Studiecentrum krijgt nog respijt Laf om vanuit de anonimiteit te opereren PZC Mobiele vogelverschrikker Zeeland TV stopt met de kabelkrant provincie 14 Oostburg akkoord met verlengen garantstelling Aardenburg scherpt verordening voor vakantiehuizen aan lezers schrijven ZATERDAG 2 JULI 1994 van onze verslaggever OOSTBURG - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten zijn in het verleden te gretig geweest met investeringen in het Aarden- burgse Studie- en Conferentie centrum. Volgens wethouder A. Rosendaal van Oostburg is - omwille van het behoud van het instituut en de werkgelegen heid voor de streek - te weinig kritisch gekeken naar een rea listische exploitatie. ..Dat wreekt zich nu", zo zei Rosen daal vrijdag in de commissie fi nanciën en economische zaken. De perikelen rond het studiecen trum kwamen gisteren via een mededeling van Rosenaal ter sprake in de commissie. Het col lege wilde op voorhand weten of de Oostburgse raad bereid is de termijn voor de verleende con tragarantie van 800.000 gulden te verlengen van 1998 tot 2001. Van de hoofdgarantgever Aar denburg en de overige Zeeuws- Vlaamse gemeenten wordt het zelfde gevraagd. De maatregel is noodzakelijk om de liquiditeitsproblemen van het instituut op te lossen. Het studiecentrum heeft van de bank toestemming gekregen de aflossing van de geldlening - in totaal bijna zeven miljoen gul den - op te schorten. Voorwaar de daarbij is wel dat de garant stellers bereid zijn mee te werken. De Oostburgse raadsleden ga ven aan niet anders te kunnen. Afwijzing van het verzoek om nog eenmaal over het hart te strijken, betekent immers het einde van het studiecentrum. Het D66-raadslid A. Verhage drong er wel op aan dat hetcol- lege toeziet op de produktie van een gedegen exploitatiereke ning door het stichtingsbestuur. „We moeten de zekerheid heb ben dat het conferentiebedrijf echt levensvatbaar is en dat in vesteringen in die tak niet ten koste gaan van de cursussec tor", pleitte Verhage. Rosendaal was het volmondig met de democraat eens. „De op zet van een gedegen meerjaren raming zal bepalend zijn voor ons besluit. Zoals de zaken tot dusver zijn gelopen, kunnen we terecht een groot vraagteken zetten bij de exploitatie van het geheel." De wethouder sluit overigens niet uit dat de Zeeuws-Vlaamse van onze verslaggever AARDENBURG - Het gebruih van tweede woningen in de ge meente Aardenburg wordt ver der aan banden gelegd. De ge meenteraad ging donderdag avond akkoord met uitbreiding van het verbod op de verkoop van permanent bewoonde hui zen als vakantiestulpje. Alleen de WD stemde tegen. De regeling voldoet aan de nieu we eisen van de landelijke Huis- vestingswet. Burgemeester en wethouders zagen in de ver plichte aanpassing een kans om de uit 1989 daterende gebruiks- verordening van Aardenburg aan te scherpen. De oude bepaling beperkte zich tot een verbod voor tweede wo ningen aan de Kaai, Weststraat, Markstraat en de Markt in Aar denburg. Door het raadsbesluit valt voortaan ook het gebied rond de Haven, de Oude Kerk straat en de kern Draaibrug on der de verbodsregel. Dit bete kent dat de reeds bestaande tweede woningen in de toege voegde gebieden bij verkoop al leen mogen overgaan in handen van iemand die er ook daadwer kelijke wil wonen. In bepaalde gevallen bestaat op de bepaling mogelijkheid tot ontheffing. De WD'er J. P. Dees gaf te ken- nen achter de wijziging te staan, maar vroeg toch uitstel van de invoering van de verordening, zodat de betreffende eigenaren van de vakantiehuizen de kans krijgen hun zegje te doen. Hij vindt het onbehoorlijk dat ze door het raadsbesluit voor een voldongen feit worden gesteld. Hoewel de liberaal bij verschil lende collega's (inclusief b en w) begrip vond voor zijn standpunt, besloot de raad toch de aange paste verordening vandaag (1 ju li) te laten ingaan. We kunnen niet anders, omdat de oude regeling vanaf 1 juli niet langer rechtsgeldig is, legde