Kritiek op milieuplan provincie PZC Concentratie van bijzonder basisonderwijs Vlissingen Overeenstemming [>ver pensioenen laven Vlissingen Organisaties behoud oude schepen bundelen krachten 11 Groeiende economie heeft ruimte nodig in Rijn-Schelde Delta Opknapbeurt Prins van Oranje kost half miljoen gulden streek Handelskamers: aanscherpen regels ongewenst Zeeland telt te weinig aangepaste huurwoningen Stijlvolle verfijning in Arnemuiden wsse VRIJDAG 1 JULI 1994 yan onze verslaggever MIDDELBURG - Invoering van aangescherpte Zeeuwse milieu regels is ongewenst. Het provin ciaal bestuur moet zich houden aan de (inter)nationale regelge ving en niet een stap verder wil len gaan. Met name het voorne men om voor recreatieterreinen •en aanvullende milieu-effect rapportage in te voeren, is niet zinvol en onnodig zwaar belas tend. Dit stellen de samenwer kende kamers van koophandel en fabrieken in een reactie op het provinciaal milieuplan Ke rend Tij II. De samenwerkende kamers vin den dat de recreatiesector in het plan toch al in een verkeerd dag licht wordt geplaatst. In Kerend Tij II staat onder meer dat re- creatiebedrijven een potentiële bron van milieuverontreiniging vormen. Ook moet het recreatief gebruik van natuurgebieden /an onze verslaggever VLISSINGEN - Zodra de econo mie aantrekt krijgen industrie pn bedrijfsleven in de Rijn- Schelde Delta problemen. Ze Worden dan geconfronteerd met een tekort aan terreinen en gebrek aan voldoende infra structuur, vooral wegen. Dit -laatste is vooral te wijten aan bestaande lange besluitvor- |ningstermijnen in Nederland :n financieringsvraagstukken n Vlaanderen. Dat kan tot weg- ekken van werkgelegenheid eiden. Dnderzoekers uit vooral ge meentelijke kringen in Neder land en België komen tot die onclusie in het rapport 'Rijn- 3chelde-Delta, een ruimtelijk iconomische verkenning'. Ze mderstrepen daarin nog eens iet economisch belang van het havenlgebied in Europa. De onderzoekers verwachten lat het karakter van de goede- enstroom zal veranderen om- lat in toenemende mate in het ogistieke denken de beslissin- ;en aan het begin en het eind 'an de goederenstroom worden ;enomen. De eigenlijke~bewer- cingen zullen meer en meer in de inel opkomende Derde-Wereld- anden gebeuren. Dit brengt met pch mee dat de zeehavens en het gehele vervoer meer een dienst verlenend karakter krijgen en relatief minder grondstoffen en [elatief meer halffabrikaten en eindproducten te verwerken Tijgen. worden afgestemd op de draag kracht van de natuur. De ka mers noemen dat een eenzijdige benadering. Ze wijzen erop dat de recreatie sector zich richt op kwaliteits verhoging, grotere verscheiden heid van het aanbod en seizoens verlenging. „Zonder dat sprake is van uitbreiding van verblijfs- capaciteit heeft de recreatieve sector hiervoor ruimte nodig, op de bedrijven zowel als daarbui ten (recreatief medegebruik)." De samenwerkende kamers her inneren eraan dat recreatie- en horecabedrijven in Zeeland de afgelopen jaren hebben aange toond verantwoord om te kun nen gaan met natuur- en milieu belangen. Ze noemen als voor beelden initiatieven als zomer- bus, milieustraat op campings en glasinzamelingsproject ho reca. De samenwerkende kamers heb- C. van Duinen wordt predikant in Zuidzande en Oostburg OOSTBURG - In de hervormde kerk van Oostburg wordt zon dag 3 juli drs C. van Duinen uit Utrecht bevestigd als nieuwe predikant van de Hervormde Gemeenten Oostburg en Zuid zande. De dienst begint om 15 uur. Ds Luttikhuis uit Leiden leidt de bevestigingsdienst, waarna ds Van Duinen haar intrededienst houdt. Het hervormd kerkkoor Jubila te verleent medewerking. Na af loop kunnen de aanwezigen na der kennis maken