Arafat vandaag al in Gazastrook PZC Bijzondere en openbare school moeten onder één dak kunnen PZC Kamer akkoord met twee aanmeldcentra voor asielzoekers Opnieuw geval van fraude met rijbewijs Wrijving justitie en gevangenisdirecties Na staatsbezoek rondreis op IJsland commentaar Jasser Arafat komt Drenthe houdt 10 gemeenten over binnen- en buitenland Na verzoek van opperrabbinaat om niet op sabbat te arriveren Niet denken maar doen TMC GOES "t /M VRIJDAG 1 JULI 1994 TEL AVIV (GPD) - PLO-leider Jasser Arafat houdt al vanmid dag en niet morgen zijn intocht in de Gazastrook. Hij zou zijn reisschema hebben gewijzigd na een verzoek van het Israëli sche opperrabbinaat om niet op de sabbat te arriveren. Volgens zijn medewerker Nabil Sha'at reist Arafat vanochtend vanuit Tunis naar Cairo, voor een onderhoud met president Hosni Mubarak. Daarna vliegt hij door naar El-Arish, dicht bij de grens met de Gazastrook. In de loop van de middag zou hij per auto via Rafiah naar Gaza- 1 stad reizen. Weinig bekend Over het programma van Ara- fats bezoek was gisteren nog al- tijd weinig bekend. Volgens PLO-vertegenwoordigers zal hij j een menigte toespreken op het Palestina-plein in Gaza-stad en een zitting leiden van de Pale- stijnse Nationale Autoriteit (PNA), het voorlopige bestuur in tde autonome gebieden. Het is niet zeker dat hij ook Jericho aandoet. Het bezoek zou drie da gen duren, maar in de Gaza strook houdt men er rekening mee dat Arafat al zaterdag avond of zondagochtend zal ver trekken. Volgens zijn medewerkers en volgens de Israëlische regering heeft Arafat toegegeven aan een verzoek van het Israëlische rab- binaat om niet op vrijdagavond of zaterdag, de joodse sabbat, te arriveren. Het leger en de politie zouden dan extra manschappen moeten inzetten, wat een onthei liging van de sabbat zou inhou den. Maar het is niet duidelijk of er werkelijk verband bestaat tussen de vervroeging van de aankomst en het verzoek van het rabbinaat. Op zaterdag zal er alleen al in Jeruzalem 4000 man politie extra op de been zijn, niet wegens de aankomst van Arafat maar wegens mas sale demonstraties tegen diens bezoek door rechtse politieke groeperingen. Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres, zei gisteren dat de PLO-leider voor zover hem bekend niet naar Jericho zal gaan en evenmin naar Jeru zalem. Bezoeken aan Jericho en Jeruzalem zouden betekenen dat Arafat via Israëlische wegen of via het Israëlische luchtruim moet reizen en daarvoor zijn uit gebreide extra veiligheidsmaat regelen nodig. Premier Jitschak Rabin zei over informatie te beschikken dat rechtse groeperingen van plan zijn zondag regeringsgebouwen te bezetten uit protest tegen de komst van Arafat. Hij vertelde vertegenwoordigers van zijn Ar beiderspartij 'een stormachtig weekeinde' te verwachten, want 'de oppositie heeft zich goed georganiseerd en er zijn massale demonstraties op komst'. DEN HAAG (GPD) - De inrich ting van twee aanmeldcentra voor vreemdelingen gaat door. In deze centra aan de oost- en zuidgrens van Nederland wordt een snellere selectie gemaakt van asielzoekers die kansloos zijn, zoals Oosteuropeanen. Binnen 24 uur na binnenkomst volgt een eerste oordeel waarna uitzetting kan plaatsvinden. Dit is de uitkomst van het ka merdebat gisteren met minister Kosto van justitie. Hij maakte tevens bekend dat de wachtlijst van 3000 asielaanvragen bij de Vreemdelingenkamer (recht bank) teruggelopen is tot 900. PvdA, D66 en GroenLinks eisen van de minister dat hij het eerst met de rechtshulpverleners eens wordt over de aanmeldcentra. De andere