Zes jaar geëist voor coke-invoer PZC VYD-wethouder vreest loslippigheid erduistering blijft onbestraft door raagheid justitie Gezelligheid troef op Deltaweek Architectuurbeleid Zeeuwse gemeenten is ver beneden peil BARBECUESCHORT voor 1 spaarkaart Het ritme van de tijger. provincie 13 'artij zat verstopt in scheepslading vis ESSO Shop ZATERDAG 2 JULI 1994 an een medewerkster IDDELBURG - Officier van stitie mr D. van der Bel heeft •ijdag voor de Middelburgse chtbank zes jaar gevangenis- raf geëist tegen twee Rotter- ammers van 30 en 45 jaar voor it invoeren van ruim vijtien ilo cocaïne in Nederland. Een -jarige inwoner van Parama- bo hoorde voor medeplichtig- iid anderhalf jaar tegen zich sen. Alle verdachten zijn van iirinaamse komaf, e Vlissingse douane stuitte 23 aart bij een routinecontrole in haven op de cocaine, die ver- ikt was in de dubbele bodem in dozen gedroogde vis. De 45- •ige en de jongste van het stel idden de dozen in een bestel bus om het spul naar Rotterdam te brengen. De oudste Rotter dammer had met zijn bedrijlje Kuma-shipping het transport per schip van Paramaribo naar Vlissingen geregeld en voor de douaneverklaringen gezorgd. De officier beschouwde de jong ste Rotterdammer als de initia tiefnemer van de onderneming. „Hij was de plannenmaker die het geld investeerde", aldus Van der Bel. Ook zijn oudere stadge noot zou bij het organiseren en financieren betrokken zijn ge weest. De jongste van het stel, een neef van de 30-jarige man, beschouwde hij als een meelo per, die zich had laten verblin den door de luxe die de anderen zich konden veroorloven. „Zij re den in dure auto's en hadden mooie huizen terwijl zij niets de den", zei Van der Bel. Het plan voor de drugsimport werd in januari in een Rotter dams café bedacht. De twee Rotterdammers wilden met nog twee man voor 60.000 gulden co ke kopen in Suriname om deze tegen woekerwinst op de Neder landse markt te slijten. Van de twee anderen is er één recent in Frankrijk aangehouden, de an der is voortvluchtig. De officier van justitie liet zich er niet over uit of de zaak verband hield met het drugsimperium van Bouter- se. De 45-jarige man ontkende dat hij geweten had van de drugs in de zending vis. Hij zou tegen een vergoeding van duizend gulden de verscheping van de vis heb ben geregeld. Waarom hij zelf naar Nederland ging om de do zen op te halen kon hij niet ver klaren. Ook kon hij niet uitleg gen waarvan hij de vele vliegrei zen tussen Nederland en Suri- n een medewerkster IDDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft vrijdag de lïcier van justitie niet ontvan- lijk verklaard in de zaak te- n een 36-jarige Vlissinger. De an werd ervan verdacht bij de minklijke Maatschappij De helde voor ruim 68.000 gul- i/jn postzegels te hebben ver- isterd. Dat zou zijn gebeurd de periode januari 1991 tot in aanhouding op 27 april 92. Omdat de zaak meer dan fee jaar later werd aange dacht vond de rechtbank dat officier zijn recht tot vervol- ig had verspeeld. De regel is t het onderzoek in een straf- ak binnen twee jaar moet zijn erond. ficier van justitie mr T. de ng voerde aan dat de zaak ver- iging had opgelopen doordat eerst onderzoek was gedaan or de bedrijfsbeveiliging van KMS en daarna nog eens door politie, omdat er PTT'ers bij -j (trokken geweest zouden zijn. ?n aantal verdachten heeft in ivember vorig jaar schikkin- |n met justitiegetroffen om in strafvervolging af te kopen. De Vlissinger deed dat niet, zo dat zijn zaak op de zitting moest komen. Overvol De officier verontschuldigde zich met het argument dat er geen ruimte meer was op het overvolle rooster van de strafka mer, omdat de zaken van gedeti neerden voorrang hebben in ver band met de wettelijke termij nen van het voorarrest. De Vlis singer was kort na zijn aanhou ding op vrije voeten gesteld. De rechtbank