Verwarring over toeristenbelasting Zierikzeese disco wil lichtbundels op dak Kunstenares verliefd op Schouwen Raad Duiveland wil budgetfinanciering voor De Zuidhoek Bibliotheekstichting oneens met korting 14.000,- subsidie Handreiking van de provincie aan Borsele over WOV Raad Kortgene valt over beslissing raad Wissenkerke Raad Bruinisse akkoord met renovatie kleuterbad van onze verslaggever KORTGENE - Ongepast en on wenselijk. Zo oordeelden diver se Kortgeense raadsfracties donderdagavond over liet feit dat reeds uitspraken zijn ge daan over de hoogte van de Noordbevelandse toeristenbe lasting volgend jaar. Zowel de stuurgroep die de gemeentelij ke herindeling voorbereidt, als Motorjacht uitgebrand van onze verslaggever KORTGENE - Een Belgisch motorjacht is donderdagmid dag uitgebrand in het Veerse Meer, bij camping De Paarde- kweek in Kortgene. De eigenaar was in de buurt aan het zwem men en zag de boot opeens in brand staan. De schade wordt geschat op 75.000 gulden. De polyester boot van zeven me ter lang lag bij de camping ten anker. De brandweer werd even voor vier uur gewaarschuwd. De korpsen van Kortgene en Co- lijnsplaat moesten het water over enkele honderden meters bosrijk gebied aanvoeren. Daar om werd besloten het motor jacht naar de haven van Kortge ne te slepen en het bluswerk daar voort te zetten. Veel mocht dat niet baten, want de boot was nagenoeg uitgebrand toen het bluswerk twee uur later kon wor den gestaakt. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de ooi-zaak van de brand. De brandweer ver wacht echter dat die wel altijd onbekend zal blijven. ZIERIKZEE Zierikzee Actief - Het zo- merprogramma van Zierikzee Actief beslaat acht dinsdag avonden, van 5 juli tot en met 12 augustus. Het programma is verdeeld in zomeractiviteïten (5 en 12 juli, 16 en 23 augustus) en toeristendagen 19 en 26 juli, 2 en 9 augustus). De eerste zomerac- tiviteit 5 j uli) vi ndt plaats op het Havenplein. Het poppentheater geeft tussen 11.00 en 16.30 uur di verse optredens. De band Music Minded zorgt voor de muzikale omlijsting. de raad Wissenkerke hebben zich daarover uitgelaten. Uit spraken waarover gisteravond de nodige verwarring bestond. Niet iedereen leek ervan door drongen dat het slechts gaat om een voorlopige indicatie. Een kleine raadsmeerderheid van Wissenkerke stemde maandag avond in met een bedrag van ze ventig cent per persoon per overnachting. De raad Kortgene nam gister avond geen beslissing. In Wis senkerke is het gebruikelijk re- creatie-ondernemers tijdig te in formeren over de hoogte van het tarief. Het bedrag van zeventig cent is genoemd door de stuur groep die de fusie voorbereidt van Wissenkerke en Kortgene tot één gemeente Noord-Beve land. Beide gemeenten zijn daarin vertegenwoordigd. Al leen de toekomstige gemeente raad van Noord-Beveland kan het bedrag definitief vaststellen. Ongepast De toeristenbelasting stond niet op de reguliere agenda van de raad Wissenkerke, maar werd ter sprake gebracht door de Kiesvereniging Noord-Beve land. Die partij vraagt zich on der meer af in hoeverre recrea tie-ondernemers zich straks kunnen beroepen op de medede ling van de stuurgroep. „Het is ongepast als de zittende raad een bedrag gaat noemen voor volgend jaar", aldus D. L. de Pree. De gang van zaken bevreemdt ook andere Kortgeense fracties. J. Weber (CDA): „Ondernemers bereiden nu hun stukken voor. Die houden rekening met zeven tig cent. Maar wat gebeurt er als het 75 cent moet worden. Wat heeft de nieuwe raad dan nog in de melk te