j Blunders bij aanpak olievlek Aya Plan voor restauratie Oostzeejol Satelliet kan een functie vervullen in de akkerbouw sssss Speciaal team pakt aalf man op voor braken en dealen Deel Vlissingen zonder tv door storing Vier jaar geëist voor brute overval op twee zusters in Valkenisse Vliegveld f Ujkswaterstaat wordt niet gespaard in zelf gevraagd onderzoek: PZC zeeland ZATERDAG 2 JULI 1994 an onze verslaggever ,11! IDDELBURG - Rijkswater- aat heeft begin november vo ir jaar behoorlijke steken la- a n vallen bij de bestrijding van ielekkages uit het aangevaren Aya. Oliebestrij- ngsvaartuigen zijn te laat ge- aarschuwd of te vroeg wegge- uurd. Ze konden ook om uil- nlopende redenen niet vol lende functioneren en tegen it einde van de bergingsopera- waren te weinig oliescher- m aanwezig. iheepsexpert ir D. J. E. M. •uw schetst dit beeld in een ex- onderzoeksrapport dat ikswaterstaat, directie Zee- nd, heeft laten maken. De stu- e is uitgevoerd, omdat Rijks- aterstaat dat zelf nodig vond. stond ook veel druk op. De ilitie te water had kritiek op de irkwijze van Rijkswaterstaat justitie stelde een onderzoek Het kwam niet tot vervol- ng, mede vanwege de toezeg- ng van Rijkswaterstaat een tem deskundige in de arm te men. ,jt heeft Rijkswaterstaat niet teegezeten, blijkt uit Touws pportage. Voor een deel heeft rijksdienst dat aan zichzelf te jten. De Aya kwam zaterdag de Pas van Rilland in aanva- ïg met de Poolse vrachtvaar- r Wladyslaw Jagiello. De met na 300 auto's geladen Aya kon ■nauwernood op een zand- lat bij het Land van Saeftinge gezet. Zondagavond prd voor het eerst olievervui- jg geconstateerd, maar don- Irdag werd pas voor het eerst i milieucoördinator van Rijks- '.terstaat gewaarschuwd. isternis idat de duisternis zondag inviel, werd besloten de vol- ide dag een oliebestrijdings- iip op te roepen. Rijkswater- kat had net een contract afge- bten met de Vlaamse bagger- yfna De Nul over het inhuren ]n de DN31. Die zou opgeroe pen worden, maar maandagoch tend bleken de telefoonnum mers van medewerkers van De Nul eerst onvindbaar. Bijko mend probleem was dat België Allerheiligen vierde. Eenmaal op de plaats van bestemming bleek één veegarm van de DN 31 defect. De Nul had dat niet ge meld. Rijkswaterstaat stuurde de DN31 dinsdag weg. Het eigen oliebestrijdingsvaartuig Sepia kwam, maai- de schipper moest al snel worden afgelost. Iemand moest worden ingehuurd die on voldoende op de hoogte was van de werking van het schip. De Se pia is ook ongeschikt voor dit soort werk op de Westerschelde, oordeelde de politie te water. Extern adviseur Touw wijst die kritiek van de hand. De Sepia kan op de Westerschelde goed functioneren, als er weinig golf slag is. Het was rustig weer begin november. De Sepia kon de ver ontreiniging aan. Rijkswater staat had de politie te water daarvan op de hoogte moeten stellen, vindt Touw, waardoor onnodige misverstanden waren voorkomen. De grootste olievervuiling ont- stond niet tijdens de bergings operatie in de Pas van Rilland, maar in de Vlissingse Sloeha- ven. Vier bokken brachten de Aya daarheen. Het vrachtschip moest in de Sloehaven op de af- De zwaar beschadigde Aya ligt op een ponton in de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-oost. De opname dateert van novem ber vorig jaar. foto Lex de Meester zinkbare ponton Giant 4 worden gezet. Bij het opdrijven van de ponton met de Aya ontstond on verwacht een grote olielekkage. De olieverontreiniging kan Rijkswaterstaat niet verweten worden, vindt Touw. Een duikeronderzoek van de on derkant van het schip was te ge vaarlijk. De vraag is ook of de oorzaak - een