stelde vast dat het onderzoek in de zaak van de Vlissinger al in februari vorig jaar was afgerond. „Toen was er reden om aan te poten met de zaak op zitting te krijgen", zei rechtbankpresident mr B. J. R. P. Verhoeven. De rech ters hielden er rekening mee dat de man op staande voet door de KMS is ontslagen en dat hij lan ge tijd in onzekerheid heeft ver keerd over de afloop van zijn strafzaak, terwijl zijn voorma lige werkgever via de burger rechter de schade vergoed pro beerde te krijgen. „Het Open baar Ministerie kan nu niet meer met een strafvervolging ko men", luidde het eindoordeel. 'Muziek maakt dorstig' lijkt het motto van de eerste feestavond van de Deltaweek in Zierikzee. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De hele avond dixieland mu ziek, kraampjes met lekkernijen en ook de tap ontbrak natuurlijk niet. Aan de Nieuwe Ha ven in Zierikzee werd vrijdag de aftrap gege ven voor de eerste van drie feestavonden ter gelegenheid van de Deltaweek. De gezellig heid kende geen grenzen, maar het aantal be zoekers viel wat tegen. „Dat komt omdat er wat minder deelnemers zijn aan de wedstrij den," wist Ria Geluk van Zierkzee Actief. Vier samenwerkende horecabedrijven aan de Nieuwe Haven zorgen bij iedere editie van het traditionele zeilfestijn dat deelnemers, toeris ten en inwoners van Zierikzee zich 's avonds niet hoeven te vervelen. De eerste avond was meteen een succes. Het podium bij 't Luitje werd nagenoeg constant in beslag genomen door feestband De Keesjes uit Bergen op Zoom. Af en toe werd een pauze genomen om de dorstige kelen te smeren. Het was een be nauwde avond en velen lieten zich de con sumpties goed smaken bij de tentjes op de ka de. Ook op de boten die lagen afgemeerd in de jachthaven was het druk. Menige zeiler rustte uit op het dek en genoot van de muziek. De se rieuzere deelnemers zaten bij kaarslicht de route voor de volgende dag nog eens door te nemen. Tot en met maandagavond is het feest in Zierikzee. Vandaag, zaterdag, is de kade voor verkeer afgesloten zodat voetgangers het rijk alleen hebben. name betaalde. Hij noemde zich zelf een arm man. De rechtbank doet 15 juli uit spraak. Twee jaar voor wapengeweld en drugshandel MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank heeft een 41- jarige Terneuzenaar twee jaar gevangenisstraf opgelegd voor drugshandel, poging tot toe brengen van zwaar letsel en vuurwapenbezit. Hij had dit voorjaar een schot gelost op een bezoeker van zijn woning tijdens een dispuut over drugs. De kogel verdween zon der onheil aan te richten in het plafond. De straf gold tevens het bezit van het daarbij gebruikte pistool en van een geweer met af gezaagde loop, dat in februari in beslag genomen was. De eis te gen hem was twee jaar plus een halfjaar voorwaardelijk. Een tijdelijke huisgenoot van de man werd conform de eis veroor deeld tot twaalf maanden, waar van vier voorwaardelijk. Hij had het geweer van de 41-jarige man gebruikt bij een mislukte over val op hasjhandelaars. Verder werd hem drugshandel verwe ten en had hij zich schuldig ge maakt aan het verstoppen van het pistool van zijn huisgenoot, nadat deze ermee op zijn bezoe ker had geschoten. De politie vond het tussen het huisvuil. Messentrekker veroordeeld tot tien maanden van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 18-ja- rige Axelaar veroordeeld tot vijftien maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk voor poging tot doodslag en mishandeling. Hij stak op straat twee jongens met een aardappelmesje in de borststreek. Een andere jongen kreeg tijdens een ruzie een steek in de arm. De man terroriseert jongeren in het uitgaansleven. De man moet in de proeftijd van twee jaar contact houden met de reclassering. Er was achttien maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk geëist. 