wet houder R. van de Wijnckel (CDA, volkshuisvesting) uit. „Inspraak heeft geen zin. Dan geef je de mensen alleen maar valse hoop. Als ik één van de ei genaren was, zou ik ook niets moeten hebben van deze veror dening. Dat is begrijpelijk. Maar dit is nu eenmaal de consequen tie van ons systeem." De wethouder zegde toe dat alle betrokkenen een persoonlijke brief van de gemeente tegemoet kunnen zien, waarin de gewijzig de situatie wordt uitgelegd. Het aan banden leggen van de groei van het tweede woningenbe stand is bedoeld om verpaupe ring van bepaalde kernen en straten tegen te gaan. van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - 'Een gewone vogelverschrikker, welke gevederde vriend wordt daar nou nog warm of koud van. Maar een angstaanjager op de fiets. Da's wel even wat anders', moet de boer gedacht hebben die dit tweespan in zijn weiland te Colijnsplaat heeft geplaatst. Of het werkt is de vraag, maar het is in ieder geval een verschrikker die met zijn tijd meegaat, zo'n mobiele. De volgende stap is wellicht een non on een motorfiets. foto Willem Mieras Slachtoffer racistische aanslag: door Mirjam van Zuilen TERNEUZEN - Zijn negenja rige dochter Maartje houdt een plakboek bij. Op haar ei gen initiatief, maar aangemoe digd door haar ouders. Als on dersteuning van het verwer kingsproces. Ze wordt, net als haar vierjarige zusje, nauwlet tend door haar ouders in de ga ten gehouden. De jongste heeft een week slecht geslapen door alle commotie. Hij hoopt vurig dat de oudste straks geen pro blemen krijgt. Dat ze niet gaat beseffen wat er allemaal had kunnen gebeuren. Als bijvoor beeld de jasjes in de hal had den vlam gevat.... Vader en moeder Snelders zijn ooral kwaad. Woedend over e inbreuk op hun priveleven. „Ze moeten met hun gore po ten van ons afblijven", zegt Snelders. Hij zal die zin nog een paar maal herhalen. Verder laat hij weinig emoties blijken. Maar tussen de regels door valt een heleboel op te maken. Twee weken geleden werd Joost Snelders, directeur van de stichting Welzijn in Terneu- zen, om kwart over drie 's nachts wakker. „Ik rook een brandlucht. Dacht in eerste in stantie 'joh stommerd je hebt je sigaret niet goed uitge maakt'. Mijn vrouw werd ook wakker. Ik ging naar beneden en keek in de prullebak. Draaide me om en zag rook. Toen ik de tussendeur naar de hal opendeed, kwam de rook op me af. Toen dacht ik aan kortsluiting in de meterkast. Maar op datzelfde moment zag ik iets smeulen op de grond. Ik heb de voordeur opengedaan en nog naar buiten gekeken." Snelders had op dat moment nog geen enkel vermoeden dat de met benzine doordrenkte lap, die de oorzaak was van de rookontwikkeling, iets met zijn werk te maken kon hebben. „Pas toen ik de politie belde en werd gevraagd of ik iets met vluchtelingen te maken heb, begon ik iets te beseffen. Die zelfde avond bleek bij Henk van der Haar van de Stichting Vluchtelingenwerk hetzelfde te zijn gebeurd." Tijd om na te denken over de aanslag had Snelders die nacht niet echt. „We zijn gaan slapen. De volgende ochtend heb ik di rect contact met Van der Haar gezocht en hebben we afge sproken ons niet schuil voor de media te houden. „'Dit laten we niet over onze kant gaan', was het belangrijkste gevoel." Wel lichtten Snelders en zijn vrouw hun oudste dochter in. De recente aanslag op het huis van de familie Snelders veroorzaakte geluk kig alleen schade aan de voordeur, foto Peter Nicolai Joost Snelders:„Ze moeten met hun go re poten van ons af blijven." foto Charles Strijd Maartje vroeg: „Mag ik het ver tellen? Ze vond het ergens wel spannend." Laf De dag na de aanslag ontving Snelders een brief waarin hij werd aangesproken als 'Geach te heer Snelders'. „Een hele koele computergetikte brief. De boodschap was helder. Ze hadden het op mij gemunt, om dat ik te maken heb met vluch telingen. Vanuit de stichting Welzijn ondersteunen wij Vluchtelingenwerk." Toen pas werd Snelders echt kwaad. „Het