scheurtje in een brandstoftank - dan was gevon den. Rijkswaterstaat had zich wel moeten realiseren dat het schip niet volledig was onder zocht. De oliebestrij dings vaar tuigen Smal-Agt en DN31 waren inmiddels wel weggestuurd en er waren te weinig olieschermen van onvoldoende grootte in de Sloehaven, ondanks, eerdere ad viezen van de dienstkring Schel- de-Rijn van Rijkswaterstaat. Alle kritiek ten spijt heeft Touw grote bewondering voor de ber ging van de Aya. „Perfect vak manschap. Het is altijd gemak kelijk achteraf kritiek te heb ben." Rijkswaterstaat neemt zijn rapport ter harte. De firma De Nul is 'onderhanden' geno men. Voor de Sepia zijn extra mensen opgeleid. Er B. de Hoop, hoofd scheep- vaartzaken van Rijkswater staat, is 'redelijk tevreden' over de uitkomsten van het extern onderzoek. „Ik ben blij dat wij zijn bevestigd in onze elemen taire keuzes. Het transport van een vrachtschip door vier bok ken over de hele Westerschelde is niet niks. Dat is geslaagd. .Tiaar alles kan natuurlijk altijd oeter." Advertentie Historama 'n portret van de ABDIJ VAN MIDDELBURG Kil', Geopend: IJ j alle dagen van 10.00-18 00 uur Cs zondags van 12.00-18.00 uur) n onze verslaggever iOLEN - Op verdenking van reeks van tientallen inbra- n en handel in cocaïne, heroï- en XTC-pillen, zijn de afgelo- maand tien Tholenaren, een voner van Rilland en een in ner van Bergen op Zoom ngehouden. De twaalf zouden afgelopen twee jaar in totaal minste 37 inbraken hebben )leegd, waarvan 32 in de ge- ente Tholen en vijf in West- abant. n de buit kochten zij naar ei- zeggen de verdovende mid- en. Dat gebeurde in Rotter- m. In Bergen op Zoom werd spul weer verkocht. Hoeveel igs zijn verhandeld, is niet be id. „Het kan één kilo zijn, lar ook tientallen kilo's. Dat it ik niet. We hebben niets ge lden", aldus een politie- ordvoerder. aanhoudingen werden ver- Belg schiet per ongeluk op kinderen van onze verslaggever OOSTBURG - Een rus tig ommetje op de golf baan is tegenwoordig ook al lang niet meer zo veilig als wordt ge dacht. Een groep kinde ren ondervond dat don derdagavond in Oost burg letterlijk aan den lijve. Even na negen uur wer den ze plotseling vanuit het niets bestookt door een jachtgeweer. Onder zoek van de politie wees even later in de richting van een 42-jarige man uit Maldegem. De Belg vier de zijn oerlusten bot op ratten die huishouden op het golfterrein aan de Oude Kerkstraat. Terwijl hij zijn geweer leegschoot op de schade lijke knaagdieren, zag hij de kinderen over het hoofd. De schutter bleek niet in het bezit van de vereiste jachtpapieren. Tegen de man werd pro ces-verbaal opgemaakt. Het schiettuig is in be slag genomen. De kinde ren kwamen met de schrik vrij. richt door een speciaal team van de politie Zeeland. De verdach ten onderhielden contacten met 29 personen die eerder dit jaar in de kraag werden gevat. Dat ge beurde door een ander onder zoeksteam, bestaande uit tien politiemensen uit de regio's Ber gen op Zoom, Roosendaal, Zee land, Zuid-Holland-Zuid en Rot terdam-Rijnmond. Heling Onderling werden gestolen spul len verhandeld, maar van drugs handel was bij de begin dit jaar opgepakte personen geen spra- ke. Eenentwintig van hen ko men van Tholen en zijn, net als alle andere verdachten, op ver denking van een serie inbraken in afwachting van hun rechtsza ken. Het was destijds niet de bedoe ling om een vervolgonderzoek in te stellen. De poltie in het dis trict Oosterscheldebekken be sloot dat echter wel te doen om dat anders veel nuttige informa tie die het eerste onderzoek ople verde, verloren zou gaan. Vijf man van het Oosterschelde-dis- trict zijn