Carrière Maradona lijkt voorbij Oranje van '74 en '78 was kleurrijker Waardering voor Peter van Vossen Vrije dag Oranje Oranje in Orlando: brandend zand en nergens water irgentijn betrapt op gebruik efedrine en wordt uitgesloten van WK VOETBAL ORLANDO (ANP) - Voor de tweede keer in het toernooi om de wereldtitelstrijd kregen de spelers van het Nederlands elftal donderdag een dag vrij. Bondscoach Advocaat vond herstellen beter dan trainen. Waarschijnlijk een terechte beslissing. Voor aan de volgende inspanning te beginnen dienen de spelers op medische advies volledig terug te zijn op hun oude gewicht. Gezien het vochtverlies tegen Marok ko zal dat wel even duren. Oranje speelt maandag in de Citrus Bowl van Orlando de achtste finale tegen Ierland. Het duel begint een halfuur eer der dan tot nu toe in Orlando, namelijk om 12.00 uur in de middag. De selectie zal zich vrij rustig voorbereiden. Vrijdag, zaterdag en zondag zal per dag één keer serieus worden ge traind. Om de arbeid/rust-verhouding in de gaten te houden heeft Advocaat sinds de landing in Orlando het aantal oefen sessies al danig teruggeschroefd. Dennis Bergkamp maakte gisteren met zijn vrouw Henrita een uitstapje naar de beachclub van Disney World, foto ANP ORLANDO (ANP) - De media in Amerika beginnen Dennis Bergkamp meer en meer te zien als een superster. 'Bergkamp- shuffle in Tango Orlando', schrijft USA Today in de nabe schouwingen van de Neder lands winst op Marokko. „De ene minuut dansten ze de wals, daarna was het de tango. 42 mi nuten lang waren hun stappen gelijk geweest, die van Berg kamp en zijn bewaker Triki. Toen schakelde Bergkamp over op een andere dans. Hij was in eens sneller. Het was fantas tisch." Kritiek was er ook. „Het optre den van de ploeg is niet bepaald dat wat ervan werd verwacht. Opnieuw was een doelpunt van een reserve nodig om te winnen. Advocaat mag wonderbaarlijk genoeg nog even blijven in het energie-vretende Orlando." The Orlando Sentinal was nog har der. „Nederland is lelijk", was de mening van het dagblad. Toch is er volgens de Orlando Sentinal sprake van enige te leurstelling bij de supporters. „Ze zijn gewend aan elegant en technisch perfect voetbal. Dat krijgen ze hier niet te zien. Slechts door het sensationele verlies van België tegen Saudie- Arabië zijn de Nederlanders poule-winnaar geworden. Zelf konden ze het niet afdwingen." Uiteraard werd weer met grote belangstelling uitgezien naar de cijfers en korte beoordelingen in USA Today. De Goey, 7.5, in de war door Marokko's goal. niet veel te doen. Frank de Boer, 5.5, solide mandekker, verder mid delmaat. Ronald Koeman, 5.5. ook in de war door Marokko's goal. Stan Valckx. 6.5, opnieuw 'steady'. Witschge. 6, moeizaam begin, na rust wat beter. Wou ters, 6.5, hard werkend als altijd, zou de bal meer moeten krijgen. Jonk, 5.5, moet wat harder werken, leefde pas 25 minuten voor tijd op. Overmars, 7, veel acties in eerste helft, steeds ge vaarlijk. Bergkamp, 8.5, niet veel balcontact, briljant doel punt, fabelachtige 'touch'. Win ter, 5.5, niet effectief genoeg. Van Vossen, 8, oogde gevaarlijk, be reidde eerste goal voor, stortte daarna in. Invallers: Taument, 6.5, leek het team wakker te schudden. Roy, 7, werd 'match- winner'. ORLANDO (ANP) - Zolang het Nederlands elftal blijft spelen in de hitte van de Citrus Bowl zal het een open vraag blijven hoe goed - of hoe slecht - de ploeg werkelijk is. De voorron de, die Oranje ternauwernood nog in vrij riante positie over leefde, heeft dat laten zien. De formatie van Advocaat kwam de laatste twee wedstrijden in actie bij een temperatuur van 49 graden en een bijna maxima le luchtvochtigheid. „Het is hier nog te warm om naar voet ballen te kijken", sprak de bondscoach. Hij had gelijk. Bijvoorbeeld woensdag, op het tijdstip dat Oranje worstelde met Marokko, was in de plaatse lijke media geadviseerd rond het middaguur niet langer dan tien minuten aaneen in de zon te blij ven. Gedurende de wedstrijden staan tientallen medische