met de nieuwe predikant in het hervormd kerk centrum tegenover de kerk. Zon dagmorgen is er in Oostburg en Zuidzande geen kerkdienst. ben bezwaar tegen het uitbrei den van de controle bij bedrijven op het naleven van milieuregels. Ze merken op dat niet voor niets bedrijfsmilieuplannen en be drijfsinterne milieuzorg worden opgezet. De controle door de provincie verscherpen staat daarmee op gespannen voet, stellen de twee kamers. Er be hoort eerder sprake te zijn van een vermindering van de con trole. De kamers zijn het niet eens met het schrappen van het midden- en kleinbedrijf als aparte 'doel groep' waarmee de provincie over Kerend Tij II overlegt. Juist voor deze sector moet het pro vinciaal bestuur milieu-acties bevorderen. In de toekomstige ontwikkeling van de economie zal ook het be grip duurzame ontwikkeling - meer aandacht voor milieuas pecten - een toenemende rol spelen. Daarbij komt de eindig heid van de bestaande voorraad meer in beeld en zal in toene mende mate tot recycling moe ten worden overgegaan. Dat be tekent meteen minder aanvoer van grondstoffen en een veran dering in de goederenstromen op zich. Aanpassingen in de goe derenafhandeling zullen nodig worden, verwachten de onder zoekers. In het rapport wordt nogal geha merd op de beschikbaarheid van voldoende wegen voor het weg transport. Gebruik van andere transportvormen, zoals de trein, zal volgens het rapport veel tijd vergen en overschakeling op vervoer over water grijpt te diep in op de afhandelingstijd. Daar om pleiten de onderzoekers voor een optimaal gebruik van het openbaai- vervoer voor het pen delverkeer in de pendelgewes ten van de Rijn-Schelde-Delta, zodat hoofdwegen kunnen wor den ontlast: „Een verslechtering- van de achterlandverbinding- met name over de weg kan de nu nog gunstige ontwikkeling van het gebied op termijn doen om slaan." De onderzoekers hebben hun studie aangeboden aan de ge meentebesturen in de delta, om die gemeenten van dienst te zijn bij het opstellen van een geza menlijk beleid voor de toe komst. van onze verslaggever MIDDELBURG - In Zeeland zijn veel te weinig woningen ge schikt voor ouderen en minder- validen. En dat terwijl Zeeland de provincie is met het hoogste percentage ouderen. Woning bouwcorporaties, gemeenten en de provincie Zeeland moeten zich daarom actiever opstellen bij het aanpassen van wonin gen, zodat er meer mogelijkhe den voor ouderen komen. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport 'Geen drempel te hoog', waarvan gedeputeerde L. Nederhoed-Zijlstra donder dagmorgen het eerste exem plaar kreeg. Het rapport is het resultaat van een onderzoek naar sociale huurwoningen die geschikt zijn voor ouderen in Zeeland. Tevens is het beleid van gemeenten en corporaties op het gebied van aanpasbaar bouwen bekeken. Het is gemaakt in opdracht van de provincie, door de nationale woningraad en de provincie Zee land. Eisen Indien alle eisen die gelden voor een voor ouderen en gehandi capten geschikte woning op de bestaande Zeeuwse huurvoor- ■raad worden losgelaten, is am per 2 procent van de huurhuizen geschikt. Zelfs als een aantal ei sen buiten beschouwing blijft, zoals de afwezigheid van drem pels, een toilet dat geschikt is voor rolstoelgebruikers en deu ren die breed genoeg zijn, is nog maar 28 procent geschikt. Overi gens was het onderzoek niet vol ledig representatief omdat twee grote woningbouwcorporaties s uit Zeeuwsch-Vlaanderen niet meededen. Opmerkelijk is dat veel wonin gen die voor ouderen bedoeld zijn niet over een lift beschikken Op een bijeenkomst ter gelegen heid van de uitreiking van het eerste rapport viel echter te be- Slechts twee procent van de huurwoningen in Zeeland