Kritiek op milieuplan provincie F abrieksterrein wordt groenzone PZC aad Terneuzen egen sloop flats aan Alvarezlaan Leerkracht D. S. Jansen krijgt koninklijk goud Halt-folder wijst vakantievierende jeugd op de regels ergunning grotere varkensstal >t. Kruis onterecht afgegeven Groeiende economie heeft ruimte nodig in Rijn-Schelde Delta Handelskamers: aanscherpen regels ongewenst streek VRIJDAG 1 JULI 1994 z 1 1 Stijlvolle verfijning in Arnemuiden WSS6 <2^ /an onze verslaggever MIDDELBURG-Invoering van langescherpte Zeeuwse milieu- egels is ongewenst. Het provin ciaal bestuur moet zich houden aan de (inter)nationale regelge- ving en niet een stap verder wil- en gaan. Met name het voorne- ben om voor recreatieterreinen ten aanvullende milieu-eft'ect- rapportage in te voeren, is niet iinvol en onnodig zwaar belas- onze verslaggever djVLISSINGEN - Zodra de econo- ?-piie aantrekt krijgen industrie 5-tn bedrijfsleven in de Rijn- efechelde Delta problemen. Ze iHvorden dan geconfronteerd ?-|net een tekort aan terreinen en nrebrek aan voldoende infra structuur, vooral wegen. Dit aatste is vooral te wijten aan bestaande lange besluitvor- uiningstermijnen in Nederland financieringsvraagstukken gn Vlaanderen. Dat kan tot weg van werkgelegenheid Heiden. ^-Onderzoekers uit vooral ge- :t{neentelijke kringen in Neder- nand en België komen tot die ?|onclusie in het rapport 'Rijn- •spchelde-Delta, een ruimtelijk kfcconomische verkenning'. Ze nDnderstrepen daarin nog eens phet economisch belang van het in Europa, onderzoekers vernachten het karakter van de goede zal veranderen om- in toenemende mate in het -logistieke denken de beslissin gen aan het begin en het eind 1-jan de goederenstroom worden renomen. De eigenlijke bewer kingen zullen meer en meer in de -jnel opkomende Derde-Wereld landen gebeuren. Dit brengt met bch mee dat de zeehavens en het Jehele vervoer meer een dienst verlenend karakter krijgen en elatief minder grondstoffen en elatief meer halffabrikaten en Jindproducten te verwerken tend. Dit stellen de samenwer kende kamers van koophandel en fabrieken in een reactie op het provinciaal milieuplan Ke rend Tij n. De samenwerkende kamers vin den dat de recreatiesector in het plan toch al in een verkeerd dag licht wordt geplaatst. In Kerend Tij H staat onder meer dat re- creatiebedrijven een potentiële bron van milieuverontreiniging In de toekomstige ontwikkeling van de economie zal ook het be grip duurzame ontwikkeling - meer aandacht voor milieuas pecten - een toenemende rol spelen. Daarbij komt de eindig heid van de bestaande voorraad meer in beeld en zal in toene mende mate tot recycling moe ten worden overgegaan. Dat be tekent meteen minder aanvoer van grondstoffen en een veran dering in de goederenstromen op zich. Aanpassingen in de goe derenafhandeling zullen nodig worden, verwachten de onder zoekers. In het rapport wordt nogal geha merd op de beschikbaarheid van voldoende wegen voor het weg transport. Gebruik van andere transportvormen, zoals de trein, zal volgens het rapport veel tijd vergen en overschakeling op vervoer over water grijpt te diep in op de afhandelingstijd. Daar om pleiten de onderzoekers voor een optimaal gebruik van het openbaar vervoer voor het pen delverkeer in de pendelgewes ten van de Rijn-Schelde-Delta, zodat hoofdwegen kunnen wor den ontlast: „Een verslechtering van de achterlandverbinding met name over de weg kan de nu nog gunstige ontwikkeling van het gebied op termijn doen om slaan." De onderzoekers hebben hun studie aangeboden aan