teams klaar, om flauwgevallen suppor ters op de been te krijgen. Zelfs bij een oefenpartijtje van het Ne derlands elftal werden al een paai- mensen bevangen door de hitte. Spelers die maanden in de weer zijn geweest om een vaste plaats n het Nederlands elftal te be machtigen, geven ook ononwon- den toe dat het geen negentig minuten lang is vol te houden. Vooral de buitenspelers, die het moeten hebben van de acties en de diepgang, leggen het door gaans kort na de rust af. Het is logisch. Van Vossen sleurde één helft lang aan de defensie van Marok ko en werd geveld door kramp in beide kuiten. Aan de andere flank snakte Overmars op het zelfde tijdstip naai- lucht en was blij dat de gebruikelijk wissel met Taument kwam. Rijkaard speelde in de voorbereiding ge motiveerd maar lijkt op het toer nooi zelf soms nauwelijks voor uit te branden. Frank de Boer geeft toe het bijna niet meer aan te kunnen. Vreemd is dat Oranje woensdag vrolijk reageerde op het bericht ook de achtste finale in Orlando te kunnen spelen. „Het argu ment is vooral dat we nu niet hoeven te reizen. Dat is een voor deel", zei Jonk. „Bovendien ko men we uit tegen een ander Eu ropees land, dat dit ook niet ge wend is", sprak Advocaat. De Ieren zijn inmiddels rp,et het zweet blank op het voorhoofd uit New York teruggekeerd in Or lando, waar ze de stugge Noorse verdedigers op 0-0 wisten te hou den. Klagen doen ze niet. „Warm? Eerlijk gezegd vind ik het wel lekker weer hier. Net voelde ik nog een briesje", riep Jack Charlton, de bij leven en welzijn al legendarische coach, die gewoon is de wedstrijden staand naast de dug-out te vol gen. Bij Oranje zal de komende da gen de discussie oplaaien of een verdediger meer nu niet echt noodzakelijk is. Eerder al deed Advocaat een concessie door een aanvaller (Ronald de Boer) op te offeren voor een midden velder (Witschge). „Verder wil ik niet gaan", riep hij. „Als ieder een zich aan zijn opdracht houdt, was dit zelfs niet nodig geweest." Of dat waar is valt te betwijfelen. Het aanvallende systeem van Oranje is vooral slopend in de hitte als balverlies wordt gele den. En, het moet gezegd, dat ge beurt nogal eens aan Nederland se zijde. Balverlies betekent een snelle tegenaanval van de af wachtende tegenstander, waar bij de middenvelders van Advo- caats team voortdurend tot het uiterste moeten gaan om de ruimte dicht te lopen. De prak tijk bewijst dat dit niet is te doen. Zie Wouters. De druk op Advocaat om in het verdere verloop van het toernooi te kiezen voor een viermans-ver dediging (Frank de Boer, Valckx (of Rijkaard), Koeman en Blind) neemt daardoor toe. Vooral voor Blind zou dat een soort van be vrijding betekenen. Hij is bezig aan zijn derde grote internatio nale toernooi. Tot nu toe kwam de verdediger van Ajax daarop nog geen minuut in actie. We praten hier wel over een van de meest toonaangevende spelers uit de Nederlandse competitie. Negatief door Richard Thannhauser rjijonge jonge, wat is de pers L toch negatief over het Ne derlands elftal. Winnen ze van het onberekenbare Marokko waardoor knap de eerste plaats in groep F wordt be reikt, is het nóg geen Oranje boven. Terecht! Wees nou eer lijk. Hebben we ivoensdag een goede wedstrijd gezien? Nee toch! Gelukkig was er één speler die zich onttrok aan de malaise: Peter van Vossen. Hij ging tot het gaatje, viel la ter met kramp in beide kuiten uit. Zo willen we het zien. Gro te klasse, zo'n strijdend licht puntje, maar ondanks Van Vossen valt het spel vies tegen en de kritische analyses zijn allesbehalve bezijden de, waarheid. Toch kan het altijd erger. Zie Duitsland. Wordt ongeslagen groepswinnaar, maar intus sen ligt het hoofd van Berti Vogts wel op het hakblok. 