brokkelen?" J. de Looff deed namens de PvdA een duit in het zakje: „Stel dat het met andere belastingen straks op dezelfde manier gaat. Zo valt straks niet te werken in de nieu we raad. Ik wil niet voor het blok worden gezet." En F. P. Maas (WD) zag in Wissenkerke de kwade genius. „Ze moeten daar ophouden allemaal rare voor stellen te -doen. Voorstellen die uit hun eigen koker komen." Wethouder J. A. de Looff-De Wild deed haar best alle misver standen uit de wereld te helpen. Ze maakte nogmaals duidelijk dat de wil van de stuurgroep nog geen wet is. van onze verslaggeefster NIEUWERKERK - De gemeen te Duiveland stelt voor budget financiering in te voeren voor het werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in Zierikzee. Op die manier moet worden voorko men dat de Schouwen-Duive- landse gemeenten voor onver wachte financiële tegenvallers komen te staan. De raad schaar de zich donderdagavond una niem achter dit voorstel dat binnenkort zal worden inge bracht op een vergadering van AARDENBURG - De stichting gemeenschappelijke openbare bibliotheken West-Zeeuwsch- Vlaanderen is het niet eens met de korting die het Samenwer kingsverband welzijnsbeleid West-Zeeuwsch-Vlaanderen haar heeft opgelegd. Het gaat om 14.000 gulden die gekort wordt in verband met het opheffen van de toeristenbiblio theek, de zogenaamde 'pipokar'. De bibliotheek kreeg daarvoor 10.000 gulden van de gemeenten Oostburg en Sluis en haalde 4000 gulden uit de eigen midde len. Het bibliotheekbestuur vindt het niet terecht dat nu 14.000 in plaats van 10.000 gul den wordt gekort. Tevens wil het Fietsendief aangehouden VLISSINGEN - Door de oplet tendheid van een inwoner van Vlissingen heeft de politie woensdag een fietsendief kun nen aanhouden. De Vlissinger zag 's middags ie mand die zich verdacht gedroeg bij gestalde fietsen in de Burge meester van Woelderenlaan in Vlissingen. Uit voorzorg noteer de hij het kenteken van de auto van de man en meldde het voor val aan bij de politie. Nóg geen half uur later werd bij de politie aangifte gedaan van fietsendiefstal. De politie hield de verdachte, een 48-jarige Vlis singer. aan in zijn woning. Tij dens het verhoor bekende hij vijf fietsendiefstallen. burgemeesters, wethouders en secretarissen. Daarnaast wil Duiveland een eventuele maximalisatie van het aantal wsw-ers ter sprake brengen. Raadslid L. Meerman (SGP/RPF) kon hiermee instem men maar vroeg daarbij wel aan dacht voor de zwakkeren in de samenleving. Die mogen van hem niet de dupe worden van eventuele aangescherpte finan ciële regels. „We moeten er met elkaar voor zorgen dat deze mensen ook in de toekomst niet buiten de boot' vallen." 'bieb'bestuur zo'n 3500 gulden subsidie om vanuit de bestaan de vestigingen meer service te verlenen aan toeristen om op die manier het verlies van de voor ziening voor de toeristen te com penseren. Het samenwerkings verband wil aan dat verzoek vol doen. Het bezwaarschrift van het bibliotheekbestuur is nog in behandeling. Dat bleek tijdens de vergadering van het Samenwerkingsver band, woensdagavond in Aar denburg, die was belegd om de begroting 1995 voorlopig vast te stellen. Daar werd ook bekend dat uit bezuinigingsoverwegingen het aantal sta-uren van de bibliobus iets wordt ingekrompen. De maatregel is (noodgedwongen) door het bibliotheekbestuur zelf aangedragen. In de begroting is door het dage lijks bestuur een korting tot stand gebracht door het aantal uren van de stichtingen Welzijn voor Ouderen en de Centrale voor jeugd- en jongerenwerk in te krimpen. Een