'erkstraffen oor molesteren an politieman pDELBURG - De rechtbank (Middelburg heeft drie Yerse- naren veroordeeld voor het ishandelen van een politie- in in de oudejaarsnacht. Een -jarige jongeman kreeg 180 r dienstverlening en een Eiand voorwaardelijk opge- ;d na een eis van zes maanden vangenisstraf. Twee 19-jari- n zijn veroordeeld tot 140 uur _|betaald werk en een maand orwaardelijk. Tegen hen was k zes maanden gevangenis- af geëist. Alle drie moeten de m 750 gulden schadevergoe- [ig betalen. Een 21-jarige, te- n wie drie maanden was ëist, werd vrijgesproken, mishandeling had plaats na t inzetten van de politie toen ïgeren in Yerseke vernielin- n pleegden. De agent was op ochtend van oudjaarsdag al waarschuwd dat zij hem 's chts zouden pakken. De jon- lui waren boos omdat de poli man een bromfietser bekeur- voor het rijden zonder uitlaat, 't rondrijden met luid knallers- brommers hoort bij de plaat- ijke folklore tijdens de viering n oud en nieuw. PvdA Oostburg boos over verzwijgen komst bedrijf van onze verslaggever OOSTBURG - De nieuwe VVD- wethouder in Oostburg, A. Ro- sendaal, heeft weinig vertrou wen in de zwijgzaamheid van de raadsleden. Rosendaal ant woordde vrijdag op vragen van de PvdA'er L. Wille in de commissie financiën en eco- mische zaken dat hij de frac tievoorzitters nog niet had in gelicht over de komst van mel- krobotproducent Prolion naar Cadzand, uit angst dat het nieuws in een te vroegtijdig stadium zou uitlekken. De wethouder sprak daarmee naar het oordeel van Wille een motie van wantrouwen uit over de raad. Aanleiding voor de ergenis van de sociaal-democraat was het artikel in de PZC van woens dag over het mogelijke con tract tussen het Cadzandse constructiebedrijf Trako en Prolion. De Noordhollandse onderneming is van plan het grootste deel van de produktie van de melkrobot over te bren gen naar Cadzand. Een vleugel van de 1 andbouwpraktijk- school wordt volgens die opzet ingericht als trainingscentrum voor gebruikers van de volau tomatische melkmachine. Forse impuls Gaat het plan door, dan is dat een forse impuls voor de werk- Een opengewerkte tekening van de melkrobot zoals die in Cadzand geproducdeerd zal worden. De landbouwpraktijkschool zal, als alle plannen doorgaan, ruimte beschikbaar stellen voor een trai ningscentrum. foto Peter Nicolai gelegenheid in de streek. De verwachting is dat Trako kan groeien van twintig perso neelsleden nu naar zo'n 160 hoog gekwalificeerde mensen over twee tot drie jaar. De pro vincie is bereid twee miljoen gulden (verspreid over twee jaar) in de onderneming te ste ken. bevestigde Rosendaal. Daarnaast wil de provincie voor de eerste 120 nieuwe ar beidsplaatsen per baan tien duizend gulden subsidiëren. De gemeente draagt voor een kwart bij in de stimuleringsbij drage, wat in totaal neerkomt op een bedrag van acht ton. Wille was gisteren 'politiek kwaad' dat burgemeester en wethouders de fractievoorzit ters niet hadden ingelicht over de ontwikkelingen rond Trako en Prolion. „Het zit me behoor lijk dwars dat een raadslid iets dat zo belangrijk is uit de krant moet vernemen." Vertrouwelijk Een maand geleden had hij al voorzichtig geïnformeerd naar de ontwikkelingen. „Toen kreeg ik te horen dat we tijdig over alle details zouden wor den bijgepraat. Kort daarop werd me verteld dat het ver trouwelijk beraad niet eerder dan in augustus was. omdat er nog een aantal zaken op orde moest worden gesteld. En nu stond het al uitgebreid in de krant!" Volgens wethouder Rosendaal treft het college in deze zaak geen blaam. „Wij hadden als college besloten het informa tiegesprek met de fractievoor zitters nog even op te schorten, omdat de situatie nog te pre cair was. Er zaten behalve Tra ko nog meer kapers op de kust om Prolion binnen te halen." De wethouder motiveerde zijn angst om het seniorenconvent