is zo laf om vanuit de ano nimiteit zo te opereren." De dagen daarna gingen voor bij 'alsof je een uitvaart moet verzorgen voor een dierbare'. Er moest een hoop geregeld worden. Er kwamen bloem stukken. Er waren gesprekken met burgemeester en politie. Maar ondertussen was er toch wel extra waakzaamheid. „Ik maakte een rondje om ons blok. Ging achter een boom staan met de gedachte 'ik pak ze'. Ik was echt kwaad. Ze ko men zo dicht aan je." Echt maatregelen in huis heeft hij niet genomen. Wel wordt elke avond nog een keertje extra ge controleerd of de ramen en deuren wel goed dicht zijn. „Er zijn al mensen, die iets met bui tenlanders te maken hebben, die een emmer water bij de voordeur zetten. Of het halletje leeghalen. Ook heb ik gehoord dat iemand een aquarium heeft gevuld met zand en onder de brievenbus gezet." Toch heeft ook Snelders later een rookde- tector in zijn huis geïnstal leerd. „De buurvrouw had nog zo'n ding liggen. En ja, die heb ben we toch maar aangeno men." Op straat De directeur van de stichting Welzijn hoopt vurig dat de da ders worden gegrepen. „Ook voor de kinderen, voor de oud ste zeker, is dat belangrijk. We gaan haar daar ook zeker over vertellen. Ikzelf zou graag met ze willen praten. Om te horen wat voor ideeën zij hebben. Vooral over dat laffe element. Ik hoop daarmee materiaal te kunnen ontwikkelen om her haling van dit soort acties te voorkomen." Het gevoel dat hij de daders ge woon op straat kan tegenko men, leeft sterk bij Snelders. „Ik loop wel eens rond door de stad. Dan komt toch die ge dachte in je hoofd 'ben jij het' of 'was jij er bij'. We hebben het er binnen de organisatie wel over gehad, maar echt aanwijzingen bestaan er niet." Wel heeft Snelders het sterke vermoeden dat het om een groep jongeren gaat. „Ergens is een groep waarbinnen stoer wordt ge daan over de aanslagen. Maar niemand durft daarover verder te praten." Het maakt hem niet uit wat voor achtergrond de da ders hebben. „Ze moeten fors worden aangepakt." Open en bloot Snelders is teleurgesteld in de politiek. Hij had graag gezien dat op lokaal niveau alle partij en een vuist hadden gemaakt. Een verklaring hadden uitge geven tegen racisme. Een plan hadden gemaakt om dit soort zaken aan te pakken. De ge meente heeft wat hem betreft een 'kans laten liggen'. Toen er asielzoekers kwamen, hadden ze beter moeten werken aan de beeldvorming. Zich actiever op moeten stellen. Met bewoners moeten overleggen wat er voor deze mensen gedaan kon wor den. Ook de politie heeft wat hem betreft niet geheel correct ge handeld. „We worden niet op de hoogte gehouden van het onderzoek Ik moet daar zelf naar vragen." Hij is het overi gens niet eens met de critici die zeggen dat de politie discrimi neert door pas echt in actie te komen nu er Nederlanders bij de aanslagen zijn betrokken. „Het is eigenlijk iets mense lijks. De buitenlanders staan toch wat verder van de politie af. Nu hebben ze waarschijnlijk zoiets van 'nu komen ze aan Nederlanders." Maakt Snelders zichzelf en zijn gezin niet extra kwetsbaar door zo open en bloot over de aanslag en zijn ideeën te pra ten? „Misschien wel. Maar van af het begin, direct na de aan slag, hebben we besloten ons niet te verstoppen. We hadden alle vragen van de pers met een simpel 'geen commentaar' af kunnen doen. Maar het is een hele fundamentele keus ge weest wel op verzoeken tot in terviews in te gaan. Iemand suggereerde me dat de actie die wij tegen racisme zijn gestart, voor mijn deel anoniem te doen. Dat weiger ik. De lieden die dit soort aanslagen plegen opereren vanuit de duisternis. Ik vind dat laf. Ik wil vanuit het licht opereren. Op de donkere plekken licht zetten." gemeenten hun contragarantie na de bestuurlijke fusie (januari 1995) van Sluis en Aardenburg intrekken, zo zei hij op aangeven van de PvdA'er L. Wille. Na de fusie ontstaat er immers een ka pitaalkrachtige gemeente en is steun van de overige zes niet meer