fracties willen zo spoedig mogelijk de aanmeld centra inrichten. De PvdA zal dat niet tegenhouden. De ver enigingen voor rechtshulp stel len dat binnen 24 uur geen rede lijke selectie mogelijk is, omdat onvoldoende informatie ingeza meld kan worden. Kosto heeft toegezegd in de zomermaanden met de organisaties te gaan pra ten, maar de voorbereiding van de centra gaat gewoon door. Hij deelt de bezwaren van onder an deren VreemdelingenWerk niet. Die betoogt dat eerst afspraken met de buurlanden gemaakt moeten worden. Bovendien vindt VreemdelingenWerk dat door snelle afwijzing er een pe riode ontstaat dat iemand zijn beroep moet afwachten buiten de opvangcentra. Dat vinden de hulpverleners onjuist. Kosto ziet daar geen bezwaar in. De or ganisaties hebben het overleg met de bewindsman opgeschort. Kosto zegt dat hij zelf bereid is ieder moment het overleg te her vatten. Na de zomervakantie zal hij de Kamer inlichten. Kinderen uit joodse nederzettingen dragen donderdag in Jeruzalem een groot bord, bedoeld voor demonstraties tegen de komst van Arafat. fotoAFP VEENENDAAL (ANP) - De politie van het Utrechtse district Heuvelrug is een nieuwe fraude met rijvaardigheidsbe wijzen op het spoor gekomen. Een rij schoolhouder in Veenendaal heeft in ie der geval één keer met succes een klant aan een vals rijbewijs geholpen. Hij deed dat door een door iemand anders behaald rijvaardigheidsbewijs te vervalsen. In een ander geval liep de 46-jarige rij schoolhouder tegen de lamp. Met een door het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) verstrek te verklaring van rijvaardigheid kan op het stadhuis een rijbewijs worden aange vraagd. Op het rijvaardigheidsbewijs zit een pasfoto van de persoon die het exa men heeft behaald. In dit fraudegeval deed, met medeweten van de rijschoolhouder, iemand anders rij examen op naam van de leerling die maar niet kon slagen. Vervolgens werd de foto op het aldus behaalde rijvaardigheidsbe wijs verwisseld met die van de uiteindelij ke bezitter. Met het vervalste document is vervolgens het felbegeerde roze papiertje afgehaald op het stadhuis. De rijschoolhouder liep tegen de lamp toen een ambtenaar van de gemeente Vee nendaal een vervalst rijvaardigheidsbe wijs ontdekte. Hij zag dat er geknoeid was met de pasfoto en handtekening op het CBR-document. In dit geval bleek de broer van de rijbewijs-aanvrager het exa men te hebben afgelegd. De rij-instructeur en de twee broers zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De bezitter van het valse rijbewijs moet door de politie nog worden gehoord. Vorig jaar zomer kwamen in onder meer Rotterdam en Den Haag grootscheepse fraudes met rijvaardigheidsbewijzen aan licht. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen kondigde toen aan deze do cumenten te vervangen door fraudebe stendige pasjes met ingeprinte pasfoto om zo deze vorm van zwendel de kop in te drukken. DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van justitie laat een onder zoek instellen naar de gespan nen verhoudingen tussen het departement zelf en de vereni ging van gevangenisdirecteu ren. De „ingrijpende verande ringen binnen de snel groeiende organisatie van het gevangenis wezen" hebben geleid tot 'wrij vingen', erkent het departe ment in een verklaring. Een or ganisatie-adviesbureau moet binnen enkele maanden advies uitbrengen-over de gerezen pro blemen. De Vereniging van Directeuren van Penitentiaire Inrichtingen (VDPI) heeft reeds een maand geleden bij het ministerie de alarmbel geluid. Volgens de •VDPI valt er moeilijk samen te werken met het hoofd