Arafat als held ingehaald Politietop wil 16-jarige agenten SPRINT PHOTO Bulderend begin Sail Vlissingen Pech voor een groep Belgische carpoolers Waarschuwing voor ernstige smog in zuiden Nederland 4 WEKEN Alle kleurenfilms 1 halen-2 betalen=1 gratis* Poort naar Zeeland wijd open Droomvilla PLO-leider herhaalt in Gaza claim op Jeruzalem reportage 33 t/m 41 VOOR 13,- Warm Zonnige perioden, later kans op een onweersbui. Zwakke tot matige oos tenwind. Temperatuur ongeveer 30 graden, aan zee later afkoeling. 237e jaargang no. 153 Zaterdag 2 juli 1994 Losse nummers 2,00 ('mei lpvi(ii«Mi ini'l <i« lim q tiuubimlin«j«Ni) Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal van onze verslaggever RILLAND - Zeeland is dit weekeinde beter bereikbaar dan verwacht dankzij een snel le beslissing van Rijkswater staat. Het verkeer kan zich in beide richtingen over twee rij stroken spoeden over de Kree- krakbruggen. Oorspronkelijk zou in verband met wegwerk zaamheden aan de bruggen over het Schelde-Rijnkanaal slechts één rijstrook van rijksweg A58 beschikbaar zijn. Rijkswaterstaat, directie Zee land, vond in eerste instantie dat de overlast niet groot genoeg zou zijn om veel geld te spende ren aan tijdelijke voorzieningen. Afweging De verwachte grote drukte met het oog op het begin van de vakanties in Zuid-Nederland en Rijnmond bracht geen verande ring in dat standpunt. Er was een afweging gemaakt. Directeur dr H. L. F. Saeijs van Rijkswaterstaat Zeeland is daar vrijdag zelf op teruggekomen naar aanleiding van een publica tie in de PZC. Hij wilde weten te gen welke prijs kilometerslange files voorkomen kunnen wor den. Het bleek om enkele tien duizenden guldens te gaan, J waarna Saeijs de knoop door hakte. Beperking Vrijdagavond om zes uur is in de richting van Zeeland al een tweede rijstrook opengesteld. De andere rijbaan richting Noord-Brabant volgt vanmor gen, zaterdag. in de bruggen die open lagen, zijn dichtge maakt en belijning is aange bracht. In de loop van volgende week gaat de tweede rijbaan weer dicht. De werkzaamheden moeten vol gens planning vrijdag 8 juli afge rond zijn. (Advertentie) Laatste kans op een i de Zeeuwse GoudKust! Zie de advertentie op pag. I O Villapark Zee land Wil la ge GAZA-STAD (RTR/AFP/ANP) - Na ruim een kwart eeuw de PLO vanuit ballingschap te hebben geleid, heeft Jasser Arafat vrij dag zegevierend voet gezet op Palestijnse bodem. Zijn histori sche terugkeer bracht honderd duizenden enthousiaste Pale- stijnen naar de Gazastrook. Die staat sinds twee maanden on der beperkt Palestijns zelfbe stuur. Ook de PLO-leider was blij. „U kunt zich voorstellen hoe geroerd mijn hart is nu ik voor de eerste keer terugkeer in het vrije Palestina." De 64-jarige leider riep op tot eenheid. „Wat belangrijk is, is eenheid, eenheid en eenheid. Ik beloof alle gezinnen dat we geza menlijk zullen bidden in de al- Aqsa moskee in Jeruzalem." Arafat sprak vanaf het dak van het gebouw in het centrum van Gaza-stad waar twee maanden geleden nog het Israëlische mili taire hoofdkwartier was geves tigd. De PLO-leider werd regel matig onderbroken door de en thousiaste menigte. Hij maakte zo nu en dan van deze pauzes ge bruik om het V-teken te maken. Gevangenen Arafat riep op tot vrijlating van alle Palestijnse gevangenen, on der wie de leider van de radicale moslimbeweging Harnas, sjeik Ahmed Yassin. „We zullen onze strijd niet opgeven, zolang sjeik Ahmed Yassin niet hier bij ons