de ge meentebesturen in de delta, om die gemeenten van dienst te zijn bij het opstellen van een geza menlijk beleid voor de toe komst. vormen. Ook moet het recreatief gebruik van natuurgebieden worden afgestemd op de draag kracht van de natuur. De ka mers noemen dat een eenzijdige benadering. Ze wijzen erop dat de recreatie sector zich richt op kwaliteits verhoging, grotere verscheiden heid van het aanbod en seizoens verlenging. „Zonder dat sprake is van uitbreiding van verblijfs- capaciteit heeft de recreatieve sector hiervoor ruimte nodig, op de bedrijven zowel als daarbui ten (recreatief medegebruik)." De samenwerkende karpers her inneren eraan dat recreatie- en horecabedrijven in Zeeland de afgelopen jaren hebben aange toond verantwoord om te kun- Parkeerders in Sluis krijgen augustus hulp van een medewerkster SLUIS - Automobilisten die in Sluis een parkeerplaats zoeken worden daarbij vanaf augustus geholpen door een parkeerver- wijssysteem. De gemeenteraad stelde daar donderdagavond 135.125 gulden voor beschik baar. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het systeem vanaf juli in werking zou treden. De appa ratuur was echter niet tijdig le verbaar. Sluis krijgt binnenkort stads wachten die ook ingezet worden om te controleren op het parke ren. De gemeenteraad, waarvan donderdag slechts twee raadsle den (H. Masclee en C. van de Vij ver) en de twee wethouders aan wezig waren, stelde ook 6000 gul den beschikbaar voor een monu ment ter herdenking van de oor log en de bevrijding in 1944. In totaal is voor de herdenkings steen 7000 gulden nodig. Het be stuur van de stichting Sluis 700 jaar stelt zijn overschot van 1000 gulden ter beschikking. Het ontwerp is gemaakt door J. Boekhout. De steen krijgt de vorm van de contouren van de stad Sluis, terwijl in de steen scheurtjes worden aangebracht. Als naam voor het monument stelt de kunstenaar de 'geschon den stad' voor. nen gaan met natuur- en milieu belangen. Ze noemen als voor beelden initiatieven als zomer- bus, milieustraat op campings en glasinzamelingsproject ho reca. Controle De samenwerkende kamers heb ben bezwaar- tegen het uitbrei den van de controle bij bedrijven op het naleven van milieuregels. Ze merken op dat niet voor niets bedrijfsmilieuplannen en be drijfsinterne milieuzorg worden opgezet. De controle door de provincie verscherpen staat daarmee op gespannen voet, stellen de twee kamers. Er be hoort eerder sprake te zijn van het project Gebiedsgerichte benadering Kanaalzone wordt opgesteld. Wij vinden dat we met de inrichting van dit gebied een goede bijdrage leveren in het herstel van het evenwicht tussen wonen en werken in deze kern. Het is de bedoeling dat we in het ge bied rond de oude bezinkvij- vers van de suikerfabriek de natuur- zijn gang laten gaan. Van een echt stadspark is ove rigens geen sprake. Het ter rein wordt niet toegankelijk voor het publiek. Daar zijn ge gronde redenen voor. Aller eerst wordt het terrein groten deels begrensd door een spoorlijn en diepe watergang. Het toegankelijk maken van het gebied zou extra geld kos ten. Daarnaast ligt er in het gebied nog een diepe bezink- vijver, die een gevaar kan op leveren voor kinderen bij voorbeeld", legt Cerestar- woord voer der W. Neve uit. Corn Boys Neve sluit niet uit dat een deel van de groene buffer in de toe een vermindering van de con trole. De kamers zijn het niet eens met het schrappen van het midden- en kleinbedrijf als aparte 'doel groep' waarmee de provincie over Kerend Tij II overlegt. Juist voor deze