voldoet aan alle eisen voor bewoning door minder-validen en ouderen. foto Willem Mieras luisteren dat daar niet te zwaar aan getild moet worden. Een lift is een vrij dure voorziening die maar voor een klein aantal men sen noodzakelijk is. Verder werd de aanbeveling ge daan om op lokaal niveau een beleid te ontwikkelen gericht op het in kaart brengen van poten tieel voor ouderen geschikte wo ningen. Met zo'n beleid moet het makkelijker worden, aanpassin gen in die woningen te kunnen aanbrengen. De provincie kan daar een rol in spelen door bij voorbeeld een stimulerings fonds ouderenhuisvesting in het leven te roepen, zoals dat in an dere provincies ook is gebeurd. Kosten Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat het bouwen van aangepaste woningen niet duur der hoeft te zijn dan traditioneel bouwen. Wel moet aangetekend worden dat nieuwe huurhuizen bijna altijd duur zijn en vaak on betaalbaar voor ouderen. De op lossing van het probleem van de hoge huren moet dan ook ge zocht worden in het aanpassen van bestaande woningen. Een andere zaak die gemeenten en woningbouwcorperaties zich moeten realiseren, is dat welis waar veel ouderen nu nog een ei gen huis hebben, maar graag willen verhuizen naar een huur huis dat ook geschikt is voor ouderen. Die groep potentiële huurders verhoogt de druk op de beschikbare aangepaste huizen en dat is iets waar nog te weinig rekening mee wordt gehouden. De nacht van 30 juni op 1 juli 1944 is voor het joodse echtpaar Lezer-Gosschalk uit Middelburg blij ven voortleven als de dag waarop het in de Koude- kerkse schuilplaats werd ontdekt. Al in maart 1942 worden de Zeeuwse joden gedwongen naar Amster dam te verhuizen. Het Middelburgse echtpaar Lezer hoort daar ook bij, maar ziet kans ergens onder te dui ken. Twee en een halfjaar verblijven Louis en Elisa beth op drie verschillende adressen. In februari 1944 kunnen ze terecht in de graanschuur van boer Joost Vos in Koudekerke. Die heeft op de zol der een kamer afgetimmerd. Er staat een bed. een tafel en een stoelmaar voor de Lezers lij kt het wel een hotel kamer. „We waren veel in de keuken van de naastgele gen woning", zegt mevrouw Lezer terugkijkend. „Daar aten we samen met het gezin. Als we het erf over gingen stond er altijd iemand van de familie op de uitkijk. Wanneer er tijdens het eten iemand om melk kwam. kropen we met bord en al in een diepe kast in de keu ken. Dat was wel benauwd hoor. En mijn man hoestte nogal veel". Op zondag gingen Louis en Elisabeth wel eens achter in de wei. „Maar verder kwamen we niet buiten". Na vijf maanden van angstige onzekerheid wordt het echtpaar op die laatste juni-nacht door NSB'ers in de schuilplaats ontdekt. Louis ziet kans te ontsnappen. Hij weet zich tot de bevrijding in Krabbendijke te ver schansen. Elisabeth komt in een kamp in Theresien- stadt terecht. Joost Vos wordt opgesloten in kamp Amersfoort. „Ik snap eigenlijk nog steeds niet goed hoe we er door gekomen zijn", stelt mevrouw Lezer vast. „Ik geloof dat onderduiken erger is dan in een kamp zitten. Die voortdurende angst gepakt te worden". Wie het echt paar verraden heeft is nooit duidelijk geworden. Maar mevrouw Lezer heeft wel vermoedens. „Er was er maar één die wist dat we daar zaten". Mevrouw Lezer wijst op een foto de plaats aan waar zij en haar echtgenoot geruime tijd waren ondergedo ken. foto Ruben Oreel samenstelling: Jacques Cats |an onze verslaggever 'LISSINGEN - In de gemeente 'lissingen blijven na 1 augus- is 1996 waarschijnlijk zeven de twaalf protestants- Ihristelijke en rooms-katho- eke basisscholen over. 