van de di rectie delinquentenzorg en jeugdinrichtingen, de heer El- ting. Bovendien meent de VDPI dat de nota Werkzame Detentie in de praktijk niet goed uitvoer baar is. Het is ondoenlijk, aldus de vereniging, binnen enkele maanden alle gedetineerden aan zinvol werk te zettep. De directeur-generaal gevange niswezen, H. Greven. heeft in overleg met de vereniging van gevangenisdirecteuren besloten een 'sterkte/zwakte-analyse' van de bestuurlijke verhoudin gen te laten maken. Volgens een woordvoerder van het ministe rie toont dit initiatief aan dat de situatie nog steeds 'werkzaam' is. Het ministerie ontkent krachtig dat de nota Werkzame Detentie voor problemen zou zorgen. „De zaak is uitvoerig met de VDPI en de Tweede Kamer besproken en er zijn voldoende veiligheids kleppen ingebouwd om onver wachte situaties op te vangen", aldus een woordvoerder. Duidelijk is wel dat de reorgani satie die het ministerie voor 1 ja nuari wilde doorvoeren, op veel weerstand stuit. Minister Kosto vindt dat het departement zich vooral met de 'kerntaken van beleid' moet bezighouden. Het bestuur over de strafinrichtin gen wordt opgedragen aan een agentschap (onder leiding van Greven) dat op zijn beurt met de strafinrichtingen 'produktie- contracten' moet afsluiten. Over deze contracten wordt momen teel onderhandeld. Volgens het departement rijzen daarbij vra gen rond de bevoegdheden van de VDPI, gevangenisdirecteu ren en het agentschap. (Advertentie) fljl n Kant en klaar afgewerkte parket-, y£)£).p/ kurk- en laminaatvloeren kunt u gemakkelijk zelf leggen. Wij laten u zien, hoe het werkt. Eiken MDF 06 NU voor de scherpe prijs van 37,50 per m2 Couwervestraat 51 Tel. 01100 - 13525 Vloeren met karakter Beatrix en Vigdis Finnbogadottir na de begroeting op de luchthaven van Reykjavik. foi REYKJAVIK (GPD) - Beide vrouwen zijn al veertien jaar aan de macht. En zowel koningin Beatrix als de IJslandse presiden te Vigdis Finnbogadottir worden door hun onderdanen op han den gedragen. Maar de manier waarop de twee staatshoofden zich profileren, verschilt sterk. Beatrix staat erop dat ze 'Majes teit' wordt genoemd, terwijl iedereen de presidente met haar voornaam 'Vigdis' aanspreekt. Hoewel ook de oresentatie van Beatrix afsteekt bij die van haar IJslandse collega (Beatrix verkleedt zich een paar keer per dag, Vigdis houdt hetzelfde mantelpak aan), kunnen beiden het goed met elkaar vinden. Beatrix rondt vandaag haai' tweedaagse staatsbezoek af, maar trekt gedurende het weekeinde privé met de presidente IJsland rond. Dat is tamelijk uitzonderlijk, want normaal gesproken blijft de koningin alleen langer als ze ver van huis is. DEN HAAG (GPD) - Het moet in de toekomst mogelijk worden een protestants-christelijke, katholieke, algemeen bijzon dere of openbare basisschool aan te vullen met een anders ge kleurde dependance. Ook moe ten scholen van verschillende identiteit onder één bestuur kunnen worden samenge bracht. Dat stelt de commissie 'aanpassing scholenbestand' in een gisteren uitgebracht advies aan minister Ritzen. Initiatieven om de grondslag van een school uit te breiden, moeten van onderop komen, van ouders en schoolteams. Po gingen daartoe mogen niet 'lan delijk' worden gehinderd, aldus de commissie. Op dit moment is zo'n uitbreiding of samenwer king moeilijk van de grond te krijgen, door regelgeving en te genwerking van de landelijke onderwij skoepels waarin het openbaar en bijzonder onder wijs zijn verenigd. De commissie ziet weinig heil in het in één keer 'van kleur verschieten' van scho len, zoals een kamermeerder heid eind vorig