in de maand juni met de zaak bezig geweest. De twaalf opgepakte verdach ten pleegden inbraken in bedrij ven, woningen, auto's en op campings. De buit bestond uit cheques, geld, computerappara tuur, gereedschappen, auto-ac cessoires en stereo-apparatuur. De politie kon gisteren nog niet zeggen hoeveel de totale waarde van de buit bedroeg. Alle ver dachten die de afgelopen maand werden opgepakt, zijn mannen. In leeftijd variëren zij van 20 tot 25 jaar. Schoenendief in Vlissingen bij vlucht gepakt van onze verslaggever VLISSINGEN - Personeel van een schoenenwinkel aan de Lange Zelke in Vlissingen heeft vrijdagmiddag om half een een 27-jarige Roemeen zonder vaste woon- of verblijfplaats in de kraag gevat. De man probeerde samen met een ander drie paar schoenen te stelen uit de win kel. Toen het personeel hen betrap te, zetten de twee het op een vluchten. Na een korte achter volging kon de 27-jarige man worden gegrepen en overgedra gen aan de politie. Na verhoor is hij heengezonden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Het is zeker niet de mooiste, maar mis schien wel de opvallendste boot tijdens Sail '94. De Oost zeejol 'De Douwes' ligt niet in het water, kan niet betreden worden, maar kan wel als enige schip van onderen beke ken worden. „Als we het schip nu te water zouden laten, zou het als een baksteen zinken", weet Vlissinger Bies Putte ze ker. Hij is samen met broer Rob uit Serooskerke en vriend Patrick Rasenberg uit Middelburg op zoek naar sponsors/donateurs die wil len meehelpen de uit 1903 da terende jol te restaureren. De drie zijn de kersverse eige naren van de Oostzeejol. Drie weken geleden zagen ze een advertentie in een groot lande lijk ochtendblad. Omdat het trio zeilt vanaf de prille jeugd en al geruime tijd op zoek was naar een klassiek zeilschip was de koop snel gesloten. De twee broers en hun gezamen lijke vriend waren zelfs zo en thousiast dat ze het schip on gezien kochten. Deplorabel De Oostzeejol verkeert in de plorabele toestand. Zeventien jaar lag het schip aan wal. Eén van de eigenaren had ter be scherming van de romp de houten planken met polyester beschermd. Dat had hij beter niet kunnen doen. Het regen water is tussen het polyester en het eikenhout gaan zitten, waardoor het hout is gaan rot ten. De Douwes - zestien meter lang, 4,15 meter breed en bijna honderd vierkante meter zeil - heeft volgens de eerste eige naar dienst gedaan als post boot op de Deense wateren. Tijdens de oorlog heeft het schip in Amsterdam gelegen, waar het vele onderduikers uit de stad heeft weten te smokke len. Oostzeejollen komen va ker voor in kleiner formaat. Volgens Bies Putte zijn van dit type maar vier exemplaren ge bouwd. Het schip is overnaads gebouwd en koper geklonken. De drie Zeeuwen, die de stich- De in vervallen staat verkerende Oostzeejol Douwes bij het tonnenmagazijn in Vlissingen. „Het zou toch fantastisch zijn als je dit schip drijvende kon krijgen." foto Dirk-Jan Gjeltema ting Behoud Oostzeejol De Douwes hebben opgericht, zijn op zoek naar donateurs. Dat restauratie een langdu rige klus wordt, lijkt duidelijk. Bies Putte: „We hebben niet de illusie dat we binnen een jaar klaar zijn. Het moet bin nen twee jaar te doen zijn. Mis schien verkijken we ons er wel op, maar alleen het restaure ren is al een avontuur. Maar 't zou toch fantastisch zijn als je dit schip drijvende zou krij gen." van onze verslaggever VLISSINGEN - Als gevolg van een storing in het hoofdverdeelsta tion van Walcheren heeft vrijdagavond een groot deel van Vlissin gen het zonder kabeltelevisie moeten stellen. Rond kwart voor negen was het euvel