Europa druk met zichzelf bezig Oranjes kiezen voor Leiden PZC opinie en achtergrond De noodzaak van het vertrouwen Zeeuwse landbouw zucht onder lawine provincie-nota's Zoektocht overschaduwt Duits voorzitterschap VRIJDAG 1 JULI 1994 denkwijzer President Clinton maakte op 6 juni, ter gelegenheid van de herdenking van D- day 50 jaar geleden, samen met zijn staf een tocht over het Kanaal aan boord van het vliegdekschip George Washingto7i. Toen het illus tere gezelschap de volgende dag xveer van boord ging nam het ongevraagd en daarom stiekem verstopt in koffers en tassen, een flinke hoeveelheid scheepsgoede ren mee aan wal: enkele tientallen bad- en kamerjas sen en eexi kleine honderd handdoeken, de meeste voorzien van het embleem van het trotse schip. Gecon fronteerd met het feit dat ze zonder enig overleg tot tex- tiel-detailhandel was ge bombardeerd, besloot de Amerikaanse marineleiding het Witte Huis dan ook maar ongevraagd een factuur voor de geleverde goederen te sturen. „Als de gelegenheid zich voordoet en ze geen risico lo pen om gesnapt te worden, zijn de meeste mensen tot stelen geneigd. Bent u het daar volledig mee eens, voor het grootste deel mee eens, hebt xl geen mening, bent u het daar voor het grootste deel mee oneens, bent u het daar volledig mee oneens?". Aldus Ixiidt een van de vra gen uit de zogenoemde Schaal voor Interpersoon lijk Vertrouwen die de psy choloog Jxilian Rotter in de loop van de jaren '70 ontwik kelde. Afgaande op de ge- beurtenissen aan boord van de George Washington lijkt het erop dat de Amerikanen als het gaat om de club die hen vanuit het Witte Huis probeert te besturen, niet meer lang hoeven na te den ken over het juiste ant- xooord: het is öf het eerste of het tweede alternatief Toch zou beslist niet ieder een alleen maar een van die twee alternatieven kiezen. Waarom niet? Rotters schaal bevat ook onderwer pen als „Mexisen zijn tegen woordig hypocrieter dan vroeger" en „Over het alge meen zijn mensen die appa raten zoals wasmachines, te levisies en geluidsinstalla ties repareren, eerlijk". Uit het onderzoek met deze en de 22 andere vragen van zijn schaal, dat Rotter bij ruim 15.000 mensen heeft uitge voerd, blijkt dat een duide lijk onderscheid gemaakt kan worden tussen 'vertrou- wers' en 'wantrouwefS' In tegenstelling tot wat nog weieens gedacht wordt, is er geen bewijs dat mensen die goed van vertrouwen zijn en blijven, minder intelligent, meer naïef en meer suggesti bel zijn dan mensem die tot wantrouwen geneigd zijn. Het verschil tussen beide groepen is veeleer een ver schil in levenshouding en mensbeeld. De bekende psy choloog Erik Erikson heeft vertrouwen ooit gedefi nieerd als: een fundamen teel geloof in de goedheid van anderen en in de welwil lendheid van de wereld waarin we leven. Hij duidt die houding aan met de veel zeggende uitdrukking 'basic trust'. Erikson is van mening dat de eerste levensjaren beslis send zijn voor het al dan niet ontwikkelen van 'basic trust'. Maar een hele reeks wetenschappelijke studies wijst erop dat de geneigd heid tot vertrouiven of wan trouwen waarschijnlijk over een veel langere periode ge vormd wordt. Twee belangrijke verschil len in reactiepatronen tus sen 'vertrouwers' en 'wan trouwer s' zijn de volgende. Op de eerste plaats is er tus- sexi beiden een groot verschil in bereidheid om een betrek kelijk onbekende te vertrou wen. De 'vertrouwer' heeft de houding van: „ik zal hem vertrouwen tot ik duidelijk bewijs van het tegendeel heb". De 'wantrouwer' heeft de houding van: „ik ver trouw hem niet totdat ik dui delijk bewijs van het tegen deel heb". Het tweede verschil is dat de 'vertrouwer' meer geneigd is om anderen eexi txoeede kans te geven en daarmee om de rechten van anderen, zoals het recht op een (faire) be handeling, te respecteren. Toch zijn vertrouwers niet slechter dan wantrouxvers in het onderkennen van xoie ze mogelijk wel en