verhoging van subsidies zit er voorlopig nog niet in. Het samenwerkingsver band hanteert al verschillende jaren de nul-lijn. De algemeen bestuursleden hadden weinig aan te merken op de begroting. Wellicht was het feit dat het Nederlands elftal op dat moment de wedstrijd tegen Marokko speelde daar debet aan. De vergadering had een on rustig verloop omdat in een aan grenzende zaal de wedstrijd via de televisie was te zien. Kunstenares Christhel Mulders—Martens met één van haar aquarellen. foto Pieter Honhoff Expositie in hotel Zeeuwse Stromen in Renesse van onze verslaggever NOORDWELLE - Haar aquarellen gaan als warme broodjes over de toonbank. Niet alleen natuur maar ook historische mo numenten en stadsgezichten vindt ze 'lekker' om te schilderen. Hoewel Christhel Mulders-Martens uit Noordvvelle twee keer per jaar uitwijkt naar Frankrijk, haalt ze vooral haar inspiratie van Schouwen-Duiveland. „Een wens van mij is Moriaanshoofd bij slecht weer te schilderen. Het maakt niet uit of het koud is of warm, daar moet ik gaan zitten." Haar eerste expositie opent vandaag, vrijdag, in hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Schouwen-Duiveland heeft een bijzonder plekje in haar hart, ver telt ze geestdriftig. „Ik kom hier mijn hele leven al. Vroeger was dit onze vaste vakantiebestemming. Dan moest je nog met de pont." Twee jaar geleden besloot de geboren Brabantse definitief voor Zeeland te kiezen. „Niet alleen vanwege het landschap, ook om de mensen. Een echte Zeeuw daar kun je van op aan. Van Brabanders kun je dat niet meer zeggen." Tal van plekjes op het eiland heeft ze al op het doek vastgelegd. Zowel de monumenten van Zierikzee als het platteland. „En de zonsondergang natuurlijk. Die is hier fantastisch." De verkoop van haar kunst loopt als een trein. Vaak wordt tij dens het schilderen al een bod gedaan. „Vooral als mensen het gebouw of gebied goed kennen." Ook in Frankrijk groeit haar klandizie snel. De schilderijen die ze daar maakt worden vrijwel onmiddellijk gekocht. Door mond-tot-mond reclame is ze al een bekende aan het worden in het Champagnegebied. „Het zijn lu cratieve reisjes. Maai' ik schilder niet om de commercie hoor," voegt ze snel toe. „Het plezier staat voorop." Mulders deelt dit gevoel sinds kort met enkele groepjes leerlin gen die ze de eerste beginselen van het schilderen bijbrengt. Sa men trekken ze elke week een paar uur de natuur in. De animo hiervoor is ook overweldigend. „Ik hoef nauwelijks een adverten tie te plaatsen." Mulders wil de leerlingen veel aandacht geven. Dit ontbeerde ze tijdens haar periode op de kunstacademie. „Daar kwamen ze eens in de twee uur langs en zeiden 'Leuk, ga zo maar verder"'. Ook beschikt ze sinds november vorig jaar over een eigen atelier, thuis in Noordwelle. „Ik zou graag m'n hele leven willen inrichten met kunst. Maar dat gaat natuurlijk niet." De expositie in het hotel in Renesse duurt nog enkele maanden en wordt tussentijds vernieuwd. M - s&s -• De discotheek Vanity in Zierikzee kampt al jaren met geluidoverlast. De eigenaar z vestigen. i zijn bedrijf graag buiten de stad willen foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - De Zierikzeese discotheek Vanity kan vol gens exploitant T. van Rees maar het beste verhuizen naar een locatie buiten de stad. De problemen rond ge- luidoverlast blijven naar zijn idee onoplosbaar. Voorts wil hij, zolang zijn zaak nog ge huisvest is in een woonwijk, de aandacht van potentiele bezoekers trekken door mid del van een 'skybeam-projec- tor'. Een