op het plein staat", aldus Arafat die daarmee een verzoenend ge baar maakte in de richting van Harnas. De PLO-leider kondigde aan dat het Palestijnse zelfbestuur zich verder zal uitbreiden, eerst naar de westelijke Jordaanoever en uiteindelijk naar Jeruzalem. „Van Gaza gaan we naar Khalil (Hebron), Nablus, Tulkarm, Beit Jalla en Beit Sahour en uiteinde lijk, naar Jeruzalem." Arafat kwam vrijdagmiddag vanuit Egypte te voet aan in de Gazastrook. De enthousiaste menigte scandeerde een oude strijdleuze^,,We geven ons bloed en onze ziel voor jou, Abu Am- mar." Arafats thuiskomst bij de grenspost Rafah was van korte duur. Na een kwartier werd de slot zie pagina 3 kolom 1 De voortekenen zijn goed. De mosselen hebben veel vlees en zijn mooi van stuk. De branche ivacht gespannen op het begin van het seizoen. Verder in de bij lage Reportage: Westerschelde Oproer in de Jordaan Jan Zwemers band met de ruige luitjes Paars met oude clichés ten onder Cowboys van de lucht macht Prins Charles 25 jaar in de wachtrij De lammergier is terug Depressief? Neem Prozac! 100 jaar Vrouwenbe- langen. RIO DE JANEIRO (RTR/AFP/ DPA) - Zeker dertig mensen zij n vrijdag om het leven gekomen toen in drie winkels in het cen trum van de Braziliaanse stad Vitoria vuurwerk ontplofte. Vijf mensen zijn ernstig gewond geraakt. Volgens de Braziliaanse televi sie veranderde de explosie de markt van Vitoria, een stad aan de kust ongeveer 500 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro, in een vuurzee. In juli zijn in de deelstaat Espirito Santo, Waar van Vitoria de hoofdstad is, veel volksfeesten met vuurwerk ter ere van de apostel Johannes. Ruim negentig fd doden bij ongeluk met Fokker F28 „in Mauritanië ^NOUAKCHOTT (AFP/DPA) - J"! Bij het neerstorten van een vliegtuig van het type Fokker ?1 F28 zijn vrijdag in Mauritanië 11 ten minste 94 mensen om het le- gekomen. Dit is in lucht- 1 vaartkringen in Nouakchott vernomen. Er zouden zeven overlevenden zijn. Onder de slachtoffers zijn kinderen. De vijf beman- •Qningsleden zijn ook dood, zo e| wordt gezegd. Het toestel van Air Mauritanië was op een binnenlandse vlucht van de hoofdstad Nouakchott op weg naar de stad Tidjikja in het noordoosten. Het stortte neer bij de landing op het vlieg veld van Tidjikja. Als oorzaak van het ongeval wordt een zandstorm genoemd. Deze woedde toen het toestel de J landing inzette. Fokker liet vrijdag desgevraagd weten een speciaal team van deskundigen beschikbaar te hebben voor een onderzoek, in dien de Mauritaanse autoritei ten daar om vragen. Dertig doden bij explosie Brazilië •a* Wm De Oekraïnse windjammer Khersones koerst naar Vlissingen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Met kanonge bulder is vrijdagmiddag Sail '94 Vlissingen van start ge gaan. Begeleid door doffe dreunen kwamen de barken, de schoeners en de klippers één voor één de rede van Vlis singen op. Slechts eentje hees heel eventjes de zeilen, de an- dere deelnemers aan het vier daagse evenement kwamen als gevolg van de oostenwind met gestreken zeilen de Wes terschelde op. De duizenden toeschouwers op de boulevard van Vlissingen zagen aanvankelijk schip na schip de rede opvaren. Ter hoogte van het Keizersbol- werk kon het beste gekeken worden naai- de zeilreuzen. De schepen bleven daar minuten lang liggen in afwachting van een plaatsje in de sluis naar de Binnenhaven. 