wie niet kun nen vertrouwen, maar ze zijn eerder geneigd het voor deel van de txvijfel te geven. Dat betekent weliswaar dat vertrouwers vaker door be driegers worden beetgeno men, maar xoantrouwers ne men minstens zo vaak zich zelf beet doordat ze eerlijke mensen wantrouwen en af- wijzen en daarmee de voor delen verspelen die het schenken van vertrouiven gebracht zou hebben. Leiderschap Een van de omstandigheden waaronder de vertrouwer tot soortgelijk wantrouwen als de wantrouwer kan ver vallen is de aard van het lei derschap xvaar hij in zijn groep, bedrijf of land aan wordt blootgesteld. De mate van wantrouwen die er in een groep heerst, hangt na melijk sterk samen met het type leiderschap in die groep, zoals de socioloog Sennett in zijn boek Autori teit op schokkende wijze heeft duidelijk gemaakt. Een van die typen noemt Sennett 'paternalisme' of 'de autori teit van valse liefde'. Het gaat om leiders die zichzelf presenteren als bezorgde va ders die hard werken voor de belangen van de aan hen toevertrouwde mensen, ter wijl waar het hen werkelijk om gaat macht en persoon lijk geivin is. De goede vader-vermom- ming kan heel effectief zijn, totdat politieke of economi sche ontivikkelingen de 'au toriteit van de valse liefde' dwingen zijn ware aard te to nen. Voorbeelden daarvan vinden we in West en Oost. President Nixon, bijvoor beeld, gaf toe dat hij over het Amerikaanse volk dacht als 'zijn kinderen' en een andere president, L.B. Johnson, dat hij door het volk bemind wil de worden als een vader en zich diep gekwetst voelde als dat niet het geval was. Jo seph Stalin verklaarde bot weg: „De staat is het gezin en ik ben de vader". Het txveede type leider dat wantrouwen bevordert, wordt door Sennett om schreven als 'autonome' au toriteit of 'autoriteit zonder liefde'. Het is de leider die van gevoelens niets moet hebben of die wantrouwt. Voorbeelden zijn de dokter die patiënten behandelt als dingen of machines, de le raar die onderwijs be schouwt als het afdraaien van een lesprogramma, de zakenman die het niet tot zijn taak vindt behoren om met de gevoelens van zijn werknemers rekening te houden. Terwijl de 'autoriteit van de valse liefde' liefde en aan dacht belooft en faalt in het geven ervan, veroorzaakt de autoriteit zonder liefde, door gevoelens volledig te nege ren, dat mensen zich gaan afvragen of ze als individuen nog wel enig gewicht in de schaal leggen. Beiden type leiders produceren daarmee op den duur intense gevoe lens van frxistratie, ontgoo cheling, boosheid en wan trouwen. Burgers reageren die gevoelens af met ofwel burgerlijke ongehoorzaam heid, ofwel onverschilligheid ten opzichte van de politiek, ofwel met fantasieën over in spirerend leiderschap ofwel met anarchistische fanta sieën ('weg met alle autori teit'). Volgens Sennett verkeren we in het tijdperk van het lei derschap zonder liefde. Van daar zijn definitie van demo cratie als 'georganiseerd wantrouwen'. Vandaar ook, volgens hem, de bijna zieke lijke aandacht onder politici voor zaken als veiligheid, criminaliteit, controle op misbruik van voorzieningen, en dergelijke. Als er over enige tijd xveer een minis tersploeg onder aan de pa- leistrap staat en u vraagt zich af wat hen motiveert, denk daarom dan eens aan de veronderstelling van de Franse filosoof Albert Ca- mxis: „Bij gemis aan liefde kaxi men het zoeken in de eer. Trieste eer". door mr. Gerard-W. Smallegange De provincie Zeeland voert een innerlijk tegenstrijdig beleid. Zoiets als een slang doet die in eigen staart bijt omdat hij al kronkelend de kluts kwijt is. Aan de ene kant zegt de provin cie dat het haar streven is de - liefst duurzame - landbouw te bevorderen en in nieuwe banen te helpen leiden. Ze maakt dat streven ook hard door zichtbare inspanningen en soms door sub sidies of stimuleringspremies vast te stellen. Anderzijds maakt ze. wellicht onbedoeld, het de landbouw ook moeilijk