De ploeg was duide lijk aangeslagen door het verlies van Maradona". meende Basile. Ook Redondo kon Maradona niet doen vergeten, ofschoon hij samen met de kilometervreter Simeone uitblonk bij de Zuida- merikaanse ploeg, die na een kwartier een nieuwe tegenslag moesten verwerken. Caniggia, de enige die voor onrust zorgde in de Bulgaarse verdediging, ging met een blessure naar de kant. Daardoor verloor de aanvanke lijk aantrekkelijke wedstrijd aan amusementswaarde. De ploegen leken aan te sturen op een gelijkspel, dat hen beide in de achtste finales zou brengen. Stoitsjkov, de grillige Bulgaarse spits, had echter lak aan de re kenmeesters. Hij maakte in de 60e minuut het openingsdoel punt. Zoals zo vaak veranderde de goal het wedstrijdbeeld. Ar gentinië zocht, via snel combi natievoetbal, voortdurend de spitsen Balbo en Batistuta, die echter faalde. Zelfs na het weg zenden van de Bulgaar Tzveta- nov twee keer geel slaagden de Zuidamerikanen er niet in langszij de Oosteuropeanen te komen. Sterker, in de blessure tijd bracht Sirakov de stand op 0- 2. Argentinië - Bulgarije 0-2 (0-0). 60. Stoitjskov 0-1, 90. Sirakov 0-2. Scheidsrechter: Jouini (Tun). Toe schouwers: 63.998 (uitverkocht). Ro de kaart 67. Tzvetanov (Bul) (2x geel). Gele kaart: Batistuta, Ruggeri, Rodriguez (Arg), Stoitjskov, Jankov, Balakov, Ivanov, Sirakov (Bul). Argentinië: Islas; Diaz, Caceras, Ruggeri, Chamot; Balbo, Redondo, Rodriguez (66. Bello), Simeone; Ba tistuta, Caniggia (26 Ortega). Bulgarije: Mihailov; Hubchev. Iva nov, Kremenliev, Tzvetanov: Jan kov, Sirakov, Balakov, Lechkov (75. Boriminov); Stoitjskov en Kostadi- nov (74. Kiriakov). Emil Kremenliev van Bulgarije vraagt om een vrije trap na een ovetreding van Argentijn Clau dio Caniggia (links). fotoEPA BOSTON (ANP) - Het lachertje van het WK deed Ni geria het lachen vergaan. Nigeria ontdeed zich in Boston in de laatste wedstrijd voor groep D met moeite van Griekenland, 2-0. Finidi George van Ajax maakte op slag van rust het eerste doelpunt, in de blessuretijd van de tweede helft scoorde Amokachi 2- 0. Met negen doelpunten verschil moest Griekenland van Nigeria winnen om nog een kansje te hebben. Bondscoach Panagoulias wist dat dit een onmogelijke opgave was. Toch liet hij zijn ploeg voluit gaan tegen de ploeg van Clemens Westerhof. De man en de spelers die in Griekenland reeds alle hoon over zich heen kre gen, wilden af van de titel "Lachertje van het WK'. Panagoulias zette met Karkamanis zijn derde doel man in. Vervolgens liet hij de veldspelers zeer gegroe peerd spelen, de Nigerianen geen ruimte biedend voor hun rushes en verwoestende schoten. Alleen Machlas mocht zich pure aanvaller noemen. Nigeria speelde met de basisploeg. Alleen Eguavoen, licht gebles seerd, was vervangen door Keshi. De Griekse tactiek had aanvankelijk succes. Nigeria kreeg inderdaad nauwelijks kansen, maar dat kwam ook omdat de tegenstander geleerd heeft te durven afwachten, niet blind in de val te lopen. Niet Yekeni, niet Amonike of Amokachi was Nigeria's beste speler maar Finidi George. De Ajacied strooide met lepe pas ses en deed zelf ook aan afronding. Zo schoot hij in de 22e minuut hard tegen de lat. Finidi was ook de aanstichter van de opwinding