dergelijk apparaat produceert vijftien sterk ge bundelde witte lichtstralen die in de lucht figuren vor men. „Als we dat op het dak zetten zijn we van een afstand van zes kilometer te herken nen." Geluidoverlast is al jaren een probleem voor de in de Bedde- weeg gevestigde discotheek. Omwonenden klagen onder meer over dreunende muziek, bezoekers die buiten op luide toon praten en komende en vertrekkende auto's. In de loop der tijd heeft Van Rees di verse isolerende maatregelen getroffen, maar die zijn niet af doende gebleken om de klach- tenstroom te doen verminde ren. De beste oplossing voor de vol gens Van Rees onoplosbare problemen zou verplaatsing naar de rand van de stad zijn. Zo zou hij het liefst langs de weg naar Renesse een uit gaanscentrum willen realise ren met verschillende moge lijkheden. Zo zou daar een dis co, een café-bar met Neder- landstalige muziek, een sa loon. een speelhal en een eet gelegenheid moeten komen. De exploitant zegt. al diverse aanbiedingen op zak te heb ben van landbouwers die voor dit doel graag een stuk grond willen afstaan. Grootste probleem is nu de fi nanciële kant van de zaak. De gemeente heeft hij verzocht zich borg te stellen voor ander half miljoen gulden. Maar die heeft inmiddels laten weten daarvoor geen belangstelling te hebben. „We willen te allen tijde precedentwerking voor komen. Gaan we op dit ver zoek in, dan staan morgen tien andere ondernemers bij ons op de stoep", aldus gemeentelijk woordvoerder P. J. Verkaart. Maar Van Rees staat niet stil. Die heeft inmiddels contact gezocht met 'iemand die goed in de slappe was zit' en die hem wil helpen een disco op een an dere locatie te realiseren. „Ik hoop maar dat de gemeente wil meewerken met vergun ningen. Doet zij dit niet dan blijven we doortobben. Om wonenden en ook ikzelf zou den met een dergelijke hou ding niet gebaat zijn." Op korte termijn wil Van Rees een skybeamprojector op het dak van zijn discotheek laten plaatsen. Daarmee hoopt hij extra bezoekers te trekken. Momenteel vinden vooral toe risten Vanity moeilijk te vin den vanwege de ligging buiten het centrum. Maar ook tegen over dit voorstel staat de ge meente niet positief. Dergelij ke lichtbundels zouden over last veroorzaken voor omwo nenden en automobilisten. Voorts zou het stadsgezicht van Zierikzee door deze stra len ernstig worden aangetast. Van Rees noemt deze argu menten onzin en gaat in be roep. „In een grote stad kan het toch ook. Waarom hier dan niet. In Zierikzee lopen ze ge woon een beetje achter." van onze verslaggever HEINKENSZAND - Met gede puteerde staten valt te praten over een weg naar de Wester- schelde Oever Verbinding die het buitendijks natuurgebiedje de Staartsche Nol ontziet. In dat geval wordt het tolterrein voor de WOV verschoven in de rich ting van het Sloegebied. Verder moeten dan maatregelen wor den genomen om de omgeving van de WOV-weg er wat aan trekkelijker uit te laten zien. Hiervoor wordt gedacht aan de suggestie die het gemeentebe stuur van Borsele heeft voor het gebied Sloerand. Dit alles zou neerkomen op een bedrag van zo'n 20 miljoen gulden. Dat vertelde gedeputeerde ing J. I. Hennekeij donderdagavond na afloop van een informatie avond over de WOV in het Bor- selse gemeentehuis te Heinkens- zand. Hij voegde er aan toe dat in dat geval nog wel een oplos sing gevonden moet worden voor de nadelen die boeren van deze constructie ondervinden. In deze variant gaat de WOV- weg onder de Monsterweg bij Borssele door. Door die verlaag de ligging wordt het dorp min der geïsoleerd. Met deze opstelling van de pro vincie is het aantal knelpunten dat tussen gemeente en provin cie nog bestaat over de aanleg van de Westerscheldetunnel, voor zover het Borsels grondge bied betreft, tot één terugge bracht. Dat is de plek waar de tunnel boven de grond komt. Als het aan Borsele ligt komt die tunne1 voorbij de Staartsche Nol in de richting van Borssele bo ven. Actiegroepen Samen met de andere wensen van de gemeente gaat dat 340 miljoen gulden extra kosten. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vindt het maatschappelijk niet verant woord om al dat geld uit te geven voor een klein stukje weg, gaf hij op de informatiebijeenkomst nog eens aan. Voor die bijeenkomst waren ac-E tiegroepen, dorpsraden en be- L wonerscomités uitgenodigd. Ze L kregen uitleg en mochten vra- L gen stellen over de nota die Bor- L sele, de provincie en een inge- L nieursbureau hebben opgesteld om de problemen en oplossin-1 gen in kaart te brengen die aan- landing van de WOV in Borsele met zich meebrengt. Dinsdag 71 juli vergadert de gemeenteraad L over de nota. Voorafgaand aan die vergadering mag iedere Bor-1 selse burger bij wijze van in-r" spraak zijn zegje doen over dit) onderwerp. Het merendeel van de woord voerders van actiegroepen en dorpsraden voelde niet veel voor een WOV ui Borsele en al hele maal niet vlak bij Ellewoutsdijk, Verschillende suggesties die ze aandroegen zijn evenwel vol gens Van Gelder en gedeputeer de Hennekeij niet haalbaar, te duur of niet aan de orde. C. Traas uit Ellewoutsdijk: „Begrijp goed dat we vechten voor ons stiltege- bied." En P. Duinkerke uit Bors sele - geen tegenstander van de WOV - wees er op dat Borssele al zo veel over zich heen heeft ge-n kregen aan stank, lawaai en overlast. Grens „Waar ligt de grens, wanneer zeggen mensen: we verlaten het dorp en trekken weg vroeg hij zich af. R. 't Hart van de actie groep 'Ellewoutsdijk zegt nee te gen de WOV' sprak de hoop uit dat de gemeenteraad van Borse le zijn rug recht houdt en niet toegeeft aan de verlangens van de provincie. Van Gelder be greep de zorg van de inwoners' van Borssele en Ellewoutsdijk best, zei hij. Hij voegde er aan' toe dat ook hij het landschap van Borsele waardeert en er re gelmatig wandelt. Dat neeml volgens hem niet weg dat del WOV voor Zeeland van hel grootste belang is voor de econo mie en de sociaal-culturele con tacten tussen Zeeland boven en1 Zeeland onder de Westerschel- de. van onze verslaggever BRUINISSE - Het kleuterbadje van Bruinisse is gered. De raad is bereid 105.000 gulden uit te trekken voor renovatie van het bad aan de Deltastraat. C. van den Berge (Lijst Van de Velde) steunde het voorstel aanvanke lijk met moeite. Hij stelde voor het 'zaakje over de zomer heen te tillen'. Van den Berghe vrees de dat de gemeente voor te veel onvoorziene kosten zou komen te staan. „Er komt toch weer een ton bij." Burgemeester A. Vogelaar ver trouwde het raadslid toe dat met de kosten al rekening was ge houden bij de begroting. „We wisten dat we moesten uitgaan van een fors bedrag. In ieder ge val boven het ton. Ik heb dan ook geen behoefte om het voor stel terug te nemen." De meest gunstige prijs voor de renovatie bedroeg aanvankelijk 150.000 gulden. Na overleg met diverse bedrijven bleek een kunststof constructie op 105.000 gulden uit te komen. SGP'er A. Mol wil de nog weten of kunststof een evenlange levensduur had als brons. Volgens Vogelaar zijn bei de stoften kwalitatief gelijk waardig. De CDA-fractie pleitte in een in- Aanvaring