'olgens de huidige plannen fu- :ert de Oranjeschool (midden- bied) met de Ichtusschool linnenstad), de Marnixschool 'est-Souburg) met De Vaste lurgh (Papegaaienburg), De iurcht (Oost-Souburg) met Je- japlanschool Rietheim (Rit- iem) en in Oost-Souburg de iartinusschool met de Schoon- iburg en de Stemerdingschool. Louise de Colignyschool 'aauwenburg) blijft zelfstan- g. Een eventueel samengaan lan de Franciscusschool Pape aienburg) en de Sint Jozef- :hool (middengebied) wordt erwogen. ie reorganisatie is noodzakelijk idat op 1 augustus 1996 de |orm voor het minimumaantal ■erlingen per school wordt ver- iherpt tot 151 kinderen. De Ich- .sschool (138 leerlingen), de :arnixschool (114), de Rietheim •3). de Martinusschool (92), de ihoonenburg (132) en de Ste- herdingschool (130) zijn daar door gedwongen samen te gaan met andere scholen. Voor de Oostsouburgse cluster geldt zelfs een uiterste termijn van 1 augustus 1995, omdat geen van de drie partijen voldoet aan de nieuwe norm. De kans dat schoolgebouwen moeten worden gesloten is ge ring. Als de fusies volgens plan worden uitgevoerd, ontstaan er vier clusters met elk een leerlin genaantal tussen de 280 en 360. Dat is te veel om in één pand on der te brengen, zodat dépendan ces noodzakelijk zijn. „Heel wei nig gebouwen worden afgesto ten", aldus C. de Smit van het Administratiebureau Christe lijk Onderwijs in Middelburg. „Alleen in Oost-Souburg zou het kunnen zijn dat op termijn een herschikking plaatsvindt." Identiteit Het onderhouden van dépen dances maakt het mogelijk te komen tot zogeheten federa tieve fusies, waarbij beide part ners hun eigen identiteit behou den. Die optie wordt bekeken bij het samengaan van de protes tants-christelijke De Burcht met de christelijke Jenaplan school Rietheim en van de oecu menische Ichtusschool met de an onze verslaggever LISSINGEN - Medewerkers an de NV Haven van Vlissin- en kunnen binnenkort op 55- irige leeftijd met VUT. Daar- ver hebben bestuur en directie an de NV haven van Vlissingen "vereenstemming bereikt met et Pensioenfonds voor de Ver- oer- en Havenbedrijven. Op it punt heeft het personeel van e Vlissingse haven dan dezelf- e rechten als havenmedewer- in Amsterdam en Rotter- am ep bij het Zeeuwse over- agbedrijf Ovet. Vakbonden ringen aan op het verlagen van e VUT-leeftijd, omdat de werk- elegenheid in de sector terug- topt. Ze hopen dat op die ma- ier gedwongen ontslagen oorkomen kunnen worden, et had enige voeten in de aarde oor het zover was. Er moest een erkonderbreking van het per- meel aan te pas komen om de duidelijk te maken hoe protestants-christelijke Oranje- school. Dat betekent dat het Je- naplan-onderwijs in Ritthem en het oecumenische onderwijs in de binnenstad waarschijnlijk worden gehandhaafd. In Oost-Souburg, waai- één rooms-katholieke school en twee protestants-christelijke scholen worden samengevoegd tot een instelling met een oecu menisch karakter, is een federa tieve fusie niet mogelijk omdat de scholen daar te dicht bij el kaar liggen. Het Vlissingse rooms-katholieke schoolbe stuur draagt de Martinusschool over aan het grote rooms-katho- lieke/protestants-christelijke schoolbestuur dat op 1 januari 1995 ontstaat door een fusie van vier huidige schoolbesturen. Stuurgroep de medewerkers over de wijzi ging van de pensioenregeling dachten. Tot heden kon het per soneel van de NV Haven van Vlissingen op 61-jarige leeftijd met VUT. In totaal gaat het 25 medewer kers direct aan. De nieuwe pen sioenregeling heeft betrekking op 265 medewerkers. Dat zijn al le operationele medewerkers en een aantal medewerkers van kantoor. Bij de NV Haven van Vlissingen werken 350 mensen. In een mededeling aan het per soneel laat de directie weten dat dinsdag overeenstemming is be reikt over een overgang van de pensioenvoorziening