drie minuten voor rust. Hij speelde Yekini aan in het straf schopgebied. De spits passeerde doelman Karkama nis maar verdediger Kalitzakis kreeg zijn voet nog te gen de bal die in de handen van Karkamanis terecht kwam. De Schotse scheidsrechter Mottram gaf een in directe vrije trap aan Nigeria. Yekini liftte de bal over. In de blessuretijd van de eerste helft viel toch nog een doelpunt. Amunike bediende Finidi George. Recht voor doel scoorde de rechtsbuiten van Ajax met een wonderschone lob. Nigeria vertoonde zijn beste spel in de eerste helft. De tweede was duidelijk voor de Grieken, al kwamen zij zelden in de buurt van Rufai. De ex-doelman van Go Ahead Eagles kreeg weinig te doen. Elf minuten voor tijd reageerde hij met een reflex op de mooiste Griekse aanval. Invaller Dimitriadis bediende Tsalouchidis met een hakje. Rufai pakte de van dichtbij afgevuurde volley. Deze aanval van Griekenland had een treffer verdiend. Het spel van Nigeria na de rust niet. Toch werd het nog 2-0. Met een woeste uithaal schoot Amo kachi de bal in vierde extra minuut in de kruising. De Grieken werkten dan wel hard in hun laatste wed strijd in de Verenigde Staten en voetbalden niet eens zo gek, maar met nul winstpunten uit drie duels en een doelsaldo van 0-9 konden zij zich niet ontdoen van het predikaat 'Lachtertje van WK', Nigeria - Griekenland 2-0 (1-0). 45. Finidi George 1-0.90 Amo kachi 2-0 Scheidsrechter: Mottram (Sch), Toeschouwers 38.000. Gele kaart: Oliseh, Keshi (Nig), Mitropoülos. Kalitza kis (Gril Nigeria; Rufai; Okechukwu, Keshi, Nwanu en Emenalo, Fi nidi George (82, Adepoju), Siasia, Oliseh en Amunike; Amoka chi en Yekem (67 Okocha). Griekenland: Karkamanis, Kalitzakis, Alexiou, Karagiannis en Alexandris. Hantzidis, Nioplias, Tsalouchidis, Mitropoülos (71. Tsiantakis) en Kofidis; Machlas (78. Dimitriadis). %Johan Cruijff spuide kritiek op de Spaanse bondscoach Ja- vier Clemente. „Het zou me niets verbazen als Spanje in de acht ste finales van Zwitserland ver liest", aldus de trainer van Bar celona in zijn column in het dag blad El Periodico. Spanje had met Bolivia en Zuid-Korea twee zwakke tegenstanders, maar slaagde er niet in een eigen stijl te ontivikkelen. De ploeg heeft me teleurgesteld." De secretaris-generaal van de Amerikaanse voetbalbond Hank Steinbrechter, zal niet lang treuren om het gedwongen vertrek van Maradoiia. „Na tuurlijk is het erg voor Mara dona. maar er zijn op het WK nog 527 andere spelers actief die bij de pers en het publiek in de belangstelling staan." Soccer moet slagen als sport in de Verenigde Staten. Daarom wil de Amerikaanse voetbal bond zo snel mogelijk weer een WK organiseren. Op het ver langlijstje staan de WK's voor de Nederland gokt er tijdens WK flink op los VLISSINGEN (ANP) - Tijdens het WK voetbal wordt in Nederland voor ruim '20 miljoen gulden vergokt in het grijze toto-circuit. Eén op de zes personen in Ne derland speelt mee in een zelfgemaakte toto op het werk, onder vrienden of in het café. De gemiddelde inleg per deelnemer schommelt rond de tien gulden. Dat blijkt uit een onder zoek van het Amster damse Centrum voor Marketing Analyses on der 750 personen tussen de 15 en 74 jaar naar de Oranje-gekte in Neder