om uit de nieuwe startblokken te komen door verwarring en on duidelijkheden te creëren. De afschuwelijke stroom aan vooral natuur- en milieugerichte plannen en nota's die dit voor jaar/zomer over de Zeeuwse landbouw uitgestort wordt, werkt als evenzovele ketels met stroop die het de boeren/tuin ders moeilijk maken nog een voet uit de kleverige nota-stroop te tillen. Op dit moment circule ren minstens drie lijvige nota's tegelijk. De nota 'ruimtelijk beleid lande lijke gebieden' wordt doorkruist door 'Kerend Tij II' (het provin ciaal milieuplan). En dan circu leert er nog als een aparte pro vinciale milieuverordening. De concept bosnota vliegt daar weer als een soort onbestuur baar projectiel' tussendoor. W.C.L.-gebieden (landelijk be leid) en 5B-statusgebieden (EG- beleid) maken het allemaal nog onoverzichtelijker. Blijkens artikelen van vorige week in onder meer de PZC is uit een intern onderzoek bij het pro vinciehuis gebleken dat de pro vincie niet over-bekwaam wordt bestuurd. Er heerst op de griffie een 'paragrafeerstructuur', ieder beheert zijn eigen winkeltje zon der op de ander te letten. Vele ambtenaren leven zich ten koste van anderen uit in eigen hob byisme. De gevolgen van die eigen hobby cultuur en aparte winkeltjes ko men uiteindelijk wel terecht bij de ingezetenen van die provin cie. De landbouw die momenteel zucht onder een lawine van on gecoördineerde nota's uit ver schillende griffie-winkeltjes is het directe slachtoffer van wat eigenlijk bestuurlijke onbe kwaamheid is in Middelburg. Burgers en boeren verliezen op zo'n manier vertrouwen in een overheid die klungelt. Wat even erg is, het beleid dat het provin ciebestuur voor ogen staat mist door die ongecoördineerde nota- stroom voor een deel haar doel. De landbouw is daarenboven kopschuw gemaakt door elkaar deels overlappende nota's die met elkaar teveel aan beperkin gen en regelgeving inhouden. Rugzak Vorige week las ik in een van de landelijke dagbladen een fasci nerend artikel van het weten schapsduo Van Hulst/Dillo. Die beschreven de oorzaken van het ontstaan van onze Gouden Eeuw en de verzanding van de Republiek in de daarop volgen de Pruikentijd. De vier oorzaken die tot de Gouden Eeuw leidden waren economische vrijheid, on dernemerschap, technologische vernieuwing en vooral de over heid die niet regelde en beperk te, maar slechts stimuleerde. Vandaag de dag praten we al leen over het 'verdelen van de koek'. De omvang van die koek geldt als gegeven. Maar het be drijfsleven zucht onder een zwa re deken van verstikkende re gels. Ook de landbouw. Ook die in Zeeland. Gedeputeerde Nederhoed be aamde het recent nog toen ze zei: de rugzak van de landbouw in Zeeland zit vol, we moeten daar als provinciaal bestuur voorlopig maai' niets bij stop pen. Ze heeft gelijk. Maar om de Zeeuwse landbouw uit het moe ras te krijgen is meer nodig dan een minder volle rugzak. Er moet bij ons economische dyna miek ontketend worden. We hebben gymnastiekschoenen nodig, moderne superschoenen. De provincie kan de landbouw helpen met een duidelijk, goed gecoördineerd beleid door sti mulerend in plaats van verwar rend te werken. Mr. Gerard Smallegange is secreta ris van het kantoor Zeeland van de Landbouwmaatschappij Zuid-Mid den-Oost, ZMO te Goes. van onze correspondent in Brussel, Peter de Vries Het plechtige voornemen was eindelijk weer eens een blik naar buiten te werpen, op Oost-Europa bij voorbeeld en op de gezamenlijke bestrij ding van de internationale cri minaliteit. Maar de 'Slag van Corfu' dwingt de Europese Unie ook de komende tijd vooral met zichzelf bezig te zijn. Onder Duitse leiding moet de Unie als nog snel een voor iedereen ac ceptabele voorzitter vinden voor de Europese Commissie. Het is een zwerftocht door een mijnenveld, een voorproefje van de verhitte discussie die Europa te wachten staat tussen Londen en de federalisten. De naderende verkiezingen