van Natio nale Nederlanden naar het Pen sioenfonds Vervoer- en Haven bedrijven. Dat gaat, met terug werkende kracht, op 1 januari 1994 in. Het personeel dat ge bruik kan maken van de gewij zigde VUT-regeling zal bena derd worden en voorlichting krijgen over de veranderingen. Na de zomervakantie zal een stuurgroep onderzoeken of de voorgestelde clusters ook in de praktijk zijn te realiseren. De stuurgroep bestaat uit vertegen woordigers van de betrokken schoolbesturen, adviseurs van het Administratiebureau Christelijk Onderwijs en een me dewerker van de Zeeuwse schoolbegeleidingsdienst RPCZ. Per fusiecluster wordt een projectgroep ingesteld, waarin de belangen van de ou ders en hun kinderen worden be hartigd door een vertegenwoor diger van de medezeggen schapsraad. Het rk-schoolbestuur zal in het najaar, als de nieuwe leerlingen aantallen bekend zijn, bepalen of het de Franciscusschool en de Sint Jozefschool samenvoegt. De Franciscusschool zit nu maar net boven de norm van 151 leerlingen. Grote markt in centrum Hulst HULST - De Hulster binnen stad verandert zondag 3 juli in een marktplaats. Binnen de wallen, waar alle snelverkeer zal worden geweerd, zijn dan tussen de 150 tot 200 marktkra men te vinden. De winkels zijn vanaf 10.00 uur open en rondom de basiliek proberen twintig standwerkers hun waren luid keels aan de man te brengen. De ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en de ambu lante handel willen via de 'zo- merjaarmarkt', waarbij alle on dernemers voor extra aanbie dingen zorgen, het imago van Hulst als koopstad extra cachet geven. Kinderen kunnen zich onder meer vermaken op een op de Houtmarkt opgesteld spring kussen. Voorzitter Ph. H. van Doorne van de Stichting Museumhaven Zierikzee (1) en zijn collega J. C. Voskuil van de Stichting Behoud Hoogaarzen bekijken de vernieuwde uitgave van Consent, het jaarblad over de oude Zeeuwse zeilvaart. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stich ting Behoud Hoogaarzen (SBH) en de Stichting Mu seumhaven Zierikzee (SMZ) gaan nauwer samenwerken. Beide organisaties zetten zich in voor het behoud van de historische scheepvaart in Zeeland en hopen door een krachtenbundeling tot een kwaliteitsverbetering van hun werk te komen. Het eer ste resultaat is de gezamen lijke uitgave van het jaar blad Consent, dat tot dusver gold als hel periodiek van de SBH. Commissaris van de ko ningin drs VV. T. van Gelder nam het eerste exemplaar donderdagmiddag in ont vangst. Het leek de SMZ niet zinvol om naast Consent met een ei gen tijdschrift op de markt te komen, vertelde voorzitter Ph. H. van Doorne bij die gele genheid. Dat zou alleen maar leiden tot een versnippering- die verwarring oproept bij de buitenwereld. De twee scheepvaartstichtin gen streven een vergelijkbaar doel na. Voor.de SBH staat het behoud van oude Zeeuwse zeilschepen hoogaars en hengst centraal. De SMZ streeft ernaar een compleet historisch beeld te geven van de oude scheepvaart op een vaste plek: de museumhaven van Zierikzee. „Onze doelstel ling is dus wat breder", aldus Van Doorne. „Maar het is lo gisch dat we willen profiteren van de kennis die de SBH in middels over de hoogaars heeft opgebouwd." Nieuwtje In Consent kunnen beide stichtingen van zich doen ho ren. De aflevering van 1994 be vat daardoor voor het eerst niet alleen nieuws en verhalen over de hoogaars, maar ook beschouwingen over de Mu seumhaven in Zierikzee en de vloot die daar aanlegt. Een nieuwtje in Consent: op 16 juli vindt op het Veerse Meer de Hendrik van Loon-race plaats, een hardzeilwedstrijd voor hoogaarzen. De eerste en tot nu toe enige wedstrijd voor hoogaarzen werd in de jaren dertig door Van Loon