land. Bijna de helft van de ondervraagden doet mee aan een oranje-acti viteit, zo blijkt verder uit het onderzoek. Meer dan twintig procent koopt speciale WK-artikelen. Een evengroot percen tage versiert de auto. Van de ondervraagden zei negen procent de bin nenkant van het huis te versieren tijdens wed strijden van het Neder lands elftal. Ruim zeven procent versiert ook de buitenkant van zijn huis. junioren, vrouwen of zaalvoet ballers. Ook Rusland heeft, naar nu blijkt, een speler uit de selectie voortijdig naar huis gestuurd: Joeran, de spits van Benjica. Hij was ontevreden over zijn plaats op de reservebank na de neder laag van 0-2 tegeri Brazilië. Joe ran is de vierde zondaar, na Ef- fenberg (Dui), Vladoiu (Roe) en Maradona (Arg), die vervroegd naar huis gaat. De Nigeriaan Oliseh kan dins dag 5 juli gewooji meedoen aan de wedstrijd van zijn land voor de achtste finales tegen Italië. Hij had eigenlijk twee gele kaar ten in de groepswedstrijden ge kregen-, maar de gele prent die de Zweedse arbiter Karlsson hem voorhield in het duel met Argentinië, werd kwijtgeschol den. Er bleek sprake te zijn ge weest van persoonsverwisse ling. De medische staf van de Ita liaanse selectie overweegt een speelverbod voor Roberto Bag- gio. De 27-jarige aanvoerder van Juventus kampt al sinds het begin van het WK met een achil lespeesblessure. Mede daardoor heeft de sterspeler in Amerika nog niet kunnen stralen. Team arts Ferretti, gesteund door con ditietrainer Picoloni, wil Baggio voor de komende wedstrijd te gen Nigeria (dinsdag in Boston) tegen zichzelf in bescherming nemen. Woedende voetbalfans heb ben in Douala de woning van doelman Joseph-Antoine Bell platgebrand. De 38-jarige sluit post van Kameroen wordt als één van hoofdschuldigen be schouwd voor de sportieve flop in Amerika. Bell hield het na de eerste twee wedstrijden bij het WK voor gezien. Hij was alle her rie en heibel rond de selectie over de opstelling en achterstal lige premies beu. Duitse arts wacht op opheldering CHICAGO (SID) - De FIFA lijkt afgezien van alle opwinding over efedrine ook 'allergisch' voor codeïne. De Duitse ploeg- arts Kindermann heeft de we reldvoetbalbond schriftelijk gevraagd of hij verkouden spe lers met dit middel mag behan delen, maar nog steeds geen ant woord gekregen. Codeïne staat niet op de lijst van verboden middelen. De medi sche commissie van het IOC staat het gebruik ervan toe wan neer een sporter kou heeft gevat. Kindermann: „Omdat ik niet weet hoe de FIFA daar tegen over staat, heb ik om ophelde ring gevraagd. Maar ik wacht al een week op een reactie." ORLANDO - Tijdens het WK voetbal houdt verslaggever Albert Geesing speciaal voor deze krant een dagboek bij. Vandaag zijn derde bijdrage. Zaterdag 25 juni: Amerikanen zijn cijferfreaks. Elke wed strijd wordt tot op het bot ont leed, alles stoppen ze in de computer. Je kunt het zo gek niet bedenken. Vrije schop pen, corners, buitenspel, as sists, binnen of buiten het strafschopgebied, alles wordt bijgehouden. Tot het aantal saves van de keepers toe. Mi chel Preud'homme is na twee ronden de beste. Veertien schoten, veertien saves. Een score van 100 procent. Daar om won België van Nederland. Maar daar had ik de computer niet voor nodig. Waar ik zoetjesaan wel gek van word, zijn de reporters van ESPN. Ze kletsen ze je de oren van de kop. Het gaat meestal nergens om, een corner, een vrije trap, een reclameboodschap, het is één grote waterval. 