's Ochtends werd in de Binnen haven nog alles snel in gereed- luchtfoto Ruben Oreel heid gebracht om de schepen van een goede plek te voorzien. De visserschepen werden ij lings naar andere plaatsen ge bracht. terwijl vrachtwagens ladingen vol dranghekken los ten. De organisatie van Sail Vlissingen '94 verwacht dit weekeinde zestigduizend be zoekers. zie ook pagina 15 Bonden reageren gereserveerd op loslaten rangen ZOETERMEER (GPD) - De Ne derlandse hoofdcommissaris sen van politie willen 16-jari- gen werven voor het vak van politie-agent. De automatische koppeling tussen rang en sala ris zoals die nu geldt, moet wor den losgelaten. Bovendien zijn de hoofdcommissarissen van mening dat deeltijdwerk bij de politie grootschalig ingevoerd zou moeten worden. De politie bonden reageren gereserveerd op de plannen. De voorstellen staan in een nota van de Raad voor Hoofdcom missarissen die het gevolg is van een „interne gedachtenwisse- ling". Volgens de secretaris van de raad, C. Breure, bestaat er over de uitgangspunten een stemmigheid onder de hoofd commissarissen, maar moeten de plannen nog verder worden uitgewerkt voordat deze aan de korpsbeheerders en de politie ministers worden voorgelegd. De politiebonden zijn nog niet in de plannen gekend. Volgens Breure is het momen teel een probleem dat 16-jarigen die na hun eindexamen voor het politievak willen kiezen, niet di rect op de politiescholen en -aca demie terecht kunnen. „We ver- BRUSSEL (ANP) - Door een spectaculair ongeval met een tankwa gen zijn op de weg Hasselt-Eindhoven vrijdag negentien voertui gen volledig uitgebrand. De meeste wagens stonden geparkeerd op de parkeerplaats voor carpoolers. Het ongeval gebeurde toen de tankwagen met grote snelheid op een vrachtwagen botste, die wachtte voor rood licht. De chauffeurs van beide wagens raakten gewond. Duizenden liters stookolie stroom den over het wegdek. De olie vatte vlam, mogelijk door contact met de hete uitlaat van de tankauto. De brandende olie zette .vijftien personenauto's, een bestelwagen en een kleine vrachtwagen op de parkeerplaats in lichterlaaie. Het on geluk gebeurde in de gemeente Houthalen-Helchteren. De gemeente stelde een auto met chauffeur beschikbaar om de gedupeerde car poolers bij hun terugkomst thuis te brengen. liezen daardoor veel mensen die dan maar iets anders gaan doen." Deeltijd-agent Inzet van deeltijdagenten zou voor de hoofdcommissarissen een oplossing bieden voor poli- tie-inzet tijdens grootschalige gebeurtenissen. Waar nu nog de reguliere roosters drastisch moeten worden omgegooid om genoeg mensen ter plaatse te krijgen, kunnen dan extra agen ten worden opgeroepen. „Uit gangspunt is een verhouding 60 procent vast personeel, 40 pro cent flexibel inzetbaar perso neel. De hoofdcommissarissen overwegen daarbij ook gebruik te gaan maken van de vrijwillige politie", aldus Breure. Het eventueel doorbreken van de koppeling tussen rang en sa larishoogte, betekent dat de hoofdcommissarissen de moge lijkheid willen scheppen politie personeel op zware functies meer te betalen. Daarbij kan worden gedacht aan functies in randstedelijke gebieden, waar van de politie in de grote steden al jaren beweert dat die qua werkdruk en veiligheidsaspec ten zwaarder zijn dan (bijvoor beeld) in de provincie. Volgens een woordvoerster van de Nederlandse Politiebond zal de vakbeweging zich verzetten tegen het op straat brengen van jongere dienders, maar valt over het eerder in opleiding nemen van aspiranten wel met de bond te