verholpen. De eerste klachten kwamen om half zeven binnen bij Zekatel, de kabelexploitant in Middelburg. De storing werd veroorzaakt doordat de voeding over- van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen twee 24-ja- rige mannen uit Heinkenszand en Goes vier jaar gevangenis straf geëist voor de brute over val op een 53-jarige inwoonster van Krommenhoeke (gemeente Valkenisse) en haar 58-jarige zuster, die bij haar op bezoek was. Het misdrijf had plaats op 19 februari. De buit bestond uit 500 gulden en zakje zilveren munten. De Heinkenszander had ge hoord dat de vrouw veel geld in huis zou hebben en daar hij chro nisch blut was, besloot hij haar te beroven. Hij vond een willig oor bij zijn maat uit Goes, die hielp bij de twee weken durende voorbereidingen. De Heinkens zander kocht zwarte kleding, bi vakmutsen, nylonkoord, tape en voor ieder een 'rambomes'. Zij verkenden tevoren de situatie ter plaatse. Zij reden in de auto van de Hein kenszander naar de boerderij. Rond half negen 's avonds liepen ze het erf van de boerenwoning op, waar zij op één van de zusters stuitten. Zij duwden haar de wo ning in, waarbij een worsteling ontstond en de vrouw, volgens een verklaring van de verdachte, in 'het mes greep'. Het slachtof fer liep daarbij een diepe wond in haar hand op. Vervolgens be dreigden de overvallers de vrou wen met hun messen onder de kreet 'geld, geld of ik snij je klau wen eraf. De bewoonster over handigde daarop de Goesenaar een portemonnee met 500 gul den. Vastgebonden Dat was voor de indringers niet genoeg. De Heinkenszander liet beide vrouwen op de grond zit ten, posteerde zich met het mes in de hand op een stoel tegeover hen en liet de Goesenaar de bo venverdieping doorzoeken. Daar trof hij de zilveren munten aan. Omdat er verder niets te vinden was, bonden zij de vrou wen vast met het meegebrachte touw en zij plakten hun monden dicht. In die toestand lieten zij hen achter in de woning. Voordat zij het pand verlieten vroeg de Heinkenszander - in een vlaag van medeleven, die hem later noodlottig zou worden - het telefoonnummer van buren met de bedoeling de vrouwen niet te lang in hun benarde toe stand te laten. Hij belde vanuit Heinkenszand met zijn mobiele telefoon. Toevallig hoorde ie mand in het dorp het gesprek op zijn scanner, waarna hij alarm sloeg bij de politie. Vanwege de beperkte actieradius van de te lefoon wist men toen al waar de dader gezocht moest worden. Een computeruitdraai van de te lefooncentrale gaf verder uit sluitsel. Het tweetal werd 29 maart aangehouden. De jongelui jaagden het buitge maakte geld er dezelfde avond nog door in het Goese uitgaan sleven. De twee vrouwen moes ten zich onder doktersbehande ling stellen vanwege het uiterst gewelddadige optreden van de overvallers. Voor één van hen was een ziekenhuisopname noodzakelijk voor een handope ratie, waarbij doorgesneden pe zen moesten worden gehecht. De vrouwen gingen niet in op de uitnodiging van de officier van justitie voor een slachtofferge- sprek omdat zij niet herinnerd wilden worden aan het gebeur de. Nachtmerrie De officier noemde de drie kwar tier durende overval een nacht merrie die alom afschuw had veroorzaakt. Hoewel de Hein kenszander het initiatief voor de overval had genomen eiste hij onder het motto 'samen uit, sa men thuis' tegen beiden dezelfde straf. Hij hield geen rekening met het psychiatrisch rapport, dat de man uit Heinkenszand licht verminderd toerekenbaar noemde vanwege een 'anti-so ciale persoonlijkheidsstoornis'. De slachtoffers zijn voor hem 'ver van m'n bed: ik moet aan mezelf denken', zo liet de over valler weten. Hij