'Gilette the best the man can get'. Hoor je Evert ten Napel al? 'Er gaat niks boven Philips'. Zondag 26 juni: De 'monniken van Oranje' hebben geslapen in Disney's Beach Club Re sort. De vrouwen ook. 's Mor gens is het aapjes kijken in Walt Disney. De visuele pers krijgt tien minuten om foto's te maken. Dan is het wegwe zen. De spelers mogen overal voorkruipen. 'We hebben in twee uur zeven attracties ge daan. Daar doe je anders vier dagen over', heeft Arthur Nu- man zich laten vertellen. Is dat niet een beetje gênant? 'Ei genlijk wel hè. Maar als de kans zich voordoet, ben je toch gek als je daar geen gebruik van maakt'. Hij heeft al weer een boete van 100 gulden aan z'n broek. 'Twee minuten te laat aan tafel'. De regels in Fort Knox zijn streng. Maandag 27 juni: Dick Advo caat heeft de spelers drie kwartier op doel laten schie ten. Weer op Lake Nona en niet op de universiteit van Flo rida. Dat is tegen het zere been van de sponsors. Op het golf terrein staan geen reclame borden, rond de 'arena' van de universiteit wel. Een sponsor heeft zich al beklaagd dat zijn naam zo weinig in beeld komt. Studio Sport-verslaggever Sierd de Vos is de beroerdste niet. Hij gaat er iets aan doen. belooft-ie. Op de persconferen tie lopen allerlei mensen rond die er niks te zoeken hebben. Directieleden van Nationale Nederlanden 'Waarom staan al die journalisten toch om die ene voetballer?', vraagt de een. 'Dat is Ronald Koeman, Schuilen tegen de hitte. In een tent kunnen supporters verkoeling zoeken onder een sprenkel installatie. foto ANP Ijl WK-dagboek die schijnt belangrijk te zijn', fluistert de ander. Dat hoef je Bart Bergman en Cees Lin- denburg uit Dalfsen niet uit te leggen. 'Hoe we hier binnenge komen zijn? Gewoon, met de auto'. En zonder perskaart. Een brutaal mens heeft de hal ve wereld, 's Avonds te gast bij de KNVB. Veel pracht en praal, veel kritiek op VI en veel kippepootjes die verkeerd val len. 'Staatsen heeft ons willen vergiftigen', vermoedt een van de vijf buiklooppatiënten de volgende morgen. Dinsdag 28 juni: Is Advocaat nou bevangen door de hitte of is hij de weg kwijt? Hij oogt lang niet meer zo zelfverze kerd als anderhalve week gele den. En reageert voor zijn doen tamelijk geprikkeld op de vraag of hij ingaat op het advies van Ronald Koeman om met vier verdedigers te gaan spelen. Nee dus. De Ma rokkanen maken het nog bon ter en laten geen verslagge vers toe bij de training. Potte- kijkers zijn niet welkom. Maar die coach had toch gewoon kunnen zeggen dat hij z'n bes te spelers buiten de ploeg zou laten. Wij doen het toch ook zonder Gullit en Van Basten. Woensdag 29 juni: Het is van daag 'to be or not to be'. De dood of de gladiolen. Ik hou het op Dallas, de meesten op Amsterdam. Het wordt Orlan do. Dat bevalt me wel. Hoef ik tenminste geen koffers te pak ken. Laat ik nou altijd gedacht hebben dat Engelsen niet zo vindingrijk waren. Een mis verstand. Tenminste, als het om deze vier jongens gaat. Bij na zonder een cent op zak zijn ze naar Orlando gekomen. Als toerist, niet als voetbalsup porter. Ze hebben een paar potten verf gekocht en be schilderen de gezichten van supporters. Als je mazzel hebt dat er politie in de buurt is, kost het niks. Maar de politie heeft z'n hielen nog niet ge licht, of je moet dokken. 