op de hoogte te stellen met een verwijzing naar ervaringen uit het verleden, waarbij informa tie gelekt was. „Die ervaring is niet goed. Daarom hadden we nu voor alle zekerheid besloten nog niets te zeggen." Rosendaal zegde op aangeven van het D66-raadslid A. Verha- ge toe dat in de eerstvolgende commissie algemene bestuur lijke zaken nieuwe afspraken kunnen worden gemaakt over het omgaan met vertrouwelij ke stukken. „Misschien dat we het nog een keertje moeten proberen." De commissieleden van VVD, CDA en D&T gingen nauwelijks in op de kwestie. (Advertentie) Begin 1 juli 1944 hoort Goesenaar Sam Buijs in Utrecht op grond van zijn betrokkenheid bij hulp aan onderduikers, het verzamelen van inlichtingen en het verspreiden van het illegale blad Trouw, zijn doodvonnis eisen. Het blad, dat zich ook buiten de ei gen gereformeerde lezerskring in een grote belang stelling mag verheugen, was in de oorlog het enige uit Holland afkomstige illegale blad, waarvoor in Zee land een-verspreidingsapparaat was opgezet dat de gehele provincie omvatte. Buijs behoorde tot de kring van vertrouwde personen die Piet Kloosterman uit Nisse om zich heen had verza meld om inhoud te geven aan de illegale acties op Zuid- Beveland. De Goesenaar komt terecht in een deor Rob van Luyk gevormde verzetsgroep die evenals andere groepen uit vijf personen bestaat. Aanvankelijk be hoort Buijs. gesteund door zijn ouders en zijn aan staande schoonfamilie uit Kapelle. tot de verspreiders van bladen als Vrij Nederland en Je Maintiendrai. Om dat hij ook via de Inlichtingendienst met het zuivere spionnagewerk in aanraking komt, krijgt hij het ene na het andere gevaarlijke karwei op te knappen. Er wor den allerlei militaire objecten in beeld gebracht, op plattegronden wordt aangegeven waar NSB'ers wonen en verder houdt Buijs zich bezig met het verbergen van piloten en het helpen van onderduikers. Aan die illegale activiteiten komt in augustus 1943 een einde als Buijs wordt verraden door een Duitse deser teur. Buijs, zijn ouders en zijn schoonfamilie hebben hem geholpen weg te komen, maar als de man in Frankrijk wordt gepakt slaat hij door en geeft hij de namen van zijn helpers in Zeeland prijs. Niet alleen Buijs zelf, maar ook zijn ouders en leden van de aan staande schoonfamilie worden gearresteerd. In de wo ning treft de Gestapo bezwarend materiaal aan, zoals distributiekaarten voor onderduikers. De gevangenen worden tot mishandelen toe gedwon gen een bekentenis af te leggen, maar niemand geeft een krimp. Tenslotte worden de vrouwen en kort daar na vader Buijs vrijgelaten Het op 1 juli 1944 geëiste doodvonnis wordt niet voltrokken. Bram Buijs komt in een gevangenis in het Ruhrgebied terecht en keert op 10 mei 1945 behouden in Goes terug. Ze JAARGANG No. 12 i September 1944. samenstelling: Jacques Cats van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Zeeuwse ge meenten laten het architectuur beleid versloffen. Zeeland is de enige Nederlandse provincie waar geen enkele gemeente een bijdrage uit het stimulerings fonds voor de architectuur heeft aangevraagd, terwijl daaruit jaarlijks zes miljoen gulden is te verdelen. Op een groot symposium van Architec tuur Lokaal, twee weken gele den in Rotterdam, schitterden Zeeuwse vertegenwoordigers door afwezigheid en - zo blijkt uit een enquête van de Neder landse Bond van Architekten (BNA) - het architectuurbeleid wordt in Zeeuwse gemeenten niet bepaald door bestuurders maar door ambtenaren ruimte lijke ordening en volkshuisves ting. Van verschillende kanten werd vrijdag op het varende sympo sium 'Schipperen tussen kwali teit en beleid', dat door de BNA was georganiseerd ter gelegen heid van de dag van de architec tuur, kritiek geleverd op de in spanningen van de Zeeuwse ge meenten. Tijdens een vaartocht van Zierikzee naai- Veere en