Verwarring over toeristenbelasting Verbouwing 't Beest in Goes verloopt vlot Feiten maken boekje over Gasthuis Goes saaie kost Handreiking van de provincie aan Borsele over WOV Protesten tegen komst spekbakkerij li SS Raad Kortgene valt over beslissing raad Wissenkerke BORSALINO van onze verslaggever KORTGENE - Ongepast en on wenselijk. Zo oordeelden diver se Kortgeense raadsfracties donderdagavond over het feit dat reeds uitspraken zijn ge daan over de hoogte van de Noordbevelandse toeristenbe lasting volgend jaar. Zowel de stuurgroep die de gemeentelij ke herindeling voorbereidt, als Motorjacht uitgebrand van onze verslaggever KORTGENE - Een Belgisch motorjacht is donderdagmid dag uitgebrand in het Veerse Meer, bij camping De Paarde- kweek in Kortgene. De eigenaar was in de buurt aan het zwem men en zag de boot opeens in brand staan. De schade wordt geschat op 75.000 gulden. De polyester boot van zeven me ter lang lag bij de camping ten anker. De brandweer werd even voor vier uur gewaarschuwd. De korpsen van Kortgene en Co- lij nsplaat moesten het water over enkele honderden meters bosrijk gebied aanvoeren. Daar om werd besloten het motor jacht naar de haven van Kortge ne te slepen en het bluswerk daar voort te zetten. Veel mocht dat niet baten, want de boot was nagenoeg uitgebrand toen het bluswerk twee uur later kon wor den gestaakt. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de brand. De brandweer ver wacht echter dat die wel altijd onbekend zal blijven. Z1ERIKZEE Zierikzee Actief - Het zo- merprogramma van Zierikzee Actief beslaat acht dinsdag avonden, van 5 juli tot en met 12 augustus. Het programma is verdeeld in zomeractiviteiten (5 en 12 juli, 16 en 23 augustus) en toeristendagen (19 en 26 juli, 2 en 9 augustus). De eerste zomerac- tiviteit (5 juli) vindt plaats op het Havenplein. Het poppentheater geeft tussen 11.00 en 16.30 uur di verse optredens. De band Music Minded zorgt voor de muzikale omlijsting. de raad Wissenkerke hebben zich daarover uitgelaten. Uit spraken waarover gisteravond de nodige verwarring bestond. Niet iedereen leek ervan door drongen dat het slechts gaat om een voorlopige indicatie. Een kleine raadsmeerderheid van Wissenkerke stemde maandag avond in met een bedrag van ze ventig cent per persoon per overnachting. De raad Kortgène nam gister avond geen beslissing. In Wis senkerke is het gebruikelijk re creatie-ondernemers tijdig te in formeren over de hoogte van het tarief. Het bedrag van zeventig cent is genoemd door de stuur groep die de fusie voorbereidt van Wissenkerke en Kortgene tot één gemeente Noord-Beve land. Beide gemeenten zijn daarin vertegenwoordigd. Al leen de toekomstige gemeente raad van Noord-Beveland kan het bedrag definitief vaststellen. Ongepast De toeristenbelasting stond niet op de reguliere agenda van de raad Wissenkerke, maar werd ter sprake gebracht door de Kiesvereniging Noord-Beve land. Die partij vraagt zich on der meer af in hoeverre recrea tie-ondernemers zich straks kunnen beroepen op de medede ling van de stuurgroep. „Het is ongepast als de zittende raad een bedrag gaat noemen voor volgend jaar", aldus D. L. de Pree. De gang van zaken bevreemdt ook andere Kortgeense fracties. J. Weber (CDA): „Ondernemers bereiden nu hun stukken voor. Die houden rekening met zeven tig cent. Maar wat gebeurt er als het 75 cent moet worden. Wat heeft de nieuwe raad dan nog in de melk te brokkelen?" J. de Looff deed namens de PvdA een duit in het zakje: „Stel dat het met andere belastingen straks op dezelfde manier gaat. Zo valt straks niet te werken in de nieu we raad. Ik wil niet voor het blok worden gezet." En F. P. Maas (WD) zag in Wissenkerke de kwade genius. „Ze moeten daar ophouden allemaal rare voor stellen te doen. Voorstellen die uit hun eigen koker komen." Wethouder J. A. de Looff-De