voor de Duitse Bondsdag maken het Europese leven van kanselier Kohl daarbij extra moeilijk. neel wordt van nationale verkie zingscampagnes. De agenda van het drietal blijft vooralsnog steken in beloftevol le vaagheid. De toenadering tot Oost-Europa staat er op, als tel kens terugkerend Duits thema. Frankrijk en Spanje hebben in ruil hiervoor bedongen dat de EU de komende jaren ook meer aandacht en geld gaat besteden aan de landen rond de Middel landse Zee, zoals Algerije. Daarnaast hebben de drie plech tig verklaard eindelijk eens werk te willen maken van het beteu gelen van de oncontroleerbare stromen asielzoekers en de strijd tegen de internationale crimine len. Die samenwerking tussen de politie- en justitiediensten van de EU-landen komt maar traag op gang. Toch is het het ge volg van 'Schengen', het verdrag over het afschaffen van de pas- poortcotroles tussen de EU-lan- den. Als alles nu eindelijk eens meezit, wordt 'Schengen' na tal loze vertragingen dit jaar okto ber volledig van kracht. Gebakken peren De afgelopen weekeinde gehou den topconferentie op Corfu heeft de agenda in één klap om gegooid. De ruzie om de voorzit- tersstoel van de Europese Com missie, het Brusselse dagelijks bestuur van de EU. moet immers eerst beslecht worden. Na de harde campagne van Lubbers en het fatale Britse veto tegen de Belgische premier Dehaene, zit ten de Duitsers met de gebak ken peren. Het probleem daarbij is dat het veto van Londen de EU opnieuw afhankelijk heeft gemaakt van de binnenlands-politieke grillen van de Engelse conservatieven. Door de 'federalist' Jean-Luc Dehaene in de ban te doen, heeft Major bovendien ook in de rest van de EU de sluimerende strijd tussen voor- en tegenstanders van meer samenwerking op scherp gezet. De meeste EU-re- geringen hadden die pijnlijke discussie liever bewaard tot 1996, wanneer het Verdrag van Maastricht wordt herzien. De Duitse minister van buiten landse zaken, Kinkel, en zijn Franse collega Juppé verklaar den dinsdag nog strijdvaardig vast- te houden aan de kandida tuur van Dehaene. Zij suggereer den klaar te zijn voor een alge hele confrontatie met Londen. Maar kanselier Kohl lijkt zijn Belgische protégé te hebben la ten vallen, en is achter de scher men op zoek gegaan naar een compromisfiguur. Daarbij circuleren verschillende namen van kanshebbers. De Ier Peter Sutherland lijkt, als voor stander van grote vrijhandel voor de Fransen niet acceptabel. Bovendien zou zijn aanstelling teveel worden opgevat als zege voor de Britten. Ruud Lubbers is kansloos door het harde Duit se verzet en de afgang van Corfu. Een Nederlandse reserve-kandi daat is niet snel voor handen: Frans Andriessen staat als mo gelijk nog federalistischer te boek dan de Belgen, terwijl Hans van den Broek in Brussel teveel blutsen heeft opgelopen. De enige Nederlandse kandi daat met een goede Europese re putatie en met grote kans van slagen is Wim Kok. Maar hij wil premier worden. De Belgen hebben, naast De haene, een uitgebreider reser voir aan kandidaten, waaronder minister van financiën Mays- tadt, oud-premier Martens en ex- Eurocommissaris Davignon. Van hen lijkt de aristocratische christendemocraat Etienne Da vignon de beste papieren te heb ben, maar de vraag is natuurlijk of Dehaene na zijn eigen echec een landgenoot de eer gunt. Buiten de Benelux lopen van zelfsprekend nog meer politici rond dié graag de Brusselse scpter zouden overnemen van Jacques Delors. In de internatio nale pers vielen de afgelopen da gen de namen van onder andere de Spaanse premier Gonzalez, die meteen en tot twee maal toe voor de eer bedankte, Portugals minister-president Anibal Ca- vaco Silva en de Italiaanse ex- premier Giuliano Amato. Ze zijn 'genoemd', en dat is voor velen al het hoogste wat ze in deze race ooit zullen bereiken. Het Akker- mans-effect van de internatio nale diplomatie doet zich volop gelden. In de wandelgangen van de