'Zo'n tweehonderd dollar per wed strijd verdienen we wel'. Zijn die jongens blij dat Holland blijft en dat de Ieren komen. 'Aan de Marokkanen was geen droog brood te verdienen'. Donderdag 30 juni: De spelers hebben alweer vrijaf. Geen persconferentie, geen inter views. geen training. Anders gaan de vrouwen zich verve len. 'Moet je bij de Duitsers mee aankomen', vertelt een Duitse collega. Daar kun je el ke dag terecht en komen spe lers 'op bestelling' naar het pershotel. Maar de verwende miljonairs uit Holland zien journalisten liever gaan dan komen. Ze worden steeds meer blasé en hebben steeds minder te vertellen. En maar klagen over de hitte. Natuur lijk is het warm, maar zouden Nederlanders daar alleen last van hebben? Ik mag een boon worden als het niet zo is, maar een Nederlander moet altijd klagen. Ik zou toch mooi m'n mond houden en er keihard voor knokken om wereldkam pioen te worden. Maar wel zon der efedrine. Anders ben je de klos. Je mag niet eens meer verkouden worden. Ik zal Ma radona missen. Vrijdag 1 juli: Een nieuwe maand, een nieuw geluid. Twaalf uur persconferentie op Lake Nona. Het zal mij benieu wen wie het nu weer niet naar z'n zin heeft. D'r zijn er deze week al vier op audiëntie ge weest bij de advocaat van Oranje. Eerst Blind en Koe man, toen Van Vossen en Win ter. Wie heeft nu weer iets te klagen? De vrolijkheid straalt er niet af, er valt niets te la chen of te schelden. Dat was onder Cruijff wel anders. En 's avonds? 'Een beetje kaarten, biljarten, wat morrelen aan de flipperkast, dat is het wel zo ongeveer'. Zouden voetballers nou niks anders kunnen be denken? Have a nice day. Groep A: Roemenië 3 2 0 1 6 5-5 Zwitserland 3 1114 5-4 Ver. Staten 3 1114 3-3 Colombia 3 1 0 2 3 4-5 Roemenië, Zwitserland en Ver enigde Staten geplaatst voor achtste finales. Groep B: Brazilië Zweden Rusland Kameroen Brazilië e: voor achtste finales. Groep C: Duitsland Spanje Zuid-Korea Bolivia Duitsland 1 7 2 0 5 6-4 0 2 3 7-6 stand, omdat het van Argentinië heeft gewonnen. Groep E: Mexico 3 1114 3-3 Ierland 3 1114 2-2 Italië 3 1114 2-2 Noorwegen 3 1114 1-1 Mexico, Ierland en Italië ge plaatst voor achtste finale. Ier land tweede in eindstand, om dat het van Italië heeft gewon nen. 0 12 1 3-11 Zweden geplaatst 1 0 7 5-3 2 0 5 6-4 0" 2 Spanje geplaatst Groep F: Nederland S.-Arabië België Marokko Nederland, voor achtste finales. Groep D: Griekenland - Nigeria 0-2, Argentinië - Bulgarije 0-2. Nigeria 3 2 0 1 6 6-2 Bulgarije 3 2 0 1 6 6-3 Argentinië 3 2 0 1 6 6-3 Griekenland 3 0 0 3 0 0-10 Nigeria, Bulgarije en Argenti nië geplaatst voor achtste fina les. Bulgarije tweede in de eind- 3 2 0 1 6 4-3 3 2 0 1 6 4-3 3 2 0 1 6 2-1 3 0 0 3 0 2-5 Saudi-Arabië en België geplaatst voor achtste fi nales. Nederland eerste omdat het van Saoedi Arabië heeft ge wonnen. Eindstand beste nummers drie. Argentinië 3 2 0 1 6 6-3 België 3 2 0 1 6 2-1 Ver. Staten 3 1114 3-3 Italië 3 1114 2-2 Rusland 3 1 0 2 3 7-6 Zuid-Korea 3 0 2 1 2 4-5 Argentinië, Belgie, Verenigde Staten en Italië over naar de achtste finales. Rusland en Zuid-Korea uitgeschakeld. Speelschema Achtste finales: wedstrijd 37, 2 juli, 19.00: Chicago: Duitsland - België wedstrijd 38. 