sector moet het pro vinciaal bestuur milieu-acties bevorderen. komst nog een publieke func tie krijgt. Bedrijf en gemeente onderhandelen al geruime tijd over het verplaatsen van het voetbalcomplex van Corn Boys, nu ver buiten de kern gelegen, naar het meest zuid westelijke deel van het voor malige Suikerunie-terrein. „Wij zijn bereid om een deel van die gronden over te doen aan de gemeente, maar ja, met zo'n verplaatsing is heel wat geld gemoeid en de Sasse raad moet zich eerst nog uit spreken over het al dan niet doen van zo'n investering." Op het terrein van de oude suikerfabriek pal aan het ka naal Gent-Terneuzen zal door het maisverwerkende con cern in de toekomst kantoren en werkplaatsen gebouwd worden. „In eerste instantie zullen we het terrein aan de kanaalzijde fatsoeneren met bosschages en omheiningen. Dat gebeurt zodra de oude fa- brieksinstallaties, funderin gen en leidingen verwijderd zijn", aldus Neve. van onze verslaggeefster TERNEUZEN - Buitenlandse gasten lappen in Zeeuwsch- Vlaanderen nogal eens de regels aan hun laars. Een vuurtje sto ken op het strand. Kamperen in de natuur. Openbare dronken schap en drugsgebruik. Racen op rijkswegen. In luilekkerland Nederland mag toch alles? De folder 'Zeeuwsch-Vlaanderen, Alcohol, Drugs Rock 'n' Roll: Forget it!' wijst jongeren van vijftien jaar en ouder op de on juistheid van deze redenering. Zonder al te belerend te willen overkomen, wijzen de betrokken instanties - het Halt-buro, de po litie Zeeland en het Project Werk in Bewaking (het vroegere stads wachtenproject) - de jongeren die veelal voor de eerste keer zonder ouders op vakantie gaan, op wat absoluut niet wordt geto lereerd in Nederland. De bro chure verwijst daarnaast naar wat te doen wanneer de toerist zelf het slachtoffer is van een ver keersongeval of misdrijf. Tijdens vakanties worden soms gemakkelijk, en eigenlijk is dat gewoon menselijk, de remmen losgegooid, schrijft de voorzitter van de begeleidingscommissie A. Stahl-Hemelsoet in een bege leidende brief. Maar daarin gaan toeristen wel eens te ver. Dit gebeurt vaak uit onwetend heid, meent R. Dekker van het Halt-buro, dat als doel heeft jeugdcriminaliteit te voorko men en te bestraffen via alterna tieve straffen. Borden op het strand of langs de weg, die vrij- kampeerders attenderen op het kampeerverbod en snelheids duivels op de maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur, zijn alleen niet voldoende. De borden worden volgens Dekker behangen met vrolijke leuzen en affiches, zodat de oorspronkelij ke tekst niet meer te lezen is. Dekker heeft niet de illusie dat door de folder de criminaliteit sterk zal dalen. Wel kan het vol gens hem voorkomen dat men sen zeggen: 'Ik wist niet dat bar becuen zonder vergunning ver boden is. Hoe moeten wij dat we ten?' „Het is nadrukkelijk niet de be doeling om met een opgeheven vingertje de schoolmeester uit te hangen. Maar het kan geen kwaad nog eens extra op de ré gels te wijzen", aldus Dekker. De folder komt in een oplage van 3000 stuks in de politiebureaus, WV-kantoren, campings en ge meentehuizen te liggen. Exclusieve woningtextiel, accessoirés, meubelen en verlichting Langstraat 2-4, Postbus 8, 4340 AA Arnemuiden tel. 01182-1273/1544, fax 3712 Openingstijden: maandag t/m zaterdag en vrijdagavond. onze verslaggever ARDENBURG - De Raad van itate heeft de gemeente Aar- teruggefloten voor het ejerlenen van een vergunning 't uitbreiding van de veehou derij Lambreelits-Van Hee aan l|et Eiland in Sint Kruis. De ge- jiieente heeft de maatschap