Wild deed haar best alle misver standen uit de wereld te helpen. Ze maakte nogmaals duidelijk dat de wil van de stuurgroep nog geen wet is. van onze verslaggever HEINKENSZAND - Met gede puteerde staten valt te praten over een weg naar de Wester- schelde Oever Verbinding die het buitendijks natuurgebiedje de Staartsche Nol ontziet. In dat geval wordt het tolterrein voor de WOV verschoven in de rich ting van het Sloegebied. Verder moeten dan maatregelen wor den genomen om de omgeving van de WOV-weg er wat aan trekkelijker uit te laten zien. Hiervoor wordt gedacht aan de suggestie die het gemeentebe stuur van Borsele heeft voor het gebied Sloerand. Dit alles zou neerkomen op een bedrag van zo'n 20 miljoen gulden. Dat vertelde gedeputeerde ing J. I. Hennekeij donderdagavond na afloop van een informatie avond over de WOV in het Bor- selse gemeentehuis te Heinkens- zand. Hij voegde er aan toe dat in dat geval nog wel een oplos sing gevonden moet worden voor de nadelen die boeren van deze constructie ondervinden. In deze variant gaat de WOV- weg onder de Monsterweg bij Borssele door. Door die verlaag de ligging wordt het dorp min der geïsoleerd. Met deze opstelling van de pro vincie is het aantal knelpunten dat tussen gemeente en provin cie nog bestaat over de aanleg van de Westerscheldetunnel, voor zover het Borsels grondge bied betreft, tot één terugge- Aanvaring in kolk Bruinisse BRUINISSE - In de Krammer sluizen te Bruinisse deed zich woensdag om 20.15 uur een aan varing voor tussen het motor tankschip Oranje 13 en het mo torvrachtschip Keizersgracht. De Keizersgracht, geladen met 250 ton cement, lag over bak boord gemeerd in de oostelijke sluiskolk. De Oranje 13. die een lading nafta had gelost, kwam de sluiskolk ingevaren en wilde achter de Keizersgracht meren. Hierbij wilde de schipper ge bruik maken van de boeg schroef, die echter niet naar be horen werkte. Bij het onderzoek naar de aanvaring, dat aan boord van beide schepen werd uitgevoerd, bleek dat de lagers in de overbrenging van de boeg schroef van de Oranje 13 eruit waren gelopen. Bij de aanvaring liep de Keizersgracht een inge deukte boeiing op en werd de au tokraan ontzet. De verbouwing van 't Beest in Goes verloopt, ondanks een 1; foto Willem Mieras van onze verslaggever GOES'- De verbouwing van podium 't Beest aan de Beesten markt in Goes verloopt - nadat de werkzaamheden aanvanke lijk waren uitgesteld - voorspoedig. De Goese wethouder S. J. Heijning (cultuur) sloeg donderdag de 'eerste paal' voor de uit breiding van het podium. De handeling was puur symbolisch: al een maand geleden is begonnen met de opknapbeurt en ettelij ke palen waren reeds de grond ingeslagen, 't Beest-betrokkenen vonden het echter wel tijd voor een feestje, en hieven tesamen met onder andere Heijning het glas. De verbouwing begon in mei. terwijl aanvankelijk de bedoeling was al in april van dit jaar te beginnen. Dat lukte niet. doordat de Goese monumentencommissie bezwaar maakte tegen de ge plande aanpassing van de achtergevel. Gehoopt werd in oktober van dit jaar weer open te kunnen, maar dat wordt waarschijnlijk pas in november. De verbouwing kost ruim vijf ton, die de gemeente ophoest, 't Beest-medewerkers koesterden al heel lang de wens de theater zaal op te knappen, die naar hun mening veel te klein is. Die zaal ondergaat een ware metamorfose: de achtermuur wordt een me ter of zeven verplaatst, waardoor een deel van de parkeerplaats wordt ingelijfd. Verder komen er onder meer een nieuwe kleed ruimte en een artiesteningang. bracht. Dat is de plek waar de tunnel boven de grond komt. Als het aan Borsele ligt komt die tunnel voorbij de Staartsche Nol in de richting van Borssele bo ven. Samen met de andere wensen van de gemeente gaat dat 340 miljoen gulden extra kosten. Commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder vindt het maatschappelijk niet verant woord om al dat geld uit te geven voor een klein stukje weg, gaf hij op de informatiebijeenkomst nog eens aan. Voor die bijeenkomst waren ac tiegroepen, dorpsraden en be wonerscomités uitgenodigd. Ze kregen uitleg en mochten vra gen stellen over de nota die Bor sele, de provincie en een inge nieursbureau hebben opgesteld om de problemen en oplossin gen in kaart te brengen die aan landing van de WOV in Borsele met zich meebrengt. Dinsdag 7 juli vergadert de gemeenteraad over de nota. Voorafgaand aan die vergadering mag iedere Bor- selse burger bij wijze van in spraak zijn zegje doen over dit onderwerp. Het merendeel van de woord voerders van actiegroepen en dorpsraden voelde niet veel voor een WOV in Borsele en al hele maal niet vlak bij Ellewoutsdijk. Verschillende suggesties die ze aandroegen zijn evenwel vol gens Van Gelder en gedeputeer de Hennekeij niet haalbaar, te duur of niet aan de orde. C. Traas uit Ellewoutsdijk: „Begrijp goed dat we vechten voor ons stiltege- bied." En P. Duinkerke uit Bors sele - geen tegenstander van de WOV - wees er op dat Borssele al zo veel over zich heen heeft ge kregen aan stank, lawaai en overlast. Grens „Waar ligt de grens, wanneer zeggen mensen: we verlaten het dorp en trekken weg vroeg hij zich af. R. 't Hart van de actie groep 'Ellewoutsdijk zegt nee te gen de WOV' sprak de hoop uit dat de gemeenteraad van Borse le zijn rug recht houdt en niet toegeeft aan de verlangens van de provincie. Van Gelder be greep de zorg van de inwoners van Borssele en Ellewoutsdijk best, zei hij. Hij voegde er aan toe dat ook hij het landschap van Borsele waardeert en er re gelmatig wandelt. Dat neemt volgens hem niet weg dat de WOV voor Zeeland van het grootste belang is voor de econo mie en de sociaal-culturele con tacten tussen Zeeland boven en Zeeland onder de Westerschel- de. Het Algemeen Ziekenhuis in Goes beter bekend als het Goese Gasthuis. van onze verslaggever GOES - Broodprijzen, het sala ris van het hoofd van de man nenzaal, de beloning voor de keukenmeid, het verzorgings geld per persoon per dag in cen ten en de locaties voor de 'gaz- pitten': het boekje 'Wat gebeur de er achter deze poort?' over het Goese Gasthuis bevat voor al veel feiten. In 43 pagina's (25 tekst en de rest bijlages) schetst de Goese arts D. J. Wierïnga het 'wel en wee in het huis tot 1900', zoals de auteur in zijn inleiding meldt. Wieringa beschrijft het leven van de wezen en oude van dagen die indertijd in het huis woon den op 'microniveau', leert de in leiding verder. 'Want op macro niveau is over het Gasthuis al veel bekend', verantwoordt de scribent zijn microkeuze. Over de oorsprong: die moet worden gezocht in de vijftiende eeuw, toen aan de Oostzijde van de stad Goes een klooster werd ge sticht, waarvan de bewoners zich onledig hielden door oude ren, zieken, zwervers en passan ten te verzorgen. Heden ten dage is 'Gasthuis' de naam van het verzorgingstehuis aan de Kievit laan, tegenover de plek waai- het tehuis vroeger stond. Notulen Gedurende de periode die Wie ringa onder de microscoop heeft gelegd (de negentiende eeuw) werd he.t Gasthuis na eeuwen van vele bestuurswisselingen zelfstandig, maar bleef onder de hoede van het gemeentebe stuur. Het bronnenmateriaal van de auteur bestaat hoofdza kelijk uit notulen van het Gast huis. Zo meldt de eerste alinea van het eerste hoofdstukje ('Be stuur en bewoners') dat artikel I van de bestuursverordening uit 1878 luidde: 'Het Gasthuis strekt tot verpleging van zieken en behoeftigen'. Twee categorieën bewoners vie len te onderscheiden, zo leert een inventarisatie van 1797 tot 1899: permanente en voor korte tijd verblijvende bewoners. De 'kortverblijvenden' waren bij voorbeeld gewonden, onder de langblijvers zaten onder andere 'proveniers'. Die