Eu ropese Unie wordt vandaag een kleine zucht van verlichting ge slaakt. Eindelijk geeft het onbe rekenbare Griekenland de voor zittershamer van de ontelbare ambtelijke, diplomatieke en mi nisteriële bijeenkomsten over aan Duitsland. Na de nachtelij ke vergaderingen onder leiding van de inefficiënte en altijd enigszins afwijkende Grieken, wordt het nu tijd voor 'Deutsche Gründlichkeit'. Een half jaar lang zullen de afgezanten van kanselier Kohl in Brussel een strakke regie voeren. Daarna ne men de al even geroutineerde en Europa-gezinde Fransen en Spanjaarden het heft in handen. Agenda Kohl, Mitterrand en Gonzalez zijn er klaar voor. Ze hebben hun horloges gelijk gezet om er voor te zorgen dat de komende acht tien maanden een Gouden Tijd voor Europa worden. De coördi natie is extra noodzakelijk, om dat geen van de drie regeringen zijn politieke leven zeker is. De Duitsers gaan op 23 oktober naar de stembus om te oordelen over Kohl, de Fransen kiezen volgend jaar april een nieuwe president, en de regering-Gon- zalez wankelt onder corruptie schandalen. De strakke inhou delijke afstemming tussen Bonn, Parijs en Madrid is ook bedoeld om de Europese diplo maten enigszins gerust te stellen dat Brussel niet teveel het to- Bondskanselier Helmut Kohl geeft aanwijzingen tijdens de mislukte topconferentie op Corfu. nodig voor zijn studie geschiede nis. Hij bleek een niet al te per fectionistische student en was zeker niet ambitieus. Volgens zijn ex-docent professor Van den Berg (PvdA-senator) bezit hij ook geen uitgesproken intellec tuele begaafdheid. Maar, zegt de staatsrechtgeleer de professor S.W. Couwenberg, „intellectuelen hebben gel dingsdrang. Een vorst mag zijn mening niet in het openbaar ventileren. Alexander maakt een oppervlakkige indruk. Een prima eigenschap voor een ko ning". Bij de Oranjes is dat nooit een probleem geweest. Willem-Alexander werd vooral gezien als een sportman, een le vensgenieter, maar absoluut niet als studiebol. Hij wilde zijn studie zo lang mogelijk rekken. Het moment dat hij 'majesteit in opleiding' zou worden, moest zo lang mogelijk worden uitge steld. Zijn jongste broer Constantijn, die al sinds 1988 rechten stu deert in Leiden, zou inmiddels in de laatste fase van zijn studie zijn aangeland. Broer Johan Fri- so begint in september met lucht- en ruimtevaarttechnie ken in Delft, maar heeft er al een studie in Californië opzitten. Hun neven Maurits en Bernhard studeren economie in Gronin gen, terwijl Pieter Christiaan rechten doet in Utrecht. Nu volgt dan Floris met rechten in Leiden. Voor de kinderen van Margriet is er overigens geen aangepast programma beschik baar. Er wordt van ze verwacht dat ze normaal college volgen. Duitser Het kan ook anders. 'Leiden' herinnert zich zo'n geval: prins Frederik, de tweede zoon van de latere koning Willem I. Hij zou in 1814 een universitaire opleiding gaan volgen, na een opvoeding in Duitsland. Frederik sprak nauwelijks Nederlands en wist weinig van het Hollandse ge- dachtengoed. Hij diende dus een speciaal studieprogramma te volgen. Geschiedenis werd geschrapt, zoals de toenmalige rector-mag- nificus prof. J. M. Kemper vertel de, omdat je dat vak beter via lectuur kunt leren dan door on derwijs. Vestingbouw, genie en waterbouwkunde stonden ech ter wel op het programma, net als klassieke literatuurweten schappen, Latijn en Nederland se letterkunde. Het werk van de rector-magnifi- cus bleek echter overbodig. Fre derik pakte de uitdaging niet op, hoewel hij tegen het eind van zijn leven nog wel een grandioos diner gaf op zijn buiten in Wasse naar ter gelegenheid van het 300-jarige bestaan van de uni versiteit. door Louis Burgers Portret van Willem de Zwijger in de senaatskamer van het Acede- miegebouw van de Leidse Universiteit. foto Roland de Bruin/GPD Een Oranje-telg in Leiden: het is haast gewoon aan het worden. Prins Floris, jongste soon