op Jrond van verkeerde beoorde- 'ingen een hinderwetvergun- ng afgegeven, concludeert de Enkelvoudige Kamer van de af deling bestuursrechtspraak naar aanleiding van een be zwaarschrift. Lambrechts heeft op grond van de afgegeven hinderwetvergun ning zijn varkensstal inmiddels uitgebreid. De uitspraak van de Raad van State heeft tot gevolg dat hij de stal weer moet ontrui men. Burgemeester mr E. F. Jongmans liet donderdag weten dat na de vakantieperiode met an onze verslaggever ERNEUZEN - Het voornemen an de woningbouwvereniging erneuzen om vier flatgebou- >en met 120 woningen aan de lvarezlaan in de Scheldestad slopen, is uitermate slecht ge- allen bij de Terneuzense ge- ïeenteraad. Het college van b ii w werd donderdagavond j'aadsbreed gemaand bezwaar an te tekenen tegen het plan an de corporatie. 66, PvdA, SGP en GroenLinks lenen dat de woningbouwver- figing een verkeerd pad is inge- agen door relatief goedkope oningen te onttrekken aan de LuuDmarkt en er koopwonin- en voor in de plaats te bouwen, e progressieve fracties en SGP •ezen dat op korte termijn de ;rhoudingen op de Terneuzen- i woningmarkt danig verstoord illen raken en dat het voor star- ts, jongeren, maar ook asiel- bekers straks praktisch onrno- lijk wordt aan een betaalbare lurwoning te geraken, et D66-raadslid J. de Zeeuw bnd dat de woningbouwvereni- ng beter geld kan uittrekken )or de renovatie van het appar- imentencomplex in plaats van slopen. Hij voorspelde ook roblemen bij het inrichten van ieuwe woonwagencentra in aamslag en Sluiskil. Temeer, 8 ndat de gemeente in die plaat- Mi slechts een twintigtal leuwe standplaatsen in ge- achten heeft, terwijl er op het te meren terrein aan de Bli- veide bij Sluiskil minstens 50 oonwagens staan. „Hoe lossen .je dat op?" vroeg hij zich af. entrum 'ethouder J. van Rooijen had een antwoord „Naast de terreinen in de oor u genoemde plaatsen moe ten we ook nog een centrum rea liseren in de kern Terneuzen. Daar moet ook nog een aantal standplaatsen komen", zei hij. De wethouder liet doorscheme ren dat ook het college weinig voelt voor het plan van de corpo raties om de flats te slopen. „De woningbouwvereniging kan be sluiten om de sloop uit te voeren, maar dan moet dat besluit ter goedkeuring aan de gemeente worden voorgelegd. Als wij de beslissing van de corporatie niet willen en kunnen onderschrij ven, kunnen wij de staatssecre taris vragen het besluit onge daan te maken." Van Rooijen deelde de zorg van de raadsfracties over het ont trekken van goedkope huurwo ningen aan de woningmarkt, maar hij zei daarbij ook dat de gemeente niet altijd een greep heeft op die ontwikkelingen. De recente verkoop van het appar tementencomplex De Dukdalf in Terneuzen en de plannen van de nieuwe eigenaar om de appar tementen in de verkoop te bren gen noemde hij een sprekend voorbeeld. Stadskantoor De ontwerpen van architect Koen van Velzen voor het nieuwe stadskantoor vielen re delijk in de smaak bij de raad. Alleen D66 was niet bepaald ly risch over het plan voor het ne gen verdiepingen tellende kan torencomplex. De fractie gunde de architect niettemin het voor deel van de twijfel. Voor één ding moet Van Velzen volgens de raad wel zorgen: voor een goede toegang tot de pu blieksruimten voor gehandicap ten. Dat hij daarmee geen reke ning gehouden heeft, vonden verschillende fracties niet ac ceptabel. Van Rooijen beloofde daarop een onderzoek. Lambrechts naai- een oplossing- zal worden gezocht. De agrariër kreeg in 1982 van de gemeente een vergunning voor de inrichting van een landbouw bedrijf, veehouderij annex mest- opslag. Een jaar later kreeg hij toestemming voor uitbreiding van zijn bedrijf met een stal voor 65 zeugen. In 1992 keurde de ge meente zijn aanvraag goed voor de bouw van een opslagloods en veestalling voor het houden van 250 mestvarkens, 350 biggen, 25 kalveren. 