konden verple ging en verzorging voor de rest van hun leven kopen. Cijfers Veel cijfermateriaal bevat hoofdstuk IV, 'Aanbestedingen'. DEN IIAAG/KRUININGEN - Drie bewoners van de Stations weg en de Witte Steenweg in Kruiningen hebben grote be zwaren tegen de vestiging van een spekbakkerij op hel nabij gelegen industrieterrein Nis- hoek. De drie zijn bij de Raad van State in Den Haag in beroep gegaan tegen de milieuvergun ning die b en w van Reimers- waal hebben verleend aan Wil- thagen Vleeswaren bv. Het vleeswarenbedrijf is mo menteel gevestigd op het indus trieterrein Burenpolder in Yer- seke. Om aan de nieuwe EU-nor- men te kunnen voldoen heeft het bedrijf meer ruimte nodig, wat op het industrieterrein in Yerse- ke niet mogelijk is. Daarom wil eigenaar Wilthagen de spekbak kerij naar Kruiningen verhui zen. Het snijden, koelen en ver werken moet op den duur ook naar Kruiningen verhuizen maar blijft om financiële rede nen voorlopig in Yerseke. De be woners van Kruiningen vrezen dat de spekbakkerij veel stank zal geven. Volgens hen voorziet de vergunning niet in voorschrif ten die de overlast zullen voor- 2 en 3 juli 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Goes/Kloetinge: vrij. 18.00-zat. 19.00 uur: D. P. W. Keizer, Fr. de Hollanderlaan 29, Goes, tel. 01100-16405. Goes/Kloetinge: zat. 19.00-zon. 19.00 uur: D. W. Thijssen, Heer- nisseweg 87, Goes, 01100-15003. Spreekuur 10.00-10.30 en 17.00- 17.30 uur. Wolphaartsdijk,'s-H. Arends- kerke, Heinkenszand,Nieuw- dorp, vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: A. P. van der Vlugt, Veerweg 6, Wolphaartsdijk, tel. 01198-1231. Heinkenszand e. o. vrij. 17.30- ma. 08.30 uur: J. A. Fortrie, Cla ra's Pad 31, Heinkenszand, tel. 01106-3074. Hansweert, Schore en Yerseke, vrij. 18.00-zon. 22.00 uur: L. Breukers, Hansweert, tel. 01130-81344. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Kruiningen, Krabbendijke, Waarde en Rilland-Bath, vrij. 19.00-zon. 22.00 uur: J. D. Elzin- ga, Krabbendijke, tel. 01134- 1544. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Driewegen, Borssele, Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek: W. J. Kronenberg, Molenstraat 15, Hoedekenskerke, tel. 01103- 1747. Kapelle en Wemeldinge, vrij. 19.00-zon 23.00 uur J. A. de Jong, Kapelle, tel. 01102-41290. Spreekuur 11.00-11.15 en 17.00- 17.15 uur. Noordbeveland: Kortgene, Co- lijnsplaat, Kamperland en Wis- sekerke: J. A. Kersseboom, Kortgene. tel. 01108-1319 en H. L. N. van der Veen, Wissekerke, tel. 01107-2565. Spreekuur 11.00-11.30 uur. Pianoconcert - Jaco en Mar- cela Simons geven woensdag 6 juli een quatre-mains-pianocon- cert in de hervormde kerk in Domburg. Zij spelen werken van Fauré, Debussy, Brahms, Bizet en Kiel. Beide pianisten stude ren aan het Brabants Conserva torium in Tilburg. Het concert begint om 20.30 uur. Tandartsen: Zuid- en Noord-Beveland: H. S. Heijers. Hoofdstraat 77, Kortge ne, tel. 06-52771398. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Apotheken: Geopend zat. 8.30-17.30 en zon. 10.00-11.30 en 16.00-18.00 uur. De Zeeuwsche Apotheek, Grotej Markt 10, tel. 01100-15255. Dierenartsen: Goes, 's Gravenpolder, Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke. W. L. Verboom, Alexanderstraat 46. Kapelle, tel. 01102-42486. Spreekuren zat. 08.00-09.00 uur (in Goes, Kapelle en 's Graven polder). Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland: M. P. C. Karelse, 's-H, H. Kinderendijk 118, Goes, tel. 01100-20656. Yerseke e.o. Mevr. L. Huiskes- Cornelisse en S. Verhoeven, Mo lenlaan 24, Yerseke, tel. 01131- 2756. Wijkverpleging: Voor geheel Noord- en Zuid-Be veland via tel. 01100-51177. Stichting Thuiszorg Nederland via tel. 01100-29003. Verloskundigen: Goes: Vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Mw. J. Stevens, van Hogendorp- laan 24, tel. 01198-1186. 