in kolk Bruinisse vap onze verslaggeefster BRUINISSE - In de Krammer sluizen te Bruinisse deed zich woensdag om 20.15 uur een aan varing voor tussen het motor tankschip Oranje 13 en het mo torvrachtschip Keizersgracht. De Keizersgracht, geladen met 250 ton cement, lag over bak boord gemeerd in de oostelijke sluiskolk. De Oranje 13, die een lading nafta had gelost, kwam de sluiskolk ingevaren en wilde achter de Keizersgracht meren. Hierbij wilde de schipper ge bruik maken van de boeg schroef, die echter niet naar- be horen werkte. Bij het onderzoek naar de aanvaring, dat aan boord van beide schepen werd uitgevoerd, bleek dat de lagers in de overbrenging van de boeg schroef van de Oranje 13 eruit- waren gelopen. Bij de aanvaring liep de Keizersgracht een inge deukte boeiing op en werd de au tokraan ontzet. MIDDELBURG gezonden voorstel voor parkeer havens in De Dreef. Met di1 komst van het postagentschap, naar deze straat zouden zich 'le vensgevaarlijke situaties' voor doen, aldus de fractie. „Bezoe kers parkeren de auto veelal voor de deur van het kantoor on danks het stopverbod," lichttf CDA'er N. P. de Danschuttei' toe. De overige raadsleden za gen de noodzaak van parkeerha vens niet in. „Ik kom er drie keeif; per dag en ik heb nog nooit eer levensgevaarlijke situatie ge zien," zei J. L. Kempe (Lijst Var de Velde). M. C. Maaskant-Ok kerse (Algemeen Belang) be schouwde de stilstaande auto' juist als 'prima verkeersrem mende middelen'. „Er staat al tijd wel een auto geparkeerd Dat remt af." Van den Berge ver baasde zich over de snelheic', waarmee het CDA het voorste af wilde handelen. Hij had ver wacht dat het eerst in diverst commissies aan bod zou komen De Danschutter repliceerde t< willen kijken of er 'politieke wil voor het voorstel bestond. „Dié is dus niet aanwezig," conclu deerde wethouder G. E. Houte) kamer. weekend diensten TFT Geslaagd - Aan de Katholie ke Hogeschool in Tilburg is An toinette van der Gruiter uit Mid delburg geslaagd voor het exa men leraar biologie/gezond- heidskunde 2e graads. Matty van der Gruiter-Van Offenbeek uit Sint-Laurens slaagde aan de Hogeschool Rotterdam en Om streken voor het examen leraar verpleegkunde 2e graads. Sandy Westerhof, afkomstig uit Mid delburg, is aan de Hogeschool in Eindhoven afgestudeerd als po- do-therapeut. 2 en 3 juli 1994 CENTRAAL ALARMNUMME 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.0L' uur: C. H. G. Daniëls, Kievi straat 2. Zierikzee, tel. 0111( 13410. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou- wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.0 uur: Renesse/EUemeet: J. Flach en S. W. H. M. Simons, te 01^16-1280; Burgh-Haamstede G. van Beek-Verbeek en J. Ph. F Stenger, tel. 01115-1861; Broi(' wershaven/Scharendijke: L. I M. Bruel en J. J. Roth, Markt 3: Brouwershaven, tel. 01119-1281 spoednummer 2204. Spreekuur van 11.30-12.00 uut' en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oo: terland, vrij. 18.00-ma. 08.0 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg Bruinisse, tel. 01113-2120. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zie rikzee, tel. 01110-13016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee'. Dam 18l tel. 01110-12906, geopend za. var1 09.00-12.30 uur en van 16.30 17.30 uur. Zo, van 12.00-12.30 uuf en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel 01100-51177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): Fr. Schiph pers, p/a Zierikzee, tel. 01 17785.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 36