4 stieren en 50 stuks jongvee. Een verzoek tot uitbrei ding van het aantal zeugen in de varkensstal werd geweigerd, omdat die ontwikkeling volgens de gemeente stankoverlast voor dë 45 meter verderop staande woning zou opleveren. Stankoverlast Juist ook om reden van 'ontoe laatbare stankoverlast' heeft de Raad van State het bezwaar schrift van de (inmiddels ver huisde) buurman gegrond ver klaard en de hinderwetvergun ning vernietigd. Volgens de Staatsraad had de gemeente het gehele bedrijf bij de aanvraag van de vergunning moeten be trekken en niet slechts het nieu we gedeelte. Daardoor doet het niet ter zake dat de stal met de extra mest varkens aan de andere kant van het bedrijf staat. Ook het argu ment dat de varkens alleen zo mers in de stal staan Cs winters is de ruimte bedoeld voor rund vee) doet volgens de Staatsraad niets af aan de berekende stan koverlast. Grote markt in centrum Hulst HULST - De Hulster binnen stad verandert zondag 3 juli in een marktplaats. Binnen de wallen, waar alle. snelverkeer zal worden geweerd, zijn dan tussen de 150 tot 200 marktkra men te vinden. De winkels zijn vanaf 10.00 uur open en rondom de basiliek proberen twintig standwerkers hun waren luid keels aan de man te brengen. De ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en de ambu lante handel willen via de 'zo- merjaarmarkt', waarbij alle on dernemers voor extra aanbie dingen zorgen, het imago van Hulst als koopstad extra cachet geven. Kinderen kunnen zich onder meer vermaken op een op de Houtmarkt opgesteld spring kussen. Burgemeester A. Kes- sen opent de eerste zomerjaar- markt offficieel om 11.30 uur. van onze verslaggeefster HOEK - Mevrouw D. S. Jan sen kreeg donderdag uit han den van burgemeester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen een koninklijke onderschei ding. Zij ontving de ere-me- daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Na ssau, omdat zij meer dan 45 jaar verbonden is geweest aan de christelijke basis school 't Kompas in Hoek. Dina Jansen neemt aan het eind van het schooljaar 199É '94 afscheid als leerkracht van de Hoekse basisschool, om dat ze in augustus de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt. Al in 1946 was Jansen werkzaam op de school. Des tijds nog niet als lerares, maar als helpster. De notulen van de bestuursvergadering van de schoolvereniging van 2 april maken melding van haar benoeming als medewerkster. In 1952 behaalde zij haai- akte voor onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs. Daarna werd ze hoofdleidster bij het kleuteronderwijs en in 1983 slaagde ze voor het di ploma voor volledig bevoegd onderwijzeres. Zorgen Jansen wordt alom geprezen om haar inzet en motivatie. Ze heeft altijd meegewerkt om de ontwikkelingen in het onderwijs en in de school te blijven volgen. Tijdens de fu siebesprekingen tussen de kleuterschool en de lagere school maakte zij zich, als hoofdleidster van de kleuter school, zorgen om haai- kleu ters. Ze was bang dat de speel se ontwikkeling van de kinde ren in gevaar zou komen en op de nieuwe basisschool ver vangen zou worden door een ontwikkeling die zich te veel richt op het leerproces van de kinderen. In 1985 kwam zij voor de groe pen 3 