verzette zich te gen de verbeurdverklaring van zijn auto, die door de officier was geëist omdat deze bij het mis drijf was gebruikt. De rechtbank doet 15 juli uit spraak. van onze verslaggever SCHOONDIJKE - De satelliet kan een belangrijke functie gaan vervullen voor de akker bouw. Met gebruikmaking van systemen die in eerste instantie voor de scheepvaart en voor mi litaire doeleinden zijn ontwik keld, kan in de akkerbouw een aanzienlijk nauwkeuriger dose ring van meststoffen en gewas beschermingsmiddelen worden bereikt. Ook kunnen rendemen ten worden verhoogd. Vrijdag 8 juli verzorgt het Infocentrum Akkerbouw in Schoondijke de eerste demonstratie in Neder land over de mogelijkheden van satelliet-plaatsbepaling. Akkerbouwers, maar in eerste instantie vooral loonwerkers, zullen in de toekomst kunnen werken met het Global Positio ning System, dat in beheer is bij het Amerikaanse ministerie van defensie en dat ook voor civiel gebruik beschikbaar is. 'Door een ontvanger op de grond te plaatsen kunnen van vier satel lieten signalen worden opgevan gen op basis waarvan uiterst nauwkeurig de plaats van perce len landbouwgrond kan worden bepaald. Vervolgens kan via be monstering de bodemgesteld heid worden vastgesteld. Combineert men de via de satel liet gefabriceerde kaart met de gegevens over de gesteldheid van de grond, dan kan compu tergestuurd bemesting worden toegepast of de dosering van ge wasbeschermingsmiddelen wor den bepaald. Op dit moment ge beuren die werkzaamheden ook met behulp van de computer, maar daarbij wordt gewerkt met gemiddelden. Voor een bepaald akkerbouwperceel wordt vast gesteld dat zoveel kilo van die en die meststoffen per hectare moet worden verspreid of dat zo veel kilo gewasbestrijdingsmid del per hectare moet worden ge spoten. Tijdens het werk kan, door de computer tijdelijk uit te schake len en de machines met de hand te bedienen, wel enige wijziging in de hoeveelheden worden be werkstelligd. Met het Gobal Po sitioning System echter is tevo ren zeer gedetailleerd vast te stellen op welke gedeelten van een perceel meer of minder meststoffen of beschermings middelen terecht moeten ko men. Besparingen De projectleider van het Info centrum Akkerbouw in Schoon dijke, ir C. H. Verdonschot, ver wacht dat gebruikmaking van de satelliet in de toekomst be sparingen kan opleveren en dat de mogelijkheden om met de mi lieuwetgeving in de pas te lopen worden vergroot. Zij meent dat in eerste instantie loonwerkers zullen overgaan tot de aanschaf van ontvangers om de signalen van de satellieten te registreren en dat zij abonnementen zullen nemen op de diensten van de sa telliet. Het programma voor 8 juli om vat een lezing door ir R. P. Zuy- dam van het Instituut voor Mi lieu- en Agritechniek in Wage- ningen en demonstraties plaats bepaling en kunstmeststrooien door Kurstjens Landbouwtech niek uit Grubbenvorst en het GPS Expertisecentrum GIS uit Velp. Het programma wordt ver zorgd in drie sessies die om 9.15, 11.00 en 13.30 uur beginnen. zeeuwse almanak TTTTI I I TTT belast was geweest op het punt waar de kabel zich in twee delen splitst: Middelburg en overig Walcheren. De oorzaak van de overbe lasting was vrijdagavond nog niet bekend. Een woordvoerder van Zekatel noemde het aantal klachtentelefoontjes opmerkelijk hoog. „We mogen van geluk spreken", zei hij, „dat het Nederlands elftal niet speelde, Het lijkt erop dat tv een eerste levensbehoefte is." Gedeputeerde staten: Wat zeurt dat bestuur van vliegveld Midden-Zeeland toch Dankzij ons kan Airport Zeeland straks pas écht opvliegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11