'Berti raus', want de spelers hebben geen respect voor je. Kaiser Franz zurück, want hij - de praatzieke Johan Cruijff van onze oosterburen. - heeft vier jaar geleden de wereldti tel binnengehaald. Het kan nog erger! Zie Grie kenland. Een land dat op voetbalgebied nog nóóit iets heeft gepresteerd en die tradi tie keurig in ere houdt. De pers in Griekenland pikt dat niet. meldt dat de spelers het vaderland voor schut hebben gezet. Het hele team moet ver vangen en de bondscoach verbannen worden. Kan het nóg erger? Ja. Zie Kameroen. De Ontembare Leeuwen van vier jaar gele den hebben hun tanden verlo ren. Net als elders ligt de bondscoach onder vuur. Al ziet de bevolking keuzeheer Henri Michel liever boven het vuur. Een Afrikaanse krant citeerde een vrouw uit Kame roen. Ze had al een grote kookpot met water boven het kampvuur gehangen. Als Henri Michel het lef heeft met de falende ploeg terug te ke ren naar Kameroen, dan wordt-ie letterlijk in de pan gehakt. In Colombia worden spelers en trainer beschimpt in de pers en door het volk met de dood bedreigd, in Rusland zal de bondscoach zijn baan ver liezen, de trainers van Span je, Bolivia, Marokko en Italië vinden dagelijks een groeien de berg zaagsel onder hun stoel. Het verschil tussen goed en slecht is het verschil tussen winnen en verliezen. In Nederland valt het dus reuze mee. Ik heb nog nergens gelezen, dat Dick Advocaat weg moet. Bom In Argentinië sloeg het bericht als een bom in. Het dagblad Cla- rin meldde donderdagochtend al dat er jacht werd gemaakt op Maradona. Supporters lieten de tranen de vrije loop, nadat ze het nieuws vernamen. „Dit willen we niet horen", schreeuwden de fans, die anderhalve week gele den nog het verkeer in Buenos Aires ontregelden met festivitei ten na de 4-0 winst op Grieken land. Joop van den Berg heeft geen last van Oranjekoorts door Edith Ramakers Hij was niet van plan om op te blijven voor Nederland Saudie-Arabië, 'maar natuur lijk heb ik de wedstrijd wel rechtstreeks gezien'. Die op merking tekent Joop van den Berg, ex-chef sport van de PZC, zoals legio andere uit spraken tijdens het gesprek doorspekt zijn met controver ses. Zijn dilemma is duidelijk. Hij vindt de Oranje-gekte merkwaardig, begrijpt niet dat er rond deze in zijn ogen kleurloze Nederlandse afvaar diging een gekte is ontstaan. Aan de andere kant voelt hij zich toch betrokken bij Oranje en komen de herinneringen aan twee WK's, in 1974 en 1978, weer boven, toen hij vele lezers een kijkje achter de schermen gunde. Hij heeft geen last van Oranje-koorts, daarvoor 'heb ik ook te weinig nationalisti sche gevoelens'. Liever spreekt hij badinerend over Advocaats selectie, grijze muizen die in het niet vallen bij Michels, Van der Hart, Cruijff, Van Hane- gem, Rep, Poortvliet, Rensen- brink. Het is de eerste keer dat Joop van den Berg (60) zonder stress de wereldtitelstrijd voetbal volgt. Hij kan ontspannen thuis van het ene kanaal naar het andere zappen, zonder zich al tijdens een wedstrijd te be kommeren om de analyse. Vroeger was de Koudekerke naar druk doende ter redactie in Vlissingen, of als schrijvende reporter langs de lijnen. „Maar een bepaalde mate van verza diging is ingetreden. Daaraan ontkom je niet als je zo dichtbij het vuur bent geweest." Slopende werk Een verzadiging die naar de achtergrond gedrukt wordt zo dra randverschijnselen van de wereldtitelstrijd in Amerika ter sprake komen. Zoals de noodgedwongen tussenstop die het vliegtuig moest maken waarin de Nederlandse afvaar diging zat omdat verslaggever Leo Driessen onwel was gewor den. „Op dat moment dacht ik weer aan het slopende werk van een journalist tijdens een evenement als het WK. In Duitsland (1974) en Argentinië (1978) had ik het gevoel van alle kanten beoordeeld te worden, terwijl de concurrentie over mijn schouder meeloerde. In Mendoza heb ik bijvoorbeeld vijf uur op verbinding met Ne derland moeten wachten om mijn verhaal over te zetten. Je Joop van den Berg: al dat geleuter over tactiek is onnodig als er gewoon vaker gescoord wordt. foto Ruben Oreel moet in de kracht van je leven zijn om daar goed doorheen te komen." Kleurrijk Het WK in 1974, toen Neder land de finale van Duitsland verloor, staat hem helder voor de geest, evenals de verloren eindstrijd tegen Argentinië vier jaar