nodig, aldus Wille. van onze verslaggever GOES - Zeeland TV gooit het bijltje erbij neer. De commer ciële omroep heeft tweeëneen half jaar lang voor een groot deel van de Zeeuwse huishou dens een kabelkrant verzorgd, maar capaciteitsproblemen bij de kabelexploitatiemaatschap- pij Zekatel en wettelijke beper kingen veroorzaken een te groot financieel risico om door te gaan. In mei verdween de kabel krant van ZeelandTV al van de Walcherse beeldbuis, zondag aanstaande is de laatste uit zenddag op de Bevelanden. Met de opheffing van Zeeland TV verdwijnen vier arbeidsplaat sen. Zeeland TV heeft altijd gepro beerd een kabelkrant voor heel Zeeland te maken. Bij aanvang werd met Zekatel overeengeko men dat na een proefperiode van een jaar op de Bevelanden geke ken zou worden naar mogelijk heden tot een overstap naai- an dere delen van Zeeland. De ruimte op het kabelnet is echter beperkt. Als er al een kanaal vrij is, dan loopt de commerciële ka belkrant het risico dat een lo kale omroep die televisie wil ma ken dit opeist. Zekatel is wette lijk verplicht lokale omroepen toegang tot de kabel te verschaf fen. Risico's In mei gebeurde dit op Walche ren. Daar moest Zeeland TV haar kanaal inleveren, omdat Maximaal, het televisiestation van de Stadsomroep Middel burg, een kabelkrant begon. De voortzetting van een kabelkrant alleen op de Bevelanden brengt te veel financiële risico's met zich mee. Bovendien bestaat al tijd de kans dat zich ook daar een lokale omroep aandient, waarvoor Zeeland TV dan plaats moet maken. „Zekatel kon min of meer per maand bekijken of ze ons eraf zouden gooien", zegt di recteur J. A. Kopmels van Zee land TV. „Zo kan ik geen persi neel in dienst houden, laat staa investeren of uitbreidenL Hij is teleurgesteld in de opstr ling van Zekatel. „Wij wart overeengekomen dat we na et proefperiode de hele provincF zouden ingaan. Eigenlijk koih Zekatel nu een beetje terug t gemaakte afspraken." L, Volgens hoofd kabeltelevisie L P. J. Buijs van Zekatel doL Kopmels hiermee de 'waarheL een beetje geweld aan'. Er zijnL het verleden wel afspraken gL maakt, maai- niet zodanig dl, Zeeland TV nu Zekatel ergeL toe kan verplichten. Buijs: „W hebben altijd gezegd_dat we mu Zeeland TV in zee willen, maf dat de komst van een lokale oij- roep als een zwaard van Daml cles boven hun hoofd zou blijvfj hangen." Een situatie waarmft ook Zekatel niet gelukkig is. „j moet er niet aan denken dat L dere gemeente een eigen lokall televisiestation krijgt." Het steekt Kopmels dat met i komst van Maximaal op h Walcherse kabelnet in feite jo ondergang van Zeeland TV wel( ingeluid. Naai- zijn mening he«i een professionele kabelkrant fr het veld moeten ruimen voor efe 'hobbyistische groep die row mei uitzendt die nergens ir slaat'. Bovendien zendt Maiji maal ook uit buiten de gemeefo tegrenzen van Middelburg, w in strijd is met de richtlijnen v|n het Commissariaat van de Mj( dia. „Ik zal dat zeker bij if Commissariaat aankaarten. Zr word ik ook met de wet om oren geslagen." Hij ontkent dj- dit in feite een wraakactie is. Krijgt Kopmels gelijk dan is 2 katel verplicht om op Walcher dure filters te installeren. Bul 'kan daar best het nodige ov zeggen', maar doet dat niet. „Ij ten we het er maar op houdj dat Kopmels zwaar teleurS steld is dat Zeeland TV v| dwijnt." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 11li11li 11111 li 111111111 ÜS Priesters Het progressieve weekblad De Bazuin beweert, dat het pries terschap steeds meer een homo- beroep wordt. Dat is een zeer progressieve con clusie, die - zoals de auteur ook zelf aangeeft - op vermoedens berust. Aangenomen mag wor den, dat er ook 'zwarte schapen' onder de rooms-katholieke priesters zijn, maar dat het zo schrijnend is als wordt uitgeba zuind, waag ik oprecht te betwij felen, zeker voor wat de oudere priesters betreft. De gedragstan daarden op de seminaries waren zeer streng, ook op het punt van de