2 juli, 22.30: Washington: Spanje - Zwitserland wedstrijd 39, 3 juli, 19.00: Dallas Saudi-Arabië - Zweden wedstrijd 40, 3 juli, 22.30: Los Angeles: Roemenië - Argentinië wedstrijd 41,4 juli, 18.00: Orlando: Nederland - Ierland wedstrijd 42, 4 juli, 21.30: San Francisco: Brazilië - Ver. Staten wedstrijd 43, 5 juli, 19.00: Boston: Nigeria - Italië wedstrijd 44, 5 juli, 22.30: New York: Mexico - Bulgarije Kwartfinales: 45, 9 juli, 18.00: Boston: winnaar 43 - winnaar 38 46, 9 juli, 21.30: Dallas: winnaar 41 - winnaar 42 47, 10 juli, 18.00: New York: winnaar 44 - winnaar 37 48,10 juli, 21.30: San Francisco: winnaar 40 - winnaar 39 Halve finales: 13 juli, 22.00: New York: winnaar 47 - winnaar 45 14 juli, 01.30: Los Angeles: winnaar 48 - winnaar 46 Om de derde plaats: 16 juli, 21.30: Los Angeles: Finale: 17 juli, 21.30: Los Angeles: Topscorers 1. Salenko (Rus) 6. 2. Klinsmann (Dui) 4. 3. Batistuta (Arg), Dahlin (Zwe), Romario (Bra), Stoitsjkov (Bul) 3. 7. Garcia (Mex), Goicoe- chea (Spa), Hagi, Raducioiu (Roe), Knup (Zwi). Valencia (Col), Amin (Sau), Caniggia (Arg), Hong Myung-bo (ZKo), Ca- minero (Spa), Amokachi (Nig) 2. 18. Bernal (Mex), Aldridge, Houghton (Ier), Chaouch (Mar), Al Jaber, Owairan (Sau), Amu nike, Finidi, Yekini (Nig), Dino Baggio, Massaro (Ita), Bebeto, Rai, Marcio Santos (Bra), Bregy, Sutter, Chapuisat (Zwi), Kennet Andersson, Brolin, Ljung (Zwe), Degryse, Albert (Bel), Milla, Sia sia, Embe, Omam-Biyik (Kami, Hwang Sung-hong, Seo Jung- won (ZKo), Jonk, Taument, Bergkamp, Roy (Ned), Mara dona (Arg), Rekdal (Noo), Sali nas, Guardiola (Spa), Stewart, Wynalda iVSt), Sirakov, Lech kov, Borimirov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria, Lozano (Col), Riedle (Dui), Erwin Sanchez (Bol), Ratsjenko (Rus) 1. Eigen doel: Escobar (Col) 1. Gele kaarten Argentinië (5): Caceres, Canig gia, Batistuta, Ruggeri, Rodri guez. België (5): Grun, Weber, Borkelmans, Scifo, Smidts. Boli via (8): Soria, Baldivieso (2), Bor- ja, Quinteros, Rimba, Cristaldo (2). Brazilië (2): Mauro Silva, Al- dair. Bulgarije (10): Lechkov, Ivanov (2), Jankov (2), Hubchev, Borimorov, Stoitsjkov, Balakov, Sirakov. Colombia (7): Herrera, Valderrama (2), Alvarez (2), De Avila, Gaviria. Duitsland (6): Kohier, Moller, Effenberg (2), Klinsmann, Brehme. Grieken land (8): Tsalouhides, Manolas, Alexoudis, Kantzides. Mitropoü los (2), Karayannis, Kalitzakis. Ierland (7): Phelan (2), Coyne, Ir win (2), Keane, Houghton. David Kelly. Italie (3): Signori, Casirag- hi, Albertini. Kameroen (5): N'Kongo, Tataw, Mbouh- Mbouh, Kana-Biyik, Songo'o. Marokko (10): Naybet (2), Da- oudi, Azzouzi, El Hadrioui, Na der, El Khalej, Bouiyboud, Ha- babi, Samadi. Mexico (6): Sua- rez, Del Olmo (2), Campos, Gar cia, Garcia Aspe. Nederland (8): Van Gobbel, Frank de Boer, Witschge, Jonk, Bergkamp, Rij kaard. Wouters (2). Nigeria (6): Amunike, Oliseh (2), Eguavoen, Emenalo, Keshi. Noorwegen (6): Haaland (2), Leonhardsen, Björ- nebye, Sörloth, Johnsen. Roeme nie (5): Raducioiu (2). Mihali, Lu- pescu, Belodedici. Rusland (9): Chlestov (2), Karpin, Tsjarin, Gorloekovitsj (2), Koeznetsov, Nikiforov (2). Saudi-Arabië (8): Al Dossari, Al Jawad, Amin. Ji- breen, Al Deayea, El Muwallid, Madani, Falatah. Spanje (7): Luis Enrique, Caminero (2), Sali nas, Abelardo, Hierro, Ferrer. Verenigde Staten (4): Harkes (2), Lalas, Clavijo. Zuid-Korea (6): Kim Yoo-sung, Choi Young-il (2), Ko Jeong-woon, Shin Hong-gi, Park Jung-bae. Zweden (4): Dah lin (2), Schwarz, Mild. Zwitser land (4): Herr, Subiat, Knup, Bregy. Rode kaarten Bolivia (2): Etcheverry, Cristal do. Bulgarije (1): Tzvetanov. Ita lië (1): Pagliuca Kameroen (1): Song. Roemenie (1): Vladiou. Rusland (1): Gorloekovitsj Spanje (1): Nadal. Maar liefst drie sportfïgu- ren bevolkten gisteren de voorpagina's van alle Amerikaanse kranten en waren te zien in alle tv-joiir- naals. O.J. SimpsonDiego Maradona en Tonya Har ding. En niet in het sport nieuws, maar onder de ru briek 'schandalen'Het was een ware galerij van de ge vallen idolen. Simpson, de voormalige sterspeler uit het American Football, verscheen in de rechtszaal voor de eerste dag van zijn proces wegens de moord op zijn ex-vrouw en een vriend. De Argentijn se voetbalvedette Maradona kon op het WK zijn koffers pakken wegens drugsge bruik, en kunstschaats ter Harding kreeg te horen dat zij voor het leven is ge schorst. Het zoas geen leuk gezicht voor wie de sport in het alge meen een goed hart toe draagt. En tallozen kunnen het nog steeds niet geloven. O.J. Simpson krijgt in de ge vangenis dagelijks duizen den steunbetuigingen van Amerikanen voor wie hij een held blijft. Argentijnen in Amerika na men het zonder meer op voor Maradona, die zij zien als 'slachtoffer van FIFA-prak- tijken'. En toen de bewijzen zich dit voorjaar tegen To nya Harding opstapelden, bleven duizenden fans haar steunen. Het is voor de fanatieke sup porters moeilijk te bevatten dat de helden die zij zo hoog op een voetstuk hebben ge zet, zo diep kunnen vallen. En misschien is dat wel het probleem: dat wij, en zeker de Amerikanen, mensen die toevallig iets beter kunnen dan een ander, zo verheerlij ken. Hoe hoger zij klimmen, hoe hoger het voetstuk. En dzis ook: hoe harder de val. Er is geen samenleving waarin sporters zo worden opgehemeld als i?i de VS. Wie goed kan honk- of basketbal len krijgt eerder een studie beurs dan wie een goed stu diehoofd heeft. De held van de highschool is doorgaans niet de beste leerling maar de hardste loper. „Misschien komt het doordat wij geen royalty hebben om te ver heerlijken", schreef de co lumnist Thoams Boswell in The Washington Post. In Ne derland zal dat niet zo gauw voorkomen. Wij houden niet van idolen. 'Doe maar ge woon. dan doe je al gek ge- noeg' is niet voor niets onze nationale spreuk. Maar in Amerika wordt vaak vergeten dat topspor ters ook maar gewone men sen zijn. En dan zijn we ver rast als zij iets anders blij- ken te zijn da?i we altijd heb ben gedacht. De schandalen van de laatste tijd zetten dan öok niet alleen de topspor ters maar ook hun suppor ters weer eens even met beide benen op de grond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 18