van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven, is de lerde Oranje op rij die zich sinds 1987 tijdelijk in de oude universiteitsstad vestigt. Het is de bestendiging van een band uit 1575, toen Willem de Zwijger Leiden de academie schonk als dank voor het verzet tegen de Spanjaarden. Sindsdien hebben de Oranjes wat met Leiden. Ze kunnen er ongestoord rondlopen, de pro fessoren zwijgen over de studie resultaten en als het eens een keer niet lukt, komt het diploma toch wel. Zo weet de universiteit al meer dan 400 jaar de speciale banden met het Koninklijk Huis in stand te houden. Adel en pa triciërs gingen naar Utrecht; de stedelijke burgerij naar het veel nadrukkelijker republikeinse Leiden. Het is een tweedeling die telkens in de geschiedenis van de Nederlandse republiek terug keert. Niet alle Oranjes kregen hun bul echter zo gemakkelijk als prins Alexander in 1874. Hij schreef zich in 1870 in, en ontving vier jaar later een ere-doctoraat. Daarvoor moesten de rector van de universiteit en enkele senato ren wel naar Den Haag, want de jongste zoon van koning Willem III vond het niet nodig zelf naar het Rapenburg te komen. In de tussenliggende jaren had Alexander voluit gedeeld in het toen nog vrolijke studentenle ven. Hij was lid van een dispuut en nam zitting in de maskerade commissie. De latere minister Van Heemskerk behoorde tot zijn vrienden. Bij de huidige Oranjes ligt dat veelal toch anders. Prinses Juliana, die zich als eerste vrou welijke Oranje inschreef, konin gin Beatrix, prinses Margriet en prins Willem-Alexander kregen hun opleiding niet cadeau. On danks de 'speciale program ma's' die voor de directe troon opvolgers werden opgezet, dien den ze gewoon college te volgen en moesten ze tentamens afleg gen. Dat begon met Juliana, die in haai- studie een kans zag los te komen van haai' overheersende moeder. Toen zij na driejaar een eredoctoraat ontving, bevestig de universiteitssecretaris mr. P. J. Idenburg dat het eerbewijs meer dan verdiend was: „Julia na heeft een goed verstand en zij heeft goed gestudeerd". Volgens ere-promotor professor Johan Huizinga volgde de toen malige kroonprinses een gron dig voorbereid studieplan. Het liet haar veel vrijheid: letterkun de, godsdienst, rechten (Neder lands, volken-, en het Neder lands-Indisch adatrecht) en ge schiedenis, maar leidde niet op tot een normale bul. Juliana wilde het studentenle ven 'zo gewoon mogelijk' mee maken. In plaats van een studie van een jaar, gericht op verbre ding van haar algemene ontwik keling, bleef zij bijna drie jaar in Leiden. Gewoon Een dergelijk aangepast pro gramma werd door Beatrix afge wezen. Zij wilde 'zoveel moge lijk' als gewoon student be schouwd worden. In de vijf jaar die ervoor staan, haalde zij het doctoraal rechten en deed er ook nog wat sociologie bij. Wel eiste zij bij het begin van de studie, dat de Leidenaren haai' met rust zouden laten. Ze had ook iets hoogmoedigs over zich. Rector Ripperda Wiersma meldde bij de bul-uitreiking dat zij een stu dente 'met bijzondere intelligen tie' was geweest. Prinses Margriet toonde een heel ander karakter: zij was een 'lief en aardig' meisje, aldus Van Mourik. Margriet wist niet eens wat ze ging studeren. Bij hun hu welijk bedankten Margriet en Pieter de universiteit voor het geschenk, een kaart van oud- Leiden, 'aan welke stad wij zulke speciale herinneringen bewa ren'. Willem-Alexander had zes jaar De ANWB Reisboekenwinkel Van voettocht tot fietstocht Van Raalte tot Rome En vergeet niet., onze veelzijdige reisinformatie, gratis voor ANWB-leden —4 ANWB REISBOEKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE. ANWB De ANWB Reisboekenwinkel ANWB Landenbrochures, gratis voor leden Frankrijk/België/Luxemburg Duitsland Verenigde Staten Scandinavië ...en vele andere bestemmingen! ANWB HtlSBUtKENWINKEL, DE LEUKSTE OMWEG VOOR JE VAKANTIE.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2