later. „Over spelers als Cruijff. Rep, Neeskens, Van Ha- negem, Krol, Suurbier, Jong bloed, Rensenbrink, Israel, viel altijd iets te melden. Ze waren even kleurrijk als supervisor Rinus Michels, die met zijn dro ge humor verrassend uit de hoek kon komen. Aan die per soonlijkheden kan het huidige Oranje niet tippen. Advocaat is de saaiste coach onder de coa ches. Bergkamp is een topper, maar dan aan de onderkant van de toppers. Hij is zo voor spelbaar, buiten het veld heel braaf. Het zegt toch genoeg dat hij 222 minuten nodig heeft ge had om te scoren, terwijl hij mooie kansen heeft gehad. Dat maakt het verschil met Roma- rio, Caniggia en Klinsmann." Nederland zou voetbal frivoler moeten benaderen. „Dat merk je ook na afloop van een wed strijd als Nederlandse voetbal professoren 'zemelen' over tac tiek. Die bal moet toch gewoon in het net. Als Bergkamp tegen België had gedaan waar hij voor gekozen is, doelpunten maken, is al dat geleuter over tactiek onnodig en hoeft er geen alibi gezocht te worden, zoals de tropische temperatu ren die de spelers zouden ver lammen. Het zijn full-professio nals. Bakkers moeten ook top- produkten leveren in de hitte." Hij zegt blij te zijn in Nederland te wonen, maar soms jagen supporters hem het schaam rood op de kaken. „Ik zag Mar tin Schroder, topman van Mar tinair, hossen op Schiphol. Dan denk je toch 'ik zal nog weieens vliegen, maar nooit meer met die maatschappij'. En al die fa brikanten die oranje mayo naise in de handel brengen. Zouden die nu echt verwach ten dat je een schep extra neemt of een pot meer koopt omdat het Nederlandse team voetbalt?" Hoe buitensporiger supporters zich gedragen, hoe sceptischer Van den Berg lijkt te worden. „Vooropgesteld dat het legioen zich in Amerika gelukkig voor beeldig gedraagt. Maar als er nu een reden voor uitzinnig heid was, zoals in 1988 toen Ne derland met groots voetbal Eu ropees kampioen werd. Wat heeft dit Oranje tot op heden laten zien. Ik kan er niet warm voor lopen, van Oranje niet, maar ook van de meeste an dere deelnemers niet. Ierland spreekt me het meeste aan. De Ieren zijn hard in de duels, doelgericht en eerlijk. De adre naline druipt van hun gezich ten. Ze zeuren niet bij de scheidsrechter dat hun directe tegenstander een kaart ver dient. Zo ga je toch niet met collega's om. Aan dat verwer pelijke gedrag erger ik me.' Finale Toch tipt hij Ierland niet als fi nalist. „Ik schat de kansen dat Nederland in de tweede ronde wint van Ierland op 70 procent. Jammer voor het voetbal, maar Ierland heeft totaal iets te weinig kwaliteit. De finale zou Brazilië-Argentinië moe ten worden. Die twee landen hebben spitsen die je geen mo ment uit het oog mag verliezen. Maar hoeveel 'voetbalspecia listen' hadden Colombia voor af als winnaar getipt? Die zaten er dus allemaal naast. In een toernooi kan het raar lopen. Nederland was in 1978 zo gi gantisch dicht bij een wereldti tel, maar Argentinië won in de verlenging toch met 3-1. Ik was toen als journalist teleurge steld, maar dit keer heeft Ne derland echt geen wereldteam en ik zal daar ook geen rotge- voelens aan overhouden." Van den Berg heeft afstand ge nomen van zijn 38-jarige le venswerk als (sport)-journalist. Een verlies tegen Italië of Duitsland ligt hem niet meer zwaar op de maag. Maai' toch, toen hij zo'n maand geleden toevallig Kees Jansma in 'zijn Zeeland' tegenkwam, speelde vroeger weer door zijn hoofd. Jansma was in gepeins verzon ken en fietste Van den Berg voorbij. Pas toen de Koudeker kenaar riep, 'ik ben Joop van den Berg hóór, niet een of an dere voetbalsupporter', stopte Jansma. „Ik heb hem nog sterkte gewenst en hem even veel mooie tv-uren toegewenst als tijdens het WK in 1988 met Michels. Intussen is duidelijk geworden dat dat met deze vlakke Nederlandse delegatie niet licht zal vallen." ALLAS (GPD) - „We moeten de siten onder ogen zien, we kun- en ze niet verdraaien." Met de- woorden sloot Joao Havelan- e, de voorzitter van de FIFA, e beladen persconferentie af, aarin