jaar voor ogen had. PvdA-onderwijsspecialist De Cloe - wiens naam de destijds in gediende motie draagt - noemt het advies dan ook praktisch en pragmatisch. „De commissie er kent dat er iets moet gebeuren, omdat de identiteit van een school niet altijd aansluit bij wat ouders willen. De commissie wil die situatie op een heel natuur lijke manier veranderen. De boodschap van het rapport is dat als je op een school kinderen uit een andere richting toelaat, je er ook wat royaler mee om moet gaan". Er zijn in Nederland op dit mo ment zoveel basisscholen en de vestigingseisen zijn zo hoog, dat het amper mogelijk is nieuwe scholen op te richten. Het be stand verandert niet. terwijl de samenstelling van bevolkings groepen zich wel wijzigt. De ont kerkelijking neemt toe, terwijl de toename van allochtone kin deren voor een grotere diversi teit aan religies zorgt. Soms op zettelijk, maar vaak noodge dwongen wijken onkerkelijke ouders uit naar christelijke scholen, terwijl islamitische ou ders voor openbare scholen kie zen. Maar ook de ideeën over on derwijs veranderen, waardoor er meer behoefte is aan andere me thoden zoals jenaplan of mon- tessori. Koppen tellen Nadat de het parlement vorig jaar besloot iets aan de situatie 111111 1111 Tasser Arafat komt. De aankondiging van het t) plotselinge bezoek van de PLO-leider aan het Pa lestijnse autonome Gaza-gebied (en waarschijnlijk ook aan zijn toekomstige residentie Jericho) heeft een explosie van opwinding veroorzaakt. De Pale stijnse bevolking in de door Israël bezette gebieden zal haar bevrijder vandaag en de komende dagen met uitzinnige vreugde en grote parades begroeten. Bijna een kwart eeuw hebben zij alleen maar van deze gebeurtenis gedroomd. En nu is het zover. Arafat heeft de vrede voor hen gebracht en zal er nu ook voor zorgen dat het leven in deze verwaarloosde samenleving beter wordt. Heel anders is de opwinding in Is raël. Arafats bezoek wordt onder de Joodse kolonisten en in nationalistische kringen als een 'overval' beschouwd. De lei ders van het verzet tegen de vredespolitiek van de regering- Rabin hebben alles uit de kast gehaald om de komst van Ara fat naar Israël te veroordelen. Er worden massale demonstra ties tegen het bezoek van de PLO-leider verwacht. Het is niet denkbeeldig dat die met geweld gepaard gaan. In de afgelo pen 36 uur zijn weer veel openlijke bedreigingen tegen Ara fats leven geuit. De spanning aan Israëlische kant, ook in het regeringskamp, is om te snijden. En dat terwijl Rabin en zijn kabinet toch wel wat gewend zijn. De terugkeer van de PLO-leider is dus niet zonder veilig heidsrisico's. Op Palestijns territoir niet en in Israël niet. Arafat heeft die risico's met zijn even onverwachte als grillig geplande bezoek zelf vergroot omdat hij de Israëlische autoriteiten geen tijd gunde voor grondige voorbereidingen. Aan de andere kant past het bliksemkarakter van deze thuis reis geheel bij 's mans listige manier van overleven: rusteloos en dus moeilijk grijpbaar. Veel Palestijnse kopstukken uit zijn organisatie hebben het leven gelaten bij bomaanslagen en andere incidenten. Voor de bescherming van Arafat tegen pogingen van Joodse kolonisten of van extreem Palestijnse groeperingen om hem te vermoorden, draagt Israël geen ver antwoordelijkheid in het autonome Gaza-gebied. Palestijnse politie heeft hier de wets- en ordehandhaving op zich geno men. Dat was onderdeel van de vredesregeling. Het zal nu een zware test worden voor de slagvaardigheid van dit jonge Palestijnse korps. In Israël zelf gaan leger en politie uiterst chaotische