en 4 te staan. Daarvoor begeleidde zij de groepen 1 en 2. Jansen was op school het aanspreekpunt voor het pro ject Weer Samen Naar School. Mevrouw D. S.Jansen met haar koninklijke onderscheiding. foto Charles Strijd Het terrein van de voormalige Suikerunie waar Cerestar een groenzone heeft gepland. foto Charles Strijd van onze verslaggever SAS VAN GENT - Cerestar Benelux bv in Sas van Gent wil dertig hectare van het aangekochte Suikerunie-ter rein reserveren voor uitbrei dingen in de nabije toekomst. Tien hectare zal gebruikt worden voor kantoren, labo ratoria en werkplaatsen, de overige twintig hectare die het dichtst bij de kern Sas van Gent liggen krijgt de be stemming 'groene buffer'. Cerestar is tot op heden het enige bedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen dat een substan tiële bijdrage geleverd heeft in de uitvoering van het plan van aanpak voor de Kanaal zone. De aankoop van het Sui- kerunieterrein en de sloop van de voormalige suikerfa briek kostte het bedrijf mil joenen. „De groenzone die we tussen bedrijf en de kern Sas van Gent willen creëren past vol ledig in de stedebouwkundige visie voor Sas van Gent die momenteel in het kader van De nacht van 30 juni op ljuli 1944 is voor het joodse echtpaar Lezer-Gosschalk uit Middelburg blij ven voortleven als de dag waarop het in de Koude- kerkse schuilplaats werd ontdekt. Al in maart 1942 worden de Zeeuwse joden gedwongen naar Amster dam te verhuizen. Het Middelburgse echtpaar Lezer hoort daar ook bij, maar ziet kans ergens onder te dui ken. Twee en een halfjaar verblijven Louis en Elisa beth op drie verschillende adressen. In februari 1944 kunnen ze terecht in de graanschuur van boer Joost Vos in Koudekerke. Die heeft op de zol der een kamer afgetimmerd. Er staat een bed, een tafel en een stoel, maar voorde Lezers lijkt het wel een hotel kamer. „We waren veel in de keuken van de naastgele gen woning", zegt mevrouw Lezer terugkijkend. „Daar aten we samen met het gezin. Als we het erf over gingen stond er altijd iemand van de familie op de uitkijk. Wanneer er tijdens het eten iemand om melk kwam. kropen we met bord en al in een diepe kast in de keu ken. Dat was wel benauwd hoor. En mijn man hoestte nogal veel". Op zondag gingen Louis en Elisabeth wel eens achter in de wei. „Maai- verder kwamen we niet buiten". Na vijf maanden van angstige onzekerheid wordt het echtpaar op die laatste juni-nacht door NSB'ers in de schuilplaats ontdekt. Louis ziet kans te ontsnappen. Hij weet zich tot de bevrijding in Krabbendijke te ver schansen. Elisabeth komt in een kamp in Theresien- stadt terecht. Joost Vos wordt opgesloten in kamp Amersfoort. „Ik snap eigenlijk nog steeds niet goed hoe we er door gekomen zijn", stelt mevrouw Lezer vast. „Ik geloof dat onderduiken erger is dan in een kamp zitten. Die voortdurende angst gepakt te worden Wie het echt paar verraden heeft is nooit duidelijk geworden. Maar mevrouw Lezer heeft wel vermoedens. „Er was er maar één die wist dat we daar zaten". Mevrouw Lezer wijst op een foto de plaats aan waar zij en haar echtgenoot geruime tijd waren ondergedo ken. foto Ruben Oreel samenstelling: Jacques Cats De terugkeer van de wingchair. Tijdloos. Onnavolgbaar comfor tabel in een prachtige vorm. Let op de verfijnde afwerking. U ziet het in elk detail. Bewonder het hout, de koperen nageltjes, de poten. Ruik het leer en geniet van de stof. Het geheim van een succesvol interieur, waar zelfs gasten welkom zijn. i n r e

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 37