seksualiteit. Zuiverheid van instelling en gedrag stond hoog in het vaandel en rooms-katho- lieke priesters weten allen heel goed dat zij niet door het geloof alleen gerechtvaardigd zijn en zij zullen doordrongen zijn van de oefeningen van Ignatius van Loyola en anderen. De 'zwakkere broeder' die aan de tendentieuze uitlating in De Bazuin waarde hecht, is niet geestelijk geoefend en denkt wellicht: „Er zijn al zovelen over de streep...." Mijn vermoeden is dat het arti kel in De Bazuin een rechtprater van gedrag in eigen progressieve parochie is en de ware rooms-ka tholieke geestelijkheid niet raakt. Deze is natuurlijk door dit valse oordeel, vooroordeel, vies in het kruis getast, vind ik. Jam- mer is, dat het publiek zulke on zin voor zoete koek slikt, omdat er een 'wetenschappelijk sausje' overheen is gegoten. Van mij mag de lezer gerust aannemen, dat het met de deugdzaamheid van priesters in het algemeen goed is gesteld. Drs J. M. P. Nix Paauwenburgweg 57 Vlissingen Rechtshulp Het artikel in de PZC van 30 juni over een nieuwe Stichting Rechtshulp Nederland heb ik met stijgende verbazing gelezen. Ik zal me beperken tot de stel ling - ervan uitgaande dat de ini tiatiefnemer correct is geciteerd - dat er een grote drempel be staat om zich tot een rechtshulp verlener te wenden. Deze indruk wil ik graag wegnemen. Reeds sinds 1978 bestaat in Zee land het Buro voor Rechtshulp. Het Buro wordt gesubsidieerd door de overheid om rechtshulp te verlenen aan particulieren met een laag of middeninkomen. Het Buro is onafhankelijk, er werken gespecialiseerde juris ten en op zeven plaatsen in de provincie wordt wekelijks spreekuur gehouden. Het spreekuur is gratis. Als een zaak niet op het spreekuur kan worden afgehandeld, betaalt men voor de twee uur volgend op het spreekuur een eigen bijdrage van dertig gulden. Voor de we zaamheden daarna dient een komensafhankelijke eigen drage te worden betaald. Het Buro heeft zich steeds ver tegen deze bijdragen, de Ned landse politiek heeft, zich ech voor deze bijdragen üitgesp ken. Mijnerzijds bestaat op dit n ment grote twijfel of de parti lier gebaat is bij de nieuwe Sti ting. Vragen omtrent tarieven, s cialistische kennis, kwaliti klachtenregelingen, beroe aansprakelijkheidsverzekerir enzovoort worden in het art.i niet gesteld of beantwoord. Om die reden kan ik de parti lier slechts adviseren zich ee goed te (laten) informeren. YMr K. A.M. Verdurv Directeur Buro voor Rechtsh Zeeli Vlasmark, Middelb Jacht Ik was zeer verbaasd over het tikel Dierenbescherming fil jacht (PZC 24-6). Verbaasd, in uw zeer gewaardeerde en v gelezen blad dergelijke nonst aan uw lezers als feiten wore voorgeschoteld. Vooral het derschrift bij de foto verbaal mij het meest, namelijk dat zwanenjacht terug ingevoi zou worden. Terwijl elke jager ook vrijwel iedere grondgebi ker er goed van op de hoogte dat er geen jacht op zwanen opend is en ook nooit geopen< geweest, dus dat ook nooit dj jacht zal terugkeren. Ook zijn er nergens houten la zwanen te koop en wanneer je zelf zou maken deze dingen v te zwaar zouden zijn om ze d( het jachtveld mee te sjouw Bij ernstige overlast van zwaï is het mogelijk afschotvergi ning aan te vragen bij de cc missaris van de koningin, d( dit wordt vrijwel altijd afge' zen. Deze berichtgeving getuigt i weinig kennis van zaken van 1 tisch faunabeheer en de dier bescherming, die zich overt sporadisch laten zien. Er zijr dus veel meer dan men denkt Welnu, het jachttoezicht is w de veldpolitie is opgegeven massale stroperij bij nacht ontij zal het gevolg zijn, ten de grondgebruiker om zich gen schade van het wild te schermen alle middelen die h ten dienste staan zal gebruil om zich staande te houden, n schien zelfs wel vergif. Gelooft u ook niet dat een g< gereguleerde jacht door genu veerde jagers verre te verkie: is boven het voorgestane bod? J. Kwekkebo Clara's pat Heinkenszi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 14