praten. Het inzetten van flexi bele arbeidskracht mag volgens haar niet leiden tot zogeheten 'O-contracten' waarbij mensen slechts bij calamiteiten worden opgeroepen. „Dan hebben ze Advertentie MOSSELEN Sfgf INDE POT M0ULES pi CASSEROLE •se-- Aya Bij de bestrijding van olielekka ges na de aanvaring van het vrachtschip Aya, vorig jaar no vember, zijn nogal wat,fouten ge maakt door Rijksiuaterstaat, Dit is de conclusie van een extern onderzoek dat Rijks waterstaat zelf heeft laten uitvoeren. mam Oranje De kans dat het Nederlands elf tal maandag in de kwartfinale van het WK tegen Ierland met van Peter van Vossen én Danny Blind (foto) speelt, is groot. Bondscoach Dick Advo caat wil beide Zeeuwen inzetten omdat hij gehoor geeft aan de roep van zijn Q spelers. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11,13, 14, 15 en 17; Sport: 18,19, 20 en 21; Vrije Tijd: 23, 24, 25, 27 en 29; Reportage: 33, 34, 35, 37, 39 en 41. niet de kennis en ervaring die voor het politievak nodig zijn en weten ze niet wat ze moeten doen. Ze moeten de kans krijgen bij het korps te horen. Boven dien betekent zo'n O-contract een veel te slechte rechtspositie voor de mensen". BILTHOVEN (ANP) - Dit week einde wordt in het zuiden en midden van het land ernstige smog verwacht. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) heeft daar vrijdag voor gewaar schuwd. Ruwweg boven de grens Amsterdam-IJsselmeer- polders-Twente is de smogvor- ming naar verwachting matig. Volgens het RIVM is het niveau van de smog sinds de zomers van 1989 en 1990 niet zo hoog ge weest als voor het weekeinde wordt verwacht. Het duurt enkele uren voordat ozon zich vormt door de combi natie van felle zon en luchtver ontreiniging. De concentratie van het schadelijke ozon is dan ook het hoogst aan het eind van de middag en in de vroege avond. Tijdens matige of ern stige zomersmog is het beter om geen zware lichamelijke inspan ningen in de buitenlucht te ver richten. Dat geldt vooral voor mensen met aandoeningen aan de luchtwegen, zoals cara-pa- tiënten. Het inademen van lucht met veel ozon kan leiden tot be nauwdheid, hoofdpijn en een droge keel, Het schadelijke effect op de ge zondheid van deze zomersmog komt door de ozon in de lucht. De schadelijke ozon wordt ge vormd door een chemische reac tie die optreedt als de zon fel schijnt op lucht die al is ver vuild. De vervuiling van de luchT Peuter overleden aan nekkramp GELDROP (ANP) - Een 3-jarig meisje uit Geldrop is deze week overleden aan de gevolgen van nekkramp. Naar het zich laat aanzien betreft het een op zich zelf staand geval, aldus een woordvoerder van de GGD vrij dag. Hoewel laboratoriumonderzoek nog definitief moet uitwijzen dat het om nekkramp gaat, wijzen alle symptomen volgens de zegs man in die richting. Via de huis artsen in Geldrop zijn mensen uit de omgeving van het meisje gewaarschuwd om bij een be paald ziektebeeld onmiddellijk een arts te waax-schuwen. Een dergelijke maatregel is gebrui kelijk, aldus de woordvoerder van de GGD. waaruit die ozon ontstaat, is voor 90 procent afkomstig uit het buitenland. Omdat de mees te vervuiling met de wind uit oostelijke richting komt, heeft het weinig zin om binnenlands maatregelen te nemen op het moment dat er zomersmog dreigt. Alleen internationale structurele maatregelen tegen vervuiling helpen. (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- 0 per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1