georganiseerd, het nieuwe ini tiatief moet een jaarlijks te rugkerend evenement wor den. Het jaarblad is een onmisbare schakel in de werkzaamheden van de twee scheepvaart stichtingen, aldus voorzitter J. C. Voskuil van de SBH. „Vroeger waren er bijna dui zend hoogaarzen, nu nog zo'n vijftien. We moeten de men sen zo enthousiast weten te maken dat ze ons steunen om deze varende te houden." Daarnaast heeft het blad een informatiefunctie naar be stuurders en onderwijs. Dat Van Gelder de eerste afle vering van het gezamenlijke periodiek in ontvangst wilde nemen, zien de voorzitters als een erkenning van hun stre ven. Van Doorne: „Na de eer dere aandacht voor monu menten, beschermde dorps gezichten en natuurgebieden, is in de jaren negentig ook het besef ontstaan dat het mari tieme verleden in stand moet worden gehouden." van onze verslaggever GOES - Op korte termijn gaat het Goese gemeentebestuur de Prins van Oranje voor een half miljoen gulden vertimmeren. Dit zei wethouder S. J. Heijning (cultuur) donderdag tijdens een vergadering van de commissie milieu. Die stemde in met het verzoek om de vijf ton van het college van b en w. Ook gaf de commisse het college groen licht voor verder onderzoek van het plan van projectontwikke laar J. W. F. Riesen voor een na genoeg compleet nieuw theater en herinrichting van het gebied rond de Prins. Alleen commissielid C. F. Möhl- mann (SGP/GPV/RPF) stemde tegen. Zijn partij wil de Prins be houden als zalencentrum en ziet weinig heil in een duur podium. Heijning antwoordde dat een opknapbeurt, al is het indirect, ook het zalencentrum ten goede komt. De vijf ton wordt besteed aan spullen die grotendeels op nieuw kunnen worden gebruikt bij uitvoering van het plan van Riesen, volgens b en w. Enkele raadsleden hadden daar hun be denkingen over. „Er wordt vloerbedekking van gekocht. Hoe kun je die nu op nieuw gebruiken?", vroeg drs D. van Ewijk van GroenLinks zich af, die tegelijkertijd opmerkte 'uiterst kritisch' te staan ten op zichte van het plan-Riesen. Zij vroeg zich bijvoorbeeld af wat de risico's zijn voor de gemeente in dien een intentie-overeenkomst met de ambitieuze projectont wikkelaar wordt getekend. Kritisch De wethouder annex commis sievoorzitter antwoordde dat vloertegels worden gekocht, die makkelijk kunnen worden ver plaatst. Verder zei hij zich de kri tische houding van Van Ewijk te kunnen voorstellen, gezien de omvang van het totale plan van Riesen. Bedoeling is de huidige Prins van Oranje (behalve de to ren) te slopen, een theatercafé en -winkel te bouwen en aan de Westwal zestien appartementen met ondergrondse parkeergara ge aan te leggen. De wethouder: „Het vergt nog veel studie om daar iets over te kunnen zeggen." Dat laatste geldt ook voor ondertekening van een overeenkomst met Rie sen. Zeker is volgens Heijning al wel dat de Prins zonder proble men tot eind '95 in z'n huidige vorm openblijft. De gemeenteraad hoeft niet meer te beslissen over de beste ding van genoemd half miljoen. In februari werd al besloten 830.000 gulden te reserveren voor aanpassingen aan de Prins. Exclusieve woningtextiel, accessoi/es, meubelen en verlichting Langstraat 2-4, Postbus 8, 4340 AA Arnemuiden tel. 01182-1273/1544, fax 3712 Openingstijden: maandag t/m zaterdag en vrijdagavond. De terugkeer van de wingchair. Tijdloos. Onnavolgbaar comfor tabel in een prachtige vorm. Let op de verfijnde afwerking. U ziet het in elk detail. Bewonder het hout, de koperen nageltjes, de poten. Ruik het leer en geniet van de stof. Het geheim van een succesvol interieur, waar zelfs gasten welkom zijn. I (I N Y E R I E U R VOOR EEN STIJLVOl ADVIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31