de mondiale voetbalor- anisatie zijn ban uitsprak over e Argentijnse sterspeler Diego (aradona. De aanvoerder van e vice-wereldkampioen wordt itgesloten voor de rest van het lernooi, de Argentijnse bond lijft voorlopig buiten schot. Ve zullen na het WK een uitge- eid onderzoek instellen en dan e eventuele straffen bepalen, ot dat onderzoek is afgrond is [aradona geschorst", aldus de exicaanse voorzitter Guiller- io Canedo van het organisatie- imité. „Indien bij twee spelers ui Argentinië dezelfde afwij- nalisten wachtten in spanning de uitspraak af in de affaire-Ma- radona. Het was toen al duide lijk dat ook de contra-expertise positief was bevonden door de onderzoekers van de medische faculteit van de universiteit van Los Angeles. In de urine werden sporen gevonden van efedrine, een middel dat het uithoudings vermogen vergroot en dat voor komt in doodnormale medicij nen tegen astmatische afwijkin gen en neusverkoudheid. Efedrine Maradona onderging na het duel met Nigeria een dopingcontrole. „Maar efedrine is misschien wel de bekendste doping op de ver boden lijst. Hoe is het mogelijk dat Maradona een middel met efedrine ooit in handen heeft ge had?", vroeg een Argentijnse journalist zich af. Michel d'Hooghe de voorzitter van de medische commissie van de FIFA. meent dat er zo goed als zeker geen sprake kan zijn van een ongelukkig vergrijp van Maradona. „In de urine komen sporen voor van vijf verschillen de medicijnen, die we kunnen ontleden. Hij moet een cocktail toegediend hebben gekregen en niet een paar neusdruppels. Het zou kunnen dat Maradona en kele vermageringsmiddelen heeft genomen. Tenminste drie delen van de verboden stof dui den daarop. Het verdere onder zoek zal zich daarop ook rich ten." Maradona, die woensdagavond nog meetrainde in de Cotton Bowl in Dallas ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Bulgarije, werd de volgende ochtend om negen uur door een delegatie van de Argentijnse bond geïn formeerd. De Argentijnse bond stuurde de speler weg uit het trainingskamp. Vice-voorzitter David Pintado liet weten dat Maradona kalm op de onthul ling reageerde. „Ik hoop dat er geen klopjacht op hem en op on ze ploeg volgt. We willen Diego tot het uiterste beschermen. We zijn hem dankbaar voor zijn wilskracht om de nationale ploeg te helpen, maar kunnen dergelijke vergrijpen niet tolere ren." Joao Havelange zei geschokt te zijn, dat zijn bond Maradona weer een ban moet opleggen. In 1991 werd de voetballer reeds voor vijftien maanden geschorst wegens cocaïnegebruik. „Het doet me echt pijn. Ik was ver heugd dat hij op dit WK van de partij was. Ik had gehoopt dat de contra-expertise negatief zou zijn, want ik sluit hem liever in mijn armen dan dat ik hem moet verbannen", aldus de geëmotio neerde Braziliaan. Diego Maradona wordt ten val gebracht door twee Griekse verdedigers. De Argentijnse vedette werd betrapt op het gebruik van efedrine en verbannen van het mondiale voetbalpodium. f°t0 Reuter Maradona moet nu waarschijn lijk afzien van een lucratief con tract bij de Bolviaanse kam pioen Bolivar, die met de ster speler in augustus jacht wilde maken op de Copa Libertadores, de hoogste prijs in het Zuidame- rikaanse clubvoetbal. Volgens insiders binnen de FIFA is het niet uitgesloten dat Maradona als actief voetballer een levens lange schorsing krijgt. wordt geconstateerd, dan bond en dus ook het elf gestraft. Maar dit is voorlopig individuele kwestie." van het duel Argenti- (2-1) is niet in het ge- Blatter, de secretaris haalde het prece- aan met de Schotse speler Johnston, die tijdens het van '78 in Argentinië op do- werd betrapt en ook kon Het verschil is ech- dat Schotland toen verloor Peru. Nigeria heeft officieel geen protest ingediend. conferentiezaal in het Four caouno Hotel in Dallas was tampvol en ook de belendende ïimtes puilden uit toen het or- anisatiecomité van het 15e WK- oetbal zijn beslissingen open aar maakte. Argentijnse jour-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23