dagen tegemoet. Aan de vooravond van Arafats komst zijn de emoties hoog opgelopen. De onrustige en drei gende stemming geeft nauwkeurig weer hoe gevoelig en hoe omstreden de vredespolitiek in de Israëlische samenleving ligt. Toch is los van al deze nervositeit het bezoek van Arafat aan voormalig door Israël bezet en nu autonoom be stuurd Palestijns gebied ook te beschouwen als een door braak. Het vredesproces tussen Israël en zijn Arabische bu ren zal - als er bij dit bezoek geen ernstige dingen gebeuren die de voortgang kunnen verstoren - er weer een stuk verder mee kunnen komen. Arafat is tenslotte voor het merendeel van de Palestijnen de vrede-brenger; hij wordt diep vereerd, overal waar hij komt zijn menigtes wild enthousiast. In zijn directe omgeving mag hij dan als eigenzinnig, onbereken baar en zelfs autoritair bekend staan, - voor de grote massa is hij de man die de Palestijnen naar de toekomst van hun eigen staat zal leiden: het autonome bestuur in Gaza en Jericho is de eerste halte op die route. Volgende week zal Arafat in Pa rijs weer rond de tafel gaan met een Israëlische regeringsde legatie. Met Syrië en met Jordanië worden op het ogenblik belangrijke besprekingen gevoerd om tot een vredesregeling te komen. Kortom, er is van alles in beweging in de richting van een totale oplossing voor het nu al veertig jaar slepende Midden-Oostenconflict. Met zijn plotselinge terugkeer heeft Arafat veel op scherp gezet. Maar dit bezoek is, welke risico's er ook aan mogen kleven, onvermijdelijk. Het is per saldo de praktische uitwerking van de historische handdruk tussen Rabin en Arafat, vorig jaar zomer in de tuin van het Witte Huis in Washington. vdM. ASSEN (ANP) - Het aantal ge meenten in de provincie Dren the wordt na de voorgenomen gemeentelijke herindeling te ruggebracht van 34 naar tien. Gedeputeerde Staten van Dren the hebben het advies van de be trokken commissie overgeno men. Dat advies werd eerder deze week aan het Drentse provin ciebestuur uitgebracht. Belangrijk uitgangspunt bij de plannen is dat de gemeenten Hoogeveen, Emmen. Meppel en Assen voldoende ruimte krijgen om op eigen grondgebied wonin gen, bedrijven en stedelijke voorzieningen te realiseren. Zij moeten voor de regio belangrij ke functies kunnen blijven ver vullen op bijvoorbeeld het ge bied van de gezondheidszorg, onderwijs en cultuur. te veranderen vormde minister- Ritzen de commissie 'aanpas sing scholenbestand'. Deze moest bezien hoe vraag en aan bod beter in evenwicht te bren gen zijn. „Het heeft geen zin de koppen te tellen en zo de kleuren over de scholen te verdelen. Dan krijg je om de zoveel jaar een wis seling en eindeloze discussies", zegt De Cloe. Hij vindt het te recht dat veranderingen niet van bovenaf worden opgelegd, maar in de scholen zelf begin nen. Het basisonderwijs telt op het ogenblik ongeveer 25 samen werkingsscholen. waarin meer dan één richting aanwezig is. En ook tussen besturen wordt sa mengewerkt, bijvoorbeeld in Eindhoven. Het gaat hier om lo kale oplossingen die nog niet al tijd landelijk ingang en waarde ring vinden, aldus de commissie. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. ons^ooo ServicepuntBoekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck,'Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30-12.30 en van 13.30-17 00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84,50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving 29,00, jaarabonnement 326,50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75, ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3