2 en 3 juli 1994 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: A. v.d. Berge, St. Annaland, tel. 01665-2400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18.00-zon. 23.00 uur: A. van Doesburg, St. Philips land, tel. 01677-2500. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: R. H, Padt, Schoolstraat 33, Poort vliet, tel. 01662-2400. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 01662 2596. Weekendspreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poortvliet Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tho len van 11.00-12.00 uur op Boter mark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Tel 01100-51177. fotoreproductie Willem Mieras Zo staan staatjes afgedrukt van de gemiddelde prijzen van rund- kalfs- en varkensvlees van 1860 tot 1899 en voor brandstoffen ('new castle kolen', 'ruhr kolen', 'korte turf en 'lange turf) heeft de auteur hetzelfde gedaan. Een spaarzaam spannend mo ment dat Wieringa beschrijft in 'Wat gebeurde er achter deze poort?' is de brand die op 18 de cember 1888 bij de naburige Meelfabriek uitbrak. Dat ge beurde 's nachts. In razend tem po veranderde de fabriek in een grote vuurzee. Alleen de naakte muren van de fabriek, volgens de notulen 'van verbazende dik te', bleven staande. Het Gast huis ontsnapte aan de ramp, op materiële schade na - het dak en de zolder van de vrouwenkamer stortten in. komen. Staatsraad Hulshof be twijfelde of de afgegeven vergun ning wel goed is. De gemeente heeft daarin een ruikbaarheids- grens opgenomen, waarbinnen het bedrijf niet te ruiken zou moeten zijn. Rechter Hulshof vroeg zich af of dat wel te contro leren valt. Daarover doet hij vol gende week donderdag 7 juli uit spraak. Italiaans restaurant Portobello opent tweede zaak EEN GEZELLIG EN VEELZIJDIGE NIEUWE IJSSALON EN EETCAFÉ IN HET CENTRUM VAN GOES MET VELE ITALIAANSE EN ANDERE SPECIALITEITEN DAGELIJKS GEOPEND V.A. 10.00 UUR 's OCHTENDS TOT ARRIVEDERCI, NICOLA FORTUNATO ffift MAGDALENASTRAAT11 GOES, 01100-29396 GEMEENTE KORTGENE biedt te huur aan: het complex DORPSHUIS 'DE POMPWEIE' met compleet ingericht horecagedelete, ge legen aan de Bernhardstraat 2 te Kortgene. De huurder zal de beschikking krijgen over een als zelfstandig bedrijf te exploiteren horecage deelte. Daarnaast zal de huurder onder bepaalde voorwaarden gebruik kunnen maken van de ove rige tot het Dorpshuis behorende ruimten, zoals onder andere de gymzaal. De te betalen huurprijs zal gedeeltelijk in geld en gedeeltelijk in de vorm van andere prestaties die nen te worden voldaan. De andere prestaties betreffen - kort gezegd - het schoonhouden en het verrichten van kleine on derhoudswerkzaamheden van de niet tot het ho recagedeelte behorende ruimten. Inlichtingen: Diegenen die met de Gemeente Kortgene in onderhandeling willen treden over de verhuur kunnen zich schriftelijk wenden tot: het College van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Kortgene Postbus 3 4484 ZG Kortgene onder vermelding van hun ervaring op horecage- bied en toezending van een Curriculum Vitae. De sluitingsdatum is 10 juli 1994. Betreffende de bovengenoemde huur zal een ont- werp-huurovereenkomst op schriftelijke aan vraag worden toegezonden. Uiteindelijk zal de gemeente een huurovereen komst sluiten met diegene die na nadere kennis making en bestudering van ervaring het meest in staat lijkt om naleving van de doelstellingen van de nieuw te vormen stichting Dorpshuis 'De Pompweie' te waarborgen. Kandidaten zullen worden uitgenodigd voor een gesprek op 14 juli 1994. Overige inlichtingen betreffende de aan de huur der te stellen eisen en de voorwaarden van de huurovereenkomst kunnen worden ingewonnen bij mevrouw J. A. de Looff-de Wild. Wethouder Welzijnszaken, telefoonnr. 01108-1553.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32