weer terug wisselden 'beleidsmakers, smaakmakers en beslissers' van gedachten over de kwaliteit van het architectuurbeleid. De hard ste woorden kwamen van voor zitter ir F. B. van den Meiracker van de vereniging Dorp, Stad en Land. „Er heerst in Zeeland een cultuur van laissez faire, laissez aller", oordeelde hij, „die heel weinig uizicht biedt op kwali teit." Met het stimuleringsfonds voor de architectuur heeft het Rijk de gemeenten een voorzet gegeven om te komen tot kwaliteitsver betering, maar het gebaar is aan Zeeland voorbijgegaan. Van Meiracker: „Er is een berg geld beschikbaar. Hoe komt het dat een provincie als Zeeland geen greep probeert te doen uit die ruif?" Dat Zeeland geen groei steden bezit en de kans op hoog waardige architectuur daardoor kleiner is, betekent volgens hem dat de uitdaging om tot opzien barende resultaten te komen hier des te groter moet zijn. Belangrijk Architectuurbeleid is voor ge meenten te belangrijk om over te laten aan het hoofd van de af deling ruimtelijke ordening of een ambtenaar bouwkundige zaken, had dr P. G. J Zelissen, voorzitter van Architectuur Lo kaal en burgemeester van Gra ve, even daarvoor betoogd. In zijn ogen is het juist de belang rijkste portefeuille die in een col lege van burgemeester en wet houders te verdelen is. „Archi tectuur heeft een sleutelfiguur nodig, een bestuurder die ver antwoordelijk is." Hij wilde niet zo ver gaan de ar chitectuur te bestempelen als een middel tegen alle kwalen, maar wees erop dat de rol die een goede leefomgeving speelt bij het oplossen van problemen rond drugs, allochtonen en werkloosheid niet onbelangrijk is. Zelissen pleitte voor een cul tuur/politiek/architectuurbe leid. „De idealen van de verzor gingsstaat wankelen. Alles ver andert, Als de overheid één taak heeft dan is het te waken voor de kwaliteit van de gebouwde om geving. En die mag niet afglijden naar alleen maar wat stede- bouwkundige aspecten." Zelissens pleidooi om architec tuur als een kerntaak van het be leid te zien, staat haaks op de Zeeuwse situatie. Dat bleek uit de resultaten van een enquête die de BNA heeft gehouden on der de Zeeuwse gemeentebe stuurders die architectuur in hun portefeuille hebben. Van de dertig gemeenten deden er 24 mee. De enquêteresultaten wer den tijdens het symposium ge presenteerd. Daaruit kwam on der meer naar voren dat stede- bouw en openbare ruimte het meest bepalend zijn voor archi tectuurbeleid. De architectuur zelf werd slechts twee keer ge noemd. Verder blijken vooral hoofden van de sectie ruimtelij ke ordening en volkshuisvesting in de gemeenten de verantwoor ding te dragen voor het architec tuurbeleid. Kamervragen ouderenpartij over heffing waterschappen DEN HAAG - De fractie van het Algemeen Ouderen Verbond in de Tweede Kamer wil dat mi nister De Graaff-Nauta van Bin nenlandse Zaken zich gaat in spannen om de waterschapshef- fing voor bewoners van verzor gingshuizen ongedaan te ma ken. Daartoe moet zij overleg voeren met het bestuur van de Zeeuwse waterschappen. Dit blijkt uit vragen van de frac tie aan de minister van Binnen landse Zaken. Het Algemeen Ouderen Ver bond verwijst naar het plan van de waterschappen om op grond van de nieuwe Waterschapswet ook voor bewoners van verzor gingstehuizen een heffing door te voeren. De Landelijke Organi satie van Bewonerscommissies Bejaardenhuizen (LOBB) heeft daar inmiddels protest tegen aangetekend. De LOBB spant een proefproces aan bij de Belas tingkamer in Den Haag. De vragenstellers vinden dat de heffing een 'onevenredige aan slag is op de koopkracht van ou deren'. Zij zien als oorzaak van de nieuwe heffing de stijgende administratieve kosten en de steeds grotere concentratie van waterschappen. Alleen in juli. 0P=0P. Esso is meer dan tanken alleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 13